Journalist waarschuwde Burgess en Maclean BAMI Raadsel verdwenen Engelsman opgelost Duitser schaakt 'meisje in Zwolle Boze boeren bestoken politie niet tomaten DUITSE TROEPEN TREKKEN RUSTIG BUDEL BINNEN IAATSIE NIEUWS (9ttcf Qffietavs PHILBY WAS LANGGEZOCHTE „DERDE MAN" WEERBERICHT Ordelijk r" K e' i Arrestatie in de moordzaak Walsoorden Eenheid terug in de K.V.P.? Huisvrouw doet verrassende vondst in keuken ?eet U graag Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 JULI 1963 No. 30996 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 670M Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De 51-jarige Harold Philby, de Britse journalist die in januari van dit jaar spoorloos uit Libanon verdween, heeft zijn vrouw geschreven dat hij zich „achter het ijzeren gordijn" bevindt. Philby is de langgezochte „derde man" die Guy Burgess en Donald Maclean, de twee Engelse diplomaten die in 1951 naar de Sowjet-Unie uitweken, waarschuwde dat ze op het punt stonden :e worden gearresteerd door de Britse geheime dienst. Deze onthullingen deed Edward Heath, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, gisteren in het Lagerhuis. Hij voegde er aan toe, dat Philby al vanaf 1946 voor Rusland heeft gewerkt. Tot voor kort was Philby correspondent in het Midden-Oosten voor The Observer en The Economist. In 1951 was hij nog in Britse buitenlandse dienst. waarschuwd of dat hy zyn land had verraden. Nu weet men beter. Philby was van oktober 1949 tot juni 1951 secretaris bij de Britse ambassade in Washington en keerde naar Engeland terug een maand na de vlucht van Burgess en Maclean. HÜ ging toen weer de journalistiek beoefenen in het Midden-Oosten dat hij zo goed kende. Destijds moest het Labourlid Lip ton. die Philby als derde man in de spionage-affaire noemde, zijn ver ontschuldiging aan het Lagerhuis aanbieden en zijn verklaring intrek ken. Thans gaat hij na, of in het openbaar kan worden erkend dat hij gelijk heeft gehad. „Even weg" Philby werd dit jaar voor het laatst gezien in de Libanese hoofdstad Beiroet. Hij verdween op 23 januari toen hij op weg was naar een diner. Hij liet de taxi, waarin hij met zijn vrouw zat, stoppen, stapte uit en zei dat hij binnen een paar minuten zou terugkomen. Men zag hem nooit weer. Op 7 november 1955 had Macmillan, toen nog minister van Buitenlandse Zaken, in het parlement verklaard, jat Philby verbindingen met commu nisten had en dat men hem in juli 1951 had verzocht zijn functie by Buitenlandse Zaken neer te leggen. Philby had dit toen gedaan. Tot dat tijdstip was uit niets gebleken, dat Philby Burgess en Mclean had ge- (Van onze Zwolse correspondent) Een 16-jarig meisje uit Kampen heeft overigens tegen haar wil de politie een 24-jarige Duitser in handen gespeeld, die vervolgd zal worden wegens inbraak, diefstal oplichting en wegens schaking van een minderjarig meisje. De man is op 20 mei ontsnapt uit de gevangenis in Bielefeld, heeft daarna een auto gestolen en te naar Nederland gereden, waar hy om. ingebroken heeft in een tank- station in Zoetermeer, een gestolen auto verkocht heeft in Naaldwijk en in Zwolle een hotelhouder van f 600 heeft beroofd. Zijn ware naam is Karl Gustaf Be ver, maar hy had een rijbewijs en een identiteitsbewijs bij zich op naam van Friedrich Kruse. Deze waren gestolen van een vroegere werkgever, waarna de man zyn eigen foto opgeplakt had. De Duitser had het meisje bij Kam pen opgepikt, toen zij stond te lif ten. Zy was na ruzie van huis weg gelopen en wilde niet meer terug. De jongeman ging toen om haar kleren vragen bij haar moeder. Dit werd uiteraard geweigerd, waarop de Duitser woedend wegliep met de woorden: „Als je de politie erbij haalt, zie je je dochter niet levend terug". Desondanks waarschuwde de vrouw onmiddellijk de politie, die het jon- ge paar al spoedig vond in een ge parkeerde auto. Toen de politie procesverbaal wilde opmaken we gens schaking kwam al gauw de vervalsing van papieren aan het licht. Daarna legde de Duitser een vol ledige bekentenis af. Hij was al eens eerder in Nederland opgepakt wegens diefstal en daarna over de grens gezet. In Duitsland was hij veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf, die in oktober 1964 afgelopen zou zijn. Enkele dagen later ontving mevr. Philby een telegram uit Cairo, dat zijn naam droeg en waarin stond dat zij zich niet over haar man bezorgd hoefde te maken. Mevrouw Philby keerde in juni uit Beiroet naar Enge land terug. Onlangs kreeg zij een brief van haar man, waaruit zou blijken dat hij zich in een land ach ter het ijzeren gordijn bevindt. Vierde man? De vraag die nu in Londen wordt gesteld is, wie in januari Philby heeft gewaarschuwd dat hy moest verdwynen. Zowel de Daily Herald (Labour) als de Times achten het niet uitgesloten, dat er nog een vier de man in het spel is, een man die zich op het ministerie van Buiten landse Zaken moet bevinden. Zowel Burgess als Maclean heeft gisteravond in Moskou verklaard niet te weten of Philby zich achter het ijzeren gordyn bevindt. Burgess ont kende, dat Philby hen indertijd heeft gewaarschuwd dat de Britse geheime dienst hen op de hielen zat. Burgess zei nog, dat Maclean ontdekte dat zij gevolgd werden, toen hun auto een keer in botsing kwam met een auto met „bloedhonden" van de geheime dienst. Maclean, die altijd wat minder meedeelzaam is, ging op dit punt niet in. Men neemt aan, dat de laatste een adviserende functie op het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken bekleedt. Burgess zei te verwachten, dat wanneer Philby in een communis tisch land zou zijn, hij wel contact met hem zou opnemen. Zelf zou hij Philby zeker opzoeken, wanneer hij bil voorbeeld in Praag zou blijken te zijn. Oude vrienden Philby en Burgess waren reeds vrienden, toen zij in Cambridge studeerden. Toen zij in Washington waren, woonde Philby by Burgess in. In het begin van de oorlog trad Philby in dienst van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken. Daarna was hij bij de geheime mili taire inlichtingendienst en hield hy zich met contra-splonage bezig. Voor zyn prestaties kreeg hy een hoge onderscheiding. Na de oorlog zette hy zyn werk by Buitenlandse Zaken voort, eerst in Londen, toen in Istanboel en ten slotte in Washington. Harold Philby, door zyn vrienden Kim genoemd, was een man die boven alle verdenking stondHy sprak met een sterk Oxford-accent. Zyn vader was een onderzoeker en kenner van het Midden-Oosten. Toen Philby's naam in 1951 in het Lagerhuis werd genoemd en hijzelf had toegegeven vroeger communisti sche sympathieën te hebben gehad, werd hem verzocht ontslag te nemen. Hij keerde toen terug naar het Mid den-Oosten en dronk meer dan ooit, want daarvoor was hy wèl berucht. Meer sensatie? Het Amerikaanse blad News Week meldt, dat Engeland op het punt staat verrast te worden door een nieuw groot spionageschandaal. De Russen zouden volgens het blad nauwkeurige technische gegevens in handen hebben gekregen over Ame rikaanse wapens, waarover in het afgelopen jaar gesproken is by het overleg tussen de V.S. en Engeland. De Koningin en de Prins heb ben gisteren op de vliegbasis Soesterberg een défilé afgeno men ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Kon. Luchtmacht. Van rechts naar links de Prins, staatssecretaris Calmeyer. Koningin Juliana, generaal Zielstra en minister Visser bij de aankomst van de koninklijke gasten op de vlieg basis. Nieuw vervolgverhaal i chhhig in Avignon Franse regering O door de knieën Weer is de Franse regering voor de boeren door de knieën gegaan, nadat het gisteren in Avignon tot ernstige ongere geldheden was gekomen. De „revolte" van de boeren, die vorige week in Bretagne op het aard appelfront werd geopend, nam in het zuiden plotseling een veel heftiger karakter aan. Hoewel nu tomaten in- plaats van aardappelen als munitie werden gebruikt, vielen er niettemin twaalf gewonden, van wie er vier in ernstige toestand moesten worden opgenomen in een ziekenhuis. Vier- tot vyfduizend boeren namen deel aan de manifestaties, die uit mondden in gevechten met de politie toen de anti-oproerbrigade de de monstranten wilde beletten een van ider VRIJ WARM WEER 4-9 126 De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vry warm weer met weinig wind. Enkele zonnige perioden. Hier en daar een regen- of onweersbui. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Vlakke luchtdrukverdeling, waar door zwakke wind. Nog licht onsta biele lucht met kleine buienkans. In de middag 20—22 graden. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: perioden van zomers strandweer, maar niet geheel stabiel. 3 JULI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 17.43 uur; onder: 2.18 u. Hoogwater te Katwyk te 0.53 en 13.20 uur. Laagwater te 8.41 en 21.14 uur. de hoofdstraten binnen te trekken. De boeren eisten stopzetting van alle invoer van groenten en fruit, omdat zy, zoals ze zeiden, hun pro- dukten zelfs niet meer met verlies kunnen verkopen. Kregen de landbouwers van de pre fect van Avignon nul op het request, gisteravond nog maakte de regering bekend dat zy een voorlopig verbod op de invoer van tomaten en abri kozen heeft ingesteld. Deze maatregel kan. wanneer dit nodig is, worden uitgebreid tot ander fruit en groen ten. In het byzonder zal de import uit Noord-Afrika worden belemmerd. Ook in andere sociale sectoren in Frankryk wordt het wat roeriger: zo konden door een staking van het technische personeel gisteren diverse vliegtuigen in Orly niet opstygen of dalen. Daarentegen schynt de rust in de auto-en vliegtuigindustrie weer terug te keren na betogingen en stakingen, die in het byzonder bij de Peugeot- fabrieken en Sud-Aviation in Tou louse de produktie de laatste dagen hadden geremd of lamgelegd. (Van onze Roermondse oorrespondent) Vyftienhonderd jongemannen, voor het merendeel Rynlanders, als dienstplichtigen opgeroepen en inge deeld mij 't Luftwaffe Ausbildungs- regiment 2, zjjn gistermiddag in Bu- del aangekomen, om in de Neder landse legerplaats hun basisopleiding te krygen. In de loop van de komen de week zal nog een nagenoeg gelyk aantal worden aangevoerd. De volle dige kampbezetting, zal dan, inclusief de staf, bestaan uit een kleine vier duizend man. De opleiding, die de rekruten in Budel ontvangen, duurt drie maan den. Daarna zwermen zy uit naar de verschillende technische onderdelen van het regiment. Tegen die tyd zul len echter in Duitsland weer nieuwe dienstplichtigen staan te wachten op hun opleiding in Budel. De soldy, die de Duitse dienstplichtigen in Budel ontvangen, is aanmerkelyk hoger dan die van hen, die in Duitsland voor de eerste oefening onder de wapenen komen. De laatsten krygen ongeveer 70 tot 80 mark per maand. De in Ne derland gedetacheerde militairen ontvangen gedurende hun verbiyf in Budel een soldy van f 150,per maand. De laatste golf trok hen mee ers liso '.eft i tan i 'n i ng i 271 i et s- il- Ook de Surinamers In ons land hebben gisteren het feit herdacht dat een eeuw geleden de slaver nij werd afgeschaft. Een beeld van de optocht van de Surina mers door Amsterdam. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 1 De opkom.* In Budel, voor de Duit se jongemannen een eerste kennis making met het leger, verliep ordelyk en zonder veel militair vertoon. Ge durende de gehele treinreis van Keu len naar ons land hadden onderoffi cieren de jonge rekruten voorgehou den. hoe Duitse militairen zich in Nederland dienen te gedragen. Cor rect, hyper-correct zelfs. De Jongens luisterden gelaten als alle militairen in de wereld. Het afscheid was bo vendien nog te vers. In een gestaag neervallende regen wandelden later de in burger gesto ken jongelui achter htm Gefreiters en Feldwebels aan, om compagnies- gewys in barakken te worden onder gebracht. Het eerste, dat hun door de pelotonscommandanten werd uitge reikt. was een op schrift gestelde be groeting door de kampcommandant. Oberst-leutnant Wittmans. een bro chure „Soldaten der Bundeswehr. Soldaten der f reien Welt", een vrien- deiyk boekje „Wir wollen freie Men- schen sein" en nogmaals het Inmid dels al bekende „Als Soldat der Bun deswehr in den Niederlanden". Bescheiden Kampcommandant Wittmans wyst de rekruten in een gestencilde circu laire nog eens duideüjk op datgene, wat hy van zyn rekruten verlangt. „Ik verwacht van U", zo schrijft hy, „dat U in Nederland, in of buiten dienst, door tactvol optreden, be scheidenheid, hulpvaardigheid en hoffeiykheid uitmunt. Van ons zal het afhangen", aldus de vermanende woorden van de Oberst-leutnant, „welke sympthieën het Nederlandse volk voor ons zal gaan koesteren". In barak F van de legerplaats aan schouwde onder-officier Chr. Wei- nert, 25 jaar, gehuwd en vader van een kind. zyn ondergeschikten met welgevallen. „Myn groep bestaat hoofdzakelijk uit kelners, vrolyke jongens, die ons geen last zullen be zorgen", meende hij. „Een goed glas bier is voor hen wel belangryk, ja". En dan tot een 20-jarige kelner, wiens burger colbertje bij zijn eerste stappen op Nederlandse bodem door weekt was door een niet aflatende regen: „Budels Bier, ja, schmeckt ganz gut". Voor de jonge kelner bleek het een geruststelling. Zijn resterende schroom voor de soldatenrok ver dween op slag. toen hy in zyn barak een gloednieuw t.v.-toestel zag staan. „Elke compagnie heeft er een", straalde onder-officier Weinert. door A. Morgan Op het stoomschip Corona1 dat met twaalf passagiers onderweg is van Valparaiso naar San Francisco heeft tijdens een hevige storm aan de kust van Zuid-Amerika raadselachtige ontploffing plaats. Tengevolge daarvan gaat 't schip verloren, waar bij een groot deel van de be manning de dood in de gol ven vindt. De overgebleven bemanningsleden gaan met de passagiers in de reddings boot. Deze boot landt na al lerlei verschrikkkelijke en t spannende avonturen op een klein eiland. De totaal uitge putte overlevenden zijn ech ter nog niet aan het einde van hun lijdensweg gekomen Hoewel zij tenslotte liefdevol worden opgenomen aan boord van een schip met leden van een wetenschappelijke expeditie aan boord, moeten toch nog grote moeilijkheden worden overwonnen, voor men van een gelukkig einde kan spreken, ook voor de miljonairsdochter en de eer ste stuurman. Twee dagen na de ontdekking van de gruwelijke moord op het 16-jarige meisje Maria Louise Duerink in het Zeeuwsvlaamse dorp Walsoorden, is de Rykspolitie tot een arrestatie overgegaan. Tot en met vannacht verkeerde men volledig in het onzekere omtrent de identiteit van de moord op Maria Louise. Weliswaar was er op de plaats, waar het meisje zaterdag avond laat met een baksteen werd neergeslagen, een voetafdruk gevon den, maar die kon ook van een van de dorpelingen zyn, die voor de po litie op de plaats van het drama waren. Ook zei iedereen, dat een be kende van het meisje haar moest hebben gedood, met een ander zou het nooit zyn meegegaan, maar welke dorpsgemeenschap neemt het niet voor het slachtoffertje van een bloedig mlsdryf op? Eén ding stond vast: Maria Louise had zich heftig verweerd tegen haar aanvaller. Haar handen waren door slagen met de baksteen verwond. Vanmorgen nam het onderzoek echter een verrassende wending. De politie kreeg niet door de voet afdruk, werd ons verzekerd vol doende aanwyzingen om omstreeks het middaguur tot de arrestatie van de vermoedelijke dader over te gaan. Zijn identiteit wilde men bij het parket in Middelburg vanmiddag in afwachting van het resultaat van het eerste verhoor nog niet ont hullen. Alles wyst er echter op. dat het iemand uit de directe kennissen kring van het meisje is. (Van onze Haagse correspondent) De vergadering van de KVP-frac tie, die gisteren gehouden werd, ls niet gebruikt om kritiek te uiten aan het adres van de teruggekomen voor zitter dr. De Kort. Wel heeft men getracht hem te laten vertellen, wat hij zelf als regeringsprogram in het hoofd had, daar nu wel gebleken is, dat indien alle by de fracties levende wensen In sobere mate zouden zyn vervuld, er twee miljard tekort zou zyn gekomen. De opvattingen van dr. De Kort zyn niet uit de doeken gekomen. Mo. gelyk te dat vandaag gebeurd. De katholieke kamerfractie kwam van ochtend om half elf reeds by een, nam daarna deel aan de vergadering van de Tweede Kamer en kwam daarna weer in fractievergadering bijeen. Althans, dat lag in de be doeling. Eén ding te in de fractievergade ring van gisteren al wel gebleken: de „oppositie" als daarvan ge sproken kan worden in de Tweede Kamer-fractie te by lange na niet zo fel als wel eens gedacht werd. En zeker niet tegenover de fractie-voor zitter. Toen dr. De Kort gisteren naar de informateur ging, wrist hy vry wel precies wat de fractie wenste. Daarby stonden steun aan de landbouw en uitbreiding van de sociale verzeke ringen voorop. Advertentie Een 36-jarige huls vrouw te Amersfoort deed gisteren een verrassende vondst in haar keu ken. zy ontdekte daar, dat het mogeiyk is met de nieuwe Cali fornia Ossestaartsoep binnen 10 minuten een bordje soep klaar te maken, waarvoor zelfs de méést verwende fijnproevers alleen maar complimenten heb ben. Ook kunt zo'n plezierige ontdekking doen door vandaag nog een paar pakjes van deze verrukkelijke soep ln huls te halen. Eet smakeiyk l Advertentie of Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten In de. braadpan en het is klaar. Slechts f ƒ,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank. Herkenbaar aan de raambiljetten Oók In Uw omgeving is een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN HET VERRE OOSTEN GOATMQUN 27 O&N hAAfi e T£L l&S a Uit het Leidsch Dagblad van i 2 July 1863: a Het provinciaal gerechts- f hof in Noord-Holland heeft 5 f t matrozen schuldig verklaard f aan moedwilligen doodslag f f en hen veroordeeld tot de f straffe des doods. f Te 's Hertogenbosch is op last der politie de kermistent afgebroken, waarin zich be- i vonden de vrouw met den i baard en de 2 dikke meisjes i welke wegens onzedelijk ge- j drag uit de stad zijn verwij- derd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1