kunst kAleiöoscoqp Betekenis van stockdividenden en bonus voor aandeelhouders Kerkdiensten Leiden en omgeving \Jr %X lx. trUt- Agiosreserve en de belastingpolitiek AADDEIKLOORRRSSUW NV SLAVENBURG* BANK Paratyfus in Hojelkazerne Dit is een LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1963 Zondag 30 juni Leiden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 uur cis. P. Kloek (H.A.); 7 uur ds. A Lamping. Hooglandse Kerk: 8.30 uur dr. P. L. i gchoonhelm; 10.30 uur ds. J. M. Hoek- jtra voor ds. J. A. Eekhof. Marekerk: 10.30 uur ds. Joh. Poort. Oosterkerk: 10 uur ds. A. J. Kret; 5 uur ds. J. Batelaan te Den Haag. Bethlehemkerk: 10 uur dr. P. L. gchoonhelm. Maranathakerk: 9-uur ds. H. J. van Achterberg (H.A.). I Bevrijdingskerk: 10.30 uur ds. H. Bouter (H.A.). Koningskerk: 10 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. 1 Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 uur ds. A J. Lamping. Ver. van Vrijz. Herv. (Leidse Volks huls): 10 uur dhr. J. P. Hulsbos te Sassen lie lm. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. G. Roth te Amsterdam. Acad. Ziekenhuis: 10 uur dhr. J. F. G Slerat. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J de Wit. i Jeugdkerk Aula Gymnasium: 10 u. dhr. F. H. Sachs (onderw. Mens durf te leven), Jongerendienst „Rehoboth": 10.30 u. mej. P. C. Baan. Geref. Kerk, Zuiderkerk: 10 en 5 uur dr. Westerink. Petrakerk. Surinamestraat: 10 en 5 uur ds. Haverkamp. Kerk Oude Vest: 10 en 5 uur dr. Dronkert. Maranathakerk: 10.30 en 5 uur ds. De Boer. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: 9 en 5 uur ds. Heule. Groenhoven: 10 uur ds. R. de Vries, van Katw. a/Z. (In alle diensten viering H.A.; nam. tevens dankzegging). Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. Met Jezus in de storm) en 5 uur (ond. Moet je ln de Drie-eenheid geloven?) dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur ds. Huis man te Vlaardingen. Geref. Kerk (vrijgem): Kerkgebouw Herengracht: 10 en 5 uur kand. D. J. van Stelten te Kampen. Evang. Chr. Gem. (Middelstegr. 8): 10 en 5 uur dhr. Dikkes. Doopsgez. Gem.: 10 uur dr. S. L. Verheus. Rem Gem.: 10.30 uur dr. A. W. Cramer. Christian Science (Steenschuur 4) 110.30 uur Dienst. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 9): 10 30 uur gezongen H. Mis. Leger des Heils: 10 uur heiliglngs- dlenst: 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur Opwekkingssamen komst o.l.v. majoor J. M Stofregen Nieuwe Apost. Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.45 en 4 uur dienst. (Donderdag 7.45 uur dienst. Oud Kath. Kerk: (Zw. Singel 50): 9 45 uur Hoogmis (woensdag 7.30 uur avondgebed) Evang Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. J. A. Haan. Baptistengem.: 10 en 5.30 uur dhr. H Schouten jr. (vrijdag 8 uur bid stond Engelse dl nst (Oud Kath. Kerk, Zw. singel 30)7.30 uur. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u. ds. M. H. Boogert; 6.30 uur ds A. M. Lindenburg te Ter Aar. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. van Hoek; 6.30 uur ds. A. P. Helner te Ter Aar. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 L0 uur ds. L. S. den Boer te Sassen- heim. Alphei) aan den Itjjn Herv. Gem., Julianastraat: 9.30 uur ds. M. Hane- maaijer; 6 30 uur ds. E. H. Kalkman te Waddinxveen. Aula Immanuelschool. A. van Burenlaan: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber; 6.30 uur ds. M. Hanemaaijer; Kapel Gouwsluis: 9.30 uur ds. W. Ver- weij. Gebouw Jonathan: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur ds. H. Koudstaal (H.A.); 6.30 uur ds. H. Koudstaal (Dankz Ouds- hoornseweg: 10 uur Bloemendienst ds. G. Cadée. Martha Stichting: 10.30 uur ds. H. Goslinga te Rijnsburg. Geref. Kerk, Maranathakerk, Raadhuisstraat: 10 uur ds. K. H. Schuring; 6.30 uur ds. G. W. Westerveld. Salvatorikerk. W. de Zwi/ger laan: 10 uur ds G A. Wes terveld; 6.30 uur ds. K. H. Schuring. Alphen-Noord, Hooftstr 10 en 6.30 u. ds. W. Tom. Geref. Kerk (vrijgem.): 945 uur leesdienst: 5.45 uur ds R. Brands te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk. Griipensteinstr.: 9 30 u. en 5 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem., Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur Leesdienst. Rem. Geref. Gem.. Van Mandersloostraat: 7 uur ds. J. G Paar- dekooper te Nieuwkoop. Baptistengem., IJsclubgcbouw: 10 uur eredienst; 6 u ds. Cohen. Leger des Heils: Luit. en mevr. P. C v. d. Heu-Vlsser. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 en 6 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven Herv. Gem 10 uur ds. Joh Verwelius te Waddinxveen; 5 uur ds. A. den Hartogh; 6 30 uur ds. G. Huls te Gouda. Nieuwerbrug: 930 uur ds. G. J. Boogerd te Gouda; 6.30 uur dhr. v. d. Hoeven te Bent huizen. Geref. Kerk: 10 u. ds. L. Loos man; 2.30 uur ds .L. Loosman (af scheid). Nie- werbrug: 9.30 en 6.30 u. ds. C. J. Tissink (H.A.). Geref Kerk "vrijgem 10.30 en 4 uur ds. H. Schol- te Geref. Gem.: 10 en 6 uur stud Ch.\ v. d. Poel te Rotterdam. Evang Luth, Gem.. 10.30 uur ds. A. Jense Evangelisatiekring: 10 uur eredienst; uur J. van Stormbroek te Bussum Boskoop Herv. Gem.: 9.30 en 10.30 uur ds W. L Heijmans; 6.30 uur ds A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 u kand H l^eene te A'dam. Chr. Geref Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn. Geref. oem.: 9.30 en 6 uur lees'Henst. Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds A Kalis. Hillcgor) Herv. Gem.: 10 uur ds. F Brouwer (H.D.); 7 uur ds. J. Groen veld uit Amstelveen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. Wierda uit Haarlem Chr. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds A J Otterman uit Sint-Jans Klooster, «ed. Prot. Bond: 10 uur dra. Boeke- van Rijnbnch uit Noord. a/Z Evange- hsatie-bi.ieenkomst 3 uur (Gebouw Haven 50) ev. Jan Zijlstra uit Gouda (donderdagavond 8 uur in Gebouw Ha ven 50 evang. J. Roose uit Amersfoort) (Maranntha-snmenkomst woensd 8 u Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52, evang K. Adelmund uit Rotterdam). Hoog ma de Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree. Katwijk aan defi Rijn Herv. Gem.. Dorpskerk: 9 30 uur ds. A. Makkenze: 6 uur ds. A Baas. Kapel Nieuwe Duin weg: 9.30 uur ds. A. Baas; 5 uur ds A Makkenze. Gvm.lokaal school Nar- «sstraat: 10.30 'uur ds. S. G J Go derts te Naaldwijk. Geref. Kerk: 9.30 dr. K. D Wlelenga te Wassenaar; hur ds. F. Pijlman te Katw. a/Z. Katwijk aan Zee Herv. Gem., Nwe Jerk: 10 uur ds. F. A. Nolle; G uur Moerenhout. Oude Kerk: 8.30 uur jwddienst ds. Hagen; 10 uur ds. Tuk ker; 6 uur ds. Bonman. Kapel: 10 uur Hagen; 5 uur ds. Vink. Gr. van «•school: 10 uur ds. J. Haitsma te woerden Aula Overduin: 10 uur dhr J. L. de Wltt te Noordwijk. Zeehospl- «unv 6.45 uur ds. Tukker. Ger. Kerk: ®30 en 10.30 uur ds. Pijlman; 5 uur p- de Vries. Chr. Geref Kerk' 10 en ,«ur ds. C. Smits te Sliedrecht. Ger. 'erk (vrllgem): 8.30 en 3 uur ds J. Vogel te Enschede; 10.30 en 5 uur Breen Geref. Gem 10 en 5 uur {«esdienst Geref. Gem In Ned 10 en 5 uur Leesdienst. Koudekerk aan den Rl|n Herv 10 en 7 uur ds Koerselman Geref. Kerk- 10 en 7 uur ds. Mak- |«hga. Leliimlden Herv. Gem 9.30 uur Js D h Gllsbers. Pniël: 7 uur ds. D K Gijsbers Geref. Kerk: 9.30 en 7 u. os. J. Baaljens. Llsse Herv. Gem.; 9 uur kand. A. A. Drost te A'dam; 10.30 uur ds. Kooistra; 7 uur kand. W. Broeder te Rotterdam. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk- 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. oem.: ïo en 4 uur ds. H. van Gllst Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 4 30 u. geen opgave ontvangen. Oud. Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlensten. Ned Prot. Bond: 10 uur ds. S. M. A. Daal der te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur H- w- Hofmeester te Hilversum; 6.30 uur ds. Hagen te Katwijk aan Zee (Jeugddienst,. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. M. Hiensch. Chr. GereL Kerk: geen opgaaf ontvangen. Rem. Geref. Gem. 10 uur ds. P. D. TJalsma te Den Haag. Nieuw Vennep Herv. Gem., Dorps kerk) 9 en 10.30 uur ds. J. de Vries te Apeldoorn; 7 uur ds. L. A. Bodaan te Adam (Jeugddienst). Bethelkapel: 9.45 uur ds. J. c. J. Bronsgeest. Trefpunt: 10.30 uur jeugdkerk. Noordwijk Binnen Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. van Dok. Geref. Kerk: 9.30 uur dr. G. Rothuizen uit Leiden; 5 uur ds. B. Bouma uit Noordw. a Z. Van den Berghstichting: 11 uur ds. G. Rothuizen uit Leiden. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. L. van Os uit Maassluis. Noordwijk aan Zee Herv Gem.: 10 en 7 uur ds. W. Hoekstra! Geref. Kerk: 10 uur ds. B. Bouma; 7 uur ds. J Kuiper uit Doorn Herv. Ger Evang., VGLO-school. Schoolstr 2: 10 uur ds J. Timmer uit Woerden: 3.30 uur ds. H. van Wingerden uit Zoetermeer. Oegstgeest Herv Genv. Groene- of Willibrordkerk: 10.30 uur ds J Irik. Pauluskerk: 10 uur ds. P. C Pet- tinga (pred. Ned. Gem. Hamburg); 7 uur ds. G. F. Callenbach. Rfjnlands Lyceum (Jeugdkerk): 10.30 uur J. Heyloo. Vrijz. Herv.: 10.30 uur ds W. J. H. Hubeek. Geref Kerk: 10 uur ds. H. J. Heynen te Vlaardingen; 7 uur ds. Peddemors te Nw Vennep Geref. Kerk (vrijgem 8 30 u. ds. R. Brands; 3 uur ds. Van Nieuwkoop te Scheve- nlngen. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 en 7 uur ds. T. Kruyne. vlootpred. te Lelden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Maaskant te Lelden Rem. Ge ref. Gem.: 10 uur da. Hoogslag-van Soeren. Ri.jnsatenvoiule Herv. Gem.: 10 en 7 uur dhr. L. Schippers te Leiden. Chr Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 uur Dienst des Woords. Rijnsburg Herv. Gem.. Grote Kerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud (H.A.); 5 uur ds. D. Groeneboer van Zeist (Jeugddienst). Bethelkerk, Brouwer straat) 10 uur ds. J. Moen te Alphen a'd Rijn (H.A.); 5 uur ds. W. H. Wal- vaart te Sassenhelm. Geref Kerk Ra penburg: 9 30 uur ds. J. Bljleveld; 5 u. ds. L. van der Linde. Petrakerk. Voor- houterweg: 9.30 uur ds. H. Post; 5 uur ds. J. Bijleveld. Maranathakerk. Burg Hermansstr.: 9 30 uur ds. L. van der Linde: 5 uur ds. H. Post. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur Lees dienst. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J P. Honnef; 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Kerkzaal Zijlkwartier: 10.30 uur dhr. J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 10 uur dr. R C. Harder te Amsterdam: 6 30 uur ds. F. Minnema Kerkzaal Zljl- kwartier: 9 uur ds. F. Minnema; 5 uur dr. Harder. Ver. Vrijz. Herv.: geen dienst. ds. A. J. Flink te Den Haag. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. v. d. Berg; 5 u. ds. J. Modderaar te Voorschoten. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Lindenburg; 6.30 uur ds. Bogerd uit Aarlanderveen. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. Th. J. H. Steenbeek uit Waterin gen; 6.30 uur dhr. D. Bouman, kand. te Katw. a/z. Geref. Kerk: 9 uur ds De Graaf te Voorburg; 5 uur dr. J. v. d. Meulen te Scheveningen. Geref. Kerk (vrijgemaakt,: 10.15 uur ds. R. Brands; 5 uur ds. H. Scholten te Al phen a/d Rijn. Voorhout Herv. Gem 10 uur ds. J. W. de Jong. Voorschoten Herv. Gem Dorps kerk: 10 uur ds. Saraber; 7 uur prof. Rasker (Jeugddienst). Rijndijk: 10 uur ds. De Vos te Katwijk. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur ds. Modderaar; 5 uur ds H. v. d. Berg te Sassenhelm. Geref. Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. Joh. de Wal te Ermelo. Waddinxveen Herv, Gem.: 9 30 u ds. L. Vroegindeweij te Delft; 6.30 uur ds. J. Verwelius. Herv. Wijkgebouw: 9.30 uur onbekend; 6.30 uur ds. D van der Ent-Braat te Monster. Veren W. en E.: 9 30 uur ds. E. H. Kalkman; 7 uur ds. J. A. Peters te Den Haag. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6.30 uur ds. C. H. Appelo te Den Haag Rem Ger. Getn.: 10 uur ds. J. Lafóret te Rotter dam. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 u. ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds H. L. Boonstra; 7 uur ds. De Jong te Voorhout. Wassenaar Herv. Gem.. Dorpskerk: 10 uur ds. J. A. G. van Zanten; 7 uur jeugddienst ds. M. N. Schrale te Rot- terdam-Delfshaven. Kievietkerk. 9 u. Jeugdkerk; 10 uur ds. J. T. Wiersma Deylerhuls: 10.15 uur dr. Th. C Fre- derlkse. Dorpscentrum: 10 uur jeugd kerk Geref Kerk, Bloemcamplaan: 10 uur ds. E. Pijlman; 5 uur ds. A. Vos. Zijllaan: 10 uur ds A. Vos; 7 uur ds. E Pijlman. Ned. Prot Bond. Lange Kerkdam: 10.30 uur Jhr. ir. A. C. D. de Graeff, Rem. Den Haag. Soefibewe ging, Wald. Pyrmontlaan 6: 11 uur universele eredienst. Herv. Evang., Dorpshuis: 10 en 5 uur ds. P. J. Steen beek te Zeist. Wonbrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. De Leeuw te Boskoop; 6.30 uur ds. Poldervaart te Scheveningen Geref Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Wijma te Alphen aan den Rjjn (H.A.). Zevenhoven Herv. Gem.: 10 uur Bev. kand. F de Jonge door ds. Spilt te Utrecht; 2 uur Intrede ds. F. de Jonge. Geref. Kerk: 9 30 en 7 uur ds. J Knol te Beverwijk. Zoeteruoude Herv Gem 10 uur ds J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 u. dhr. C. Stroo te Alphen a. d. Rijn: 6.30 uur ds. J. Haitsma te Woerden. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds G. Vesseur te Boskoop. Rem. Geref. Gem.: Geen dienst. Eremetaal voor de Rott. Bank Dr. C. F. Karsten, hoofddirecteur van de 100-jarige Rotterdamsche Bank, is benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, als erkenning van de betekenis, die de regering aan de jubilerende bank hecht. De burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, deelde dit mede op de gisterenmiddag ge houden jubileumreceptie, die door zeer velen bezocht worden. Mr K. Staab schonk namens het hoofdbestuur van Nijverheid en Han del de zilveren legpenning van deze maatschappij. De Rotterdamse Bank N.V. ont ving gisteren niet alleen vele ge schenken, zij gaf ze ook weg. Tijdens een bijeenkomst in de ochtenduren bood dr. Karsten namelijk cheques van 100.000 gulden aan de stichting wetenschappelijk onderzoek Sophia- Kinderziekenhuis in Rotterdam en aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool in de Maasstad. Het personeel van de bank krijgt boven dien zes nieuwe bungalows en een zwembad in zijn vakantieverblijf in Nunspeet. De gift aan de Nederland sche Economische Hoogeschool is bestemd voor een onderzoek naar de structuur en de ontwikkeling van de topleiding van de middelgrote en grotere ondernemingen in Neder land in de jongste lijd. Dit onder zoek zal in de eerste plaats gericht worden op de taakstelling en de sa menstelling van deze topleiding en voorts op de opleiding voor func ties in deze topleiding. Het werk zal ter hand worden genomen onder leiding van een groep hoogleraren uit de drie faculteiten van de hoge school. Gisterenavond werd in het Hilton Hotel het feestprogramma van de eerste dag besloten met een diner, waaraan onder vele anderen prins Bernhard, de ministers Zylstra en De Pous en vele andere genodig den aanzaten. De minister van Fi nanciën, en de directeur van de Nederlandsche Bank, dr.M. W. Hol- trop, hebben redevoeringen over de betekenis van de Rotterdamsche Bank. Advertentie Call-girls" in en rond de V.N. Secretaris-generaal Oe Thant heeft een officieel onderzoek gelast naar de activiteit van een zogenaamde „Call- giri"-organisatie in en rond de Ver enigde Naties. Oe Thant zei gisteren op een persconferentie, dat hem ter ore was gekomen, dat een vrouw die een tijdelijke perskaart van de VN zou hebben was aangeklaagd we gens onzedelijke handelingen. Oe Thant heeft het hoofd van de be trokken afdeling van de VN direct opgedragen een volledig rapport ever deze zaak vit te brengen. Sassenhelm Herv. Gem 9 en nuncMnnnn „n 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur KORT RAPENBURG 20 TELEFOON 26405 STUDENTEN SPEELDEN EEN-AKTERS Op initiatief van de Ned. Studen tenraad wordt tot en met 3 juli in ons land een internationaal studen ten eenakterfestival gehouden, waaraan door verschillende studen tentoneelgroepen uit binnen- en bui tenland wordt deelgenomen. De eer ste voorstellingen werden gisteravond gegeven. Te Delft waren zij min of meer ingepast in de feestelijkheden ter gelegenheid van het 23e lustrum van het Delftsch Studenten Corps, dat vandaag officieel is geopend. In het gebouw „De Ttent" in Delft tra den gisteravond op toneelgroepen uit Utrecht en Wales. De publie ke belangstelling was gering. ZOMER EXPOSITIE TE DORDRECHT De zomertentoonstelling 1963 van Dordrechts museum is ditmaal ge- j wijd aan het Nederlandse landschap uit de 17e eeuw. Vijftig bruikleengevers particu lieren en musea stelden 141 schil- derijen voor deze expositie beschik baar. De opening van de tentoonstelling, die duurt tot 2 september, heeft plaats op zaterdag 6 juli door dr. mr. F. J. Duparc, plv. chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het ministerie van O. K. en W. Expositie Severini in museum Boymans Gisteravond heeft Zijne Excellentie A. M. Mazio, ambassadeur van Ita lië in Nederland, de zomertentoon stelling van het Museum Boy mans van Beuningen in Rotterdam ge opend. Deze tentoonstelling is namelijk aan het werk van de Italiaanse schil der Gino Severini gewijd 'n tentoon stelling waarvan de heer J. C. Ebbin- ge Wubben, directeur van 't museum zegt „dat het een boeiend overzicht geeft van moderne kunst die alweer geschiedens is geworden". De tentoonstelling omvat 60 schil derijen, 30 tekeningen en een aantal gouaches, waarbij de keuze vooral ge concentreerd is op de jaren van 1909 tot 1915, toen Severini zich futuris tisch toonde. Maar ook uit latere tijd toen Severini blijk gaf van meer klassieke opvattingen, vindt men op de tentoonstelling ce nodige voor beelden om het geheel de allure te geven van een, zij het beknopte, over zicht van het gehele werk van de nu 80-jarige meester. Bij de opening waren de heer en mevrouw Severini zelf aanwezig. De tentoonstelling zal tot 1 september te zien zijn. Portugezen hij Navo-taptoe Minister Luns kan geen verband zien tussen de door Nederland ge steunde resolutie van de V.N. over het militair optreden van Portugal in de Afrikaanse gebiedsdelen van dat land en de komst van een Portugees militair muziekkorps naar Nederland als deelnemer aan de NAVO-taptoe te Arnhem. Mede namens de ministers Beer man en Toxopeus merkt de heer Luns dit op in antwoord op schrifte lijk gemaakte bezwaren van het Tweede-Kamerlid Bruggeman (PSP) tegen de uitnodiging aan Portugal voor de Navo-taptoe. Het initiatief en de verantwoordelijkheid voor de Navo-taptoe berusten overigens bij de Stichting die dit evenement orga niseert, zo merkt de heer Luns nog op. GoochelaarOkito in Chicago overleden Dc goochelaar Okito, wiens wer kelijke naam Theo Bamberg was, is in Chicago op 88-jarige leeftijd over leden. De heer Bamberg, geboren in Nederland, was de zesde generatie in een goochelaarsfamilie. Van zijn twaalfde jaar af heeft hu op de plan ken gestaan en als Chinees gooche laar is hij over de hele wereld ge trokken. Hij trad op voor verschil lende koninklijke huizen en maakte kennis met bekendheden, zoals Edi son en Conan Doyle. In 1939, vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, vertrok hU naar Mexi co. Hij is sindsdien niet meer in Ne derland terug geweest. De laatste tien Jaar woonde de heer Bamberg in Chi cago. Commissie adviseert iMET optreden tegen verticale prijsbindingen (Van onze financiële medewerker) De gedurende de laatste jaren meer en meer gebruikelijke gehele of gedeeltelijke uitkering van dividend in aandelen werd enige maanden geleden door de beurs minder goed opgenomen omdat ze een groot aanbod van stocks veroorzaakte en daardoor op de koers van de aandelen een druk uitoefende. In een tijd dat men van de bedrijfsontwikkeling geen grote verwachtingen koestert, is dat be grijpelijk, want door de uitkering van dividend in aandelen moet immers een volgend jaar over een groter kapitaal dividend worden betaald en als dan de winsten niet stijgen, kan zulks tot een ver laging van het dividend leiden. „Inhalen" van dividend Dat sinds het begin van dit jaar de beurs op de uitkering van stock dividenden anders reageert en het dividend, nadat het is uitgekeerd, veelal binnen enkele dagen wordt „ingehaald" kan dus, als een aan wijzing worden beschouwd dat men van de gang van zaken bij de betrok ken ondernemingen voor de naaste toekomst goede verwachtingen koes tert. Het feit dat een stockdividend na korte tijd wordt „ingehaald" kan aanleiding zun tot de misvatting dat ook dit stockdividend, evenals de uit kering in contanten, als een rende ment op het geinvesteerde kapitaal mag worden beschouwd. Philips heeft over 1962, evenals over de jaren 1958/61 telkens 5 in aandelen uitgekeerd en als men deze f50 aan delen, laat ons zeggen, tegen 650 heeft verkocht, werd daarvoor f325 ontvangen, zodat men dan met de 16 pet., die in contanten werd betaald, in totaal f485 heeft ontvangen, het geen bij een koers van circa 650 een rendement van ruim 7.5 zou betekenen. In feite is dit echter een foutieve opvatting. Want door de uitkering van dividend in aandelen daalt de intrinsieke waarde van de oude aan delen, omdat tegenover de reserves van de onderneming een groter tot de winst gerechtigd kapitaal komt te staan. Bij verkoop van het stockdi vidend realiseert men dus als het ware een deel van de intrinsieke waarde van de oude aandelen Blijft de koers van de aandelen ook na de uitkering van een stockdividend stij gen. dan voelt men die waardever mindering uiteraard niet en temin- der als zulks een koersstijging door de toeneming van de winst van de onderneming wordt gerechtvaardigd, maar ook in dit geval blijft het toch waar dat de intrinsieke waarde van het aandeel door de uitkering van di vidend in aandelen is verminderd en dat zonder die uitkering in aandelen in volgende jaren bij gelijke winst op het niet vergrote kapitaal een ho nen verhogen, ligt het voor de hand de besturen om zoveel mogelijk geld- dat in de praktijk met het hierbo- middelen in het bedrijf te houden, ven omschreven karakter van stock- terwül de uitkering van bonusaan- dividenden dikwijls geen rekening delen dikwijls beoogt een hoog opge- wordt gehouden. j lopen koers en een psychologisch j,. ««I minder gewenst hoog dividend tot Zo heeft bijv. Philips, ondanks de een lager niveau terug te brengen, illfprinp- V'i n S C 1 L-,1,1,1 mro. uitkering van 5// .stockdividend over de jaren 19581962, nu dus reeds vijf jaar achtereen, sinds 1959 tel kens 21 dividend uitgekeerd, na melijk 16 r.'c in kas en 5^ stock en zonder dat aandeelhouders in hun vermogen en in hun inkomsten wor den geschaad. Zo kan men bijv. het dividend van 22 over 1962 bij Uni lever bescheiden noemen, waarbij zij die het stockdividend niet heb- men dan echter in aanmerking moet lll'fl VP Punrn t np.illnn in r, 1-1 T ger dividend zou kunnen worden uit gekeerd. Bij de rendementsberekening geldt daarom uitsluitend het nominale per centage, in het geval van Philips dus van 5%. welke bij de onderneming aan de winst wordt onttrokken, waar om de fiscus dan ook van dit percen tage, evenals van het in contanten betaalde dividend, inkomstenbelasting heft. Verkoopt de aandeelhouder zijn stockdividend, dan is wat hjj meer ontvangt dan f 50 per aandeel van f 1000 vrij van belasting, omdat dat meerdere niet aan de geldmiddelen van de onderneming wordt onttrok ken, maar door derden wordt be taald. die daarvoor dan weer een aandeel krijgt in de reserves van de onderneming. De uitkering van een stockdividend valt feitelijk in twee handelingen uit een. Eerst de uitkering van laat ons zeggen 5 in contanten ten laste van de winst, dan een daarmee sa menhangende en dus verplichte aan koop van f 50 nieuwe aandelen a pa ri waardoor dus als gezegd bij de onderneming tegenover een vergroot kapitaal eenzelfde reserve blijft be staan, wat dus wil zeggen dat de in trinsieke waarde van het vergrote ka pitaal vermindert. Om dezelfde reden is bij een aan delenemissie a pari de daarbij vrij komende claim vrij van belasting, omdat deze claim bij verkoop door derden wordt betaald en voor de on derneming geen vermindering van geldmiddelen betekent. Behoudt de aandeelhouder zijn stockdividend, dan is het voordeel feitelijk alleen dat Dij de winstver deling over een groter kapitaal het primaire dividend moet worden be taald en bij een gelijkblijvende winst de overwinst kleiner wordt, wat dan wil zeggen dat het totale aandeel van de aandeelhouders tegenover de an- deie tot die overwinst gerechtigden wordt vergroot. Doordat de ondernemingen, die een stockdividend uitkeren, merendeels een periode van groei achter de rug hebben en daardoor op het vergrote kapitaal het dividend hebben kunnen handhaven, dan wel nog hebben kun- ben verkocht, bezitten in plaats van f 1000 aandeel, dat ze in 1958 had den, thans rond f 1.3+0 aandelen, zo dat ze, als over 1963 weer 21 divi dend wordt betaald, in feite ruim 28 per aandeel van f 1.000 zullen ontvangen. Uitkeringen O Bonusaandelen worden doorgaans aan de reserves onttrokken en ook hier is het dus een vermindering van de intrinsieke waarde der aandelen welke plaats vindt. Over het nomi naal bedrag van de bonusaandelen moet de aandeelhouder zun inkom stenbelasting betalen omdat het hier een gedeeltelijke uitdeling van de op de balans voorkomende reserves be treft. In Amerika en in Duitsland zun bonusaandelen voor de aandeel houders vrjj van belasting, maar in het raam van het in ons land vige rend belastingstelsel dat in feite een dubbele belasting over eenzelfde winst betekent is de heffing van inkomstenbelasting over het nomina le bedrag min of meer logisch om dat zulk een uitkering in feite uit deling van vroeger niet uitgekeerde winst betekent. Bij de uitkering van een bonus ten laste van de agioreserve maakt de fiscus de laatste jaren aanvanke lijk was dit niet het geval onder scheid tussen een uitkering in con tanten en een uitkering in aandelen, blikbaar omdat bij laatstgenoemde uitkering geen middelen aan de ven nootschap worden onttrokken. De billijkheid van deze onderschei ding wordt o.i. niet ten onrechte be twist, omdat in beide gevallen de bo nus geen uitdeling van vroeger ge spaarde winst is. De agioreserve is niet in het bedrijf gevormd maar door derden aan het vermogen van de vennootschap toegevoegd bij de uitgifte van aandelen boven pari. Het valt moeilijk in te zien waarom de fiscus op de uitkering van een der gelijke reserve rechten kan doen gel den. ook al betekenen ze een ver mindering van de intrinsieke waarde der aandelen. Het is echter duidelijk dat een uitkering in aandelen uit de agioreserve door de aandeelhouders op hoge prijs wordt gesteld, omdat ze een belastingvrije vergroting van hun tot de winst gerechtigd aandeel in het vermogen van de vennoot schap betekent. Middelen in bedrijf houden Eén van de redenen waarom tot de .utkering van stnekdividend wordt overgegaan is gelegen in de wens van nemen dat sinds 1954 driemaal 25% bonus uitgekeerd is, wat wil zeggen dat iemand, die in genoemd jaar f 1000 aandeel bezat en de bonusaan delen heeft behouden, thans rond f 1.953 aandelen bezit en dus over een zijn oorspronkelijk f 1.000 aandeel, ditmaal circa 43 aan divi dend heeft ontvangen. Tegen de verticale prijsbindingen moet in het algemeen niet worden opgetreden. Dat is de mening van de meerderheid van de departementale commissie economische mededinging, die onder leiding staat van prof. dr. H. W Lambers van de Economische Hogeschool in Rotterdam. Deze mening is neergelegd in een uitgebreid advies aan de staatssecre taris van Economische Zaken. De minderheid van de commissie is tot de slotsom gekomen, dat verticale prijsbinding waaraan ook vnor- delen voor het bedrijfsleven kunnen zitten zozeer in strijd is met het algemeen belang, dat met het wapen van de generieke onverbindendver- klanng daartegen dient te worden opgetreden. De mening van deze meerderneid bij het beoordelen van de individuele I verticale prijsbinding is gevoed door I twee stromingen, maar beide komen tot de conclusie, dat er geen of al thans onvoldoende reden bestaat om de verticale prijsbinding als zodanig te veroordelen. Verbod veevervoer opgeheven Met ingang van hedenmiddag drie uur is het vervoersverbod van her kauwende dieren en varkens in een gebied liggende in de gemeenten Koudekerk aan den Rijn, Alphen aan den Rijn, Hazerswoudc, Boskoop, Benthuizen. Zoeterwoude, Leiden, Leiderdorp, Alkemade en Woubrugge opgeheven. Bij het detachement Utrecht van het depot verbindingstroepen in de Hojelkazerne in Utrecht zijn ver schijnselen van paratyfus geconsta teerd. Bij wijze van voorzorgsmaat regel zijn veertien militairen tijdelijk in aparte lokaliteiten ondergebracht. Zij zijn geen bedpatiënten. De militair geneeskundige dienst stelt een onderzoek in naar de haard vau de infectie. De naam van deze puzzel verdient enige uitleg. Uit de letters AADDEIK LOORRRSSUW kan het woord „KRUISWOORDRAADSEL" worden samengesteld, en daar gaat het np juist om. Wij geven namelijk dc woorden, die in dit kruiswoordraad sel moeten worden ingevuld, dus niet de omschrijving en de plaats waar ze ingevuld moeten worden. Maar bo vendien geven we van die woorden alleen de lettere in alfabetische volg orde. U moet uit die lettergroepen dus woorden samenstellen, en die woor den op de juiste plaats in de figuur invullen, zodat alles klopt. Ingevuld moeten worden woorden bestaande uit de volgende letters: Horizontaal AAEIIKLMPST CEGHIINNRTZ AADERRV A EGG L NT AEGIKRT ALOORW BDENORV EEFLLUW AINRT EEGIR ADFR AHKR A IPS BEMR DELO EPRU Verticaal ACDEEGHINRT BBBEEIKRRTY AAEHLRV AAFMORT AALOPRS ADGILNN DEEMRSU DKOPRTU AEGLN EERT AAGZ A BKR AMPR ARUW EEGL ETPR Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het be zit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 te Leiden. Onder de goede oplossin gen stellen wij een eerste prijs van f. 5,en twee prijzen van f 2,50 be schikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing kruiswoordraadsel Horizontaal: 2. mixer; 4. panto mime; 6. mare; 7. Rome; 9. gerust; 10. benzine; li. gen; 13. urn; 14. tip pelen; 17. niets. Verticaal: 1. textiel; 2. maan; 3. arm; 4. prestatie; 5. marineren; 6. marge; 8. maizena; 12. kapitaal; 15. open; 16. loos. De eerste prjjs van f. 5.werd toe gekend aan de heer J. Th. Weiter, Zoeterwoudsesingel 77 te Leiden, de twee prijzen van f 2,50 aan de heer W. S. van Schooten. Broerestraat 12 te Voorhout en aan de heer J. Evers, Pieter Bothstraat 22 te Leiden. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 17