Dr. De Kort gedwongen tot besluit: V.V.D. of P.v.d.A. Kennedy's rassenwet bij Congres ingediend K. V.P. nog verdeeld in Washington Dode T weeliiig-ruimtereis (voortijdig?) ten einde HOGERE PREMIE ZIEKTEKOSTEN (9ud Ofte Drie partijen forceren kabinetsformatie Regering van ^Argentinië is p haar hoede Monument voor Wilhelmina WEERBERICHT Lovell betwijfelt (le waarde Zwarte rook Voor vrijwillig verzekerden HOUTHAL KEUKENS teuivs pgericht 1 maart 1860 DOMnrnnar. po tUNI 1963 No. 30986 LEIDSCH DAGBLAD recteur: E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD fcN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redactie) Van drie zijden heeft de kabinetsformateur, dr. W. L. P. M. Kort, nu vrij duidelijk te horen gekregen, dat een voortzetting n de huidige samenwerking tussen de drie christelijke partijen de V.V.D. op prijs wordt gesteld. fox de opzienbarende verklaring van de liberale fractieleider mr. E. Toxopeus hebben ook zijn collega's van de C.H.U. en de A.R.P., mr. H. K. J. N. Beemink en de heer H. van Eijsden, zich openlijk tegen i vijf-partijykabinet uitgesproken. Mr. Beemink voegde daaraan toe, >rstander te zijn van samenwerking tussen de drie confessionele par- jen en de V.V.D. Hoewél de heer Van Eijsden niet zo'n categorische uit braak deed, wordt met zekerheid aangenomen, dat hij het standpunt in zijn C.H.-collega deelt. iDe eerste, die zijn standpunt onom- inden te kennen gaf, was mr. Toxo- as. Tijdens een ,.lang en prettig" aerhoud gisterochtend vertelde hij De Kort, dat de V.V.D.-fractie igert een oordeel te geven over het >gramma van de kabinetsforma- omdat zij niet wil meewerken n de totstandkoming van een vijf- rtijenkabinet, waarin ook de Partij a de Arbeid is vertegenwoordigd, i twee uur 's middags riep de li- -ale leider de parlementaire redac- iren bijeen om hun de overhan- :de brief voor te lezen. Volgens Het ije Volk draaide toen in Amster- rn reeds de persen van het liberale gemeen Handelsblad met de brief grote opmaak, compleet met een nmentariërend hoofdartikel ,\Vij hebben tegen een vjjf-par- •nkabinet thans overwegende be uren", schreef mr. Toxopeus. ,De idige regeringspartijen hebben zich eds als doel gesteld, dat de be- Islijn van het kabinet-De Quay et worden doorgezet". Volgens hem i dat niet kunnen, als de socialis- i in de regering worden opgeno- n „De P.v.d.A. heeft immers dit eid voortdurend gekritiseerd en In ir verkiezingsmanifest daar een »1 ander beleid tegenover gesteld". )ok heeft mr. Toxopeus bezwaar en het ontbreken van een redelijk rke oppositie in het parlement. >n politieke discussie dreigt daar- tr te worden verlegd naar de mi- terraad. De openbaarheid van dis- isie en besluitvorming, essentialia openbaarheid, zou daardoor in aar komen". Jisteren is in Buenos Aires een ital officieren van de Argentijnse htmacht gearresteerd. Er werd m reden voor deze maatregel op- ;even, doch er zyn de laatste ttfd rdnekkige geruchten geweest, dat luchtmacht voornemens zou zijn I greep naar de macht te doen. toorts heeft het Argentijnse mini- fie van Oorlog gisteren medege- Jd. dat 94 legerofficieren vervroegd I gepensioneerd. Ook voor het ne- van deze maatregel zijn geen ;nen opgegeven, doch van welin- chte zijde wordt vernomen dat de sten van hen betrokken zijn ge- st bij de jongste opstandspoging Argentinië Onder hen, die op deze e werden gedwongen -de leger- ist voortijdig te verlaten, bevin- zich één kolonel, acht luitenants- >nel. 31 majoors en 54 kapiteins, de mislukte staatsgreep, die offi- en van leger en vloot in april hebben ondernomen, zijn naar atting veertig personen gedood en derd gewond. Mr. Toxopeus zei mede namens de Christelyk-Historische fractieleider mr. Beemink te spreken. Later ver klaarde ook de heer Van Eijsden (A.R.) tegen een vijf-partijenkabinet te zijn, al wilde hij zich nog niet uit laten of hij een hernieuwd samen gaan met de V.V.D. wenselijk achtte. Conclusies Aan dr. De Kort nu de taak om uit deze stormachtige ontwikkeling van gisteren zijn conclusies te trek ken. De grote vraag is daarbij, welke wensen in zijn eigen partij, de K.V.P., leven. Hoewel het aan geen twijfel onderhevig is, dat een meerderheid in de K.V .P.-fractie geporteerd is voor verdere samenwerking met de V.V.D., heeft de fractie als zodanig een der gelijke mededeling niet verstrekt aan de formateur. Zij heeft zich strikt gehouden aan diens vragen aan de fractieleiders, de vragen, of men een vijf-partijenkabinet wenst, of men het programma van dr. De Kort on derschrijft en of men wil verklaren, dat de fracties zich in him geheel willen binden aan dat program. De keus drukt dus zeer zwaar op de schouders van de formateur. In de eenzaamheid van zijn Ulvenhoutse woning zal hij een beslissin? moeten nemen. Een beslissing, die hfi zater dag in ziln tussentijds rapport toch aan de Koningin zal moeten mee delen. Dr. De Kort had gehoopt, dat dit besluit kon worden vergemakke lijkt door de fracties zich te laten uitspreken over een programma. Hil herinnerde zich de verwijten, die de P.v.d.A. herhaaldelijk de minster- president. prof. dr. J E de Quay, naar het hoofd heeft geworpen, na melijk dat deze de socialisten bij voorbaat, zonder noodzaak, had uit- geschakeld Hij had gehoopt, door zijn werk wijze iets dergelijks te voorkomen. Het is hem (nog) niet gelukt. De kans, dat het hem alsnog lukt, is sinds gisteren duidelijk kleiner ge worden. Geringe steun Het zwaarst valt hem ongetwijfeld de geringe steun, die hij uit eigen fractie krijgt. Zeker, als fractieleider kent hij de verhoudingen, maar een enigszins duidelijke uitspraak was hem welkom geweest. Zij wordt hem niet gegeven om de eenvoudige reden, dat de K.V.P. verdeeld is. De K.V.P.- ers, die streven naar samenwerking met de P.v.d.A. zijn weliswaar niet talrijk, maar zij weren zich krachtig. Zy worden daarbij gesteund door de r.-k. Volkskrant, die zich ook van morgen weer duidelijk uitsprak voor deelneming van de P.v.d.A. aan het te vormen kabinet. Teleurstellend is voor hem ook de wijze, waarop mr. Toxopeus, en na hem de heren Beer- nink en Van Eijsden, hun mening kenbaar hebben gemaakt. Er moge in deze drie groeperingen waardering zijn voor zijn programma, zijn werk wijze wijzen zij af en hebben zij eigenlijk ondermijnd. Dr. De Kort zal echter allerminst zijn pogingen tot vorming van een kabinet reeds nu opgeven. Rooms-rood? Uiteraard is gisteren in politieke kringen druk gesproken over de wijze, waarop mr. Toxopeus zijn onbehagen over de werkwijze van dr. De Kort kenbaar heeft gemaakt. In socialis tische kring neigt men tot de opvat ting, dat hij op deze wijze zijn kritiek op het programma van dr. De Kort heeft willen versluieren. Uit andere hoek kan men vernemen, dat mr. Toxopeus zijn maatregel bepaald niet zou hebben genomen, als hij daarmee zijn positie zou verknoeien. Hij is er onmiskenbaar vanuit gegaan, dat het verlangen tot samenwerking met de I V.V.D. bij de confessionele groeperin gen zo groot is, dat hij het risico van een protest tegen de werkwijze -an de formateur kon nemen, wat betreft de protestanten heeft gelijk gekregen. De vraag dringt zich nu echter op, of V.V.D., A.R. en C.H.U. door hun, houding de weg niet hebben vrjjge- maakt voor een roomsrood kabinet. Deze vraag klemt temeer, omdat aan C.H.-zijde ook het vraagstuk van de binding tussen de C.H.-fractie en het nieuwe kabinet zeer schern is gesteld. Mr. Beemink wil namelijk niet ga randeren, dat zün hele fractie het toekomstige regeringsprogramma door dik en dus zal steunen. Gelijke opvattingen huldigt de V.V.D. Daar entegen staande K.V.P. en de P.v.d.A. het maken van vrij sterke afspraken voor. De sleutel voor de beantwoording van ook deze vraag ligt bij dr. De Kort. Gezien echter vroegere uitspra ken van dr. De Kort en de thans heersende opvattingen en verwach tingen in protestantse kring ljjkt het, zeker in het huidige stadium, zeer on waarschijnlijk. dat de formateur reeds nu in die richting zal koersen. Zeker heid zou bestaan, als ook de K.V.P. zich duidelijk zou hebben uitge sproken. Prinses Beatrix heeft gisteren in het Prinsenhof te Delft de vijftiende antiekbeurs geopend. De voorzitter van de stichting de heer J. Schulman bood haar een achttiende eeuwse klok aan. bestemd voor het kasteel Drake- steyn. In Den Haag Het comité van advies, inzake de oprichting van een nationaal monu ment ter nagedachtenis aan Konin gin Wilhelmina heeft kort geleden advies aan de ministerraad uitge bracht. De ministerraad heeft daar op besloten de gemeente Den Haag aan te wijzen als plaats, waar het nationale monument voor de overle den vorstin zal worden opgericht. Steeds minder Russen op Cuba Er zijn aanwijzingen, dat het aan tal op Cuba gelegerde Russische mi litairen terugloopt en dat dit proces nog steeds voorgaat, aldus vertelde gisteren een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Uit deze aanwijzingen zou, aldus deze woordvoerder, kun nen worden opgemaakt dat er nu waarschijnlijk niet genoeg Sowjetrus- sische militairen op het eiland zijn om politieke controle uit te oefenen, ofschoon dit op een bepaald ogenblik wel het geval is geweest. Hij wilde geen cijfers over het aantal terugge trokken militairen noemen. In april had president Kennedy verklaard, dat er naar schatting nog 13.000 Rus sen op Cuba waren. Dreigement van ds. Lutlier King In Amerika's hoofdstad Wash ington heeft zich gisteren een incident tussen negers en blan- IETS HOGERE TEMPERATUREN >e Bilt verwacht van heden- tot genavond enkele opklaringen en hogere temperaturen, maar ook en dan nog wat regen of mot- tn Overwegend matige zuidwes- k wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). STRANDVERWACHTING 'orgen iets zachter, maar tijdelijk wat regen. Matige zuid-westen- d. In de middag 16-18 graden, vater 14 graden. Vooruitzichten: morgen langzaam wat stabieler ndweer. 21 JUNI on op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. in op: 4.25 uur. onder: 21.05 uur gwater te Katwijk te 2.41 en 15.13 laagwater te 10.54 en 23.19 uur. i ummei bestaat oil '6 oaglnr'a Een van de kleinere antennes van de radiosterrenwacht te Dwingeloodie oorspronkelijk als radar- antenne in gebruik I was, is aan P.T.T. afgestaan en getransporteerd naar Neder- horst den Berg. Het gevaarte tij- I dens het transport. k envoorgedaan, dat een blanke soldaat het leven heeft gekost. Het slachtoffer zat in een auto, die door een auto met negers werd klemgereden. Toen de auto van de klanken achteruit reed om zijn weg te kunnen ver volgen, geraakte de soldaat on der het voertuig. Hij overleed spoedig daarna. Aanvankelijk was gemeld, dat de soldaat met twee andere militairen in een auto zat. Hü wachtte by een ver keerslicht op het groene sein. Naast deze wagen kwam een andere auto staan, waarin zich vüf negers en twee negerinnen bevonden. De negers vonden, dat de autoradio van de mi litairen te hard aanstond en maak ten daar aanmerkingen op, waaruit zich een twistgesprek ontwikkelde. Toen het licht op groen sprong, re den de militairen weg, doch de ne gers manoeuvreerden zodanig, dat de auto Y3n de blanken aan de kant moest stoppen. De oorspronkelyke le zing was, dat twee negers uit hun auto sprongen, een soldaat uit de andere wagen sleurden en hem met een hard voorwerp zodanig sloegen, dat hy overleed. Uit een onderzoek bleek, dat het slachtoffer door de achteruitredende auto van zün col lega's werd overreden. De negers hebben zich later by de politie ge meld. Ongeveer honderd soldaten van de nationale garde van Alabama heb ben gisteren in Gadsden met gummi stokken en elektrisch geladen staven meer dan 300 betogende negers en 200 toeschouwers uiteengejaagd. De negers hielden een nachtelijke ge bedsbijeenkomst op het grasveld voor het gerechtshof uit protest tegen de gevangenhouding van 396 negers, die waren gearresteerd wegens verstoring van de orde. De negerleider ds. Martin Luther King heeft in New York gezegd, dat er een protestmars naar Washington zal worden gehouden als de zuideiyke Democraten in het Congres obstruc tie plegen bij de behandeling van Kennedy's nieuwe wetsontwerp op de burgerrechten. Vertegenwoordigers van verscheidene organisaties zouden deze week in New York bijeenkomen om plannen te maken voor een even tuele mars. Medgar Evers, de leider van de af deling Mississippi der Vereniging voor de vooruitgang van gekleurde Amerikanen, die in Jackson is ver moord, is gisteren op de nationale begraafplaats te Arlington, waar ve teranen der Amerikaanse strijd krachten ter aarde worden besteld, met volledige militaire eer begraven Negenhonderd blanken en negers vergezelden Evers op zijn laatste gang. Onder hen bevonden zich zyn vrouw Myrlie en twee van zijn drie jonge kinderen. De kist werd door leven heeft gegeven voor het streven om de grondwet voor idle Amerika nen van kracht te doen worden". Aan het graf bevond zich o.a. de broer van de overledene, Charles Evers, die hem als leider van de af deling is opgevolgd. President Kennedy heeft gis teren aan het Congres gevraagd de rassenscheiding in hotels, restaurants en plaatsen van ver maak of winkels bij de wet te verbieden. In een boodschap aan het Congres vraagt Kennedy of het Congres aan de minister van Justitie de bevoegdheid wil verle nen processen bij de federale districtsrechtbanken aanhangig te maken tegen besturen van openbare instellingen van hoger onderwijs, waar de rassenschei ding nog niet is opgeheven. De president zegt, dat de fe derale regering de macht en de plicht heeft om discriminerende praktijken in openbare gelegen heden te doen eindigen. De andere voorstellen van presi dent Kennedy behelzen: 1. verlich ting van de werkloosheid onder de negers door verbreding van het op leidingsprogramma en meer geld voor uitvoering van diverse wetten, waaronder die betreffende de be roepsopleiding: 2. opheffing van ras senscheiding bi De Russische ruimtevaarder Bikowski is gisteren na zijn 82ste omwenteling om de aarde om zes minuten twaalf Nederlandse tijd met zijn Wostok V geland op 540 km ten noordwesten van Kara ganda. Hij is wereldrecordhouder voor de duur en afstand van ruimtevluchten door iets meer dan een etmaal langer in de ruimte te blijven dan zijn collega Nikolajew vorig jaar augustus. Hij deed over zijn vlucht van ongeveer 3l/i miljoen kilometer vier dagen. 23 uur en 54 minuten. De eerste vrouwelijke ruimtevaarder, Valentina Teresejkowa landde om twintig minuten over negen gisterochtend op 620 km ten noordoosten van Karaganda. Zij legde in twee dagen. 22 uur en 50 minuten een afstand van ongeveer twee miljoen kilometer af in 49 omwentelingen. De ruimtevaarders zijn niet in hun Wostok maar aan een parachute geland. De langste Amerikaanse vlucht was die van Cooper, die vorige maand 22 banen om de aarde aflegde in 34 uur en 20 minuten. Geen ontmoeting Hoewel in deze Russische tweeling- vlucht records zijn gebroken en de eerste vrouw een reis door de ruimte heeft gemaakt, wordt betwyfeld of de doeleinden van de vlucht zijn bereikt. Sir Bernard Lovell, directeur van het Engelse observatorium te Jodrell Bank bij Manchester, die bepaald niet karig is met openlijke waarde ring voor Russische ruimtevaart- prestaties, heeft deze twijfel onder by tewerkstelling. De eerste rook die vanochtend te gen twaalf uur uit de schoorsteen van de Sixtünse kapel opsteeg was zwart, waaruit bleek, dat de eerste twee stemmingen in het conclaaf plet tot een resultaat hebben geleid. een erewacht van militairen naar de lijkwagen gedragen, waarmede het stoffelijk overschot naar de groeve erd vervoerd. Een groep van 35 particuliere verzekeringsmaatschappüen heeft als gevolg van de stijging van ziekenbuLstarieven en van de honoraria van medische specialisten besloten de premies van de ziektekostenverzekering te verhogen met ingang van 1 augustus. Enkele maatschappüen, die niet tot de betrokken groep behoren, zullen hetzelfde doen. De premieverhoging zal naar ge-gen met 20.6 tot 24,4% In de grote lang de omvang van de verzekering,1 steden en met 26,3 tot 33,7 in de de plaats van inwoning en de verze- overige gemeenten, kerde klasse van de ziekenhuisverple- I De stijging van de specialisten-ho ging, variëren van ongeveer tien tot noraria en de z.g bijkomende kosten twintig procent, en zal voor nieuwe van ziekenhuisverpleging (gebruik verzekeringen met ingang "an 1 au- van operatiekamer, iaboratoriumon- gustus van kracht worden Voor de derzoekingen. medicUnen e.d.) ver- bestaande verzekeringen gaat de ver- tonen een overeenkomstige opwaartse hoging in by de eerste premiebeta- beweging. die op sommige onderde ling na 31 juli, in een groot aantal jen de stijging der ziekenhuistarieven gevallen eveneens op 1 augustus. zeifs overtreft Het huidige premieniveau van de verzekering is gebaseerd op de zie- Het aantal ziekenhuisopnemingen woorden gebracht. Hy verklaarde dat men, ondanks de goede afloop van de ruimtevluchten. maar moeilijk aan de* conclusie kan ontkomen dat de plan nen, die de Russen voor deze vluch ten hadden gemaakt, niet verwezen- ïykt zyn. Volgens hem kan er maar weinig vooruitgang zün geboekt op het gebied van de „ontmoetingstech niek" in de ruimte en bovendien hadden de vluchten nu niet zo heel veel langer geduurd dan die van Ni kolajew en Popowitsj in augustus vorig jaar. Men acht het mogeiyk, dat Bikow ski min of meer tot een voortydige landing is gedwongen doordat zyn Wostok V in de loop van de laatste dagen zeer veel hoogte had verloren. Aanvankelijk varieerde de hoogte van zyn baan van 235 tot 191 km, op het laatst bedroegen deze afstanden 193 en 159. De Wostok van Valentina Te- resjkowa wentelde eerst om de aarde tussen 233 tot 183 km hoogte, in de laatste omwentelingen waren die hoogten 218 en 174 km. De zes Russische ruimtevaarders hebben gezamenlyk ongeveer tien miljoen kilometer in de ruimte afge legd, de zes Amerikaanse ruim an derhalf miljoen. Advertentie 165.- met granitoblad en 2 onderkastjes. ZIE ONZE ETALAGE HOGEWOERD 99, TEL. 22536 kenhuistarieven en het nieveau /an i per 1000 inwoners wordt de honoraria op 1 augustus 1961 i groter en het .antal De erzekeringsmaatschapoyer door huisartsen hebben een onderzoek ingesteld naar j neemt eveneens t oorts steeds 'erwyzinge- naar specialisten neemt eveneens toe. Hei .ntensiever Bisschop Stephen Gill Spotswood de sty ging van de kosten Van 1 aug- gebruik van nieuwe rn iure medi- zei in zyn gebed o.m.: „Moge God tus 1961 tot 1 januari 1963 zyn de camenten bleek eveneens een erke geven dat Medgar Evers de laatste verpleegpryzen in de verschalende kostenverhogende factor te zyn al- zwarte Amerikaan ls geweest, die zyn klassen van de ziekenhuizen geste- dus deze verzeker!ngsmaatschappyen Uit het Leidsch Dagblad van 20 Junij 1863: Woensdagavond heeft er bij gelegenheid van den heu- gelijken verjaardag van H M de Koningin, te 's Hage een luisterrijke illuminatie plaats gehad. De heer J. T. Scholte te Amsterdam heeft een ijsma chine uitgevonden waarmee hij binnen 7 minuten ijs kan maken.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1