Paus Paulus gekroond 89 BRANDARIS Grootse plechtigheid op Sint Pietersplein KATWIJK biedt badgasten zeer aantrekkelijk programma Uiteenzettingen over schade uitkeringen zuiver wollen slobbroeken 2w katoenen jongenspakjes 490 bekend merk luiers m Alléén dinsdag en woensdag: Temidden van half miljoen mensen DANK ZIJ INITIATIEF V.V.V. over veiligheid van het geneesmiddel in Leiden Congres olgend jaar naar Arnhem cent ZWARE SHAG i v.wi LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 1 JULI 1%Ï Paus roept op tot eenheid onder christenen en vrede op aarde Ontvang de tiara met drie kronen en weet dat gij de vader der prinsen en koningen zijt en op aarde de leider van de wereld, de plaatsvervanger van de Verlosser aan wie ere en glorie in de eeuwen der eeuwen. Met deze plechtige woorden is Paulus VI, tevoren Giovanni Battista kardinaal Montini en laatstelijk aartsbisschop van Milaan, zondagavond officieel tot paus gekroond. Die|: iep bewogen Op het Sint-Pietersplein en in de straten rondom verdrongen zich zeker een hall miljoen men sen, in de lauwe warmte van de zomeravond, aan de last waar van ook Paus Paulus, hoog boven de menigte op de troon voor de voorgevel van de Sint-Pietersba siliek gezeten, niet ontkwam, ge tuige het gebaar waarmee hij nu en dan zich het voorhoofd af wiste. Toen de Paus bij zijn verschij nen op het plein tussen de jube lende en heftig gesticulerende mensenmenigte werd doorgedra gen bleek hij ondanks de ge strengheid van zijn voorkomen diep bewogen. Telkens weer wenkte hij met langzame rit mische gebaren van beide han den de mensen toe en zegende hen. Aan de plechtigheid werd deelge nomen door het college van kardi nalen, bijzondere afvaardigingen uit meer dan negentig landen en van internationale organisaties en talrij ke leden van de Romeinse en Euro pese adel. Ook een veertigtal fami- lileöen van de Paus waren onder de genodigden. De 65-jarige nieuwe Paus had voor de kroningsplechtigheid de dag uit gekozen waarop de kerk het marte laarsschap van de apostel Paulus her denkt. Terwijl de stoet uit de bronzen deur van het Vaticaan het plein opkwam werd door het koor van de Sixtijnse kapel de Hymne „Gij zijt Petrus'' gezongen. Leden van de pauselijke garde blie zen een fanfare toen de Paus ver scheen, gezeten op de officiële lood en gouden draagtroon. Daarna werd de pauselijke hymne gespeeld. De menigte brak uit in toejuichingen. Beneden aan de trappen voor de St.- Pieter steeg de Paus van zijn troon en ging de trappen naar het altaar op. Toen hij na het zeggen van de belijdenis van het altaar naar de troon voor de basiliek werd gedragen gaf hij glimlachend naar rechts en links met zijn in witte handschoenen gestoken hand de zegen aan de men sen Gedurende het opdragen van de pontificale mis bleef de Paus mees tentijds op zijn troon gezeten. De as sistenten gingen naar gelang de plechtigheden dit vereisten, tussen al taar en troon heen en weer. Voor de offerande begaf hij zich naar het altaar. Op het altaar stonden zeven kaarsen, 'n mijter en de nieuwe pau selijke driekroon, een geschenk van de Milanese burgerij. Tijdens het eerste gedeelte van de mis zong kardinaal deken Ottaviani bij het altaar de kroningslofazngen. waarna de kroningslitanie volgde. Bij de consecratie, het hoogtepunt van de mis. weerklonk een signaal uit zilveren trompetten van het miaden- balkon van de baseliek. Na afloop van de mis plaatste om 20.30 uur Nederlandse tijd kardenaal Ottaviani de zilveren driekroon, die schitterde in het inmiddels ontstoken kunstlicht, op het hoofd van de Paus, waarna de menigte opnieuw met ap plaus en toejuichingen van haar in nige meeleven blijk gaf. Het applaus bleef voortduren terwijl de Paus naar het Vaticaan werd teruggedragen nadat hij zijn zegen had gegeven. In het. in het Frans gesproken ge deelte van zijn rede richtte de Paus zich tot „hen die, zonder tot de RK. Kerk te behoren, met ons verenigd zijn door de machtige band van ge loof in en liefde tot Jezus en gete kend zijn door het zegel van één doop". „Trouw aan de opdrachten van de grote apostel wiens naam wij hebben gekozen, wensen wij, slechts bijge staan door de wapens van waarheid en naasteliefde, het gesprek dat is geopend te vervolgen en het onder nomen werk voort te zetten, voor zo ver dat in ons vermogen zal liggen." Liefde en vrede tussen volkeren Overgaande op het Engels riep de Paus op tot vrede. Hij zei hierbij dat het Engels een aanzienlijke bij drage leverde voor vermeerdering Op het podium voor de St. Pieter bewierookt Paus Paulus VI de voor hem opgestelde kro nen tijdens de kroningsplechtig heid, die ontelbare duizenden op het plein voor de kerk bijeen bracht. van begrip en eenheid tussen volke ren en rassen. „Evenals onze geëerde voorgangers willen wij ons wyden aan aanmoe diging tot groter wederzijds begrip, liefde en vrede tussen de volkeren, de vrede die onze Heer ons heeft ge laten en die de wereld zonder hem niet kan geven". Wederom in het Latijns sprekend sprak de Paus van Gods wil. die een „ontzaglijk gewicht" op zijn schou ders had gelegd, namelijk de katho lieke kerk. „groter of heiliger dan welke er niets anders is op aarde". De Paus zei. dat het niet alleen zyn plicht was de kerk te bewaren, maar ook om haar leringen steeds onder de mensen te verbreiden. Kerk verdedigen tegen dwalingen Iu het Italiaans zei de Paus, dat hfj de kerk zou verdedigen tegen dwalingen en dat hij het algemene concilie zou doen voortzetten opdat dit het geloof in de kerk zou bevesti gen, haar moreel zou hernieuwen, haar zou verjongen en haar uiter lijke vormen zou aanpassen aan de behoeften van de tijd en „haar aldus zal voorstellen aan de van haar vol maakte eenheid afgescheiden mede christenen, om het hun aantrekkelijk en gemakkelijk te maken om zich met blijdschap weer aan te sluiten bij het mystieke lichaam van de ene i katholieke kerk in waarheid en lief de". Ceslaagd voor liet eindexamen MMS De volgende leerlingen van de Louise de Coligny-HBS zijn geslaagd voor het eindexamen MMS Stella Admiraal, Noordwijk aan Zee; Atie Barendsz, Boskoop; Nicola Bö deker. Katwijk aan Zee; Jeanette Bodt, Oegstgeest; Ineke ten Braak, Voorschoten: Joke van Diggele, Lei derdorp; Cora Docters van Leeuwen, Rynsburg; Marjan Dullemond, Noordwijk aan Zee; Mary van Duu- ren, Leiden; Maart je de Gunst. Lei den; Heieen Hasselbach, Leiden; Ada Houweling, Warmond; Reina de Jongh, Oegstgeest; Els Kapteyn, Sas- senheim; Willy van der Kwaak, Kat wijk aan Zee; Joke van der Maas, Hazerswoude; Emmy Oostergo, Voor schoten; Grace Roos. Sassenheim; Alice Sirach, Leiden; Joke Slegten- horst. Leiden met lof; Loes Verboog, Leiden; Olga Verboog, Leiden; Frida Voortman, Leiden; Doortje van der Water. Leiden met lof; Roosje Bak ker. Sassenheim; Elly van den Beig, Boskoop; Paula Bitter, Voorschoten; Marijke den Boer, Leiden; Louise Finson, Leiderdorp; Wies Genang, Leiden; Louise Groenevelt, Sassen heim; Marijke Hol, Voorschoten; Barbara Hoogendoorn, Voorburg Xandri Kikkert, Leiden; Riet Klink hamer, Leiden; Helma Kroon, Lei den; Ineke Lindenburg. Ter Aar; Ria de Lugt. Hazerswoude; Sita Maas Geesteranus, Leiden; Saskia Mulder, Leiden; Karin Riethof. Voorschoten; Ellen Struick, Oegstgeest; Gill Ulter- wijk Katwijk aan Zee; Marjo de Vries, Leiden; Ineke de Winter, Was senaar. Geslaagd 45, afgewezen 1. Geslaagden Rijnlands Lyceum Oegstgeest Voor het eindexamen Gymnasium A en B van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest slaagden de volgende kandidaten Gymnasium A: de dames M. H. Z. W. Deurvorst. E. Kuiper. M. van Ryssel, L. W. Veeneklaas en de heren A. W. Kist en P. A. de Wilde. Gymnasium B; de dames P. Kettner, A. H. Teding van Berkhout. J. van Toorenburg, de heren J. H. O. Haze- winkel en J. G. de Jong. 3 kandidaten werden afgewezen. PUZZEL VERBETERING In het kruiswoordraadsel dat wjj zaterdag publiceerden is een fout ge slopen. Onder verticaal staat de lettergroep EERT opgegeven, doch dit moet zjjn EERTT. Bij reeds ont vangen oplossingen, die reeds uit gingen van de veronderstelling dat er een fout in dc opgave was ge maakt, keuren wij vanzelfsprekend iedere oplossing goed, die op dit punt uitgegaan is van een gokje, welke letter in de opgave ontbrak. icht 39 5.45 van d. M. H. W. Eenheid onder christenen In de rede die Paulus tijdens de mis op het Sint-Pietersplein heeft ge houden, heeft hij een beroep gedaan tot eenheid onder de christenen. De Paus begon zijn rede in het letijn en ging daarna achtereenvol gens over in het Italiaans en Fians en besloot zijn rede met boodschap pen in het Engels-Duits,Spaans, Por tugees, Pools en Russisch. Ltutlsle dag Expogé-Congres Katwijk aan Zee is gereed om zijn (gewaardeerde) gasten te ontvangen. Wanneer men thans over de Boulevard van deze vis sers-badplaats wandelt is het duidelijk, dat reeds heel veel vreemdelingen zijn gearriveerd. De grote stroom moet echter nog komen. Zo rond de helft van juli zal het weer gezellig druk zijn. Op de boulevard en op het strand. Wanneer de weersom standigheden meewerken! Het badseizoen is het hoogtepunt voor vele Katwükers. Dat men de tijdelijke inwoners en ook de bewo ners uit de omliggende gemeenten iets meer wil bieden dan het strand- vermaak is een loffelijk streven. En de VVV Katwük, die deze evenemen ten in samenwerking met het ge meentebestuur en allerlei andere in stanties en verenigingen organiseert, heeft bij de samenstelling van het programma de jeugd niet vergeten. De sympathieke directeur van de VVV, de heer Chr. Verplancke, heeft alle eer van zijn coördinerend en or ganiserend werk. Er zijn kosten noch moeite gespaard de gasten het ver blijf zo aangenaam mogelijk te ma ken. Zo komen niet minder dan vier vuurwerken op het programma voor. Daarmee is vanzelfsprekend reeds een zeer groot bedrag gemoeid. De üefhebbers van voetbal kunnen hun hart ophalen. Op het gemeente lijk sportpark aan de Laan van Nieuw-Zuid wordt zaterdag 27 juli de wedstrijd Quick BoysFortuna *54 gespeeld en zaterdag 10 augustus treedt Quick Boys aan tegen Sport club Enschede. In samenwerking met het plaatse lijk orgelcomité worden iedere dins dagavond orgel- of koorconcerten ge geven in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat. Het traditionele nationale drum bandconcours. uitgaande van de Bond van Chr. Muziekverenigingen in Nederland, wordt zaterdag 13 juli op de Boulevard gehouden en op 22 augustus zal de al even bekende tap toeparade (eveneens op de Bou levard) zeker de nodige belangstel ling trekken. Reddingdemonstratie In verband met het veertig- j jarig bestaan van de Katwijkse Red- j dingsbrigade wordt zaterdag 13 juli een reddingsdemonstratie gegeven, die zal w orden bijgewoond door Prins Bernhard. Voor de zwemprestatie- tocht over 1500 meter in zee op za terdag 10 augustus zal de deelneming zeker groot zijn. Op zaterdag 17 augustus trekt voor de achtste keer het bloemensprookje „Flora's kleurenpracht aan zee" door de badplaats en voorts zijn er be hendigheidswedstrijden en puzzelrit- ten voor automobilisten, bridge- drijves, volleybal- en schaakwedstrij den, carillon-concerten, vier wandel tochten (de eerste op 6 juli) en Inter nationale postzegelruilavonden en veilingen in de Oranjezaal van het jeugdhuis aan de Voorstraat op 22 juli en 19 augustus. Visserijweek Een belangrijk evenement belooft ook de nationale visserij-tentoonstel ling 1963 te worden. Deze wordt ge organiseerd in de week van 20 tot en met 27 juli. Er zullen tal van evene menten gedurende deze week zijn. De expositie wil een beeld geven van de betekenis van de visserij voor Katwijk en de toekomstige ontwikkeling daar van, waarmede ook samenhangt het streven naar een eigen vissershaven. Natuurlijk ontbreekt een vlootschouw niet op het programma en voorts zal men in een restaurant vis kunnen eten. Ook komt er een vermaakcen- trum. Aan de kinderen van de badgasten is ook gedacht. Die kunnen natuur lijk ook deelnemen aan de wandel tochten, maar daarnaast zijn er iede re week de traditionele strandfeesten en enige lampionoptochten in de avonduren. Week programma Het programma van de VW voor deze week luidt: Dinsdag: 20 uur Koorconcert in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat door het gemengd koor „Halleluja" te Katwijk aan Zee en het chr. ge mengd koor „Domino" te Noordwijk aan Zee o.l.v. Joh. Admiraal met or gelbegeleiding van Feike Asma. Woensdag: 18.45 uur Behendig - heidswedstrijd voor automobielen in het gemeentelijk sportpark. Laan van Nieuw-Zuid. Inschrijving aan de start; 20—21 uur carillonbeepeling door Hessel de Harder. Donderdag: 9.30 uur strandfeesten voor kinderen van drie Jaar en ouder op het parkeerterrein bi) „De Zwaan". Deelnemers(sters) kunnen zich van 9 uur af opgeven bij de startplaats; 19.45 uur bridge-drive in ..De Roskam" te Katwijk aan den Ryn. Opgave voor deelneming tot 19.45 uur; 20.30 uur lampionoptocht met medewerking van de plaatselijke muziekverenigingen. Route: vertrek van Koninginneweg, Secr. Varkevis- serstraat. Boorsmastraat, Zuidstraat, Dwarsstraat, Voorstraat. Noordeinde, Tramstraat, Sluisweg, E. A. Borger - straat. Te Brittenstraat, Boulevard. Andreasplein. Koninginneweg, waar de stoet ontbonden wordt. Vrijdag: 19 uur Andreasplein vol leybalwedstrijd KVC 1SVL 1. Zaterdag: 20—21 uur carillonbe speling door Hessel H. de Harder. Deelnemers uit zeven landen De in 1962 opgerichte „European Society for the Study of Drug Toxi city" (Genootschap voor het Onder zoek van de Giftigheid van Genees middelen) hield vrijdag en zaterdag in Leiden haar tweede wetenschap pelijke bijeenkomst. Behandelde onderwerpen waren „methodes voor het onderzoek van de giftigheid van geneesmiddelen" en „stofwisselingsonderzoek met betrek king tot de giftigheid van geneesmid delen". De door het genootschap ingestelde studiegroepen brachten verslag uit over hun onderzoekingen. Er waren 270 deelnemers, en zij kwamen uit Duitsland. Engeland. Frankrijk, Ne derland, Tsjecho-Slowakije. Zweden en Zwitserland. Zij zijn deels in in dustriële. deels in academische en overheidslaboratoria werkzaam. Vertegenwoordigers van verschil lende overheidsinstanties namen aan deze vergaderingen deel, die ten doel hebben om zoveel mogelijk materiaal te verzamelen, dat kan dienen om de veiligheid van geneesmiddelen te ver hogen. Het 18de congres van de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd, waaraan ruim 350 leden deelnemen is zaterdagmorgen besloten met een bijeenkomst In de foyer van de Stads gehoorzaal. De heren mr. J. G. A. ten Siethoff hoofd van het Centraal Afwikkelings bureau Duitse Schade-uitkeringen (Cadsu) en P. M. J. Fruitman, alge meen organisatie-adviseur bij het ministerie van Financien, waren be reid gevonden een inleiding over de verdeling van het smartegeld te hou den. De heer Fruitman gaf een korte uiteenzetting van de vele organisato rische aspecten, die moesten worden opgelost teneinde tot een zo snel mo gelijke uitbetaling van de schade claims te komen. Daar het te ver wachten aantal aanvragen tot uitke ring van een smartegeld tussen de 60 en 70 duizend zal liggen, behoeft het, aldus spreker, geen betoog, dat aan de organisatie van het geheel, uit zonderlijk hoge eisen moeten worden gesteld teneinde het beoogde doel t.w. een vlugge, veilige en voordelige ver deling van de 125 miljoen mark te kunnen bereiken. De heer Ten Siethoff zette hierna uitvoerig uiteen volgens welke richt lijnen de uitkeringen zullen worden verstrekt en welke categorieën van nazi-slachtoffers voor de hier bedoel de uitkeringen in aanmerking komen. Met enkele voorbeelden gaf hij aan hoe de verschillende verhoudingsge tallen zullen worden berekend m.a.w. op welke uitkering ongeveer kan wor den gerekend. Uiteraard hangt de grootte af van het aantal gerechtigde aanvragers aan wie, na de CADSU- erkenning van de schadeclaim waartoe het verificatie-bureau van het Rode Kruis werd ingeschakeld t.z.t. de postbewijzen, die aan alle postkantoren kunnen worden verzil verd, zullen worden toegezonden. Nadat de heer Ten Siethoff nog had gewezen op de voorschotregeling en de wijze, waarop men eventueel tegen een vermeende foutieve beslis sing in beroep kan gaan, werd van de gelegenheid tot het stellen van vra gen een druk gebruik gemaakt en lichtte zowel de heer Fruithof als de heer Ten Siethoff enkele richtlijnen I nog eens nader toe. I Hierna volgde nog een kort huis- J houdelijk gedeelte, waarin o.m. werd besloten het congres in 1964 In Arn- hem te houden. Meisje aangereden Op de Lage Morsweg, ter hoogte van de Damlaan, had gistermorgen omstreeks tien uur een aanrijding plaats tengevolge waarvan de 11- jarige Linda van Westrienen uit de Storm Buysingstraat een hersen schudding en een gebroken onder been kreeg. Op het moment, dat het meisje een stilstaande auto passeerde reed deze wagen weg, waardoor de botsing ont stond. Bij onderzoek bleek, dat de 24- jarige autobestuurder niet in het be zit was van een geldig rijbewijs. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Juli Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling: andijvie 10- 22. snijbonen 160-195, 6tambonen 180- 230, tulnbnoen 26-33, rabarber 15-21, spinazie 48-69, komkommers 27-28, to maten A 50-130. waspeen 30-41 per 100 kg. bloemkool A 18-67, sla A 3.50- 9 per 100 stuks, kroten 15-23 per 100 bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 28 Juni Groenteveiling: waspeen per kist Al 11-12.20, A2 7.80-13.60. BI 10.40-11.80. bloemkool per 100 st. Al 58-81, A2 29- 77. BI 57. B2 13. spitskool 14-17, tuin bonen 26. prlnsessenbonen per kg 1.60- 1.85, dubb. bonen per kg 2.30. kas- snijbonen per kg 1 1.90, ld. 2 1.60-1.70. andijvie 12-17, sla per 100 st. 3.50- 6.70, sla-uien 11. kroten per 100 bos 20-24, komkommers per 100 st. 19-32. prei 2 76. pootuien 21. rabarber 15-18, peulen per kg 1.00, selderie per 100 bos i 14-17, bonekruid per 100 bos 12-16. peterselie per 100 bos 7-10. aardbeien j per doosje a 200 gr. 50. Aanvoer sla 32 600 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, 29 Juni Groenteveiling: waspeen per kist Al i 12.50-16 90. A2 12.80-13.90. BI 12.50- 13.60. bloemkool per 100 st. Al 44-47. A2 12-52, B2 12-15, sla per 100 st. 3.80- j 7.30. rabarber 14-15, aardbeien per I doosje a 200 gram 54. Aanvoer sla 21.700 stuks. ROTTERDAM. 1 Juli Veemarkt:! totale aanvoer 1441, vette koelen en I ossen 1441 stuks. Prijzen! resp. Ie. 2e en 3e kwal): vette koeien (In ets per kg) 305-340, 275-300, 260-275. Handel: aanvoer vette koeien even I korter, handel kalm, prijzen gedrukt, I vooral bij afloop prima's boven note- ring. Schattige slobbroeken van prima kwaliteit wol, in babykleurtjes rose, wit of bleu ongelooflijk lage prijs! Slechts 2 dagen Schattige pakjes voor jongens tot IVk jaar! Prima katoen in kleine, leuke ruitdessinsallerlei kleuren combinaties! Slechts 2 dagen uiterst laag geprijsd: Gerzon kocht fantastisch voordelig het restant van een export-order hydrofiel luiers - u profiteert! Grote maat (70x70), héél beroemd merk! Normaal 1.60 slechts 2 dagen: Voor mij zware Brandaris. Zuivere zware shag met lange draad. Dus soepel rollen en lekker trekken. Nu zware Brandaris roken: door en door rijpe Kentucky tabak! dubbelwandigs J LEIDEN ïïït W;SELECTED DARK SHAG TOBACCO 1 DIVERSEN Aangeboden Weesp: moder ne middenstandswoning (hoek huis), dubb. woonk., 3 sl.k„ badk.. keuken, schuur, voor- en achtertuin, f83.-. p. m. Dlepenbroeckpark 22. tel. Ó2940 - 3422. Gevraagd woning met min. 3 sl. k. en autobox of l.d. Te huur Vergr. B.M.'s, ge- heel zeilklaar, met b.bjnotor. f 100 per week. Te bevragen: Haven 54 Tel. 33407 SWonlngrull! Aangeb. mod. kamerflat met c.v. te Kijk duin. Huur f 126.- per maand. Gevraagd kleine woning met tuin te Voorschoten. Br. onder no. 13311k bur. van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9