Autocolonne brengt 32 oorlogsinvaliden naar zonnig Italië Australië op kruispunt van twee werelden S De reis van hun leven I ZEISS IKON Dank voor MOVEO stralende gezichten Aardgas bracht economische revolutie in Frankrijk teweeg Goede Aziatische huren beter dan verre Engelse vriend DE DERDE Huidverzorging PUROL LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1963 Advertentie camera met wereldgarantie CONTAREX vanaf f 1224.- (Van onze correspondent in Sydney) De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick, heeft onlangs gezegd, dat Australië zich als een deel van Azië beschouwt. Zijn uitspraak is de culminatie van een politieke ontwikkelingsgedachte, die zich al sinds enige tijd had kenbaar ge maakt, maar tot voor kort nimmer officieel was toegegeven. stortvloed waaronder ze werden be dolven. „Je struikelt er gewoon over, ik kan het niet meer bijbenen" zei de man met het kunstbeen. Een an der hief in wanhoop zyn plasticarm omhoog, als zyn reacties ter sprake kwamen: „Ik weet het niet, het Is tè veel en tè mooi". Vanwege het bijzonder karak ter van deze reis was er een speciaal carnaval voor de invaliden georgani seerd: het eerste Nederlandse carna val in het buitenland, zoals het plaat selijk nieuwsblad later meldde. Prins Carnaval landde met een aantal piraten voor het hotel, pira ten. die merkwaardig goed met auto's konden omgaan Dat de Moveo een prachtig werk doet met deze reizen staat wel vast. H Velen van de totnutoe ruim 300 inva- zn collega en chef, de Australische jjg van de geschiedenis wil lide soldaten hadden anders nooit minister-president. Sir Robert Men- dat de periode, waarin de 1li i...M 71 o." Hio H111 rï 111 L' f f n om Qdl't H 7» f Sir Garfields uitspraak staat ogen- st> schijnlijk in tegenstelling tot die van a_' z'n collega en chef, de Australische Amerika, zich tegelijkertijd afwen dend van het moederland. zies, die duidelijk heeft gemaakt dat hy Amerika als „de grote en sterke bondgenoot" van Australië beschouwt. Sir Robert legde hierop de nadruk naar aanleiding van de kritiek, die de Arbeiderspartij heeft op het plan van Amerika om een radio-basis voor communicatie met Amerika's onder zeeboten (met POlaris-rakettenaan de westkust van Australië op te richten. De Arbeiderspartij wenst er de voorwaarde aan te verbinden, dat in geval van oorlog of oorlogsdreiging geen gebruik van die wapenen wordt gemaakt dan na voorafgaand overleg met en goedkeuring door de Austra lische regering. Robert Menzies vindt dit standpunt „desastreus" voor de „vriendschappe- lijke betrekkingen met Amerika", gegeten: ze waren in grote spanning i maar de Arbeiderspartij tin de oppo- hoe het thuis was, hoe vrouw en sh-teis van mening, dat Sir Roberts een buitenlandse vakantiereis kun nen ondernemen. Aan alles komt een einde, plotse ling was het koffers pakken gebla zen. Nu ging alles snel. Het afscheid van de directie („Ik hoop tot vol gend jaar" zei de directeur in gebro ken Nederlands), het vertrek Nog even genoten ze van de dom van Milaan, waar ze door middel van een politie-escorte waren geko men, ze zagen nog enkele prachtige Zwitserse bergmeren (Meer van Lu gano, Vierwaldstaltersee. Urnersee) en konden de eeuwige sneeuw nog aanschouwen op de St.-Gotthard, nog één nachtje slapen in Mannheim Toen was daar Düsseldorf waar een laatste diner wachtte. Veel is er door de invaliden niet I (Van een speciale verslaggever) „Dit moet wel heel erg mooi zijn", mompelde Wim Hageman uit Alphen aan den Rijn, toen zijn armstompjes zich over een marmeren beeld bewogen, dat zich naast vele andere kunst voorwerpen bevindt in de school voor marmerhouwers in Carrara (Italië) Wim Hageman brengt sedert Korea zijn dagen in volkomen duisternis door en mist ook nog beide onderarmen In de koele, lawaaiige vertrek ken van dit beeldhouwpaleis doch ook langs warme Rivièra- kusten met een zacht fluisteren de branding beleefde hij door de ogen van 31 collega-oorlogsin validen een onvergetelijke reis, die hem bracht niet alleen aan de Middellandse Zee doch ook in Luxemburg, Frankrijk. Zwitser land, België en West-Duitsland. Wim zag van dit alles niets doch voelde, proefde temeer de sfeer van deze landen, welke hem zei, dat hij „uit" was. In juni begon de tiende reis voor oorlogsinvaliden, georganiseerd door de Moveo (meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden», in het Limburgse Echt, uitgeleide gedaan door o.a. de kapel van de Limburgse Jagers en een filmploeg van de NTS. Een colonne van veertien auto's zou gedurende 3500 kilometers dwars door Europa pogen in file te blijven ryden. Een experiment dat uitste kend is geslaagd. „Doorrijden" Het doel van de reis lag 1500 ki lometers verder, Cavi di Lavagna aan de Italiaanse Rivièra. Zowel by de eerste grensoverschrij ding naar België als by de vele douaneposten die nog zouden volgen, werd steeds gezegd" oorlogsinvaliden, doorrijden!". En daar ging de stoet van belangeloos hun tijd en wagen opofferende automobilisten, tezamen met 32 Nederlandse oorlogsinvaliden, waarby enkele zeer ernstige, door het Belgische Limburg en de Ardennen, om tenslotte de tenten op te slaan in een r.-k. internaat in Luxemburg. Hier waren het vriendelijke zusters, die „de jongens" met zorg omring den. Zo was daar de heer W. Fijnekam uit Doetinchem, die sinds zyn 19de jaar (mobilisatietijd "39/'40) zijn da gen volkomen verstijfd op een rol stoel moet doorbrengen. Hij had, zo zei hy „genoten". Voor hem waren speciale voorzieningen getroffen: hy legde de afstand plat liggejid in een daartoe geschikt gemaakte auto af. Alleen zyn glanzende, blijde ogen hadden net over het portier heen een stukje groen van het overweldigend mooie heuvellandschap kunnen ont waren zwaarder getroffenen. „Ik kan alles tenminste zien en er heen 1 o- pen", zei hij en keek naar de vier rolstoelinvaliden en de twee blinden. Moeten wij nog een verdere opsom ming van hun belevenissen geven? Ach, de ene dag na de andere was voor hen een belevenis. Hoewel de zon verstek heeft laten gaan al thans voor het grootste gedeelte ging er weer licht branden in hun harten, een licht, dat te zien was in hun stralend gelukkige ogen: ook aan hen werd eens gedacht! „Vuiltje" Aan de Franse Rivièra, in een Hollandse enclave, de „Cercle tou- ristique France-Pays Bas", werd een dag rust gehouden. Er werd een bus tocht georganiseerd naar St.-Ra- phaël, een schitterende tocht langs alle pracht en praal van de Ri vièra, en de befaamde rode rotsen. En verder ging de reis weer: over de Via Aurelia, de oude Romeinse heir- weg naar Rome, via Nice, Monte Car lo waar helaas het bezoek aan het prinselijk paar geen doorgang kon vinden en Menton naar Grimaldi aan de Frans-Italiaanse grens. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllil! Het op dat moment zon-doorstoof- de Italië was een symphonie fan- tastique vol gedurfde kleuren en smeltende klanken: Ventimiglia, Bor- dighera, San Remo, Diano Marina, Genua Hier werd het wel even moeilijk: koelbloedig en brutaal ech ter loodsten de 14 Nederlandse chauf feurs hun passagiers door de vijan dige en gevaariyke chaos van het Genuese verkeer. Even buiten Genua werd een „vuiltje" op de weg geconstateerd, een vuiltje in de vorm van een aard verschuiving welke de Via Aurelia volkomen onbegaanbaar had ge maakt. Er zat niet anders op dan de mooie blauwe Middellandse Zee te la ten voor wat ze was en een kleine wegomlegging van zo'n 40 km berg ruggen te gaan volgen Ook dAt had echter weer een zekere bekoring donker gekleurde kereltjes, die ver moedelijk anders bijna geen auto zien, riepen enthousiast „arivederci en hard zwoegende vrouwen wuifden vriendelijk naar de invaliden, wan neer ze hun dorpjes (een paar ar moedige huisjes mét het traditionele café) doorkruisten. Hier kreeg men Zijn blinde gezicht straalde al enig idee hoe het op de terugreis zou worden: ravynen, hoge pieken, smalle en bochtige weggetjes. Toen was daar plotseling de kust weer: Cavi. Moveo werd verwacht en tientallen hulpvaardige handen hiel pen de mannen uit de wagens, ver zorgden hen. Juichend werden ze binnengehaald in hotel Astoria. Blinde kapitein En hiermee begon een onvergete lijke week waarin men tijd te kort kwam. De 32 vergaten dat ze. licha melijk gezien, maar halve mensen waren. Ze slenterden langs het smalle, met kiezelstenen bezaaide strand en dansten 's avonds met andere gasten in de bar: ze waren opgenomen in deze kleine Nederlandse gemeen schap. Rode-Kruisman Cor Wagenaar uit Roosendaal leidde twee blinde man nen daags daarop het water in: „Duik er maar in hoor. ik houd je wel in de gaten". En daar gingen ze, mét hun kornuiten, die kunstarm of -been thuis hadden gelaten. Maar het strand was niet elke dag ihun doel. Daar was een bezoek aan I de dodenstad Campn Canto, nabij Genua, waar de prachtigste beelden- groepen worden afgewisseld door reusachtige grafmonumenten. Er was een verrukkelijke boottocht langs het fraaie gebit van de Italiaanse Ri vièra. Moneglia werd bezocht. De blinde Wim Hageman stuurde met zyn stompjes zijn makkers langs Italiës gouden stranden: hij straal de Portofino met zijn knusse ha ventjes vol luxueuze jachten, Rapallo, de duurste toeristenplaats van de hele kust, Chiavari met zijn kleurrijke markt. Sestri Levanta Het kon niet op' De ondanks de weinige zon bruinende invaliden genoten van het zo fluisterde men op om vallen staande scheve torentje van Pisa en de echo van de doopkapel. Ook een excursie naar s werelds grootste marmergroeven nabij Carra ra, de Manès-groeven, stond op het programma. Hier was te zien met welke moei lijkheden men te kampen heeft, als men moeder natuur aanvalt, hoe het marmer uit. de bergwand wordt los gezaagd en hoe het wordt verwerkt. Het zagen gaat uiterst traag: 1 cm per uur met reusachtige elek trisch aangedreven machines. Het be zoek werd besloten met een diner, laangeboden door de directie van de I Manès. Een van de directieleden, Bruno Raf- fo, roemde de standvastiheid van het Nederlandse volk tijdens dc oorlogs dagen. En tegen de als slachtoffer overblijvende invaliden zei hy: „Jul- I lie geest is ondanks je zware handi cap dezelfde gebleven". Midden in Carrara aan de prachtige Middel landse Zee klonk daarop plechtig uit 32 kelen het Wilhelmus. kinderen het maakten, zorgen mis schien over grote of kleine dingen. Over één ding waren ze het echter allemaal eens* het was een meester lijke reis geweest. Hagenaar R. J. B. W'essels sprak namens zijn 31 mak kers: „Bedankt heren, heel hartelijk dank". Het was niet veel wat hij kon zeg gen. doch het was voldoende. De ge lukkige gezichten van de anderen spraken boekdelen politiek ten opzichte van de radio basis een prysgeving van de soeve reiniteit van Australië betekent. Blykt hieruit al een grote tegen stelling tussen de regering en de op positie, er is echter ook tweeslachtig heid in de boezem der regering zelf. Aan de ene kant tracht Australië regering meer de ogen richt naar Amerika, koningin Elizabeth II van Engeland een bezoek bracht aan Australië. Het bezoek werd be schouwd als bedoeld te zijn een pleister te leggen op de wonde, die Engelands toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap bij Australië zou veroorzaken (op eco-1 nomisch gebied», terwijl alweer de ironie van de geschiedenis is dat die toetreding Werd belemmerd en uitge- i steld. Verwarring Het is geen wonder dat de gewone man verward raakt in de politiek van z'n land, wanneer ook de politieke leiders van hun verwarring laten blijken. Die verwnrring is begrijpe lijk, want op buitenlands terrein voe len de Australiërs zich niet hele maal thuis. ZU zijn, wat dit betreft, nog niet volgroeid. De groei naar vol wassenheid zal zich echter in de ko mende tien jaar sneller voltrekken dan in de afgelopen periode. Die groei is gericht op de Aziatische lan- zich mmtm'ü 'tthZiin 'in di rü der d»n. hoezeer ook sir Robert Menzies Aziatische naties, teraijl het zich aan "sen. op m.lita.r seined, ncht tot de andere kant militair aansluit bij de erenigde Staten. zyn minister van Buitenlandse Za- ken heeft en dit is het bewijs van I die „Aziatische groei" in het afge- i lopen jaar vijftien Aziatische landen bezocht om er met hun leiders te praten. Voorts heeft Australië zich kortgeleden (by een bezoek van Sir Garfield Barwick aan Manilla» in pricipe aangesloten by de regio nale leden van de ECAFE (Econo mische Commissie voor Azië en het Verre Oosten), waarbij 17 (straks 20) I landen zyn aangesloten. Deze stappen, die Australië pas in de laatste tijd heeft ondernomen, staan buiten die, welke verband hou- I den met de economische steun, die j het heeft gegeven en nog geeft aan ontwikkelingslanden onder het z.g. I Colombo-plan, zoals autobussen aan Indonesië, landbouwwerktuigen aan I Thailand etc. Door deze steun meent de Australische regering, dat Austra- I lië een goede naam heeft onder de I Aziatische volken, j Die mening heeft echter een knauw gekregen, toen een Philippynse pro fessor vorige maand in een lezing in Sydney verklaarde: „Azië gelooft dat Australië anti-Aziatisch is ingesteld of op z'n minst genomen onverschil lig staat tegenover Aziatische zaken. 1 Australië heeft alle moeite gedaan net over het portier heen (Van onze correspondent in Parijs) Het gebruik van gas voor industriële en vooral huishoudelijke behoeften dateert in Frankrijk van ongeveer anderhalve eeuw ge leden. Doch na de laatste wereldoorlog toen met de elektriciteit ook de gasbedrijven (in 1946) genationaliseerd werden, begon men deze bron van energie pas op meer doelmatige wijze te exploiteren. Niettemin is het altijd nog maar een betrekkelijk klein deel van het land dat zijn gas via buizen kan betrekken. Het platteland en dat begrip zij hier dan in zeer brede zin opgevat met inbegrip van tal van provincie-steden, is nog altijd aangewezen op butagas, de stalen tonnen dus diet thuis periodiek verwisseld moeten worden. Stortvloed In die ontwikkeling van het gas als een energiebron die de steenkool al overschaduwt en binnen afzienbare tijd zal kunnen uitschakelen, zyn vooral twee mijlpalen te onderschei den: de uitvinding der mogelijkheid ook afvalprodukten van petroleum in gas om te zetten én de ontdekking van uitgestrekte onderaardse velden waar het gas in natuuriyke staat kan worden opgevangen. Het eerste veld werd in 1940 in Saint-Marcet in Zuidoost-Frankrijk aan de voet van de Pyreneëen ont dekt. Doch de hoeveelheden natuur lijk gas die in diezelfde hoek by Lacq, tussen Pau en Lourdes, die tien jaar later werden ontdekt, bleken aan- Planten Prachtig lag daar de volgende dag het noord-Franse heuvellandschap voor hen. Een schitterend mooie tocht, die tegen het middaguur in Nancy, op de Place Stanislas, voor het eerste kopje geurige Franse kof fie werd onderbroken, om dan naby Mirebeau midden in de Ju ra een picknick te houden. De middag bracht een daverend hoogtepunt: nadat Pluvius een frisse doch hevige traktatie naar beneden gezonden had, werd tegen de avond de op één na grootste stuwdam van Europa bereikt: de Barrage de Gé- nissiat die door de kracht van het Rhónewater elektriciteit opwekt. Eén man echter, de zich met één arm be helpende tuinder Jos Eland uit Rockanje, had geen oog voor dit machtige betonnen bouwsel: hy tocht tussen grote rotsblokken, steen en zanderige hellingen de natuur. ..Als tuinder stel ik veel belang in alles wat groeit. Ik wil thuis proberen het Franse bergloof te la ten gedyen, gewoon uit liefhebbery'. De heer P. J. van Breda Vriesman uit Leidschendam voelde zich on danks het gemis van een arm „de Jappen", mompelde hy bitter „nog rijk" by het zien van al die veel Geen stap kon men doen of het was een belevenis apart. Het enige wat „de Jongens" betreurden was. dat ze hun ervaringen niet onder woor den konden brengen. Het was een Een aantal invaliden tijdens het bezoek aan de school voor mar merhouders in Carrara (It.). zienlyk omvangryker te zyn, en het is die plaats dan ook geweest van waaruit de krachtigste stoot tot de economische en industriële omwente- I ling werd gegeven. De revolutie deed zich, toen die rykdommen in 1951 ten naasten bij I berekend waren natuurlyk het eerst in de directie omgeving van de gas- velden voor. Lacq groeide uit tot een imposante nederzetting die nu al na burige steden als T ar bes, Dax, Lour des en zelfs Bayonne dreigt te over vleugelen. Een nieuwe industrie ver rees die door aardgas werd gevoed. En bestaande fabrieken werden naar diezelfde krachtbron omgeschakeld. Het aspect van de streek wyzigde zich nog radicaler, toen deskundigen had den vastgesteld, dat de capaciteiten van Lacq's gasvelden veel groter zyn dan de behoeftn van het eigen gebied, zelfs na volledige industrialisatie. Met een produktie van vier miljard kubieke meter gas per jaar. diende de blik dus nationaal te worden gericht, en vanaf dat ogenblik werd dan ook een kanalisatie systeem ontworpen dat zich sedertdien steeds verder heeft uitgebreid. In de buurt van Versailles is nu, by Bey nes, een enorm onderaards reservoir, drie honderd meter onder de zeespiegel, geschapen waar het aardgas van Lacq wordt bewaard om z.o een regel matige toevoer naar Parijs te garan deren. Alleen voor dat aardgas is nu door heel Frankrijk een buizennet aangelegd met een leugte van bijna drieduizend kilometer. Nog belangryker dan voor „huisge bruik" is. nationaal-economisch ge zien. het aardgas als energiebron voor cie industrie. Van de 76 miljard „ther- ntieën" (1 thermie - 1000 graadcalo- neën) die Frankryk in 1960 aan gas voortbracht, werd 60 miljard voor ïn- dustriële doeleinden gebruikt. By na I de helft werd toen nog door de hoog ovens geleverd, maar dat aandeel neemt zienderogen af. In dertien jaar van 1947 tot 1960 is het gebruik van aardgas meer dan vertienvou digd. Gezien de voorbeelden van an dere landen verwachten de Franse deskundigen dan ook, dat het gas de andere energiebronnen als kolen en zelfs petroleum steeds verder zal ver- i dringen. Op het lystje van 'swerelds grootste aardgasreserves staat Nederland dank zij Slochte ren met 500 miljard kubieke meter na Amerika en Algerije, nu op de derde en Frankryk (met 400 miljard m3) op de zes de plaats. Die lyst kan nog lang niet worden afgesloten, want overal worden nog boringen verricht. En ook de cyfers over de om vang van die natuuriyke gasre- servoirs zyn niet definitief. Wanneer echter Nederland met de exploitatie nog beginnen moet, kan Frankryk al op een jaar of tien ervaring bogen (al staat het dan ook nog ver achter by Amerika en de Sowjet-Unie). De mogelijkheden en verhoudin gen in Frankrijk op dit gebied, zyn voor Nederland vandaag dus nog toekomstmuziek. In Parys hebben we over die Franse toe standen zo hier en daar ons (gas)licht eens opgestoken, en het verslag van onze bevindinge„ bieden we onze lezers nu dus aan als een coupletje toekomstmu ziek. een wit voetje te krygen by Europa en Amerika, terwyi het tegeiykertyd de relaties met Aziatische landen ne geert of met witte handschoenen aanpakt. De gewone man op de Phi- iippynen heeft nauweiyks ooit van Australië gehoord". Keerpunt 't Het keerpunt zal nu wel naby zyn, want de Philippynen doen moeite om Australië dichter tot zich te trekken. Australië van zyn kant heeft zich beyverd om het dreigende geschil met Indonesië over de vorming van Ma leisië (Malaysian Federation) zoals voorgesteld door Engeland en MalaJt- ka in goede banen te leiden. Te- zelfdertyd komen er uit Japan klan ken. die een nauwere economische betrekking tussen Japan en Australië voorstaan waarvoor Australië niet ongevoelig is, want Japan is zyn grootste wolklant. Het enige dat Australië vooralsnog tegenhoudt, ls de economische band met het moederland welke band losser zou zyn geworden als Engeland tot de EEG was toegetreden. Daar voor was Australië aanvankelyk be nauwd. maar het had zich met het vooruitzicht al verzoend zich reali serend. dat de toekomst, van Austra lië steeds meer met Azië en de Pacific zou worden verbonden. Sir Robert Menzies tracht de „los making" van het moederland zo lang mogelyk te voorkomen, maar heeft zich ai genoodzaakt gezien op militair gebied een „Amerikaanse" politiek te voeren. De kink in de Europese kabel (Frankrijks weigering om Engeland tot de EEG toe te laten» heeft ook een kink veroorzaakt in de economi sche ontwikkeling van Australië met de Aziatische landen door verlenging van de economische betrekkingen met Engeland), doch dit alles is van korte duur. De toekomstige ontwikkelim van Australië dryft van Europa af naar Azië toe, economisch zowel als politiek Reeds zinspeelde de leider der oppositie. Arthur Calwell, in zyn welkomstwoord tot Koningin Eliza beth bij haar bezoek aan Australië erop. toen hy over veranderende con stellatie van het Gemenebest sprak. Verandering Nergens duideiyker is uiting gege ven aan deze gedachten dan in een hoofdartikel in de Daily Mirror (een dei- dagbladen van het machtige krantenconcern van Rupert Mur doch), die over het bezoek van Ko ningin Elizabeth schreef: „Dit kon wel eens het laatste bezoek van de koningin aan Australië zyn. De wind der verandering blaast langzaam maar zeker het koningschap uit onze Australische levenswijze. Economi sche redenen en de wil om te leven drijven Engeland uit het gemenebest, waarin wy zijn opgevoed. Engeland zal vroeg of laat deel gaan uitmaken van Europa. De banden met het Ge menebest zullen dan erg los worden, hetgeen betekent dat er dan niet meer om een koninklijk bezoek aan Australië geroepen zal worden". Tien jaar geleden zou geen blad in Australië deze woorden hebben dur ven schryven. Toen was het Britse Gemenebest nog het summum van A ust ra lië's politieke conceptie. Er waait nu echter een andere wind. en die wind b Aziatisch. Sir Garfield Barwick heeft dit vermoedelijk beter begrepen dan Sir Robert Menzies. Sir Garfield verheelt echter niet dat het onderhouden van goede betrekkin gen met de Aziatische buren een zware taak zal zyn: „Het be*ef van de Chinese dreiging zal in de komen de tien jaar een steeds groter deel van ons denken in beslag gaan nemen" en dit is dus de achtergrond van Aus- tralië's „nieuwe politiek". zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder Overal in de wereld begint het aardgas als energiebron de plaats van de steenkool in te nemen. In Frank rijk werd in 1947 nog ruim vier mil joen ton steenkool (of cokes» tot gas verwerkt In 1960 bedroeg dat aantal al een miljoen minder, en het Franse vierjaren-plan berekent dat ln 1965 nog maar anderhalf miljoen ton cokes zal worden verbruikt. Die snelle afneme is trouwens niet vreemd aan de ernstige sociale span ningen in de Franse kolenmijnen. De mynwerkers beseffen dat het zwaar tepunt van de natuuriyke rykdom men vroeger de steenkool van het noorden en van Lotharingen al lengs naar het zuidoosten worden verlegd waar de gasvelden van Lacq en van Saint-Maroet zyn gelegen. En diezelfde achtergrond diende men en kele jaren eerder óók al in het oog te vatten om het fanatisme van zekere aanhangers in industriële en finan ciële krineen van Frankrijk voor het Franse Algerye te kunnen begrypen. In de Sahara was toen immers Juist een aardgasveld van meer dan één miljoen vierkante kilometer ofwel ruim tweemaal de oppervlakte van heel Frankrijk ontdekt. En met de ontginning van die rykdommen had den de Fransen zich toen zelf al de rol van exclusieve gasleverancier van heel Europa toebedacht. Een droom die niet slechts verstoord werd door dat. de militairp overwinning voor Frankrijk in Algerije uiteindelijk toch niet was weggelegd, maar ook door het feit dat de ontdekking van Nieuwe uitgaven Azië lussen west en oost, door Reinhard Albrecht, ui tg. Broekman en De Meris, Amsterdam De Duit se journalist Albrecht nam in fe bruari 1957 deel aan de eerste vlucht met een lijndienst van Europa over de Noordpool naar Azië. Dit boek bijna 300 bladzyden met 24 pagina's foto's op kunstdruk is een reis verslag over Albrechts verblyf in Ja pan. de Philippynen en Hongkong. Siam Birma, India en Pakistan. De auteur is een goed waarnemer en zyn ervaringen heeft hy op boeiende wyze te boek gesteld. Talrijke facetten van het gevarieer de leven in Azië's steden en dorpen zyn op pakkende wyze belicht. Om enkele onderwerpen te noemen: veer tien miljoen termieten bouwen een nieuwe stad (Tokio); duizend nacht clubs. tienduizend dansmeisjes: Boed dha, ook in de sjintoschryn; Osaka, de centrale van het economische wonder: het nieuwe China. Ayound- hia. ruïnenstad. Calcutta tussen dag en nacht. Karatsjl: over raven, fees ten en gesluierde vrouwen. Gelderland bewaardedoor Jac. Gazenbeek, uitg. Gelderse oudheid kundige verenigingen en musea. Die ren Gelderland is ryk aan musea en oudheidkamers. De bekende na tuur- en oudheidminnaar Jac Ga zenbeek heeft ze alle 36 in een han dig gidsje op overzichteiyke wyze be schreven. Het boekje, dat er aantrek- kelyk uitziet door de talryke foto's, is kosteloos verkrygbaar by de VVV'». de gasvelden van Slochteren, die im mers geen hoge transportkosten ver eisten. een tweede dikke streep door die Franse rekening trok. En zo kan men, samenvattend, dus zeggen dat het aardgas in afwachting van het moment dat de kernenergie eveneens voor vredesdoeleinden zal worden toegepast voor de nationale economieën wyde en onvermoede vooruitzichten opent, om bovendien ook op het internationale en ..geo politieke" plan een factor van steeds i zwaarder gewicht te vormen

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13