DAGBLAD Amerika afwijzend jegens Eiussische koppelverkoop I FRANS-DUITSE PROBLEMEN ONDANKS DE TOENADERING NEDERLANDER IN POLEN IN ARREST Verkade Ry-Kin£ Vergeefs zoeken naar vlot met drie of vier personen op Noordzee LAATSTE NIEUWS Chroesjtsjow tegen oorlog om kapitalisme te verslaan' Staatsbezoek aan PERZIE Nozems actief in Leeuwarden WEERBERICHT „Werkbezoekvan de Franse president De Gaulle heeft heel wat af te praten met Adenauer Moeder van 16 kinderen veroorzaakt paniek Sicilië jaagt op de Mafia Rhodesische federatie valt uiteen Frankrijk stopt invoer fruit en groenten knackebröd (§üd ^ÏLtemvs jgericht 1 maart I860 DONDERDAG 4 JULI 1963 No. 30998 LEIDSCH •ecteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koningin Juliana en Prins Bern- hard zün voornemens begin oktober een staatsbezoek aan Perzië te bren gen. Nadere bijzonderheden over het bezoek zullen later worden meege deeld. Men zal zich herinneren, dat het Koninklijk Paar reeds in oktober van het vorige jaar van plan was een staatsbezoek aan Teheran te brengen. President Kennedy staat afwijzend tegenover Chroesjtsjows tcombineerde voorstel van een beperkte kernstop op voorwaarde in een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO-landen en die van ;t Pact van Warschau (de „Oosteuropese NAVO"). Dit werd steren vernomen in gezaghebbende kringen in de Amerikaanse lofdstad, waar in het Witte Huis twee conferenties op het logste niveau zijn gehouden. Ook is overleg gepleegd met de trtegenwoordigers van de bondgenoten. Het is trouwens nog et duidelijk of de Russische premier nadrukkelijk vasthoudt aan voorwaarde van het niet aanvalsverdrag of dat hij eventueel ireid is tot een beperkt kemstopverdrag zonder voorwaarden. Debat in Britse Lagerhuis ,Het Is ondenkbaar, dat de Pow- -Unie de oorlog aan kapitalistische iden verklaart om op die manier t kapitalisme te verslaan, aldus rklaarde premier Chroesjtsjow gis- •en op een bijeenkomst van tach- 'duizend Oostduitsers en Polen in ankfort aan de Oder. „Wü zouden or iedere kapitalist een miljoen beiders de dood injagen. Alleen .oten zouden tot zoiets kunnen be- liten". De geschiedenis zal hen, t hierover een andere mening heb- n (Chroesjtsjow zinspeelde hier nnelijk op het standpunt van de linese communisten) in het onge- k stellen. De arbeiders in de ka- talistische landen, aldus de Rus- iche premier, moeten door klassen- •ijd hun doel trachten te bereiken, elke middelen zy willen gebruiken, hun zaak. De Sowjet-Unie zal zich loit in de interne aangelegenheden ,n andere landen mengen. „Dat >u oorlog betekenen en wü zün te- n oorlog". In het Britse Lagerhuis is gisteren, dens een debat over de builen- ndse politiek, over kernwapens ge roken. De leider van de socialisti- hc oppositie, Harold Wilson, ver aarde niet bang te zijn, dat de iwjet-Unie Rood-China van kern- ipens zal voorzien. Zou het Westen hter West-Duitsland dit soort wa ns leveren, dan zou de toestand iel anders worden. Eventuele leve- ntie van Westelijke kernwapens in Bonn is een kwestie, die de Rus- sche premier heel hoog zit, aldus Labour-leider. De Russische rege- ng zou een akkoord, dat het bezit in kernwapens beperkt tot de vier oomlanden Amerika, Rusland, Ogeland en Frankrijk zeer toe- ichen, aldus Wilson. Een NAVO- oomstrijdmacht met personeel ook t „niet-atoomlanden" zou voor hroesjtsjow al een hinderpaal zijn »r het sluiten van een akkoord gen verdere verspreiding van a' oom- apens. Mochten de Duitsers atoom- apens krijgen, dan is er geen sprake Jongelui, die met hun vrije tijd ïen raad weten, hebben zich de vatste tijd in Leeuwarden nogal »ns schuldig gemaakt aan vandalis- ie. Daarbij moesten vooral de Op- ,andingskerk, een kleuterschool en erkmateriaal van de gemeente in et oosten van de stad het ontgelden. Gisteravond werd een oppasser van e gemeente, die o.m. belast was met e bewaking van werkmateriaal, door e jeugdige vandalen onder de voet •lopen, toen hij wilde ingrijpen. Omwonenden, die van het gebeu- m getuige waren, waarschuwde ter- ond de Leeuwarder gemeentepolitie, en ijlings toegeschoten agent wist ïn van de daders te grijpen, maar ïrst na assistentie van enkele colle- i's. die per surveillancewagen arri- •erde, gelukte het de knaap naar et bureau over te brengen. De rest in de jongelui kon ontkomen. Het •duld van de politie raakt thans Itgeput, zodat ook verder krach t- adig tegen deze nozembenden zal orden opgetreden. ZELFDE WEERTYPE De Bilt verwacht van heden- tot korgenavond Vannacht hier en daar mist, mor en zonnige perioden en een kleine ans op onweer. Overwegend zwakke rind en aanhoudend vrij warm weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Ook morgen perioden van zonnig n fraai strandweer. Zwakke, ver- nderlyke wind. In de middag 22 raden, zeewater 16 graden. Vooruit- Ichten: Rustig strandweer, maar liet geheel stabiel, waardoor nog een deine buienkans. 5 JULI Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 19.51 uur; onder: 3.18 u. Hoogwater te Katwijk te 2.14 en 14.39 uur. Laagwater te 10.12 en 22.40 uur. meer van vermindering van de span ning tussen Oost en West, aldus Wilson over zijn indrukken, die hij heeft gekregen tijdens een recent ge sprek met de Russische leider. Premier Macmillan zei, dat presi dent Kennedy en hü van mening zijn, dat een verbod van atooniproeven „het belangrijkste is dat wü kunnen doen voor de vrede en de welvaart in de wereld". Zo'n verbod zou een in leiding tot ontwapening kunnen vor men Bij de onderhandelingen die deze maand in Moskou worden ge voerd. zullen Amerika en Engeland trachten een algeheel verbod \an kernproeven te bereiken, dus ook van de ondergrondse. Ook zou er een overeenkomst moeten worden aange gaan om uitbreiding van het aantal atoomlanden te voorkomen. De Britse premier wees erop, dat West-Duitsland een atoommogend- heici kan worden zonder de letter van zijn overeenkomsten te schen den, als het een land kan vinden dat bereid is die wapens te leveren! Een oppervlaktevloot van de NAVO, uitgerust met kernwapens en met ge mengde bemanning, acht Macmillan uitvoerbaar, hoewel er allerlei tech nisch. administratieve en zelf juri dische problemen op te lossen zijn. De vraag is echter, zei hij. of de NAVO een kernmacht van deze soort en omvang nodig heeft. De komende maanden zal er over het geheel van de NAVO-strategie van gedachten worden gewisseld. Gisteren heeft Prins Bernhard in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam de Eras musprijs uitgereikt aan de filo soof Martin Buber. Buber neemt de onderscheiding aan in tegenwoordigheid en onder de belangstellende blikken van Ko ningin Juliana en Prinses Bea trix. De Kroonprinses zat 's avonds aan een diner, dat de gemeente Amsterdam prof. Buber aan bood. (Van onze IJmuidense correspondent) Een Neptune Lockheed verkennings vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst, in Valkenburg, de reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder de „Ubbo" uit Egmond aan Zee. het be- tonningsvaartuig „Zaandam" van de loodsdienst en de sleepboot „Simson" van Wijsmuller uit IJmuiden, een Nederlands, een Israëlisch en andere koopvaardyschepen hebben tot «lus ver vergeefs een goed deel van de Noordzee afgezocht naar een dry- vend vlot. waarop zich drie of vier personen zouden bevinden. Dc grootscheepse reddinsactie werd begonnen, nadat de gezagvoer der van het Russische vrachtschip „Murmanski", op weg naar Amster dam, in IJmuiden had gemeld, dat hij op ongeveer 19 graden Noord- Noordwest van IJmuiden in de dich te mist (zicht 50 tot 100 meter) een vlot met een wit kruis, waarop zich drie of vier man bevonden, drijvende had waargenomen. Dc Rus verklaarde enige tijd naar het vlot te hebben gezocht, maar de mist werd steeds d« ch- ter en hij verloor het vlot uit het oog Hij heeft hiervan niet direct radiomelding aan de kustwacht ge daan, maar deed zijn verhaal serst, toen zijn schip in de IJmuider mid- densluis lag. Bemanningsleden van de „Murmanski" bevestigden later het relaas van de kapitein. Het F.nse vrachtschip „Argo" meldde enkele uien. nadat de reddingsactie was be gonnen. dat men een krachtige ex plosie had gehoord ter hoogte van de door de Rus opgegeven positie, waar het vlot door de kapitein en de be manning van de „Murmanski" werd waargenomen. Het vliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst deelde gis teravond omstreeks acht uur mede een olievlek op zee te hebben waar genomen op 52 graden 41 min. noor derbreedte en 4 graden 2 min. oos terlengte. Omstreeks middernacht heeft de kustvaarder Harry'- een grote c be vlek ontdekt, hetgeen doorgest.nd werd naar Scheveningen Radio De „Prins Hendrik", die later op de aan gegeven plaats arriveerde, nam een oliemonster. Later heeft een Brits vrachtschip een boei met een knip perlicht uit zee opgepikt. Men was echter niet in staat deze boei te iden tificeren. Vanmorgen was het mysterie nog steeds niet opgelost. Men blijft nog gissen naar wat er gisterochtend op de Noordzee, 19niyi noord-noordwest van IJmuiden. is gebeurd. Is er een tanker in de lucht gevlogen? Had er een explosie plaats aan boord van een kustvaarder, een vissersvaartuig of enig ander schip? Vanmorgen wist men in IJmuiden [nog niet of de reddingsactie zou worden voortgezet. Men meent, dat verder zoeken, na het intensieve speuren van gisteren eigenlyk geen zin meer heeft. (Van onze correspondent in Bonn) President De Gaulle is vanochtend om 10 uur op het vliegveld Wahn bij Keulen aangekomen voor een werkbezoek van twee dagen aan de Westduitse Bondsrepubliek. Hij werd vergezeld door zijn ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie, Finan ciën, Onderwijs en Landbouw. Gisteravond sprak kanselier Adenauer enkele woorden voor de televisie. „Het Frans-Duitse unieverdrag is een werk van de vrede", zei hij, „en het is afgeslo ten voor eeuwig." Het Bondskabinet heeft intussen een overeen komst voor het Frans-Duitse jeugdwerk aanvaard, die voorziet in uitwisseling van jongeren uit beide landen. De kosten bedragen twintig miljoen mark per jaar. men om hem te dwingen zich zonder omhaal uit te spreken ten gunste van de uitvoering van het verdrag in de geest, die vorig jaar zyn inspiratie leverde. Een geest die wortelt in de negentiende eeuw en die zich uit drukt in termen van nationale of Ilal ve kabinet twee (lagen in West-Duitsland I Dit i ummer bestaat uit 16 pagina's Onze Paryse correspondent telefo neerde hedenochtend: Officieel wordt het bezoek van De Gaulle aan de Bondsrepubliek door regeringsfunctionarissen in Parijs voorgesteld als een normaal en lo gisch uitvloeisel van het verdrag, dat immers in periodieke ontmoetingen van de voornaamste regeringsfiguren voorziet. Maar er zijn toch ook an dere overwegingen. Zo is ook het re cente Franse besluit om de NAVO door terugtrekking van vlooteenhe- den te verzwakken als punt van dis cussie op de agenda geplaatst. Er zün look geschillen gerezen over de me thode waarop in een gemeenschappe- lyke raad de plannen ter verhoging van het wederzydse begrip onder de jeugd zal moeten worden georgani seerd. Dan is er het feit, dat de Duitsers zün afgestapt van het plan voor een gezamenlijk tankwapen, tot groot ongenoegen van Frankryk. iMen denke ook aan de landbouwpro blemen in de Euromarkt, waarover Fransen en Duitsers steeds vinniger touwtrekken en aan de diepe tegen stellingen inzake de visie op de Euro pese en Atlantische toekomst. Het is in Parys in diplomatieke kringen allang geen publiek geheim meer. dat de president zich grote zor gen maakt over de weg. die West- Duitsland zal inslaan zodra zyn vriend Adenauer van het politieke toneel is verdwenen. HU zou r.u van Iplan zijn Adenauers opvolger prof. 'Erhard een strenge biecht af te ne- Een hulsvrouw veroorzaakte gistermiddag grote paniek in een kruidenierszaak teWolvega. Op haar dringende verzoek om de nieuwe California Osse- staartsoep en Kalfsbouillon soep voor haar 16 kinderen zei de winkelier, dat deze totaal waren uitverkocht. De vrouw richtte grote ravage aan in het winkelinterieur en kon slechts tot bedaren worden gebracht toen de winkelier haar verzeker de deze errukkeiyke soepen on-, middeliyk te zullen bestellen. binationale glorie en macht, en die derhalve scherp indruist tegen de beginselen van de Europese integra tie en de Atlantische samenwerking met de Anglo-Saksische mogendhe den. waarvoor Erhard zich tot dus ver steeds heeft uitgesproken. In de strijd om de gunsten van „Gretchen" met haar lieve, onschul dige helderblauwe ogen zal nu de tweede ronde een aanvang nemen Na de jonge middengewicht Jack treedt thans dus de oude routinier Chariy in de ring om op zyn beurt voor het Duitse publiek zyn kwali teiten te vertonen. De grote worsteling tussen Oost en West waarvan Duitsland en de Duit sers de inzet vormen, is er nu dus ook nog een nevenmatch ontketend waarvoor Amerika's en Frankryks staatshoofden elkander de loef pro beren af te steken. Met een belang stelling en een spanning zelfs, die ze maskeerden achter geveinsde on verschilligheid. hebben de Franse be windslieden vorige week Kennedy in zyn optreden gevolgd, om niet te zeggen: bespied. Regeringsgezinde kranten maakten nogal zure opmer kingen over Kennedy's styl, die hy van de generaal had afgekeken. Want behoorde 't handjesgeven aan de omstanders niet tot het gepaten teerde handelsmerk van Frankrijks grote man? En het denkbeeld om met een paar woorden Duits zijn toe spraak in Berlyn te besluiten, was toch zeker ook op De Gaulle's voor beeld gecopieerd, met dit verschil dan dat de Fransman uit zyn hoofd een kwartier lang onafgebroken in het Duits aan het woord was geweest 9 Slot pag. 2 Na de aanslagen op Sicilië op za terdag en zondag j.l. die aan negen mensen het leven hebben gekost, on der wie zeven politiemannen, hebben de politie en carabinieri in de om geving van Palermo de jacht op de geheime terreurorganisatie van de Mafia ontketend, met als resultaat dat tot dusver vyfig leden van deze organisatie werden gearresteerd en een volslagen arsenaal van wapens en springstoffen werd buitgemaakt. Tot de arrestanten behoort Antonio Musso, een der bendeleiders van de Mafia in Palermo. Op Sicilië heerst sinds vier dagen de staat van beleg. De gehele poli tiemacht en alle carabinieri nemen aan de dag en nacht voortdurende, operaties deeL Veertig procent van aardbeienoogst is verloren gegaan Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft ultgerekend.dat in het gehele land ongeveer veertig procent van de aardbeienoogst door botrytis en het ten gevolge daarvan optredende vruchtrot verloren is ge gaan. Dat verlies geldt, globaal ge nomen, zowel voor de industrie- aarbeien, die 60 tot 65 procent \an de totale oogst plegen uit te maken, als voor de consumptie-aardbeiden. De aankopen van de fabrieken zyn het grootst in Brabant, Zeeland en Barendrecht. Brabant en Zeeland zijn ook de gebieden met de groot ste schade. In het oosten des lands is de scha de iets minder. In het algemeen heb ben de laag gelegen percelen het meest geleden en zyn de percelen waar doelmatige bespuiting is toe gepast, er nog het best afgekomen. Zonder het vruchtrot zou de aard beienoogst even groot zijn geworden als vorig jaar, want aanvankelijk stond alles er goed voor. Zowel de consument als de industrie heeft op het ogenblik grote belangstelling voor aardbeien en de pryzen liggen dan ook hoog. De Franse en Duitse telers hebben met hetzelfde euvel te kampen als hun Nederlandse collega's. De Engel sen niet. Die hebben eerder last van de droogte. Engeland, Noord- en Zuid Rhode- sië en Njassaland zyn het eens ge worden over beëindiging van de Centraal-Afrikaanse Federatie, die tien jaar heeft bestaan. Zy werd ge vormd door Njassaland en Noord- Rhodesië (beide met een neger- regering) en Zuid-Rhodesië, dat een blanke regering heeft. Afgesproken is, dat de federatie zo mogelyk voor het einde van dit jaar zal worden opgeheven. De federale regering, die overwegend blank »*s en geleld wordt door Sir Roy Welensky, zal dan het veld moeten ruimen. De grootste moeilijkheid by de liquidatie is de verdeling van de schulden van de federale regering, die enkele miljarden guldens belo pen Op een kleine Amerikaanse lening na is het van Engeland ge leend geld. Sir Roy wil, dat Engeland het leeuwedeel van de financiële verplichtingen van de centrale rege ring overneemt. Engeland voelt caar weinig voor. In Zuid-Afrika houdt men reke ning met een „enorme toevloed'1 van blanken, als direct gevolg van het ont binden der federatie. In Pretoria re kent men op de komst van 20 000 personen. Getracht meisje naar ons land te smokkelen (Van onze A'damse correspondent) De 34-jarige Amsterdammer J. Ray, is op het vliegveld van War schau gearresteerd by een poging een Oostduits meisje in een naar Nederland vertrekkend lynvliegtuig van de KLM te smokkelen. Zyn in Amsterdam wonende echtgenote, die zich met haar beide dochtertjes van 11 en 13 jaar zeer ongerust had ge maakt. omdat haar man na een za kenreisje op 20 juni naar Limburg spoorloos was verdwenen, is door het ministerie van Buitenlandse Zaken van de arrestatie op de hoogte ge steld. Het ministerie was hierover ge ïnformeerd door de Nederlandse am bassade in Warschau. De heer Ray is vertegenwoordiger bij een groothandel in chemicaliën in de hoofdstad. Hü werkte uitslui tend in Nederland, waarvoor hy een auto tot zün beschikking had Ver leden jaar werd hy door zyn werk gever naar de Leipziger Messe gezon den. Vermoedelyk heeft hy tijdens dat verbiyf in Oost-Duitsland kennis gemaakt met het meisje. Op 20 juni moest de heer Ray en kele cliënten in Limburg bezoeken. Hy vroeg en kreeg aansluitend drie dagen verlof, in welke tyd hy volgens een overeenkomst met zyn werkgever de auto mocht gebruiken. Toen hij dinsdag nog niet in Amsterdam was teruggekeerd, meldde de werkgever dit by het politiebureau aan de War moesstraat. Het staat vast. dat de heer Ray zich op of na 20 juni met zyn auto naar Oost-Duitsland is gereden en dat hy samen met zyn Oostdultse vriendin naar Polen is gegaan. De auto is namelijk door de Poolse auto riteiten in beslag genomen. De directie van de groothandel ontving gisteren een telegram van de familie Neffe uit de Oostduitse plaats Gorlitz met de vraag of de heer Ray met hun dochter wellicht naar Am sterdam is gegaan. Men heeft geant woord. dat de heer Ray volgens ont vangen inlichtingen in Warschau is gearresteerd. Aangenomen wordt, dat ook het Oostduitse meisje zich in arrest be vindt. De Franse regering heeft besloten de invoer van fruit en groenten stop te zetten zolang de telerspryzen ab normaal laag blyven. Deze maatregel ten gunste van de landbouw „staat geheel los van de protestacties die hier en daar zyn gehouden", zo heeft de Franse minis ter van Voorlichting, Alain Peyre- fitte, verklaard. Een modern begrip voor lekker eten prijs per pak f 0.15 (bruin of «rit) l Uit het Leidsch Dagblad van l 4 Julij 1863: De Gemeenteraad alhier r heeft de bezoldiging van J. E J Sehoonberg en A. Spijker als opzieners by Gemeente wer ken van de le klasse, ver hoogd tot J. 750,—. Gedurende de maand Junij zijn op de Zwem- en Badinrigting Rhijnzigt geno men 6691 baden en aan de inrigting op de Aalmarkt 351 De vertaling van den ge- heelen Bijbel in het Chi- neesch is thans te Shanghai voltooid. Het geheele werk heeft 10 jaar geduurd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1