his zet ruimtevlucht van og onbekende duur voort Tragisch slot van een reisje: VIER kinderen gedood bij busbotsing SPIONAGEPOGING VAN IWANOW? jeruchten over een aanstaande uimtevlucht van een vrouw Officier van Justitie zou dronken achter stuur hebben gezeten oogte f5 en 222 km au Egmond WEERBERICHT Elfde mail in de ruimte Londen se advocaat Eddowes onthult bezwarende feiten ©tiet tenws ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 JUNI 1963 No. 3098* .EIDSCH DAGBLAD (eur: E. A. E. van Dlshoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 vijfde Russische ruimtevaarder, de 28- l Valery Bikowski, die gistermiddag 13 uur trlandse tijd in de ruimtecabine Wostok V I gelanceerd, maakt het volgens berichten het persbureau Tass uitstekend. Hij heeft joede nachtrust gehad en werd vanochtend rijf uur Nederlandse tijd wakker na twaalf entelingen om de aarde te hebben gemaakt. is zoals gebruikelijk bij Russische te-experimenten niet meegedeeld hoe omwentelingen om de aarde men Bikowski itmoetingstechniek van groot belang psvluchten in de ruitmte en het ontwikkelen van een „rendez-vous- lek" zyn van groot belang voor toekomstige vluchten naar de maan rog. De eerste maal, dat met deze technieken werd geëxperimenteerd, rorig jaar augustus toen de Russen Nikolajew (64 omwentelingen) en nrttsj (48 omwentelingen) elkaar in de ruimte tot op 6,3 km afstand lerden. Zy bestuurden hun Wostoks echter niet zelf, zoals dat by de re ruimtevaarder tot op zeker hoogte wel het geval schynt te zyn. visiekijkers de ruimtevaarder in zijn ¥llSS0U cabine op hun scherm verschijnen, lachend, pratend en aantekeningen makend. Ter demonstratie van de gewichtloosheid liet Bikowski een maal een vel papier in zijn cabine zweven. Te middernacht Moskou-tyd ging de ruimtevaarder enige uren slapen. ruimtevaarder blijkt het uitste- te maken in zijn cabine en alle raten werken goed. De Wostok am gistermiddag om 13 uur Ne- ndse tijd in zijn baan. De klein- fstand tot de aarde is 175 km. ootste 222 km. De baan van het eschip maakt een hoek van 65 ;n 58 minuten met de evenaar >mwenteling wordt in 88.27 mi- i voltooid. Men meent dat de it begonnen is van de basis te >noer in Kazakstan. Vorige tevluchten waren ook hiervan- begonnen. Het gewicht van de ok V is minstens driemaal zo als dat van de .Amerikaanse tecabines, zo zegt Tass. Eten, praten, oefenen, en slapen dens de tweede omwenteling ge- ;te Bikowski een lichte maaltijd lande uit rosbief en kip. Hij deed avonduren fysiologische proeven naakte lichaamsoefeningen. Bij overvliegen van de continenten ,te hij de bewoners van Europa a en Latijns Amerika over zijn Sradio. Om half acht had hy gesprek met premier Chroesj- r, die hem behouden vaart en goede landing toewenste. Dit ge- de tijdens de vierde omwenteling. Ie keren zagen de Russische tele- ilassic MANTELS MANTELKOSTUUMS DFTSTRAAT 88 ÉESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN VERANDERLIJK Hjkens het weeroverzicht, dat het M.I. om tien uur verstrekte, zit oceaan depressie op de hielen van zwakke rug van hoge luchtdruk, ".ans het weer in ons land be- In verband hiermede behoudt weer een veranderlijk karakter, gen zal de frontale bewol.-nng de nieuwe depressie al boven ons aanwezig zijn. Later op de dag deze door enige regen worden igd. De wind krimpt naar zuid tot zuid. Daardoor komt de van polaire lucht tot staan, ^ivcuiperatuur kan dus iets hoger Mten. maar het blijft toch te koud r de tyd van het jaar. STRANDVERWACHTING Jg van hogedruk passeert met aringen, waardoor ook morgen ig strandweer. Afnemende en van rdwest naar zuidwest krimpen- wind. Te koel strandweer. Over- 15 tot 17 graden, zeewater 14 len. Doruitzichten: Storingsfronten men tegen zondagavond onze bereiken en houden het weer tomende dagen wisselvallig en te 16 JUNI op: 4.19 uur; 'onder: 21.02 uur. Em op: 1.55 uur; onder: 14.24 uur. igwater te Katwijk te 10.15 en S uur laagwater te 5.38 en 18.20 u. '6 hoogwater te Katwijk te '1.24 23.58 uur, laagwater te 6.52 en l uur). t aomnici bestaat uit 14 pagina's en een byvoegsel wil laten maken. Geruchten gaan, dat hij onge veer een week in de ruimte zou moeten blijven. Overigens doen in Moskou ook geruchten de ronde, dat tijdens deze ruimtevlucht nog een be mand ruimteschip zou worden gelanceerd, en dat de beide ruimtereizigers zouden moeten trachten, contact met elkaar tot stand te bren gen. Het gerucht wil ook, dat zich in deze tweede ruimtecabine de eerste vrouwelijke as tronaut zou bevinden. zou deze in het teken komen te staan van een triomf van de mensheid en de Sowjetrussische technici". Een wanneer, zoals verwacht wordt, voor de eerste maal een vrouw de ruimte wordt ingestuurd, zal het „Wereldcongres van Vrouwen" dat in Moskou gehouden wordt, zijn prestige hiermee verhoogd zienl Militaire opleiding Luitenant-kolonel Valeri F. Bikow ski, is van ongeveer dezelfde leeftijd Tactisch moment Men kan verwachten dat de ruim tevaarder niet zal landen voordat het cenrale comité van de Sowjetrussi sche communistische party dinsdag aanstaande bijeenkomt. Met een spectaculaire landing, die samenvalt met de opening van deze bijeenkomst, Bikowski is, voorzover met ze kerheid bekend, de elfde mens die een vlucht door de ruimte maakt. Deze elf zyn: 12 april 1961: Joeri Gagarin (Rusland), één baan om de aar de in een uur en 48 min. 5 mei 1961: Alan Shepard (Amerika), ballistische ruimte- sprong. 21 juli 1961: Virgil Grissom (Amerika), ballistische ruimte- sprong. 6 augustus 1961: Gherman Ti tow (Rusland), zeventien ba- J nen in 25 uur en 18 minuten. f 20 februari 1962: John Glenn f (Amerika), drie banen in vier uur en 56 minuten. f 24 mei 1962: Malcolm Scott Carpenter (Amerika), drie ba- a nen in vier uur 56 min. J 11 augustus 1962: Adrian Gri- gorewitsj Nikolajew (Rusland), 64 banen in drie dagen, 22 uur f en 25 minuten. 4 12 augustus 1962: Pavel Ro- 4 manowitsj Popowitsj (Rusland) 4 48 banen in twee dagen, 23 uur 4 en 59 minuten. a 3 oktober 1962: Walter Schirra (Amerika), zes banen in negen uur en 13 min 15 mei 1963 (Amerika), 22 banen in 34 uur 4 en 21 min. 4 14 juni 1963: Valeri Bilowski 4 (Rusland). a Overleden 11a aanrijding te Hilversum In het R.-K. Ziekenhuis te Hilver sum is in de afgelopen nacht de 36- Jarige Hilversummer W. Schaap over leden aan de zeer ernstige verwon dingen die hij woensdag bij een auto ongeval op de Vreelandseweg opliep Het ongeluk was een gevolg van het wilde ryden door een bloemenhan- delaar uit Oegstgeest, die in een bocht van de Vreelandseweg de macht over het stuur kwijtraakte en frontaal tegen een tegenligger bot ste, waarin de heer Schaap was ge zeten. De bloemenhandelaar overleed op weg naar het ziekenhuis. als Yoeri Gagarin, de eerste Russi sche ruimtevaarder. Over enkele maanden wordt hij 29 jaar. De kleine stad Pavlovo-Pasad, in het Moskouse district, krijgt thans bekendheid, om dat de vijfde Russische astronaut daar in 1934 werd geboren. In 1952 kwam hij van de middelbare school in Moskou, waarna hij een opleiding tot piloot volgde in de Russische luchtmacht. In 1959 werd hij straal jagerpiloot. Volgens zijn comman dant is Valeri Bikowski moedig, be kwaam, kalm en vindingrijk in moei lijke situaties. Luitenant-kolonel Bikowski doet veel aan sport. Daarnaast gaat zijn hart uit naar het valschermspringen. Hij maakte 72 sprongen voor hij in structeur werd. Momenteel is Valeri Bikowski stu dent aan de technische militaire aca demie. waar ook zijn collega's Gaga rin, Titov, Nikolajew en PopovitsJ studeren. Velari is getrouwd met de 25-jarige laboratoriumassistente Va- lentina Mikailowna. Ruim drie maanden geleden kreeg het echtpaar een zoon. De nieuwe Russische ruimte vaarder Valery Bikowski met zijn vrouw Welantina en hun zoontje. (Van onze correspondent) Vier meisjes vantien jaar heb ben gistermiddag het leven ver loren, nadat het volkswagen busje, waarin zij terugkeerden van een schoolreisje, nabij Rolde in Drente in botsing was ge komen met een uit tegenoverge stelde richting komende autobus. De bestuurders van beide voer tuigen bleven ongedeerd. Het busje werd zwaar beschadigd. De slachtoffertjes behoorden tot de r.-k. lagere school in Steggcrda (Friesland) en keerden met de an dere leerlingen van de derde en vier de klas terug van een schoolreisje, weghelft, juist op het moment, dat uit tegenovergestelde richting een lijnbus van de DAH.O. naderde. De bestuurder hiervan trachtte nog de berm in te rijden om zodoende een aanrijding te voorkomen, maar deze manoeuvre mocht niet meer ba ten. De twee voertuigen vlogen met waarvoor gebruik werd gemaakt van een klap op elkaar. De 10-jarige An- een autocar en een volkswagenbusje I11 een flauwe bocht in de weg bij Papenvoort, tussen Rolde en Borger, geraakte het busje, waarin, behalve de chauffeur, de pastoor en acht kinderen waren gezeten, op de linker- (Van onze Londense correspondent) In de loop van gisteren bor relde uit de troebele poel van ongerechtigheid, waarin de Brit se regering door de affaire-Pro- fumo dreigt te verzinken, een nieuw feit naar boven, waardoor de crisis nog schijnt te zijn ver scherpt. De voormalige Sowiet- 'cordon Cooper ische attaché bij de ambas- sade in Londen, Iwanow. zou n.l. aan het fotomodel Christine Keeler, met wie ook ex-minister was, hebben gevraagd van Pro fumo het tijdstip te weten zien te komen, waarop kernladingen voor atoomraketten naar West- Duitsland zouden worden afge zonden. Dit wordt gezegd in een brief, welke de Londense advo caat Michael Eddowes aan pre mier Macmillan heeft gezonden. Eddowes deelt in zyn brief aan de premier mee, dat hy reeds op 29 maart, dus enkele dagen na Pro- fumo's verklaring van onschuld in 't Minister Cals gaat weer aan liet werk Minister Cals mag van zijn genees- iwinisier C/ais mag van zyn genees, heten, omdat zijn wagen juist aan werkza^mheden linkerzijde en aan de voorkant z hervatten. Hy zal op maandag weer de leiding van het departement die gedurende zyn ziekte in handen was van mej. dr. M. A. M. Klompé op zich nemen. nie Schwering uit Steggerda v/erd hierbij op slag gedood. Haar even oude vriendinnetjes Tineke Kok uit Peperga, Femie van Veen uit Steg gerda en Ria Groen uit Blesdijke werden zwaar gewond naar het Wil- helminaziekenhuis in Assen vervoerd, waar zij na aankomst overleden. Alle vier hadden zij zwaar hoofdletsel op gelopen. Van de andere inzittenden van het busje werd er slechts één lichtge wond. De chauffeur, kwam met de schrik vrij, hetgeen een wonder mag de zeer ernstig werd beschadigd. De bestuur der van de D_A.B.O.-bus bleef even eens ongedeerd. Ook onder zijn pas sagiers vielen geen gewonden. hy van de affaire-Profumo wist. Bo venbedoelde verklaring over de po ging tot spionage door Iwanow is door Christine Keeler persoonlijk aan hem meegedeeld. De recherche had aan Eddowes de verzekering gegeven, dat zyn rapport de volgende ochtend op Macmillans bureau zou liggen. Hij stelde de recherche voor vijf perso nen, met wie Christine Keeler nauwe betrekkingen onderhield, te onder vragen om in elk opzicht de juistheid van zyn rapport te controleren. Ed dowes had drie dagen later opgebeld om te vragen wat er met zijn sugges tie en zyn rapport was gebeurd. Scot land Yard antwoordde, dat de zaak niet meer in haar handen was. Eddowes stelde daarop een diep gaand onderzoek in, waarbij hy Weer fouten bij Franse examens (Van onze correspondent in Parijs) Het schynt byna een sinistere tra ditie te moeten worden, dat er elk jaar in Frankrijk fouten sluipen in de opgaven, die de tienduizenden kandidaten voor het eindexamen h.bs., het baccalaureat, worden voor gelegd. Zo was er gisteren, toen de schriftelyke examens begonnen, een Spaanse tekst die vertaald moest worden en waarin een woord foutief werd gespeld. Het ministerie van On- derwys heeft onmiddellijk een com muniqué uitgegeven om de exami nandi gerust te stellen dat er by de correctie van hun werk met het abuis rekening zal worden gehouden. Bovendien is door de minister een onderzoek gelast en de belofte ge daan, dat de verantwoordelijke amb tenaren streng zullen worden ge straft. Communiqués in bfjna letter lijk dezelfde bewoordingen werden echter vorige jaren van diezelfde kant ook al gepubliceerd, zonder dat later ooit meer iets van straffen werd vernomen In Nice, aan de Franse zuidkust, heeft zich bij de eindexamens giste ren nog een extra-incident voorge daan, doordat op de eerste ochtend onder de kandidaten ook de opgaven voor die middag al werden gedis tribueerd. Toen de inspecteur an het onderwijs die laatste opgaven weer wilde laten inleveren, weigerde een deel der kandidaten en moest de politie erby komen om de orde in het examenlokaal te herstellen. (Van onze A'damse correspondent) Een Amsterdamse substituut-offi cier van Justitie, van wie enkele po- litieagenten gisteren de overtuiging niet heeft kunnen vaststellen of de hadden, dat hy dronken achter het I r—- 1 iiuir., dan tiiuiidnu x Al u cru van Oorlog rrorumo bevriendvolledig relaas had gegeven van wat Lagerhuis, aan Scotland Yard een vijf door hem genoemde personen in- stuur van zijn auto zat, heeft daar- derdaad door de veiligheidspolitie zyn na-geëscorteerd door twee politie ondervraagd. Dat was in elk geval de auto's, zijn rit van het Leidseplein toestand van ongeveer tien dagen ge- naar zijn woning aan de Roosevelt- leden. „Ik was en ben ervan over- laan mogen voortzetten. Deze merk- tuigd, dat elk van die vyf getuigen, waardige beslissing bij de aanhou- indien zy onmiddellijk zouden zijn ding van een vermoedelijk dronken gehoord, waardevolle inlichtingen automobilist nam een politie-inspec- zouden hebben kunnen geven over teur, nadat hy zyn hoge chef, die het veiligheidsaspect van de zaak in weigerde zyn auto te verlaten, niet verband met de zeer belangrijke, door tot tot reden kon brengen. MtóeSUerScrog4 0 jSiedTrccSUSbS'itbU^ klaarblijkelijke verontaehtzaming van opgemaakt HU zal zich zyn rapport en van zyn suggestie. opgemaakt, ny zal zich Eddowes, de auteur van het boek „Een man op uw geweten", waarin hy na twee jaar naspeuringen tracht te bewyzen dat Timothy Evans geen schuld droeg aan de moord op een kind (waarvoor hij werd opgehangen) is een vroegere patiënt van de thans gearresteerde andere vriend van werkzaamheden. van Christine Keeler, de osteophaat, „dr." Stephen Ward. Ontkenning Gisteren is het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse naar Straatsburg vertrokken voor I Bril de a :hterblijvenden nog twee concerten. Op het Rotter-even van zijn muziek genieten, damse perron liet de violist Willi I voor een rechtbank buiten het arrondissement Amsterdam moeten verantwoorden wegens het ryden onder invloed. In afwachting van het oordeel van de rechtbank, heeft de procureur-gene raal. mr. H. R. de Zaayer, de sub stituut-officier ontheven van zijn Dit wil echter niet zeggen, dat de man is geschorst, aldus verklaarde mr. Zaayer gis teravond. Schorsing zou namelijk een strafmaatregel zyn, die de procureur-generaal niet wil nemen alvorens de rechtbank de schuld Gisteren heeft miss Keeleris adv.»- bewezen acht. Mr De Zaayer noemde caat namens haar bekend gemaakt, het gebeuren .een hoogst ernstige dat haar by geen enkele gelegenheid zaak, die tot op de bodem dient te door Iwanow gevraagd is militaire worden uitgezocht." inlichtingen te krygen van Trofumo. Hieraan werd toegevoegd: „Miss Keeler heeft nooit aan iemand enige verklaring hieromtrent gedaan". Al hecht men natuurlyk weinig waarde aan wat Christine Keeler 1111 op het ogenblik zegt, deze tegenstrij dige verklaringeh zullen een extra aansporing vormen voor de oprich ting van een tribunaal van onder zoek, dat de regering waarschynlyk in het debat van maandag zal aan- kondigen. I Britse regeringsfunctionarissen deel den gisteravond mee. dat de bewerin gen van Eddowes grondig waren na Geziene figuur De Substituut-officier van Justitie die als openbaar aanklager talloze malen straffen heeft geëist tegen automobilisten, die onder Invloed hun auto bestuurden, is op het Amster damse parket en daar buiten een ge ziene figuur. In zyn omgeving wor den moeilykheden in het gezin ge zien als de aanleiding tot het'pyn- ïyke incident. Hy werd donderdagnacht om streeks 2 uur in de omgeving van gegaan en dat er geen gegevens in het Leidseplein aangehouden door voorkwamen, die niet reeds uit andere de bemanning van een patrouillewa- bronnen waren verkregen. 'gen, die uit zyn wyze van ryden af leidde met een dronken automobi list te doen te hebben. De agenten herkenden hem niet. Toen zyn naam en autopapieren vroegen wenste de automobilist hieraan geen gevolg te geven. Ook belette hy de agenten het autosleuteltje te verwyderen Toen hy tenslotte weigerde mee te gaan naar het politiebureau aan het Leidseplein vroegen de agenten via de mobilo foon om assistentie. Eén van de agenten uit de te hulp snellende po- litie-auto herkende in de aangehou den chauffeur terstond zyn hoge chef. Onmiddellyk werd de inspecteur-van -dienst, die in de nachtelyke uren vanuit het hoofdbureau van politie het commando voert over de pa trouilleauto's per mobilofoon op de hoogte gesteld. De inspecteur is daar op naar het Leidseplein gereden om de officier van Justitie te overtuigen, dat het voor beide partyen beter was de zaak op het politiebureau te be spreken. Toen de substituut bleef weigeren gaf de inspecteur opdracht hem op de autotocht door de stad te escorteren. Uit het Leidsch Dagblad van 16 Junjj 1863: 'k Tusschen Teneriffe en Bathurat is een zeeslang ge zien ter dikte van een mast van circa 100 voet lengte en op den kop iets vertoonde, dat naar paardenmanen ge leek. Twee jaren geleden vroeg een landeigenaar te St.- Quentin verlof om bij sterf geval op zijn eigen landgoed te worden begraven. Den 3en Junij j.l. kreeg hij verlof en overleed dienzelfden dag.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1