Louise en Ludwig ...EN HET IS TOCH O ZO GEMAKKELIJK! Hittegolf in de stad UIT en THUIS „Economische" romance in de Bondsrepubliek 7i Toefje slagroom ^Tïloederlijlze. overpeinzing (W) ETEN S WAARD Zaterdag 29 juni 1963 Pagina 3 Louise Erhard privé: samen met haar man thuis. Wie haar 's morgens vroeg op de markt in Bonn tegen komt, waar zij elke dag temid den van tientallen andere vrouwen inkopen doet, zal haar waarschijnlijk niet her kennen. Want zo beroemd en populair als haar man is, zo eenvoudig en bescheiden is zij zelf: Louise Erhard. In het openbare leven van de Bondsrepubliek heeft de vrouw van de toekomstige Bondskanselier tot nu toe geen opvallende rol gespeeld. Daar staat tegenover dat Louise Erhard al veertig jaar de beste raadgeefster en gesprekspartner van haar man is. Weinigen weten namelijk, dat de Westduitse minis ter van Economische Zaken is ge trouwd met een vrouw die zelf af gestudeerd econome is. Het laatste verklaart wellicht ook haar dage lijkse uitstapjes naar de markt: Louise is een enthousiast aanhang ster van de „leer van de matigheid en zuinigheid" die haar man ai ge ruime tijd predikt en zij zal zich geen koopje voorbij laten gaan. Louise en Ludwig kennen el kaar reeds uit hun Jeugd. Als buurkinderen speelden zij in hun Beierse geboorteplaats Furth in dezelfde zandbak. Na de eerste wereldoorlog studeerden zij samen aan de Economische Ho geschool in Neurenberg. Zij werk ten gemeenschappelijk aan hun doctoraal en sloten, nadat zij het examen met succes hadden afge- 't Is een vreemde gedachte dat men vroeger „fietslessen" moest ne men. dat opstappen, afstappen, een hoekje omslaan, achtjes draaien, remmen en bijsturen geléérd moes ten worden. Nu zie je kleuters van drie, vier jaren, die op een tweewielertje het trottoir onveilig maken. Van ver keersregels hebben zij geen benul, maar zij weten alles van opstappen, afstappen, achtjes draaien, hoekjes omslaan, remmen en bijsturen. Zij hebben geen moeite hun evenwicht te bewaren, zij vallen niet van het zadel af, hun stuur slaat niet dub bel. hun voeten schieten niet van de pedalen. Fietsen schijnt de Nederlander de laatste twintig jaren te worden aangeboren. Andere bezigheden nog niet: zwemmen bijvoorbeeld. Ondanks de waterrijkdom van het land kan nie mand vanzelf zwemmen. Het moet geleerd worden. En kun je het een maal eigenaardig, dan ver baas je je over de moeite die het je indertijd heeft gekost om de kunst machtig te worden: Je drijft immers „vanzelf" en als je boven dien armen en benen uitslaat, kom je nog vooruit ook. Dat iemand ter wereld daar nu mee kan tobben. Wie kinderen heeft neemt zich altijd voor. hen zo spoedig mogelijk zwemmen te leren. Dat kan op een ongelukkig moment hun behoud be tekenen, bovendien is het iets heer lijks op warme zomerdagen. Zo vroeg mogelijk begin je er mee en dan vraag je je wanhopig af, wat er toch aan de anatomie van juist jouw kinderen kan mankeren, want het hoofd boven water hou den lukt maar niet. Maanden, soms jaren ben je er mee bezig, je geeft aanwijzingen, je gilt: Buik intrekken, nek strek ken. armen wyder uitslaan, benen wegschoppen en niets helpt. Zij zinken. zy grabbelen in pa niek naar je hand. zij happen wa ter. sidderen en klagen, zy roepen om de halve minuut: Nee, niet zo d Maar je hebt toch geen lóód in Je hoofd, kaats je terug, 't Is toch zo gemakkelijk. Kijk, zó moet je het doen. Zij kijken: druipend, wanhopig, en proberen het nog eens. de ver twijfeling nabij. En zinken by de tweede slag. Neen, die kinderen van onze zyn inderdaad niet nor maal gebouwd. Hun boveniyf is kennelyk te zwaar. En danopeens, lukt het hen. Zü doen drie slagen, vier slagen, zij zijn er zelf verbaasd over. Zij gaan staan, kijken rond, vragen zich af of zü soms dromen, laten zich opnieuw languit vallen en zwemmen weg. Er is een wonder geschied, zy kunnen zwemmen. Hé, hé, zucht je opgelucht t Heeft moeite gekost maar nu heb- ben zij de slag te pakken. Maar flink oefener, jongens. Zij oefenen. Je hoeft eL,..n^e^ meer voortdurend by te blijven staan, je kunt ook eens op eigen gelegenheid een paar baantjes trek ken of lui in het zonnetje liggen. Een geweldige last is je van de schouders gegleden. De kunnen voortaan zichzelf redden. Eindelyk rust. Rust? De zoons komen al spoedig dit voorbarige optimisme vernieti- geMams, jy zwemt wel goed hè? Je'wilt niet overdryven, maar het is een feit dat zwemmen Je sterk ste sportprestatie is. Niemand in de hele familie, zelfs vader niet, weet zo licht door het water te snijden. Wedstryden doen? vragen de Z0JeSiacht. Ach, wat verbeeldcn dle knaapjes zich wel. Nauweiyks sla- gen zy er in het hoofd boven wa ter te houden of zy denken je op lange en korte afstand te kunnen verslaan. Enfin, het zyn kinderen en wedstryden spreken tot hun verbeelding. Lui sta je op en loopt naar het bassin. Je meet met de ogen de afstand. Vader telt af en daar gaan wij, recht op de over- zyde af. Je wint met gemak en lacht de ploeterende zoons hartelyk uit. Daarna laten zy je met rust de hele zomer lang. Zy zyn weinig thuis en als zy thuis zyn hangt er altyd badgoed in de tuin te dro gen Dan wordt het winter, de bad- broekjes worden vervangen door schaatsen en het onderwerp zwem men wordt nauweiyks meer aange roerd. Tot een nieuwe lente je overvalt en het heimwee naar het koele wa ter ontwaakt. Op een warme zon dag trek je er gezamenlyk op uit en het reisdoel is natuuriyk een zwemgelegenheid. Wedstryden doen, mams? Je herinnert Je de vorige wed stryden en lachend stem je toe. Al voelen je spieren zo vroeg in de zomer nog wat styf aan, met de zoons zal het wel precies zo zyn. Naast elkaar duik je In het water, met alle ups en downs, met alle slapeloze nachten en talloze uren overwerk er by. Kortom: je bent geen veertien meer. De zoons wel. De zoons zyn één bonk spieren, onverwoestbare kracht, longen en strijdlust. Zjj ra ken niet buiten adem. krygen geen kramp, geen lamme armen, geen loden benen. Zy dartelen om je heen als evenzovele zeemeerman nen. duiken onder je door. lachen je uit en stellen nog een wedstryd voor. Maar nu ben je gewaarschuwd. Je zwemt zonder overmoed maar je haalt uit je spieren wat er nog in moet zitten: en dat is toch niet zo weinig. Je komt geiyk aan en nu betonen de kinderen wat méér respect voor je prestaties. Behalve dan dat zy nog zo fris als een hoentje zyn, terwyi jyzelf, naar lichaam en ziel gebroken, op de kant kruipt en uren nodig hebt om weer mens te worden. Zo ging het, toen ik de zoons had leren zwemmen, enkele jaren ge leden. En nu komt Marian naar my toe, kykt my ernstig aan en zegt: Deze zomer moet ik écht leren zwemmen, mams. Help je my dan? Natuuriyk Puk, zeg ik opgewekt. Maar opeens realiseer ik my dat alles weer van voren af aan gaat beginnen: de hopeloze lessen, de talloze aanwyzingen, de overtuiging dat myn kind het nooit zal leren. en dan, plotseling: De Grote Ne derlaag. Waarom is het leven zo moeiiyk? THEA BECKMAN Het styfslaan van slagroom vindt de huisvrouw vaak een groot pro bleem. En zo'n toer is dat toch niet als ze in de eerste plaats uit gaat van zéér koude room (één dag in de koelkast laten staan, of an ders in een natte doek wikkelen en het flesje een paar uur op tochtige donkere plaats wegzetten) en ten tweede vóór 't styfslaan suiker toe voegt (het liefst kristalsuiker) en daarna snel in één richting klopt. Het mooiste resultaat wordt ver kregen, wanneer met de hand wordt geklopt. Zolang doorslaan, tot de room van glanzend, dof is gewor den. Slagroom op deze wyze geklopt kan zeker enkele dagen in de koel kast worden bewaard zonder een druppeltje vocht los te laten. Kaasgehakt 300 gr. gehakt, 75 gr. geraspte kaas. 1 theelepel citroenrasp, fyn gehakt knoflookteentjr, gehakte pe terselie, paneermeel, 1 ei, zout. Kneed alle ingrediënten tot een samenhangende massa. Vorm er 8 balletjes van en bak deze aan alle kanten goudgeel in de boter. Maak van 30 gr. boter, 30 gr. bloem, 2 eet- Louise Erhard officieel: bij de stapelloop van een tanker in Kiel. legd, in 1923 de verbintenis voor het leven. In haax eerste huweiyksjaren kon mevrouw Erhard wat zy had gestudeerd in praktyk brengen: zy moest namelijk zien rond te komen met het kleine salaris dat haar man verdiende. En de zuinigheid die zy toen heeft geleerd, is zy nooit he lemaal kwijt geraakt. Want al ver dient minister Erhard aardig, ook nu nog woont de familie op de Bonner Venusberg in een eenvoudig ingerichte huurwoning. De minister van Economische Zaken had allang voor zichzelf een nieuwe woning laten bouwen, maar mevrouw Erhard besloot na een grondige marktanalyse: „De bouw kosten zyn te hoog" en er kwam dus geen nieuw huis. De familie Erhard leeft zeer teruggetrokken. De druk bezette minister van Economische Zaken brengt zijn vrije avonden namelijk liever in de familiekring door met klassieke muziek, een interessant gesprek of een spannende detec tiveroman) dan op cocktailparty's en ontvangsten. Naast een „beroepsmatige" be langstelling voor vele dingen, heb ben de minister en zyn vrouw nog een andere hobby, die zy 's avonds graag samen beoefenen: beiden zyn namelyk dol op koken. In de keu ken wordt geregeld geëxperimen teerd. zodat op de huiselijke menu kaart dikwyis onweerstaanbare ge rechten la Erhard" staan. Niet voor niets ziet de minister er zo welgedaan uit Ruzies kennen de Erhards nau weiyks. En als er een enkele keer toch woorden vallen, dan komt dat door de dikke rookwolken die de minister uitblaast. Mevrouw Er- hards grootste zorg geldt namelijk haar man, en de twaalf tot vyftien zware sigaren die hy dagelijks in rook doet vervliegen, maken dit ook wel begrypelyk. „En het is nog wel myn eigen schuld dat hy zo rookt", verzucht mevrouw Erhard herhaal delijk. Tot 1930 was Erhard name ly k niet-roker. Toen echter vond Louise, dat sigaren roken „zo ge zellig" was. Sindsdien zorgt haar man elke dag weer voor „gezellig heid". Tijdens haar huwelijk heeft Louise Erhard reeds sinds lang een even netelige als belangrijke taak op zich genomen: zij is de onomkoopbare, meedogenloze cri ticus van haar man geworden. Waar en wanneer Ludwig Erhard ook een rede houdt zijn vrouw luistert en geeft achteraf com mentaar. Al dikw-yis heeft de minister haar raadgevingen by een volgende ge legenheid opgevolgd. Soms welis waar mopperend, want de minister is een echte Beierse styfkop. Maar als hy teveel moppert en Louise Er- hard zich vervolgens van kritiek onthoudt, wordt de minister onrus tig. En dan kan hy het niet laten om tydens het roken van zyn laat ste avondsigaar te vragen „Vertel me eens. hoe vond je myn rede vandaag" Nu het dan eindelijk weer zomer is geworden hebben we volop mogelijkheden ons gezin op een heerlijk fris toetje te vergasten. Heerlijke dranken (flips), ijs (sorbets), maar ook de fijne zomervruchten (aardbeien) komen pas tot hun recht, wanneer ze feestelijk gegarneerd zijn met een toef slagroom. lepels tomatenpuree. fyn gesnip perde ui, zout. peper en 4 dl bouil lon een glad gebonden tomatensaus. Leg de gehaktballetjes erin en laat ze in ongeveer 15 minuten gaar worden. Borsjtsj 500 gr. gekookte biet, 1 gr >te ui, 250 gr. soepvlees, 1 liter water, lau rier, thym, peterselie, wortel, sel derij, ui, 1 theelepel kummelzaad- jes, 1 grote aardappel, citroensap, 1 flesje yoghurt. Pel de bieten, schaaf ze op een rasp en snipper de ui zeer fyn. Van het soepvlees mét de kruiden (maar zonder de kummelzaadjes) een geu rige bouillon trekken. Zeef de bouillon en breng deze met de ui en de geraspte biet aan de kook. Voeg het vlees toe en eveneens de kum- mel. Ongeveer uur laten koken. Vervolgens de soep zeven, weer aan de kook laten komen en er een aardappel boven raspen om de soep licht te binden. De soep afmaken met zout, citroensap en eventueel iets suiker. Op tafel een schaaltje yoghurt plaatsen en ieder schept hiervan een flinke lepel midden in de soep. De mode en de zeden kennen siadskleding en kleding *>eor buiten. Beide zijn geheel ver schillend, en vooral strandkle ding komt in de stad niet aan bod. Shorts (behalve misschien op weg van en naar het tennis veld) zijn in de bebouwde kom net zo misplaatst als een bont stola aan het strand. Als het aan het strand koud is is er een andere mogelijkheid, en als in de stad een hittegolf heerst ook. Zelfs al is een hittegolf in de stad tien maal ondraaglijker dan een dito aan de waterkant, dan nog is de beknoptheid van het zomertenue in de stad daar mee niet evenredig. Hetgeen niet wegneemt dat we met een hitte golf als excuus fris, vlot, fleurig en uiterst luchtig gekleed op straat kunnen verschijnen. Zon der kousen, zonder gordeltje, op sandaalzolen met een wreef- bandje en een vooral kraakhel der en fris jurkje dat van schouder tot knie reikt. Zo'n jurkje dat door zijn ruime coupe tot de luchtigste van deze mode behoort en waaronder een mini mum aan lingerie of een bikini gedragen kan worden. Een van die modelletjes bijvoorbeeld die hier voor groot en voor klein zijn gebracht. Om te beginnen voor de heel kleintjes een (roze) linnen Jak blouse (langer dan een blouse, kor ter dan een jurkje), met zysplitten een knoopsluiting op de schouder en eem zak over de hele breedte van het voorpand. Het wordt over een miniatuurbroekje gedragen dat erop berekend is gezien te worden. Het broekje kan van hetzelfde lin nen zyn ofwel van een bedrukt stofje, welk laatste tevens gebruikt kan worden voor de (facultatieve) voering van het jurkje. Japonnetje voor een zomer avond: bedrukte zij. knoopslui ting opzij en geborduurde roos als blikvanger. Als tweede suggestie een model voor groot en voor klein. In 't klein bestaat het uit een voor- en ach terpand zonder zynaden, in 't groot is het een rechte jurk. Belde model len zyn van effen popeline in een sprekende kleur, gegarneerd met een amper gerimpelde strook van een aparte, meerkleurige gestreepte stof. Voor en achterpand van het kindermodelletje worden met be hulp van een veterstrikje op taille hoogte byeen gehouden. Model 3: een zeer flatteuze en zeer handige jurk die het in de smoorhete stad en aan het zonnige strand. Ja, zelfs tydens de feeste- ïyke uren van een stralende zomer dag buitengewoon goed doet. Wit linnen en zwart linnen zyn er de twee grondstoffen voor. De mouw loze Jurk heeft aan de voorkant een brede, ondiepe halsopening met twee schouderknopen, terwyi de rug een diepe V-hals te zien geeft. Wie een dergeiyk rugdecolleté bezwaar- ïyk vindt kan het zonder het model geweld aan te doen door een min der diepe halslyn vervangen en het lyfje op de rug tussen nek en hoog geplaatste taille van een knoop sluiting voorzien. Tot slot nog een model voor alle Jeugdige leeftyden. van drie tot dertig. Het is in de verte geïnspi reerd op het uitgestorven mannen- nachthemd, en gemaakt van fyne katoen of popeline in lichte kleur. Ter garnering een frontje van stik sels of broderie en afgeronde zy splitten die in het kleuterjurkje langer zyn dan in het volwassen model. j. v. S Het seizoen, waarin alle vrou wen-, zang- en buurtverenigin gen samen in een bus stappen en enkele honderden kilometers door Hollands dreven rijden is alweer haast voorbij. De zang vereniging uit Raalte is naar de bollenvelden geweest en de vrouwenclub uit Voorschoten naar de Hoge Veluwe. Ik weet echter ook van een groep, die het niet alleen zui niger ('t zijn tenslotte huis vrouwen!) maar ook origineler aanlegt, 't Meest originele is immers dikwijls tegelijk het meest voor de hand liggende? Ze wonen ergens onder de rook van Leiden en zijn bijv. wel eens een hele dag naar Alphen geweest! ,J1aar Alphen??" zei later iedereen, die 't hoorde. ,JIoe hebben jullie daar een hele dag zoek gebracht?" Nu, ze hadden een lingerie-atelier bezichtigd, een chocoladefabriek van boven tot onder bekeken, een heerlijk boottochtje ge maakt en tenslotte gezellig en lekker met elkaar gegeten in een gerenommeerd restaurant. Een fijne dag! Ze zijn ook al verscheidene malen met elkaar een dag naar een van de vor mingscentra in de buurt ge weest, waar ze prachtige duin wandelingen maakten en op al lerlei manieren plezierig bezig gehouden werden. Al naar ge lang de ligging van het vor mingscentrum werd er dan in de ochtend een bezichtiging aan vastgeknoopt: de Ridderzaal in Den Haag, de bloemenveiling in Aalsmeer, de Bavokerk in Haar lem. Onlangs hebben ze 't nog dichter bij huis gezocht: een middag naar ,J)e Goede Her der" in Zoeterwoude, waar hun een vriendelijke ontvangst be reid was en waar ze van alles te horen kregen over het wereld omvattende werk van de con gregatie, waarvan het moeder huis in Frankrijk staat. Natuur lijk speciaal over de inrichting aan de Hoge Rijndijk, die aan de buitenkant zo'n andere in druk maakt dan 't binnen blijkt te zijn. Van buiten streng, recht lijnig, eigenlijk nogal hard en onvriendelijk. Binnen blijkt het wel nog veel groter te zijn dan je verwacht had, maar tegelijk ontdek je een grote mate van huiselijke gezelligheid, met name in de woonkamers van de 15 meisjes tellende groepen, waar een enorm aantal fleurig ge dijende planten en ook opval lend veel vogeltjes in alle soor ten en maten volières levendig heid en sfeer geven. Een sfeer, die in elke kamer weer anders is, al naar de aard van het groepje en de leidster. Ik kan onmogelijk het hele verhaal ver tellen van alles wat daar te zien is: over de kaasmakerij, de kin derkamer, de prachtige hand werken, over de enorme kook- ketel, waarin juist de karne- melkse pap elektrisch geroerd werd, zonder ook maar 't ge ringste klontje; over de grote aardappelschilmachine is, „maar die gebruiken we nooit", zei de moeder overste: ,JCijk, hier in deze gang zetten we de bakken aardappelen neer en met ons allen zijn we in een wip klaar. Aardappels voor ongeveer 200 mensen een kwestie van 10 minuten, met de hand! Anders moet je ze toch ook nog alle maal pitten. Nee, mechanisatie is niet altijd het meest prac- tische, zelfs niet in 't groot". En vooral: over de grote moge lijkheden tot opleiding en vor ming, die daar geboden worden; over de liefde, de vrolijke toe wijding en uiteraard de deskun digheid, waarmee 't allemaal ge schiedt. Ik wil alleen maar zeg gen: vlak bij huis zijn vaak hele werelden, waar we voorbij lopen en rijden en vooral aan voorbij leven, en waarin ons toch juist heel graag een blik gegund wordt J^l_ HERMINE G,

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11