'hroesjtsjow en de leiders k, satellieten" in Berlijn BEËL heeft opdracht SPOED te betrachten Macmillan blijft aan Ward en mej. Keeler voor de rechtbank Niet genoeg geld voor alle sociale verlangens Zomerprijzen Jjj Standpunten inzake Peking en Berlijn komen aan de orde Voorlopig staat geen partij buitenspel (§ud <%i Flim Pseudo-arts op acht punten in staat van besehuldiging Politicus met grote ervaring Centraal planbureau meent: teuivs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 JUNI 1963 No. 30994 EIDSCH (recteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand. f. 0.65 per week AGBLAD Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 100 J De Sowjetrussische premier en partijleider Chroesjtsjow is gis- knuiddag om 2 uur Ned. tijd met een viermotorig schroef-tur- [ine-vliegtuig op het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld aange- lomen voor zijn zevende bezoek aan Oost-Berlijn. Chroesjtsjow las vergezeld door zijn echtgenote Nina. De Oostberlijnse be- rolking was door radio, t.v. en pers opgeroepen de tocht van het fliegveld naar het stadhuis tot een zegetocht te maken. Fabrieken kantoren hadden hun personeel vrijaf gegeven. Het gejuich van menigte op het plein voor het stadhuis was in het begin niet vendig genoeg. TV-cameralieden traden toen op als leiders van iet gejuich voor de verschillende gedeelten van de menigte, waar- zijn hun camera richtten. „Vreemdelingen op bezoek" Op het balkon van het stadhuis hield Chroesjtsjow een rede, waarin ^ij o.m. zei: „De laatste paar dagen lijn er een paar vreemdelingen in per lijn geweest. Wat hadden deze fasten in hun bagage? Men zegt, dat (Vau onze correspondent ln Londen) In een vraaggesprek voor de tcie- Isie heeft de tot nu toe van alle anten belaagde premier Macmillan, an wiens spoedige aftreden door riend en vijand niet meer werd ge- wijfeld, de opzienbarende verklaring igelegd dat hij, indien zijn gezond- leid goed blijft, zal aanblijven en loop de conservatieven bij de zol ende algemene verkiezingen aan te 'oeren. Deze moeten voor het einde van olgend jaar gehouden worden iet juiste en voor de regering meest oordelige tijdstip wordt in Engeland litsluitend door de premier bepaald. Macmillan gelooft dat de partij hem hans in toenemende mate steunt. )it is een algehele ommekeer ten op- ichte van de situatie van minder Advertentie NU REEDS VOOR 79— zo'n echte Philips Portable Persoonlijke dan een week geleden, toen iedereen Macmillan als „afgedaan" beschouw de wegens de opeenstapeling van tegenspoeden, welke de conservatieve regering had getroffen. Maar zij, die. haastig gebakerd, Macmillan wilden afschrijven, zijn blijkbaar tot bezinning gekomen Waarschijnlijk omdat zij beseften dat het op het ogenblik onmogelijk lijkt het eens te worden over Macmillans opvolger. Lard Lambton, een conservatief lid van het Britse parlement, zei gister avond in Rothbury, dat er een bur geroorlog" zal uitbreken in de con servatieve party als Macmillan vast houdt aan zijn besluit als premier aan te biyven. „Het is niet mijn taak Macmillan te beschermen, doch op dit moment is hy de eerste-minister van dit land. Wat de conservatieve partysenti menten ook mogen zijn, de leden die nen het kleine beetje gezag van de regering-Macmillan niet nog verder te verzwakken nu belangrijke inter nationale onderhandelingen gaande zyn". Dit verklaarde Harold Wilson, de leider van de Britse Labourparty, gisteren naar aanleiding van de spanningen in de conservatieve party na de affaire-Profumo. LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. WEERBERICHT ONBESTENDIG De depressie, die gisteren over ons land naar de Noordzee is getrokken was vonmorgen voor de kust van Midden-Engeland aangekomen. Ach ter de storing om drong koelere lucht het vasteland van Europa binnen, waardoor de zeer warme lucht in Duitsland verder naar het oosten werd teruggedrongen. Ook morgen blijft het "weer be ïnvloed door de storing by Engeland. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Het blijft tamelijk koel met vry veel bewolking en enkele buien. (Opgemaakt om 10 uur). STRANDVERWACHTING De stormachtige depressie van gis teren is via Noord-Holland naar de Noordzee en Engeland getrokken. Daardoor bevindt Nederland zich dit weekeinde in een overwegend zuide lijke luchtstroming. Deze is niet sta biel en kleine storingen uit Frankryk veroorzaken bewolking en af en toe regen- of onweersbuien. Aan zee: vandaag matig, morgen matig tot goed strandweer. Plaatse lijke buien mogelijk, maar morgen ook opklaringen. Matige, nu en dan krachtige wind uit zuidoost tot zuid west. Maximum temperaturen 18-20 graden. Temperatuur zeewater 15 graden. Vooruitzichten: nog veran derlijk maar niet onvriendelijk. 30 JUNI 1963 Zon op: 04.23. onder 21.04 uur. Maanop: 14.25; onder 0.1.17 uur. Hoogwater te Katwijk: 10.16 uur en 2247 uur. Laagwater te 5.38 uur en 18.15 uur. 1 JULI 1963 Zon op: 04.23: onder 21.03. Maan op: 15.31; onder 01.36. Hoogwater in Katwyk: 11.26 en 23 55 uur. Laagwater: 6.45 en 19.23 uur. Dit numme» hestaat alt K pagina f en een byvoegsel zy de toestand in Berlijn willen nor maliseren, hoewel hun daden het te gendeel bewüzen". De Russische pre mier stak daarna een lofrede af op de „socialistische" vooruitgang. In een welkomstrede had Ulbricht be weerd, dat president Kennedy naar Berlijn was gekomen om het ene deel van het Duitse volk tegen het andere op te zetten. Chroesjtsjow zei het daar volkomen mee eens te zyn. Het „vriendschapsbezoek" van Chroesjtsjow aan Oost-Duitsland bleek zich gisteren te ontwikkelen in de richting van een kleine „topconfe rentie". Tijdens het verblijf van de Sowjetrussische premier zullen in Oost-Duitsland dit weekeinde de communistische leiders van Polen (Gomoelka), Tsjecho-Slowakije (No- votny) en Hongarije iKadar) even eens aanwezig zijn. Niet bevestigde berichten willen dat ook Bulgarije en Roemenië op deze bijeenkomst zullen zijn vertegenwoordigd. Officieel ge beurt dit alles ter ere van de Oost- duitse communistische chef. Walter Ulbricht. die morgen 70 jaar wordt. In politieke en diplomatieke krin gen aan beide zijden van de Berlijnse muur was men gisteren van mening dat het Sowjet-blok twee vraagstuk ken wil bespreken, nameiyk: 1. de komende ideologische ge sprekken tussen China en de Sowjet- Unie, die a.s. vrydag in Moskou be ginnen; 2. de toestand in Berlijn en Duits land in het licht van het bezoek van president Kennedy, tezamen met de daarmee nauw verbonden kwesties als ontwapening en een kernstopver- drag. Er zijn echter ook aanwijzingen dat het bezoek van Chroesjtsjow mede ten doel heeft het effect van de ju belende ontvangst van Kennedy in West-Berlijn te verzwakken. Chroesjtsjow wil volgens commu nistische zegslieden op tijd voor de Chinees-Russische besprekingen in Op het televisiescherm en via de radio is morgenavond de ca valcade te zien en te horen, wel ke AVRO's feestmaand ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan, zal afsluiten. Deze mu zikale sterrenparade heeft plaats in Hilversums Expohal. Vier voormalige Sky master- zangeresjes hebben voor deze gelegenheid een kwartetje ge vormd: v.l.n.r. Joke van den Burg. Greetje Kauffeld. Annie Plevier en Annie de Reuver. Moskou terug zijn. De Chinese am bassade in Oost-Berlijn heeft op de dag van Chroesjtsjows aankomst in Berlijn gewacht met het verspreiden van de Chinese brief met kritiek op het centrale comité van de Sowjet russische communistische party. Oost-Duitsland heeft publikatie van deze brief verboden, in de Sow- jet-Unie is de brief evenmin gepu bliceerd. Neergeschoten Het Belgische ministerie van Ver dediging opperde gisteren, dat het Belgische militaire vliegtuig dat woensdag by Sennelager in \Vest- Duitsland verongelukte door een mortiergranaat van daar oefenende Britse militairen getroffen zou kun nen zijn. Bij het ongeluk kwamen 33 Belgische parachutisten en de uit vyf leden bestaande bemanning om het leven. De parachutisten waren op oefenvlucht. Ook van Britse zijde wordt thans een onderzoek ingesteld. „Onschuldig" Dc eerste secretaris van het Slo waakse party bestuur heeft twee da gen geleden op een partij vergadering in Praag gezegd, dat Vladimir de mentis, de gewezen minister v?.n bui tenlandse Zaken, die in 1952 te rechtgesteld is op beschuldiging van verraad, ten onrechte is vervolgd Naam van Lord Astor genoemd (Van onze Londense correspondent) GLsteren is voor de rechtbank van het Londense district Marylebone de sluier over de beschamende gebeur- overleg, dat de Koningin gisteren ook nog met prof. De Quay heeft ge voerd. Verschil Premier Chroesjtsjow werd gistermiddag bij zijn aankomst in Oost-Berlijn door de Oost- duitse partijleider Walter UI- bricht. die morgen zijn zeventig ste verjaardag viert, met een „accolade"' ontvangen. (Van onze parlementaire redactie) De eerste schrik heeft de nieuwe 1 informateur, prof. dr. L. J. M. Beel, al te pakken. Nadat hy van de Ko- ningin Juliana zyn opdracht had ge kregen. ontving hy een hele stapel stukken, de erfenis van de arbeid van de heren Romme en De Kort. De om vang van het dossier viel hem tegen. Hy meende de zaterdag en de zondag nodig te hebben om al deze stukken te bestuderen. Evenals in 1959 zal I prof. Beel zijn werkzaamheden ver richten in zyn woning in Wassenaar. De thans 61-jarige informateur staat bekend als een man met grote ervaring, die van snel werken houdt. Hij heeft meer met het formatie- byltje gehakt. Hy was minister-pre sident van 1946-1948, minister van Binnenlandse Zaken in twee kabinet- ten-Drees en opnieuw minister-presi dent in het confessionele rompkabi net, dat na de kabinetscrisis van 1958 enige maanden heeft geregeerd. Op presenteerblaadje De naam van prof. Beel staat even eens met grote letters geschreven in het geboorteregister van het huidige kabinetDe Quay. Na de verkiezin gen van maart 1959 kreeg prof. Beel een informatie-opdracht, die by na gelyk is aan de formulering van de opdracht, die hij gisteren heeft ont vangen. Prof. De Quay werd na zyn voorbereidende werkzaamheden be noemd als formateur. Hy slaagde niet, waarna aan prof. Beel opnieuw een informatie-opdracht werd gege ven. Binnen twee weken kon hy toen het kabinetDe Quay aan de Konin gin op een presenteerblaadje aan bieden. Hy werd vervolgens benoemd tot vice-voorzitter van de Raad van State. Thans is prof. Beel opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om te komen tot de spoedige vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. Zowel ln de aanwijzing van de ervaren staatsman als in de formulering van de op dracht zien veel politieke deskundi gen een aanwyzing, dat thans met spoed weer zal worden gestreefd naar een kabinet als het nu demissionaire In dit licht wordt mede gezien het Er is echter een belangryk verschil met 1959. Toen gold het als het ware ais vanzelfsprekend, dat de Party van de Arbeid niet mee zou doen. Thans is deze vanzelfsprekendheid niet aanwezig. Prof. Vondeling is door dr. De Kort wel buitenspel ge zet, maar na het echec van de heer De Kort neemt niemand dit meer ernstig. Als prof. Beel wi streven naar een kabinet zonder PvdA het moet overigens nog biyken óf hy dat wil dan zal hy in elk geval een Ideugdelyker argument daarvoor moeten vnden dan dr. De Kort op tafel bracht. Eén ding staat vast. Als prof. De I Quay wil terugkeren, zal hy dit be- I paald niet doen, als er socialisten in het nieuwe kabinet zitten. Overigens j valt in Den Haag ook al wel het ge- I rucht te beluisteren, dat prof. Beel j zelf minister-president zou willen worden, omdat de sfeer in de Raad van State hem eigenlyk te rustig is. In verschillende dagbladen is de wens uitgesproken, dat de Koningin I na het falen van dr. De Kort op nieuw een formateur zou benoemen uit het actieve parlementaire leven. Deze wens is niet in vervulling ge gaan. De Koningin heeft geen parle mentariër met een opdracht belast. Zou het kunnen zyn, dat de vorstin onder de huidige parlementariërs geen man van formaat heeft menen te kunnen vinden? In elk geval is van prof. Beel een krachtiger aan pak te verwachten om uit de huidige verwarring te raken dan by aanwij zing van een parlementslid het geval zou zyn geweest. Hy kent het klap pen van de zweep. Dat na het falen van dr De Kort niet meteen een nieuwe formateur maar eerst weer een informateur is benoemd, wordt verklaard uit het feit, dat ook de be- langrykste adviseurs van de Konin gin de huidige politieke situatie als onoverzichtelyk moeten hebben be schouwd. tenissen rond het lichte meisje Chris tine Keeler wat verder opgelicht. I)e centrale figuur naast haar is de society-„arts" Stephen Ward, van wie duidelijk kwam vast te staan, dat hy belangryke financiële voordelen trok van de prostitutie, waaraan mej. Keeler zich overgaf. Ward hadte\rns opdracht gegeven voor nieuwe meisjes te zorgen, van wie hy eveneens kon profiteren. Verder deelde mej. Keeler mede, dat Profumo haar geschenken had gegeven en dat Lord Astor. een van Engelands top-aristocraten en lid van de raad van beheer van de ..Ob server", gedurende een periode de huur van haar flat had betaald. Ward is door de rechtbank op acht punten in staat van beschuldiging gesteld. Drie ervan betreffen seksuele misdryven. terwyl de vyf andere be trekking hebben op overtredingen van het Burgerlyk Wetboek. Christine Keeler onthulde, dat ze als fotomodel was gaan werken om voor Ward in contact te komen met and€re meisjes. Ongeveer vyf ui zes meisjes had ze ertoe gebracht met Ward in verbinding te treden, met alle gevolgen vandien Ook de vriendin van mej. Keeler, „Mandy" Rice-Davies, behoorde tot de groep van meisjes rondom Ward. Mandy was onder de 21 toen Chris tine Keeler haar in contact bracht met de pseudo-arts. Tussen 1 juni 1961 en 31 december 1963 traentte Ward jonge meisjes voor immorele doeleinden bijeen te brengen Hem is ren laste gelegd in twee gevallen be trokken te zyn geweest by abortus provocatus en verder, dat hy in die periode met anderen een bordeel opende. Ward had ook een buitenhuisje in Cliveden, behorende tot het landgoed van Lord Astor, waarheen hy vr.en den meenam. Christine Keeler cwam in 1958 voor het eerst naar Londen; toen ze ongeveer zestien was. Ze had met haar ouders in Staines, een in dustriestadje ten westen van Lonuen, gewoond en had gedurende enige tijd een baantje in Slough. Daarna ging zy als „danseres"' in een nachtclub werken waar zy Ward ontmoette. Hy nan. haar mee naar Cliveden. Ook deed hy haar al vry spoedig een hu- weiyksvoorstel, dat zy weigerde Toen Mandy Rice-Davies in 1960 naar Londen kwam was ook zy zes tien jaar. zy ging in dezelfde club als Christine werken en zy werden vriendinnen. Voor korte tyd ging Christine Kee ler naar Amerika. Op een gegeven moment verzuchtte ze op drama tische wyze: „Ik had werkelyk geen persoonlyk leven. Myn leven draaide van vroeg tot laat om Ward. Hy be heerste myn geest volkomen, ik deed ongeveer alles wat hy vroeg Openbare aanklager: „Waarom?" „Omdat ik hem bewonderde" Zy verliet hem toen zy vreesde nooit meer zonder hem op e.gen benen te kunnen staan. Prinses Margriet liep bij val een hersenschudding op Prinses Margriet heeft een lichte hersenschudding opgelopen, toen ze een paar dagen geleden bij tiaar grootmoeder Prinses Armgard in het kasteel „Warmelo" In Diepenheim van een trap vieL Prinses Margriet wordt thuis in paleis Soestdijk ver pleegd. Prinses Beatrix zal donaer- dag haar plaats innemen by de doop plechtigheid van de tanker „Esso Den Haag". ADVERTENTIE Er is geen denken aan, dat in de komende parlementaire periode alle verlangens, die leven op sociaal- economisch gebied, vervuld zullen kunnen worden. Integendeel, het Centraal Planbureau becyfert in de nota „Toeneming en besteding van het nationaal inkomen in de komende vier jaar" heel nuchter, dat we het heel kalmpjes zullen moeten aandoen". De inwilliging van teveel verlangens zou een on nodige prysstijging veroorzaken, een reële welvaartsvermindering voor vele groepen zou betekenen", zegt het Planbureau letterlyk in de nota, die dr. Kort als kabinetsfor mateur reeds ter beschikking heeft gehad, maar die thans voor publi katie is vrygegeven. Uit de veelheid van cyfers, die het Planbureau overlegt, blykt. dat het ervan uitgaat, dat nieuwe verlan gens moeten worden bekostigd uit de ruimte, die geschapen zou wor den door de groei van ons natio nale inkomen. Als de pryzen ge lyk biyven. neemt het Centraal Planbureau aan, dat de produk- tiviteit in ons land jaarlyks met vier procent zal stygen. Dat hangt samen met een styging van de arbeidsproduktiviteit van 2,5 pro cent. Het rapport verwacht, dat er geen sprake zal zyn van arbeidstydver- korting. Wanneer we dagelyks een half uur minder zouden werken, zou de produktiviteit niet vier, maar drie procent omhoog gaan. By vier procent produktivlteitsstyging kun nen we tot 1967 beschikken over 600 miljoen gulden voor loonsver hoging. Dat betekent een loons verbetering van een half procent per Jaar. Maar op het huidige sociaal-econo mische verlangiystje staan thans wensen tot een totaal van 2.7 mil jard gulden. En die wensen op het terrein van de overheidsuitgaven, met hulp aan minder ontwikkelde gebieden, en de belastingverlaging zouden een extra zes miljard gul den eisen. Weer uitgaande van die vier procent produktiviteitsstyging, berekent het Planbureau, dat het Ryk slechts over 1.4 miljoen gul den meer zal kunnen beschikken. Het Centraal Planbureau betrekt ook de woningbouw in zyn beschou wing. De woningnood zou in 1967 opgeheven kunnen zyn, als er jaarlyks boven het normale con tingent 35.000 huizen zouden wor den gebouwd. Maar dat zou ten koste gaan van de industriële bouw, die daardoor niet de noodzakelyke irmslag zou krygen, waardoor de styging van de produktiviteit en dus ook de beschikbare „ruimte" zou worden verkleind. BREESTRAAT 173 LEIDEN Uooftstraat 88 ALPHEN Uit het Leldsch Dagblad van I 30 Junlj 1863: Als een bewijs, hoe de kof f ij nog steeds een geliefkoosde volksdrank is, wordt vermeld 1 dat te Winterswijk op een kleine feestpartij 30 pond koffij werd verbruikt, waar- voor 46 emmers water waren gekookt. Bij de openbare aanbeste- ding alhier was de minste in schrijver voor het dempen der Westdwars- of zooge naamde IJzerengracht H v Zonnenberg, metselaar alhier

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1