Beels taak is ten FProf. inde: akkoord met V.V.D. AL Moordende gangster na verbeten jacht gedood ^Zetelverdeling ook al geregeld AKREPARATIE De Quay formateur Frans - Duits gesprek nog zonder resultaat gras Spook of inbreker? alles Vlieland Prof. De Quay formateur I ZWART WEERBERICHT MINISTER GAF GELD AAN GEEST KOMPLOT IN JORDANIË Beslissing; over kivestie van de tariveprijs uitgesteld Vrouw Bijna gewurgd uit vergissing Paratyfus bij 18 personen ra (D.trcf wBkttws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 JULI 1963 No. 30999 .EIDSCH DAGBLAD jteur: E. A. E. van Dishoeck dredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie: 21507 (Van nnzp narlpmpntairp rodantie) zwaarder wordt als eevolg van (Van onze parlementaire redactie) )e fractieleiders van de drie grote confessionele partijen en de y.D., die gisteren bij prof. Beel thuis in Wassenaar van tien 's morgens tot tien voor acht 's avonds hebben onderhandeld, het eens geworden over een oplossing voor de nog hangende chilpunten. Ugemeen wordt verwacht, dat de Koningin thans prof. De ay zal aanwijzen om een kabinet te formeren. ■e officiële woordvoerder van de informateur deelde gisteravond mee, I de besprekingen hebben geleid „tot overeenstemming ten aanzien van i en omvang der aan te gane bindingen en de ten aanzien van con- \ersiele punten te volgen gedragslijn"Ook is gisteren al over de Vlverdéling in het nieuwe kabinet gesproken. Als gevolg van het re- laat van gisteren is het niet meer nodig, dat prof. Beel ook nog met 'fractieleider van de Partij van de Arbeid, prof. Vondeling, gaat praten. J ij beschouwt zijn taak thans als geëindigd, flet nieuwe kabinet zal dus bestaan uit bewindslieden van de K.V.P., A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D. f fideel is het stilzwijgen bewaard r de bereikte resultaten. De moti- ing daarvoor is, dat de komende nateur nog een belangrijke taak ft in het uitwerken van de gis te- bereik te overeenstemming. Jet officiële stilzwijgen is begrijpe- want een groot aantal punten is vaag geformuleerd. 'eel hangt daarbij af van de be- Islijn, die het nieuwe kabinet en afzonderlijke ministers zullen vol- t. De conclusie ligt voor de hand, i deze vaak tamelijk vage formule gen de prijs vormen, die de con- ïionele partijen voor deelneming i de WD hebben moeten aan- irden. De liberale partij heeft zich ners altijd al wars getoond van ikke bindingen aan concreet uit werkte programma's. Haar fractie- Ier. mr. Toxopeus, verklaarde gis- avónd. tevreden te zijn. Hij wees daarbij op, dat zeer veel van de wezenlijking van de bereikte over stemming afhangt van de bezet- g van de verschillende minister - iten. Hij vond daarbij de fractie- irzitter van de CHU, mr. Beernink, veel opzichten aan zijn zijde. Televisie Iet meest concreet is het televi- rraagstuk geregeld. De vier frac- eiders zijn akkoord gegaan met LOODGIETERSBEDRIJF OOIGRACHT 18 - TEL. 23951 VRIJ WARM WEER De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: Vrij warm weer met zonnige perio- ïn en slechts een kleine kans op m bui. Zwakke wind. Vannacht op ikele plaatsen mist. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Stabiele lucht met morgen droog 1 vry zonnig strandweer. In de .orgenuren enkele mistbanken. Zwakke zeewind. In de middag lim 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Hogedruk-uitloper adert uit het zuid-westen en brengt ïn zomers strandweekeinde. 6 JULI Zon op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur Maan op: 20.47 uur; onder: 4 00 u. Hoogwater te Katwijk te 2.50 en 15.16 uur. Laagwater te 10.57 en 23.20 uur. Dit nummer bestaat uit pagina's) het oude voorstel van dr. De Kort. dat een verzoeningscommissie een oplossing moet uitwerken. Deze ver zoeningscommissie moet trachten vóór het inwerkingtreden van het tweede net een tussentijds rapport in te dienen, waarin staat, hoe de zendtijd op dat net tijdelijk moet worden verdeeld. Slaagt de commis sie daar niet in. dan wordt de zend tijd automatisch tijdelijk aan de NTS toegewezen. Vager zijn de formuleringen over de landbouw en de defensiekosten. Bedragen zijn niet overeengekomen. Wel worden beide posten bovenaan het prioriteitenlijstje geplaatst, maar het nieuwe kabinet zal moeten be palen. hoeveel voor beide doelen wordt uitgetrokken. Belasting Belastingverlaging wordt nage streefd, voorzover de belastingdruk zwaarder wordt als gevolg van de geldontwaarding. Naar de mogelijk heden van een verdergaande structu rele belastingverlaging zal een on derzoek worden ingesteld. Wat betreft de woningbouw is men gebleven bij 't oorspronkelijke voor stel, dat er 45.000 woningwetwonin gen en 25.000 premiewoningen zullen worden gebouwd bij een streefgetal van 90.000 woningen per jaar. Wordt het streefgetal overschreden, dan zal de overloop uitsluitend uit vrye sec torwoningen bestaan. In beginsel is afgesproken, dat uitbreiding van de kinderbijslagrege ling geleidelijk uit de algemene mid delen wordt bekostigd. Het lijkt ech ter niet waarschijnlijk, dat deze zaak nog in de komende kabinetsperiode wordt geconcretiseerd. Gissingen Het is duidelijk, dat ln Wassenaar ook over een zetelverdeling in een toekomstig kabinet is gepraat. Alge meen wordt verwacht, dat men de volgende verdeling is overeengeko men: KVP zes zetels, WD drie en CHU en AR elk twee. In politieke kringen wordt thans druk gegist naar degene, die door de Koningin tot formateur aangewezen zal worden. Het meest hoort men de naam van prof. De Quay noemen, hoewel ook de naam van prof. Zijl stra te beluisteren valt. Dan volgt onmiddellijk de tweede vraag, of deze formateur ook minister-president zal worden. In kringen, die zich gaarne met dit spelletje van „gissingen en vergissingen" bezig houden, werden daarop reeds weddenschapjes afge sloten. De publieke belangstelling voor de besprekingen van gisteren was voor het huis van dr. Beel hoofdzakelijk in de avonduren vry levendig. Het Amsterdamse politie vraagt zich af: (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse politie vraagt zich af of zij woensdagnacht al of niet bij de neus is genomen door een inbreker. Een groot deel van de nacht is een achttal poli tiemannen op jacht geweest naar een insluiper. Of deze inderdaad heeft bestaan, zal wel nooit wor den opgehelderd. Het begon met een alarmerend te lefoontje van de eigenaar van een handschoenenzaak aan de Kalver- straat. Deze kwam omstreeks het middernachtelijk uur met zijn echt genote by zijn winkel en bemerkte tot zyn schrik dat de buitendeur niet was afgesloten. Opmerkelijk was voorts, dat het licht in de winkel brandde. Toen hy binnenging hoorde hij voetstappen op de bovenverdie ping. Onmiddellijk belde hij de poli? tie. De agenten doorzochten winkel en magazijn, zonder enig resultaat. Om dat de insluiper niet ongezien had kunnen verdwijnen, werd een list be dacht: men nam luidruchtig afscheid en trok met een harde slag de deur achter zich dicht. In de winkel ble ven de eigenaar en een politieman muisstil wachten tot de inbreker voor de dag zou komen. Beiden hoorden toen opnieuw voetstappen. De poli tieman stormde met getrokken pistool naar boven, maar vond nie mand. Als laatste poging is gedurende de nacht het huizenblok, waarin de handschoenenzaak is gevestigd, door enkele agenten bewaakt, terwijl re chercheurs de winkel opnieuw tot in ale hoeken en gaten doorzochten. Er werd niemand gevonden leek er echter sterk op, dat de aan dacht veeleer de televisieploeg voor het tuinhek, dan de politieke gebeur tenissen zelve gold. Koningin Juliana heeft heden ochtend ten paleize Soestdyk eerst de informateur dr. Beel ontvangen voor het uitbrengen van diens eind- I rapport en vervolgens prof. dr. J. E. de Quay, aan wie zij opdroeg een kabinet te vormen, „dat zich ver zekerd kan achten van een vrucht bare samenwerking met de volksver tegenwoordiging". Dr. De Quay heeft Koningin Juliana verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Ako Adjel, een voormalig minister van Buitenlandse Zaken van Gha na, staat op het ogenblik terecht omdat hij meer dan 250.000 gulden aan de Ghanese staatsbank zou hebben onttrokken. Volgens een verklaring van Adjel, die tijdens de rechtszitting werd voorgelezen, had hy het geld aan een geest gegeven, die het zou verdubbelen. Dit verhaal kon echter niet waar zijn. aldus de openbare aanklager, want dergelijke geesten bestaan niet bin nen de Ghanese republiek. Volgens de verklaring van Adjei had hij het geld naar een stuk land ge bracht. waar hy het in een doos had gelegd. Vervolgens had hU een cirkel om de doos getrokken en de geest Zebus van het koninkrijk van Uranus" opgeroepen. De geest verscheen prompt in menselijke ge daante en in prachtige witte ge waden. Hoewel de geest had ge zegd, dat het geld na een week zou zijn verdubbeld, zo verklaarde Ad jei, was het geld toen hU na een week terugkwam, verdwenen. De 47-jarige Adjei bekleedde het mi nisterschap van 1 juli 1959 tot 29 augustus 1962. In augustus van het vorige jaar werd hy gearres teerd tegeiyk met de minister van Voorlichting, Adamafio. en de se cretaris van de regeringspartij. Crabbe. Prinses Beatrix heeft gisteren op zee de doop verricht van de bij Verolme gebouwde mam moettanker „Esso den Haag". De heer Verolme moest de Prinses een handje helpen bij het ten tweede male laten vallen van de champagnefles tegen de scheepshuid. Achter de scheeps bouwer de president-directeur van Esso Nederland, de heer C. R. Smit. Volgens reizigers die gisteravond uit Jordanië in Beiroet aankwamen zyn woensdag ongeveer dertig per sonen in Jordanië gearresteerd op beschuldiging van samenzwering te gen de regering. De arrestanten zou den tot de Arabisch-nationalistische elementen behoren. Ook zouden zy in contact staan met bepaalde leger - groeperingen. De informateur prof. Beel op het terras van zijn woning met de vier fractieleiders (v.l.n.r.) Toxopeus van de V.V.D., De Kort van de K.V.P., Beernink van de C.H.U. en Van Eijsden van de A.R.P. (Van onze A'damse correspondent) De 51-jarige Amsterdamse mevrouw C. E. Sonnega is gistermiddag, toen zij over de drukke markt op de Ten Katestraat in de hoofdstad liep, plotseling aangevallen door een woedende man. Het scheelde weinig of zy was gewurgd. Aan het kordate optreden van een marktkoopman en een voorbygan- gre is het te danken dat de 42- jarige aanvaller zijn voornemen niet geheel ten uitvoer kon bren gen. Dat voornemen was duidelijk, want terwyl hy zich op de niets vermoedende vrouw stortte, riep hy uit: „Je hebt me tot tweemaal toe willen vergiftigen, maar nu ga je eraan". Mevrouw Sonnega werd geheel over stuur in een winkel wat op verhaal gebracht. De dader kwam terecht op het politiebureau Leidse Plein. Groot was zyn verbazing, toen hy daar een uur later werd geconfron teerd met zyn slachtoffer. „Maar dat is een ander" stamelde hy. In mevrouw Sonnega had hij namelijk by vergissing zyn gewezen echtge note herkend De man blijft in arrest om te worden vervolgd wegens doodslag of zware mishandeling. (Van onze correspondent in Bonn) In een hartelijke atmosfeer, al dus perschef Von Hase, hebben president De Gaulle en zijn me dewerkers gisteren geconfereerd met Adenauer en diens minis ters. Concrete resultaten daaren tegen leverden de besprekingen niet op. Op Frans verzoek stond de kwes tie van de tarweprijs voorop by de onderhandelingen. Er werd echter geen oplossing gevonden voor het probleem hoe een graanprijs te vin den is, die rekening houdt met het grote verschil in de produktiekosten in YVest-DuitsIand en Frankrijk. De tarweprijs ligt in Duitsland veel ho ger. Tenslotte werd in de door mi nister van Economische Zaken prof. Erhard geleide werkgroep besloten by de Europese Economische ge meenschap in Brussel om een exper tise over deze kwestie te vragen., hetgeen kennelijk een uitstel van executie is. President De Gaulle sprak onder vier ogen met Adenauer en ook drie kwartier lang met prof. Erhard, die de kanselier in de herfst zal opvol gen. By deze besprekingen zijn al leen algemene politieke zaken aan de orde geweest, zoals het gebrek aan binnenlandse stabiliteit in een aantal Westelyke landen, het bezoek aan Europa van Kennedy en de re cente redevoeringen van de Russi sche premier Chroesjtsow in Oost- Duitsland. De netelige punten, waar op de Westduitse en Franse visies van elkaar verschillen, kwamen nog niet ter sprake. Onder voorzitterschap van Bonds kanselier Adenauer werd gistermid dag een gemeenschappelijke kabi netszitting in de kanselery gehouden, die als een „historische gebeurtenis" werd betiteld. De ministers van beiden landen had den gistermorgen onderhandeld in drie werkgroepen. De al genoem de, onder leiding van Erhard, voorts een defensiegroep onder minister Von Hassel en een werkgroep die zich speciaal met jeugdproblemen bezighield, onder leiding van bonds raadpresident Kiesinger, die is aan gewezen als Westduitse vertegen woordiger voor onderwys, kunsten en wetenschappen. Zoals bekend bezit de bondsrepu bliek geen minister van O K. en W., omdat de deelstaten alle bevoegd heden op dit terrein aan zich heb ben gehouden. Meivin Allen Weaver, die te Marinna in de Amerikaanse staat Florida zijn straf levenslang moest uitzitten omdat hij een roofoverval had gepleegd, is gisteren uitgebro ken en later, nadat hy drie men sen had vermoord, door de plolitie doodgeschoten. Veaver lag ln het ziekenhuis en werd bewaakt door twee politiemannen Hij ontwapende beide mannen en schoot hen dood. Daarop rende hy uit het ziekenhuis en knalde iemand neer die hem ln de weg liep. Met pistool in de hand dwong hy toen een automobilist te stoppen. Hy stapte in de wagen, waarin ook de vrouw en dochter van de auto mobilist zaten, en gaf bvel met volle vaart naar Georgia te rijden. Eenmaal over de grens liet hy het gezin vry. Hyzelf ging er vandoor in de auto. De politie kwam hem echter spoedig op het spoor. Weaver overweldigde een jongen van acht Jaar en dreigde hem te zullen vermoorden als de politie mocht ingrypen. De jacht werd voortgezet tot Ameri- cus in Georgia. Daar wist de politie Weaver, die met de jongen in een huis was gevlucht, te omsingelen. Een hevig vuurgevecht volgde. Weaver schoot op alles wat bewoog en trof op een gegeven ogenblik een politieman, die gewond werd weg gesleept. Tenslotte werd de uitbreker geveld door een politiekogel. Politieman nen drongen het huis binnen. Weaver bleek dood te zyn. De jon gen was ongedeerd. Na kermis maaltijd Dertien personen zijn gisteren met lichte paratyfus verschijnselen in een ziekenhuis opgenomen, nadat ze op de kermis in Grubbenvorst bedorven voedsel hadden gegeten. Vyf andere kermisgasten, die van dezelfde maaltijd hadden geproefd, moeten het bed houden. Volgens de Inspecteur voor de volksgezondheid is het varkensvlees, dat by de kermismaaltyd op tafel is gekomen, de oorzaak van de ver giftiging. Het vlees is afkomstig van een huisslachting. Het gezin uit Grubbenvorst, dat de maaltyd had aangericht, moest in zyn geheel man, vrouw en vier kinderen ln het ziekenhuis in Venlo worden opgenomen. De an dere 7 slachtoffers, afkomstig uit Ysselstein. Venray en Leunen, wer den naar net ziekenhuis in Venray overgebracht. De inspecteur van de volksgezond- neid in Maastricht verwacht dat het nog enige dagen zal duren alvorens men de volledige omvang van de vergiftiging heeft vastgesteld. Van Franse kant namen aan de besprekingen deel: premier Pompi dou, minister van Buitenlandse za ken Couve de Murville, zyn collega van Financiën Giscard d'Estaing, de minister van Defensie Messmer, van Landbouw Pisani en van Onderwys Fouchet. Verder had De Gaulle spe ciaal staatssecretaris Herzog voor jeugdzaken meegebracht. De nadruk by het Franse bezoek aan Bonn ligt op het werkkarakter. Wel werd De Gaulle gisteren ont vangen met erewachten en het spe len van de volksliederen en ook es corteerden vyftien witte motorry- ders hem van het vliegveld naar Bonn. maar daar bleef het uiteriyk vertoon by. Uit veiligheidsoverwegin gen niet minder dan 4.000 politie mannen waren ter bescherming van de Franse president uitgerukt) was de route die De Gaulle naar Bonn nam. trouwens niet bekend gemaakt, zodat er maar weinig belangstel lenden langs de weg stonden. Gisteravond gaf Adenauer voor De Gaulle en diens ministers een groot diner, waaraan Couve de Mur ville evenwel niet aanzat, daar hy overhaast terug is gekeerd naar Frankrijk wegens het plotselinge overlyden van zyn moeder. 0 Slot pag. 2 Advertentie KORTE METTEN met uw Met grasscheerder „Spits" *n sterke, 12 duims breed, héél goedkoop voor 43.75. Of met de 10-duims Bunse - uiterst lichte gang - 36.50 Rotoschaar, snyder Ideale graskant- 28.10 Vraag demonstratie thuis van nieuwe modellen MOTORMAAIERS vanaf 202.50 heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Voor A.E.G. volautom. WASMACHINES IEMCO N.V. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Julij 1863: i Door de werking der zon nestralen door een glazen dakpan is er brand ontstaan i in de bovenverdieping van i een huis te Groningen. Maandagavond ten 6V2 uur zal bij gunstig weer het muziekcorps der Stedelijke f Schutterij in het Plantsoen een concert geven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1