Echtpaar v. tl. Heytlen zestig jaar getrouwd Tal van ruiten in LEIDEN vernield Leiderdorpse B.B.-ers blijven in bezit beker GEBR. VAN ULDEN D AF- bestelwagen In Rosariumte Oegstgeest Zeer hekend meubelmaker Auteurs hij een in Beukenhof te Oegstgeest PERSOONLIJKE LENINGEN EMEENTELIJKE dienst voor kasbeheer er RE DIETWEZEN JEUGDHOTEL IN LEIDEN GEWIJZIGDE BUSROUTE Verplichte doorlichting voor studenten een problematiek experiment aan Delftse T.H. Wet kent geen sancties Amnestie voor de OAS niet actueel Eindwedstrijd in LEIDEN Leidse balletdanseres (18) op feestj e lastiggevallen Drie arrestaties in Den Haag Geslaagde meisjes VGLO St. Martha Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 juni 1963 Tweede blad no. 30986 Oegstgeest heeft (bijna) een dia manten echtpaar! De heer W. van der Heyden en mevrouw Chr. van der HeydenSpek hopen op 1 juli hun zestigjarig huwelijksfeest te vie ren in het Rusthuis „Rosarium", Louise de Colignylaan 8—10. Daar bestaat op de zondagen 23 en 30 juni, telkens 's middags van 3 tot 6 uur, gelegenheid het diamanten paar geluk te wensen. Hoewel de heer en mevrouw Van der Heyden—Spek al zo'n 35 jaar In Oegstgeest wonen zijn zij toch ook in Leiden geen onbekenden. Daar zagen zy het levenslicht en daar Laden zij 1 juli 1903 in het huwe- lijk. De bruidegom (vorige week vrijdag 88 jaar geworden) is een meubel maker geweest, die de fijne kneepjes van het vak door en door kende. In het bijzonder legde hij zich toe op het restaureren van oude en an tieke meubelen. In dat opzicht ge root hij in Leiden en Verre omgeving giote bekendheid. In Leiden oefende hij zijn vak uit in de Hansenstraat, maar een jaar of 35 geleden vestigde hij zich in Oegstgeest. waar hij een werkplaats kreeg achter een pand in het smalle gedeelte van de Geversstraat. HU woonde achtereenvolgens nog aan de De Kempenaerstraat. de Wijtten- bachweg en de Oude Rijnzlohtweg. Vorig jaar 4 december namen de heer en mevrouw Van der Heyden Spek hun intrek in het Rusthuis ..Rosarium". Daar hebben ze het test naar hun zin en eerlijk gezegd hebben ze er spijt van niet eerder het gezellige benedenappartement aan de voorzijde te hebben betrokken. Zij hebben daar een prachtig uitzicht op het rosarium. Mevrouw van der HeydenSpek (87heeft haar man op deze lange huwelijksweg steeds trouw terzijde gestaan. Natuurlijk ging haar zorg in de allereerste plaats uit naar het huishouden en het groot brengen van haar drie kinderen, vanwie er nog twee in leven zijn. Ze heeft dat altijd met grote liefde en opgewektheid gedaan. En wanneer het nodig was stak zij ook haar echtgenoot graag de helpende hand toe. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RSNG voor: een dame of heer, v. d. WATER. Haarhstraat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. ii. JMW «.minii—m Het vrouwenweekblad „Eva" orga niseert vandaag in „De Beukenhof" te Oegstgeest een bijeenkomst van schrijfsters en schrijvers van korte verhalen, waar de zogenaamde „short story" het onderwerp uitmaakt van een uitvoerige gedachtenwlssellng. Een en ander staat in verband met het kort geleden gevierde jubileum van de Ned. Rotogravure Mij. N V te Leiden, waarvan „Eva" een uitgave is. Ter gelegenheid van dit Jubileum heeft de directie van deze drukkerij- uitgeverij een prijs gesticht voor het beste Nederlandse of Vlaamse korte verhaal, dat dit jaar aan een daar toe door haar te formeren jury zal worden toegezonden. Het is een prijs van f 1000.De juir. onder voor zitterschap van de criticus en auteur Ab Visser zal de voor 1 oktober aan geboden en maximaal 3000 woorden omvattende verhalen beoordelen. Het werk mag niet eerder gepubliceerd zijn. De bekende schrijver en criticus Ab Visser heeft vanmorgen voor de talrijke aanwezigen een causerie ge houden over „het korte verhaal" en de toneelspeler Johan Fiojet droeg twee korte verhalen van Louis Cou perus voor. Deze bijeenkomst werd door vele schrijvers van oorspronkelijke Ne derlandse korte verhalen bezocht. Advertentie Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal "twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. STADHUIS, LEIDEN, POSTBUS IBS, TEL. 20270 (Advertentie) In Leiden wordt deze week een Jeugdhotel ingebruik genomen. De opening van het hotel-restaurant, dat in de Janvossensteeg is gevestigd^ heeft zaterdag plaats. Ter gelegen heid van deze opening is er 's mid dags van 2 tot 4 uur een receptie. Het hotel krijgt de naam „De Ruif". Mevrouw May HobJjn-Rood stelt het komende weekeinde haar collectie poppen in het hotel tentoon. Dankbaar zijn de heer en mevrouw Van der HeydenSpek. dat ze zo l«<ng voor elkaar gespaard zyn en dat ze In goede gezondheid van hun levensavond mogen genieten. Met hun twee kinderen, zeven kleinkin deren en drie achterkleinkinderen hoopt het diamanten paar deze be langrijke mijlpaal in hun leven op gewekt te kunnen vieren. Het trajectgedeelte te Leiderdorp- Leiden van de Citosa-busdienst Al phen aan den RijnLeiden, Lagre Zijde dat tijdelijk vla de Hoge Zijde wordt gereden, zal vanaf maandag 24 juni a.s. weer hervat worden langs de Lage Zijde. Deze dienst zal echter niet meer zoals voorheen door de Haarlemmer straat rijden, doch vla het centrum van Leiden (ZUlslngel Plantage Breestraat). naar het Station gaan. Advertentie (Van een onzer redacteuren) De Technische Hogeschool te Delft is voornemens, volgend jaar geen collegekaart meer te verstrek ken aan studenten, die niet kunnen aantonen te zijn doorgelicht op tu berculose. Op zichzelf is dit in algemene zin een prijzenswaardig besluit, maar er zijn enkele bezwaren aan verbonden. 1 die niet direct in het oog springen. Men zou kunnen menen, dat een dergelijke maatregel in strijd is met de principiële vrijheid van het ho ger onderwijs, doch dit is niet het geval, In de nieuwe Wet op het i Wetenschappelijk Onderwijs zijn be- palingen opgenomen, waaruit cura toren het recht kunnen putten tot een dergelijke maatregel over te gaan. De vraag is echter, of de maat regel zin heeft, althans méér zin dan 1 nog eens de nadruk leggen op het inderdaad zeer grote belang van tbc-controle. Alleen door regelmatige controle en daardoor vroegtijdige be handeling van voorkomende geval len heeft men In de laatste tiental len Jaren deze eertijds zeer ernstige I volksziekte kunnen overwinnen. Thans staan sanatoria, die men in- dertijd niet snel genoeg kon bouwen, leeg of worden zij voor andere ver- plegingen gebruikt. Niet in de laat- ste plaats moet men daarbij in dit i verband denken aan het toch nog - betrekkelijk jonge Studentensanato- I rium in Laren. In nacht van brandstichtingen „Ongetwijfeld het werk van één hetzelfde groepje vandalen". Dat zei hoofdinspecteur C. Hofstede vanmorgen op het da gelijkse politierapport voor de pers naar aanleiding van de brandstichtingen, die in de nacht van dinsdag op woensdag in twee Leidse krantengebouwen werden gepleegd. Gebleken is namelijk, dat in de zelfde nacht pogingen in het werk zijn gesteld een scooter, die op de Rijn- en Schiekade geparkeerd stond in brand te steken. Verder is van 'n auto, die in de Ca- landstraat stond, de achterruit ver nield door een straatklinker. Even voor het middernachtelijk uur moest een ruit van een woonhuis aan de Boisotkade het ontgelden. Ook hier werd met een steen ge gooid. De spiegelruit van een winkel in de Mauritsstraat viel wat eerder op de avond, omstreeks kwart over elf in scherven, toen er een lege fles door heen ging. Tenslotte is op dezelfde avond tus sen half twaalf en twaalf uur een spiegelruit vernield van een viswin kel in de Kraaierstraat. Zoals wij gisteren reeds meldden is tegen twee uur 's nachts in de Roo- denburgstraat een bromfiets in brand gestoken. Wat de brand in het gebouw van de Leidse Courant betreft, de schade loopt daar niet in duizenden maar in de tienduizenden guldens. De politie heeft het sterke vermoe den, dat de vandalen in een auto door de stad hebben gereden. Zy verzoekt een ieder die inlichtin gen over deze zaak kan verstrekken zich met haar in verbinding te stel len. (Van onze Parijse correspondent) Er is voorlopig geen sprake van, dat de Franse regering leiders en le den van de organisatie van het ge heime leger, de O.A.S.. amnestie zal verlenen, waarop in brede en voor namelijk rechtse kringen wordt aan gedrongen. Pas in de herfst zullen al le O.A.S.-dossiers voor de speciale rechtbank voor politieke misdaden zijn afgehandeld en dan zou er even tueel clementie aan de orde kunnen komen. De O.A.S. heeft de dood van zeker tweeduizend Fransen op haar geweten. Er zitten 1500 OAS-ers, ver oordeeld of in afwachting van hun berechting, achter de tralies. Maar invoering van de doorlich- tiugsdwang voor studenten heeft eigenlijk alleen betekenis, wanneer deze dwang ook bestaat voor andere leden van de universitaire gemeen schap, in wier gezelschap de stu denten dagelijks verkeren in kleine dichtbezette ruimten. Zeker in deze tijd van ruimtelijke nood in de universitaire instellingen is dat van belang. Doorlichtingsdwang voor die andere universitaire groepen staat echter niet. Bovendien worden door de Voor de zakenman een uiterst vlotte auto, met VARIOMATIC volautomatische versnellingen en enorme laadruimte. Prijs f 4615.Combi f 5175. VOOR VERKOOP EN SERVICE Verdamsfract 6 Telefoon 23041 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: schrift niet gedwongen worden te vermelden, of bij die doorlich ting wellicht geconstateerd is dat hij tbc heeft. De doorlichtende arts verstrekt daarover op grond van het medisch beroepsgeheim ook geen in lichtingen aan de betrokkken instel ling van hoger onderwijs. Vooral door dit laatste aspect heeft de voorgenomen Delftse maat regel alleen een soort psychologische be- I waarde, waarvan cic betekenis echter niet moet worden overschat. Im- i mers degenen die zich aan de doorlichtingsmogelijkheden tot dus- 0p Wetenschappe- verre ont5okken, zullen zich door nik Onderwijs sancties op het niet ren dergeHjke maatregel zonder I sa.nctieS™Iepaam n.et laTen overha- len, zich er alsnog aan te onderwer pen. W(j menen te weten, dat van Lei den uit indertijd voorstellen aan de betrokken ministers zyn gegaan, om vrywel zo niet geheel onmogelyk ge maakt, want er wordt nadrukkelijk vermeld dat curatoren niet de toe gang tot colleges etc. mogen ont zeggen op grond van de artikelen. waai op de doorlichting mag worden j wetswiizigiruren te bewerkstelligen geelst, in hoeverre het met verstrek- SfSXS m£ saneüe-m^eiuk- ken van collegekaarten dan ook wet- heden in het leven 20u roepen' doch dat van regeringswege dergelyke telyk mogelyk zou zyn is nog een open vraag. Bovendien, en dit is wel een by- zonder moeilyk punt. wordt wel een wyzigingen niet opportuun werden geacht. Misschien is het in de naas te toekomst vooral na de tbc- doorlichtingsbewys geëist, maar niet j explosie in Utrecht in het begin van de opgave van de uitslag van die dit jaar gewenst, hierover nog doorlichting. De student kan ook eens op het hoogste niveau te spre- ingevolge het nieuwe Delftse voor- ken. (Van onze Haagse correspondent) In Den Haag zijn zaterdag twee vrouwen en een man aan gehouden ter zake van het plegen van ontuchtige handelin gen met eeiTachttienjarig meisje. Het feit had zich donderdag j.l. afgespeeld. Het meisje» een 18-jarige leerling balletdanseres uit Leiden, zag don derdag in een yssalon in de binnen- MEER AAMMELDINGEN BIJ „MARGRIET" Uit het jaarverslag van de Stich ting Medisch Kleuterdagverblyf „Margriet" te Leiden blykt, dat er in het afgelopen jaar 59 jongens en 45 meisjes in het dagverbiyf werden opgenomen. Overigens beweegt het aantal aanmeldingen zich in een steeds stygende lyn. Wat het gebouw betreft, binnens huis is voortgegaan met de verbete ring van de kamers, waarin de kin dergroepen verblyven. Het aantal ka mers werd met twee uitgebreid en bedraagt nu twaalf. Daardoor wordt het mogelyk om nog meer differen tiatie in de samenstelling van de groepjes te verkrygen. Zelfs wordt het mogelyk om het totale aantal te verplegen kinderen iets op te voeren. In de lighal is een belangryke voor ziening aangebracht in de vorm van een regelbare gasverwarming. In het verslag wordt er ernstig over geklaagd, dat „Margriet" nog steeds niet over de geldmiddelen be schikt. die nodig zijn om een in alle opzichten verantwoorde exploitatie te kunnen voeren: een exploitatievorm, die de kinderen maximaal ten goede zou komen. De selectiewedstrijden voor de zelf- beschermingsploegen uit de districten West, Leiden en Oost van de A-kring Zuid-Holland a vormden in mei jl. een alleszins geslaagde afsluiting van het oefenprogramma 19621963. Op het B.B.-oefenterrein aan de Middel stegracht te Lelden bonden gister avond de zelfbeschermingsnloegen van Leiderdorp, Koudekerk, Hazers- woude en Rtjnsburg. de als finalisten uit deze selectiewedstryden naar vo ren waren gekomen, een spannende eindstryd aan met als Inzet het kring- kampioenschap en de daaraan ver bonden B.B.-wisselbeker. Onder de velen, die deze eindstryd by woonden bevonden zich onder meer de voorzitter van de kringraad, de heer Z. Bruins Slot, burgemeester van Alphen aan den Ryn. de burgemees ter van Leiderdorp, mr. B. M. Gallas, De filmacteur Charlton Hes ton, die voor de filmpremière van "55 dagen in Peking" in Nederland is aangekomen en gisteren in kasteel Drakesteyn aan Prinses Beatrix een cheque van 500 dollar heeft aangeboden voor de actie voor de herbouw van Dousadj, Tentoonstelling von Oorlogsdocumentatie Ter gelegenheid van het acht- i tiende congres van de Neder- i landse Vereniging van Ex-Poli- i tieke Gevangenen uit de bezet- tingstyd (Expogé), dat volgende week gedurende vier dagen in Leiden zal worden gehouden, wordt er in het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" 'n tentoon stelling ingericht van documen- 1 ten, foto's, tekeningen, affiches, drukwerken en ander materiaal, i betrekking hebbend op de bezet- i tingsjaren. Met de welwillende i medewerking van mevrouw O. C. D. Idenburg-Slegenbeek van Heukelom, conservatrice van de historisch commissie van de Rijksuniversiteit te Lelden zal tevens een afdeling worden in- 1 gericht, welke betrekking heeft op het verzet door de unlversi- 1 taire gemeenschap tijdens de be- zettingsjaren. i Deze tentoonstelling is niet alleen bedoeld voor de congres- sisten, maar voor allen, die er belangstelling voor hebben. Zo zullen o.m. ruim 500 leerlingen van de hoogste klassen der mid delbare scholen de tentoonstel ling groepsgewijze bezoeken. De expositie zal vrijdag 21 juni a.s. om 5 uur nm officieel i worden geopend door dr. L. de i Jong. directeur van het RUksin- stituut voor Oorlogsdocumenta tie te Amsterdam. Voor belangstellenden is de tentoonstelling geopend (met In gang van zaterdag 22 juni a.s.) op werkdagen van 10 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. het plv. kringhoofd, de heer A. J. Paling, de hoofden van de districten „West" en „Leiden", de heren J. Jan sen Manenschyn en J. P. van der Meulen, alsmede een aantal leden van de kringstaf. De opgave die de drie finalisten- ploegen elk bestaande uit een com mandant en veertien leden binnen de tyd van 25 minuten tot een zo goed mogelyk einde moesten brengen, be stond ook ditmaal weer uit eenvoudig blussings-, reddings- en EHBO-werk. De jury. gevormd door drie deskun digen uit elk van de drie districten t.w. dr. J. Hoeing (EHIO). de heerN. J. van der Kley (brandweer) en C. van der Kraan (reddingswerk), had tot taak een en ander te beoordelen en op punten te waarderen. Alvorens de uitslag bekend te ma ken en tot ae prysuitreiking over te gaan, sprak ae neer Bruins Slot, in geleid door de heer Paling nog een kort slotwoord. Hierin drukte hy o.m. zajn groot respect uit voor de leden van ae B.B., aie vrywillig de taak op zich hebben genomen hun medemen sen in tyden van nood te helpen, voor welke taak zy zich ten koste van eigen vrye tyd zo deskundig mogelyk voorbereiden. Helaas bestaat er, aldus spreker, slechts een geringe belang stelling voor deze taak en is men er nog te weinig van doordrongen, dat de B.B. geen overbodige organisatie is en er in tyden van nood altyd nog veel te redden en afdoende te helpen valt. Hierna maakte hy bekend, dat de ploeg van Leiderdorp met 43% pnt. (maximum 50 pnt.), wederom kam pioen was geworden en dus in het bezit van de wissel beker bleef. Dat de strjjd om de tweede plaats bijzonder spannend was geweest bleek wel uit het feit, dat de ploeg van Koudekerk- Hazerswoude met 33% pnt. beslag op deze plaats legde en slechts 2 punten meer dan de ploeg van Rynsburg be haalde. Nadat de heer Bruins Slot met een toepasseiyk woord de wisseltrofee aan de Leiderdorpse commandant, de heer Th. J. C. Schmid, had uitgereikt, mochten de 45 finalisten allen uit handend van de heer Paling een her inneringslegpenning in ontvangst nemen. Tot slot sprak de heer Gallas nog een kort woord, waarin hy o.m. zyn grote waardering uitte voor de saamhorigheid en bundeling van krachten in de B.B. en namens de Leiderdorpse ploeg de toezegging deed, dat in 1964 alles op alles zal worden gezet om de wisselbeker de finitief te winnen. Van de R.-K. Brueschool voor meisjes VGLO „St.-Martha", te Lei den zyn de volgende leerlingen ge slaagd voor het Lingerie-diploma van klas II AG. van Akker. L. Boere, A. van Dam. F. Dubbelaar, C. Eiken broek. J. v. d. Haak. R. Hooymans, J. Huigsloot W. de Jong, J. Kerkvliet, C. Kluivers. R. Kok, T. Lelieveld. C. Lieverse, P. Oudshoorn, N. Schouten, N. Steenbergen. I. Turk, T. v. Veen en R. Vlemmings. Afgewezen 1 leerling. Van klas II B: G. Ba velaar, R. Boers, J. de Does, I. Guley. T. v. d. Hoeven, N. Hoogenboom, H. v. d. Horst, C. Korenhof, R. de Laaf. E. van Marwyk, L. Nyhof, B. v. d. Poll, R v. d. Reyden, L. Rotteveel, J. Scheffers. A. Stryk J. v. Velthuizen, C. v. Velzen, E. v. Velzen, N. Vonk, J. Voordouw, R. de Waal. I. Zirkzee en J. Zwetsloot. Afgewezen geen. Geslaagd de gehele derde klas voor het Costumière-diploma: H. v. d. Boog, A. Elfering, T. van Haastregt W. van Kins, N. Rodenburg en J. Sloos. WASSENAAR Geslaagd voor het M.M.S.-examen Aan het Rynlands Lyceum te Was senaar slaagden voor het diploma MMS: de dames L. van den Berg W. Bierens de Haan, D. M. Bloemen dal. A. E. Dickinson, M. A. de Groot, Jkvr. S. M. R. de Jonge, M. M. Kerk hoven, Y. M. Klatt, U. Llgteringen, M. Niks, L. Opstelten, E. C. B. J. M. Phaf, H. E. Reidt, TJ. de Sitter, A. P. Steenstra Toussaint, M. H. Trost, C. H. M. van der Vlies, A. H. Wennink en A. H. Mey. Er zyn drie kandidaten afgewezen. stad een haar bekende 30-jarige vrouwelyke kantoorbediende. Deze vertelde wilde verhalen over gezellige feesten, die zy wel eens vierde met kennissen. Toen afgesproken was een dergeiyk feest te gaan bywonen, ver scheen een 39-jarige man in een auto, die directeur is van een gram mof oonplatenmaatschappy, welke' folkloristische muziek uitgeeft en die bovendien impresario is van een Spaanse dansgroep. Gezamenlyk ging men, bovendien nog in gezelschap van een 21-jarige getrouwde vrouw naar een adres, waar het feest ge- vierd zou worden. Na het gebruiken van sterke drank, werden de ontuch tige handelingen gepleegd. De twee vrouwen en de man zyn gisteren voor de officier van Justitie geleid. Bij de rennen van Ascot wor den ieder jaar de nieuwste En gelse modesnufjes getoond. Ba rones Rothschild kwam met deze creatie naar het sportfestijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Margaretha Clazlna Maria, d. v. W. A Kemp en J. M. T. Zwetsloot. Isa- belle Eugenie, d. v. A. T. van Ewijk en A J. v. d. Meer. Martha Johanna Maria, d. v. G. v. d Hoorn en M. J. Fransen. Hlldegard Ingeborg, d. v. L. Messerschmldt en H. W. v. d Kwaak. Ronald, z. v. V. L. Pennings en A. Keljzer. Elisabeth Louise, d. v. H. P. Weijers en E. I. Zoet. Blrgltte Elisa beth, d. v. K C. van Oossanen en K. E. Steens. Ada, d. v. IJ. van Dijk en N. Ouwehand. Alfonsus Hendrikus Maria. z. v. J. A. Cornellssen en F. M. van Ovost. Ingrid Petra, d. v. G. E. Feenstra en G. Sommellng. GETROUWD L. Huljdlng en C. Volplcelll. OVERLEDEN M. J. Lukkien, 16 Jaar, dochter R. F L. Cavé, 18 maanden, zoon. C. A. Griffioen, 73 Jaar, man. „Peers" nu ook in het Britse Lagerhuis Adellijke personen, die krachtens erfopvolging een zetel in het Britse j Hogerhuis hebben, zullen zich in het J vervolg verkiesbaar kunnen stellen voor een zetel in het Lagerhuis. Hiermee wordt de mogeiykheid ge opend dat „peers" premier worden. Volgens de moderne traditie moet de premier lid van het Lagerhuis zyn. i Tot dusver konden „peers" van pre mierformaat als Lord Hailsham en Lord Home, de tegenwoordige minis ter van Buitenlandse Zaken, geen I legeringsleider worden. De nieuwe mogeiykheid is openge steld door een wet die gisteren zon der hoofdeiyke stemming door het Britse Lagerhuis werd goedgekeurd. De wet bepaalt dat de ..peers" voor het leven van hun titel afstand moe- i ten doen. j

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3