PUERTO RICO OP WEG NAAR VOLWASSENHEID Nederlanders ziet men graag in Joego-Slavie 1 s| IN DE SIERTUIN Pittoreske stadjes vriendelijke volk ONAFHANKELIJKHEID GEMENEBEST - STATUS SISTE DEELSTAAT Zaterdag 29 juni 1963 Pagina 2 Volk zal moeten kiezen (Van onze correspondent in Washington) Puerto Rico, een verwaasloosd ex-koloniaal gebied, heeft in twintig jaar een waarlijk fantastische vooruitgang geboekt. Alle ontwikkelingslanden kunnen hier jaloers op zijn. Maar in ons vorige artikel hebben wij er reeds op gewezen, dat die vooruitgang, behalve aan de energie der bevol king, beslist ook is te danken aan de zeer speciale relatie tot de Verenigde Staten. Bezoekers uit armere nieuwe staten kunnen daarom zeggen: ..Het gaat jullie wel goed, maar je bent toch niet werkelijk onafhankelijk. „Zo'n opmerking irriteert vele "bewoners van Puerto Rico. Ma terieel gaat het hun goed, maar hun probleem is nog: een plaats, een status te vinden in de we reld, die ieders respect kan af dwingen. Moet absolute onaf hankelijkheid domweg de oplos sing zijn? Een bezoek aan dit eiland heeft ons tot de conclusie ge bracht, dat het accent eerder moet vallen op onderlinge af hankelijkheid ("interdependen ce") en op internationale sa menwerking. Het bereiken van zulk een status zou wellicht het beste bewijs zijn van ware vol wassenheid. „De Spanjaarden die hier begra ven zijn, moeten zich in hun graf om draaien", dachten wij, toen we op een zondagochtend het prachti ge. 400 jaar oude fort bezochten dat de baai van San Juan zo grim mig heeft verdedigd. Het oude fort El Morro vormt het uiteinde van een enclave, die thans tot leger basis dient voor Amerikaanse mili tairen. Om bij El Morro te komen volgt men een laan, dwars over de velden, waar eens Engelse en Ne derlandse troepen verbeten, maar tevergeefs gestreden hebben om Spanjes bastion in handen te krij gen. '.ABMHt «rtMlIfWT'" ."W Het andere San Juan, een idyllisch deel van de Nieuwe Wereld. Hoe anders ls het er nu: op die zondagochtend weerklonk er uit een garnizoenskerk protestants kerkgezang, terwijl minder kerkse militairen en hun vrouwen het oude slagveld benutten. Als munitie ge bruikten ze golfballen en zo werd het kerkgezang doorklikt door de felle slagen van de golfsticks. Het was half tien 'sochtends: een sta tioncar kwam aanrijden en jongens uit Puerto Rico gooiden het dikke zondagsblad van de New York Ti mes op de stoepen der officierswo ningen. Een straalvliegtuig had die kranten, die hier een dollar kosten, in vier uren uit New York naar hier gevlogen. Strategisch Columbus heeft Puerto Rico in 1493 ontdekt, op zijn tweede reis. Schatten leverde het eiland nooit op, maar de baai van San Juan was een veilige haven voor Spanjes zilvervloten. Strategisch was Puerto Rico van unieke betekenis en toen Amerika in 1898 het eiland, zonder moeite, aan een verzwakt Spanje afhandig maakte, gaven opnieuw militaire motieven de doorslag: Puerto Rico zou een bastion wor den voor het Panama-kanaal. En ook thans mag men het mi litaire belang van Puerto Rico niet onderschatten. Amerika heeft er bases voor zijn vloot, leger en luchtmacht, bases die tijdens het conflict over Cuba goed van pas kwamen. Maar in het tijdperk der kernwapens heeft dit steunpunt uiteraard wel aan betekenis verlo ren. Achter de militaire punt van het schiereiland ligt de oude stad San Juan. met zijn Spaanse huizen uit de 17de en 18de eeuw en zelfs met enkele gebouwen uit de 16de. Een idyllisch deel van de Nieuwe We reld, dat goed gerestaureerd wordt de laatste tijd. Het nieuwe San Juan ligt nog weer verder naar het oosten. Daar zyn de luxe-hotels Americana, Caribe Hilton, La Con cha en vele andere: daar zyn ook de moderne, gekoelde kantoorgebou wen van diverse industrieën die zich op dit eiland gevestigd heb ben. Moeilijke keus Geen staatkundige relatie is pre cies dezelfde, maar in vele opzich ten komt de positie van (Spaans sprekend» Puerto Rico ten aanzien van Amerika overeen met die van Suriname of de Antillen ten aan zien van Nederland. Het is niet al leen de staatkundige, maar vooral drt economische relatie tot Amerika, die de snelle groei van Puerto Ri co heeft mogelijk gemaakt In ons eerste artikel hebben wij uiteengezet, welke unieke kansen Puerto Rico wist uit te buiten. Om dat het materieel zo goed gaat, zijn er velen geneigd te zeggen: Laten we geen verandering brengen in onze status van „vrije geassocieerde staat". Maar twee andere groepen betogen dat dit geen permanente oplossing kan zijn en zij propaee- ren twee verschillende ontwikkelin gen: de grootste groep in de oppo sitie wenst dat Puerto Rico de 51ste deelstaat van de Verenigde Staten zal worden: kleinere groepen van intellectuelen en kunstenaars zou den het liefst zien, dat Puerto P.ico een volledig zelfstandige staat werd. Munoz Marin, de bekwame gou verneur, wenst dat zyn landgeno ten eens voorgoed hun status zou den bepalen. HU ziet een keus uit deze drie mogelijkheden: Een gemenebest iwat men thans heeft met verbeteringen) Een deelstaat; Een nieuwe geheel zelfstandige staat. Wij hebben de indruk, dat Puerto Rico indien het nu en voorge licht door Munoz zou kiezen, heel besliste voorkeur zou tonen voor de Gemenebest-oplossing, gaan bijdragen aan de kosten van de federale regering te Washington. Zij die er voorstanders van zijn Puerto Rico tot de 51ste deelstaat te maken, zijn veelal welvarend ge worden middenstanders, die geen bezwaar hebben tegen een grotere assimilatie met de Verenigde Sta ten. Daarmee zou men de huidige voor delen behouden, maar geleidelijk zou men 'ook goed voor het gevoel van eigenwaarde)naar vermogen Maar hoe sterk overal de drang naar onafhankelijkheid is, bleek me ook weer bij dit bezoek. Wij heb ben met diverse bewoners van Puer to Rico lange gesprekken gehad. Velen behoorden tot de volgelingen van Munoz maar wanneer men lang met hen doorpraatte, merkte men herhaaldelijk, dat zij al leek het ideaal nog niet te verwe zenlijken diep in hun hart toch voorkeur hadden voor een geheel zelfstandig Puerto Rico. Misschien een romantische, ondoordachte drang, maar niettemin onmisken baar aanwezig in veler harten. llijna vol trassen Het toekomstig lot van Puerto Rico is moeilijk te voorspellen. Men moet hopen, dat de industriële ent. wikkeling door zal gaan. Het '.and ls dicht bevolkt en kan van suiker alleen beslist niet leven. Het kan niet anders, of de bewoners van Puerto Rico moeten gevoelen, dat zfl op het ogenblik profiteren van een speciale relatie tot de Verenigde Staten. Een relatie méér op voet van gelijkheid lijkt op de duur voor beide partijen het meest bevredl. gend. Puerto Rico zal zich dan minder afhankelijk en onder be. scherming gevoelen en Amerika zal niet het gevoel krijgen te worden uitgebuit. Puerto Rico lijkt op een jonge man, die bijna volwassen is en die het langzamerhand vervelend be- gint te vinden op zijn vaders zak te leven. Toch zal men het ver. standigste doen, ook in de toekomst, het meeste accent te leggen op sa- menwerking. Amerika is bereid, niet alleen met Puerto Rico maar met heel Latijns-Amerika een .ver bond voor vooruitgang" aan n gaan. Zulk een verbond doet aas de eer en waardigheid van gee: enkele staat te kort. Onafhankelijkheid Ls in de mo. derne tijd maar een zeer betrek, kelük begrip geworden voor kleine landen. Zou Puerto Rico werKeljjk begrip tonen voor „interdependen. ce" en samenwerking, dan zou dit misschien het helderste bewijs zijn, dat dit gebied werkelijk volwassen is geworden. Het romantische bastion B Morro en vlak daarachter een slagveld dat golfterrein weri die het met minder dan vjjl knechts kan stellen heeft van hei communistische regime toestem ming zelfstandig te blijven, mag zijn produkten voor eigen re kening aan de man brengen en kan geheel volgens „kapitalistische* principes zaken doen. Goedkoop Opvallend is het grote aantal fo tozaakjes. De fotografie is blijk- baar een goede negotie in dit land en dat kan ook haast niet ancien, want de in duizendvoud afgedruk te portretten van 't staatshoofd, dis in alle hotels en café's en in elkt winkel of kantoorruimte aan et muur hangen, bewijzen zonneklav dat ook een „kapitalistische" on dernemer in een communistisch land al gauw leert waar zijn wins ligt. In de zijstraten, gezellig verlli met allemaal eendere, ouderwed] lantaarns neon is taboe in oitj Dubrovnik zijn de eethuisjes de café's. Hier eet men vijf oesta voor een gulden, een portie geunp prsoet" (Dalmatische gerooka ham», besproeid met een glas lot- kelend-rode Blatina, dat niet m« dar. dertig cent behoeft te koste. Door de nauwe steegjes zweeft ót geur van de du vet, de raznjici en dl cevapcici. allemaal van die heerlij ke inheemse vleesgerechten. Voor de vakantiegenieter, die in de; vreemde niet om kruimige aardap pels met vette jus blijft zeuren, om van te watertanden. Joego-Slavië ls voor ons bepaald goedkoop. In de kraakheldere zelf bediening kiest men voor twee gul- the ?lki w| on-1 scï Er is nu volop werk in de siertuin. Het gras zal men re gelmatig moeten maaien en men dient ook voor voldoende be mesting te zorgen, ook al heeft men dit voorjaar normaal be mest. Nu zal men om de twee weken een lichte overbemesting moeten geven en dat kan men in de vorm van de bekende tuin- en gazonkorrelmestsoorten doen. Als men dan per tien vierkante meter ongeveer twee honderd gram strooit kan men dat wel als voldoende beschou wen. Het onkruid dient men ge regeld te verwijderen. Paarde bloemen en madeliefjes behoren in een goed onderhouden gazon niet voor te komen. Men kan ze er met een mesje uitsteken, doch tegenwoordig komen ook heel goede chemische middelen voor, waar de zjaadhandel u wel aan kan helpen. Thalictrums staan nu in volle bloei of zullen spoedig bloeien. Er zijn mooie soorten en vooral de Dipterocarpum met de lila- kleurige bloemen kan als een van de beste beschouwd worden. Jammer dat deze niet zo sterk Ls en het is wel nuttig vooral deze mooie soort tegen het in vallen van de winter een weinig met turfmolm af te dekken. Nu is het. de goede tijd de uit gebloeide bloembollen uit de grond op te nemen. Alle kleine bol gewas j es. zoals krokussen en sneeuwklokies en winterakonle- ten en scilla's kan men rustig laten zitten, die zullen elk voor jaar rijker bloeien, doch dan moet men ze ook rustig laten afsterven. Van de grote bolgewassen kan men ook de na rcieeen laten zit ten. Die moet men eveneens de kans geven af te sterven en snijd dus het nog groene loof niet af De tulpebollen en de hyacinten zal men echter uit de grond moeten opnemen: het loof is nu voldoende afgestorven. Ze zullen gedroogd kunnen worden, doch droog ze niet in de volle zon. De vrij gekomen plekjes kan men nu gebruiken door ze vol te po ten met eenjarige zomerbloe men. Het is nu wat laat om ze nog te zaaien, doch misschien heeft men nog wel plantjes op het zaaibed in voorraad slaan en anders heeft de bloemist ze ook wel in voorraad. G. KROMDIJK. Thalictrum in volle bloei. teljjke Joegoslaaf knoopt dan ook als hjj ontdekt heeft dat u Ne derlander bent graag een praatje aan, in het Frans, Spaans, Ita liaans of Engels en als het niet an ders gaat ook in het Duits. De Sla vische volken zyn bekend om hun talenkennis. Onder het genot van een sliwowitsj of zo'n verrukkelijk glas inheemse wijn vertellen ze graag van de geschiedenis van hun stad. den een complete maaltijd op het plateau, inclusief een karafje wjja Vol pension in een goed hotel komt in het hoogseizoen op twintig gol den per dag, de „turska kava", eet koperen kannetje gitzwarte Turbt koffie, kost nog geen dertig centen En een kleine fooi van een dinar maakt ook in de volksrepubliek eet des te bereidwilliger dienaar. Joego-Slavië ls een arm en tod rijk toeristenparadijs. En Dubioi- nik, zoals de witte stad daar lit in een rotskom aan zee, zoekt liff- inneringen op aan een parel b zijn schelp. Een parel met het pa tina. van eeuwen. Met moeite nemen we afscnet In de open bijwagen van het kod dige, okergele trammetje schuive we over smalle rails terug naar h« hotel. Daar wacht al de bus van he in alles behulpzame „Atlas-va- keersbureau" voor de rit naar M pas aangelegde vliegveld. Nauwe lijks twee uur later tillen de mach tige motoren van een Vickers Vis count ons over de toppen van het kustgebergte. Nog één keer gunt de gezagvoer- der ons een blik op de stad. W» kunnen de bootjes in het haventje zien liggen, dan zet de KLM-a koers naar Olandija, Dubrovnik ls al dertien eeuwen oud. In de oorsponkelijke stad, bin nen de ongewoon gaaf gebleven vestingmuren, die uniek zijn in de wereld, is nog duidelijk te zien, dat eertijds aan de zeekant de Romei nen woonden en aan de landzijde de Slowenen. Zij noemden hun ne derzetting Dubravka, stad van het woud: de Romeinen spraken van Ragusi. Een kanaal scheidde de stadshelften, maar omstreeks 1200 Drukte in de oude haven van Dubrovnik Stradun. de hoofdstraat, waar 's avonds, als de hitte van de siesta is weggeëbd, een leven dige pantoffelparade begint. het oude Dubrovnik. Hier beweegt zich 's avonds tussen zes en tien de levendige pantoffelparade. Het al leenrecht is aan de voetgangers, want auto's kunnen de stadspoort niet passeren en fietsen of brom mers kent men hier niet. Links en rechts lichten in de an tieke gevels de winkeletalages op, de welvoorziene uitstallingen van de staatsbedrijven met schoenen, boeken, kleding en souvenirs (twintig procent korting voor de buitenlander die in zijn eigen va luta betaalt), afgewisseld met de Iets minder riante, maar juist daar om zo pittoreske nering van de am bachtslieden, de zilversmeden, de horlogemakers, de koperslagers en de schoenlappers. De ambachtsman, Het is twintig minuten roeien van Dubrovnik naar Lokrum. Verscholen ussen de bossen ligt daar het vervallen paleis van Maximiliaan van Me xico. Hoe die zün plaats in de geschiedenis precies verwierf, kan niemand hier u meer vertellen, maar dat het er mooi is beslist de moeite waard om er een middag heen te gaan dat verzekeren de verweerde bootjes- mannen bij het haventje van de oude vestingstad u om het hardst. 's Zomers als het druk is gaan er vijf- tot zesduizend toeristen per dag' laar toe. meest Engelsen. Oostenrijkers en verkropt verdriet voor de Joego-Slaven veel Duitsers. Onze Oosterburen zijn nog steeds niet erg geliefd in dit weerbarstige land. Hun heirscharen hebben er erger huls ge houden dan waar ook elders in Europa. Meer dan een miljoen Joego slavische levens werden vernietigd. Er zijn dan ook dorpen waar onder het plaatsnaambordje rustig te lezen staat „Deutsche nicht erwünscht". Dat is wat anders dan het „Zimmer frei" bij ons! Dubrovnik is al 13 eeuwen oud Nederlanders daarentegen ziet men in Joego-Slavië graag. „Olan dija, dat was immers ook een par- tisanenland?". De van nature har- werd dit gedempt en wat nu op de plattegrond staat aangegeven ais de Plaoa, maar In de dagelijkse om gang Stradun wordt genoemd, aat ls de lineaalrechte hoofdstraat van

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10