WORDT GASBEL VOOR DE 5 CONSUMENT „ZEEPBEL" LUISTER NAAR DE NATUUR! Speeltuinjeugd danst en speelt toneel Meer speelwerktuigen Oosterkwartier' m %oken blijft even duur9 alleen jrasverwarming wat goedkoper MONOPOLIE VAN HET AARDGAS Uitvoering Oosterkwartier ^Opgericht 1 maart 1860 Maandag 24 juni 1963 Tweede blad no. 30989 3_ (Van onze Haagse correspondent» Het heeft lang, heel lang geduurd, voor officieel mededeling inperd gedaan van de geweldige aardgasvondst bij Slochteren. a, Het lijkt er nu sterk op, dat het nog iets langer duurt voor wij mjet publiek, de afnemers van het aardgas, zodra dit aan particu- r jeren geleverd kan worden weten voor welke prijs wij kunnen jleelnemen aan de consumptie. av« En dat het nog weer heel lang zal duren - en dit zal wel de langste ,oDachttijd worden vooraleer Nederland iets zal weten van het pro- :vi/£, dat het geldelijk gezien, zal trekken uit „onze nationale gasbel". izll ;1 (Dit wachten schept een irriterend ■Jivoel bij allen, die met enige ernst ontwikkeling van exploratie en /oiploitatie hebben gevolgd en nog >pjeeds volgen. En men behoeft geen Yjcialist te zyn om de vraag te stel- >r in of hier niet plaats is voor vrees. at een monopolie ontstaat, waaraan consumpuegemeenschap onbe- jgihermd overgeleverd zal worden, t |De elementen voor een monopolie positie zyn er zeker: over enige ja- 2Qn zal het niet meer mogelyx zijn *blengas voor kookdoeleinaen te be- werd ons verteld - zullen de ge meenten het advies opvolgen van de Gas-Unie en twee prijzen berekenen één voor aardgas voor kookdoelein- den en één (een „beduidend" lagere) voor aardgas voor ruimteverwarming. De prijsberekeningen zullen veel minder gecompliceerd zijn dan die. welke thans gebruikt worden, zo werd ons voorts verzekerd. Maar op ons verzoek de formule te noemen, die de Gas-Unie zelf had gebruiktfzonder de factoren in getallen uit te drukken •kken van de instanties, die daar voor zorgen. Deze zyn dan 22par aangenomen kan worden iu»rdgasleverancier geworden. Voor trwarming zal er evenmin kolengas erkrygbaar zyn. En of men nog in [ojaat zal zyn om kolen of olie te ver zijgen op dezelfde wyze en tegen 2dzelfde pryzen als nu, mag zeker Uftwyfeld worden. 21 De distribuanten van het aardgas 'fillen zodanig gespreid zyn over Ne erland. dat het uitgesloten is, dat len kiezen kan tussen twee of meer iveranciers. Wie in Den Haag woont il van de enige Haagse leveranciers ï0ioeten betrekken; wie in Leiden of fhrolle woont is van de enige aldaar 3vestigde leverancier afhankelijk. ijHet enige argument, dat de moge- nijkheid van consumentenbescher- viing inhoudt, is dat van de over- tfcidsinvloed. Vijftig procent invloed 1Jeft het Rijk. Daarnaast zullen de ïfzamenlyke gemeentelijke distribu tiebedrijven een gemeentelijke in- 2ioed kunnen doen gelden. Bovendien 2»1 de noodzakelijke openbaarheid ei»n de prijzen en de winsten, ïlsmede de bestemming van deze "Hnsten! een ernstige rem zijn voor e kwade invloed, die een monopol ie- >«edrijf kan uitoefenen. Geheim m Openbaarheid van de pryzen. Dat bc i6 waarschijnlijk wel de belangryk- 11ste voorwaarde, die gesteld dient lcte worden. Reeds nu, terwijl de „tapkraan" nog niet is openge- ,ni draaid. lt Het heeft er echter niets van, dat 2(men ernst maakt met die open- iobaarheid. Integendeel: men schynt 2' alles te doen en niets na te laten 2Vn de openbaarheid te voorkomen. s' Waar men geheimhouding niet ge- heel kan handhaven lekt wel uit, mf N' Advertentie 2[ Zoekt U een GOED ANKER r! HORLOGE voor f30- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300.-. m v. d. WATER, Haarl.straat 207, ut heeft het. Grote keuze in alle ;n pryzen en merken. „Afscheid mr.J.Bool et) In een tegen vrijdagmiddag 2 uur Belegde speciale raadszitting zal in ljerband met het bereiken van de ensioengerechtigde leeftijd afscheid I orden genomen van de gemeente- 5 jcretaris. mr. J. Bool, die deze func- 1 e zeventien jaar bekleedde. Na af top van deze zitting tegen vier ejur vindt in de Burgerzaal van Jet Stadhuis een afscheidsreceptie >ïaats. Eindexamen Chr. Lyceum bij Voor het eindexamen afd. h.b.s.-A Jn aan het Chr. Lyceum geslaagd u Corry van Anrooy, Jannie Baalber- 1 ta, ]>im van Bemmel, Lauw Boel- tard, Nico Bruidegom, Addy van Eg- ïond, Nico Eikerbout, Emmy van "en Eykel, Nel van Gosliga, Jan leidsma, Rudi van der Lip, Hans .ugthart, Kees v. Nieuwkoop, Marie- ouise Otto. Jaap Parlevliet, Jan v. Plas. Roel Riphagen, Riet Schrier, farieke Schut, Maarten Sirag, Ma len Swaneveld, Cor Zandbergen, Iet S uidbroek. Willeke Betram, Gretha t, Iroks, Nelleke van Dijk, Ineke van B ipronsen, Liesbeth Stoute, Irene Vis- er. Afgewezen 4. I i BURGERLIJK' STAND VAN LEIDEN dat de Nederlandse consument zich niet moet voorstellen aardgas ge leverd te krijgen, dat belangrijk la ger in prijs is dan het gas, dat hij tot nu toe betrok. Calorisch is het aardgas van bete re kwaliteit, in veel gevallen is de druk hoger en als er dan nog een enkele procenten van de huidige gas- prijs (hoe gecompliceerd berekend en hoe zeer die in de verschillende ge- m^enten ook uiteenloopt) afgaan, dan mag de consument al heel te- Vieuen zyn. Die prys zal eerst dan belangrijk lager zyn indien de verbruiker ertoe besluit ook gas te betrekken voor ver warming. Er zullen dan ook wel over het gehele land door de distribue rende instantie, die aan de verbrui ker levert, twee pryzen in rekening worden gebracht: éen voor gas voor kookdoeleinden en één voor gas voor verwarmingsdoeleinden. Per gezin 100 Per gezin, zo is statistisch nage gaan. verbruikt Nederland voor hon- aerd gulden gas per jaar. Een ver laging van de gasprys, ook als die enige tientallen procenten zou bedra gen. betekent voor het huishoudbud get inderdaad niet veel. Geheel an ders wordt het als Nederland aard gas afneemt voor ruimteverwarming. Dan zou een sterke verlaging van de gasprys wel een grote rol spelen in net huishoudbudget. Men wil ook wel een lagere gas prys in rekening brengen, indien het gas gebruikt wordt voor verwar ming. Men moet zich echter ook weer niet voorstellen, dat die lagere prys zo by zonder veel zal verscnu- len. By de Nederlandse Gas-Unie, de instantie, die als „grossier" het aard gas zal gaan verkopen, vernamen wy reeds argumenten van „aardgas is gemakkeiyker voor verwarming dan andere brandstof", „aardgas is hy giënischer" e.d. en deze Kwaliteiten zouden reeds een zo grote attractie vormen, dat ook zonder lagere prijs in de nabye toekomst meer gas ge bruikt zal worden voor verwarming. Het is misschien goed, vast te stel len, dat de Nederlandse Gas-Unie slechts eén doel kent: zoveel mogeiyk gas verkopen met winst. Dat om tot dat doel te geraken de moderne inzichten ten aanzien van klantenbinding met geheel buiten be schouwing behoeven te blyven, is wel zeker. Maar als niemand elders te recht kan, zal men zich dan aan klantenbinding veei gelegen laten lig gen? Twee prijzen Het is reeds enige tyd geleden be kend geworden, dat de Nederlandse Gas-Unie de Nederlandse gemeenten - die zich bereids verenigd hebben in het vertegenwoordigende orgaan SH.O.G. (samenwerkende regionale organen gasvoorziening), waarvan burgemeester James van Gouda de voorzitter is - een „offerte" heeft ge maakt. De prys is nog steeds „geheim gehouden, maar speculaties daarom trent zijn er vele. Een der meest ..kanshebbende" speculaties lykt ons die van het gemiddelde der gaskcst- prijzen in het gehele land. vermin derd met tien procent. Het lijkt ech ter beter te wachten op officiële pu blicatie van deze aanbiedingsprys „openings-prijs"> Voor de consument is die prijs van Gas-Unie aan SH.O.G. op zichzelf niet interessant. De gemeen ten zullen nJ. die prijs nog moeten verhogen met de kosten van opbouw van apparaten e.d. en daarna - zo desnoods) kregen we een weigerend antwoord. Zoals gezegd, de Gas-Unie die als {verkoopkantoor (grossier; optreedt, I heeft de ombouw e.d. aan de gemeen te willen laten.De prijsberekening zal i dus moeten worden aangevuld met die van de investeringskosten. In Hil- I versum zo hebben wy ons laten vertellen verwacht men vyf tot zes miljoen gulden nodig te hebben voor ombouw van alle gastoestellen. In Amsterdam denkt men aan twin tig miljoen. Tenslotte nog dit: de leverantie aan de industrie voor zover die op een gemiddeld verbruik van een mil joen kubieke meter betrekking heeft zal door de Gas-Unie zelf worden verricht. De gemeenten zullen daar bij niet worden ingeschakeld. De mi nister van Economische Zaken heeft zich met deze opvatting kunnen ver enigen. Met verdienstelijk ballet en een goede opvoering van de kinderope rette „Baron Kreefteneus" heeft de jeugd van de speeltuinvereniging „Oosterkwartier" zaterdagavond in de grote zaal van „Den Burcht" de jaarlijkse uitvoering weer doen sla gen. De uitvoering was het resultaat van een nuttige en creatieve vrije tijdsbesteding, mede dank zij de sa menwerking tussen de leidsters en leiders van het clubwerk. Voor de aanvang van de uitvoering richtte de voorzitter, de heer J. van der Hooven, een by zonder welkomst woord tot de voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de heer J. J. v. d. Huizen, de afgevaar digden van de zusterverenigingen, de heer F. J. Riks. hoofd van de Gun- ningschool (Driftstraat) en mej. H. van Alphen. hoofdleidster van de kleuterschool in Oosterkwartier. Met verwijzing naar de moeilyke taken, die de leidsters en leiders steeds weer vrywillig op zich nemen, deed spre ker vervolgens nog een dringend be roep op alle ouders in Oosterkwartier hun kinderen aan het clubwerk te la ten deelnmeen, opdat ook dit onder deel van het speeltuinwerk tot nog grotere bloei komt. In een kort propagandistisch toe spraakje wees de heer Van der Hui zen nog eens met nadruk op het gro te belang van het speeltuin- en club werk, onder het motto „de jeugd van de straat" zoveel mogelyk aan de verlangens van de jeugd tegemoet wordt gekomen. Tot slot richtte spre ker nog een woord van bijzondere waardering tot de leiding van „Oos terkwartier", die door een voorbeel dige zelfwerkzaamheid het speeltuin werk steeds weer in de belangstelling wist te houden. Het programma vermeldde aller eerst het optreden van de senioren en junioren-balletgroepjes, die onder leiding van Jeannette Hermans hun vorderingen in de danskunst demon streerden. Nadat de jeugdige Dorise Hakkart in Passe Pied" (De Bussy) haar onmiskenbare talent had ge openbaard, stalen tien kleuter-danse resjes ieders hart met de openbare balletles „aan de barre". In een drietal zeer verdienstelijke dansnummers op muziek van Men- delsshon (Lieder ohne Worte) gaven ook de overige danseresjes reden tot grote bijval. Zonder de anderen ook maar iets te kort te willen doen, noe men wy in het bijzonder de solis tische prestaties van Trudi Nieuwen- burg, Marieke de Wit. Joke Seriier, Yvonne Broeksema. De pianobege leiding was bij Cora Veen in ver trouwde handen. Dat hierna naar de opvoering van „Baron Kreefteneus". de bekende kinderoperette componeerde door Piet Mossinkoff op tekst van Jan Nibbening, met grote belangstelling werd uitgezien, behoeft nauwelijks betoog. Tot zichbaar genoegen van de aanwezige ouders verscheen de jeugdige zangers en zangeressen op het toneel. Hiertoe droeg In niet ge ringe mate bij het regisseurwerk van Jeannette Mank. Er werd vrij vlot geacteerd en nergens stokte de han- GEBOREN Ingrid Ellen, dr van A. G. van Tol n C Bartsch; Pieter, zn van H. Over liet en J. P. Swanenburg; Ronald, zn an A. C. Nleuwkerk en H. Velthuljzen; Lrle Cornells, zn van A. van Duin en I. Hoek: Olaf Petrus Maria, zn van J. Henneken en J. G. v. d. Burg; Peter, zn van G. C ter Reehorst en A Eveleens; Maurice Adolf, zn van W. R. Ornek en P. C. M. de Groene; fonlque Maria, dr van H. J. Veldt en I l|. c. Bartels; Octaaf Roelf, zn van I I. P. N. Krassenburg en E. E. T. Lam- Dirk Maarten, zn van M. van 'an Leeuwen en R. Esveld; Maria ■oulse, dr van P. G. Vink en I. T. M larts; Maarten, zn van P. de Chateau |pn V Lindskog. GETROUWD H. J. Krijnen en G. C. C. Splinter OVERLEDEN C. D. van Amerom, 6 dagen, doch- r; A J. van Schravendyk, 54 jr. man; A. Nleuwenburg, 58 Jr. man; J. J. Buschman. 62 Jr. man; W. C. Peek, 26 jr. man; A. Lenting. 69 Jr. man. deling storend, terwyl de teksten goed verstaanbaar waren. Algemeen leider en dirigent W. van der Broek, bereikte zowel in de koor- als in de solopar tijen een goed niveau. De pianobege leiding van de heer J. Sieval was in het bijzonder de jeugdige vocalistjes weer tot een voortreffelijke steun. De kostumering van deze operette was bijzonder fleurig. Aan het slot van de opvoering kregen alle medewerken den een langdurige ovatie. Ctilte en lawaai. De eerste is in deze tijd veelvuldig op de vlucht ge slagen voor het laatste. Radio. t.v. verkeersgeweld, machinegedender en nog zo on eindig veel meer: dat alles kan de hedendaagse mens overmees teren. aanvreten. Het lawaai kan hem zelfs ziek maken. Dokters en psychiaters zyn het daarover wel eens. Vele ziekten hebben een geestelijke oorzaak. Ik vraag me af. waar dat heen gaat als de ontwikkeling der dingen nog sneller verloopt dan totnutoe. U moet het hóógst interes sante boekje „Der Mensch ohne ich" van de psychiater dr. Bo- damer maar eens lezen en u begrypt, wat ik bedoel. Hoeveel mensen zyn nog in staat tot zichzelf in te keren? De afleidingen, de uiteen lopende indringende inwerkin gen op de menselyke geest zyn zó overweldigend groot, dat de uitwerking ervan op de volwas sene, meer nog wellicht op die van de jongere, onoverzienbaar is. Het gebruik van slaap- of rustgevende middelen groeide in de laatste jaren speciaal in Amerika, waar haast niemand meer zonder deze leven kan in ontstellende mate. Dat van stimulerende midde len ook. En hoewel de producenten er van zich in de handen zullen wrijven, gaat dit alles ten koste van een dosis kostbare mense lijke gezondheid, waarvan de omvang niet is vast te stellen. O' Journalist bekent De 27-jarige Leidse journalist, die vorige week werd gearresteerd als verdacht van brandstichting in twee krantengebouwen en vele andere baldadigheden in eén en dezelfde nacht, heeft in het afgelopen week einde een bekentenis afgelegd. Hy verbleef vanmorgen nog in het po litiebureau te Leiden. nder brede delen van de mensheid heerst psychi sche onrust, angst ook. Ten dele een gevolg van veler lei onzekerheid, welke de wereld van thans beheerst, ten dele ook van innerlyke spanningen, con flicten. Vraag het alweer de psychiater en hy zal u de oor zaak van uw eigen verscheurd heid wel aanwyzen. Wie zich tegen dit alles wil handhaven, niet wenst onder te gaan in de maalstroom van de op hem lo6 stormende gebeurte nissen, zal soms de eenzaamheid moeten zoeken. Tot herstel van het even wicht. Luister dan. inplaats van naar de cacofonie van stads- klanken, naar de stem van de Natuur. Misschien is het enige con cert. dat ge er hoort, dat der vogelstemmen als in een Mahlersymfonie. Dat is voldoende om even bij te komen van alle opwindingen, van wélke aard ook. welke in het moderne leven op u afsprin gen. Ge hervindt (ets van het „eigen ik", dat ge verloren waande in het tumult der din gen. En ge voelt u opgeheven en niet meer overspoeld door alles, wat uw ziel aantast en met de ondergang bedreigt FANTASIO F amilieschommel en kleuterwipjes De 22ste juni van dit jaar zal in de annalen van de speeltuinvereni ging „Oosterkwartier" ongetwijfeld worden geboekstaafd als een datum waarop de vereniging met grote vol doening kan terugzien. Op die dag immers is de speeltuin officieel her opend nadat de speelwerktuigen een grondige restauratie en uitbreiding hadden ondergaan. Dank zy een aantal vrijwillige arbeidskrachten o.w. alle bestuursleden werd In ruim 2000 werkuren onder leiding van de heer H. van Schaik namelijk een gro te familie-schommel geconstrueerd, waarop ongeveer 30 kinderen kunnen plaats nemen. Van de materiaal-res tanten werden tevens nog twee kleu terwipjes gemaakt. Voordat de heropening een feit werd. kwam een aantal belangstel lenden in het verenigingszaaltje bij een. De voorzitter, de heer J. van Hooven. richtte zich in het bijzonder tot wethouder S. Sannes, de heren J. J. van der Huizen en W. F. Beekman, resp. voorzitter en secretaris van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen alsmede tot de ereleden van de vereniging. Ter nagedachtenis aan de heer A. Nieuwenburg, bestuurslid van „Noor derkwartier", die vrydag plotseling is overleden, werd hierna staande een minuut stilte in acht genomen. De heer Van Hooven schetste ver volgens in het kort de moeilykheden. die moesten worden overwonnen om tot de verwezenlijking van de reeds zeven jaren gekoesterde wens een familie-schommel te kunnen over gaan. Hierna begaf het gezelschap De 42-jarige Byron de la Beckwithdie door de F.B.I. werd gearresteerd op verden- king van moord op de negerlei- der Medgar Evers. De verdai te wordt door Amerikaanst agenten weggeleid. Nachtwandeltocht Willen is kunnen Ter gelegenheid van haar 12 V£ -Ja rig bestaan heeft de Leidse wandel sportvereniging .Willen is Kunnen" in de nacht van vrijdag op zaterdag met groot succes een nachtwandel tocht over een afstand van 60 km georganiseerd. Tussen 22 en 23 uur startten van uit de zaal van het Parochiehuis in de Maria Gyzensteeg niet minder dan 81 lange afstand tippelaars, die via een prachtige parcours dwars |door het Rynlandse polderland de vrij zware tocht ondernamen. I Mede doordat deze tocht ongetwij feld een welkome trainingsgelegen heid voor de komende Vierdaagse bood, kwamen de deelnemers, onder wie vier dames, vrijwel uit alle de len des lands en hadden enkele wan delaars zelfs de verre reis van uit Sr.eek, Zwolle en Wouw (NJ.) onder nomen om aan de 60-km-wandeling deel te nemen. Er waren slechts vier uitvallers zodat 77 finalisten de spe ciaal ontworpen medaille (met als embleem een vleermuis) in ont vangst mochten nemen. Onder hen bevond zich de Leidse wandelsport nestor de 70-jarige heer F an der Fluit, die dus weer een zeer bijzon dere prestatie leverde. Al met al kunnen zowel de kranige volhou ders (sters) als de organisatoren on- |öer de leiding van de heer C. Ver- straaten terugzien op een alleszins 1 geslaagd wandelsportevenement. zich naar buiten om met eigen ogen te aanschouwen, dat „Oosterkwar tier" een unieke attractie rijker is ge worden. Nadat de jeugd van „Oosterkwar tier" haar gerestaureerde speeltuin weer in bezit had genomen, waarbij de nieuwe schommel uiteraard het middelpunt vormde, keerde het ge zelschap nog even naar het zaaltje terug, waar tijdens een kort doch ge zellig samenzijn wethouder Sannes nog enkele complimenterende woor den tot het bestuur richtte. Hierin legde de heer Sannes in het bijzonder de nadruk op de zelfwerkzaamheid van de vereniging, die tot zulke uit zonderlijke prestaties heeft geleid. KAAGCONCOURS gisteren op hoger muzikaal peil De tweede zondag van het Kaag- concours was muzikaal gezien over het algemeen een groter succes dan de eerste. De jury, dit keer bestaande uit John Möring, Wim Voerman, Maud, en Luc Wijdeveld kon dan ook geen winnaar aanwyzen. Een aantal amateur-artiesten had gisteren weer de planken in boerderij Meerrust in Warmond beklommen. Corry and her Fellows uit Leiden brachten Lady Sunshine, Mr. Moon en Come closer to me. Corry heeft het vorig jaar een concours in Noordwijk gewonnen. The Noisema- kers uit Den Haag besteedden veel aandacht aan het show-element. The Music Boys uit Leiden, in leeft yd variërend van 1316 jaar, speelden Basin Street Blues. The Golden Stars uit Noordwyk bleken de platen van The Sahdows goed beluisterd te heb ben. Opvallend was de grote aan dacht van het publiek voor de zang van de mezzo-sopraan Dita Kemner. Het Haagse orkest The Specials be sloot de middag. Leidse Reddingsbrigade Aan een 12-tal jeugdleden van de Leidse Reddingsbrigade is het diplo ma zwemmend redden uitgereikt. De geslaagden zyn jeugdbrevet 1: de dames E. M. S. Gottenbos en W. G. van der Vaart; de heren G. J. van Baaren, J. H. Karreman, R. Leenen. B. H. G. van der Pluym, A. J. Schenk M. Schenk, A. Stouten en J. Stouten; Jeugdbrevet III: de heren K. C. van Ark en Am. van Oostenrijk. Aanrijding tussen auto en motor Op het Levendaal had zaterdag middag omstreeks half vijf een bot sing plaats tussen een Duitse perso nenauto en een 24 jarige motorrijder uit Zoeterwoude. De jongeman kwam er met een buil op zijn voorhoofd nog goed vanaf. Zyn duo-passagiere, de 22-jarige B Blekenmolen uit Aar- landerveen, kreeg een hersenschud ding en een gekneusd linkeronder been. Het meisje werd per E.H.D naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. Dodelijke botsing in LEIDEN Een aanrijding met dodelijke af loop heeft zich gistermiddag om twee uur voorgedaan op de wegkrui- sing Haagweg-Churchilllaan in Lei den. Het slachtoffer was de 20-jarige V«'. C. M. v. d. Poel uit Voorschoten. Deze reed met zijn broer, de 27-jarige L. J. v. d. Poel. achter op de motor op de Haagweg in de richting van de stad. Ter hoogte van de Churchill- laan kwam het tweetal in botsing met een uit deze laan komende per sonenauto, waarvan de bestuurder, een tuinder uit Pynacker, geen voor rang zou hebben verleend. Beide broers werden tegen het wegdek ge slingerd en zwaar gewond. Na aan komst in het Academisch Zieken huis bleek de jongste te zijn over leden. De toestand van de andere jongeman was vanmorgen redelijk. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich te melden bij de Leid se politie, afdeling verkeer. Sirenes gaan weer loeien Na een langdurige onderbreking, welke nodig was om diverse techni sche voorzieningen aan de installa ties en bedieningslijnen van de BH.- a'.armeringssirenes te kunnen uit voeren en het aantal sirenes uit te breiden, zal de gebruikelijke maan- j delykse beproeving van de sirenes met ingang van 1 Juli a.s. hervat worden. Daarna zullen de sirenes, onvoor- I ziene omstandigheden voorbehouden, I iedere eerste maandag van de maand te 12 uur beproefd worden. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de examens: semi-arts de heren H. de Jong (Bergen a. Zee) en P. W. J. Th. J. Kortmann (Bos koop»; arts: mej. H. M. Kruidenier s-Gravenhage), mej. R. Wijngaarde (Paramaribo» en de heren R. Gay- tnans (Leiden) en J. van Noort Oegstgeest). Benoemd aan de Don Bosco-school Met ingang van 23 augustus is de heer J. F. Goddijn te Voorhout be noemd tot leraar afdeling timmeren aan de Don Bosco-school te Leiden. Opnieuw mooie sueeessen Voor Leidse Accordeon Vereniging Tijdens het zaterdag in Papen- drecht gehouden concours hebben ae Leidse Accordeonverenigingen „Vivace": de „Accordeana's" en „Con Brio" o.l.v. Joop Lancel wederom prachtige successen behaald. In de superieuren-afdeling behaal den de „Accordeans" een tweede prys met 289 punten. Als verplicht werk stond ,3an- ditenstreiche" van F. v. Suppé en als vry werk „De Kalif van Bagdad" van Boldieu op bet programma. Vivace kwam tot een eerste prijs met 319 punten in de ere-afdeling. Zy speelden de „Titus Ouverture" van W. A. Mozart als verplicht en ..Or- oheus in der Unterwelt" van Offen bach als vrij werk. Het pas m jaar geleden opge- ichte „Con Brio" kwam in de derde 'tfdeling met „L'Avenir aux Enfants" k)s verplicht en de „Veneta Clocken" van Joh. Thelmer eveneens tot een eerste pr(js met 332 punten. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oud-Beljerland C. van den Bergh te Polsbroek en Vllst. Be dankt voor Oldebroek (2de pred.pl.) en voor Tholen K. Schipper te Ederveen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Harderwijk C. Verhag» te Hllversum-Centrum. Johanniter Orde hield ridderdag In Paleis het Loo is zaterdag de 57ste ridderdag gehouden van de Jo hanniter Orde in Nederland, de pro testantse tak van de ridderiyke orde van het hospitaal van Sint Jan te Jeruzalem. De landcommandeur. Prins Bemhard, wees erop dat het voormalige Johanniter ziekenhuis te Bennekom binnenkort onder de naam Johanniter tehuis „Oud- Vossenhol" zal worden heropend en als inrich ting voor oudere spastici in gebruik zal worden gesteld. Bovendien zal de orde per 1 juli het rust- en verpleeg tehuis „Theodotion" te Hilversum overnemen. Door de medewerking van mevrouw Loudon, geboren baro nes Van Tuyll van Serooskerken, heeft de orde, voorlopig voor 10 jaar, de beschikking gekregen over een ei gen kanselary aan het Lange Voor hout 48 in Den Haag. Deze ridder dag herdacht het overleden erelid. Koningin Wilhelmina en vier over leden ereridders. Na het wijdings woord van de hoofdvlootpredixant b.d. ds J. H. Sillevis Smit installeerde de landcommandeur acht nieuwe ridders en een ridder-expectant. Voor de gezamenlijke slotmaaltijd waren de 10 in Nederland woonachtige bui tenlandse Johanniter-ridders uitge nodigd. Onder de aanwezigen waren de kanselier v. d. afdeling Nederland der soevereine en militaire orde van Malta. R. P. M. baron van Voorst tot Voorst en ds. J. H. N. baron de Wat- teville. predikant van de Waalse ge meente in Den Haag, rechtsridder van de commenderyen Zwitserland en Frankrijk van de Dutise Johan niter Orde. Dode bij autobotsing te Noordwi jkerhout In de nacht van - dag is op het kruispunt Gooweg— Langelaan onder Noordwykerhout een personenauto in botsing gekomen met een truck met oplegger. De 26- jarige H. L. uit Hillegom. die naast de bestuurder van de personenauto zat, werd uit de wagen geslingerd en kwam onder de achterwielen van de oplegger terecht. Het slachtoffer, dat ongehuwd was. werd op slag gedood. De 28-jarige bestuurder van de per sonenauto. eveneens uit Hillegom. werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. De perso nenauto werd vernield. Eeuw Rotterdamsche en Nat. Handelsbank Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de N V. Rotterdamsche Bank en van de Nationale Handels bank zullen in diverse plaatsen re cepties worden gehouden. Voor Lei den vindt deze receptie op maandag 1 juli van 3 tot 5 uur plaats in het kantoor van de Rott. Bank, Rapen burg 27.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3