Mr J. Bool verlaat de gemeentedienst Maak van de vijfde mei verplichte snipperdag Minister Korthals bij de opening (in Leiden) Maandag installatie van nieuwe gemeentesecretaris SPECIALIST OP TERREIN GEMEENTEWETTEN Mr. G. Ch. Aalders op Expogé-congres B. W. akkoord met G.S. inzake de Wilhelminabrug DR. HIJMANS AANVAARDDE LECTOR. REUMATOLOGIE 2H K. VAN K. OP WERKBEZOEK 395.- Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 26 juni 1963 Tweede blad no. 30991 Humaan chef, voortreffelijke coördinator en „leidsman" van B en W Een hooggeplaatst ambtenaar, een man, die het gemeentelijk apparaat tot in de toppen van zijn vingers kent. gaat 1 juli a.s. met pensioen. Het is mr. J. Bool, sinds 1946 gemeentesecretaris en in deze functie de rechterhand van opeenvolgende colleges van B. en W. Mr. Bool, die een specialist is op het terrein van de gemeentelijke wet geving. werd 3 december 1897 te Utrecht geboren. Hij studeerde rech ten aan de Rijksuniversiteit in zijn geboortestad. Begin 1920 deed hij zijn doctoraal examen in de Rechtsweten schap. in december van datzelfde jaar gevolgd door een promotie op stellin gen. In 1921 aanvaardde mr. Bool een functie by de gemeente-secretarie in Den Haag, om in 1930 als commies redacteur benoemd te worden ter secretarie in de Sleutelstad. Tot 1936 was hU in onze stad werkzaam. Een benoeming tot gemeente-secretaris van de Twentse industriestad En schede was het gevolg van dit vertrek. In 1946 keerde mr. Bool als opvolger van de in dat jaar overleden ge meentesecretaris. mr. dr. C. E. van Strijen. in de Sleutelstad terug, waar hij sindsdien een belangrijke plaats heeft ingenomen in het dagelijks be stuur der gemeente. In zijn huidige functie wordt mr. Bool iedere dag geconfronteerd met het veelzijdige leven van de Sleutel stad. Dit begint reeds in de vroege ochtend bij het doornemen van de post. wanneer hij kennis neemt van de vele verlangens, welke er leven on der de bevolking en van de besluiten, welke van hogerhand afkomen en veelal richtsnoer zijn voor de ont wikkeling van de stad. Een deel van de post wordt gedirigeerd naar de af delingen. terwijl belangrijke stukken met de burgemeester en vaak ook de wethouders worden besproken Voor dit doornemen van de post moet mr Bool iedere ochtend circa een uur uittrekken. Een belangrijke ..stem" heeft mr. Bool in de vergaderingen van B en W. welke iedere dinsdag- en vrijdag ochtend worden gehouden en waar voor hij de agenda vaststelt. B. en W. en dit is nu reeds zovele jaren gaan in een dergelijke vergadering steeds af op het oordeel en het inzich*. van de gemeente-secretaris, die ln feite beoordeelt of de stukken „rijp Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.- en f 100.-. Of f 300.- en f 400.-. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem Grote keuze in alle prijzen. VIER jaar voor de weduwe, die kneclil verwaarloosde Het Gerechtshof in 's-Hertogen- bosch heeft vanmorgen een 53-jarige weauwe uit Tull-Schmnen veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met attrek van het voor arrest. dat op 28 september 1962 is ingegaan. riet Hof achtte wettig en overtui gend bewezen het primair ten laste geiegde misdrijf: iemand, tot wiens onderhoud, verpleging of verzorging ze krachtens wettelijke overeenkomst verplicht was, in hulpeloze toestand te brengen en te laten, welk feit de dood tengevolge heeft gehad. Het Hof neemt daarbij tevens aan, dat de 62-Jarige Theike Otten door het overwicht, dat verdachte op hem had. door haar van het voorzien in eigen onderhoud, verpleging en ver zorging werd afgehouden. De oude man stierf op 21 september 1962 De rechtbank in Maastricht had de vrouw overeenkomstig de eis tot dezelfde straf veroordeeld. De advo caat-generaal in 's-Hertogenbosch had zes jaar gevangenisstraf geëist. De verdediging werd voor de recht bank en het Hof gevoerd door mr. H. J. Prickarts uit Heerlen, .die zich onder meer beroepen had op een ter zitting niet openbaar behandeld psychiatrisch rapport dat zou inhou den dat de vrouw verminderd toe rekeningsvatbaar is. De verdediger heeft bovendien als verzachtende omstandigheid aangevoerd, het in gebreke blijven van de buurtgenoten, de gemeenschap van Tull-Schinnen en de plaatselijke overheid. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Michèl, zn. van J. van den Berge en B Klazinga; Sylvia, dr. van R. VV. Turk en W. D. D. Hockx; Florentina Allda Maria. dr. van H. van Diggele en A. M. Ligtvoet: Frank Robin. zn. van T. Turk en J. A. van Dongen: Erik Jacobus, zn. van J. A. Wessellng en C. W. v. d. Dop; Dyonisius. zn. van B. Velthuyzen en A. Kerpershoek: Caro line Johanna Sletske, dr. van W. J. J. Pompe en S. S. Castelein: Caroline, dr van F. Bunt en A .S. de Bruin; Eduard. zn. van H. W. Bokma en G. E. v. d Belt; Johanna Maria. dr. van C Schellekens en W. J. M. Hagemeljer Jacoba Antoinette, dr. van A. Bouw man en J. Hoornweg; Willem Frede- rik. zn. van P. van Duuren en C. M. Mulder; Cornells, zn. van A. van der Boon en A. Haasnoot. GETROUWD. J. van der Weele en A. M. Bot. OVERLEDEN. W C. M. van der Poel. 19 J.. zoon; M r. h. van Linden. 95 Jaar. vrouw; J .M. Wentzler. 76 Jaar. vrouw; M. Noorthoek. 49 Jaar, man. zijn voor een behandeling". Mocht mr. Bool hieraan maar even twijfelen, dan vindt de zaak geen doorgang. Levende werkelijkheid Wie mocht menen, dat de schei dende secretaris, die bovendien een kundig stylist is. door tal van voor schriften en bepalingen in een amb telijk keurslijf wordt gedrongen, ver gist zich. Integendeel, het is mr. Bool er in zijn zeventien Leidse jaren steeds om te doen geweest om zijn wijsheid, niet alleen uit de stukken op te doen". Waar. maar enigszins mo gelijk. voelde hij zich verbonden en opgenomen in de Leidse ge meenschap*. Zijn lidmaatschap van vele commissies, maakte het mogelijk, dat hij er met „zijn neus bovenop zat". Mr. Bool is er de man dan ook niet naar om zijn inlichtingen uit de tweede hand te ontvangen. In vele gevallen stond hij „in het eerste ge lid". waardoor hij zich van het begin af aan een oordeel kon vormen. Meer intern, doch niet minder in grijpend. waren de veranderingen, welke zich onder Bool's leiding in de „huiselijke sfeer" hebben voltrokken. Van de onder zijn supervisie staande secretarie heeft hij in zijn Leidse Jaren een modern apparaat gemaakt, met als ..toppunt" de invoering van he* decimale registratuurstelsel. Mr. BOOL 100 Handtekeningen per da Op een handtekening meer of min der per dag heeft mr. Bool in zijn zeventien Leidse jaren nimmer geke ken. Per dag zet hij zijn handteke ning of paraaf onder circa 100 uit gaande stukken. Bool's juridische kwaliteiten zijn echter niet alleen beperkt gebleven tot het Leidse gemeentelijke erf. zijn in 1930 verschenen ..gemeentewet" (met supplement» is voor vele ge meenten een voortreffelijk naslag werk. dat nog heden ten dage wordt geraadpleegd. In niet mindere mate is dit het geval met de door hem ver zorgde uitgaven van de gemeentewet in de editie Schuurman en Jordens. Over enkele dagen vrijdag neemt de raad in een speciale zitting af scheid van zijn secretaris zet mr. Bool een streep onder zijn Leidse car rière, welke hij met volle ambitie en bijzondere toewijding heeft gediend. Voor die hem goed kennen biyft de berinnering aan een humaan chef, een voortreffelijk coördinator en aan een diep religieus mens. wiens liefde •voor de historie van stad en land niet onder de korenmaat verborgen bleef. Eindexamen Chr. Kweekschool Voor het eindexamen (2e leerkring) zijn aan de Chr. Kweekschool ge slaagd: mej. S. J. v. d. Spek. Zoe- termeer; R. J. Spruit, Leiden; K. v. Steenwijk, Leiden; mej. C. A v. Steenwijk, Leiden; mej. W. Vahr- meier. Leiden; W. Zeilstra. Leiden; mej. W. Bouma, Leiden; mej M. Bouscholte, Voorschoten; mej. P. P. v. d. Broek. Leiden; mej. E L. Komst. Leiden; P. C. O. Kaptein. Voorschoten; C Koelewijn, Katwijk a. d. Rijn; mej. A. v. d. Kooij. Lei den; N. Kwakernaak, Katwijk a. d. Rijn; M. Leune, Ter Aar; H. F. v. Leusden, Leidschendammej. I. E. Loggers. Wassenaar; mej. W. A. Lunenberg, Leiden; mej. H. J. Phi- lipsen. Leiden; mej. A. W. A. Pijl man, Katwijk aan den Rijn; mej. M. Rijnsburger. Leiderdorp; mej. J. Schoenmaker, Rijnsburg; A. G. Tulling, Den Haag: mej I. E. Kwestroo. Leiden; mej. I. M. Oppe- laar. Hazerswoude: mej. M. Smelt. Leiden. De examens zijn afgelopen. In totaal afgewezen 3. Mulo-examens Voor het Mulo-diploma A zijn ge slaagd de dames L. M. Zwarts te Leiderdorp; A. C. van der Vis, Kou dekerk; G. Klinkenberg. Noordwij- kerhout; C. Bamhoorn, A. M. A. Bloembergen, M. Inen, E. J. Baai- bergen, M. R. van Beelen te Noord - wijk; M. H. Guijt te Katwijk; I. A. Dirkzwager te Oegstgeest en C. B. M. Noorduin, M. Overduin. B W. P. Roeloffs. J. van Beudegem, L. van Baarlen. E. J. van Beek. •CM Verlmd, M. van der Reyden allen te Leiden en de heren C. W. G. Wiedeman Kenbeek te Leiden; E Wahban Hilal. Leiderdorp; P. Bam hoorn en M. Ch. van Holtz te Noord- wijk; P L. van der Plas te Katwijk Geslaagd voor diploma B: de dames G. C. Plaisier te Hazerswoude en J. van der Niet te Noordwijk en I de heren H. van Leeuwen en G. J. j Zitman. Voorschoten; J. W. IJkel. P Kuijt en H. van der Plas te Katwijk. Met gemerkte kandidaten be- haalden tevens het middenstands diploma. Afgewezen: 5 kandidaten. Officiële publikatie verkeer. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat een gedeelte van de Marktsteeg aan de zijde van de Oude Singel met Ingang van heden voor de duur van dc opslag van materialen ten behoeve van de verbouwing van een perceel ter plaatse is afgesloten voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. in beide richtingen. Nadat de Leidse raad vrijdag afscheid heeft genomen van de huidige gemeente-secretaris, mr. J. Bool. komt hij a.s. maandag middag al weer bijeen, nu om tegenwoordig te zijn bij de beëdiging en installatie van de opvolger van mr. Bool. de nieuwe secretaris, dr. J. van de Poel. dat men ln dit opzicht de Duitse regering wel enigszins onrecht heeft gedaan", aldus mr. Aalders. Hij sprak zijn grote erkentelijkheid uit jegens de Nederlandse onderhandelaars, die „zich volledig hebben gegeven voor de behartiging van onze belangen". Sprekende over de excessen die in de laatste groentijd hebben plaatsge vonden. deed mr. Aalders een beroep op de studerende jeugd om eerbied te hebben voor afkomst en overtuiging van de medemens en om geen licha melijke en geestelijke kwellingen toe te passen bij het inleiden van de groenen in de studentengemeenschap. ..Er is al zoveel ellende in de wereld, dat nodeloze beledigingen en kren kingen terecht grote afkeer wekken De Leidse Stadsgehoorzaal is gedurende vier dagen het trefpunt van de leden van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd. Zij houden hier hun achttiende congres, dat vanmiddag onder grote belangstelling en in aanwezig heid van minister H. A. Korthals is begonnen. „Duitse regering onrecht gedaan" Mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Expogé, schonk in zijn openings toespraak aandacht aan het Duits- Nederlandse verdrag en aan het standpunt van de vereniging, als rechtstreekse betrokkene, ten opzich te van dat onderdeel van het verdrag dat betrekking heeft op de schade- uitkering tot een bedrag van 125 mil joen mark. Juridische verplichting Mr. Aalders weerlegde de opvatting als zou de 125.000.000 te weinig zijn om het toegebrachte leed te vergoe den en reden waarom de Nederlandse regering uit eigen middelen een aan vulling had moeten geven. De ver plichting tot vergoeding van de ge leden schade zien wij niet alleen en zelfs niet primair als een morele ver plichting. doch allereerst en hoofd zakelijk als een juridische verplich ting, voortspruitend uit internatio nale rechtsregelen, aldus de heer Aalders. Naar zijn overtuiging is hierin geen plaats voor een uitkering van smartegeld door de Nederlandse regering, die zo werd gezegd zich niet heeft misdragen en waar van wij dus bepaaldelijk uit dezen hoofde geen cent willen ontvangen. „Wij willen geen geldelijke beloning als honorering van ons verzet". De tweede consequentie is. naar het oordeel van mr. Aalders. dat de hui dige Duitse regering, door haar be reidverklaring tot vergoeding, vol mondig schuld erkent, die niet afhan kelijk is van de grootte van het aan geboden bedrag. „Ik meen dan ook. en ook de studentenmaatschappij in discrediet brengen". Dodenherdenking Na te hebben geprotesteerd tegen de rassendiscriminatie sprak mr. Aal ders o.m. nog over de jaarlijkse do denherdenking. „Iedere dag van de week leent zich voor de dodenher denking en is ook aanvaardbaar voor iedere volksgroep". Met nadruk stelde de heer Aalders. dat z.i. ook de zon dag niet overgeslagen mag worden, indien 4 mei op deze dag valt. Hij voegde hieraan toe, dat de vereniging blijft streven naar een vijfde mei als echte en onbeperkte feestdag, waar aan de gehele bevolking kan deel nemen. In dit verband suggereerde hjj de vijfde mei als een verplichte snipperdag vast te stellen. Het streven van de hoogleraren Pompe en Van Bemmelen tot het op jaren stellen en tot aanvaarding van de juridische consequenties daarvan van de vier nog in Nederland gevan gen gehouden Duitse oorlogsmisdadi gers noemde mr. Aalders „onaan vaardbaar, niet alleen voor hen die zelf met de Duitse beulen in het al gemeen of meer individueel kennis hebben gemaakt, maar voor de ge hele Nederlandse bevolking". In het begin van zijn openingsrede had mr. Aalders Koningin Wilhel- mina, „de moeder van het verzet", herdacht. Openbare les over collageenziekten Alvorens deze installatie plaats vindt, ziet de raad zich geplaatst voor de behandeling van een agenda, waarop veelal „hamerpunten" en en kele benoemingen voorkomen. Wilhelminabrug Uit de raad ter inzage gelegde stukken blijkt thans, dat B. en W. zich kunnen verenigen met het door de provincie en door ons reeds ge publiceerde plan tot vernieuwing en verbreding van de Wilhelminabrug. Er is n.l. een voorstel om aan de provincie terzake van de uitvoering van deze werken een bijdrage tot de helft van de op f. 1.000.000 begrote kosten te verlenen en daartoe een bedrag van f. 500.000 beschikbaar te stellen. De ïmpnig van Langegracht In verband met de demping van de Langegracht. waartoe deze gracht eerst moet worden uitgediept, is het gewenst, dat de Gemeentelijke Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst op korte termijn de beschikking krijgt over een laadkraan, voorzien van grijperschalen, voor de overslag van bagger uit de schuiten naar het daar voor aangewezen stortterrein. Een dergelijke kraan zal ook voor andere werkzaamheden zoals het ontladen van vuilvisvletten, goede diensten bewijzen De aanschaffingskosten bedragen in totaal f 7.750. B. en W. stellen de raad voor tot de aanschaffing over te gaan. Wat is een kruidenierswinkel In de Verordening van 28 septem ber 1953 op de Winkelsluiting ihalve- dagsluiting winkels) en de Vakantie regeling kruideniers- en melkwinkels wordt voor de omschrijving van be paalde winkels verwezen naar de Vestigingsbesluiten, die op dé des betreffende branches betrekking heb ben. In de laatste jaren zijn enige van deze besluiten door nieuwe vesti gingsregelingen vervangen. Deze be treffen de kruideniers-, textiel-, drogisterij- en tabakswinkels. Het is gewenst bovengenoemde verordenin gen hiermede in overeenstemming te brengen. B. en W. zouden van deze gelegen heid gebruik willen maken om in bedoelde verordeningen nog een andere wijziging aan te brengen, die betrekking heeft op de omschrijving van kruidenierswinkels. De thans geldende regeling komt hierop neer, dat onder kruidenierswinkels worden verstaan winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak het kruideniersbe- drijf wordt uitgeoefend. Het kriterium „uitsluitend of in hoofdzaak" sluit volgens B. en W.. niet meer aan bij de ontwikkeling in de levensmidde lensector. die een toenemende verva ging in de onderscheidene branches te zien geeft. In overeenstemming met het advies van de Kamer van Koophandel stellen B. en W. de raad voor om in verband hiermede de omschrijving te wijzigen: „een win- kei, niet zijnde een warenhuis, waar in het kruideniersbedrijf in de zin j van paragraaf 2 van het Vestigings- besluit Levensmiddelenbedrijven 1961, hetzij uitsluitend, hetzij als hoofd- bestanddeel of een der hoofdbestand- I delen, pleegt te worden uitgeoefend. Meer subsidie voor Margriet Sinds 1958 wordt aan de Stichting Medisch Kleuterdagverblijf „Mar griet" een subsidie toegekend ad f 2 50 per verzorgingsdag. Voorname lijk als gevolg van de sindsdien sterk gestegen salarislasten, is het de Stichting niet meer mogelijk om met een op deze norm gebaseerd gemeen telijke subsidie tot een sluitende exploitatie te geraken. In verband hiermede is verzocht om met ingang van 1962 voor een hoger subsidie in aanmerking te komen. Op grond van de overgelegde be scheiden acht het College van B. en W. het aanvaardbaar voor de jaren 1962 en 1963 uit te gaan van een norm van respectievelijk f. 3,25 en f. 3.50 per verzorgingsdag. Voor het jaar 1962 is hiermede een extra be drag gemoeid van f. 12.750 en voor het jaar 1963 van f. 17.000. De Stichting heeft voorts toestem ming gevraagd om over te gaan tot de aanstelling van een maatschappe lijk werkster. In overeenstemming met het advies van de directeur van de Gemeente lijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst. achten B. en W. inwilli ging van dit verzoek verantwoord. De aanstelling van een maatschap pelijk werkster zal een subsidiever hoging vergen van f. 0.50 per dag en per kind. Reconstructie Haarlemmerstraat Zoals bekend heeft de raad inder tijd een bedrag van f. 275.000 be schikbaar gesteld, waarvan f. 260.000 ten behoeve van de reconstructie van de Haarlemmerstraat en f. 15.000 als bijdrage aan de N.V. Gemengd Be drijf Haagsche Tramweg Maatschap pij in de kosten van het vanwege de naamloze vennootschap demonteren van sporen en bovenleiding over het traject Blauwpoortsbrug tot het einde van de Haarlemmerstraat Blijkens nader met de N.V. ge pleegd overleg, heeft het bedrag ad f 15.000, voorzover het rails betreft, slechts betrekking op het weghalen daarvan. De kosten van het opbreken van de rails waren daarin niet be grepen Er is aanleiding deze kosten tot een bedrag van f 6.250 ten laste van de gemeente te nemen. Verder is gebleken dat het voor de bedoelde reconstructie toegestane be drag met f. 3.500 zal worden over schreden. In verband met een en ander is een aanvullend krediet van in totaal f. 9.750 nodig, waartoe B. en W. de raad thans een voorstel doen. Voorzieningen in bijz. scholen Ook ditmaal zijn er weer enkele voorstellen welke voorzien in het treffen van voorzieningen in enige bijzondere scholen. Zo is er een voor stel om aan het bestuur van de Stichting Roomsch-Katholieke Scho len te Leiden medewerking te verle nen voor het aanbrengen van een vloerbedekking in de kleuterschool Haarlemmerstraat 30; idem om aan het bestuur van de Geref. School vereniging medewerking te verlenen voor de aanschaffing van meubilair voor de hoofdenkamer van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Hooglandse Kerkgracht 20a; idem om aan het bestuur van het Liefde werk van de H. Cunera medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen voor het vak wiskunde ten behoeve van het derde leerjaar van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Levendaal 54 en tenslotte voor de eerste inrichting met leermiddelen en enig meubilair van vier leslokalen en één vaklokaal ten behoeve van de school voor uit gebreid lager onderwijs in het zuid- westeliike stadsdeel uitgaande van de Stichting Roomsch-Katholieke Scholen te Leiden een bedrag van f. 26.671 beschikbaar te stellen. Benoemingen en Na Alphen aan den Rijn. Katwijk en Sassenheim was ditmaal Voor schoten aan de beurt. Het gemeente bestuur, vertegenwoordigd in de per soon van de burgemeester, de heer L. de Kool. de beide wethouders, de he ren G. Schrama en J. J. Dekker en de gemeentesecretaris, de heer J. de I Bres. had voor een voortreffelijke ontvangst gezorgd. Eerst in de raad zaal en later in het Culturele Cen trum. met tussen beide ontvangsten een bezoek aan enkele vóór Voor- Advertentie melding werd gemaakt. De open baarheid van een college bij de aan vaarding van een lectoraat maakt het wenselijk, ook enigszins begrijpelijk Gistermiddag aanvaardde dr. W. te zijn voor de niet-vakgenoten on- llijmans het ambt van buitenwoon der het publiek. Leids lector in de experimentele reu- matologie met een oratie onder de IHet onderwerp van de openbare titel „Van Knidos en Kos". Knidos en 'f van Hömar" ,betr0' h" ,ont" Kos kunnen worden beschouwd als staan en„de ontwikkeling van het ge- svmbolen van divergerende richting *r"P, ..collageenziekten waarbij spe- in de geneeskunde. Dr. Humans had claal. aandacht werd besteed aan de de combinatie van deze begrippen als £°bJflaUek Van ordamn8 en cIasa>" titel gekozen omdat hij de wenselijk- "ca"ev _ulM(-n.-lpvtan is in. heid van een combinatie van we- „.«g» L i.ne.imnnoiiii. viohtimron Kni11gevoerd door Klemperer en medewer- Jt L hl l,?.,. omtrent de samenstelling van de van deze twee titel-begnppen geen grMp coUageen.zlektpn §wken at_ i hankelijk te zijn van de benade ringswijze. die de onderzoeker volgt. Eénzijdigheid leidt licht tot een star heid, die niet bevorderlijk is voor het verkrijgen van een dieper inzicht in deze materie. Een veelzijdige bena dering houdt meer beloften in. Be halve de kliniek en de pathologische anatomie hebben vooral de inmunolo- gie en de genetica belangrijke bij dragen geleverd. Het uiteindelijke doel van de on derzoekingen op dit gebied zal moe ten zijn het leren onderkennen van de oorzaak en ontstaanswijze van ge noemde ziekten teneinde aldus te ko men tot een rationele therapie en mo gelijk preventie. De onderzoeker zal daartoe reeds bekende technie ken moeten toepassen en zo nodig zuiver wetenschappelijk nieuwe ter reinen moeten ontginnen Dr. Hijmans recipieerde na zijn oratie, die hy met de gebruikelijke toespraken besloot, in de ontvangst zaal van de academie. Voorschoten: ideale woongemeente Het besluit van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland om op gezette tijden een werkbezoek te brengen aan plaatsen in het district der Kamer, is bij alle partijen in goede aarde gevallen. Re leden stellen het op prijs om door persoonlijk contact op de hoogte te worden gesteld van de problemen, waarmede een gemeente te maken heeft, terwijl de ontvangende gemeente bij een dergelijk bezoek een goede gelegenheid hebben. ..zich te presen teren". Dit bleek ook gistermiddag weer. ontslagen In een aantal vacatures by het openbaar lager onderwijs zouden B. en W. willen voorzien door benoeming van de heer H. Huigen onderwijzer aan de openbare school voor ulo te Holten de heer J. C. Bos na zijn repatriëring uit Nieuw Guinea nog zonder betrekking, mejuffrouw N. Nanning, tijdelijk onderwijzeres aan de Jan Ligthartschool (school voor g.l.o. aan de Damlaan), de heer A. J E. van Charldorp, onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Leid schendam. mejuffrouw J. W. de Boer, tijdelijk onderwijzeres aan de Pesta- lozzischool ischool voor g.l.o. aan de Kernstraat), mejuffrouw J. H. Man- sens, tijdelijk onderwijzeres aan de Lorentzschool (school voor g.l.o. aan de Lorentzkade), de heer J. Mole naar. tydeiy-k onderwijzer aan de school De Schakel (school voor g.l.o. aan de Zuidsingel), de heer J. H. van Leeuwen, tijdelijk onderwijzer aan de school De Graankorrels i school voor g.l.o. aan de Haverstraatmejuf frouw L. Strötbaum tydelijk onder wijzeres aan de Marnix van St. Aldegondeschool (school voor g.l.o. aan de Maresmgel), de heer J. van Roijen, tydeiyk onderwijzer aan laatstgenoemde school en mejuf frouw C. J. van der Steen onder wijzeres bij het openbaar lager onder wijs te Assendelft. Voorts doen B en W. de raad een voorstel om te benoemen aan het Gymnasium a. mevr. drs. E. H. van Dijkde Meijer, tot tijdelijk lerare.s in de klassieke talen; b mej. J. C. Visser t Hooft, tot tijdelijk lerares in de Nederlandse taal en letterkunde: c. de heer drs. Geecke Svbesma, tot tydeiyk leraar ln de Nederlandse taal en letterkunde: d. de heer drs. R. Sattler. tot tydelijk leraar in de wiskunde: idem mevrouw J. M. H. GolubevsBont. tot tijdelijk lerares ln de handwerken aan de Louise de Coligny-H.B S.; Idem de heer B. J. H. Broers, tot vakonderwijzer in de lichamelijke oefening by het open baar uitgebreid lager onderwys. Eervol ontslag wensen B. en W. te verlenen aan mej. drs. P. van Dalf- sen uit haar betrekking van lerares in de Engelse taal en letterkunde aan CT O Ft de moderne Zig-Zag naaimachine fantastischi Werkt ook i iiken en vergelijken. MAAKT DIT MOGELIJK Breestraal 171 het Gymnasium; idem aan mej. I. M. G. van Kuik uit haar betrekking van onderwUzeres aan de Jan Ligthart school en aan mej. J. Metzelaar uit haar betrekking van onderwyzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwys aan de Johan Wage- n aar laan. In de vacature van hoofd van de Da Costaschool (school voor g.l.o. aan de Da Costastraat) die op 20 augustus as. zal onstaan door de overplaatsing van de heer R. H Muntinga naar de Gunningschool (school voor g.l.o. aan de Driftstraat» zouden B. en W. willen voorzien door overplaatsing van de heer J. B. Vol kers. hoofd van de school De Graan korrels (school voor g.l.o. aan de Haverstraat). Voorts zal de raad zich ln deze zitting moeten uitspreken over de volgende voorstellen: aan mr J. L. Van de Graaff, Van Leeuwenstraat 134, te Voorburg, ten behoeve van de bouw van een vrijstaande één gezinswoning, te verkopen het per ceel bouwterrein, gelegen aan het Kasteelhof. groot ongeveer 609 m2 voor de prijs van f. 24.500 in totaal; het aangaan van enkele aankopen in verband met het onteigeningsplan ..Groenoordhet brengen van een wijziging in de begroting-1962 van het grondbedryf; het garant zyn voor een geldlening van het Diaco- nessenhuis; het wyzigen van de Ver ordening op de keuring van waren en het doen van kapitaalsuitgaven in 1963 voor de Gasfabriek en de Elektriciteitsfabriek onderscheiden- lijk f. 1.320 000 en f. 3 780.000 waarvan in totaal ten laste van de vernieu wingsfondsen der fabrieken f. 160.000 komt. schoten belangryke bedreven. Met de voorzitter van de K.vK., ir. J. J. G. van Hoek, de onder-voorzitter, de heer G. J. den Heeten en de secreta ris. mr. H. A. C. Branderhorst, waren ook vele leden mee opgetrokken voor dit werkbezoek. Burgemeester De Kool heette hen allen harteiyk welkom om daarna enkele aspecten van het Voorscho- tense gemeenteleven te belichten. Met nadruk stelde spreker vast. dat Voorschoten een ideale woongemeen Vaandeluitreiking Op 3 juli zal op de Markt te Delft een nieuw vaandel worden overge dragen aan de Delftse Studenten Weerbaarheid. Aan deze plechtigheid zullen verschillende studentenweer- baarheden deelnemen, onder andere te is en door zyn uitbreidingen blyk Pro Patria uit Leiden. Prins Bern- heeft gegeven de snelle harteklop van [hard zal om drie uur de troepen in specteren en later een défilé air het Westen te verstaan. Snelle groei De la Beckwith voor ..grand jurv" Een rechter in Jackson, in de Ame rikaanse staat Mississippi, heeft gis- 11TOlwu ten bepaald, dat Byron de la Beek- vinden 1176 personen hun arbeids- w*th. die beschuldigd wordt van 1 mDArH nn H r* nnn^rlA^ft. Xf.J Wethouder Schrama hield hierna de genodigden enkele cyfers voor ogen. waaruit duidelijk de snelle groei van deze gemeente viel af te leiden. Woonden er in 1863 nog geen 2000 mensen in Voorschoten, thans zyn dit er 16.300, o.w. ruim 2000 woonforensen Uit andere gemeenten vinden 1176 personen hun arbeids veld in Voorschoten, terwyi dagelijks 2011 Voorschotenaren de gemeente uittrekken om elders werkzaam te zyn. Byna 1200 vinden dat in de Haagse agglomeratie. Voorts schonk wethouder Schrama aandacht aan de ryke schakering van het Voorscho- tense industriële leven en het mid denstands- en ambachtsbedryf. Dat Voorschoten op weg is een middelgrote gemeente te worden, bleek uit de uiteenzetting van de wethouder van Openbare Werken, de heer Dekker. Hoewel ook Voorscho ten afhankeiyk is van het „Haagse" bouwbeleid, is Voorschoten in staat - alle plannen liggen gereed om over tien a vijftien jaar aan 25.000 mensen huisvesting te bieden en over 25 jaar aan zelfs 40.000. Exc ursies Het bleef deze middag niet enkel by woorden. Ook enkele excursies werden gemaakt. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de Kon. Zilver- fabriek Van Kempen en Begeer, waar de directeur, mr. S. A. Begeer, zich een charmante gastheer toonde en de genodigden uitvoerig op de hoogte stelde van het fabrikatiepro- ces van gouden en zilveren sieraden en het slaan van penningen. In een geheel andere sfeer lag de excursie naar de Aardewerkfabriek van de heer P. Groeneveldt. waar men geconfronteerd werd met een reeds eeuwenoud ambacht en wel dat van het potten bakken. Tydens dit werkbezoek heeft lr. Van Hoek het gemeentebestuur be dankt voor de genoten gastvryheid. waarby hy tevens gelegenheid vond te wyzen op de vele aantrekkelyke facetten van Voorschoten als woon gemeente. moord op de negerleider Medgar Evers, zich zal moeten verantwoor den voor een „grand Jury", die maandag a.s. bijeenkomt. Bij een voorlopige behandeling van zyn zaak verklaarde De la Beckwith onschuldig te zyn. Zoals bekend is op een geweer, dat in de nabyheid van de plaats waar Evers twee weken ge leden in de rug werd geschoten werd gevonden, een vingerafdruk ontdekt, die van de beschuldigde zou zyn. Intussen is in Atlanta, de hoofd plaats van de staat Georgia, tussen een comité van blanke restaurant houders en negerleiders een overeen komst bereikt om by wyze van proef in 25 restaurants de rassenscheiding op te heffen. Als deze „proeftyd" goed verloopt, zullen meer blanke eethuizen in de stad voor negers wor den opengesteld. De Verenigde Staten kunnen niet langer de morele smaad van de ras sendiscriminatie toelaten, doch het probleem is zo gecompliceerd, dat het niet in een wip kan worden opgelost. De Amerikaanse minister van Jus titie Robert Kennedy zei dit vandaag in een verklaring, die hy aflegde voor de justitie-commissie van het Congres, waar een wetsontwerp ter bestriding van de rassenongeiykheid wordt behandeld. Alle V.N.- leden verantwoordelijk De begrotingscommissie van de Al gemene Vergadering der VN heeft gisteren tegen de bezwaren van de communistische landen en Frankrijk het standpunt ingenomen, dat alle lid-staten gezamenlyk verantwoor- deiyk zyn voor de financiering van de operaties van de volkerenorgani satie ter handhaving van de vrede. Voorts ging de commissie, waarin alle 111 leden van de VN zyn vertegen woordigd, akkoord met een reeks richtlijnen voor het byeenbrengen van de benodigde gelden. De kern hiervan is dat de geïndustrialiseerde landen het erootste deel voor hun rekening moeten nemen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3