Prof. dr. S. E. de Jongli verliet Leidse leerstoel farmacologie Meisjes geslaagd voor het toelatingsexamen <i»3 cone HBS-ers mogen predikant worden Brand in Leidse krantengebouwen id elangstelling en loftuitingen ij het afscheidscollege waren "^kenmerkend voor ivaardering VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE op 2 juli woonwagenbewoners 395.- Vuur vermoedelijk aangestoken BEHANG 78 Twee Haagse jongens vernielen voor 20.000 aan automaten Besluiten ran Tweede Kanier: Geen concentratie in Leiden van helastingstudie (richt 1 maart 1860 Woensdag 19 juni 1963 Tweede blad no. 30983 'J r 'ft o Jd erenil De grootste collegezaal van de Leidse Universiteit was gister- i5.ooljddag eigenlijk nog te klein, om alle belangstellenden te bevatten ï'd'ele het afscheidscollege wilden bijwonen van prof. dr. S. E. de lu^jfcgh, sinds 1935 hoogleraar in de farmacologie, die op pensioen- 7.45'jerechtigde leeftijd het actieve hoogleraarschap met ingang van 8.16 september a.s. neerlegt. Dit afscheid vond plaats in de collegezaal van het Fysiologisch iratorium, geheel tegen de zin van de betrokkene, die echter icht is voor de begrijpelijke aandrang van velen, die hem in •te kring onomwonden hulde wilden brengen. Prof. De Jongh sprak in zijn korte afscheidscollege over de ^elijkheden die open staan voor een verdere ontwikkeling en •erkzaamheid van de farmacologie en werd daarna in de figuur- 5Ükc bloemetjes gezet door drie sprekers, die de veelzijdige activi sten en prijzenswaardige kwaliteiten van de scheidende hoog- onder woorden brachten. 8 K™ Ruimer aandacht 10.05 Ie kil o Ki 2.00 zang tuld 13.11 gevraagd voor toxicologie air Onder de titel ..Hoe verder?" ihetste prof. De Jongh zijn opvat- ngen over de in zijn ogen gewenste uw^pekomstige ontwikkeling van zijn lek, fetenschap. ■ogrJ jjy wees er 0p_ dat wèl alom wordt teitslid. als farmacoloog en als mens, VoVwerkt aan de bevordering van de waardoor de scheidende hooeleraar een dergelijk beslissingen nemend college zitting te nemen. Album Na het afscheidscollege zelf werd prof. De Jongh toegesproken door de decaan van de medische faculteit prof. dr. A. Querido, die zich tot tolk maakte van de gehele univer sitaire gemeenschap. Hij schetste in het kort de kwaliteiten die prof. De Jongh sieren als docent, als facul- hen allen bood hy een door Paul Citroen getekend portret aan. dat naar later bleek een plaats zal krij gen in het nieuwe laboratorium, waarvoor de plannen thans vrijwel gereed zijn. Een nieuw rijwiel com plementeerde de materiele vormge ving van de dank der huidige en vroegere medewerkers. Prof. De Jongh sprak een zeer karakteristiek kort dankwoord, waar na hij en zijn echtgenote recipieer den in de bovenhal van het labora torium. Komplot ontdekt in Guatemala In Guatemala is een communis tisch komplot ontdekt, dat de omver werping van de regering van Guate mala en Nicaragua beoogde. Drie mannen en drie vrouwen zijn gear resteerd en er zijn wapens en munitie in beslag genomen. De samenzweerders, aldus de mi nister, werden gesteund door organi saties in Mexico en andere landen. Een „Vereniging van vrienden van Nicaragua", die haar zetel in Mexico heeft, had haar steun aan de com munistische samenzwering tegen Guatemala toegezegd in ruil voor steun aan een poging om de regering van Nicaragua omver te werpen. lacotherapeutische zijde van vak, doch dat de toxicologische .jtten veelal in het gedrang ko- .•n of worden verwaarloosd. In het Izonder dacht hy daarbij aan de varen, welke verbonden kunnen (n aan het toevoegen van allerlei •ffen aan voedingsmiddelen en ;metica. Dit geldt ook voor dage- likse voedingsmiddelen als brood, M* aid appelen, kaas, margarine (anti pet-stoffen. Planta-affaire!), vlees, ruchten en groenten etcetera, t. I Merkwaardigerwijze wordt tegen 19.34je toevoegingen (die men als consu- J^ent gedwongen is te aanvaarden) Jr2}er het algemeen niet geprotesteerd, 2 25«elal uit onwetendheid. Maar wan ner weloverwogen op wetenschappe- ...Jjk verantwoorde gronden wordt ge- jadviseerd, het drinkwater te fluori- violeren als bestrijding van tandbederf, lan zyn protesten tegen het opdrin- 1>n van ongewenste stoffen niet van lucht. Prof. De Jongn suggereerde maat- 55 egelen, die ook meestal geruisloos Plaats vindende toevoegingen aan le- 30 iensmiddelen en cosmetica aan een controle zouden kun- len onderwerpen. Voor geneesmiddelen bestaat een erbiorgelijke preventieve controle op ht, chadelijke werking wel, doch voor •oedingsmiddelen en cosmetica zou •amleze eigenlyk nog scherper moeten yn. Geneesmiddelen worden immers 2.3lebruikt voor herstel of gezondheids- 00 levordering, waarbij een beoogd gro- \er voordeel eventueel meer kan tel den dan een kleiner risico of gevaar. ;lelJoevoegingen aan voedingsstoffen peijn cosmetica dienen echter een se- ractundair belang, kunnen eventueel de jchadelijk zyn voor de gezondheid IV- legenover bv slechts een economisch 4" Niettemin is het ook zo, dat nim- honderd procent garantie kan 1 cxForden verlangd, want dit zou een ninderzoekings-investering en een tyd iu4n beslag nemen, die b.v. het eco nomisch voordeel van een kwaliteits ik Verbetering meer dan volledig teniet 13.kou doen. Objectieve instantie Prof. De Jongh bepleitte de in- «nt^telling van een laboratorium van rdeoverheidswege, dat zich zou kunnen belasten met particuliere onderzoe kingsopdrachten, en daarnaast een itegneerhoofdige instantie, die op grond 's. van de adviezen van dit laborato- vafrium bindende uitspraken zou kun- >r#nen doen over de toelaatbaarheid ^•van nieuwe bestanddelen in voe- '£3dingsmiddelen en cosmetica, bene vens in medicamenten. Wanneer aan deze aspecten van de iz.ifarmacologie ook in universitair ver- frt)band aandacht werd besteed, zouden universiteiten op den duur de kunnen afleveren, die de n zeer verantwoordelijke en moeilyke efctaak op zich kunnen nemen om in waardoor de scheidende hoogleraar vriend van de gehele civitas is ge worden. Als aandenken bood prof. Querido zyn scheidende collega een herinneringsalbum aan onder de ti tel „Volvoering en vooruitzicht", waarin een overzicht gegeven wordt van de persoon, het werk en de pu- blikaties van prof. De Jongh. Liber Amicorum Dr. G. A. Overbeek, hoofd van het farmacologisch laboratorium van Or- ganon te Oss, sprak namens de tal rijke buiten-universitaire instanties, die de scheidende hoogleraar in de loop der jaren naast zijn hoofdtaak als adviseur of anderszins heeft gediend. Aan het eind van zijn toespraak overhandigde dr. Overbeek een „Liber Amicorum", waarin on geveer 600 vrienden, oud-medewer kers en oud-leerlingen benevens an dere relaties hun goede wensen voor de toekomst hebben vastgelegd. Te vens werd onder couvert aan prof. De Jongh een geschenk aangeboden, dat een bestemming volgens de wen sen van de scheidende hoogleraar zal krijgen, vermoedelijk ter bekos tiging van eerbewijzen op grond van uitzonderlijke publikaties op het ge bied van de farmacologie. Portret Als laatste spreker trad op prof. dr. E. L. Noach. de opvolger van prof. De Jongh, die het woord voer de namens de vroegere en huidige medewerkers van het Farmacolo gisch Laboratorium. Uit naam van Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.- en f 100.-. Of f 300.- en f400.-. v. d. WATER Haarlemmerstr. 207, heeft hem Grote keuze in alle prijzen. Soldaat gewond door schot uit geweer Door een schot uit een geweer is de 19-jarige gehuwde dienstplichtige soldaat J. Verwey uit Willeskop bij Montfoort ernstig aan de hals ge wond. Hij Is opgenomen in het Sofia- ziekenhuis in Zwolle. Zijn toestand is redelyk. Het schot ging af. toen een patrouil lerende militair over het raam van het wachtgebouw boog. waar Verweij aan een tafel zat. Hierbij heeft de wachtlopende militair waarschijnlijk per ongeluk een verkeerde handeling met het geweer verricht. De mare chaussee stelt een onderzoek in. De dienstplichtige soldaat Verweij behoort tot de c-batterij van de 44ste afdeling veldartillerie, gelegerd in de - legerplaats 't Harde. ZOMERVERGADERING GENERALE SYNODE DER N -H KERK De generale synode der N.-H. Kerk zal op 24 en 25 juni in het pastoraal centrum „Hydepark" te Driebergen voor haar zomervergadering by een- komen. De synode zal een voorlopige be- I spreking wyden aan de reacties op het rapport „Het vraagstuk van de kernwapenen" en aan een concept I herderlijk schrijven over het gebed. Verder zal de synode onder meer het jaarverslag van de Raad voor de Zending en dat van de Gereformeer de Zendingsbond over 1962 behande len. Schietpartij in LEIDEN Uitspraak in strafzaak tegen TWISTGESPREK Rijnsburger gewond bij botsing in Leiden Op de Voorschoterweg heeft rich gistermorgen omstreeks half twaalf een botsing voorgedaan tussen een bus van de NZH en een personen auto, waarvan de bestuurder een her senschudding kreeg. Aan het toelatingsexamen van het Ter Aar, Bernadette Tolenaar Lei- St.-Agnes Lyceum hebben 110 kan- I den, Leny Ubink Korteraar, Marie- didaten deelgenomen. Geslaagd: Renée van Aken Oegst- geest, Julia Beelen Voorhout, Marja Beuk Leimuiden, Tineke de Boer Ha- zerswoude, Marijke Buiting Voor scheten, Astrid van Duyn Leiden. Els Ely Voorschoten, Sonja Wijzenbroek de moderne Zig-Zag naaimachine fantastischI Wei Kom kiiken en vergel Geslaagden HBS-B Rijnlands Lyceum te Oegstgeest Voor het eindexamen van de afde ling HBS-B van het Rijnlands Ly ceum te Oegstgeest slaagden: F. H. D. van Batenburg, mej. K. B. Beumer, R. Beunderman J. H. Blommers, J. B. Dijkstra, H. Fontein, H. J. Gorter, P. N. van Groeningen. J. P. Kleyn- geld. J. van Krieken, A. J. Kruyt, J. E Kwint mej. V. Frederiksen, B. J. Matser, A. M. Mul, G. van Rij, mej. E. Sauer. G. Schipper, R. H. Tonkes, C. M. Trouwborst, J. G. R. Ufkes. C. M. Volker. W. J. Wennink, J. R. Wil- lighagen. Vier kandidaten werden af gewezen. De rector magnificus prof. dr. S. Dresden neemt afscheid van prof. De Jongh en echtgenote tijdens de receptie na afloop van het afscheidscollege. (Foto L.D./Holvast) De automobilist, de 48-jarige fruit- grossier D de Mooij uit Rijnsburg. moest op dat gedeelte van de weg waar stratenmakers aan het werk waren stoppen om het tegemoetko- St. Agnes Lyceum Louise Ursem Alphen a. d. Ryn, Nel- leke van der Valk Zoeterwoude, Wil- ma Verhart Katwijk, Marie José Vielvoije Voorschoten, Corry Voge laar Leiden. Emmy Warnau Leiden, Mieke Wachters Oegstgeest, Els van Efiert Leiden, Ineke Fles Oegstgeest, Angelique Fortanier Voorschoten, Margriet Freeman Voorschoten, Lia van der Geest Leiden, Marianne van Giezen Leiden, Annemieke de Groot Noordwijk, Josephine Heetwinkel Leiden, Patricia Heijligers Katwyk, Liesbeth Henneman Leiden, Kitty Hermans Hazerswoude, Jeanette Iioo- geboom Aarlanderveen, Gonnie Hoo- gervorst Leiden, Ellen van Hummel Leiden, Marijke Janssens Leiderdorp, Mia Kapel Noordwijk, Wilma van Kessel Leiden, Thérèse van Keste- ren Lisse, Elly Kien jet Leiden, An neke van der Klaauw Leiden. Joke Koek Oude Wetering, Lous Krechtig Delft, Corrie Kuipers Leiden. Han- neke Lagerberg Leiden, Margrit La- keman Voorhout, Lia van Leeuwen Leiden, Tony van Leeuwen Voorscho ten, Jolande van Lent Kaag, Paula Limburg Oegstgeest, Ria Lovink Lei den, Inge Maassen Leiden, Ter Aar, Tineke de Winter Leiden, Joke Zandbergen Zoeterwoude. My- riam Ziegelaar Leiden, Gertruud van der Zon Leiden, Monica Zonneveld Oegstgeest, Alma Zuiderduin Voor schoten, Francis Zwetsloot Zwam- merdam. Aantal herexamens: 15. Ex - conmiaiulan t van Auschwitz overleden Richard Baer, ex-commandant van het concentratiekamp Auschwitz en de belangrijkste beklaagde in het Auschwitz-proces, is op 51-jari- ge leeftijd in de gevangenis van ■I Ankie 'Frankfort gestorven. Baer, die kort van der Meer Alphen a. d. Rijn, Hen- voor kerstmis 1960 in Sachsenwald ny Meskers Leiden, Marian Mcsse- maker Oegstgeest, Annemieke Mon- tanus Leiden, Caroline Montanus Leiden, Renée Mulder Rijnsburg, bij Hamburg werd gearresteerd, ver bleef sedertdien in preventieve hech tenis. Vijftien jaar lang is Baer in Sachsenwald onder de naam Karl De Haagse rechtbank zal op 2 juli uitspraak doen in de strafzaak tegen j een 28-jarige koopman-woonwagen- bewoner, die op 3 maart van dit jaar Overigens was in verband met deze bij een schietpartij in het Leidse zaak een aantal leden van beide be- mende verkeer, uit de richting Lei woonwagenkamp met een karabijn trokken families naar het rechtbank- den» voorrang te verlenen. De NZH- vuurde op drie mannen, die al schie- gebouw gekomen. Er ontstond op een bus- die °P naar het stadscen- tende met hun pistolen op hem af- gegeven ogenblik in de gangen een trum was, gleed tydens het afremmen kwamen. i hevig twistgesprek, zodat mannen en I door over het natte wegdek en botste vrouwen uit het gebouw verwijderd I ^gen de achterzijde van de Rijns- De behandeling van deze zaak werd moesten worden. Zy bleven echter burgse auto. Deze wagen werd ern- gistermiddag voortgezet, nadat de nog geruime tüd, druk discussiërend stl* beschadigd. De automobilist ia officier van Justitie reeds eerder ont- rondhangen. 1 Per EHD naar het Academisch Zie slag van rechtsvervolging had ge- j kenhuis gebracht. vraagd van het tenlastegelegde toe- brengen van zwaar lichamelijk letsel een van de drie pistoolschutters werd zwaargewond op grond van noodweer. Het ging om een formeel punt: op de vorige zitting was het kaliber van de karabyn niet vastge steldDe officier persisteerde by zijn eis. waarna de president de uit spraak op 2 juli bepaalde. EXPOSITIE IN DE BOERHAAVEZALEN In de Boerhaavezalen wordt van vrijdagavond 21 Juni tot vrijdagavond 5 juli as. een tentoonstelling gehou den van schilderijen en tekeningen van Jaap van de Ende en Jan Juffer mans. De opening heeft plaats op vrijdagavond om acht uur. De ten toonstelling is daarna dagelijks te be zichtigen van 2—5 uur en van 7—9 uur nam. In twee Leidse krantenge bouwen. namelijk dat van de Leidse Courant aan de Papen- gracht en het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel, is in de af gelopen nacht brand gesticht. De grootste schade werd in het gebouw van de Leidse Courant it me is. keuzè uit meer dan 100 dessins. HAARL.STRAAT 111 - TEL. 23867 (Van onze Haagse correspondent) i De Jongens zyn op een merkwaar- Hanneke Nyssen Leiden, Loes van Neumann ondergedoken geweest. Hij Op twintigduizend gulden wordt de dige'manier tegen de lamp gelopen. Noort Leiden, Annemiep Olthelen was de laatste commandant van het schade geschat, die twee jongens van j Een bediende van een benzinestation Leiden, Ada Paardekooper Zoeter- beruchte concentratiekamp en hem negentien en vyftien jaar in de af- jaan de Waldorpstraat zag in de auto woude, Marianne Peterse Leiden, Le- werd ten laste gelegd aan het ver- gelopen twee jaar hebben toegebracht J[an een Want de radio staan, die tha Pieterse Warmond. Lia Pieterse moorden van een onbepaald aantal aan honderden Haagse automaten. "em een Paar da«en tovoren was JT TT......U. n.T i. .1. i. T-»j:i i rtnhctAlpTl Ootn-Q O rrr^ h/\/i 1*44 n. Korteraar. Hanneke Pompe Leiaen, mensen te hebben meegewerkt. 1 Bovendien hebben zy zeven k acht Elientje Raaphorst Leiden, Jeannette Het proces, waarin Baer de hoofd- inbraken bekend plus een geval van Rovers Voorschoten. José Scholtz Lei- beklaagde was, zal door zijn nood 1 joyriding, waarbij zij de „geleende" derdorp, Toos van der Spek Katwijk, niet worden beïnvloed. Het begint i vrachtwagen ernstig hebben bescha- Beatrys Staats Leiden, Rina van Tol I begin volgend jaar in Frankfort. Idigd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Eindhoven (wykgem. Stratum» (toez.) D. H. Scholten te Ak- krum. die dit beroep aannam. Beroe pen door de Generale Synode als pre dikant voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorger bij de In richtingen van het ministerie van Justitie te Leeuwarden en Assen) D. van der Werf te Sneek te Weerselo (toez.) W. F. O. E. Stange. vicaris te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Stedum (toez.) W. J. Burghgraef te Ooster-Nykerk (Pr.). Bedankt voor Woudenberg en voor iJsselmulden C. van den Bergh te Polsbroek en VUst voor Oenkerk. Glekerk en Wljns A. Noorman te Zaan dam voor Meppel (vac. J. Chr. Fritzsche) W. E. Verdonk te Workum. Benoemd tot bijstand ln het pasto raat te Ouwerkerk (Zld.) P. N. Velle- koop, emeritus predikant te Delden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Waardenburg W. C. J. Mosschaart te Slikkerveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiplulden J. W. K. rïlplulden J. Kelder. *kand. te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hlllegom J. Kampman te Rijns burg. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Vriescheloo J. C. Loot. kand. te Coevorden. Woonschepen voor studenten Voor de huisvesting van studenten worden op een werf in Groningen tien woonschepen gebouwd, dit in op dracht van de Stichting Studenten huisvesting Groningen. Het eerste woonschip zal 1 september worden afgeleverd. Het betreft hier een experiment. Blijken de schepen te voldoen, dan zal de stichting vermoedelijk nog meer schepen bestellen. Elk woonschip bevat vier kamers van drie bij vier meter. De kamers zijn gemeubileerd en gestoffeerd. De huurprijs bedraagt ongeveer f4C.— per maand. Financiële positie van curatoren In het Staatsblad is een algemene maatregel van bestuur geplaatst met een regeling van de financiële posi tie van curatoren van een Rijksuni versiteit of van een Technische Rijks hogeschool. Op grond van dit besluit kan de curator die door het college van cu ratoren is aangewezen deel uit te maken van het college van overleg voor de dagelijkse zaken, recht doen gelden op een bezoldiging indien de ze ertoe leidt dat hij zijn ambt van curator regelmatig en bij wijzij van hoofdbetrekking vervult. (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren besloten, dat eindexaminandi van de h.b.s., de h.t.s. en de kweekschool een theologische op leiding aan een Universiteit kunnen volgen. Voorwaarde is, dat zij enkele voortentamens afleggen, waaruit blijkt, dat hun kennis van het Latijn en Grieks voldoende is. Dit merkwaardige besluit werd genomen aan het eind van de behandeling van een wetsont werp tot herziening van de regeling van de toelating tot bepaalde universitaire examens. tot doel, mede in verband met de in voering van het nieuwe Academisch Statuut, by wijze van tijdelijke maat regel te bepalen, dat gymnasiasten A en B aan een universiteit voor pre dikant kunnen studeren. Dr. W. H. Vermooten (PvdA) en dr. I. N. Th. Diepenhorst (CHU) stelden voor. deze mogelijkheid ook te openen voor HBS-ers. HTS-ers en kweek scholieren. zulks om tegemoet te ko men aan wensen van enkele kerkge nootschappen, met name de Her vormde Kerk. die een tekort aan pre dikanten vrezen. Minister Cals meende, dat de be trokken jongelui wel aan een kerke lijke instelling voor predikant kunnen studeren. Niettemin werd het amen Herstelde Cals kreeg het zwaar Een herstelde minister Cals was in de Kamer verschenen om het wets ontwerp te verdedigen. Deze laatste middag van zijn optreden in de Ka mer als minister heeft voor hem echter een minder prettig slot gekre gen. Op verschillende punten week de Kamer af van de wensen, die hij naar voren bracht. Dit was mede mogelijk door de afwezigheid van ongeveer de helft van de KVP-fractie, al moet daar meteen aan worden toegevoegd, dat ook van de andere fracties zeer veel leden afwezig waren Het wetsontwerp had onder meer dement van de heien Vermooten en Diepenhorst door de Kamer aan vaard met 47 tegen 42 stemmen. Vóór de PvdA, de CHU, de PSP en de AR Van Bennekom, tegen de overige AR, de KVP, de VVD de BP en het GPV. Kort daarop verwierp de Kamer met 6028 stemmen een amendement van prof. mr. Th. A. Versteeg, dat tot doel had. gymnasiasten-B alleen tot de theologische studie toe te laten nadat zij voortentamens Grieks en Latyn hebben afgelegd. Vóór stemden ARP. CHU. VVD en GPV. tegen KVP. PvdA. PSP. en BP. Nieuw overleg Een andere belangrijke bepaling van het wetsontwerp is, de instelling van een fiscale studierichting in de juridische faculteit mogelyk te ma ken. Minister Cals wilde deze univer sitaire studie concentreren aan de Leidse Universiteit. Tegen dit laatste leefden in de Kamer sterke bezwa-en. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de Kamer een door de KVP- er Albering ingediende motie, waarin de minister wordt uitgenodigd over de concentratie van de belastrngstu- die aan één universiteit in nader overleg te treden met de commissie uit de Tweede Kamer, die het wets ontwerp heeft bestudeerd. Mr. Cals stelde zich gereserveerd tegenover deze motie op, maar maak te verder geen bezwaren: zijn opvol ger zal haar moeten uitvoeren. Het wetsontwerp zelf werd tenslotte zon der hoofdelijke stemming aanvaard. ontstolen. Gevraagd, hoe hij er aan kwam antwoordde de klant: „Van mijn buurjongen". De politie bleek deze buurjongen wel te kennen. Het is een vijftienja rige knaap, die al herhaaldelijk met de kinderpolitie te maken heeft ge had en enige keren naar een gesticht is gestuurd. Bij het verhoor over de autoradio bekende hy opnieuw op het slechte pad te zyn. In de fabrieks- wyk van de Waldorpstraat had hy samen met zyn negentienjarige vriend sedert februari al weer een paar keer Ingebroken. De buit, brom fietsen. jassen, radio's e.d. werd steeds snel in geld omgezet. Daarby bleef het echter niet. Her en der in de stad moesten automaten het ontgel den met vaak meer schade dan buit tot resultaat. Toen zy toch eenmaal aan het bekennen waren gaven zy toe ook degenen te zyn, die vorige maand uit de garage van eer. expedi tiebedrijf aan de eerste Waldorps- dwarsstraat een grote vrachtwagen meenamen, nadat zy de nacht er voor al een paar contactsleuteltjes hadden weggehaald. Op de hoek van de Waldorpstraat en de Ryswykse- weg namen zy de bocht zo ruim, dat zy tegen een tegemoetkomende vrachtwagen botsten, maar ondanks de schade reden zy door In de Cru- quisstraat lieten zy de wagen ten slotte onbeheerd, met branden de lichten achter. aangericht, waar het vuur op vier verschillende plaatsen woedde. Bij het Leidsch Dag blad bleef de schade beperkt tot enkele verbrande poststukken in de brievenbus. De brand in het gebouw aan de Papengracht werd omstreeks één uur zowel door een bewaker van het Rijksmuseum van Oudheden als door een juist langskomende student ont- idekt. De bewaker van het museum, 'dat tegenover het krantengebouw ia gelegen, dacht eerst, dat er nog licht brandde. Toen hy echter door de ramen van het krantengebouw naar binnen keek. zag hy. dat in het ad ministratielokaal de vlammen hoog oplaaiden. Onafhankelijk van elkaar hebben de bewaker en de student de politie opgebeld, die op haar beurt de brandweer waarschuwde. Nauwe lijks waren de brandweerlieden, die ui verband met de hevige rookont wikkeling maskers op hadden, met het blussingswerk begonnen of er ontstond brand in een grote hoop pa- pierafval naast een snymachine aan de achterzijde van het gebouw, waar zich de zetterij bevindt. Ook daar heerste door de rook een verstikkende atmosfeer. Groot was de algemene verbazing toen even lator bleek, dat ook een gedeelte van de archiefzolder in lichterlaaie stond en een brandje in de kluis van het gebouw zichzelf door de rook had gedoofd. De brandweer heeft het vuur met vier stralen op de nevelspuit en een hogedrukslang bestreden. Belangrijke bescheiden zyn er by deze brand niet verloren gegaan, maar de totale schade bedraagt zeker enkele duizen den guldens. De brand is vermoedelijk met een lucifer of een aansteker aan gestoken. Vermeldenswaard is nog, dat een van de redacteuren ongeveer een half uur voor de brandmelding als laatste het krantengebouw heeft verlaten. Het is niet onwaarschijnlijk dat de brandstichter op dat moment al binnen was. Wat het Leidsch Dagblad betreft daar zag een lid van het personeel vanmorgen vroeg, omstreeks kwart over zeven, by het openen van de brievenbus een wirwar van gedeel- teiyk verbrande poststukken. Ook hier moet iemand met kwade bedoe lingen 's nachts aan het werk zijn geweest. Mijn in druk bevaren scheepvaartroute De HA 30 van de visrederij L. Vis ser te Harlingen, kreeg gistermiddag by het garnalenvissen op de Wad denzee in het Blauwe Slenk, tussen boei 10 en 12, een mijn ln de garna- lenkuil. By het aan boord halen scheurde het net door het zware gewicht. De myn verdween weer in zee en ligt nu op 9 meter diepte, ongeveer 100 meter van de boei Blauwe Slenk 12. Het is een myn met voelhoorns. De myn ligt in een drukbevaren scheepvaartroute zodat de scheepvaart wordt gewaar schuwd. Ook brommer in J brand gestoken Li de Roodenburgerstraat is vannacht omstreeks twee uur een bromfiets, die tegen de muur van een woning stond, in brand geraakt. De politie vermoedt, dat zy ook in dit geval met brand stichting te doen heeft. De f brommer is evenals een dames- j fiets, die daar in de buurt stond, vernield, terwyi van het huis j) twee spiegelruiten door de hitte a ran het vuur zyn gesprongen De brandweer heeft het vuur J met de nevelspuit geblust. Expositie in ..De Lakenhal" Vrydagaiond 26 Juni wordt ln het Museum „De Lakenhal" een expositie geopend van aquarellen en tekenin gen uit de 19e en 20e eeuw uit de verzameling van Paul Brandt te Am sterdam.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3