Bach's ,Hohe Messe' in een voorbeeldige verklanking 3O«tV00RDEEH- OVERHEMD kunst kaleiöoscogp MOLIERE'S GEORGE DANDIN IN KON. SCHOUWBURG PRINSES BEATRIX OPENDE OUDE KUNST-ANTIEKBEURS Daar werd iets groots verricht LEIDEN IN HOLLAND FESTIVAL erf rissende Theatre de opvoering door Villeurbanne" Collecties overtreffen vorige in pracht en belangrijkheid Getijdenboek 14 mille voor Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 juni 1963 Derde blad no. 30988 ACH's onwrikbare geloofsbelijdenis, zijn geniaal, allesom vattend compositorisch kunnen, waarin tegelijkertijd als een npysterie bij voortduring de grote ontroering" doorklinkt, zijn vol komen uitstijgen boven het tijdelijke en zich vereend voelen met het ^euwige en Onveranderlijke: dit alles was gisteravond wederom in janse omvang te beluisteren tijdens de uitvoering van zijn meest ironderbaarlijke schepping, zijn onovertreffelijke "Hohe Messe", waarvan in het kader van het Holland Festival dirigent Aribo met '•rijn Leids Toonkunstkoor naar ons gevoel de vermoedelijke beste Auditie tot nu toe heeft gegeven. Dat is het knappe, het verheugende: er is een steeds stijgende ijn te bespeuren, te danken aan de intense toewijding, welke hier n een harmonieus samengaan zowel door dirigent, koor als leden /an het Concertgebouworkest betoond wordt, om deze genadevolle grandioze schepping van Bach, dié graad van vervolmaking te «jeven, welke een meesterwerk als dit in de volle maat toekomt. Van heinde en ver stroomt men -jaar de Pieterskerk om er getuige ■an te zijn. En zonder reserve kunnen wij ver- *ilaren, dat ditmaal de talrijke toe- loorders volledig datgene ontvangen lebben, waarnaar zij verlangden: ontact vinden met het hemelse, dat Ie componist in dit werk op een in- Iringende, geïnspireerde en van al let aardse bevrijde wijze ontroerend ptzingt. Men ondergaat intens en ten diep te al datgene wat Bach te zeggen leeft, in serene verstilling dan wel in .dynamische kracht en hervindt by lHeze contrastrijke opeenvolging van lllerhoogste muzikale waarden, het jgeloof", dat wellicht in deze onrust barende tijd verloren gegaan mocht Ufon- Men geeft zich aan Bach over, laaft zich aan deze monumentale Ichepping, waarin gecompliceerde peerstemmigheid en onvoorstelbaar SÉrootse contrapuntische opbouw tel kens en telkens weer de verbazing Oproepen en ervaart voor de zoveelste naai, dat de "Hohe Messe" tot de peest magistrale boodschappen be hoort, welke de mensheid vertroos ting en rust geeft. U Méér dan anders was deze uitvoe ring onder Aribo's trefzekere directie ,Jeheerst en evenwichtig, zij getuigde wan een groeiende versobering, door- Ëngen van zuiverheid en van een ?aan tot de kern der dingen. Met een gedisciplineerd koor als lit, door de jaren geheel vertrouwd leraakt met de ontzagwekkende aoeilijkheden dezer kolossale opgave, alt dan ook veel, zo niet alles te be reiken. Een hoog niveau kenmerkte le koorzang in grote eenheid met het rkest, dat blijk gaf dit niveau te wil- en evenaren. Een hoog niveau, dat olsschien niet tenvolle tot het einde «waard kon blijven, gezien de on- oorstelbaar zware eisen, die ruim wee uur lang gesteld worden, maar lat niettemin getuigde van een zeld zame concentratie en een grote tech- lJiische kunde, waardoor een vloeiend- ig lomogeen samengaan gewaarborgd ras. Zelden of nooit hoorden wij het ^oonkunstkoor in deze "Hohe Mes- glansrijk, volumineus, dan J reer doorzichtiglicht en beweeglijk ingen als ditmaal onder de onver- noeibare directie van een man, die In verband met het feit dat dit Jaar uvan 29 augustus tot en met 7 septem- ich thans met Bach stylvol en sterk i)er op de markt te Delft voor de ringe taak zich naast een zangeres van deze klasse te handhaven. Doch het is haar veelszins eminent gelukt, met rein en rond geluid, tot in alle registers. Zo voortgaand zal zy zich ongetwijfeld tot een ware Bachzan- geres ontwikkelen, die weet wat stijl en cultuur vraagt en inhoudt. Beide zangeressen bleken in de duetten su perieur op elkaar afgestemd. In de bas David Hollestelle her vonden wij de zanger, die naar het ons voorkomt enige tijd onder een inzinking had geleden, doch nu weer de kwaliteiten openbaarde, welke hem zijn grote reputatie bezorgden. De tenor George Maran was dit maal uitzonderlijk bij stem. mede dank zy zijn technische vooruitgang, die het vrij uitstromen van zyn licht aansprekend materiaal bijzonder ten goede is gekomen. Daardoor kon hij met zijn subliem gezongen „Benedic- tus" een onvergetelijke indruk ma ken. Aller beschaafde en begripvolle voordracht was in overeenstemming met het streven naar vergeestelijking, dat de ganse uitvoering kenmerkte en in hoge mate sierde. Speciale ver melding verdienen nog enkele instru mentale solisten: de violist Jan Keessen was in zijn omspelingen als steeds de betrouwbare, de hoogst kundige en de gevoelige, wiens prach tige topn ook nu frappeerde, voorts Wim Groot (trompet), de hoboïsten Cees van der Kraan en Leo van der Lek. Thom de Klerk (fagot). Jan Visser (fluit) en Jan Bos (fagot), van wie niet anders te verwachten viel. dan dat zij hun instrumenten naar de volle waarde hanteerden. Een woord van hulde tevens aan de organist Piet v. d. Kerkhoff, wie Ontwikkeling der militaire muziek Expositie te Delft rergroeid voelt. Zo vele malen omschreven wij de «overzienbare rykdom dezer gigan- ische en architectonisch onver gelij- :elijk opgebouwde partituur, dat wy »ns ditmaal, na bovenstaande alles- ins gerechtvaardigde lofzang op toor en orkest willen bepalen tot de olisten. Zij droegen in hoge mate by ot de wijdingsvolle sfeer. Daar was allereerst Aafje Heynis, der alt op deze avond een vrijheid ftn expressie en gaafheid openbaar- Ie, welke haar aria's tot hoogtepun- en maakten, waarbij ook haar gees- eljjke rijpheid van een opvallende [roei getuigde. Zij behoort tot de reinige zangeressen, welke in deze :jjd herinneringen oproept aan gere nommeerde voorgangsters en de tra- ditie van een eertijds glorieuze zang- i tunst hoog in haar vaandel heeft ge- chreven. Voor de veelbelovende sopraan felly van der Spek waa het geen ge- de niet geringe taak om de eenheid te bewaren met degenen, die op verre afstand van hem stonden, volkomen gelukte en voor een verantwoorde ondersteuning zorg droeg. Aribo en zijn Leids Toon kunstkoor hebben gerechtvaar- vaardigd hun plaats in het Hol land Festival veroverd en na deze avond is er ge^n twijfel aan, of zij zullen deze behouden. De velen, die dit concert bij woonden en wij kunnen ver- Zien overzicht tijdens de uit- voering van de "Hohe Messe", welke gisteravond in de Pieters kerk tallozen boe:de. (Foto L.D./Holvast) klaren dat een groot deel van hen speciaal naar onze stad wa ren overgekomen, -— zullen hun gang naar de Pieterskerk niet betreurd hebben. Want waarlijk: er werd iets „groots" verricht! H. Vier premières hij Nationale Ballet Geestdriftige bijvcH Het Nationale Ballet van Sonia Gaskell is zijn aandeel in het Holland Festival (zes uitvoerin gengisteravond in de Amster damse Stadsschouwburg begon nen met twee muziek- en twee verhalende balletten, waarmee mevr. Gaskeil de samensmelting tot een geheel in haar dansgroep van de klassieke traditie en de moderne stromingen in de dans kunst wil demonstreren. De door de balletmeester van het New York City Ballet John Tarras in gestudeerde nieuwste versie van Balanchini's Symphonie in c. op muziek van Bizet was de eerste première waarmee de 38 dansers en danseressen een oorverdovend succes oogstten. John Tarras die hier reeds bekend heid kreeg door zyn „Dessins pour les six", leverde zelf ook een eigen ver- halenwerk in academische styl, het voor 12 mannelijke dansers op het Concerto voor piano en blaasinstru menten van Strawinsky gezette „Ar cade". waarin de dansers de kans kragen hun virtuositeit te bewijzen. Het was tevens een Europese pre mière. Een geheel andere vrije, niet verhalende styl, creëerde de aan het Haagse Conservatorium verbonden ballet-pedagoog Witaly Osins met zyn abstracte ballet voor 12 meisjes „Les variations dodecaphoniques" op moderne muziek van Kees van Baa- ren. Pearl Lang (ex-danseres bij Mar tha Graham presenteerde voorts haar nieuwste schepping in vrije styl „Persephone" op muziek van Kup- ferman. Dit dramatische ballet, waarin Pearl Lang zelf de hoofdrol danste en waarvoor zij ook de kos tuums en décors ontwierp is geba seerd op de gelijknamige Griekse mythe. Het Nationale Ballet, dat werd be geleid door het Gelders Orkest onder leiding van André Presser, oogstte met deze vier premières een geest driftige byval van het Festival pu bliek, onder wie zich ook bevond de staatssecretaris voor O. K. en W. mr. Y. Scholten. SENSATIONELE AANBIEDING! Tijdelijk bij 2 pakken Super 1»2»3 Tricot-Nylon Super 1-2-3 wast alles maar dan ook alles super-schoon Vraag ernaar bij uw winkelier! „Wij houden van dit stuk. om dat het de vorige maand ge schreven is: dat is voor ons de definitie van een klassiek werk". Deze woorden van Roger Planchon naar aanleiding van (Van onze kunstredactie) De antiekhandel bloeit als nooit tevoren! Dat is ons gisteren gebleken tijdens een voorbezoek aan de gisteravond door Prinses Beatrix in het Prinsenhof te Delft onder grote belangstelling geopende vijftiende „Oude Kunst- en Antiek beurs", een „lustrum"beurs derhalve, waarop niet minder dan 30 a 40.000 bezoekers worden verwacht en, welke, wat de aanwezige collecties in onvoorstelbare pracht betreft, alle voorgaande beurzen lijkt te overtreffen! tiende achtereenvolgende maal de „Taptoe Delft" zal worden gehouden, wordt een tentoonstelling georgani seerd over de ontwikkeling van de militaire muziek van de 17de eeuw af. Op deze expositie zullen instrumen ten. partituren, uniformen en schil deryen te zien zyn, die in die tyd in gebruik zijn geweest of op deze pe riode betrekking hebben. De ten toonstelling wordt gehouden van 2 augustus tot 15 september in het Stedelijk Museum Het Prinsenhof. Piet van Egmond speelt zondag voor de B.B.C. De organist Piet van Egmond geeft zondagmiddag a.s. een recital voor de BBC (derde programma) op het orgel van de Franse kerk, Leicester Square te Londen. Hij zal uitvoeren de Fantasie en Fuga in g-klein van Joh. Seb. Bach en de Sonate Eroica van Joseph Jongen. De openingsplechtigheid zou aan vankelijk op de museumbinnenplaats geschieden, doch moest wegenis het ongunstige weer in het museum zelf gehouden worden. Vóór de opening werden de Prinses en de vele genodigde autoriteiten welkom geheten door de directeur van het museum „Prinsenhof", drs. D. H. G. Bolten. waarna de voorzitter van de Stichting „Oude Kunst- en An tiekbeurs" nader inging op de inter nationale betekenis van deze beurs, welke tot en met 31 juli ongetwyfeld als steeds veler aandacht zal trekken. Daarbij wees hy ook op de culturele en opvoedende taak, die men te vervullen heeft door het kunstwerk nader tot het publiek te brengen. Men kykt zich op deze beurs we derom de ogen uit! Uit alle delen van de wereld zijn Molières „George Dandin" kun nen dienen als motto van de voorstelling, die het Théatre de la Cité de Villeurbanne gister avond gaf in de Kon. Schouw burg te Den Haag een voor stelling, waarin de klassieke ko medie van de bedrogen echtge noot inderdaad verbluffend fris en modern aandeed. Planchon heeft zich volledig gedistan tieerd van de traditionele Mo lière-stijl: hij geeft een eigen, he dendaagse visie op Dandin: vi taal en volstrekt overtuigend. Vooral visueel is het een overrom pelende vertoning geworden. In een magnifiek décor van René Allio heeft Planchon een levendige maar tegelykertyd overzichtelijke mise en scene tot stand gebracht, die her haaldelijk aan de 17de-eeuwse boe- rentaferelen van de gebroeders Le Nain doet denken. George Dandin. de ryke boer die zich zelf een adel- lyke vrouw kocht in de hoop er een titel door te winnen, krijgt duidely- Niet minder dan f. 14.200 heeft gisteren een In 1460 in Frankrijk kunstschatten toegestroomd en men verschenen „getijdenboek" opgebracht vraagt zich af, hoe het mogelijk is, °P een veiling by het internationaal dat de kunsthandelaren er steeds antiquariaat Menno Hertzberger en ker contouren dan anders, nu zijn maatschappelijke omgeving op het toneel zichtbare werkelijkheid is ge worden. Het sociale aspect van Dandin9 verhouding tot zyn vrouw, zyn schoonfamilie en zyn personeel wordt geaccentueerd ten koste van de pure kluchtelementen. Men kan dat als een verlies beschouwen, maar daar staat dan een winst aan men selijke inhoud en theatrale overtui gingskracht tegenover. De acteurs vormen een hecht en toegewijd en semble. waarin geen sterren elkaar in de weg staan De zwijgende rollen van een tweetal boerenknechts en een oude dienstmeid /tjn voor een juist begrip voor de menselyke en maatschappelyke verhoudingen in het stuk even belangrijk als Dandins schoonouders, het geborneerde echt paar De Sotenville. Het belangrijkst van alles is echter, dat Planchon erin is geslaagd deze drie bedrijven, die in een meer tradi tionele opvatting gemakkelijk uiteen vallen in drie losstaande gevallen van huwelijksbedrog, tot een drama tische eenheid samen te smeden. De climax van het stuk wordt nog ver sterkt doordat de klassieke eenheden van tyd. plaats en handeling nauw keurig in acht zijn genomen. Met el kaar overlappende scènes, als in een ouderwetse episodenfilm. worden de bedryven nauwer verbonden, de „terzijdes" zyn zoveel mogelijk in de dialoog opgenomen en de monologen van Dandin krygen het karakter van enclaves in een niet wezenlijk onder broken handeling. Dat laatste is te veel in het effect blijven steken maar dat is dan toch wel het enige wezenlyke bezwaar tegen deze voor stelling. „George Dandin" is uit het mu seum gehaald en aan het „levend" toneel teruggegeven. Planchons „George Dandin" is één voortdurende verrukking voor het oog! Het oor komt daarbij wel wat tekort, maar ook hier was een mo derne natuurlijkheid vereist, met alle bezwaren van dien. Veel te weinig publiek heeft gis- weer ln slagen, ondanks de zoge- Co. to Amsterdam Dit getydenboek teravond deIe VCTfrfaMnde Molière naamde schaarste aan antikiteiten, 'n het Frans en het Latijn is fraai 1 zoveel kostbare voorwerpen uit vroe- verlucht met zeven grote miniatu- ger eeuwen bijeen te verzamelen. De ren randversieringen. Het heeft beurs is dit jaar voor het eerst ver- eens in de Koninklijke Bibliotheek vroegd en valt nu samen met het te Versailles gestaan. Holland Festival, waardoor onge- Voor precies de helft van genoemd twyfeld ook vele buitenlanders haar bedrag werd een uit omstreeks 1480 zullen komen bezoeken. De kwaliteit daterend Frans getydenboek. dat der inzendingen is wederom bijzonder hoog en ook d&t is een merkwaardig feit. want het wordt steeds moeilijker de werkelijk waardevolle voorweroen bijeen te brengen. Desondanks wordt tijdens een rond wandeling waarop wij nog nader terug hopen te komen het oog tel kens weer getroffen door een onover zienbare pracht, waaronder ook vele oude meesters als Hans Memling, Van Ruysdael, van Ostade, Van Goyen, Albert Cuyp Hondecoeter, Willem van de Velde en de Italiaan Caval- lino een eerste plaats innemen. Ook is er een verza meling middeleeuwse kunst om van te watertanden! De beurs trok reeds onmiddellijk de sterke aandacht van de vele aanwe zigen. Algemeen was men de overtui ging toegedaan, dat deze beurs, waarvan de organisatie bij onze stad genoot. de heer Marcel B. Keezer be rust, de bewondering verdient van al degenen, die in „oude kunst" geïnte resseerd zyn. Koninklijk paar Een prachtige °P Luchtmaehtconcert ij Koningin Juliana en Prins Bem- nans Memling hard zullen vanavond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Kon. >n de Luchtmacht het concert in het Kur- haus te Scheveningen bijwonen, dat 3tidt> k'nnct zal worden gegeven door de kapel van de Kon. Luchtmacht. \ntiekbeurs. PASTEL VOOR 700.000! Op een openbare verkoping in een Paryse kunsthandel heeft een pastel van Toulouse l'Autrec, „Danseuse aux bas roses", 943.000 fr. (ongeveer f 700.000) opgebracht. Dit is het hoog- ste bedrag dat tot dusver voor een I Wunnink, pastel of aquarel is betaald. 'Carré, eens deel zou hebben uitgemaakt van de privé-bibliotheek van de Tsaar verkocht. Een 13de eeuws op perka ment in het Latijn, in Italië of Zuid- Frankryk geschreven bijbel werd voor f. 8 600 geveild. Op de veiling kwam ook onder de hamer een kostbare collectie kruid boeken, die toebehoord heeft aan de Engelse psychiater dr. Fleming. Hortus Samtatis (Garten der Ge- sundheit) in 1485 te Mainz gedrukt, dat 379 houtsneden bevat, waarvan een aantal met de hand gekleurd, werd verkocht voor f. 6100. „Le grant herbier" en „Francoys", na 1522 in Parijs gedrukt, met meer dan 300 houtsneden, werd geveild voor f. 4200. Een exemplaar van het eerst bekende geïllustreerde kruid- boel: van Apuleius Barbarus om streeks 1483 te Rome gedrukt, bracht f. 3150 op. KONINKLIJKE INTERESSE VOOR „DE PERZEN" Er is van de zijde van het Ko ninklijk Huis grote belangstelling ge toond voor de opvoering van „De Perzen" van Aischylos Zoals bekend geeft de toneelgroep „De Nieuwe Komedie" van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 juni in Carré in Amster dam in het kader van het Holland Festival een serie opvoeringen van deze tragedie. Maandag woonden Ko ningin Juliana en Prinses Christine de voorstelling by en gisteren bevond zich Prinses Beatrix met vier vrien dinnen onder de bezoekers Prinses Beatrix onderhield zich na de voorstelling geruime tyd met de regisseur, Erik Vos. en met de heer directeur van Theater j opvoering bijgewoond. Duidelijker ge zegd: de zaal was beschamend slecht bezet. Zaterdag heeft men in de Kon. Schouwburg nog eenmaal de kans het gezelschap van Planchon in „George Dandin" te zien. Ontdaan van het stof der eeeuwen komt hier de mens uit de literatuur te voor schijnbelachelijk en zielig, ijdel en egoïstisch, boeiend en door het op gestapelde talent van Molière en Planchon bovenal amusant. Kerkelijk Leven NED. HEKV, KERK Beroepen te Amsterdam (Parkkerk gemeente) W. M. van Asperen te Haar- lem. door de Provinciale Kerkver gadering van Utrecht als predikant voor buitengewone werkzaamheden (t.b.v. Stichting Evangelie en Industrie te Veenendaali A. Terlouw te Rotter- dam-Feljenoord. Bedankt voor Koudum (toez.) W. F. Kuil te 't Woudt-Den Hoorn. Benoemd tot bijstand ln het pasto raat te Vlijmen c a. J. Chr. Frltzsche. emeritus predikant te Meppel. GEREF. KERKEN Beroepen te Badhoevedorp (2de pred. pl.) W. Blanken te Westerbork (Dr.). Bijeenkomst met Martin Buber De Nederlandse Zionistenbond en de theologische faculteit van de universiteit van Amsterdam houden donderdag 4 juli om 10.30 uur in de aula (Lutherse kerk) van de univer siteit een openbare byeenkomst met de 85-jarige joodse godsdienstfilo- soof en socioloog Martin Buber uit Jeruzalem. Zoals bekend zal Martin Buber op 3 juli uit handen van Prins Bemhard de Erasmusprijs 1963 ont vangen. Op de byeenkomst zullen net woord voeren prof. dr. W Ban- n.ng, prof. mr. I. Kisch en prof. mr, dr. J. A. Oosterbaan.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5