VUISTJE HALF MILJOEN VOOR BOUW NIEUWE WILHELMINABRUG Drukbezochte receptie Rotterdamsche Bank Geen vrijspraak voor jeugdige bromfietser Europa's geurige lichte pijptabak Met rijbaan van 13 meter en twee voetpaden Democratisch manifest van Ned. Studenten Vakbeweging Nu in Europees jasje Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 2 juli 1963 Tweede blad no. 30996 act. ital: Van Bel- Iver- r de ano- ken. or- Mu- door reer- 19.50 de e bij ens. 13e con- gym. irnm. Ichte n. v. rken. zing. Ichte aret- ar J. tlass. over Ra- muz. oken i de met 0 V. r va- 18.20 bou- 19.15 19.30 ltge- Ned. pau- 1 no- <ort). 23.30 3.55- Star nade ens). Five; id.; Star enti- Take t me irady That id.; Mu- r; Si 2om- e fox ifarin le la vette Com- sy to itter- Bil- - grey (Le- illtch Tkest yel- roove illaby Flirt Two y you pson, ones; Ra- Osie edstr. ,1 de or de burn, lemo. aanse TV- ourn. ■ance. A'S V. d. 13.10 Hen- mble- 17.55 l the Ra- •lano- 22.30 Weer- racht. lie, muz. 45 v. Ge- werk. 16.35 muz. overz. 19.00 ndlng 20.00 20.40 22.31 23.31 m. 13.15 17 00 18 15 5 Ka- 24 00 terber. n 4.00 >derne Gevar. leuws. 23.52- muz. 12 50 16.03 1 Nws. 13 Mo- en fi- tsl. en 19 00 aderne Amus. 22 15 luzlek. i Nws. n act. Nws. muz. muz. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Rotterdamsche Bank N.V. iverd gister middag in het kantoorgebouw te Leiden een re ceptie gehouden. Velen maakten van de gelegen heid gebruik om de directeur van het Leidse kan toor. de heer A. v. d. Koppel, met het eeuwfeest geluk te wensen. Ook aan bloemstukken en ca deaus heeft het deze middag niet ontbroken. Onder degenen die van hun belangstelling blijk gaven waren de wethouders ir. JJ. G. van Hoek en P. S. Harmsen. De heren mr. H. A. C. Brander horst en C. F. Meerpoel vertegenwoordigden de Kamer van Koophandel, resp. in de functie van secretaris en ondervoorzitter, de heren A. Harte- loh en G. van Weelden de V.V.V. resp. als voor zitter en directeur. Behalve de commandant van de Leidse Koksschool, kolonel Th. Wessels, en de oud-gemeentesecretaris, mr. J. Bool, verschenen ook zeer vele bank- en andere zakenrelaties van de heer Van de Koppel op de receptie. De foto laat zien hoe ir. Van Hoek, die voor zitter van de Kamer van Koophandel is, de reci- pierende bankdirecteur (links) feliciteert. (Foto L.D./Holvast) Hoog van de toren geblazen De Nederlandse Studenten Vakbe weging die het afgelopen weekeinde in Utrecht is opgericht, heeft een „democratisch manifest" opgesteld, dat in september en oktober als xjen lekkere gewoonte: Kent u Hervese, KanterFriese Leidse kaas? Wees niet één- kennig: houd van méér kazen! de ledenwerfactie voor de beweging begint onder alle Nederlandse studenten zal worden verspreid. Dc studentenvakbeweging meent, dat de gemeenschappelijke belangen van de studenten als maatschappe lijke groepering momenteel onvol doende worden behartigd, onder meer tengevolge van het historisch ge groeide concentratie van verant woordelijkheden binnen de gezellig heidsverenigingen. Ook de Neder landse Studenten Raad acht zij niet in staat, het gemeenschappelijk belang te behartigen, omdat deze raad slechts een klein gedeelte van Nederlandse studenten vertegen- j woordigt. De SVB erkent overigens de eigen functie van gezelligheidsvereni gingen, politieke en confessionele stu dentenorganisaties. In een persconferentie die gister middag in Utrecht is gehouden, deel de het bestuur van de SVB mee. dat de beweging wil optreden als .pres siegroep", daarbij strevend naar een effectieve beïnvloeding van de rege ring, de gemeentelijke en universitai re overheden. Het manifest stelt onder meer, dat de Rijksstudietoelagen moeten worden verhoogd tot 3500 gulden terwijl de normen voor verkrijging daarvan wettelijk moeten worden vastgelegd. Voorts wil het manifest het betrek ken van de student bij de opzet van zyn studie, een beroepsinstantie te gen „hooggeleerde willekeur", demo cratisering van de Ned. Studenten Raad, handhaving van mensa-subsi dies, betere studentenhuisvesting, ver betering en uitbreiding van de socia le voorzieningen voor studenten, re ducties op studiebenodigdheden en entreeprijzen voor culturele manifes- j taties. onderzoek naar de knelpun- i ten bij de demoncratisering van het wetenschappelijk onderwijs, ombui- I ging van het toelagenstelsel naar het I stelsel van studieloon en bevordering van de sport in de studentengemeen schap. Het ligt in de bedoeling een eigen blad te gaan uitgeven en tot een for mele fusie te komen met de werk studentenliga. Voor Leiden is als be stuurslid van de NSV gekozen mej. S. van Wier. WÜ tekenen hierbij aan, dat met dit manifest de NSV zichzelf min of meer onmogelijk maakt. Het is de vraag of studenten het morele» recht hebben, dergelijke eisen te stel len. In het volle besef van acade misch gevormden in groten getale no- Afrikaanse landen tegen Portugal De Afrikaanse landen hebben gis teren in Genève geëist, dat Portugal zich terugtrekt van de internationale conferentie over het onderwijs, die door de Unesco en het internationale bureau voor het onderwijs is georga niseerd. De conferentie werd gisteren in Genève geopend. Zuid-Afrika neemt niet deel aan deze conferentie, waarop 92 landen vertegenwoordigd zijn. Zodra de conferentie was geopend verklaarden de ministers van Onder wijs van Nigeria en I "ali uit naam van alle Afrikaan.se landen, dat zij bezwaar hebben tegen de aanwezig heid van Portugal omdat dit land een „kolonialistische politiek" voert. De Sowjetrussische vertegenwoordiging verklaarde zich solidair met de Afri kaanse landen, later spraken ook de Arabische landen zich in dezelfde geest uit. dig zjjn in onze samenleving en dat cio samenleving van hun kennis en vaardigheid profiteert nemen wij de vrijheid er op te wijzen, dat iedere student van de gemeenschap een bijzonder grote investering vergt. Het lijkt ons juister, wanneer aanspraak op rechten wordt ge maakt nadat gebleken is dat deze in vestering terecht is geweest, name lijk na voltooiing van de studie en prestaties in de maatschappij. De vraagstukken rondom het studieloon staan hierbuiten, omdat die reeds op doemen bij het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs. Niet bij het intrede in de universiteit spreekt Eindexamen Chr. Lyceum Aan het Chr. Lyceum zijn geslaagd voor het eindexamen hbs-B: Wim Eradus, Hans den Hollander. Donald ten Hooven, Nico Kapteyn, Kees Los. Koos Maas. Jaap van Meygaarden. Gé Nieuwenhuis, Rini Oldenhof, Piet Parlevllet, Frits Pasma, IJsbrand van der Plas, Herman Posthumus. Piet Spierenburg. Frits Verbree. Jan van 't Wout, Tineke Bamhoom. Jaap Bestebreurtje, Kees van den Bos, Dik van den Brink. Co Carstens, Frans Kors, Ada Kranenburg, Floor Kuyt, de financiële capaciteit van de ou- LeldschDagbïad ders het sterkst als selecterende fac tor, maar op het middelbaar en voor bereidend hoger niveau. Het toelagen- stelsel is zo. dat intellectueel begaaf den die de drempel van de universi teit hebben bereikt, deze ook kunnen overschrijden wanneer behoudens in tellect ook de daartoe (onder alle omstandigheden) vereiste energie en durf beschikbaar zijn. - Redactie Gé le Nobel. Hans Oudshoorn, Astrid Questroo, Jaap van Rijn; Aart Schutte; Coby Storm. Jaap Stuiver. Jane Veldhuizen. Kees Verloop. Jur Versteegt. Rob Visser, Adrie de Vla ming, Henk Vos, Henk Bijleveld. Af gewezen 5. Eindexamen St. Agueslyceum Voor de afdeling gymnasium zijn aan het St.-Agnes Lyceum geslaagd voor diploma A: J. M. A. Boon, Lei den; J. E. H. Dool. Leiden; J. H. Droog. Oude-Ade; M. C. H. A. van Gils, Alphen aan den Rijn; M. J. J. M. van Harteveld, Leiden; R. E. M. Hotze, Oegstgeest; C. R. M. Keiler- huis. Leiden; A. M. H. Overdevest, Leiden; M. J. C. Stokman, Oegst geest; M. J. M. van Ulden, Lelden; A. M. van der Valk. Zoeterwoude; A. E. G. M. van Woerden. Oegstgeest en voor diploma BA. G. M. Bakker, Bo degraven; A. H. M. Fleur, Leiden; P. T. M. Klink, Lisse; G. C. M. van Zeil, Rijpwetering; E. M. Zwartelé, Rijp- wetering. Voor Je Leidse kantonrechter Font in procesverbaalmaar. Meisje op scooter zonder rijbewijs De zitting van de Leidse kanton rechter mr. W. de Koning met als officier van Justitie mr. H. van 't Veer kenmerkte zich gisteren weer door een ware „opruiming" van een groot aantal z.g. „kleine zaakjes". Aanleidingen tot het voeren van min of meer spitsvondige re- en duplie- Tijdens bouw verkeersbelemmering tot minimum beperkt Reeds lang in 1956 werd daarover in de Leidse raad reeds gesproken voldoet de Wilhelminabrug, in de verbinding Leider dorp-Leiden, niet meer aan de eisen, welke uit verkeersoogpunt aan deze brug moeten worden gesteld. De brug is veel te smal om het toenemende verkeer te verwerken. Een langdurig overleg tussen Ged. Staten van de Provincie en het Leidse college van B. en W. heeft er toe geleid, dat binnen niet al te lange tijd tot een afdoende verbetering van de situatie ter plaatse kan worden overgegaan. Dat zal de gemeente op basis van fifty-fifty op circa een half miljoen gulden komen te staan. Het daartoe in samenwerking tussen de technische diensten van de provincie en de gemeente voorbereide plan omvat in de eerste plaats een vernieuwing en verbreding van de bestaande brug. Deze zal met gebruikmaking van de aanwezige onderbouw worden gewijzigd in een brug, welke tussen de leuningen een breedte van 17 meter zal verkrij- gen, t.w. een rijbaan van 13 me ter breedte en twee verhoogde voetpaden elk ter breedte van 2 meter. De indeling van de rijbaan zal nog nader worden bepaald. De bovenbouw van de brug zal ge heel worden vernieuwd, waartoe het westelijke gedeelte zal wor den vervangen door een vast brugdeel (zie foto) en het ooste lijke gedeelte door een ophaal brug van hetzelfde type als tus sen Rijjisburg en Katwijk is ge bouwd. De montagewerkzaam heden zullen zodanig geschieden, dat verkeersbelemmeringen tij dens de bouw tot een minimum worden beperkt. Verder zullen de aansluitende weggedeelten op de Hoge Rijndijk, inclusief de aan sluiting van de Kanaalwegwor den verbreed en verbeterd. Hoewel de raad gistermiddag in zijn zitting in geen enkel opzicht be zwaar maakte tegen deze hoognood- zakelijke verbreding van de brug, was het de heer Woudstra (Prot. Chr.), die zich afvroeg of de verde ling van de kosten op basis van fifty- fifty wel Juist was. Nu Leiden al zit met hoge uitgaven voor het herstel van bruggen, kwam het hem ge wenst voor, dat de provincie in dit geval een meer soepelere houding aan de dag legt. Zi. is de Wilhelmi nabrug een brug welke het streek- belang dient. De fractievoorzitter van De nieuwe Wilhelminabrug met aan de Leiderdorpse zijde het opklapbare gedeelte. de P.v.dA., de heer Sommeling, kon voor een groot deel het oordeel van de heer Woudstra onderschrijven Laten B. en W. althans in de toe komst op een andere instelling van G. S. aandringen. Wethouder Piena, die voor een groot deel met de opmerkingen van de heren Woudstra en Sommeling mee kon gaan. gaf de raad te ver staan, dat reeds in het verleden van een fifty-fifty-regeling sprake was. In feite zo oordelen GJS. ligt de brug in de woonkern van de ge meente; de brug sluit naar de zijde van de Hoge Rijndijk aan op de ge meenteweg. Met name in de laatste jaren bestaat bij de provincie de neiging om de gemeente voor een be langrijk deel voor de kosten aan sprakelijk te stellen. Zou Leiden dit voorstel aanhouden en dit kan dan een kwestie van enige jaren worden dan is het niet uitgeslo ten, dat „de brug dan weer veel kost baarder wordt". De raad had hier ge voel voor en ging met het voorstel van B. en W. akkoord. ken waren er niet, zodat de zitting een zeer vlot verloop had. De hoogste boete t.w. f40 subs. 8 dagen viel onder meer ten deel aan een 21-jarige jongedame uit Noord- wijkerhout, die zonder rijbewijs op haar scooter reed. Bij een door da Rijkspolitie gehouden routinecontro le op de Kwaaklaan onder Oegst geest reed zij als het ware „in de fuik". Zo vrijmoedig als zij destijds zonder rijbewijs op de scooter rond- tufte, zo timide stond zi) gisteren voor de balie. Zij kon uiteraard wei nig tot haar verdediging aanvoeren en benutte na de ei3 van f 50 boete subs. 10 dagen haar laatste woord voor een verzoek om uiterste clemen tie. De kantonrechter kwam haar in derdaad iets tegemoet en maakte er zoals vermeld f 40 subs 8 dagen van. Te hard gereden Een 18-jarige bromfietser uit Lei den reed destijds met een snelheid van 40 km/u over de Rijnsburgerweg en kreeg hiervoor een schikkings voorstel van twee tientjes thuisbe- zorgd. „Ik reed niet op de Rljnsbur- igerweg doch op de Warm onderweg I en het proces-verbaal is dus fout", I verklaarde hü. blijkbaar uitgaande I van de gedachte, dat een fout in de I ten laste legging een vrijspraakje tot gevolg moest hebben. „U reed toch in ieder geval op de openbare weg en wel ver boven de maximaal toegesta ne snelheid", informeerde de kan- tonrechter met enige nadruk. Dit moest de jeugdige snelheidsmaniak volmondig toegeven. Zichtbaar ver baasd hoorde hij hierna van de offi- cier dat zijn „slimmigheidje" niet j opging omdat de openbare weg het criterium vormde. Tot zijn nog gro tere verbazing vernam hij, dat de eis f30 boete subs. 6 dagen was en dus f 10 boven het schikkingsbedrag uit ging. „Dat komt omdat u het gehele ge rechtelijk apparaat in werking stel de", legde de kantonrechter uit. Het vonnis werd f25 subs. 5 dagen zodat de „toeslag" uiteindelijk maar f 5 be droeg. Niet gelijk Een 61-jarige Inwoner van Voor schoten, die terecht stond omdat hij met zijn brommer op een rijwiel pad had gereden, baseerde zijn ver dediging eveneens op een handig heidje. „Aan het begin van de weg staat rijwielpad en ik heb altijd ge hoord, dat een solex en een rijwiel aan elkaar geiyk zyn", trachtte hü de magistraten van zijn onschuld te overtuigen. „U weet toch heus wel, dat een solex geen rüwiel is en het betreffende bord aangeeft, dat u op dat pad niet met ingeschakelde mo tor mag rijden", repliceerde de kan tonrechter. De Voorschotenaar bleek niet voor een gat te vangen: „Wara- om hebben ze onder dat bordje dan niet gezet „verboden voor bromfiet sen", dan was elk misverstand uitgesloten". „Bepaalde gemeenten helpen de bromfietsers weliswaar met eem apart verbodsbordje, maar dat is een extra dienstbetoon want nodig is het niet", legde de kantonrechter geduldig uit, eraan toevoegende, dat verdachte op deze rechtszitting onverwacht nog wat verkeersonderricht had gekregen. Verdachte liet in het midden of hü hier dankbaar voor was en nam voor de laatste maal ditmaal tegen de eis van f 5 boete subs. 1 dag krachtig stelling. „Vyf gulden voor zo'n klein eindje rijden over een rij wielpad. kan dat niet wat minder", uitte hij zün verontwaardiging. „Normaliter eist de officier in zulke gevallen f 7.50 boete en u heeft dus over die f 5 niet te klagen", ant woordde de kantonrechter. Zichtbaar teleurgesteld verliet verdachte de rechtszaal. Nieuwe gashouder Alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen w.o. een voorstel om een bedrag van twee miljoen voor een nieuwe gashouder beschik baar te stellen, konden deze middag eveneens de goedkeuring van de raad verkrijgen. Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De beste merken. Junghans Kienzle Mauthe. Uit vier continenten komen ze naar Groningen, de achttien kostbare tabakken waarvan Niemeyer Voor trekkers maakt. Voortrekkers: de geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig houden. In Leifls kantoorgebouw Advertentie

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3