Overrompelende sterke bezetting Falstaff sin Fameuze bas Corena in de titelrol Polo-pull Krevmbore: kunst kaleiöoscQQp Echt Delfts blauw" alleen uit Delft SKODA'63 tssÈSÈ PSi F MENUHIN opent een school voor vioolspel ij® GROOTSE HULDIGING VAN ACTEUR JOHAN BOSKAMP Uirj schakel over op ITALIANEN HERDACHTEN VERDI wÊm v Eis van „Zenith" afgewezen Erik de Vries naar Amerika Internationaal Studenten eenakter - Festival Afscheid Hans Kaart Alleen voor uitzonderlijk muzikaal begaafde kinderen Gulfpride 2500 keer „Potasch Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 21 juni 1963 Derde blad no. 30987 IN dit Verdi-jaar immers de grote en geniale Italiaanse opera-componist werd 150 jaar geleden op 10 oktober 1813 te Roncola geboren heeft een opvoering van het laatste meester werk van een 80-jarige, zijn „commedia lyrica" Falstaff alle zin. Hetgeen dan ook gisteravond in het Gebouw v. K .en W. te pen Haag geschiedde, in het kader van het Holland Festival, dat khans in duizelingwekkende opvolging manifestatie op manifesta tie biedt. Wanneer men alles zou willen „bijbenenzou men wer kelijk een duizendpoot moeten zijn. i Eenmaal had Verdi als humorist" een catastrofaal fiasco geleden, vat was in 18^0 met zijn ,,Un giorno di regno". Maar hóe zou hij zich jrt dit opzicht briljant revancheren met deze Falstaff, waarvan de pre- Lière op 9 februari 1898 in het.„Teatro all Scala" te Milaan werd gegeven. dere bijzondere wijze, waarbij de glanzende stemmen van Mirello Freni (Nanetta» en Fenton (Luigi Alva) wel de grootste aandacht opeisten. Zo'n voorstelling als deze maakt duidelijk, op welk een hoog peil de operacultuur in Italië nog steeds staat en met welk een brille men daar weet te zingen, zodat een ieder in de ban geslagen wordt van zoveel tempera ment en vuur, geëxposeerd door ta lenten van de hoogste orde, zich met geloofwaardige overtuigingskracht op het toneel bewegend ondanks alle ..vieux jeu!" onder de daadkrach tige soms te chargerende regie van Giuseppe CrivellL De sfeervolle, kleurige accenten en smaakvolle décors en kostuums, ter beschikking gesteld door het Theater Massimo te Palermo, waarvoor Fran co Zifrelli verantwoordelijk was. wa ren een visueel genot, hetgeen in niet geringe mate de opzichzelf al emi nente indrukken, die de soms te zwaar aangezette zang maakte, ver sterkte. Een gelukkig prachtig bezet K. en W. gebouw heeft na afloop en ook telkenmale tussendoor uitbundig hulde betuigd voor de superieure pres taties, waarvan in het algemeen de Nederlandse operakrachten nog héél veel kunnen opsteken katoen in open weave 5 kleuren QQ Ook grote sortering polo-pulls met lange mouw HAARLEMMERSTRAAT 143 - LEIDEN (Van onze Haagse correspondent) Is het Delfts Blauw, dat in Delft vervaardigd wordt, alleen het échte Delftse blauw? Deze vraag, die aan de orde is gekomen in een civiel proces tussen de plateelbakkerij en pijpenfabriek „Zenith" te Gouda en de N.V. Kon. Delftse Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" te Delft, is gisteren in hoger beroep door het Haagse Gerechtshof bevestigend beantwoord. Voor de Delftse onderneming de enige fabriek in Delft die dit aarde werk maakt in een vanouds bestaan de onderneming heeft deze term echter de betekenis van een afkomst- aanduiding behouden en zij mag daar ook aanspraak op maken. Het Hof vernietigde dan ook het vonnis van de rechtbank en wees de vorde ring van „Zenith" af onder veroor deling van het Goudse bedrijf in de kosten van de procedure. ;f fjfc,jgL VERDI op 80-jarige leeftijd r Inderdaad een ..meesterwerk", waarvan vandaag-de-dag de levens- kracht nog steeds onstuitbaar is en waarmee een keur van Italiaanse so listen, met medewerking van het fconcergebouworkest en het Ned. Ka- toerkoor een doorslaand succes be- haalde. Men vraagt zich bij dit alles af, hoe Mfcet Verdi mogelijk is geweest op zó poge leeftijd nog zó blijmoedig te Schrijven. Tegen zijn uitgever Ricordi zei hij: ,Hoe kan een mens op mijn leeftijd toch nog een taak stellen? De dood ran immers iedere dag op de drem pel verschijnen". En toch kwam er zó iets blijmoedigs Hn geestigs daarbij in de beknopt- ^ïeid zó geniaal geschreven voor de als niemand ook maar bij bena- ,ng had kunnen of durven ver- ïhten! Falstaff, op het libretto van Arrigo »ïto naar Shakespeare's „De vrolijke ►uwtjes van Windsor", maakte dus 1893 zijn debuut op de planken en deze figuur beleefde sindsdien over de ganse wereld op triomf. Het verhaal van de dikke ridder en rün avonturen met de vrouwen oefent nog steeds een fascinerende invloed uit. De eenvoud van Verdi's muziek tekent tegelijkertijd zijn volstrekt ge rijpt en beheerst kunstenaarschap, waarin de vloeiende parlandostijl, welke het ganse werk typeert, de brede dramatische zanglijnen van vroegere opera's heeft verdrongen, zodat slechts bij tijd en wijle gedu rende enkele grote rustpauzes de bloeiende lyrische cantilenen van weleer opbloeien, bijv. in de duetten van Nanetta en Fenton. het liefdes lied van Fenton en het elfenlied van Nanetta. De polyfone schrijfwijze vindt voorts kunstzinnige climaxen in de grote ensembles en vóór alles in de fantastische slotfuga. De partituur wijst daarnaast een groot aantal tot dan toe onbekende en hoogst originele instrumentale vondsten aan. waarmee Verdi tevens zijn ongebreideld machtig levens werk bekroonde. Met bewonderenswaardige energie leidde de hoogbejaarde, maar ook hoogstbegaafde meester persoonlijk nog het instuderen van deze bijzon der veeleisende opera, waarmee onder directie van Edoardo Masscheroni en met Maurel in de titelrol voor een uitgelezen publiek aanvankelijk «lechts in hoofdzaak een ..succes d'estlme" behaald werd, omdat er voor deze „nieuwe" stijl nog geen vol ledig begrip, laat staan enthousiasme bestond. Verdi had intussen het gegeven be- baDdeld met de bezonken wijsheid vap de bejaarde, die hetgeen zich in het leven afspeelt met sereen begrip tegemoet treedt, onder het motto: «Alles is scherts op deze wereld". Die titelrol was ditmaal, onder de van een ware Verdigeest doordrongen leiding van Carlo Maria Giulini toe vertrouwd aan de fameuze bas Fer nando Corena. Geweldig is zijn de zaal volkomen vullende zware 6tem, geweldig ook *Un figuur. de overrompelend meeslepende en levendige opvoering, waarin iedere zangeres of zanger als uitverkoren leek van haar (zijn) rol. Verbazing wekkend is. naast de prachtige zang, kennis te nemen van het soepele ge mak. waarmee deze Italianen acte ren. In vergelijking tot vroeger jaren, is in dit opzicht een enorme vooruit gang geboekt. Het werd een opvoering van groots formaat en in sterke bezetting met geestdrift gevolgd door 't auditorium, dat speciaal voor de komische Corena, die anderzijds toch ook een „grand- seigneur" moest blijven, gul met open doekjes was. Naast hem onderscheidden eigen lijk alle anderen zich op een of an- In een jubileumbrochure en een folder, zowel in het Nederlands als in het Engels verschenen, heeft de Delftse fabriek o.m. gesteld dat het „échte Delfts blauw" alleen maar uit Delft komt en dat dergelijke aarde- werkprodukten, die in andere plaat sen zijn vervaardigd, „over het alge meen minderwaardige imitaties" zyn. .Zenith" voelde zich door deze pu- blikatie benadeeld en maakte een ci viel proces tegen de Delftse fabriek aanhangig. Geëist werd dat „De Porceleyne Fles" dergelijke publikaties niet zal herhalen. De Haagse rechtbank was van oor deel. dat „Delfts blauw" als een soort-naam moet worderf beschouwd en niet als een herkomstaanduiding. „Het gaat hier om niet al te ernstig te nemen aanprijzingen", aldus de rechtbank, die de publikaties van het Delftse bedrijf dan ook misleidend acht. De eis werd dan ook toegewe zen. In hoger beroep bleek het Hof an ders over deze zaak te denken. Het zag in deze publikaties geen onrecht- matige daad jegens de Goudse fa- j briek, mede omdat het bedrijf te i Gouda niet met name is genoemd, j Afgezien van enige zelfoverschat- ting, zo overwoog het Hof, is „Delfts blauw" toch ook wel een herkomst- I aanduiding. Mogelijk is deze term voor velen tot een soortnaam afge zwakt en als zodanig mag deze aan duiding dan ook wel gebruikt wor den door elders gevestigde fabrieken. Voor studie van de educatieve televisie De Nederlandse televisieregisseur Erik de Vries zal op uitnodiging van de Amerikaanse regering 1 augustus naar de V.S. vertrekken om deel te nemen aan een internationale studie bijeenkomst inzake communicatie middelen aan de Brandeis universi ty in Waltham, Massachusetts De bijeenkomst zal worden bijge woond door 25 deelnemers uit even zoveel landen en heeft vooral ten doel inzicht te geven in de talloze as pecten van de educatieve televisie. De deelnemers stuk voor stuk vooraanstaande tv-deskundigen zullen gedurende zes weken van on derzoek en discussie samenwerken Ionder leiding van specialisten van ;de Brandeis University, welke instel ling bekend staat als een van de be langrijkste wetenschappelijke centra op het gebied van de massacommu- nicatie. Vervolgens zullen de deelnemers individueel en naar eigen keuze zich gedurende zes weken op de hoogte kunnen stellen van de prak- tijk van de educatieve tv in de ge hele Verenigde Staten, en de toepas sing en invloed op alle onderwas- niveaus. Erik de Vries zal, als waarnemend directeur van de I.K.O.R. televisie tevens in de gelegenheid gesteld wor- |den studie te maken van de kerke- I lijke aspecten van de Amerikaanse televisie. Initiatief Ned. Studenten Raad (Van onze Amsterdamse correspondent) De Ned. Studenten Raad zal van 27 juni tot en met S juli in Amsterdam en Delft gelijk kort gemeld ■- een internationaal studenten eenakter Festival organiseren, dat bedoeld is om jaarlijks te worden herhaald. Met dit Festival hoopt de N.S.R. de culturele contacten tussen Neder landse en buitenlandse studenten uit te breiden. Overwogen is een alge meen cultureel Festival, waarbij dans, muziek en toneel zouden worden beoefend, te organiseren, doch bij nader inzien leek dit vooralsnog te hoog gegrepen. Om geen doublure te krijgen van het .Europees Studen ten Toneel Festival dat jaarlijks i» Erlangen (W.-D.) wordt gehouden, is besloten zich tot eenakters te bepalen. Aan het eerste eenakter Festival wordt van buitenlandse zyde deelge nomen door gezelschappen uit Enge land, Wales. Finland. Italië en Joe- go-Slavie. Voorts zijn vijf Nederland se groepen uitgenodigd. De groepen- verdeling zal naar men hoopt het contact tussen buitenlandse en Ne derlandse deelnemers bevorderen. De Nederlandse groepen zijn uitge nodigd op grond van de beoordelin gen tijdens het nationale eenakter Festival dat in Wageningen is gehou den. Zij komen uit Groningen, Utrecht, Leiden, Den Haag en Delft. De Gro ningse groep „Neemt ons zoals we zijn" speelt „De heiligste woorden i van ons leven" van de Pool Hlasco. het Haags Studenten Toneel brengt 1 „De kale zangeres" van Eugene I Ionesco, de Utrechtse Studenten- Advertentie OMDAT SKODA U VOOR STANDAARD-PRIJS COMPLETE LUXE BIEDT een veilige keuze i Skoda Octavia geheel compleet - f 5250,- M H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010" DEALERS:Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude. tel Automobielbedrijf L C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk 22381 tel 2820 Toneelvereniging heeft „Escurial van Michel de Ghelderode uitgeko zen, het Leidsch Universitair Toneel Accoord komt met „De kaalkop luis tert" van Lod. De Boer en de Delftse Studenten Toneelvereniging .Kachel' speelt „De foto" van Ramon Sender. Te betreuren valt dat de Nederlandse groepen zich niet hebben bepaald tot eenakters van eigen bodem, temeer waar de buitenlandse groepen wel stukken van landgenoten hebben ge kozen. Iedere groep speelt zijn een akter in eigen taal hetgeen grote in spanning van de toeschouwers vraagt Het programmaboekje zal echter een uitvoerig uittreksel van de in houd van de stukken bevatten. In totaal zullen 9 voorstellingen worden gegeven. In ieder programma komen 3 eenakters aan bod. Als plaat sen van uitvoering zyn gekozen in Amsterdam het Kriterion Theater en De Brakke grond en in Delft de So ciëteit Phoenix, de tent en de Elcer- lvck-tribune. De Ned. Studenten Raad hoopt, dat met name van de zijde der middelbare scholen belang stelling zal komen. De voorstellingen zijn echter voor iedereen toegankelijk. Het stoffelijk overschot van de dinsdag in Lugano plotseling over leden operazanger-acteur Hans Kaart zal maandag 24 juni worden opgebaard in de tot chapelle ardente ingerichte hal van de Stadsschouw burg te Amsterdam. Van 12.30 tot 13.00 uur bestaat gelegenheid tot de- I fileren. Te 14.00 uur volgt de teraar- debestelling op de begraafplaats I Zorgvlicd. Advertentie Op naar de top van de Euromast De beroemde violist, Yehudi Menuhin zal in september in Lon den een internationale school voor het vioolspel openen. Voor Menuhin betekent de oprichting van deze school de vervulling van een ambitie die hij zijn hele leven lang heeft gekoesterd. Menuhin is van mening dat het potentieel van veelbelovende jeugdige violisten in West Europa niet altijd ten volle wordt gerealiseerd. Er begint zich nu een schaarste aan eerste-klas instrumentalisten voelbaar te maken en een aantal eerste-rangs orkesten heeft moeilijk heden om leden te vinden die aan de verlangde eisen voldoen. „Dit", al dus Yehudi Menuhin. zou over enkele jaren tot een werkelijk te kort aan virtuozen en eerste-klas violisten kunnen leiden. Daarom is de „Yehu di Menuhin school" opgericht. Een commissie van vooraanstaande mu- Advertentle Daarbij is hij een acteur van groot formaat, staande in het centrum van 1 ziekminnaars en musici, onder wie Gina Bachauer en Sir Malcolm Sar gent helpen Yehudi Menuhin by de organisatie en administratie van de school. Kinderen van iedere nationaliteit, die van buitengewone muzikale talen- ten blijk geven (Menuhin heelt bij voorkeur kinderen van 7 tot 11 jaar), zullen voor plaatsing op de school in aanmerking kunnen komen. Deze kinderen, die of solo-vir tuozen of eerste-klas orkestmusici kunnen worden, zullen niet alleen de best mogelijke opleiding voor de ont wikkeling van hun talent ontvangen, maar ook algemene vorming krijgen in een muzikale omgeving De school is een internaat en de leerlingen zullen hun algemene op leiding aan de dagschool van de Arts Educational Trust in Londen ont vangen. Zy zullen in het AET in ternaat verblijven en daar hun mu zikale vorming krijgen. De internationale solist Alberto Lysc zal Menuhin bystaan in het les ge ven. De leraar van Hephzibah Me nuhin. Marcel Gazelle, de Belgische pianist, zal de piano afdeling leiden. Er zullen ook opleidingsmogelijkhe den zijn voor andere instrumentalis ten dan bespelers van snaarinstru menten en pianisten. De Moutherlant als „enfant terrible" (Van onze correspondent te Parys) Ruim drie jaren zijn er overheeen gegaan, alvorens de romancier en dramaturg. Henry de Montherlant, na zijn benoeming, gisteren eindelijk officieel als lid van de Franse Acade mie kon worden geinstalleerd. Deze ongebruikelijk lange tijd Is echter niet de enige afwijking ge weest, die Henry de Montherlant zich veroorloofde te maken op de niette min heilige tradities van het strenge protocol van dit college van Frank- rijks officieel-onsterfelijke geesten. Na onnoemelijk veel obstakels te hebben opgeworpen, had De Mon therlant zo ook nog tot het einde ge weigerd de traditionele herdenkings rede van zyn voorganger in het pu bliek uit te spreken. De Montherlant was alleen bereid zich tot zijn 39 col lega's te richten en zo heeft „Mon dain Parijs" het gisteren dus zonder deze zo hoog gewaardeerde ceremo nie moeten stellen. Ook ontving het genootschap gisteren voor het eerst in zijn langjarige geschiedenis een nieuw lid, dat niet in de groene met goud bestikte en kostbare uniform was gestoken en dat zich evenmin van een sabel had voorzien. De Montherlant, die zich dus wel heel veel moeite geeft om op zijn oude dag zich als „enfant terrible" te blijven onderscheiden, had voor zijn rede tot titel gekozen: „De schrijver in het oog van de dood" van zijn oeuvre, een rede, vol steken onder water, waarin hij zyn collega's ten overvloede nog menige harde noot te kraken gaf. „Elckerlyc" weer in Delft Evenals vorige jaren wordt in het kader van het Holland Festival in Delft een reeks voorstellingen gege ven van „Elckerlyc". Gisteravond ging hiervan de première. De opvoe ring geschiedde door de Ned. Kome die onder regie van Johan de Mees ter. De titelrol is weer in handen van Han Bentz van den Berg. De muur van de kortgeleden ge restaureerde Waalse kerk, de voor malige hofkapel van het Prinsenhof, vormt het fraaie decor waartegen dit stuk zich afspeelt. Aan de opvoering wordt medegewerkt door enige koren uit Delft. De muzikale supervisie be- rust by Pierre van Houwe. De vol- gende voorstellingen hebben plaats op 21, 22, 27, 28 en 29 juni op de I binnenplaats van het Prinsenhof. n In het Centraal Theater in Amsterdam is gisteravond de Am sterdamse acteur Johan Boskamp gehuldigd na afloop van het blij spel Potasch en Perlemoer met vakantie", omdat hij voor de 2500ste keer de rol van Aby Potasch speelde. De feestelijkheden waren al voor de voorstelling begonnen toen hij van huis werd ge haald door het studentendispuut Polydeukes. In een calèche, be geleid door het Wierings trompetterkorps, werd hij naar het Cen traal Theater gebracht. Na afloop volgde de officiële hul diging met hartelijke toespraken o.a. van Jan Blaazer die de andere titel rol in het stuk vervulde en één van de acht zoons van Johan Boskamp die zyn vader dan ook acht kussen op de wang drukte. Er werden vele geschenken aangeboden. Voor de aanvang van het stuk werd een ogenblik stilte betracht ter nagedachtenis van de pas overleden acteur Hans Kaart. Toen Johan Boskamp aan het be gin van de voorstelling opkwam klonk trompetgeschal. Het publiek bracht hem staande een ovatie. Hierboven de jubilaris Joh Boskamp met een hem aangebo den indrukwekkende krans, met links Willy Alberti en rechts Boskamps huidige tegenspeler Jan Blaazer (Perlemoer) tijdens de huldiging. Johan Boskamp dankte tenslotte iedereen, die hem deze onvergetelijke dag had bezorgd", en vestigde nog speciaal de aandacht op de schrijver van Potasch en Perlemoer met va kantie. Johan Blaazer, de vader van Jan Blaazer.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5