Indrukwekkende rede van KENNEDY in Frankfort De Kort: rust na omstreden keus Zweedse kolonel was spion voor de Kussen g Marineboot overvaren: 3 doden Bevolking ontving hem geestdriftig Niet cdle KVP-ers achter de formateur Leverde sinds 1948 foto's aan Moskou (9üd tyfie teuws Spanje bouwt voor toerisme ZIELIG Uitstoting van Zuid-Afrika lost niets WEERBERICHT 1 Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 26 JUNI 1963 No. 30991 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 825 per kwartaal, t. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 mend applaus ontlokten aan de vele aanwezigen. De Amerikaanse president had zich gisteren geen betere omgeving voor zijn belangrijke toespraak kunnen wensen: in de Paulskirche kwam het eerste vry gekozen Duitse parlement in 1848 bijeen en nog altijd is de naam van de kerk een symbool voor de idealen van vrijheid en democra tie, die destijds in Duitsland leefden, maar helaas weldra werden gesmoord door anti-democratische reactie. (Van onze correspondent in Bonn) President Kennedy heeft gisteren in de Frankforter Paulskirche voor een gezelschap van 250 Bondsdagafgevaardigden, ministers en hoge persoonlijkheden uit industrie en wetenschap, een hoogst n«|.h]rn rlicr belangrijke rede uitgesproken, waarvan het leidende thema hetUciJ* Atlantische deelgenootschap was. Daarin ligt de toekomst van het westen: het is een systeem van samenwerking, Wederzijdse af hankelijkheid en harmonie, aldus Kennedy, die erop wees, dat de Amerikaanse garantie voor vrede en veiligheid in Europa op het fundamentele feit van Amerika's eigenbelang gebaseerd is. Want een sterk verenigd Europa, dat een volwaardige en gelijke partner van Amerika kan zijn, is in het belang van ons allen. Vice-kanselier Erhard had zijn grote dag" De eerste taak der Atlantische ge meenschap is het organiseren van de militaire samenwerking, aldus Kennedy. De Westduitse bUdrage daaraan met conventionele strijd krachten is van essentieel belang. De atoombewapening, tot nu toe uitslui tend een zaak van de Amerikaanse NAVO-partners, moet zich ontwik kelen tot een Atlantisch afschrik kingswapen met echte Europese deelneming. Gescheiden nationale afschrikwapens (zoals De Gaulle II) noemde Kennedy „terugzetten van de klok". In de tweede plaats is de economische samenwer king. De komende ronde van han delsbesprekingen schept de mogelijk heid gemeenschappelijke industriële Ien agrarische beleidslijnen uit te stippelen. In tegenspoed zijn wij deelgenoten Igeweest laten wij dat nu ook zijn in Uit ons land zeker 200.000 bezoekers Het Spaans Internationaal Toe risten Bureau verwacht dit jaar ten minste 200.000 bezoekers uit Ne derland, ruim 30.000 meer dan in Dit vertelde de heer H. Cor tes. vertegenwoordiger van dit bu reau in Den Haag. Hij verklaarde, dat de Spaanse re gering in de komende tien jaar ruim 10 miljard gulden in nieuwe natio nale autowegen en andere verbin dingen zal investeren. Verleden jaar werden in Spanje ruim 850 nieuwe hotels geopend. Dit jaar zullen ruim 1000 nieuwe hotels, waaronder zeer grote, de deuren openen. Voor het eerst zullen dit jaar speciale air-conditioned autoslaaptreinen van Madrid naar Malaga, centrum van de zonnekust rijden. De heer Cortes zei, dat Spanje nog honderden ki lometers vrije en vrijwel verlaten stranden heeft, waar miljoenen toe risten zich kunnen verpozen. In to taal verwacht Spanje dit jaar 12 miljoen vreemdelingen. Zoals ge meld ging verleden jaar reeds 10 procent van het Nederlandse bui tenlandse toerisme naar Spanje. Het overschrijden van de Frans- Spaanse grens zal worden verge makkelijkt door de bouw van twee tunnels onder de Pyreneeën en door een nieuwe 22 meter brede autobrug bij Irun, waarop gezamenlijke doua necontrole zal worden gehouden. De oude Internationale brug zal op den duur uitsluitend voor vrachtver keer worden gebruikt. voorspoed, zo zei de president, die waarschuwde, dat monetaire proble men ons in hun greep kunnen krij gen als de grote vrije landen van de wereld deze problemen niet onder controle krijgen Ten derde noemde Kennedy als taak voor de Atlantische gemeen schap de politieke samenwerking. Het meest nodig is eenheid van politieke doelstelling. De 200 miljoen Amerikanen en Canadezen moeten samen met de 300 miljoen Westeuro peanen een anker der vrijheid vor men voor de hele wereld. Hiertoe is Europese eenwording van primair belang, aldus Kennedy, die. opnieuw met duidelijke kritiek op de Franse opvattingen, stelde dat alleen een in zijn totaliteit verenigd Europa een gelijke partner is in de Atlantische gemeenschap. Alleen een dergelijk Europa kan aanspraak maken op ge lijkwaardige behandeling, op een zelfde verantwoordelijkheid en op gelijke offers, aldus Kennedy, die er wel by zei dat Europa uiteraard vrij is zyn eigen weg naar eenheid te be wandelen. Vele taken President Kennedy heeft gisteren een zeer drukke dag gehad. Al by het ontbyt kreeg hy bezoek van de West- beriynse burgemeester Willy Brandt, met wie hij een uurlang vriendschap- pelyk van gedachten wisselde, dit maal eindelyk eens zonder tolk. Daarna stapte Kennedy om half tien in een helikopter, die hem naar Langendiebach bij Hanau bracht, waar hy een bezoek bracht aan onderdelen van het vyfde Ameri kaanse leger. In de helikopter werd Kennedy vergezeld door vice-kanselier Erhard, voor wie nu eindelyk de grote dag gekomen was. Zowel zondag als maandag was de man, die Adenauer in de herfst zal opvolgen, door het protocol stiefmoederlijk bedeeld en mocht hij niet mee in het gevolg van de Amerikaanse gast! Gisteren was Erhard er echter de hele dag by. In Langendiebach mengde Ken nedy zich onder de soldaten. Hy lunchte in de onderofficiers-mess en sprak de manschappen toe. Daarna reed hy in 'n open auto vergezeld van Erhard en de minister-president van de deelstaat Hessen, Zinn, naar Frankfort. Naar schatting 1 miljoen mensen omzoomden de straten #an Kennedy's route en het gejuich was niet van de lucht. De binnenstad van Frankfort was één mensenzee: 70.000 mensen verdrongen zich voor het raadhuis op de Römerberg. onder wie vele Amerikanen, van wie er alleen in de stad Frankfort al 10 000 wonen. Voor vensterplaatsen langs het Raadhuisplein was 250 mark betaald! Enthousiasme Na een vlotte toespraak, waarin hy de vrijheidszin van de Frankforters prees, ging de president daarop dwars door de menigte te voet naar de Paulskirche, links en rechts handen schuddend, wuivend en groetend en om hem heen een kordon van veilig heidsmannen. Verderop overal agen ten. die slechts met de grootste moeite het publiek, dat over de af rasteringen dreigde te klauteren, in bedwang wisten te houden. Door het gedrane en de zwoele hitte op het plein vielen trouwens talloze kijkers flauw, zodat de eerste hulp by onge lukken niet stil zat. Na afloop van de plechtigheid in de Paulskirche ver trok Kennedv naar Wiesbaden, waar hii zijn intrek nam in hotel Steuben. Daar had hij nog een gesprek van een uur met vice-kanselier Erhard, die gisteren kennelijk genoot en in de auto naast Kennedv wel met een ernstig gezicht, maar toch met brede armgebaren de bevolking groette. Gisteravond was Kennedy de gast van minister-president Zinn, die in het Kurhaus van Wiesbaden een ontvangst gaf. Bij de aankomst van de president daar doorbraken de meer dan opgewonden 250.000 belang- Oostduitse grenswachten heb ben gisteren een drie meter hoge schutting opgericht om de Oost- berlyners te beletten president x Kennedy te zien, die vandaag een bezoek aan het westelyke stadsdeel brengt. Het witgeschil derde houten gevaarte is dwars over de weg naar de Branden burger Poort gezet en beneemt samen met tussen de pilaren van de poort opgehangen vlag- gedoeken een ieder die van Oost-Beriyn uit naar het weste lyke gedeelte van de stad zou willen lujken volledig het uit zicht Medewerker van T~\ T'7~ t Kennedy gaat Parijs inlichten (Van onze correspond, in Parys) President Kennedy zal, vermoede- ïyk zodra hy zelf in het land van herkomst zyner voorvaderen, Ierland, is gearriveerd, in de persoon van zyn naaste medewerker McGeorge Bundy, een afgezant sturen naar Parys om de Franse regering officieel van de resultaten van zyn besprekingen in Bonn, Londen en Rome op de hoogte te stellen. De nauwkeurige datum van Bundy's komst is in Parys echter nog niet bekendgemaakt. De Franse rege ring beschouwt het voornemen van de Amerikaanse president, lykt het, vooral als een hoffelykheidsgebaar, (Van onze Haagse correspondent) De geheimhouding, welke dr. De Kort de by de kabinetsformatie be trokkenen heeft opgelegd, heeft ef- waaraan verder nauwelijks pólitieke Van„ de eis""n betekenis mag worden gehecht. Men L'^.d'n, bliift hier Kennedv', rei, al, een noe® niets uitgelekt. De samenkom - ,!hLlS offertiore 'ten van de ARP. cm; en VVD Birre zien de d DlomltiSe Msmè wiren voor twee uur afgelopen. Maar j fractieleider, de heer Andriessen, ver. va^gene?aal De GaSïe ih Eurona te At KVP' haalde het vastge«telde tijd- scheen om kwart over vijf, HU had 45 ondermhnen irn mnl in Zn stip uur me<' Toen de I mlnuten nodig om zijn verslag uit t« Bevaren vall te exclusieve Griend katholieke Tweede-Kamerleden om brengen. Om zes uur tenslotte ver- „h,nthond.n ditYi uur uiteengingen, was dat slechts scheen mr Toxopeus. die al schapsbanden met Parus dik te on- ,m,r een pauze. Om half drie werd dei - derstrepen en breed uit te meten. vergadering voortgezet. Om vier uur i was men niet gereed. De ontmoeting met de fractievoorzitters werd der- I halve naar wat later verschoven. Om kwart over vier opende de I Antirevolutionaire fractieleider, de heer Van Eysden, de ry. een half uur later gevolgd door mr. Beernink <CHU>. De waarnemend KVP- De Amerikaanse president zag naast vermindering van de oostwest- spanning ook nog allerlei andere be langrijke taken weggelegd voor de Atlantische naties. Ten eerste meer onderling overleg over militaire en economische zaken; daarnaast ook het verwezenlyken in eigen gebied van het ideaal van volledige vryheid voor alle burgers. In dit verband stelde Kennedy de stryd in Amerika voor vrijheid en welvaart van alle burgers (ook de negers) naast het Europese streven naar eenwording. Tenslotte ontwierp de president in enkele zinnen een toekomstbeeld, waarnaar alle Atlantische naties de opdracht hebben te streven: een nieuwe sociale orde. gebaseerd op vryheid en recht, waarin de mensen hun leven kunnen bepalen, waarin staten dienaren zyn van hun burgers en waarin alle mannen en vrouwen deel kunnen hebben aan een beter leven voor henzelf en hun kinderen. Kennedy's rede werd met veel applaus ontvangen. Waarnemers noemden de toespraak de belangryk- ste inzake buitenlandse politiek, die de president sinds zyn ambtsaan vaarding twee en een half jaar gele den heeft gehouden Bondsdagpresident Gerstenmaier, stellenden het politiekordon, waar die in Frankfort als gastheer optrad, j door Kennedy in het gedrang kwam. zei met nadruk, dat allen zich achter Op de terugweg naar zyn hotel moest de principes van Kennedy's rede hii zelfs een omweg maken omdat de schaarden, woorden die een instem- straten met mensen versperd waren. l 1 JTh I *>erei Twee Russische diplomaten liet land uitgezet In Zweden is de kolonel van de luchtmacht Stig Wenner- ström, die bij het ministerie van Buitenlandse Zaken was gedeta cheerd voor ontwapeningszaken, in arrest gesteld. Hij heeft be kend sinds 1948 voor de Russen te hebben gespioneerd. Ofschoon het onderzoek nog pas in het be ginstadium verkeert, spreekt men reeds van de grootste spionage- zaak, die ooit in Zweden is voorgekomen, In elk geval zijn 2 Russische diplomaten, de mili taire attaché Nikolski en eerste ambassade- secretaris Baranowski. door de Zweedse regering tot ongewen ste personen verklaard. Zij heb ben het land op staande voet moeten verlaten. Washington geweest. Hij is 57 jaar. Hy heeft bekend aan de Russische ambassade tegen betaling fotokopieën van documenten over de Zweedse defensie en geheime militaire papie ren over andere landen te hebben verstrekt. Deze affaire heeft in Zweden groot opzien gebaard, daar Wennerstróm tot een van de aanzieniykste families van het land behoort. Hy is adju dant van Koning Gustaaf Adolf ge weest, toen deze nog kroonprins was. Hy is drager van hoge Zweedse en buitenlandse onderscheidingen. I De gearresteerde kolonel is I marine-attaché in Moskou Men weet nog niet by benadering wat Wennerström in de loop van de vyftien jaar. dat hy spioneerde, naar Moskou heeft doorgegeven, maar nu al staat vast, dat hier geen sprake is van een „lek" maar van een „pyp- leiding", waardoor de Sowjet-Unie over de Zweedse luchtmacht het voornaamste middel waarop Zweden in geval van oorlog vertrouwt werd ingelicht. Volgens een woord voerder van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken wist Wen nerström „alles wat er by mogeiyk- heid maar aan belangrijks te weten was over de Zweedse luchtmacht". Bovendien veroorloofde zyn positie generaal-majoor hem kennis te nemen in de mobili- vagen om te worden vervangen door satieplannen en in elk ander soort nieuw, en wellicht veel gevaar van Zweedse defensiegeheimen. 1^.er yp®' man v^ouw die Zlch Dat het spioneren kolonel Wenner- j vl£t en prettig voordoet, een ogen- ström geen windeieren heeft gelegd, schynlijk nonchalant leven van ple- is ook al duideiyk geworden, minderzier leidt, maar achter dit sociaal duideiyk is, waarom niemand zich in camouflagescherm *Un inlichtingen al die jaren heeft afgevraagd, hoe I verwerft met een dodeiyke efficien- Wennerström dingen kon doen, die tie- men normaliter van een kolonels salaris zich niet kan veroorloven. De kolonel woonde in een luxueuze villa ook in de dure buitenwyk Djursholm van Stockholm (met aantrekkeiyke vrouw die al na een kwartier de formateur verliet. De antwoorden werden ten dele mondeling, ten dele schriftelyk gegeven. De mondelinge antwoorden zullen schriftelyk worden bevestigd. De formateur liet weten, dat hy een en ander rustig wilde bestude ren alvorens een volgende stap te ondernemen. Geen van de fractieleiders bleek bereid enig teken van optimisme te en. De heer Andriessen ont- ide slechts, dat er van tweespalt de KVP sprake zou zyn. Het overleg omtrent het basisprogram ma zou thans voornamelyk de za kelijke kwesties betreffen. Verwacht wordt, dat mogeiyk na enig afzonderlijk overleg de for mateur de fractieleiders bUeen zal roepen. Nader vernemen wij, dat er een ak koord bereikt zou zyn over de nieuwe programmapunten (mogelijkheid van structurele belastingverlaging: paci ficatiecommissie voor de commerciële televisie- aantal woningen boven 90 000 per jaar ln vrije sector en schrappen van het punt tegengaan speculatieve winst op landbouwgron den en dergeiyke). De formateur had de fractieleiders gevraagd of zy met deze programma punten en zyn keuze van partilen ak koord gingen. In de KVP-fractie bleek slechts een meerderheid en geen algehele instem ming te bestaan. Van Antirevolutio naire zyde werd gezegd: „Deze vier partyen moeten het maar doen". Uit CHU-kring vernamen wy. dat men niet bar gelukkig is met de formule ring van dr. De Kort. De CHU wilde echter wel voorlopig akkoord gaan. Een definitieve houding zou zij bepa len. als bekend Is met welke figuren men in het nieuwe kabinet te maken krijgt. De Zweedse kolonel Stig Wen nerström. die gearresteerd is na vijftien jaar voor de Russen te hebben gespioneerd. en twee kinderen), ging zeer veel uit en was een royaal gastheer voor een uitgebreide schare van vrienden en kennissen. Hoe langer hoe meer begint het klassieke beeld van de spion te ver- WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Aan- vankelyk vry krachtige, later meest matige wind tussen zuidwest en noordwest Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Morgen iets afnemende, maar nog koele zuidwesteiyke wind. Overwe gend droog met nog een enkele bui. Ook brede opklaringen by een mid dag temperatuur van 16 graden. Temperatuur van het zeewater 15 graden. Vooruitzichten: oceaanstro ming houdt het voorlopig nog koel en wisselvallig. 27 juni Zon op: 4.21 uur; onder. 21.04 uur Maan op: 11.05 uur; onder: 0.22 uur. Hoogwater te Katwyk te 7.23 en 19.49 uur, laagwater te 3.07 en 15.25 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Enige druk Mr. Toxopeus verklaarde ons. geen by zonder hoge verwachtingen te heb- bmen omtrent de mogelijkheid van structurele belastingverlaging „Ik vindt het echter gewenst, dat het punt belastingverlaging in het aan vullend programma is opgenomen. Dan kan er t-Z.t. ten minste enige druk worden uitgeoefend". Over de pacificatiebemiddeling in het commerciële tvprobleem zei mr. Toxopeus, dat de mogelijkheid van tegenstemmen in feite altyd bestaat. „We moeten dat nog maar eens be zien. De mogelijkheid van een tus- sentydse regeling wil ik niet by voor baat buitensluiten. Stel Je voor. dat zo'n commissie tien Jaar lang verga dert. Moeten we dan al die tyd de NTS haar gang maar laten gaan?" Het gesprek met dr. De Kort noem de mr Toxopeus „van prettige aard". Naar zijn mening kon dr. De Kort na de antwoorden van de vier fractie leiders „voorlopig wel uit de voeten". (Van onze Dordtse correspondent) Drie mensen kwamen gistermiddag by Keizersveer om het leven, toen een landingsboot van de Konink- lyke Marine, die een proefvaart maakte op de Bergsche Maas, werd overvaren door de 444 ton metende binnenvaarttanker „Volendam" uit Rotterdam. Tien opvarenden kon den zich zwemmend in veiligheid brengen of werden door andere schepen opgepikt. De slachtoffers zyn: L. A. Zom uit Maassluis, employé van Verolme, A. de Wit uit Alphen aan den Rijn, hoofdambtenaar van het ministerie van Marine en de hoofdopzichter C. G. de Vryen uit Den Haag, eveneens van het ministerie van Marine. De landingsboot van polyester, voor de Koninklijke Marine vervaardigd door Scheepswerf van Verolme in Heusden, was de tweede boot van een serie van vier en men had er goede verwachtingen van. omstreeks kwart over vyf voer het landingsvaartuig op ongeveer drie kilometer ten oosten van de brug by Raamsdonkveer, toen de over varing plaats vond. Hoe het pre cies is gebeurd is nog niet bekend. De Koninkiyke Marechaussee heeft dat nog in onderzoek. De Bergsche Maas is ter plaatse on geveer 150 meter breed. Onmiddel- ïyk na de ramp stelde de beman ning van de „Volendam" onder lei ding van kapitein H. de Jong alles in het werk om ce drenkelingen te redden. Drie werden vermist, zy Een landingsvaartuig van het type. dat gisteren op de Berg sche Maas is overvaren, waarbij drie opvarenden om het leven kwamen. zyn later door pontonniers gebor gen. De overigen zyn naar de ka zerne overgebracht, waar ze droge kleren en koffie kregen. op Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de VN, heeft zich gisteren op een persconferentie in New York met kracht gekeerd tegen elke poging om Zuid-Afrika uit de Verenigde Naties te stoten op de komende algemene ver gadering. Uitstoting van Zuid- Afrika zou „niets oplossen en alles kunnen vernietigen". Ver der zou een boycot van Zuid- Afrika door de overige leden van de volkerenorganisatie in strijd zijn met de geest van het handvest van de V.N. De Zuidafrikaanse regering heeft besloten haar afvaardiging naar de algemene vergadering van de Inter nationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève te handhaven, ook al wordt de werknemersdelegatie van Zuid- Afrika niet langer erkend. Dit heeft de minister van Arbeid. Trollip, in het parlement in Kaapstad bekend gemaakt. OAS-er krijgt levenslang O (Van onze correspondent in Parys) Levenslang voor de 32-jarige Frans man Bernier en twintig jaar voor de Hongaar Sari zyn de straffen waar toe deze beide leden van het OAS- commando. dat vorige zomer in Petit Clam art een aanslag pleegde op ge neraal De Gaulle, gisteren door het politieke tribunaal in Parys veroor deeld werden Van de overige leden van hetzelfde commando zijn by het eerste proces indertyd twee doodvon nissen gevallen waarvan er één dat van de beroepsofficier Bastten- Thiery ook ten uitvoer is gelegd. Treiler vergaan uit Bremerhaven: 27 doden Zevenentwintig opvarenden van de Westduitse treiler „München" uit Bremerhaven zün om het leven ge komen. nadat hun schip gisteroch tend vroeg by Faringehaven aan de westkust van Groenland was ver gaan. De overige vyftien leden van de bemanning werden gered. Er woedde een storm van wind kracht acht. toen de „München" met enige andere vissersboten genoemde haven naderde. De Westduitse boot kwam als gevolg van een sterke stro ming op een rif terecht en zonk. Een reddingsboot, waarin zestien op varenden zich trachten te redden sloeg om, waardoor dertien men sen zeker en de drie overige zeer waarschijniyk verdronken. Van de overige opvarenden bezweken er elf van uitputting of aan verwondingen, nadat zy door andere visserssche pen waren gered. Onder de overle venden bevindt zich de gezagvoer der. Hy is gewond. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Junij 1863: De Keizerin van Frankrijk heeft voor de hoffeesten be paald. dat bij de damestoilet ten ieder afzonderlijk stuk van oelijke kleur moet zijn, zodat een dame. die een geel kleed draagt, alles in geel daarbij moet dragen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1