Van Eysinga-Huis voor Universiteit Mr. J. Bool „brulde" hij afscheid op béscheiden wijze als een leeuw Verhaal hoofdzaak in ,Qp ai hete namiddag' GERO-CASSETTE Na zeventien jaar zwijgen Functie boeiend en belangrijk Centrum voor conferenties en voor representatie ^Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 juni 1963 Tweede blad no. 30994 „In een der Zuidhollandse steden wordt de stoep van het Stadhuis geflankeerd door twee leeuwen, de een met geopende muil, in actie, terwijl de ander rustig ligt en zijn bek gesloten houdt. Deze leeuwen symboliseren treffend de burgemeester en de secretaris in de vergadering van de raad. Wanneer het deze laatste leeuw geoorloofd is in deze bijzondere ure ook eens in uw midden op bescheiden wijze te brullen, wil hij graag van deze gelegenheid gebruik maken", aldus de scheidende gemeentesecreta ris, mr. J. Bool, toen hij zich gistermiddag aan het einde van de voor zijn afscheid speciaal be legde raadzitting richtte tot de raad en de vele genodigden ,die deze zitting bijwoonden. WACHTEN TOT AFSCHEID „Het Is nu eenmaal het lot van een man. die achter de scher men werkt, dat hij moet wach ten op zijn afscheid voordat van zyn werk iets in de openbaar heid treedt", aldus mr. C. J. Woudstra toen hij gistermiddag in de Leidse raad namens alle fracties een afscheidswoord tot mr. Bool richtte. Mr. Woudstra. die met de raad uit de toespraak van de burgemeester had begre pen hoeveel werk de scheidende gemeentesecrtaris achter de schermen voor de Leidse ge meenschap had verzet, had grote waardering voor zijn activitei ten, welke veelal in een „zwij gende rol zijn verzet". U kunt, aldus spreker, zich bij dit af scheid een gelukkig mens voelen, omdat U terug kunt zien op een mooie en met succes vervulde taak. „De Leidse raad is U dank baar voor al uw arbeid". Traditionele positie van secretaris als eerste adviseur wordt aangetast Van brullen" en daarop willen wij direct wijzen ts in deze zit ting door mr. Bool in geen enkel opzicht sprake geweest. Integendeel, na de door ons gisteren reeds gepubliceerde toespraak van de burgemeester en het daarop gevolgde hartelijke speech je van mr. Wuodstra namens de raad, was de scheidende gemeentesecretaris blij om nu eens „na zeventien jaar in de Leidse raad gezwegen te hebben", ook het zijne te mogen zeggen. van gemeenschap en enkeling een betere waarborg vindt dan bij de concentratie van de verantwoorde lijkheid. De secretarie onder leiding van de secretaris dient, volgens mr. Bool, een hechte eenheid te blijven, als het ambtelijk bestuursapparaat van het College van B. en W. Uit eenvallen in departementen van ge meentelijk bestuur worde tot elke prijs vermeden! Aan de problemen, welke de toe nemende omvang van het apparaat medebrengt, kan en moet naar spre kers overtuiging door verstandige interne delegatie het hoofd worden geboden. In een levende stad als Lei den is verbetering van het ambtelijke apparaat en zijn werkwijze in feite voortdurend aan de orde en een onderwerp van de voortdurende zorg van de secretaris. Het is ook uit dien hoofde goed, dat spreker plaats maakt voor een jonge opvolger. Uit de eens gezinde samenwerking met de nieu we secretaris gedurende de afgelopen 13 maanden heeft mr. Bool de zeker heid geput, dat hij het ambt uitste kend zij het natuurlijk anders en waarschijnlijk in allerlei opzicht beter dan zijn voorganger zal ver vullen. Stilzwijgend „Welgeteld heb ik in deze zeventien Jaar 268 malen de plaats stilzwij gend naast uw voorzitter ingeno- i men. Na al deze jaren mag ik thans ook „iets in deze raad zeggen". Dat i het hem gelukt is zijn ambt niet ge- i heel tot ontevredenheid te vervullen, dankt mr. Bool z.i. voor een groot deel aan de voortreffelijke medewer king van de chefs en ambtenaren i van de secretarie. Goede herinneringen bewaart mr. Bool aan de eerste periode na de be vrijding, o.a. aan de loco-burgemees- ter Verweij en diens opvolger, de heer Riedel. Een van de meest markante kenmerken van zyn ambtstijd is wel geweest de permanente samenstelling van het College van B. en W„ waar van de heren Van Schaik, Jongeleen en Menken reeds deel uitmaakten bij zijn komst in 1946. Ook de oud-wethouders Van der Kwaak, Drijber en Hagens was hy zeer erkentelijk voor de samenwer king, welke steeds van hen werd ondervonden. Zeer in het bijzonder memoreerde mr. Bool het plotseling verscheiden van oud-wethouder Stolp, in wiens heengaan Leiden een groot verlies heeft geleden. Vervolgens schonk de scheidende secretaris aandacht aan zijn positie t.o.v. de raad, waarin het spreken door traditie, doch niet door de wet hem verboden was. Spreker heeft zich dikwijls afgevraagd of deze traditie wel juist moet worden geacht. Zou het niet verhelderend hebben gewerkt en tot bekorting van de be raadslagingen hebben bijgedragen, indien ook de secretaris een toelich ting op administratief en Juridisch gebied had kunnen geven? Helaas Na er op gewezen te hebben, dat zijn functie als secretaris in de loop der jaren tot een boeiend en belang rijk ambt is uitgegroeid, bracht hij de raad en de vele genodigden onder het oog, dat er helaas tekenen zijn, welke er op wijzen, dat de positie van een gemeentesecretaris wordt aange vochten. De voortgaande specialisatie en de toenemende complicatie van de vraag stukken, gepaard aan de voortgaan de uitbreiding van het gemeentelijke bestuurswerk,- zijn blijkbaar aanlei ding om organisatieschema's te pro pageren, waarin de traditionele positie van de secretaris als centrale eerste adviseur van het gemeentebe stuur wordt aangetast. Spreker acht te dit betreurenswaardig en beden kelijk. Een dergelijke aantasting van de positie van de eerste secretaris be tekent naar zijn mening aantasting van het Nederlandse systeem van collegiaal bestuur en collegiale ver antwoordelijkheid, dat zo diepe wor tels heeft in onze historische be- stuurstraditie, dat sinds 1851 zo sti mulerend en heilzaam heeft gewerkt en waarbij afweging van de belangen De gaande en komende man. Rechts de scheidende gemeente secretaris, mr. J. Bool en diens echtgenote en links eveneens met echtgenote, zijn opvolger dr. J. van de Poel. (Foto L.D./Holvast) Bovendien waren ook aanwezig de vijf Commies-redacteuren, o.w. onze oud-stadgenoten mr. Blok uit Schie dam en mr. Bredeveld uit Almelo, die dankzij de opleiding van mr. Bool het tot een functie van gemeente secretaris brachten. De Club van ge meentesecretarissen en oud-secreta rissen in het westen des lands bood bij monde van dr. A. van Praag, ge meente-secretaris van Den Haag, deze middag eveneens een geschenk aan. Mulo-examens Voor het Mulodiploma A zijn ge slaagd de dames J. W. Lock. C. M. Rietveld allen te Leiderdorp; F. Ver sluis*. M. C. Wassenaar, M. Wasse naar* allen te Leiden; M. E. v. Werk hoven, M. v. Wijk, G. N. M. Vermeer, U. G Stam, T Rietmulder allen te Voorschoten; M. v. Duyvenbode*. T. M. v Eyk*. A. W. Haasnoot allen te Katwijk; J. de Kluyver te Oegstgeest; J. W. C. Wassenaar te'' Noordwyk; J. M. W. Key, L. v. Noort*. W. C. Over- duin* allen te Leiden; C. J. Kuitems te Leiderdorp M. H. v. d. Bijl* te Al phen a. d. Rijn; J. M. v. Dam, W. den Dekker, J. J. E. Hooeendoorn* allen te Bodegraven; A. J. Kok* te Zwam- merdam en de heren H. C. Goebel te Zwammerdam; W. G. Groeneveld* te Bodegraven; J. H. v. d. Werf. F. van Pesch, P Barend* allen te Leider dorp; J. Staal* te ^Leiden; L. Kuyper te Voorschoten; J. v. Duyn te Kat wijk; E. J. Boom te Koudekerk <ZH); W v. d. Haak* te Rijnsburg; G. A. v. Uffelen* te Delft. Voor het diploma B de dames: C. Adema, H. Knuist. P. C. J. Ch. v. Ommen. M. B. Witter. J. G. v. d. Boomgaard. D. L. De la Bije allen te Voorschoten en de heren: P. Smit te LeiderdoTp: G. N. P. Brongers te Voorschoten: J. Meleln te Leiden; M. R. de Vries te Katwijk, afgewezen 5. Met gemerkte kandidaten behaal den tevens het middenstandsdiploma. Tiende Statentocht Ter gelegenheid van de jaarlijk se herdenking van de Eerste vrije Statenvergadering van de Staten van Holland gehouden op 19 juli 1572 in de stad Dordrecht, zal dit jaar een jubileum tocht worden ge houden. Evenals vorige malen is voor de ze tiende Statentocht de keuze van de te volgen route geheel vrij Elke deelnemer kan dus een keu ze doen uit een van de startplaat sen en zijn route naar eigen inzicht vaststellen. Er wordt op vrijdag 19 Juli as. gestart in Dordrecht, Go- rinchem. Oudewater, Leiden, Haar lem, Alkmaar. Medemblik. Enkhui zen. Hoorn, Edam en Monnikken- dam. Om half twee 's middags zal het grote dfilé plaatsvinden van alle deelnemers in Medemblik. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, die aan de Leidse Uni versiteit Volkenrecht doceerde, vervolgens als rechter verbonden was aan het Internationale Hof van Justitie en een grote interna tionale naam bezat, overleed op 24 januari 1961. De bekende Nederlandse financier, de heer R. Zwolsman, voor zitter van de Raad van Bestuur van de Landbank N.V., die te beslissen kreeg over de bestemming van de woning van wijlen prof. v. Eysinga, had aanvankelijk het voornemen deze fraaie villa, rustiek gelegen achter de Rijnsburgerweg, in een groot park tegenover de nieuwe polikliniek voor inwendige ziekten, voor wetenschappelijke doeleinden te schenken aan dr. A. J. Ch. Haex, lector in de leer der gastro-enterologie. Op diens initiatief en in overleg met de schenker werd bij nadere overweging besloten het huis met naaste omgeving oVer te dragen aan het Leidsch Universiteits-Fonds. dat het gebouw zal inrichten en besturen als een representatief receptie- en wetenschapscentrum ten behoeve van de Leidse Universiteit in het algemeen en de medische facul teit in het bijzonder. VpaI mpdpwprkino i Zwolsman en dr. Haex te doen sla- u w! V, >n- Speciaal genoemd mogen wor- Vele Instanties hebben hun mede- den het ministerie van Volkshuisves- werking moeten verlenen om r I lofwaardige opzet van de heren meentebestuur van Leiden en het college van curatoren der Leidse Uni versiteit. Gecommitteerden van het Leidsch Universiteits-Fonds prijzen zich gelukkig, dat het gelukt is al deze instanties tot samenwerking te brengen en zo zal dan, behoudens de Koninklijke goedkeuring van de over dracht. hopelijk zeer spoedig de Leid se Universiteit deze grote aanwinst rijker geworden zijn. Waardige herinnering De ideële overwegingen van de heren Zwolsman en Haex die tot de doelstelling geleid hebben, zijn meer dere geweest. In de eerste plaats moge eraan I herinnerd worden, dat prof. Van Eysinga zeer veel voor de ontwikke ling van het Leidsch Universiteits- 1 Fonds heeft gedaan De vele activi-» teiten van deze stichting mogen be kend worden verondersteld. Door thans het woonhuis van een der stu wende krachten van het Leidsch Universiteits-Fonds als Van Eysin- ga-huis aan de stichting te schen ken. wordt de herinnering aan deze grote figuur op waardige wijze aan zijn grote verdiensten voor het Leidsch Universiteits-Fonds en de Universiteit verbonden en voor het nageslacht bewaard. ting, de Rijksgebouwendienst, het ge- van f 40.of f 400. f. d. WATER, Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. Wens voor Leiden Aan het einde van zijn dank- en afscheidswoord wenste mr. Bool de gemeente een toekomst van bloei toe. Een bloei binnen ruim uitgelegde grenzen, met vele nieuwe woningen en scholen, een nieuwe schouwburg, een nieuwe veemarkt, wegen waar langs het verkeer veilig en vlot kan gaan, kortom met alles was een stad maakt tot een stad waarin het goed is te wonen en te werken. Leiden ter receptie Nadat de voorzitter deze bijzondere zitting gesloten had volgde in de rijk met bloemen en planten versierde Bur gerzaal van het Stadhuis een drukke en geanimeerde afscheidsreceptie, waarbij vrijwel geheel Leiden zij het in zijn vertegenwoordiging vertegenwoordigd was. Doen wij slechts een greep uit de vele personen en organisaties, die dit afscheid voor mr. Bool en diens echt genote en familie onvergetelyk maak ten, dan noemen wij de oud-wethou ders Jongeleen, Van Schaik en Ha gens, het lid van G.S. en oud-wet houder van Lelden, de heer D. van der Kwaak, de griffier van de Staten van Zuid-Holland, mr. F. A. Helm- stryd, de burgemeester van Middel burg en oud-wethouder, mr. J. Drij ber, vele burgemeesters en secretaris sen uit de omgeving, o.w. de burge meesters van Oegstgeest en Wasse naar, de commandant van de Koks- school, kolonel Th. Wessels, mr. H A. C. Branderhorst, secretaris van de K. van K., de heren D. van Eek en P. G. Hilgersom van het Bejaarden centrum „Rijn en Vliet", vrijwel alle hoofden van Dienst, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt namens de Ver. van Industriëlen en de Sociale Raad. een vertegenwoordiging van K. en O. en de Leidse Jeugd Actie en het depar tement Leiden van de Ned. Maat schappij voor Handel en Nijverheid, de heren Hortensius en Heten van de N.ZH.V.M. en voorts vele gepensio neerden van het gemeente-secretarie personeel en oud-hoofden van dienst en oud-raadsleden, o m. mevr. Braggaar—De Does en de heren Schtiller en Van Iterson. Ook van kerkelijke en universitaire zijde ga ven deze middag vele vertegenwoor digers van hun belangstelling blyk. Lido Centraal in de handeling van deze film staan drie vrouwen en 3 mannen, van wie één 'n bijzonder louche figuur is. HU leeft van chan tage en afpersing. In het overige vijftal vindt hij een dankbare bron van inkomsten, want hun onderlin ge relaties kunnen niet altijd het daglicht verdragen. En waar dat wel het geval is, zorgt hij zelf voor enige vertroebe ling door gebruik te maken van zijn persoonlijke charmes. En juist die man wordt op een gegeven moment dood in zyn woning aangetroffen Een schot door het hart heeft een einde gemaakt aan zyn dubieus be staan. Alle vijf anderen zijn op slag verdacht, want stuk voor stuk hadden zy voldoende redenen om het fatale schot te lossen. Voor de I jonge inspecteur van politie Vaillant een prachtig getypeerd rolletje i van Claude Rich een ogenschijn lijk onontwarbare knoop, maar met romantische voortvarendheid wor stelt hij zich door de problemen heen, die nog vergroot worden door de draaierijen van de anderen, die elkaar hevig verdenken, om tenslot te met schier onfeilbare zekerheid de schuldige aan te wijzen. Om de happy-ending compleet te maken: de bVeuk tussen het echtpaar wordt hersteld en het ziet er naar uit, dat ook de jongelui zullen vergeten, wat gebeurd is. Regisseur Jacques-Gérard Cornu heeft zich meer bekommerd om h.et verhaal, dat hem geleverd werd door de roman ..Shadow of guilt" van Patric Quentin. dan om zyn hoofdpersonen. Het hoe van hun handelingen brengt hij heel wat scherper in beeld dan het waarom, zodat hy er nauwelyks in slaagt enige innerlyke beroering te weeg te brengen by het aanschouwen van I hun toch wel emotionele belevenis sen. Bovendien valt Cornu niet vry te pleiten van breedvoerigheid in zyn filmische verteltrant. Wanneer men echter deze onvolmaaktheden niet te zwaar laat tellen, blyft er een knap gecomponeerde intrige over, die in vaak verrassend goed getroffen beelden met gevoel voor detail en sfeer op harmonische wy- ze tot een toch wel spannende film is gegoten. DeDe onverweestbare Danielle Darrieux speelt een dub belrol. Mel Ferrer geeft de manneiy- ke hoofdpersoon gestalte. ker is, de man, die haar zo aardig vindt, dat hy graag met haar wil trouwen Hy heet Jean-Claude en zy Agathe en zy vinden hun be- i stemming, al moeten ze dan ook terug naar Lille. waar het even hard regent als in 'de Panne, waardoor ze de heeriyke zon, die hun verliefd- l heid zo stimuleerde, weer gaan ver- j laten. Ach: er gebeurt eigenlyk niet zo heel veel ln deze film. Behalve dan dat het meisje van de ene auto in 1 de andere ploft en telkens ogen- schyniyk door het ook van de naald kruipt. Het ls Intussen een zegen, dat voor haar op het goede moment de ware Jacob opduikt, anders had t'nog raar met haar kunnen aflopen. Zo zyn die luchthartige meisjes nu een maal, al hebben ze er zélf ook ge noeg schuld aan. „Lift naar de zon" ls een door Jacqueline Audry vlot geregisseerde film zonder veel pretentie, waarin de charmante Arletty en Jean-Clau de Brilay elkaar voor het le ven vinden. Het 18-Jarige meisje ls ln haar jonge leven overigens „gewillig" ge noeg geweest, om dat „voor het le ven" met een korreltje zout te ne men Danielle Darrieux en Mei Ferrer als het echtpaar, dat „Op een hete namiddag'' de brokken van zijn huwelijksgeluk weer poogt te lijmen. Lift naar de zon Studio.Een laten we zeggen vakantie-niemandalletje. Wat een meisje ma;r een char mant meisje al niet overkomen kan. als ze liftend wil gaan van De 1'a.nnex in Belgie naar Nice aan de zonnige Cóte d'Azur, met alle daaraan verbonden risico's, laat de film „Lift naar de zon" zien. Over al liggen de mannen op de loer, die met zo'n lief meisje wel graag een avontuurtje willen beleven en nu ja we moeten zeggen, ze geeft er zelf ook wel aanleiding toe. Al die avonturen afzonderiyk te bespreken, zou teveel plaatsruimte vergen en het ls ook niet erg belang- ryk. Tot ze tenslotte eindeiyk de man ontmoet, die ze werkeiyk hèèl aardig vindt en wat nog belangry- Het misdadig brein van Dr Mabuse Griezelen Luxor Wie weer eens de lust in zich voelt opkomen om eens heer- ïyk te griezelen, dient zeer zeker een bezoek te brengen aan „het mis dadige brein van dr. Mabuse". De film ls van Duits makeiy en men I kan niet anders zeggen dan dat de regisseur zeer vakkundig de span- ning heeft weten op te voeren. R. Mabuse een genie maar zui ver op het negatieve gericht is door zyn escapades in het verleden in een krankzinnigengesticht terecht gekomen. Maar de geniale misda den. die links en rechts nog plaats hebben, zetten by een goedmoedig uitziende commissaris van politie de menig vast dat Mabuse toch de hand ln het spel hééft. De psychia ter. die Mabuse behandelt, bezweerd dat Mabuse onmogeiyk deel kan hebben in die moorden en overval len, want hy wordt dag en nacht bewaakt. Maar een vermoorde man heeft voor hy werd neergeschoten de naam Mabuse als dader op een ruit geschreven. De ontknoping, die ln de verte wat doet denken aan „mr. Jekyll en mr. Hyde", verklappen we hier natuurlyk niet. West Side Story Vijfde week TRIANON Musical en ballet in de uitbeelding van een zeer drama tisch gegeven. Het is op de wyze van "West Side Story" nog nimmer ver toond'. Zonder enige terughoudend heid mag men hem dan ook rekenen tot een van de grootste filmische ge beurtenissen van de laatste Jaren. 'Zeg het met kogels' Onderhoudend Rex. „Zeg het met kogels" is geen sehietparty zonder meer, maar een western met inhoud. Het verhaal is zelfs nogal tragisch. Het is de ge schiedenis van twee onafscheidelijke vrienden, die het volste vertrouwen in elkaar hebben. Dit vertrouwen wordt echter beschaamd. De kameraden krijgen ln een kroeg ruzie met een paar pokerspe- lers. De sherif zet hen gevangen by een zojuist opgepakte misdadi- gersbende. De vrienden zowel als de bende weten te ontsnappen, maar als de bendeleider er achter komt, dat een van de twee mannen gelds waardige papieren (gestolen uit een bank) bezit, dwingt hy hen de obli gaties in te wisselen. De een wil met het geld de ander vrykopen. maar hy wil het op zyn beurt naar zyn toekomstige gade zenden. Deze laat- ste krijgt het geld Inderdaad en is dan niet meer bereid het af te staan. Dit heeft tot gevolg, dat de man, op wie zy verliefd was. door een van de schurken wordt doodge schoten. De overbiyvende vriend is hierdoor zo verbitterd, dat hy het geld terugbrengt en onderweg de hele bende oprolt. Nauw contact In de tweede plaats zal het cen trum in een behoefte voorzien door dat het zal dienen voor ontvangsten van kleine groepen wetenschappelyke werkers, maar vooral om hen in de gelegenheid te stellen wetenschappe lijke gedachtenwisselingen te houden. Het is de bedoeling in het huis daar toe conferentiezalen ln te richten. Op deze wyze kunnen in een fraaie en rustige omgeving, ver van het stadsgewoel, maar toch binnen de Universitaire sfeer, in kleine groepen wetenschappelijke gegevens worden uitgewisseld en vastgelegd, terwijl dergeiyke samenkomsten niet storend werken op het normale doe eerpro gramma van de Universiteit, hetgeen wel het geval zou zijn wanneer daar toe de collegekamers, die bovendien qua constructie niet altijd daarvoor geschikt zyn, gebruikt zouden kun nen worden Hoewel het de bedoeling ls het cen trum ter beschikking te stellen aan alle faculteiten van de Universiteit, zal. gezien de Universitaire status van een der schenkers, de medische fa culteit daarbij zekere voorrechten ge nieten. De ligging van het. huis, vlak by het Boerhaave-kwartier komt hierbij bovendien deze regeling ten goede. Logies In de derde plaats moet helaas er kend worden, dat de receptie- en lo- giesmogelilkheden voor binnen- en buitenlandse wetenschappelijke wer kers in Leiden tot dusverre niet over eenkomen met de status van de Uni versiteit. De zeer sterke toename van het internationale wetenschappelijke contact maakt het beschikbaar zijn van een goede en rustig gelegen re ceptie- en logeermogelilkheid nood- zakeliik. De bedoeling is, dat in het Van Evsinga-huis door verbouwing ook logiesgelegenheid wordt gescha pen. De Leidse Universitaire gemeen schap is de schenkers ongetwijfeld dankbaar voor deze waariyk vorste- ïyke gift! Wat ouders niet weten Niet overtuigend CASINO De film, die deze week in het theater aan de Hogewoerd draait, is gebaseerd op een oud the ma. Het verhaal gaat nameiyk over een jonge leraar, die de sexuele pro blemen van de schooljeugd in de klas aan de orde stelt en daardoor in con flict komt met de ouderraad. Is het gegeven al niet erg origineel, de uit werking er van kan alleen maar zwak worden genoemd. De manier waarop de regl^eur Buzz Kulik het onder werp hier behandeld is te oppervlak kig om ook maar enige indruk te ma ken. De leerlingen staan pal achter hun leraar, wanneer deze zyn ontslagbrief krygt. zy vinden hem een „fyne vent", maar de ouders willen van geen sexuele voorlichting op school weten. Er ontstaan allerlei moeiiyke en onwaarschyniyke conflicten, die ech ter dank zij de standvastige houding van de scholieren uiteindeiyk worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3