ACMILLAN ZAL DEZE ZOMER AFTREDEN Geprikkelde sfeer na fractievergaderingen 8AMT MSI? 's Lands veiligheid niet afdoende door regering beschermd Verkeerschaos door invasie van Duitsers Tweede druk van Rommes leidraad" DRAMATISCHE UREN IN ENGELSE LAGERHUIS DR. O. HOUDT LEVENSLANG Nooit zo druk in Limburg WEERBERICHT Hechtenis van Ward verlengd Basisprogram clivingt niet tot keus tferf met voldoening Na 20 jaar nog niet begrepen Jongetje duwt weer meisje het water in Vette buit voor kotter eet U graag of (§«d 9% teutvs "gericht 1 maart 1860 EIDSCH DINSDAG 18 JUNI 1963 No. 30984 DAGBLAD r: E. A. E. van Dishoeck rfdred acteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Londen) let is nu zo goed als zeker, dat premier Macmillan voor het ementaire zomerreces zal moeten verdwijnen en door een jon- vervangen zal worden. De regering is er gisteravond in een matisch debat over de affaire-Profumo niet in geslaagd haar m aanhangers er voldoende van te overtuigen, dat de kwestie j is aangepakt. Oppositieleider Wilson beschuldigde Mac- kn ervan, dat hij gegokt heeft met de nationale veiligheid. Bij Stemming daalde de automatische conservatieve meerderheid J de maximale sterkte van 96 stemmen tot 69, hetgeen betekent niet minder dan 27 conservatieven teg enstemden wegens het dat de regering hopeloos in haar taak om de nationale veilig- I afdoende te beschermen, is tekortgeschoten. De partijleiding gehoopt dat't protest zich zou beperken tot een kleine, harde I van 10 tot 12 conservatieve afgevaardigden, die min of meer nanent kritisch tegenover de regering staan. Ditmaal echter en het vooral vroegere marinemensen en andere ex-militairen, diep geschokt bleken te zijn, omdat de regering wat krom is Ier succes probeerde recht te praten. iterk betoog van oppositieleider Profumo, die al vaker was gewaar schuwd voor zijn contact met Ward en tenslotte aan de tand werd ge voeld over Christine Keeler, hield strak en styf vol, dat dit slechts een onschuldige vriendschap was ge weest en dat hjj bereid was om ieder een, zelfs z(jn beste vrienden en col lega's. wegens smaad aan te klagen, indien zij zouden durven het tegen deel te beweren (hij ging inderdaad over tot vervolging van het Franse weekblad Paris match en enkele an dere buitenlandse bladen). Toen ge loofden zelfs de meest scherpzinnige juristen, namelijk zijn beroemde ad vocaat en de twee rechtsgeleerden, die als minister voor de kroon optre den, dat hij de waarheid sprak. Het briefje aan Christine Keeler, dat be gon met „lieveling", dat later in de dagbladen werd gepubliceerd, hadden zij echter niet gezien. Slot pag. 2 (Van onze Haagse correspondent) Er komt geen nieuwe behandeling van de tweede zaak-dr. O. De Hoge Raad in Den Haag heeft vanochtend namelijk het cassatieberoep van de Berkelse arts tegen het arrest van het Leeuwarder Gerechtshof, waar bij hij wegens moord op zijn mede gedetineerde Arie Lodder in de straf gevangenis te Leeuwarden tot levens lange gevangenisstraf werd veroor deeld, verworpen. De Berkelse arts, thans 47 jaar oud. is wegens moord op zijn echtgenote reeds eerder veroordeeld tot levens lang. De verwerping van het cassa tieberoep in de tweede zaak betekent dat het vrijwel uitgesloten is, dat dr. O. nog ,.op jaren" gesteld zal worden. Hij zal zijn verdere leven tussen de gevangenismuren moeten doorbren gen. (Van onze Roermondse correspondent). De provincie Limburg heeft gis- •teren een invasie van Duitsers te verwerken gekregen, die groter leek dan ooit tevoren. Onze oos terburen vierden gisteren de Dag der Duitse eenheid" ter herden- kind aan de opstand in Oost- Berlijn in 1953. Deze opstand werd door velen benut voor een dag tocht naar het „billige" Holland, waar zeer velen dan ook goedkoop Terwijl zijn vader op een paar honderd kilometer hoogte door de ruimte dartelt is de drie maanden oude stamhouder van het echtpaar Bikowski h^t mid delpunt van belangstelling van (v.l.n.r.) zijn moeder, mevr. Ga garin en mevr. Popowitsj. de vrouwen van vorige ruimtevaar ders. kt debat begon met een kalme, ujke, doch diep indringende rede oppositieleider Wilson, die pre- Macmillan. die duidelijk blijk van nervositeit, streng als een d^er van instructie op details on- ieroeg. Tijdens zijn doodstil aan- ,,orde rede, waande men zich in rechtszaal in plaats van in het trnnent! vq zei onder toejuichingen van partijgenoten, dat dit een debat inder precedent in de annalen het Lagerhuis. m aanleiding vormde de onthul- IJ welke het morele geweten van ILtie heeft geschokt. Er zijn dui- bewijzen voor het bestaan van smerige onderwereldorganisatie, fvan de omvang nog niet kan [~3en nagegaan en waarover we LEb niet kunnen debatteren, omdat Ward, de centrale figuur ervan, tr arrest is. 2 -hing een sfeer van diepe schaam- rier het Lagerhuis. Zo ernstig was Aak tegen de regering dat de op- Bie zich niet speciaal behoefde op linden om het kabinet in verle- ieid te brengen. ITJj zijn hier niet, zei Wilson, om te ilen over het morele gedrag van ninister, hoewel de natie als ge niet kan ontkomen aan de ver- irdelijkheid om in te grijpen. )n zei, dat dit debat door dien gaan totdat de waarheid is steld. Als die tenminste ooit is terhalen. De oppositie-leider daarna in details de hele ont- ?ling van het drama na en sprak documenten, die hij ontvangen en het deksel oplichtten over een je van de onderwereld: zonde, elmende middelen, chantage, huana en misdaad. Wanneer dit was gepubliceerd als een Ame- ans pocketboek, de afgevaardig- het zouden hebben weggegooid ijnde overdreven en ongelooflijk, aar het was waar. Indien de op- lie niet gezwegen had, zou zjj een grote explosie hebben veroor- t als die van 14 dagen geleden, Profumo's bekentenis werd gepu- erd. Maar wij besloten, dat het. irel deze documenten dynamiet Itten, onze plicht was ze aan de lier te overhandigen (gejuich Ie oppositie). |iaar Macmillan had er met een I re nonchalante houding op ge- eerd. De premier vond het niet g om tot actie over te gaan. t het debat bleek later, dat Mac- n, hoewel hij volhield dat de [heidsdienst de ontwikkeling vol- Ïe in de gaten had gehouden, KOUD tot f Bilt verwacht van heden- genochtend weer met aanvankelijk nog af oe regen, later verspreide opkla- en, maar ook enkele buien. Ma- tot krachtige, langs de kust tij- k harde, mogelijk stormachtige elijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) STRAND VERWACHTING Bgenrijke depressie trekt in ver- J tempo van N oord - Engel and r Denemarken. Morgen matig tot ht strandweer met koele en krach westenwind. Afwisselend enkele Q en opklaringen. In de middag 15 graden, zeewater 14 graden. UitzichtenTijdelijkee verbete- i maar daarna weer onbestendig. 19 JUNI 1963 op: 0.4.19: onder: 21.03 uur. bi op: 03.09; onder: 18.33 uur. fcwater in Katwijk: 0.59 en 13.31 I laagwater te 8.56 en 21.37 uur. nummer bestaat alt 12 pagina's tegelijkertijd beweerde dat men tot begin van dit Jaar niet of onvoldoen de op de hoogte is geweest. Van Pro fumo's contact met Christine Keeler hoorde de regering pas in februari van de zijde van de directie van een zondagsblad, dat haar levensverhaal had gekocht. Wilson deed uit de doe ken, dat het Ward is is geweest die blijkbaar een Sowjetrussische agent is die Christine Keeler had trachten te bewegen militaire inlich tingen los te krijgen van Profumo. Geen excuus Het meest fantastische is wel dat Macmillan, die aan het hoofd staat van de veiligheidsdiensten, zich ver dedigde met twee alibi's, welke hem echter niet verschonen van zijn ver antwoordelijkheid. Hij was twee jaar geleden in onwetendheid gelaten door niemand minder dan Sir Nor man Brook, die destijds secretaris van het kabinet was en administra tief hoofd van de openbare dienst. Brook had Profumo gewaarschuwd voor het gevaar voor de nationale veiligheid, dat schuilde in diens vriendschap voor dr. Stephen Ward, wegens het contact van deze laatste met de Russische assistent-marine attaché Iwanow. Macmillan onthul de verder dat Sir Norman Brook noch de veiligheidsautoriteiten ook maar iets hebben geweten van Pro- fumo's verhouding met Christine Keeler, een verhouding, welke 18 maanden geleden plaatsvond en vijf weken heeft geduurd. Macmillan onthulde ook, dat Profumo later had aangeboden zijn ontslag te nemen, maar dat de „chief whip", die ver antwoordelijk is voor de partijdisci pline in de fractie, gezegd had dat hij dat alleen moest doen als de geruch ten omtrent hem waarheid bevatten. De rechter voor wie „dr" Ward gis- teren is verschenen, heeft geweigerd deze in de zaak-Profumo verwikkelde arts, die van souteneurspraktijken wordt beschuldigd, op borgtocht vrij te laten. Zijn voorlopige hechtenis is met een week verlengd. Verklaard werd, dat Ward, wanneer hij voor lopig op vrije voeten gesteld wordt, wellicht zou kunnen proberen naar het buitenland te vluchten of ten minste druk te oefenen op belang rijke getuigen. Waarschijnlijk zullen meer be schuldigingen tegen Ward worden ingebracht. Een vriendin van Christine Keeler. de 18-jarige Marilyn Rice-Davies. zal als getuige a charge worden gehoord in het proces tegen dr. Stephen Ward, die verdacht wordt van soute neurschap. Zij is in het weekeinde aangehouden toen z(j op het punt stond per vliegtuig naar Majorca te vertrekken. Tegen borgtocht van 1000 pond is z(j na verhoor vrijgelaten. Haar paspoort ls Ingehouden. De Londense advocaat Eddowes, die afgelopen donderdag in een brief aan minister Macmillan de voormalige plaatsvervangende Russische marine- attaché in Londen, Iwanow, ervan had beschuldigd, dat hij via Christine Keeler geprobeerd zou hebben inlich tingen over de Engelse defensie van de afgetreden minister van Oorlog, Profumo. te krijgen, heeft zijn bewe ringen ingetrokken. Eddowes zou deze beweringen gisteravond nog maals voor de televisie hebben uit gesproken. Hij heeft echter aan de betreffende maatschappij verzocht het programma, dat reeds op de band was opgenomen, te annuleren. zaken hebben gedaan. Dat bleeh wel aan de Duitse douaneposten waar bijna geen enkele auto werd doorgelaten zonder dat de eige naar een bedrag aan marken aan invoerrechten moest achterlaten. Het viel bijzonder op, dat de Duit se douaniers, ondanks de overstelpen de drukte, stipt bleven controleren en nauwgezet invoerrechten inden. Dat was ook de oorzaak, dat in de late namiddag het verkeer op veel plaatsen in Limburg volkomen in de knoop kwam te zitten. Kilometers lange files stonden op de wegen, die naai de grensposten leiden. De rijks politie in het district Roermond moest vele extra patrouilles mobili seren om de verkeersknopen rand Roermond, Swalmen en vooral rok Venlo te ontwarren. Het was nog nooit voorgekomen, dat de files Duit se auto's de rijkswegen in de provin cie in beide richtingen geheel blok keerden. Dat was gisteren wel het geval en hiervan ondervond het ver keer. dat zijn weg naar het noorden en zuiden zocht, bijzonder veel hinder. Over het algemeen achtten de politie- en douanefunctio narissen de drukte groter dan tijdens de afgelopen pinksterdagen. Hier en daar hoorde men zelfs het woord „chaos" uitspreken. Het aantal ongelukken in de ge hele provincie bleef beneden het nor male Dat was te danken aan de ingestelde maximumsnelheid voor automobilisten en aan het geheel ont breken van elke inhaalmogclijkheid. Ook op rijksweg 12 (Den Haag- Utrecht-Arnhem) was het zeldzaam druk Ook door de Duitsers. De grote aantallen, die een korte vakantie in ons land hebben doorge bracht. waren op weg naar huls.Gis terenmiddag reden zij onafgebroken in dubbele files naar het oosten.In Driebergen hadden vier kettingbot singen plaats. Hierbij waren onge veer vijftien (meest Duitse) auto's betrokken. De materiële schade was zeer aanzienlijk. Twee auto's waren geheel vernield. Twee personen moes ten naar het Zeister ziekenhuis wor den overgebracht en verder waren er vele lichtgewonden. (Van onze parlementaire redactie) Een geprikkelde sfeer heerste gisteravond na afloop van de fractievergaderingen in het Tweede-Kamergebouw. De kabinets formateur, dr. W. L. P. M. de Kort, bleek lang niet alle fracties een dienst te hebben bewezen met zijn basisprogramma en de vraag, die hij erbij had gevoegd, of de fracties voorstander zijn van een vijfpartijenkabinet. De geprikkeldheid gold vooral het feit, dat de fracties nog niet tot een duidelijke keus worden gedwongen. In liberale kring zei men ons na af loop van de V.V.D.-fractievergadering, te vrezen, dat de jongste stap van dr. De Kort de formatie nog niet wezenlijk verder heeft geholpen. Het basisprogramma van dr. De teren. Van het benoemen van een Kort is door verschillende fractielei- speciale Europese bewindsman is af- ders aangeduid als een tweede druk gezien. Ten aanzien van de bindin- van de leidraad van prof. Romme. gen tussen de Kamerfracties en het De landbouw is een ervan. Verzwegen wordt echter, welke bedragen voor de diverse taken beschikbaar moeten ko men. Tenslotte en dit is een uiter mate belangrijke vraag wordt b(j de fracties geïnformeerd, of z(j kun nen instemmen met een kabinet dat op vijf partijen berust. Dr. De Kort verwacht van de fractievoorzitters In elk geval schriftelijk antwoord. Slot pag. 2 Nieuwe controversiële punten doen zich nauwelijks voor. „Er vielen geen knopen door te hakken". De geschil- punten, die nog bestonden na het (gesprek over de leidraad van prof. Romme zijn door de formateur naar [het lijkt zorgvuldig naar beide kan ten gladgestreken. De wijzigingen, die zijn aangebracht, kunnen op een aantal punten zowel liberalen als so cialisten tevreden stemmen. Wat be treft de woningbouw wordt de bouw voorgesteld van 45.000 woningwetwo ningen, 25.000 premiewoningen en 20.000 woningen in de vrije sector. Liberaal commentaar: „Gelukkig nog i geen 50.000 woningwetwoningenDe socialistische wens om bij huur ver- z de subsidie van de overneid voor de woningbouw niet automatisch te verlagen is in het program opge nomen. maar afhankelijk gestelo van de uitkomsten van een onderzoek naar de woningbehoefte, dat zal wor den gehouden. Gisteren is minister Iskander uit Indonesië in ons land aange komen om de Fokker-Friendship te zien. De minister van Burger luchtvaart tijdens de korte op Schiphol gegeven persconferen tie. Op de achtergrond de Indo nesische vertegenwoordiger Sja- rif. toekomstige kabinet sluit het pro gramma geheel aan bij de leidraad van prof. Romme: de leiders van de fracties, die het nieuwe kabinet steu nen, moeten instemmen met een kort en duidelijk basisprogramma. Aan het program is toegevoegd een lijstje van onderwerpen van staats zorg, die de komende vier jaar met voorrang moeten worden behandeld. Advertentie Belasting Een produkt van de Sikkens Groar Niet iedereen heeft begrepen, dat er tussen 1945 en 1963 toel iets veranderd is. Dat is ook dezer da gen weer gebleken bij de aanmel ding van burgerpersoneel voor het Duitse kampement in Budel. Er waren onder de gegadigden een aantal, van wie het politiek oor logsverleden niet onberispelijk was. De Legervoorlichtingsdienst bevestigde ons het verhaal, dat één van de gegadigden voor een burgerbaan bij de Duitse militai ren zich persoonlijk b\j Haupt- man Pohl kwam aanmelden met de mededeling, dat hij „in de oor log ook zo prettig met de Duitsers overweg had gekund". Deze man heeft natuurlijk van Hauptman Pohl te horen gekregen, dat hij dan beslist niet voor een betrek king in het Duitse kamp in aan merking kwam. Intussen hoeven er geen zorgen te zijn, dat er verkeerde elemen (Van onze H'sumse correspondent) Voor de tweede maal ln een week of zes heeft een Bussums jongetje van 7 jaar, dat als enigszins debiel be kend staat, getracht een kleiner kind in het water te duwen. De eer ste maal gebeurde dit op zondag 12 mei. Nu weer gisteravond. Een 3-jarig meisje was tegen vijf uur een ijsje gaan kopen. Toen het kind niet direct terugkwam werd de moeder ongerust. Ze ging zoeken: op de Frederik van Eedenweg zag ze haar dochtertje nat en bemod- derd lopen in gezelschap van twee jongetjes, die vertelden het kind ontkleed aangetroffen te hebben en weer te hebben aangekleed. Een jongen zou het uit het water ge haald hebben, waar hetzelfde jongetje, dat op 12 mei een meisje in het water duwde ook toen op het nippertje gered het zou heb ben ingewerkt. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Vorige maal zijn de G.G.D. en he* medisch opvoedkundig bureau in geschakeld, maar concrete maat regelen waren blijkbaar nog niet genomen. Ook nu ls het geval weer aan deze instanties doorgegeven. Van de directeur van de G.G.D. in Bussum vernamen wij vanmorgen dat tlaans. in samenwerking met de ouders, maatregelen tot opneming van het kind in een verplegings- mrichting in voorbereiding zijn. (Van onze correspondent) De kotter IJM 45 „De Hoop l* fs vanmorgen IJmuldcn binnengelopen met op sleeptouw de 400 bruto reg. ton metende houtkustvaarder ..Leyf- staerke". De IJmuidense kotter was gister middag ter visserij vertrokken en ontmoette op 40 mijl van het vuur schip Texel het met motorschade ronddrijvende Deense schip. De kapl- ten in het Duitse kamp in Budel van dit vaartuig verzocht de terecht komen. De werving van schipper van de kotter hem naar de burgerpersoneel geschiedt door de ^htstbijzijnde haven te slepen. De Nederlandse militaire autoritei- STu ten, waarbij, zoals gebruikelijk, de antecedenten van de betrokkenen nauwkeurig worden nagegaan. In strijd met de liberale wensen is niet opgenomen, dat zal worden gestreefd naar structurele belasting verlaging. Daartegenover staat, dat door opneming van een eigen risico in ae nieuwe ziekenfondsverzekering in het program is tegemoetgekomen j aan een bij de VVD levend verlan gen. Over een moeilijk punt, voor de AR, de wettelijke gelijkstelling van crematie met teraardebestelling, is vermeld, dat de commissie-Kan hier- aan eerst een studie zal wijden. Uiteraard sluit het program, wat be treft het televisievraagstuk, aan bij de reeds eerder geformuleerde wens van dr. De Kort, cat een verzoenings commissie, bestaande uit fractielei ders, vertegenwoordigers van de om roeporganisaties en andere belang hebbenden, een oplossing zal uitciok- Advertentie Koop het dan VERS kant en klaar Alle Ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten In de- braadpan en het ls klaar. Slechts f 1,25 ptr groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, Herkenbaar aan de raambiljetten Ook In Uw omgeving ls een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN .HET VERRE OOSTEN l GORTMOLEN 27 PEN HAAG TU. W» XZiJ zee vertrokken. Uit het Leldsch Dagblad van 18 Junij 1863: Advertentie) Onder trouwd Dr. A. Kuijper, van Leiden en J. H. Schaaij. War mond 27 Junij 1863 Receptie te Leiden, 23 Junij 1663. De Prins van Wallis is lid geworden der kleermakers- vereeniging, waardoor hij stemrecht bekomt voor de parlementsverkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1