'rof. Vondeling staat paf: VD mag weer meedoen WESTEN MOET DEFENSIE EN FINANCIEN SAMEN REGELEN Tsjechische diplomaat wegens spionage door Engeland uitgewezen (9uc/ u Voorzitter KAB: niet erg gelukkig £1 Nozem-schandaal in de Franse hoofdstad Lijn-De Quay wordt doorgetrokken 'WEERBERICHT Kennedy: niet wanhopen aan oplossing Duitse hereniging bij P Brief eerder pers dan Dij P.v.d.A. Jemen klaagt Engeland aan Delegatie uit bedrijfsleven naar Indonesië Opgezweepte zieli aan bende vergreep jonge meisjes In Zuid-Korea 50 scholieren bedolven ^gericht 1 maart I860 DINSDAG 25 JUNI 1963 No. 30990 LEIDSCH i icteur: E. A E. van Dlsboeck cfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte 8ingel I, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, t. 2.80 per maand, f 0.65 per week U WISSELVALLIG Bilt verwacht van heden- tot «■genavond: Bewolkt met plaatselijk enkele ien, maar later ook enkele opkla- 11 ïgen. Matige tot krachtige zuid- j stel ij ke wind over het algemeen s lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3| STRANDVERWACHTING Buienfront van depressie bij Enge- id passeert ons de komende 24 uur. larna iets koeler met een frisse id-westenwind. Morgen echter ook klaringen. In de middag 15 17 aden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Hogedrukgebieden g op te grote afstand, waardoor sselvallig strandweer. 26 juni 1962 >n op: 04.21 uur; onder: 21.04 uur. aan op: 09.55 uur; onder: -.uur. oogwater te Katwijk te 6.39 en 19.03 ir, laagwater te 2.20 en 14.41 uur. Mi nummer bestaat alt pagina's Onverschilligheid is gevaarlijk (Van onze correspondent in Bonn) ..Geen land kan zijn eigen vei ligheid handhaven en zijn finan ciële zaken met succes alléén re gelen", zo luidde een belangrijke zin, die president Kennedy gis- met zang en gitaarspel de gemoede ren op te zwepen. Zelfs de nu 20-jarige Johnny, die toch al heel wat orkanen van geest drift over zich heen heeft laten gaan, gaf na afloop toe, dat hy een massa van deze omvang men schatte die zeker 150.000 personen en vooral met deze overgave aan zijn „kunst" nog niet eerder had meege maakt. En Sylvie Vartan, die aan twistgeneugten en uitspattingen de laatste jaren ook wel het een en an der bij de hand heeft gehad, erkende dat ze tijdens haar optreden voor de microfoon op haar benen stond te trillen. Terwijl de jeugd door haar favo rieten al een flink einde was opge zweept, namen enkele tientallen „blousons noirs" het initiatief de feestvreugde nog wat hoger op te voeren met de resultaten die hier boven al werden aangeduid. De slachtoffers van de nozemrel, vooral winkeliers en café-bazen, over wegen zich met hun eisen tot de po litie te wenden, die te kort zou zijn geschoten in haar natuurlijke taak de orde onder alle omstandigheden te handhaven. De verzekeringsmaat schappijen weifelen over de brug te komen. Tegen dit argument lijkt weinig in te brengen, want zondag nacht was de orde in deze wijk, on danks een massale politiemacht, die zelfs nog door soldaten vrijwillig werd verstrekt, inderdaad ver te zoe ken. teren in Bonn op een persconfe rentie uitsprak. Alles wat de president zei wees in deze rich ting: Amerika en West-Europa hebben elkaar nodig, zijn op el kaar aangewezen. Met nadruk zei Kennedy, voor wie de Ame rikaanse betalingsbalans een grote zorg is, dat, als elk land zijn eigen monetaire zaken regelt met onverschilligheid tegenover andere landen, tenslotte het hele militaire bondgenootschap van het Westen uit elkaar zal val len, de wereld verdeeld zal wor den in een rijke en een straat arme sector en op den duur een catastrofe onvermijdelijk fs. De voor 1964 op het programma staande besprekingen over de handel tussen de Ver. Staten en Europa moeten daarom succes hebben, aldus de president. Met veel nadruk bracht Kennedy naar voren, dat hy het noodzakelijk vindt nog dit jaar een overeenkomst met de Russen af te sluiten voor het stoppen van de proe ven met kernwapens. „Als dat niet lukt, staan nieuwe series proeven voor de deur in 1964, '65 en '66 en dat zal ik als een ramp beschouwen", zei hij. Verbreiding van het bezit van kernwapens noemde Kennedy een reden om alle hoop te verliezen. De oprichting van een multilaterale atoom strijdmacht zal volgens hem niet die uitbreiding van kernwapens met zich meebrengen. Met andere woorden, ook als er een multilaterale met atoomraketten uitgeruste zee- slrijdmacht komt (en daarover spra ken Kennedy en Adenauer gisteren uitvoerig), dan nog geven de Ameri kanen en Britten de zeggenschap over deze kernwapens niet uit han den. Over de Duitse hereniging zei de president, dat men niet moet wan hopen, maar dat er geen onmiddel lijke oplossing voor de kwestie is. West-Berlijn blijft vrij, verzekerde hij. De huidige situatie in de stad achtte hij veiliger dan bijvoorbeeld in juni 1961, twee maanden voor de bouw van de muur. Met die opmer king liet hij blijken ervan overtuigd te zijn, dat de communisten nu doordrongen zijn van de Westelijke ernst in West-Berlijn te blijven en dat de bouw van de muur misschien zelfs een teken daarvan is. Slot pag. Z Drie infiltranten in Israël gedood Bfj een gevecht tussen Infiltran ten uit de strook van Gaza en een Israëlische patrouille zijn drie in filtranten gesneuveld, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder gisteravond in Tel Aviv meegedeeld. Een Infiltrant werd gewond gevan gen genomen. Het gevecht deed rich gisteren voor op Israëlisch gebied In het noorden van de Negeb. Van de zijd* van het Israëlische leger Is inmid dels meegedeeld, dat men de patrouilles langs de „Tens In de strook van Gaza versterkt heeft in verband met het feit dat er op steeds grotere schaal geïnfiltreerd wordt. Engeland heeft wegens spionage- activitelten de terugroeping verzocht van de 30-jarige Tsjechische diplo maat Premvsl Holan. derde secreta ris van de Tsjechische amhossa- ris van de Tsjechische ambassade in Londen. Men ontdekte, dat Holan iemand aangespoord heeft geheime inlichtingen voor hem in te winnen. De aangezochte vervulde echter geen officiële functie van enigerlei aard. De Tsjechische ambassade ver klaarde, dat de door de Britse lege ring opgegeven reden voor het ver zoek om Holan terug te roepen, niet in overeenstemming is met de waar heid „Dit Is de enige verklaring, welke wy bereid zyn af te leggen", zo werd hieraan toegevoegd. Verwacht wordt dat Holan, die sinds drie jaar in Londen woont, binnen een week Engeland zal ver laten. Van Britse zijde werd nog mede gedeeld dat de kwestie-Holan geen In Moskou werd gisteren een internationaal vrouwencongres geopend. Op de eerste rij zaten o.a. (v.l.n.r.) Valentina Teresj- kowa. Bikowski en mevr. Bi- kowski. Achter hen zat de echt' genote van Chroesjtsjow enkel verband houdt met de affaire Profumo-Keeler-Iwanow of met an dere recente spionagege vallen. Waarschijnlyk ls de eerste per soon. die Holan aanklampte, onmid dellijk naar de politie gegaan. De veiligheidsdienst heeft hem daarop verzocht contact met Holan aan te houden en verder te handelen op instructie van de geheime dienst op dat Holans bedoelingen precies dui delijk werden. Aangenomen wordt dat Praag als represaillemaatregel een Britse di plomaat van gelijke rang zal uit wijzen. Dit is de gewoonte van de landen achter het ijzeren gordijn. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Junij 1863: Wederom is de stad Leiden in het bezit van een paar zwanen, 't Is niets nieuws want Leiden had het recht tot houden eener zwanen drift in de nabijheid van de Rijnsburgsche poort. )e kabinetsformateur, dr. De Kort heeft voor de V.V.D. ge en. De Partij van de Arbeid gaat dus in de oppositie, ïadat dr. De Kort had besloten de lijn-De Quay door te trek- t is hij met grote voortvarendheid begonnen aan het laatste I van zijn formatiewerk: het uitwerken van een regeringspro- mma en het zoeken van personen, die bereid zijn, een plaats c nemen in het nieuwe kabinet. Jisteren nog werkt ehij nadere voorstellen uit, waarbij hij zijn isprogramma tot uitgangspunt nam. 'e fractievoorzitters kregen het stuk gisteravond in hun bezit. iorgen kwamen in het Tweede-Kamergebouw de fracties i de K.V.P., de A.R.P., de C.H.U. en de V.V.D. bijeen. )e Kort verwachtte vóór vanmiddag vier uur het antwoord i de fracties op deze nadere voorstellen. heeft prof. Vondeling gistermiddag in een uiterst kort briefje laten weten, dat hij op de redenen, die hem tot zijn keus brachten, nader zal terug komen" op een tijdstip, waarop ik u tevens vrijheid kan geven, daarvan in het openbaar gebruik te maken". Vervolgens werd de heer Vondeling dan nog vriendelijk bedankt voor de verleende medewerking Prof. Vondeling weet dus helemaal niet, waarom hij het bos is inge stuurd Ade WD leven nog weel bezwaren f'-m bepaalde onderdelen van het f sprogramma van dr. De Kort. lerover moet thans nog worden rlegd. De leiders van de christen- locratische fracties, die meer dan liberalen tevreden zijn over het Isprogramma, zouden echter wei- geneigd z\jn, de WD nog verder jmoet te komen. e WD zou natuurlek als ze r haar mening op te weinig pun- haar zin krijgt de thans be- e coalitie nog weer kunnen laten ïgen, maar ze zal zich eerst wel emaal bedenken. e heeft genoeg gelegenheid gehad haar mening ten opzichte van de nateur kenbaar te maken. Ze de diens standpunt en wist wat x te wachten stond, als de keus haar zou vallen. leer tegenstellingen schijnen te inen worden verwacht van de le- van de KVP-fractie, die de PvdA RJSstig zijn gezind. i.loals de voorzitter van het KAB, heer J. Middelhuis, die reeds gis- m verklaarde, dat hy de keus van De Kort betreurde. NTersooniyk", zo zei de heer Mld- huis, zie ik meer heil in het sa- j ngaan met de Party van de Ar- tal van punten zouden wy het met de PvdA kunnen vinden. VVD noemt zich wel een volks lij, maar is in wezen de party van meer kapitaalkrachtigen en hoog alarieerden". Overigens zal de iB welwillend, objectief en kritisch «nover de nieuwe regering staan, lis dit ook met de huidige regering gebeurd. De heer Middelhuis zei f, dat de KAB zich in haar samen- rking met het NVV gestoord ziet, fineer de Party van de Arbeid bui- ^1 de regering gehouden wordt. Geen motief Overigens niet alleen de keus van formateur, maar ook de manier, Vop hij die kenbaar heeft ge lakt, heeft in zeer ruime kring t buiten de PvdA en haar geest- rwanten sterke bevreemding ge let. Allereerst de keus zelf. Dr. De ■rt heeft veertien dagen lang de J|sie gewekt, dat hy zich by zyn is alleen zou laten leiden door de te van instemnimg, waarmee zijn isprogramma zou worden beoor- Id. Te elfder ure ls hy daarvan .der motivering afgeweken en 4 ft hy de partij .waarvan de leider I f. Vondeling, verklaarde, dat er „bUna volmaakte overeenstem- l^ig" bestond tussen haar en de for- teur, van deelneming aan het ka- u" et uitgesloten. De „rebel" Toxo- is daarentegen mag meedoen. - Vat vervolgens de motivering van keus of liever het gebrek aan itlvering betreft, dr. De Kort He Gissen Er zijn overigens al wel veronder stellingen geuit over de motivering. Prof. Vondeling sprak gisteravond in een VARA-radiouitzending als zyn veronderstelling uit, dat de formateur zich zal hebben laten beïnvloeden door de tegenzin van de ARP en de CHU tegen samenwerking met de PvdA. De regering van Jemen heeft gis teren by de Veiligheidsraad en bij de secr.-generaal van de VN, Oe Thant, geprotesteerd tegen de Britse agressie en bezetting van gebieden die tot Jemen behoren". Zo nodig zal Jemen om byeenroeping van de Veiligheids raad verzoeken. De Britten zouden sinds 11 juni „herhaaldeiyk" delen van Jemen hebben aangevallen met tanks en vliegtuigen. In het Britse Lagerhuis is intus sen medegedeeld, dat er nog steeds achttien man van een verdwaalde groep Britten (4ó in totaal) in han den van Jemenitische soldaten zyn. Gisteren is in de Jemenitische hoofdstad Sanaa officieel medege deeld, dat de Britse gevangenen daar „aan het volk zullen worden getoond, opdat dit uiting kan geven aan zyn afkeer van de Britten". Radio-Sanaa heeft bekendge maakt. dat Jemenitische strijdkrach ten by gevechten in het noordwes telijk grensgebied meer dan 300 in filtranten hebben gedood. In Aden wordt aangenomen, dat dit botsingen zyn geweest met aanhangers van de afgezette imam Mohammed el Badr. President Sallal van Jemen, die een bezoek van 23 dagen aan Irak, Syrië en Egypte heeft gebracht om dat hy zyn land wil laten toetreden tot de Iraaks-Syrisch-Egyptische statenbond-in-wording, is gisteren per vliegtuig uit Cairo naar Sana teruggekeerd, waarschyniyk in ver band met de incidenten in zyn land. Een andere lezing ls, dat de forma teur zich vooral heeft laten lelden door waarschuwingen van de minis ter van Financiën, prof. Zijlstra, dat de socialistische wensen inzake de uitbreiding van de kinderbyslagrege- ling en de verhoging van de AOW (kosten f 400 miljoen) de schatkist te zwaar zouden belasten en dat een dergelijke opwaartse druk op de overheidsuitgaven strijk en zet zou zyn bij deelneming van de PvdA aan het kabinet. Deelneming van de WD zou veel minder kostbaar zyn. Opvallend Het een behoeft het ander niet uit te sluiten. Opvallend is wel de draai, die prof. Vondeling de laatste dagen heeft gegeven aan de socialistische verlangens. Tydens de informatie- periode-Romme gold de bUdrage uit de schatkist ten behoeve van de so ciale zekerheid als een wezeniyk on derdeel van het socialistische streven tot maatschappyhervorming. Gisteravond, voor de radio, deed prof. Vondeling het voorkomen, of het meningsverschil tussen hem en de formateur hierover volkomen on belangrijk was. Hij sprak erover als „een puntje", met de nadruk op de laatste lettergreep, en deelde de luis teraars mee, dat de formateur en hij het over het basisprogramma voor 9914 procent eens waren geweest. Prof. Vondeling noemde de han delwijze van dr. De Kort onredeiyk en inconsequent. Het stak hem bij zonder, dat door de formateur geen redenen worden genoemd. Hy ver onderstelde, dat dr. De Kort zelf ge brek heeft aan goede argumenten. „Het is", zei hij, „een onbegrijpe lijke keus, een van de meest krasse staaltjes, die ik sinds 1946 heb mee gemaakt". Naar de mening van de heer Vondeling stelt deze handelwijze in het bijzonder de KVP in een sche ve positie „Een week geleden kreeg de WD de mantel uitgeveegd, nu krijgt ze diezelfde mantel omgehangen. Ik sta paf!" Zeer terecht toonde prof. Vonde ling zich verbolgen over de wyze, waarop de formateur hem heeft la ten inlichten. Een militaire koerier overhandigde hem tegen vyven in Hilversum de brief, waarin dr. De Kort hem meedeelde, dat de voor keur uitging naar de WD. Een half uur eerder, om kwart over vier, had de woordvoerder van de formateur in Den Haag de pers deze brief ai voor gelezen Journalisten, die prof. Vondeling om commentaar vroegen .kregen van hem te horen, dat hij officieel nog van niets wist. Hy betichtte de for mateur van gebrek aan goede ma nleren en meende, dat de kans groot is, dat iemand, die een dergelijke fout maakt, er nog meer zal maken. Later bleek dat de fout moest worden ge zocht by de Ryksvoorlichtingdienst, die ais woordvoerder van de forma teur optreedt. Men had zich verre kend in de tijd, die een koerier nodig zou hebben om In Hilversum te komen Overigens wordt dit incident vol gens de Rijksvoorlichtingdienst, door dr. De Kort zeer betreurd. Hy was er bepaald ontsteld door. Het „Centraal Orgaan voor de Economische betrekkingen met het Buitenland", waarin alle sectoren van het Nederlandse bedryfsleven ver tegenwoordigd zyn, heeft een groep van acht personen samengesteld, die na overleg met de Indonesische auto riteiten. op 13 juli naar Djakarta zal vertrekken. De groep bestaat uit de volgende personen: mr. J. J. Oyevaar (voor zitter). jhr. D. G. de Graeff, ir. C. S. Knottnerus, dr. W. T. Kroese, drs. A. Rom Colthoff, J. W. T. E. Sikkes, drs B. J. Udink en mr. J. R. Voüte. De bedoeling van de groep is te trachten de normalisering van de betrekkingen in het algemeen tussen Indonesië en Nederland te bevorde ren. Ze hoopt zich daarbij een beeld te vormen van de huidige economi sche structuur van Indonesië en op grond hiervan de mogelijkheden en modaliteiten te bespreken van de toekomstige economische samenwer king tussen beide landen. De groep zal enige weken ln Indo nesië verblijven. Na terugkeer zal de groep van haar bevindingen rapport uitbrengen aan het Centraal Orgaan. Politie schoot ernstig tekort (Van onze Par ij se correspondent) Een bende Franse nozems hier .blousons noirs", zwart- hemden, genoemd heeft zich in de nacht van zondag op maandag op de Place de la Na tion op beestachtige wijze gedra gen. Er zijn tientallen ruiten ge sneuveld, er zijn diefstallen ge pleegd en er zijn auto's in elkaar geslagen. Alsof dat nog niet erg was, werden meisjes op straat door deze veelbelovende jonge lieden uitgekleed en één meisje, dat nu in het ziekenhuis ligt, werd zelfs in het openbaar ver kracht. Het begon met festiviteiten, geor ganiseerd door een nieuw maandblad voor „twens", dat binnen enkele maanden de fantastische oplage van meer da.n een miljoen exemplaren heeft bereikt. De idolen van deze nouvelle-vigue-jeugd. ais Johnny Halliday, zyn vriendin Sylvie Var tan en Richard Anthony, die de stof leveren, waarmee het maandblad van de eerste tot de laatste regel wordt volgeschreven, waren zondagavond persooniyk op het feest aanwezig om Meer dan honderd scholieren van een middelbare school te Tsjang Joeng Po, op het ter hoogte van de zuidkust van Zuid-Korea gelegen eiland Koje, werden bedolven, toen zich een door slagregens veroorzaakte aardverschuiving voordeed waar door het op een heuvel gelegen schoolgebouw in elkaar stortte. Volgens Radio-Seoel zijn onge veer vijftig scholieren om het leven gekomen. De slagregens kwamen in het spoor van de tropische storm „Shirley", die over Zuid-Korea is getrokken. De aardverschuivingen, die zij teweeg brachten, hebben elders in Zuid-Korea 25 doden veroor zaakt, terwijl tienduizenden dak loos werden. Gisteren heeft de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam de zaak behandeld van de ..Maasdam die in februari bij Bremerhaven lek stootte op twee wrakken. Kapitein A. H. Lagaay komt bij het gebouw van de raad aan.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1