►Jed. muziek rond 1813 trok grote interesse kunst kaleiöoscoQp Expositie Beestewerk in jubilerend „Artis'* Bewijsmateriaal tegen Martelli onvoldoende hi fraaie Oude Kerk te Scheveningen Uniek Holland Festivalconcert Sensationele vinding maakt honderdduizenden vrouwen gelukkig gericht 1 maart 1860 I Vrijdag 5 juli 1963 Derde blad no. 30999 Advertentie 4 i i i t 4 t 4 4 i 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 Prinses Wilhelmina aan het klavecimbel op het Valkhof te Nij megen in juli 1787, kort voor haar ver maarde tocht naar Den Haag (Goejan-\ venveile sluis). Silhouet op glas door Carl Thcodor Kohier, Zeeuws Museum, Middelburg. Reeds 20.000 bezoekers op Antiekbeurs I Gisteren is op de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het stedelijk museum ..Het Prinsenhof" te Delft de 20.000e bezoeker ontvangen. Het was me vrouw L. Schwarz uit Amsterdam, die met haar echtgenoot een bezoek aan de beurs bracht. De heer en mevrouw Schwarz, die trouwe bezoekers van de beurs zijn en geen jaar overslaan, werden ontvangen door de vice-voor zitter van het Stichtingsbestuur de heer H. Nystad en de organisator van de beurs, de heer Marcel B. Kee- zer. Mevrouw Schwarz kreeg een ge schenk. Wedgwood expositie I in „Huis ter Duin'* In het Grand Hotel ..Huls ter Duin" te Noord wijk werd gisteravond een expositie geopend van schilder stukken, waarmee de makers hadden meegedongen naar de Wedgwood- prijs 1963. Verscheidene genodigden, o.w. de burgemeester van NoordwUk mr. G. F. W. van Berckel waren daarbij tegenwoordig. Een vijfen twintigtal kunstenaars stelde in de bijzonder smaakvol in gerichte conversatiezaal de keur van hun werk ten toon. Mogelijk zal men een meer passende ruimte kunnen vinden. Onder de stukken bevond zich ook ..Dierenpark" van K. Timmer, waar mee deze zich de Wedgwood-prijs 1963 zag toegekend. De heer J. N. van Wessem. direc teur van De Lakenhal te Leiden, hield een korte inleiding, waarbij hij de aandacht vestigde op een verschui ving in de belangstelling voor de kunst. Was dit vroeger een zaak van vorstelijke personen, de adel en rijke kooplieden, tegenwoordig is het ook de industrie, die interesse heeft. Ver der tracht de overheid bepaalde wer ken veilig te stellen. Ben typisch voorbeeld van de in dustriële belangstelling voor de schil derkunst is de instelling van de Wedgwood-priJs. Dit jaar werden 500 schilderstukken ingezonden door in totaal tweehonderd schilders, meren deels kunstenaars van naam. Verder vestigde de heer Van Wes sem er de aandacht op. dat men kunst moet leren ..begrepen". De expositie welke indertijd reeds in „De Lakenhal" te Leiden te zien was en waarover wij toen uitvoerig rapporteerden, blijft in juli en augus tus in het Huis ter Duin te bezich tigen. (Van onze Amsterdamse correspondent Van de reeks evenementen, die de viering van het 125-jarig bestaan ran de Amsterdamse dierentuin Artis opluisteren, is gistermiddag een ten toonstelling geopend van werkstukken uit een wedstrijd voor beeldende kunstenaars. Het op Artis-terrexn staande, doch aan de Amsterdamse Universiteit toebehorend Zoölogisch Museum, heeft de tentoonstelling .Afrikaanse dieren" i oor tijdig afgebroken om gastvrijheid te kunnen bieden aan deze expositie van plastieken, grafieken en schilderijen, die alle het dier tot onderieerp hebben. De expositie kreeg dan ook de toe passelijke naam: Beestewerk" dit In een stampvolle, prachtige Oude Kerk te Scheveningen heeft telling®n gisteravond kunnen luisteren naar een uniek Holland-Festi- ilconcert. Daar werd namelijk een programma van „Neder- .ndse muziek rond 1813" ten gehore gebracht, muziek, belang- LEN ekkend uit musicologisch en historisch oogpunt. Deze avond toonde bovendien duidelijk aan, dat de uitgevoerde uziekwerken veel waardevoller waren, dan algemeen gedacht Iucetcrd* betroffen door de violist Willem Noske ontdekte of erzamelde composities. Deze konden die van de genieën uit die "id weliswaar niet evenaren, doch de vervaardigers ervan voel- erlng en zich wel door hen geïnspireerd. In het algemeen schreven zij melodieus, gracieus en bijzonder tetin^kkundig. j Baanbrekers zijn zij echter niet geweest. Dat de speurzinnige 2]25^°ske ons ermee in kennis heeft gebracht, verdient de grootste 3#raardering! 3,50 Veelzijdig 4. 5. muziekleven „Het concert stond in verband met |?n fcH, dat op 30 november 1813 erf- ins Willem Frederik, oudste zoon li 7, m stadhouder Willem V, in Sche- rningen landde. Het einde van de tel# fanse overheersing was gekomen. Sti6' ..Koninkrijk der Nederlanden" ider de soevereiniteit van Willem rederik, de latere koning Willem I. i>idse^jar'en (ca. 1' «Kn •n«»-<w4>» de muziekleraar der gramma, waarop weiken stonden van de componisten Fr. Schwindl. Pieter Hellendaal, W. G. Hauff, Frederik Johannes Wittenberg, J. A. Colizzi, C. F. Ruppe, J. B. van Bree en J. H. Kufferath. jed z(jn intrede. De 18e eeuw heeft in ons land geen rote figuren voortgebracht, maar et muziekleven was enorm kleurrijk i veelzijdig. Er bestond o.a. de .„„-.badhouderlijke kapel 70 musici -elke grote en kleine hofconcerten erzorgde en waarmee beroemde vir- lozen optraden. Het stadhouderlijk gezin werkte aan e kleine concerten mee: van de ►ranje - Prinsessen genoten vooral Jina. Carolina, Wilhelmina en lOuise, resp. grootmoeder, tante, loeder en zuster van Koning Wil- cret%n j een goede reputatie als zan- eres en cembaliste. En o.a. de jong- estorven Prins Frederik (broer van Ifiilem II), was een begaafd violist, aajj^ns Vorstenhuis heeft ook na 1813 ^jyCn zeer belangrijke rol in het Ne- erlandse muziekleven gespeeld, al- 1 VMoewel niet in die mate als vóór 1795. ►och de hofkapel was omstreeks 1830 ïneesfceer het beste Nederlandse orkest i vam de subsidies, die onze drie Konin- en jaarlijks aan de Franse Opera ■n zi£ Den Haag gaven, waren bijzonder }40-t«root. Oplopend tot ruim f. 120.000 1 1852. Deze gegevens ontleenden wij aan uitvoerige inleiding van Willem :e tot het wel zeer overladen pro- WILMAAAX, WAAP&EWJE? Bekende Leidenaars Van hen hebben twee een rol in j Leiden gespeeld. Colizzi genoot een grote reputatie I als zanger en cembalist, ook be speelde hij de mandoline. In zijn 1775) was hij studenten. In Den Haag werd hü daarna cembalist in de hofkapel en muziekleraar (zang en cembalo) van het gehele prinse lijke gezin. Als componist genoot hy een vrij grote bekendheid in Enge- land en Duitsland, doch zijn veel zijdigheid bleek ook op gevarieerd ander terrein: hij was dichter, zeer goed etser en kruidkundige van grote j reputatie. Colizzi promoveerde in 1774 aan de Leidse Hogeschool tot doctor in de letteren en wijsbegeerte cp een dis- i sertatie op het gebied van de geluids- leer en doceerde er van Üat. jaar af Italiaans als lector. Beroemd waren ook zijn kunstverzamelingen «schil derijen, boeken en muziek). De beide jonge prinsen Willem en Frederik I kwamen herhaaldelijk wandelen in de tuinen van zijn buitenplaats aan de Bezuidenhoutseweg, die Colizzi naar zijn favoriete, begaafde leer linge Prinses Louise van Oranje- J Nassau, „Louisenburg" had genoemd. Van hem werd deze avond uitge voerd zijn cembaloconcert op. 6 nr. 1 (ca. 1782), een vroeg voorbeeld (wel licht het eerste) van een „kindercon cert". Voorts noemen wij C. F. Ruppe. die lector in de „toonkunde" en kapel meester aan de Leidse Hogeschool was. Men kon diens Trio voor piano forte, viool en violoncel op. 27 (ca. 1817) beluisteren. De pianofortepartij werd gespeeld op de vleugel, die Ko ningin Hortense in 1808 bij de firma Erard in Parijs bestelde, een dei- fraaiste voorbeelden van een vleugel uit Beethovens tijd. Waarschijnlijk hebben zowel de gemalin van onze eerste Koning, Koningin Wilhelmina. die een fraaie altstem had. alsook haar dochter Prinses Marianne en haar schoondochter Prinses (later Koningin) Anna Paulowna deze vleugel bespeeld. Koningin Juliana had dit instrument waarvan het speciale karakter opviel en dat deze avond voor het eerst in het openbaar te horen was, speciaal voor dit concert ter beschikking ge steld. Voortreffelijk spel Het zou te ver voeren bijzonder heden over de andere componisten te vermelden. Wel zij nog genoemd het „Allegro voor vier strijkkwar tetten" (1846) van J. B. van Bree, Medewerkenden aan dit concert. dat qua uitvoeringspraktijk op hoog peil stond, waren o.a. het ensemble ..Sonata ca camera", bestaande uit 1 Willem Noske (viool). Piet Nijland viool). Carel van Leeuwen Boom kamp celloi. Hans Schouwman (kla vecimbel en pianoforte), talrijke le den van het Residentie-Orkest en het Ned. Kamerorkest, alsmede de sopraan Gerry de Groot en de tenor Willy van Hese. De composities van Van Bree en Kufferath werden ge dirigeerd door Leo Driehuijs. Het was zeker interessant kennis te ne men van al deze muzieken uit de laatste periode van de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën, de re gering van stadhouder Willem V (1766—1795) en na de pauze uit die van het Koninkrijk der Nederlanden onder de regering van de Koningen Willem I en Willem II <1813—1849). van wie speciaal de eerste zo ontzag lijk veel voor het toneel, de opera en het concertleven (evenals trouwens op onderwijs en wetenschappelijk terrein) heeft gedaan. Om zich dit alles goed te realiseren was dit con cert dan ook historisch van uitne mend belang. Dat er nu eens uitsluitend „Hol landse" werken op een „Holland-Fes tivalavond" ten gehore werden ge bracht, verdient zeker een aparte, eervolle vermelding. Deze avond is voor alle concertge vers een groot succes geweest. En de toehoorders hebben er veel van ge noten engeleerd! H. Bicrfestival-prijs voor levensblijheid Verkiezing van „miss Katootje" Als een van de uitingen op cul tureel gebied op het Breda-bier- festival zal tijdens dit Festival 'n jaarlijkse Bierfestival-prijs wor den ingesteld voor schrijvers en journalisten. Een nog nader te vormen jury zal daarbij een prijs toekennen aan die schrijver, wiens werk de meeste „levensblij heid" heeft uitgestraald. De Festivalcommissie nodigt ieder, die de naam „Proost", „Dorst", „Bre da" of „Bier" draagt of in wiens naam deze woorden als zodanig voorkomen uit zich vóór 20 juli be kend te maken bij de VW Breda. De dragers van deze namen zullen na aien schriftelijk worden benaderd, waarbij zal worden uiteengezet welke faciliteiten zij. als speciale gasten op de openingsavond van het Breda- bierfestival, zullen genieten. Tijdens het Festival zal op de his torische Botermarkt een verkiezing torische Botermert een verkiezing plaatsvinden van „miss Katootje" gen is reeds contact opgenomen waarbij elke vereniging een „Kato- tje van de Botermert" afvaardigt plus een andere figuur uit het be kende liedje van Wim Sonneveld. Voor de winnares staat de kroon van het Festival ter beschikking. Navo-taptoe te Arnhem Gisteravond is op de markt in Arn hem de generale repetitie gehouden van de Navo-taptoe 1963. De repeti tie was alleen toegangkelfjk voor mi litairen uit Arnhem en omgeving. Deze zesde Navo-taptoe werd ge opend met de opmars van een korps samengesteld uit trompetters, tam boers en vlaggendragers met de kleu ren van de 15 Navo-landen. Hierna betraden de verschillende korpsen op, onder wie ditmaal ook Denen, Noren, Grieken en Portugezen. De Portugezen oogstten veel succes met het spelen van het Feyenoord- lied. Veel applaus was er ook voor de Griekse „Evzonen", die met hun geweren het woord Navo vormden op het marktplein. Van Nederlandse zijde trok vooral de aandacht het „spook-bataljon" van het luchtmacht instructieregi ment, dat ter ere van het gouden jubileum van de Kon. Luchtmacht het cfjfer 50 vormde met geweren. Een opvallend element vormde ook weer de Canadese doedelzalspelers. De taptoe duur twee uur werd evenals de vorige jaren beslo ten met een opmars van alle deelne mende korpsen en het spelen van het Wilhelmus. Advertentie Aan de wedstrijd is door 243 kun- I stenaars deelgenomen, die in totaal bijna 700 werkstukken inzonden De 1 eerste prijs in de categorie beroeps- kunstenaars f 15001 was voor de Amsterdamse mevrouw Th. van der i Pant, voor een Pinguin-plastiek Ook I de tweede en derde prijs bleven in Amsterdam de heren J. Hillenius en A. A. E. Schüter. In deze groep waren i niet minder dan zeven eervolle ver meldingen. De drie prijzen in de ru briek „Kunstenaars in opleiding" bleven eveneens in A.msterdam. het geen begrijpelijk is vanwege de vele in de hoofdstad in opleiding zijnde kunstenaars. De gelukkigen waren B. Rozema. J. Limperg en K. Hund. Drie andere Amsterdammers kregen een eervolle vermelding. Opvallend was de goede kwaliteit van het werk in de categorie ama teurs. Elisabeth de Haas uit Den Haag kreeg een eerste prijs voor een aquarel van twee katten. De tweede prys was voor de heer J. Angela uit LJsbrechtum (Fr.) en de derde prijs voor de heer P. H. Wyk uit Ulthui- zermeeden (Gr.) In deze groep waren zes eervolle vermeldingen. Tenslotte was er een rubriek van leerlingen van de scholen, die regel matig in Artis werkstukken maken, zoals de kunstnijverheidsschool, de Grafische school, de opleiding voor tekenleraren en ook de banketbak- kersschool. Hier waren vier eerste en vier tweede prijzen en vijftien eer volle vermeldingen. dige naam van de dierentuin is Na- tura Artis Magistra, hetgeen wil zeg gen: „de natuur is de leermeesteres van de kunst". Artis-directeur dr. E. F. Jacobi merkte op, dat de jury zeer objectief te werk is gegaan. Naast deze wedstryd is er een voor de lagere scholen. Niet minder dan 62 scholen zonden elk tien werkstukken in. die nog moeten worden beoordeeld, doch waarvan er reeds een aantal op de tentoonstelling te bezichtigen zijn. Eind augustus wacht een nieuwe tentoonstelling in Artis, namelijk van de beste foto's uit de wedstrijd „Lens en dier", waarvan de inzending 15 augustus sluit, doch waarvoor reeds 600 foto's zyn ingezonden. De Amsterdamse wethouder dr. P. J. Koets, die de tentoonstelling open de. zei dat dit evenement geheel in de lijn ligt van Artis. Immers, de volle- Advertentie Hard leidingwater nu zo zaclit als meiregen Alom in het land klagen de huis vrouwen over het harde leidingwa ter, dat hun wasgoed zo stug maakt, en vaak zo moeilijk schoon te krij gen. Vroeger gebruikte men regenwater. Tegenwoordig echter doet niemand dat meer. en gebruikt men leiding water. dat uit de grond wordt op. gepompt, en dat hardmakende bo demzouten bevat. Dat leed is nu achter de rug. In de laboratoria van Castella te Nijmegen is een nieuwe, radicale wateronthar der ontwikkeld, Antical-3 genaamd. Dit poeder is toegevoegd aan het nieuwste Castella Wasmiddel: Actief Blauw. Actief Blauw maakt elk waswater zo zacht als meiregen. Uw textiel wordt gespaard. De was wordt duidelijk veel schoner Geen wonder dat Actief Blauw zo'n enorme opgang maakt Ministers gevraagd over hogere premie autoverzekeringen Het socialistische Eerste-Kamerlid E. Meester heeft de ministers Kort hals «.Verkeer en Waterstaat) en De Pous (Economische Zaken) schrifte lijke vragen gesteld over het plan van een aantal autoverzekeraars de premies voor W.A./ en all risk-ver- zekering met ingang van 1 augustus met 10 en 15 procent te verhogen. Hij vraagt of de kostenverhogende factoren de aangekondigde verho ging wettigen en of de regering aan de Kamer een inzicht kan geven van de ontwikkeling van de kosten verhoging en de daarop af te stem men tarieven. De autoverzekeraars hebben als een van de oorzaken van de premie verhoging aangegeven, dat er een heer Meester of de rijksoverheid groter aantal schadegevallen is. om- 1 zich verantwoordelijk voelt voor het Sociologische instituten gaan samenwerken Uit het jaarverslag over 1962 van de Stichting Gereformeerd Sociolo gisch Instituut te Amsterdam blijkt dat nog slechts formaliteiten de op richting van de „Centrale voor So ciaal-Wetenschappelijk Onderzoek", waarin de stichting zal gaan samen werken met het Sociologisch Insti tuut van de Hervormde Kerk. het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut en het Humanistisch Instituut voor Sociaal Onderzoek, in de weg staan. Verwacht wordt dat deze op richting de positie van de vier insti tuten ten opzichte van de buitenwe reld zal verstevigen. De samenwer king is zodanig geconstrueerd dat de afzonderlijke instituten hun autono mie geheel behouden. De coördinatie zal vooral de onderzoekingen betref fen. dat auto's bij gebrek aan parkeer garageruimte noodgedwongen qua bezetting volstrekt uniek in dei langs de wegen worden geparkeerd, muziekliteratuur. |Naar aanleiding hiervan vraagt de gesignaleerde tekort aan parkeer-en garageruimte, en zo ja welke maat regelen tegemoet kunnen worden ge zien om dit tekort op te heffen Spionageprocos in Engeland In het proces te Londen tegen de Italiaanse geleerde dr. Giuseppe Enrico Martelli. die er van wordt beschuldigd te zijn uitgerust als een Russische spion, heeft gisteren een hoofdinspecteur van de veiligheidspolitie verklaard, „niet over bewijzen te beschikken dat de beklaagde inlichtingen heeft verstrekt aan een buitenlandse mogendheid of „één penny van de Russen heeft ontvangen". De 39-jarige Martelli maakt edeel uit van de Euratom en was tijdelijk uitgeleend voor werk in het laboratorium te Culham in Zuid Engeland. N.O.G.C.-rapport toiieelspreiding NIET „VERSPLINTEREN" De Stichting „Nationaal over leg voor gewestelijke cultuur", het landelijk samenwerkingsor gaan van de provinciale culturele raden, heeft een rapport uitge bracht over toneelspreiding. Hier in worden enkele beleidslijnen aangegeven, die naar het oor deel van het N.O.GC. zouden kunnen bijdragen tot een zo be vredigend mogelijke toneelsprei ding in ons land. Ten gunste van een evenwichtige ontwikkeling van het toneelleven in ons land wordt aangedrongen op o.m. een onverkorte handhaving van het aantal speelbeurten door de drie standplaatsgezelschappcn (de Ned. Comedie, de Haagsche Comedie en het Rotterdams Toneel» op 450 voor stellingen. Minstens 45*T> van het aantal gespeelde voorstellingen be hoort als ..spreidingsvoorstelling" (voorstelling buiten de eigen stand plaats en buiten de standplaats der beide andere gezelschappen) te wor den gegeven. Voorts wordt gepleit voor gelyke financiële normen voor de drie ge noemde standplaatsgezelschappen, voor de regionale gezelschappen (Theater en Ensemble) en voor de spreidingsgezelschappen (Centrum. Studio en De Nieuwe Komedie». Ook wordt aanbevolen, dat de geldmiddelen van het Toneelfonds rechtstreeks aan de spreiding ten goede komen en dat de Rijkssubsidie regeling zodanig wordt gewijzigd, dat het spelen van spretdingsvoorstellin- gen voor de gezelschappen financieel aantrekkelijk wordt. In het rapport wordt voorts o.m. opgemerkt, dat gewaakt dient te worden tegen een automatisme dat. allerlei incidentele groepjes voor overheidssubsidie in aanmerking brengt. „De op zichzelf gezonde spreiding verworde niet tot ver splintering". aldus het N.O.G C.-be stuur. Hoofdinspecteur St ration deelde mee, dat bij onderzoekingen in dc wo ning van de geleerde ..verscheidene voorwerpen van belastende aard wa ren gevonden, het soort dingen die men in het bezit van een spion zou verwachten". Overigens zei hij, dat, voor zover hü wist, dr. Martelli geen toegang had tot geheim materiaal. Ook bad hij geen bewijzen, dat de Italiaan boven zyn inkomen leefde of ooit lid van de communistische party of een daarmee verbonden organisatie zou zyn geweest. Desgevraagd zei de getuige verder, dat dr. Martelli hem had meegedeeld dat hy al enige Jaren gescheiden leef de van zyn vrouw en nu samenwoon de met een Engelse, van wie hy een dochter had. Hy zei. dat de geleer de gedurende zyn detentie tijdens het vooronderzoek te Southend ge tracht had in contact te komen met een hoge functionaris van de Britse geheime dienst, kolonel Young, die bevriend was met de familie van zyn Engelse vriendin. Deze kolonel zou vrydag JJ. met pensioen zyn ge gaan. De verdediger van dr. Martelli stel de hoofdinspecteur vervolgens vra gen over de „geheime holten" ln de hakken van de beklaagde. Stratton zei. dat by navraag in Italië, waar dr. Martelli de schoenen had gekocht, was gebleken dat een speciaal soort schoenen vaak holle hakken had om het schoeisel lichter te maken. Hoofdinspecteur Stratton verklaar de, dat Niklai Karpekow, een voor malige eerste-secretaris van de Rus sische ambassade in London, de man was die de werkzaamheden leidde vam zowel dr. Martelli als van de ambtenaar Vassail, die vorig jaar we gens spionage voor de Russiscne ge heime dienst tot 18 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. U kunt nu iedere week Van «Ie FLINTSTONES genieten! Op de ach terpagina van elke MARGRIET bele- ven I red, Wilma, Betty, Barney en niet I* vergeten Dino, vrolijke avonturen

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5