Juni: slecht voor beurzen Katwijkse Reddingsbrigade gaat het 40-jarig bestaan vieren Kerkdiensten Leiden en omgeving Expositie 150 jaar Nederlandse kunst New York weifelt; Europa blijft goed Rond de veemarkt Varkenshouders profiteren van krapte aan slaehtvarkens In aanwezigheid van Prins Bernhard Demonstratie op 13 juli op het zuiderstrand 7 juli AUTOKAARTEN ln het Stedelijk Museum LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JULI IMS (Van onze financiële medewerker) Zoals de lezers die zich voor de fondsenhandel Interesseren bekend Is, heeft de maand juni het niet alleen wat het weer maar ook wat de beurs betreft, maar lelijk laten zitten. De eerste vyf maanden van het jaar hebben wat de koersontwikkeling op de aandelenmarkt aangaat, een min of meer rerrassend verloop gehad, zowel in de V.S. als op de Europese beurzen, waarby het geleidelijk toenemend vertrouwen in de conjunctuurontwikkeling je voornaamste stuwkracht was. Het indexcijfer van de Industrials ging op Je Newyorkse beurs van 652 uit. 1962 tot bijna 727 op eind mei 1963 vooruit. IJ. met ca. 12 pet, dat van spoorwegaandelen maakte procentsgewUs een aog groter avans, n.l. van ca. 23 pet. (141.04-173.66) en de dagelijkse omzet ten konden tot 5 a 6 miljoen shares oplopen. Op de Amsterdamse beurs is het voor de exportorders. De metaalin- nde'xcijfer voor de internationale ondsen gedurende de eerste vijf naanden van 464 tot 553, dat is met a 19 gestegen, dat van de indu- triële aandelen van 319 tot 356, d.i. aet, ca 11 !4 c'c. Vooral in de maand nei waren ook te Amsterdam de om- etten op de aandelenmarkt groter lan vorig jaar, nl. f 87 miljoen tegen 67 miljoen en voor de eerste vijf naanden bedroeg de totaalomzet 372 miljoen tegen f341 miljoen, joordat in juni de omzet f 55 mil- oen bedroeg tegen f 59 miljoen in lie maand van het vorig Jaar stelt de enzet van het eerste halfjaar zich ■p 1 427 miljoen in vergelijking met 400 miljoen voor die periode van 962 Afbrokkeling De geringere affaire op de beur- *n in juni ging gepaard met een Ichte afbrokkeling van de koersen, lie wat New York betreft rond de aaandwisseling scherpere vormen cheen te zullen aannemen. Want iet indexcyfer voor de industrials voor een zware opgaaf staan. Het laaide op 1 juli tot 701.35 (woensdag Centraal Planbureau veronderstelt by ot 713 hersteld), waarbij het opmer- gelijkblijvende pryzen een groei voor ;elyk is dat de spoorwegaandelen 1963 van ca 4 pessimisten ramen ich op het verhoogde niveau hebben niet meer dan 2 a 3 cyfers, die ;unnen handhaven. In Amsterdam niet een produktiviteitsstyging van dustrie maakt het iets minder goed, maar algemeen gesproken mag men over industriële bedrijvigheid in ons land niet klagen. De cyfers van de buitenlandse handel geven hiervan ook biyk, want zowel invoer als uitvoer zyn geduren de de eerste vyf maanden gestegen, waarbij het verbiydend is dat de ex port in sterkere mate is toegenomen dan de invoer, deze namelijk met 5.8, de export met ruim 7 Dat gaat dus nog steeds in goede richting ondanks de scherpere concurrentie met het buitenland, die in het tweede half jaar vermoedeiyk nog scherper zal worden, nu per 1 juli in EEG ver band een verdere verlaging van de invoerrechten heeft plaats gehad, wat voor de industriesector betekent dat die rechten nog slecht 40 (vóór 1 3 uli nog 50 bedragen van het ba sis-invoerrecht op 1 januari 1957. Zware opgaaf De Nederlandse industrie blyft dus ing het indexcijfer voor de interna ionalen van 553 tot 534, dat van de ndustriëlen van 356 tot 350 terug, erwyl de dagelijkse omzetten tot be leden 2'/i miljoen stuks zijn inge krompen. Een en ander betekent een zekere akcnloosheid en een apathische in- telling bij het publiek, die misschien rel voor een deel. doch niet ten "olie .an de vakantietyd moet worden oegeschreven. Hoewel in het algemeen de Ameri- aanse conjunctuur zich in opgaan- ie richting blijft bewegen en de be- orgdheid voor een nieuwe staking n de staalbedrijven door het tot tandkomen van een tweejarige over- enkomst, vooreerst is verdwenen, ichten sommige waarnemers het :oerspeil van de Amerikaanse aan telen na de vry scherpe styging in iet eerste halfjaar in voldoende over- «nstemming met de positie en de ooruitzichten van de Amerikaanse conomie. Het is als bekend op de •eurzen altyd zo, dat als de koersen lalen, men daarvoor steeds de oor aken weet aan te wyzen. Zo werd de lauwe stemming van eind juni ge activeerd met de teleurstelling over iet uitbiyven van de belastingverla- Ing, waarvan dit jaar nu wel niet aeer zal komen. Bovendien is er in de VS een con- ervatieve groep, waarvan Eisenho wer zich onlangs tot tolk heeft ge- oaakt. die de toekomst van de Ame- Ikaanse economie bedreigd ziet door ie deficittenpolitiek van de regering- Lennedy, omdat die politiek r.aar tun mening een verdere uitholling an de dollar betekent. De oud-pre - ident heeft dit gevaar niet ongeestig ekarakteriseerd door te zeggen dat amand, die thans in dollars spaart, rote kans heeft na verloop van tyd dolarettes" te zullen terugontvangen. >at de Amerikaanse budget a ire en ïonetaire politiek allesbehalve safe s, blykt uit het feit dat na de steun- aaatregelen, welke enige tyd gele en onder auspiciën van het IMF Un genomen, een afzonderlyke over- enkomst tussen Engeland en Ame- ika is gesloten met de bedoeling de .iiternationale positie van dollar en ond te versterken. „Grillige dame" d« wee Een en ander heeft tot gevolg dat elen in de VS blykbaar eerst scher- ere en meer langdurige symptomen an een conjunctuuropgang willen len alvorens op het huidige niveau n de markt te gaan. Maar de beurs Ujft zoals men weet een grillige da- ae, zodat ze na korter of langer tyd iel weer een ander gezicht kan to ten. Dat New York in juni een dalende Ich ting is Ingeslagen heeft ook op de Urcpese beurzen haar stempel ge nikt, al moet worden gezegd dat msterdam de laatste weken een gro- sre mate van zelfstandigheid heeft oen zien, waarover men zich slechts an verheugen. Het is echter duide- jk dat als van Amerikaanse zyde de kternationale fondsen worden aan- Bboden. de kooplust in ons land noet >enemen om koersdalingen te voor omen. Tot dusver was dit vaak het oval, omdat men in het algemeen ui de grote internationale concerns in verdere groei verwacht, waarby 8 laatste tyd met name aan Philips ordt gedacht, waarover trouwens in e Amerikaanse pers vleiende be- shouwingen worden geschreven, •at, nu het stakingsgevaar is bezwo- m, de vraag naar staal in de VS Brmlndert en op de s taaimarkt de mcurrentie vermoedelijk zal toene- len, oefent ook op de aandelen ioogovens uiteraard een druk uit, of- shoon dit concern heeft bewezen sgen de concurrentie te zUn opge- assen. Gunstige berichten Terwyi ook de berichten uit de tnliggende landen merendeels gun- ;ig blijven luiden, zyn die uit ons (gen land dooreengenomen, zeker let ontmoedigend. Wel komen er orslagen uit Centrale Suiker, 'redestein, Electrofact e.a. die te- lurstellend zyn, maar vele andere - o.m. Lindeteves, Erdal, Reiss cn o, Desseuax. Kon. Venendaalse toomspinnery laten voor het lo- ende jaar een vry optimistisch ge lid horen en met name het gesigna- >erde herstel in Vele sectoren van de tttielnyverheid is min of meer ver assend. Uit de statistiek van de or- erpositle der Nederlandse bedrijven lykt dat het indexcyfer voor de tcx- ielindustrie in het eerste kwartaal uunerkelijk is gestegen, met name 2!i a 2 corresponderen en die dus by het accrès van de laatste jaren achterblijven. Van meer dan één kant wordt er daarom op gewezen dat er voor allerlei verlangens slechts een zeer beperkte ruimte zal zyn en dat in de eerste plaats aandacht zal moe ten worden geschonken aan de nood zaak van economische en technische research, terwyi in vele gevallen slechts door samenwerken of samen gaan van ondernemingen de vergrote markt zal kunnen worden bewerkt. Kosten- en prijsbewaking zyn voor waarde van het handhaven van een redelyke concurrentiepositie t.o.v. het buitenland, terwyl een stringente prijspolitiek een averechtse werking kan hebben als de daardoor afge dwongen margeverkleining de moge- lykheid tot interne financiering ver mindert. Zo gezien is het niet zo onverklaar baar dat men op de aandelenmarkt „op zien komen" blijft spelen en de kabinetsformatie zoveel moeil Uk- heden geeft. Want om bij de vele schijnbaar tegenstrydige belangen welke thans worden bepleit, de steen der wyzen te vinden, zal voor de nieuwe regering zonder twyfel niet gemakkeiyk zijn. In dit verband verdient het de aandacht dat de di recte belastingen in de eerste vier maanden van 1963 f 175 miljoen minder hebben opgebracht dan de raming, hetgeen voor geen gering deel aan de loonbelasting en de om zetbelasting is toe te schrijven. Stock dividend Philips. Een op merkzame lezer vestigt er onze aan dacht op dat in ons vorig artikel over stockdividenden en bonussen een omissie is geslopen. Wij schreven dat by de rendementsberekening uit sluitend het nominale percentage geldt, in het geval va*i Philips dus 5 pet., waarom de fiscus dan ook van dit percentage, evenals van het in contanten betaalde dividend, Inkom stenbelasting heft. Dit laatste is in het algemeen Juist, maar bij Philips geldt dat niet, om dat het stockdividend niet aan de gewone reserves maar aan de agio- reserve wordt onttrokken. Deze is, zoals trouwens uit het vervolg van ons artikel bleek, belastingvrij. (Van onze deskundige medewerker) Het voornaamste feit van de vee- en varkensmarkt is momenteel wel de sterk opgelopen prijs voor slaehtvarkens. We schreven daarover reeds zeer in het kort in ons vorig overzicht en sindsdien is de situatie nog weer verder verscherpt hetgeen zich geuit heeft in een nieuwe flinke verhoging van de prijzen. De ontwikkeling houdt verband met het feit, dat voor geheel West-Europa in het tweede halfjaar van 1963 gerekend moet worden op een kleinere produkte aan slaehtvarkens dan over het tweede halfjaar van 1962 het geval is geweest. Naar raming zijn er in 11 Westeuropese lan den over genoemd tijdvak 35.700.000 slaehtvarkens aan de markt te verwachten tegen vorig jaar 36.448.000. Houdt men daarbij rekening met een toenemend verbruik dan is het begrijpelijk dat er spanningen ontstaan tussen aanbod en vraag, welke zich zullen uiten in hogere prijzen. Voord in EEG-gebied Nu zeggen deze beide cijfers nog lang niet alles, maar wanneer men de cy fers waaruit deze totalen zyn opge bouwd onderling met elkaar verge lijkt, dan wordt het wel duidelyk, dat we met name in het EEG-ge bied te rekenen hebben momenteel met een krappe aanbodpositie. Het land namelyk, dat op het geheel van de varkensproduktie in de onderha vige 11 landen een doorslaggevende positie inneemt is West-Duitsland, waar immers rond 11.000.000, dus by- na een derde gedeelte van het totaal aan slaehtvarkens in West-Europa wordt voortgebracht. En West-Duits land zal in het voor ons liggende half jaar naar schatting 864.000 slaeht varkens minder aan de markt kun nen verwachten. Voegt men daarby nog, dat de trend in het varkens- vleesverbruik voor de Bondsrepubliek een jaariykse toeneming te zien geeft van 5% dan kan men zich voorstel len. dat er in West-Duitsland te re kenen valt op veel importvraag. Het zullen uiteraard op de eerste plaats de EEG-partner-landen zijn die van deze Westduitse behoefte aan varkensvlees zullen kunnen profite ren en dan is Nederland daaronder wel leverancier no. 1, temeer omdat volgens de ramingcyfers Nederland dit halfjaar feiteiyk het enige EEG- land is dat op een groter aanbod aan slaehtvarkens kan rekenen dan in het tweede halfjaar van 1962 het ge val was. En Frankrijk en België zul len namenlijk ook minder aanbod kunnen verwachten. Frankrijk slechts 19.000 stuks minder. België echter 73.000 stuks. En omdat ook in Frankryk en in België de consump tie toeneemt, behoren deze landen dus ook so wie so tot de importlan- den. Natuurlyk kan met de 165.000 varkens, die Nederland volgens de ramingen meer zal hebben te ver wachten, het grote gat niet gestopt kunnen worden, maar aangezien er buiten de EEG ook geen overvloed is en de belangrijkste producent. Dene marken, maar een meer aanbod zal hebben van 236.000 varkens (5.200.000 stuks i.p.v. 4.964.000» zal uit het niet- EEG-gebied de markt in de EEG be paald niet overstroomd kunnen wor den. Al met al ziet het voor de varkens- R tSSSL l" De Katwijkse Reddingsbriga de. die 23 maart veertig jaar heeft bestaan, gaat ter gelegen heid van dit jubileum op zater dag 13 juli grote demonstraties geven, die o.m. zullen worden bijgewoond door Prins Bernhard en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Deze reddings demonstraties zullen worden ge geven op het zuiderstrand ter hoogte van het Rotterdamsch Zeehospitium. By vorige demonstraties van de KRB was steeds één van de program mapunten een roelwedstryd op zee tussen roeiploegen van de Marine Luchtvaartdienst van het vliegkamp Valkenburg en de KRB. Ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum Is ook dit programmapunt uitgebreid. Roeiploegen uit zeven verschillende kustplaatsen zullen deze dag naar Katwyk komen om hun krachten te meten. Natuurlyk is ook een ploeg van de MLD present. Daar het niet mogelijk »s alle ploe gen des middags tijdens bet demon stratieprogramma te laten roeien, per seizoen zeker een 600 a 600 EHBO-gevallen en het aantal vonde lingen is per zomer zeker niet min der. De KRB beschikt thans over vyf vletten, allen voorzien van een bui tenboordmotor Er wordt echter wel op toegezien, dat de leden ook het roeien niet verleren. Behalve het reddingswerk aan het strand heeft de KRB zich als taak gesteld anderen de zwemkunst by te brengen. Daar Katwyk zelf nog geen overdekt zwembad bezit, geschiedt deze opleiding in de baden te Leiden en te Wassenaar. Eens per veertien dagen ontvangen ruim honderd Jon geren zwemles in de Overdekte te Leiden en iedere vrydagavond gaan de oudere leden oefenen in het Igl nu ruim 609 leden, van wie een zwembad wassenaar om hun traJ- Na afloop zal het bestuur van de jubilerende Reddingsbrigade recipië ren van 17.30 tot 18.30 uur in restau rant „De Zwaan" aan de Boulevard. 's Avonds om tien uur is er een groots vuurwerk, dat eveneens in het teken van het 40-jarig jubileu,m zal staan. Reddingsposten De Katwijksche Reddingsbrigade 60-tal actief aan het strandwerk deelneemt. Zowel aan het zuider- als aan het noorderstrand staat een red- dingspost welke gedurende de zomer maanden de gehele week bezet is. Dit is een unicum aan de kust. Deze reddingsposten dienen tevens als EHBO-post, terwyl ook zoekge raakte kleuters hier tydeiyk onder dak vinden. Beide posten verzorgen ning op peil te houden. In samenwerking met de plaatse- ïyke afdeling van de BB wordt Iedere winter een EHBO-cursus georga niseerd om ook steeds geoefende EHBO-ers ter beschikking te hebben. Zo doet de KRB thans 40 jaar haar menslievend werk en is door de jaren heen voor Katwyk en de zomergasten een begrip geworden. Advertentie toekomstige afzetmogelykheden be treft gunstig uit, en heeft de basis- 6rijs voor de slaehtvarkens op de 'trechtse beurs vorige week de f2.30 per kg geslacht gewicht bereikt. Een prys die nog wel verder kan oplopen, zodra België en Frankryk weer uit Nederland willen importeren, hetgeen tot nu toe vanwege het mond- en klauwzeer by ons niet werd gedaan. Van het mond- en klauwzeerfront is het nieuws intussen wel goed, maar toch niet goed genoeg, zouden we willen zeggen. Het aantal gevallen is namelyk tot praktisch nul gereduceerd, maar noch- thans heeft de Veeartsenykundige Dienst de Minister nog niet willen adviseren om de varkensmarkten - weer open te stellen. Wel is het ver- J J-*rine Luchtvaartdienst voer vrij gegeven en beperkt men Vliegkamp Valkenburg, zich tot de maatregel van de z.g. 5 km-zone waarin het vervoer verbo den wordt wanneer zich hier of daar nog een geval mocht voordoen, maar de markten open neen, dat was er nog niet by. Dat is helaas uitge steld tot augustus. De slachtveemarkt was deze week wat kalmer gestemd en er werden hier en daar zelfs wat lagere pryzen geboekt. Nochthans kunnen de vee houders wel tevreden zijn. Het advies is overigens dat de koeien zoveel mo gelijk voor half juli dienen te zijn geruimd; de vaarzen en jonge osjes kunnen wat het prysverloop op de markt betreft er beter tegen om in de nazomer en herfst ter markt te ko men. Over het wolvee valt nog niet zo heel veel te zeggen. De situatie in Frankryk is er niet naar dat de Franse Regering erg veel zal voelen voor de aandrang van Brussel om de grens voor invoer van schapevlees uit houden worden. De winnaars hiervan komen dan 's middags uit tegen KRB en Marine. Demonstraties De demonstraties beginnen om drie uur. Allereerst vermeldt het pro gramma enkele demonstraties van het redden van drenkelingen uit zee door leden van de Katwijkse Red dingsbrigade. Daarna volgt de eerder genoemde roeiwedstryd. Het tweede gedeelte van het pro gramma wordt verzorgd door de KRB met medewerking van de redding boot van de Kon. N.ZJI. Redding Mij. en voorts drie helikopters en ver schillende typen vliegtuigen van de ü>MriÉÉlHrilllHi W Rot Door dit gezamenlijk ootreden wordt een goede indruk verkregen van de prima samenwerking tussen deze drie instanties, wier taak het is te trachten mensen van de verdrin kingsdood te redden. De demonstra ties zullen ongeveer om vijf uur zijn beëindigd. de EEG-partner-landen zonder meer open te stellen. In feite zit de Franse grens dus dicht, maar op basis van ruil van rundvlees tegen schapevlees kan Nederland nog schapevlees naar Parijs en ander steden blyven uitvoe ren. Wat Parys betreft, daar is in tussen de jaariykse uittocht van het vakantieseizoen begonnen. De be hoeften van deze stad aan vlees zijn dus momenteel minder groot dan an ders. Maar er is gras genoeg, zodat onze schapehouders de lammeren nog rustig in pension kunnen heb ben. Zondag Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur ds. H. J. v. Achterberg (mm.v. Kinderkoor uit Voorschoten»; 7 uur ds. J. Groot (De kerk zingt). Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. H. J. van Achterberg; 10.30 uur dr. P. L. Schoonheim. Marekerk: 10.30 en 7 uur ds. J. M. D. van den Berg. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot; 6 u. ds. L. Lagerwey te Den Haag. Bethlehemkerk: 10 uur ds. Poort. Maranathakerk: 9 uur ds. P. Kloek. Bevrydlngskerk: 10.30 uur ds. F. L. van Nieuwpoort voor ds. Bouter. Koningskerk10 u. ds. I. de Tombe. Herv. Ulo-school. Asserstraat: 9 en 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Ver. van Vryz. Herv. (Leldse Volks huis) 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne: 1030 uur ds. J. M. Charensol. Acad. Ziekenhuis: 10 uur dr. K. E. H. Oppenhelmer. Dlaconessenhuls10.30 uur dr. K. Dronkert. Jongerendlenst „Rehoboth": 10.30 u. dhr. J. Schipper. Zuiderkerk: 3 uur Kerkdienst voor doven. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur ds. De Boer; 5 uur dr. Westerink Petrakerk. Surtnamestr.10 uur dr. Westerink; 5 uur ds. Maaskant. Kerk Oude Vest: 10 uur ds. Maas kant; 5 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 10.30 uur ds. J. Drost. Luchtmacht pred.; 7 uur ds. Heule (afscheid). Bevrydlngskerk. Aerent Bruunstraat: 9 uur dr. Dronkert; 3 uur ds. Heule (afscheid). Groenhoven: 10 uur ds. Heule. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. God woont bij de nederlgen) en 6 uur (ond. De hoogste inzet» dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur etud. Bregman (woensdag 7.30 uur ds. Vsn Gllst) Geref. Kerk (vrljgem.): Kerkgebouw Herengracht: 10 en 6 uur ds. B. van Riet te Pletersburen. Evang. Chr. Gem. Mlddelstegr. 8): 10 en 5 uur dhr. Dlkkes. Doopsgez. Gem.: 10 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie. Christian Science (Steenschuur 4): 10.30 uur Dienst. Vryc Kath. Kerk (Vreewykstr. 9): geen dienst wegens landdag. Leger des Hells: 10 uur helliglngs- dlenst; 6.45 uur opënluchtsamenkomet Gangetje: 7.30 uur Opwekkingssamen komst o.l.v. majoor C. Nleuwland. Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk 24)9.45 cn 4 uur dienst (donderdag 7.45 uur dienst. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 60) 9.45 uur Hoogmis (woensdag 7.30 uur avondgebed). Evang. Luth. Kerk: 10.16 uur ds. H. J. A Haan. Baptlstengem.r 10 uur HA en 8.30 uur dhr. H. Schouten Jr. (vrydag 8 u. bidstond) Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u. ds. M. H. Boogert; 6.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen aan den RUn. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. W. van Hoek Chr. Geref. Kerk: 9.30 u. Dienst des Woords: 2.30 uur ds. W. H. Vele ma te Lelden. Alphen aan den RU» Herv. Gem.: Jullanastr.: 9 30 uur ds. J. H. Bogers; 6.30 uur ds. W. Verwelj. Aula Imma- nuelschool, A. v. Burenlaan: 9.30 uur ds. W. VerweiJ; 6.30 uur ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen. Kapel Gouw- sluis: 9 30 uur ds. M. Hanemaayer. Ge bouw Jonathan: 6.30 uur ds. M. Ha- nemaaljer. Gebouw Nabij: 5 uur ds. J. H. Bogers, Jongerendlenst. Kapel Hoofstr. 9.30 en 6.30 uur ds. H. Koud- staal. Oudshoornseweg10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stichtlng10.30 uur ds. J. Veen. Geref. Kerk, Maranathakerk, Raadhulsstr. 10 uur ds. G. van Wil genburg te Middelburg: 6.30 uur ds. W. WIJma. Salvatorikerk. W. de ZwU- gerlaan: 10 uur ds. W. Wljma; 6.30 u. ds. H. van Wilgenburg. Alphen-Noord. Hoofstr. 10 en 6.30 uur as. J. M. v. d. Brink te IJmulden.Geref. Kerk (vrUgem.): 9.45 en 5.45 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk. Jeruzalem- kerk. Grijpenstelnstr.9.30 en 5 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem Van Mandersloostr.9.30 en 4 uur lees- dienst. Rem. Geref. Gem. Van Man- dersloostraat: geen dienst. Baptisten- gem., IJsclubgebouw: 10 uur Eredienst; 6 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem. 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 9 uur ds. P. G. ae Vey Mesdagh; 10.30 uur ds. A. den Hartogh; 7 uur ds. C. v. d. Bosch te Gorkum. Nleuwerbrug: 9.30 uur ds. C. Vos te Gouda; 6 30 uur ds. A den Hartogh. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur prof- dr. J. Verkuyl te Am sterdam. Geref. Kerk vrljgem.)9.30 uur leesdlenst; 4 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdlenst. Evang. Luth. Kerk: 9 uur ds. A.Jense. Evangelisatiekring10 uur eredienst; 7 uur Jb. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. ten Bruggencate te R'dam; 6.30 uur ds. A. Koolhaas te Amersfoort (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Spoelstra (H.A.). Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de BruUn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gen.: 10 uur ds. J. G. Paardekooper. Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. J. van Dok te Noordwhk-Blnnen; 7 u. ds. F. Brouwer. Gerei. Kerk: 10 en 5 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. R. J. van Pagec, luchtmachtpred. uit Hilversum Ned Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatie- samenkomst 3 uur ev. Jan Zijlstra uit Gouda (dond. 8 uur ln gebouw Haven 60 ev. Imbert uit Den Haag). (Mara- natha-byeenkomst woensdag 8 uur in het Nutagebouw. v. d Endelaan 50, ev. W. Phlllppo uit Hlllegom). Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur de. J. H. de Vree. Katw(|k aan den RUn Herv. Gem., Dorpskerk: 9.30 uur ds. A. Makkenze en 6 uur ds. A. Baas. Kapel Nwe Duin weg: 9.30 uur ds. A. Baas; 6 uur dhr. A. Paauwe te Voorburg. Geref. Kerk: 9.30 en 6 uur kand. H. Reenders, be roepen pred. te Alteveer (Interkerke lijke dienst ln gym lokaal school Nar- clsstr. 10.30 uur ds. T. Kruyne. vloot- pred. M.VJC. Valkenburg. KatwUk aan Zee Herv. Gem., Nwe Kerk: 10 uur ds. Hagen; 6 uur ds. Moerenhout (HA. en Dankz.). Oude Kerk: 8.30 dhr. E. L. de Wit te Noord- wyk; 10 uur ds. Bouman (HA.); 6 u. ds. Bouman (HD en Dankz.). Kapel: 10 uur ds. A. Vink (HA.); 5 uur ds. A. Vink (Dankz.). Groen v. Pr .school: 10 uur dhr. E. L. de Wit. Aula Over- duin: 10 uur ds. De Vos. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. De Vries; 5 en 6.30 uur ds. Pyiman. Zeehospitium: 6.45 u. ds. A. Langeler te Valkenburg. Kam peerterrein: 7.30 uur ds De Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. G. Blom te Meerkerk. Geref. Kerk (vrygem.): 8.30 en 3 uur ds. H. van Ommen te Winschoten; 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 6 uur Leesdlenst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 uur Leesdlenst. Koudekerk aan den RUn Herv. Gem 10 uur ds. Koerselman (HD): 7 uur ds. Klusener te Nleuwveen. Ge ref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Makklnga. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef; 6.30 uur ds. G. Koch te Haarlem. Kerkzaal Zijlkwartier: 9 uur dr P. L. Schoonheim uit Lelden; 7.30 uur Jeugddienst ds. J. P. Honnef mm.v. een combo o.l.v. de heer J. den Boeft. Geref. Kerk: 10 uur ds. F. Mln- nema; 6.30 uur ds. N. W. van den Hout te Hazerswoude. Kerkzaal Zyi- kwartler: 10.30 uur kand. Fernhout te Amsterdam; 5 uur ds. F. Mlnnema. Ver. Vryz. Herv.: geen dienst. Lelniulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gljsbers. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. I.lsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur (HD) ds. S. Koolstra; 7 uur ds. B. van Glnkel te A'dam (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur kand. Oranje te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Ger. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 uur leesdlenst; 5 uur ds. J. Douma te Rynsburg. Oud Geref Gem: 9.30 en 3 uur leesdlenst (dinsdag ds. J. W. Slager te Stavenlsse 7.30 uur). Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Ryn; 6.30 uur ds. J. H. de Vree te Hoogmade. Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. C. van Nes te Rotterdam (HA en Dankz.) Rem. Geref. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. Chr. Geref. Kerk: Geen opgaaf ontvangen. Noordwykerhout Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. H. Smits (HD). Noorilwyk-Blnnen Herv. Gem.: 10 uur prof. Rasker te Lelden (HD»; 7 u. ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. B. Bouma te Noordwljk aan Zee; 5 uur ds. J. H. Mappers te Oegstgeest. V. d. Berhstlchtlng: 11 uur ds. B. Bou ma te Noordwyk aan Zee. NoordwUk aan Zee Herv. Gem.: 10 en 7 uur (HD) ds. W. Hoekstra. Geref. Kerk: 9 en 10.30 tiur ds. H. A. van Bottenburg; 7 uur ds. A. Krabbe te Hlllegom. Sole Mio: 10 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgeest. Herv. Geref. Evangelisatie. VGLO-school. Schoolstr. 2: 10 en 6 uur ds. G. van Estrik te Genemulden. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of WUllbrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach (HD) Pauluskerk: 10 uur 7 u. as. j. Ii.k. Ver. v. vryz. nerv., w. de Zw. kerk: 10.30 uur ds. J. F. Kruyt te Den Haag. Geref. Kerk, Maurltsiaan: 10 en 7 uur ds. Meyer (HA). Geref Kerk (vrygem.)W. de Zwygerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. VLOT DOOR EUROPA MET Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. Slrag te Rotterdam; 7 uur P. L. Schoonheim te Lelden (Jeugd dienst). Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. K. Melma te Bunschoten. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 en 7 uur dhr. Veen te Loplk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur dhr. P. den Butter te Apeldoorn. Rynsburg Herv. Gem., Grote Kerk 10 uur ds. H. van Go6llga (HA); 5 uur ds. H. J. van Achterberg te Lelden, l Bethelkerk: 10 uur ds. M. C. Groene- woud; 5 uur ds. H. van Gosllga (HA). Geref. Kerk, Rapenburg: 9.30 u. kand. D. W. Gezlnk; 5 uur ds. J. BIJleveld. I Petrakerk: 9.30 uur ds. L. v. d. Linde; 5 uur kand. D. W. Gezlnk. Maranatha kerk: 9.30 uur ds. J. Byieveld; 5 uur I ds. J. v. d. Linde. Geref. Kerk (vryge- maakt)10 en 5 uur ds J. Douma 1 Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds Llndenburg; 6.30 uur ds. Batelaan uit Den Haag Geref. Kerk: 930 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler Geref hïa" «c Kerk (vrygem.): 10.15 uur ds R. Brands; 5 uur ds. C. J. Breen te Katw Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer te Hlllegom (Jeugddienst). Voorschoten Herv. Gem.. Dorps kerk: 10 uur ds. Meyerlng; 7 uur ds Zyistra. Ryndyk: 10 uur ds. Moen. Hulp en Heil: 10 uur d$. zyistra. Rem Doopsgez. kring (Cult. Centrum)10.30 uur prof. G. J. Slrks. rem. oud-hoogl te Lelden. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Modderaar (HA). Geref. Kerk (vrygem.)10 en 5 uur ds. H. van Om men te Winschoten. Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vól wetenswaardigheden over 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideale gids om plannen mee te maken! Met wegenkaart van Europa en routestifi f2,50 Europa-kaart apart f 1,25 Perfecte autokaarten van 15 landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en veel willen zien. Een schat van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en omgeving! Uw feilloze gids door deze wereldstad. Wegwijzer naar Chartres, Fontainebleau, enz., enz. f 1,25 Speciale autokaart van NederlandAangevuld met plaatsnamenregister, afstandstabel, routes door steden, interessante uitstapjes, enz. f 0,90 Vele honderden Esso dealers hebben al deze kaarten tn voorraad. Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wensen? Ga er been. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. MET ESSO BENT U BETER UITI Baddinxveen Herv. Gem.. Brug- kerk; 9.30 uur ds. J. Verwelius (Doop); 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. Esdoorn- laan: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus (Doop); 6.30 uur ds. J. Verwellus Sta tionsstraat: 9.30 en 7 uur ds. E H Kalkman (Avondm.). Geref. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snoey (Avond maal). Rem. Geref. Gem.: geen dienst Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. A. P. Verloop. Wassenaar Herv. Gem.. Dorpskerk 10 uur dr. Th. C. Frederlks; 7 uur dr. Frederlkse (HA). Klevletkerk: 10 uur ds J. T. Wlersma (HA Deylerhuls) 10.15 uur ds. J. A. G. van Zanten Geref. Kerk. Bloemcamplaan10 en 6 uur ds. E. Pijlman (HA). Zyilaan: 10 en 7 uur ds. A. Vos. Ned. Prof Bond. Lange Kerkdam: 10.30 uur ds J. Zuurdeeg. Johannahuis: 10.30 uur ds. J. Spyker (Rem.) te Den Haag Soefibeweging. Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Herv. Evang., Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. J. J. Bakker te Glessendam. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Lefeber te Alphen a d Ryn; 6.30 uur ds. Groenewoud te Amersfoort (Jeugddienst). Geref, Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds Vesseur te Boskoop. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. F. de Jonge. De Hoef: 7 uur ds. F de Jonge. Gerèf. Kerk: 9.30 en 7 u. ds. H. Gosllnga te Adam. Zoeterwoude Herv. Gem.: ds. R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Wagenaar. Rem Geref. Gem 10 uur mej. ds. A. G. Günther te Oosterbeek. Prinses Beatrix opent vanmiddag in het Stedelyk Museum te Amster dam de grote nationale tentoonstel- ling „150 jaar Nederlandse kunst", samengesteld op verzoek van het comité Nationale Herdenking 18131963, waarvan de Kroonprinses voorzitster is. De expositie de eer ste manifestatie van dit comité ter herdenking van 150 jaar vryheid geeft ln 283 schilderijen, beeldhouw werken, aquarellen, tekeningen en grafiek een overzicht van de Neder landse beeldende kunst van 1813— 1963. De expositie duurt tot 29 september By de keuze van de te exposeren werken is men er van uitgegaan zo veel mogelyk van karakteristieke momenten de meest opvallende re presentanten te kiezen in hun beste uitingen om daardoor een iyn te trekken en de verschillende facetten tot hun recht te laten komen. Bij de samenstelling der omvang- ryke catalogus <26 kleuren en 245 zwartwit reprodukties) is de leidende 55 zedachte geweest een overzichteiyke indeling te maken in perioden. De algemene inleiding in de cata logus is van dr. H. L C Jaffé. Daar na worden de volgende acht perloden beschreven: de eerste vyftig Jaar <1813—ca. I860», Haagse school en Amsterdamse impressionisme. Vin cent van Gogh. rond 1900. expressio nisme. Mondriaan en „De Styi" neo-realisme, en 1945—1963. Er wordt werk geëxposeerd van O.&.: Allebe, Bosboom, Pieneman, Breitner, Israels, Maris, Mauve, Weis- senbruch, Derkinderen, Mendes da Costa, Roland Holst, Alma, Bronner, Van Dongen, Krop. Charlotte van Pallandt, Radecker. Wenckebach. Werkman, Wiegers. Voorts van Van der Leek, Appel, Citroen, Corneille, Couzyn, Esser, Van Herwynen, Frieda Hunziker, Van Kruiningen. La taster, Lucebert, Ouborg. Tajlri, Vei we j en Wolvecamp. Werkgever steekt Grieks arbeider (Van onze Rotterdamse correspondent) Een Griekse arbeider is gisteren op het terrein van de Ned. Opslag My aan de Butaanweg in Rotterdam door een 57-jarige classificeerder met een dolkmes ernstig gewond. Het slachtoffer liep steken op in heup. lendenen en rug. HU werd naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De dader is opgesloten. De Griek, de 29-jarige Vasilios Tatsidis, was by de classificeerder in dienst. Gisteren zouden zy op het ge noemde terrein werk gaan verrich ten, maar de classificeerder was niet tevreden over de prestaties van zyn werknemer. Er ontstond een ruzie, waarby hy een dolkmes trok, dat hy ook voor zyn werk nodig heeft. Beeld van Manuel Piar op Curacao Gisteren, de dag dat het 152 jaar geleden was dat Venezuela zyn on afhankelijkheid kreeg, heeft de rege ring van dit land by monde van haar vertegenwoordiger, José Nucete Sardi het eiland Curasao een standbeeld aangeboden van de vrijheidsstrijder Manuel Piar. Het beeld heeft een plaats gekregen op de Plaza Plar, het plein waar hotel Curacao Intercon tinental staat. De gezaghebber van het eilandge bied CuraQao, M. Gorsira, aanvaard de het beeld met woorden van dank namens regering en volk van de Ned. Antillen aan het adres van de Vene zolaanse regering. Manuel C. Piar, de man die zo'n belangryke rol heeft gespeeld ln de vrUheidsstrijd van Venezuela, is op Curapao geboren. De maker van het beeld, dat in brons is uitgevoerd, is de Venezo laanse kunstenaar Santiago Poletto.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11