Franse vloot wellicht niet langer in NAVO W ,BROODOORLOG IN DEN BOSCH Parijs zwicht voor druk wijnboeren ma=MJia=m Fiets om mee te nemen in de auto Onderwijzers gaan klas zwemles geven NAVO wilde "een Franse sectorcommandantI Bijenmonument in CERTINA blue ribbon CERTINA Gemiddeld inkomen 5 jaar terug: 5220 ZEISS IKON Kon. Paar l>ij galaconcert Kon. Luchtmacht in Kurhaus Ook tomaten, aardappelen en sardines worden geweerd.... fantastisch...! BULTHUIS Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 juni 1963 Vierde blad no. 30387 Het is zeer waarschijnlijk, dat Frankrijk de terugtrekking van zijn Atlantische vloot uit de NAVO zal eisen. Aldus werd gisteravond vernomen uit goed ingelichte kringen, die in nauwe betrekking met de Franse rege ring staan. Men neemt aan dat de NAVO- raad op de eerstvolgende bijeen komst (woensdag) hierover zal worden ingelicht en zich dan zal beraden over de positie van de NAVO-strijdkrachten in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan. Vogens genoemde kringen wil Frankrijk bjj eventuele vijandelijk heden wel met de geallieerde vloot samenwerken, doch het wenst onder bepaalde omstandigheden de volle dige beschikking over de vloot. Deze omstandigheden zouden zich voor doen bij een geografisch beperkt conflict of als Frankrjjks bondgeno ten bjj vijandelijkheden niet hun volledige arsenaal aan wapens in de fctrjjd zouden werpen. In maart 1959 liet Frankrijk de NAVO weten, dat het het bevel over zijn hele Middellandse-zeevloot zelfs bij een oorlog niet zal overdragen. Begin 1963 werd bekendgemaakt, dat eenheden van de Franse Middelland se-zeevloot van Toulon naar Brest zouden worden overgebracht. Frank rijk eist sinds 1959 ook een groter aandeel op in het NAVO-commando in het Atlantisch gebied. In december drong de Franse minister van Defen sie. Pierre Messmer, erop aan, dat het nieuwe NAVO-commando voor de westelijke toegangswegen tot de Straat van Gibraltar in handen van een Franse admiraal zou komen. De permanente NAVO-raad heeft deze eis van Frankrijk echter afgewezen. De raad was wel bereid om over deze eis te praten als Frankrijk eerst terug ADVERTENTIE Modern, streng gebouwd horloge in technisch opzicht geniaal eenvoudig. Geroemd om zijn niet te evenaren betrouwbaarheid. zou komen van haar besluit om zijn Middellandse-zeevloot onder eigen bevel te houden. Ministers bijeen In het kader van het Frans-Duitse unieverdrag, dat de Franse Senaat gisteren met 162 tegen 70 stemmen goedkeurde, hebben de Franse minis ter van Defensie, Messmer, en zijn Westduitse collega Von Hassel ge sproken over de strategische concep tie van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. Zij zijn het daarbij eens geworden over een verdediging Het gemiddelde inkomen van de Nederlander steeg van 1957 op 1958 van f 4.970 tot f 5.220 of wel met 5 procent, aldus het thans verschenen „Inkomensverdeling 1958 en vermo gensverdeling 1959". een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze publikatie is het ver slag van een onderzoek, dat geba seerd is op een steekproef uit het materiaal van de loon-, inkomsten en vermogensbelasting, waarover de belastingdienst de beschikking heeft. Ook de inkomensontwikkeling bij de onderscheidene sociale groepen t.w. zelfstandigen, werknemers, direc teuren van N.V.'s en overigen werd geanalyseerd. Het gemiddelde werk nemersinkomens gerelateerd aan het gemiddelde inkomen in Nederland liep van 1957 op 1958 terug van 84.1 procent naar 82.9 procent. Deze re latieve achteruitgang werd veroor zaakt door de extra stijging van het algemeen gemiddelde ten gevolge van de z.g. eenmalige inkomsten (voorna melijk uit herkapitalisatie». Man gedood door schol uit geweer O De 57-jarige oud-stuurman ter koopvaardij H. L. van der List uit Herpen is gistermiddag overleden na een schot uit een oud Duits soldaten- geweer. De man werd in de borst ge troffen, toen hij het wapen schoon maakte. Het slachtoffer, dat sedert enige jaren met zijn zuster in een boerde rijtje in de Schaijkse bossen woont, was een verwoed wapenverzamelaar. Hij was volgens de politie onbevoegd het vuurwapen te bezitten, waarmee het ongeluk is gebeurd. De heer Van der List kreeg een schot in de borst. Hij was overleden, toen zijn zuster, die op het afgaan van het geweer bij haar broer in de werkplaats ach ter het boerderijtje ging kijken. Nieuwsberichten die zo ver mogelijk naar het oosten begint. Dat betekent dat het oude plan van terugtrekken op de Rijn bij een Russische aanval is opgegeven. Vol gens het ministerie in Bonn spraken de ministers niet over een Frans- Duitse conceptie voor het geval de Amerikanen hun troepen uit Europa zouden terugtrekken. Ondanks deze ontkenning staat het voor waarne mers in Bonn echter vast dat Von Hassel en Messmer in elk geval heb ben gesproken over grotere integratie van de militaire potentie van Fran- rijk en de Bondsrepubliek. De Gaulle staat een leger van de Frans-Duitse üniet voor ogen dat slechts voor het Amerikaanse en Russische zou be hoeven onder te doen. Een punt van wrijving tussen beide landen wordt intussen gevormd door de standaard- tanks, waarmee Franse en Duitse divisies moeten worden uitgerust. Parijs en Bonn hadden afgesproken onafhankelijk van elkaar een tank model te ontwerpen. Na toetsing van de twee modéllen zou dan worden gekozen. Aanvankelijk was men van mening dat het Westduitse model volgens de Westduitse experts het summum van vindingrijkheid en vakmanschap tot standaardmodel zou worden gekozen, maar die zeker heid is gaan wankelen toen de Fransen met hun model op de prop pen kwamen. De Franse tank rijdt niet alleen sneller dan de Duitse, maar hü is ook lichter. Verder zijn de duikprestaties en de schietzuiver- heid van de Franse tank verbluffend. Zoals te verwachten was zijn Messmer en Von Hasselt het in eer ste instantie niet eens geworden over een keuze. De industrieën in beide landen spelen hierin natuurlijk ook een grote rol. Renkum terug Wageningse studenten, die onder leiding van de heer Beets ma, assi stent verbonden aan het büenteelt- praktikum van de Landbouwho geschool, gistermiddag in enkele Be- tuwse boomgaarden appel- en pere bomen op hun vruchtzetting contro leerden. hebben in een boomgaard nabij Hiem (gemeente Doodewaard» het sinds jongstleden dinsdag in Ren kum vermiste bijenmonument te ruggevonden. Het plastiek stond op een paal tussen de vruchtbomen. Fruitkweker H. Veer. verklaarde dat hü geenszins de bedoeling heeft ge had het monument te ontvreemden, doch dat hü. met enkele andere Be- tuwnaren. Renkum en de Veluwe- zoom slechts een lesje heeft willen leren. ..Renkum kan zich met zijn natio nale büenmarkt wel aanmatigen büenplaats bij uitstek te zün ge tuige het trotse monument men vergeet daarbü echter, dat de bij daar geen enkele functie heeft te vervullen". „Die heeft zij wel aan de andere RÜnover. in de Betuwe, waar de bü in de fruitteelt een belangrüke eco nomische rol speelt, aldus de heer Veer. Het monument komt. tot vreugde van de Renkummers, nog voor de grote bijenmarkt van zaterdag en maandag op zün sokkel terug. De streek-V.V.V. Zuid Veluwezoom en d in de Over- en midden-Betuwe zul len hiervan vanavond een feestelüke gebeurtenis maken. Een wervelstorm heeft Zuid- Korea getroffen. Volgens de eerste gegevens van de politie zijn er 23 do den en meer dan 10.000 daklozen. advertentie camera met wereldgarantie CONTAFLEX super f589.- Klassiek en populair programma Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen het galaconcert bij, dat werd gegeven ter gelegenhed van het 50-jarig bestaan van de militaire luchtvaart in Nederland. Het concert werd verzorgd door de kapel van de Kon. Luchtmacht en het Soesterbergs Gemengd Koor, beide onder leidng van kapitein H. F. W. van Diepenbeek. Een „broodoorlog" is in Den Bosch uitgebroken. Een plaatselijke mid delgrote banketbakker heeft vandaag de prüs van afgehaald busbrood en blankbrood met vjjf cent verlaagd. Het merendeel van de overige bak kers heeft zich nu genoodzaakt gevoeld ook hun broodprijs met vijf cent te verlagen. De Koningin en de Prins werden tegen half negen in de Kurzaal bin nengeleid door de chef van de Lucht- I machtstaf. luitenant-generaal H. P. I Zielstra. door de minister van De- I fensie, ir. S. H. Visser en door de Staatssecretaris van Defensie «Land- jen Luchtmacht» M. R. H Calmeüer, en hun echtgenoten. Voor de pauze, die tegen kwart over negen begon, werd in hoofd- Advertentie Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren in het Kurhaus in Scheveningen het galaconcert bijgewoond ter ge legenheid van het vijftigjarig be staan van de militaire luchtvaart in Nederland. Het koninklijk paar en de chef van de lucht macht. luitenant-generaal Ziel stra. en echtgenote. Advertentie he ter vroeger? In een stelling, toegevoegd aan het proefschrift dat hij vanmiddag aan de Amsterdamse Universiteit verde digde, zegt de heer M. van de Vall: „Het verdient aanbeveling om de nieuwsberichten van 13.00 uur een een kwartier te vervroegen". De heer Van de Vall deelde desge vraagd mee dat deze stelling is ge grond op resultaten van een tiental enquêtes die hij voor de VARA heeft gehouden over kük- en luisterge woonten van de Nederlandse bevol king. Daaruit is o.m. gebleken dat het nieuws van 13.00 uur de meest beluisterde uitzending is van het ge hele dagprogramma. Voorts is gebleken dat het middag- nieuws, op de werkdagen, ruim een half miljoen luisteraars meer dan nu Het voor de „overige" bakkers nadelige verschil is echter, dat ze uit overwegingen van dienstverlening voor bezorgd en afgehaald brood al tijd de zelfde prüs berekenen. Ze hebben dus nu ook hun prijs voor brood, dat aan huis bezorgd wordt moeten verlagen, dit in tegenstel ling tot de „rebellerende" bakker, die hiervoor de oude prüs blüft vragen. Dc bakkers in Den Bosch zijn over de prüsverlaging van hun collega' zeer verontwaardigd en spreken over een „onrechtmatige daad". Ze me nen, dat het een stoot onder de gor del is, daar de bezorging van het brood aan huis toch al veel moei lijkheden oplevert en extra kosten met zich brengt. De plaatselüke afdeling van de bakkerspatroons ver en ig ing „St.- Ho - noratus" heeft tüdens een bewogen vergadering nog getracht de „rebel" tot andere gedachten te brengen. Dit is ondanks bemiddeling \an de Bakkerüstichting niet gelukt. Daarop besloten de anderen ook de prijs te verlagen. het geval is kennis zouden kunnen nemen als de uitzending daarvan een kwartier werd vervroegd. Zo groot is n.l. het aantal werkende mannen in ons land die om één uur juist onderweg zün of zich op weg moeten begeven naar hun werk. Het veredelde busbrood en het ver edelde blankbrood werden tot dus ver verkocht voor 47 cent. Dit was tevens de maximumprüs, welke de overheid toestaat. Deze broodsoorten zullen nu verkocht worden voor 42 cent. Lachende derde is hier natuur- lük de huisvrouw, die de onenigneid in de bakkersgelederen een welkom voordeeltje oplevert. de moderne Zig-Zag naaimachine I zaak een programma van klassieke muziek uitgevoerd. Na de pauze volg- de een meer populair gedeelte. Onder de aanwezigen bevonden zich leden van het corps diplomati que. o.a. de nieuwe ambassadeur van de Sow jet-Unie. de ambassadeurs van Frankrük. Canada. Griekenland en Turküe en de zaakgelastigden van de VS en van Israël. Voorts waren aanwezig drs. H. A Korthals, vice-minister-president en j minister van Verkeer en Waterstaat. I de minister van Buitenlandse Zaken. i mr. J. M. A. H. Luns en de Staats secretaris van Defensie (Marine», de heer P. J. S. de Jong. Voorafgaande aan het concert hield de chef van de Luchtmacht staf. luitenant-generaal H. P. Ziel stra in het Kurhaus een receptie. Daar heeft Prins Bernhard zün ge lukwensen aangeboden bü het jubi leum van de Kon. Luchtmacht. Ongeveer 800 genodigden, hebben het galaconcert bügewoond: 200 autoriteiten met hun dames. 400 of ficieren met dames en 200 onderoffi cieren met dames, alsmede eert aan tal soldaten. Als slotnummer werd voor het eerst ..Gouden vleugels" ten gehore ge bracht. een mars gecomponeerd door Hugo de Groot in opdracht van de Kon. Ver. „Onze Luchtmacht". Een selectie uit de filmmuziek die Leonard Bernstein componeerde bjj de West Side Story sloeg ook büzon- der in. LEIDEN Fa. M. Brinks, Haarlemmerstraat 126 Schoolstr. 41,Voorschoten v. Rossum du Chattel Driessen, Breestraat 95 F. W. Plessen, Bevrijdingsplein 12 (Z.W v. d. Water Zn„ Haarlemmerstraat 207 SCHOOLJEUGD SPEELDE „WEST SIDE STORY" Amersfoort beleefde gisteravond een bijzondere première: onder lei ding van twee 17-jarige leerlingen van de gemeentelijke handelsschool Frans Ruhl en Dick van den Bergh hebben een 40-tal leerlingen van deze school voor het eerst in Europa en als amateurgroep voor het eerst in de wereld het aangedurfd de film „The West Side Story" als musical op de planken te brengen. De tot de laatste plaats bezette zaal van het Grand Theater heeft met stügend enthousiasme de pres taties van de jeugdige artiesten ge volgd. Aan het einde van de voor stellingen zou de directeur van de gemeentelüke handelsschool, de heer W. de Jong, de medewerkenden en in het büzonder producer Frans Ruhl huldigen. Maar Frans had ongemerkt het theater verlaten om zich aan de huldigingen te onttrekken. Opwinding op het platteland (.Van onze correspondent in Parüs). De Franse regering heeft gisteren besloten de invoer van wgn uit Al gerije stop te zetten. Bovendien wer den twee miljoen hectoliter Alge rijnse wjjn, die zich al op Franse bodem bevonden, geblokkeerd. Terwijl tussen de Algerijnen, voor wie de wijnexport naar Frankrijk de voor naamste nationale bron van inkom sten is, en de Fransen op ministeriëel niveau juist nieuwe onderhandelingen waren begonnen, werden deze beslis singen door Parüs genomen ingevolge de steeds zwaardere druk. die de wijnboeren op de regering uitoefenen. Nu er door de overdadige oogst van vorig jaar een enorm wijnoverschot bestaat, zün de Franse druiventelers bang. dat door invoer de prijzen zul len kelderen. Een angst, waartoe tot dusver echter geen enkele aanleiding is geweest, want ondanks de over- produktie zün de wünpryzen in óm detailhandel zelfs wat gestegen! De regering heeft het risico van nieuwe explosies van het licht verhitte tem perament der wijnboeren blükbaar toch liever willen vermijden, vooral ómdat in andere sectoren van het platteland de gemoederen ook weer gevaarlüke tekenen van opwinding vertonen. Zo moest gisteren de politie in zuid-Frankrük zich verdedigen te gen een offensief met tomaten, waar mede zü door de boeren werd beko geld. Ook hier wordt het verzet ge motiveerd met het argument, dat het niet nodig is uit Marokko eri Spanje tomaten te importeren, die in Frank rijk zelf in overvloed worden ver bouwd. Twee schepen met tomaten uit de beide landen, die in de haven liggen, werden tot dusverre dan ook niet gelost. Vorige week overkwamen boten met Marokkaanse sardientjes hetzelfde lot, zodat die visjes weer naar hun plaats van herkomst moes ten worden teruggestuurd. En de wei gering der Franse boeren, de con currentie van buitenlandse produkten te aanvaarden, was eerder voor de re gering aanleiding geweest de invoer van Nederlandse aardappelen voorlopig op te schorten. Over de re acties der verschillende landen en van Algerije in het bijzonder, die zich voor hun leveringen aan Frankrük uiteraard op contractuele overeen komsten kunnen beroepen is in Pa rüs tot dusverre officieel nog niets bekend gemaakt. Conferentie llafo Van 16 tot 20 september houdt de Internationale Liga voor het Apos tolisch geloof en de Kerkorde (IL AFO de jaarlijkse Ilafo-conferentie op „Woudschoten" bü Zeist. Onde-verp van de büeenkomst is: „De katholie ke büdrage tot de christelüke eenheid in de tegenwoordige oecumenische situatie". ZAAMHAGEL de lekkerste chocoladekorrels [-1 ln de leukste dooi in ook ln 250 gram Naar meer schoolinstructiebaden Advertentie Voor grammofoonplaten HAARLEMMERSTRAAT 55 t o. Rex TEL. 20593 - LEIDEN De 19-Jarlge Zweedse Prinses Christina, die ln mei middelbaar eind examen heeft gedaan, zal ln dit na- Jaar in de Verenigde Staten gaan stu deren aan het Radcllffe-college ln Massachusetts. Naar het idee van een amateur- uitvinder heeft een Nederlandse rijwielfabriek in Den Hulst een fiets op de markt gebracht, die ruim een halve meter (55 cm) korter is dan ieder ander normaal rijwiel. De fiets is zo compact, dat meegenomen, zonder dat het fra me opgeklapt of uit elkaar be hoeft te worden genomen. De vondst van de van alle bestaande types rijwielen afwijkende con structie zit in een dusdanige plaatsing van de stuurkolom. dat het stuur onder het zadel draait en voorts in een opvallende ver kleining van het voorwiel. Men kan zich dus deze fiets het beste voorstellen als een rijdende stoel, waarvan het grote, brede stuur de handen ter zijde van het lichaam tot steun dient. Voordat de fiets in een auto wordt opgeborgen, moet alleen het stuur worden afgenomen. De bedoeling van de uitvinder, de 51-jarige in Deventer woon achtige heer B. M. M. J. Overing, ivas aanvankelijk alleen maar om een korte, in zijn auto passende fiets voor zichzelf in elkaar te knutselen. Voor zijn gezondheid had zijn huisarts hem meer li- chaamsbeweging voorgeschreven. De heer Overing, die voor zijn werk geheel op een auto is aan gewezen. begon er toen over te denken iets te fabriceren om in zijn auto mee te nemen en daar mee van een bepaalde plaats uit zijn relaties fietsend te bezoeken. Anderhalf jaar heeft de heer Overing aan zijn uitvinding ge werkt en ermee geëxperimenteerd. Op de foto lijkt het of het een kunst is met het nieuwe vervoer middel te rijden, maar de erva ring heeft geleerddat een ieder er zo mee vertrouwd is. (Van onze Haagse correspondent» Het tekort aan instructeurs voor het geven van zwemlessen aan scholie ren heeft de vraag naar onderwyzer- zweminstructeurs doen opkomen. Bij het departement van O.K. en W. wordt thans gewerkt aan plannen om onderwijzers en onderwijzeresen na een daarop gerichte opleiding in staat te stellen zwemonderricht te geven aan hun klas. De mogelijkheden van schoolzwem men zullen daardoor vergroot kun nen worden. De noodzaak van uitbreiding van het zwemonderricht op school doet zich steeds dringender gevoelen. Slechts een kwart van de l.o.-scholie- ren heeft een zwemdiploma en van de dienstplichtige militairen is zeven tig procent niet-zwemmer Een ander probleem is het gebrek aan zwembaden. Er zün thans in het land rond 400 aanvragen voor zwem baden, waarvan 30 speciale school- instructiebaden. De overheid stimu leert pogingen het zwemonderricht uit te breiden onder het motto „iede re Nederlander zwemmer". In samenwerking met het Bureau voor Sport en Recreatie Respo in Amersfoort heeft architect N. J. Kerstholt plannen ontworpen voor de bouw van overdekte schoolinstruc- Fikse sprong redt Iwee mensenlevens Een ongeluk op een niet-beveiligde spoorwegovergang in de Knoeven- oordstraat in Brummen is gistermid dag door de tegenwoordigheid van geest van een der erbü betrokken personen nog goed afgelopen. Een 26-jarige bromfietser uit Warnsveld bemerkte door onbekendheid met de situatie ter plaatse te laat. dat een sneltrein (die om 17.38 uur uit Zutphen naar Arnhem was vertrok ken» naderde. Hü wilde nog remmen, maar slipte op het door de regen gladde wegdek en kwam op de spoor baan terecht met het buurjongetje, dat bü hem achterop de bromfiets zat. De man had teen de tegenwoor digheid van geest het kind te grü- pen en met het kind zich door een ferme sprong in veiligheid te stellen, voor de aanstormende trein. De bromfiets werd van achteren ver nield. De trein had maar weinig ver traging. .tiebaden, die een bassin met kleedea- I bines, toiletten, douches, wacht ruimte. kantoor met bali. instructie- i perron en een waterzuiveringsinstal latie bevatten. De kosten bedragen rond 1,5 ton. I Het is mogelük deze instructieba- j den verder uit te breiden met een open 25-meter bad. speelweide en i piasvijver. Overheidsinstanties in j Groningen en de sportraad in deze J provincie hebben reeds aan plannen in deze richting hun goedkeuring ge hecht. Ook andere provincies geven van hun belangstelling blük. Het plan maakt het mogelük. dat wekelüks niet minder dan 1500 scholieren in dit instructiebad les krügen. Verwacht wordt, dat een groot aan tal leerkrachten de mogelükheid zal aangrüpen de bevoegdheid van sclioolzweminstructeur te verkrijgen. Advertentie Breed tapijt GEDESSINEERD BOUCLÉ 375 cm. breed 59.— DESSO-VERZET BOUCLÉ. 380 cm. breed 92.50 RICHELIEU-FRISÉ. 366 cm. breed 109. SUPER-TWIST 366 cm. breed 145.— MADISON-FIGURÉ. 366 cm. breed 150.— GRATIS ADVIES EN PRIJSOPGAAF. Woninginrichting BOTERMARKT 23 l)r ie gevangenen Zoals ln alle dictatuurlanden is ook in Oost-Duitsland de politieke mop een uitlaatklep voor de getar te bevolking. Een bekende grap is het gesprek tussen drie gevangenen. „Waarom zit Jü?", zegt de eerste tegen de tweede Antwoord: „Ik kwam tien minuten te laat op mün werk. dat werd sabotage genoemd". De tweede: „Ik kwam tien minuten te vroeg op mün werk. dat werd spionage genoemd". De derde: „En ik kwam precies op tyd en toen wis ten ze. dat ik een horloge uit het J Westen had

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7