Chroesjtsjow prijst de rede van Kennedy eel rumoer rond onteigening in landbouwgrond op Veluwe idbouwscliap aat praten Elk jaar topconferentie van deGrote Vierin New York Bonn geeft militaire hulp aan ISRAEL Lugdunum en woonwagens ÖSTDUITSE iliicaiies in Tempelhof? gaf derde Leiderdorp openbare les Bijzonder leerzame avond! LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 JUNI 1963 BOER KOEKOEK WEER TOEGANG GEWEIGERD pze Arnhemse correspondent) p zal een onteigeningsplan pensen in de weer hebben ge- als het plan om landbouw- lop de midden-Veluwe als mi ff en terrein te bestemmen. I er reeds de nodige deining {staan rond de voorlichtings- jmst in Nieuw-Milligcn, waar eider Koekoek aanvankelijk de werd geweigerd, heerste er topactiviteit tijdens bijeen- I, waarbij de Gelderse Maat- J van Landbouw, de getrof- ihters en grondbezitters, ver- (ordigers van V.V.V. en mid- id en ook boer Koekoek met 0 van zijn aanhang, betrok- ren. jrd daarbij nogal geheimzin- betracht om een bijeenkomst felanghebbende boeren, die olijk in hotel „Ruimzicht'' |w-Milligen zou worden ge- maar die te elfder ure werd 1st naar het Verenigingsge- Uddel. Per speciale koerier Ide betrokken boeren gister- op de hoogte gesteld. Men gelijk bevreesd voor inmen- de heer Koekoek, maar de- toch op de hoogte. (oor het begin van de bijeen- fcrriveerde hij in gezelschap secretaris van de Boerenpar- ïeer E. J. Harmsen, per auto Verenigingsgebouw waar hem evenals de pers de toegang iweigerd. De bijeenkomst had er besloten karakter, zo werd pn gold alleen voor de belang en. Korte duur eslotenheid was echter maar rte duur, want de vergade rd ook bijgewoond door vol- 1 van boer Koekoek, die zich iijeenkomst naar hotel „Ruim- spoedden, om boerenleider i, die hen daar temidden van rebreid gezelschap opwachtte, te doen. Rotterdamse advocaat, die n der grondbezitters in de nomen was, zou tijdens de ring in Uddel het advies had na 11 juli, de datum waar- ermijn tot indiening van be- hriften verloopt, de taxateurs 1 erf te houden. In de sfeer ^onderhandelingen is dit vol- Hkkundigen mogelijk. vergadering was voorts uit Ipflaren een commissie van vijf kad om de belangen van pach- mÊgrondbezitters te behartigen. torgen hadden verschillende jSleden op uitnodiging van het tebestuur van Apeldoorn en bezoek gebracht aan de f£i die met onteigening wor- ireigd. raren ir. J. G. Oldenbanning .rcJBer J. H. Cousy van de V.V.D. °rJ. T. Mellema van de C.H.U. H. Vredeling van de P.v.d.A. fP. had men vergeten uit te mr. Biesheuvel van de A.R. Hiinderd. Toelichting .de zijde van de Gelderse happy van Landbouw is bij egenheid een exposé gegeven i verloop van deze grondkwes- trna het standpunt van de nappij 's middags, tijdens een Iferentie in Apeldoorn is toe- de Gewestelijke Raad Gel derland van het Landbouwschap was hierbij vertegenwoordigd om de samenwerking met de andere land bouworganisaties te onderstrepen.Tü- dens deze persbijeenkomst werd te genover de argumenten "an de Rijks dienst van het Nationale Plan ge steld, dat de cultuurgronden in het betrokken gebied bij Nieuw-Milligen en Meerveld zeker niet als minder waardevol geclassificeerd kunnen worden en dat het gebied een grote recreatieve waarde moet worden toe gekend. De nog niet volledig benutte oefenterreinen bij Ede en Elspeet zou den volgens de tegenstanders van de defensieplannen een veel geringere recreatieve waarde hebben. Gesprek Het hoofdbestuur van de Gelder se Maatschappij van Landbouw is in verband met een en ander niet doordrongen van de noodzaak de be trokken gronden voor militair oefen terrein te verwerven en heeft daar om geineendaan de Gewestelijke Raad Gelderland van het Land bouwschap te moeten verzoeken stap pen te ondernemen om de dreigen de onteigening te voorkomen. Dit verzoek heeft er inmiddels toegeleid dat het dagelijkse bestuur van het Landbouwschap in Den Haag en een delegatie van de Gewestelijke Raad woensdag een onderhoud willen heb ben met de Rijksdienst van het Na tionale Plan, waarna men voorne mens is een onderhoud met de minis ter van Defensie aan te vragen. De cultuurgronden, die onteigend dreigen te worden beslaan een opper vlakte van ruim 210 hectaren en worden gebruikt door ongeveer 22 boeren. Het totale aantal eigenaars be draagt 57. Volgens een woordvoerder van de Gelderse Maatschappij van Land bouw is het eeuwenoude cultuur grond, waarop in het algemeen pri ma wordt geboerd. Cijfers werden echter niet gegeven. Ondergrondse kernproeven nog moeilijk punt Premier Chroesjtsjow heeft de rede van president Kennedy van maandag over middelen ter beëindi ging van de koude oorlog „een stap vooruit naar een realistische waar dering van de internationale toe stand" genoemd, zo heeft Tass van daag bekendgemaakt. Chroesjtsjow zei dit in een vraag gesprek met de hoofdredacteuren van de Prawda en de Izwestia, de bladen van de Sowjetrussische communisti sche partij en de regering. Kennedy's rede had „een gunstige indruk" gemaakt, maar „goede ver klaringen moeten ook door prakti sche daden bezegeld worden". Ken nedy had maandag aangekondigd dat binnenkort in Moskou besprekingen over een kernstopverdrag tussen de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland zullen beginnen. Ten aanzien van Duitsland zei Chroesjtsjow dat de Sowjet-Unie blijft staan op erkenning van twee Duitse staten en dat de Sowjetrussi sche regering „de strikt internatio nale garanties voor een vrije stad West-Berhjn met deelneming van de Verenigde Naties" voorstaat. „Het is noodzakelijk er zeer na drukkelijk op te wijzen" dat een Duits vredesverdrag onvermijdelijk is. „Wij zouden er de voorkeur aan geven dit door een overeenkomst met de Westelijke mogendheden te slui ten", aldus Chroesjtsjow. Chroesjtsjow noemde de uitbrei ding van de economische banden en ontwikkeling van de handel van groot belang voor de vooruitgang in de internationale toestand en de be trekkingen tussen beide landen. „Helaas heeft de Amerikaanse presi dent hierover niets in zijn redevoe ring gezegd", voegde hij eraan toe. „In feite verbiedt de Amerikaanse regering de handel met de Sowjet- Unie. Weliswaar heeft zij het verbod op de invoer van krab opgeheven, maar het brengt ons niet ver". Premier Chroesjtsjow heeft een voorstel van Harold Wilson, de leider van de Britse socialistische partij, voor een jaarlijkse topconferentie van de „Grote Vier" tydens de Alge mene vergadering van de Verenigde Naties gunstig ontvangen. Dit werd gisteren medegedeeld na het tweede onderhoud van Wilson met Chroesjtsjow. In een verklaring voor de pers zei Wilson, dat hij had voor gesteld, dat de regeringsleiders van de V.S. de Sowjet-Unie, Groot-Brit- tannië en Frankrijk elkaar geregeld en veelvuldig zouden ontmoeten. De meest geschikte gelegenheid daar voor achtte hij de openingsbijeen- komsten van de V.N.-Asscmblee. Wat de kernproeven betreft werd in de verklaring gezegd, dat er geen hoopvolle tekenen zijn, dat overeen stemming kan worden bereikt over een volledig kernstopverdrag met I zelfs maar de minimale inspectie- voorwaarden. Naar de mening van Wilson ligt wel een akkoord inzake het verbieden van alle kernproeven boven de grond, in de ruimte en onder water binnen bereik en moet men het daar voorlopig ook op aan sturen Over de ondergrondse proe ven kan dan later nog worden ge sproken. Li antwoord op de schriftelijke vragen van het raadslid de heer A. Versnel inzake de overlast van de bewoners van het regionaal woon- j wagenkamp door de voetbalvereni- guig Lugdunum zeggen B. en W. van Leiden onder meer dat in niet min dere mate de bewoners van de woon schepen in de Haarlemmertrekvaart deze overlast veroorzaken. Voorts merken zij over deze zaak onder meer het volgende op. De door B. en W. getroffen maat regelen hebben zich tot dusver be- I paald tot het zo goed mogelijk af- j schennen van het .sportveldencom plex van het regionaal woonwagen- I kamp en de aan het complex gren- zende openbare wegen. Tussen het kamp en het sportveldencomplex be vindt zich een ca. 3 meter brede, diepe sloot, terwijl overigens de vel den van de openbare wegen zijn af gescheiden door een ca. twee meter brede sloot en, ter plaatse van de toegang tot het complex, door een stevig hoog en breed hekwerk. De bedoelde sportvelden zyn voorts zo veelvuldig mogelijk opgenomen in de normale politie-surveillance, ter wijl door de z.g. „baldadigheids patrouille in burger" meermalen ter plaatse toezicht werd uitgeoefend. Een constant politietoezicht is. mede in verband met de onderbezetting van het politiekorps, weliswaar niet mo gelijk. doch B. en w. zullen trachten het daarheen te leiden, dat gedu rende de uren, dat de velden worden bespeeld, een verscherpt politietoe zicht zal worden uitgeoefend Naar mening van B. en W. zou de aanwezigheid van een sport- en speelterrein uitsluitend ten behoeve van de woonwagen- en woonschepen- jeugd de thans ondervonden overlast op het Lugdimumsportveldencom- plex zo niet geheel kunnen doen ver dwijnen dan toch in sterke mate kunnen doen verminderen. Ofschoon de noodzaak van de in richting van zulk een sport- en speel terrein vaststaat, zijn B. en W. er tot dusver echter helaas niet in kun nen slagen de hand te leggen op een voor de verwezenlijking daarvan ge schikt terrein. Herv. Jeugdraad sloot seizoen „Als W^jk van onze grote waarde ring voor de medewerking, die U in welke vorm dan ook in het afgelopen seizoen weer aan het hervormd jeugd werk heeft gegeven, bieden wij U gaarne deze ontspanningsavond aan" Met deze woorden besloot gisteravond ds. A. J. Lamping, voorzitter van de Leidse Hervormde Jeugdraad, zijn welkomstwoord in de zaal van bet St. Antoniusclubhuis, die tot de laat ste plaats bezet was met medewer kers en -werksters aan genoemd jeugdwerk, en waarin hij nog eens de nadruk legde op het doel van deze sluitingsavond. Voor enige uren prententieloze ont spanning zorgde de chr. toneelgroep „Timdelerclub". die onder regie van Herman Kres een heropvoering gaf van „Gieren op 't veilig nest", een zeer vermakelijk blijspel in drie be drijven van de Amerikaanse auteur Harold Mc Pherson. De „Timdelerclub" heeft al meer dere malen met dit blijspel eclatante successen geboekt en vele duizenden toeschouwers kostelijk vermaakt. Folderdropping met vliegtochten als prijs In het kader van de viering van het 50-jarig bestaan van de Konink lijke Luchtmacht zullen onder meer boven een elftal steden in Neder land In elke provincie één fol ders worden gedropped waaraan een Gratis-Vliegen-Prijsvraag is verbon den. In deze actie, georganiseerd door „De Vliegende Hollander". het u.aandblad van de KLu is ook Lei den opgenomen. Dinsdag 18. juni a.s. zullen uit een vliegtuig van de lucht macht enkele duizenden folders op onze stad neerdwarrelen. De drop ping zal plaats vinden tussen 12.30 en 13.30 uur bij de studenten Ster- flat. een tijdstip waarop zoveel moge lijk inwoners in. de gelegenheid zyn een folder op te rapen en aan de prijsvraag mee te doen. Binnen enkele dagen na de drop ping worden de winnaars van de uitslag op de hoogte gesteld. De rondvluchten worden gemaakt op woensdag 26 juni a.s. met een Fokker F-27 Friendship vanaf de vliegbasis Ypenburg. bnze correspondent in Bonn) 4l Wcst-Berlijn ziet sinds n met spanning toe hoe nitse volkspolitie bezig is ieuwe sectorengrensover- aan te leggen tussen het >erlijnsc vliegveld Tempel- i het Oostberlijnse Schö- De arbeidstroepen van J kspolitie ruimden gisteren sperringen op dit punt sectorengrens op en be- betonnen muren te bou- t een zogenaamde sla- rgang. fiet eerste gezicht lijkt de nieu- isovergang van groot gemak luchtreizigers, die op het frlijnse vliegveld aankomen en jan naar Tempelhof kunnen zonder de omslachtige omweg Jj de binnenstad. Maar aan de kkant vreest men, dat de aan- de sectorengrensovergaag de reiding zou kunnen zijn voor communistische chicanes in ichtverkeer op West-Berlijn. ht eisen de Oostduitsers wel- Üat alle vluchten van het uit naar Berlijn op Schöne- ftoeten eindigen. Argument I zou dan kunnen zijn, dat van Schönefeld onmiddellijk West-Berlijn verder kan reizen nieuwe grensovergang. In dit 1 ld is interessant dat de Oost- rs juist landingsrechten hebben lid aan de Oostenrijkse lucht- aaatschappij. verkeer over de weg naar nam gisteren sterk toe. Men aan dat. vele Westduitsers Sag de 17de Juni. de dag waar- opstand in Oost-Berlyn tegen rl ommunistische regime in 1953 herdacht, ln Berlijn willen rengen. De Volkspolitie contro- I de automobilisten minutieus ontstonden grote opstoppingen, life reizigers stonden maar vijf uren te wachten bii de i'eDunten od de grote autoweg. 150(1 auto's nonriaal per dag, men gisteren 3500 wagens die Berlijn reden. In West-Duitsland worden Israë lische militairen opgeleid door Hans Merten, socialistisch afgevaardigde en lid van de defensiecommissie van het Westduitse parlement. Merten. die dit vertelde in een vraaggespek niet een redacteur van de Neue Rhein Zeiling, een blad dat de oppositie steunt, leg de er echter de nadruk op. dat de „Bondsrepubliek geen wapens of an dere uitrustingsstukken aan Israël levert. Merten. die ook nog lid is van de commissie van advies "oor militaire hulp, gaf verder te kennen dat soort gelijke hulp verleend is aan Siam, Brazilië, Korea, Bolivia, Turkije, Ethiopië en Libië. Zoals bekend heeft de Westduitse regering woensdag officieel toegege ven. dat zy in het geheim militaire hulp verleent aan zeven Afrikaanse landen. Een regeringswoordvoerder zei toen, dat die geheimhouding „volkomen zinloos" is geweest en noemde vyf van dé zeven Afrikaan se landen met name. De andere twee kon hü nog niet noemen, omdat de overeenkomsten met deze landen nog niet getekend waren. Egypte was daar echter niet bij, zei hy. Vermogen van de vakorganisaties ruiui 125 miljoen De vakorganisaties in ons land had den. inclusief reserves, eind dec. 1960 een vermogen van f. 125 773.739. Het rijkst was het N.V.V. met f. 59.681.905 by een ledental van 496.853. Dan volgt met 406.091 leden de K.A.B. met een vermogen van f. 39.587.957. Het C.N.V. was toen met 221.40 leden f. 16 719.491 rijk. De N.C.V., waarbij 11.211 leden wa ren genoteerd, had een vermogen van f. 471.127. De niet bij een centrale aangesloten vakorganisaties noteer den gezamenlijk een vermogen van ruim negen miljoen gulden. Dit blykt uit bet financieel over zicht. dat is opgenomen in die publi- katie „omvang der vakbeweging in Nedei-land op 1 januari 1962" van het Centraal Bureau vo°r Statis tiek. Bij de beoordeling van de cijfers zijn, evenals in soortgelijke pubhka- Nachtwandeltocht Ter gelegenheid van haar 12' jarig bestaan organiseert de Leidse Wandelsportvereniging ..Willen Is Kunnen" (lid van de Wandelkring- Leiden en de K.N.B. v. L.O.) van vrydag 21 op zaterdag 22 juni a.s. een jubileum- nachtwandeltocht over een afstand van 60 km. Het parcours voert de deelnemers (sters) langs bos, duin en strand en biedt de Vierdaag- se-tippelaars onder hen een ongetwij feld welkome trainingsmogelijkheid. De start heeft tussen 22.00 en 23.00 uur plaats vanuit de zaal van het Parochiehuis in de Maria Gijzensteeg maast de Overdekte. Haarlemmer straat). De deelname staat open voor dames en heren boven de achttien jaar, die allen bij het volbrengen van de tocht een speciaal ontworpen me daille ontvangen. Scooterrijder breekt been Op de Morsweg ter hoogte van de spoorwegovergang moest een automo bilist uitwijken voor een fietser, die zonder een teken te geven naar links reed. De auto kwam in botsing met een uit de tegenovergestelde richting naderende scooter. De berijder van deze scooter, een Leidse student, liep een gecompli ceerde onderbeenbreuk op en brak zijn enkel. Jongen valt van glijbaan Een vierjarig knaapje is gistermid dag in de speeltuin aan de Boshuizer- kade van een vijf meter hoge glijbaan gevallen. Hij kreeg een hersenschud ding en enige hoofdwonden. Spanning tussen V.S. en Haiti i De Verenigde Staten hebben gister avond bekend gemaakt, dat de Ame rikaanse ambassadeur op Haiti zal worden teruggeroepen op verzoek van de regering van HaitL Haiti zaL te vens zyn eigen zaakgelastigde uit Washington terugroepen. In Washington is meegedeeld, dat de Amerikaanse ambassadeur in de nota van de regering van Haiti wel niet wordt omschreven als persona non grata, maar dat het verzoek om terugroeping hier toch wel op neer komt. De betrekkingen tussen Wash ington en Haiti zijn al enige tijd ge spannen. De Amerikaanse regering heeft onomwonden blijk gegeven van haai- afkeer van het bewind van pre sident Duvalier. Collecte voor de kinderuitzeiuiitig Maandag a.s. begint de huis-aan- huiscollecte van de Leidse Raad voor Kinderuitzending. Deze collecte duurt tot zaterdag, op welke dag ook op straat geld zal worden ingezameld voor het bleke, zwakke of nerveuze kind. dat opneming in een kolonie huis behoeft. Er is veel geld nodig, temeer de financiële positie van de meeste verenigingen voor kinderuit zending op het ogenblik bijzonder moeilijk is. Weliswaar zijn de gemeentelijke) subsidies omhoog gegaan, maar daar staat tegenover, dat ook de verpleeg- pryzen in de koloruehuizen. die van vier tot zeven gulden per dag va riëren, aanzienlijk gestegen zijn. Hoe meer geld er dus binnenkomt hoe groter aantal jongens en meisjes met vakantie kan gaan. Voor de geldin zameling op zaterdag kunnen collec tanten zich aanmelden bij de heer P. van Zonneveld. Van Baerlestraat 8, Leiden .telefoon 23198. Geveild* percelen Ten overstaan van: notaris W. F. Karstens te Leiden: Woonhuis met schuur en tuin Nachtegaallaan 1 in bod: f. 23.200, koper:: T. Ooms te Leiden voor f. 30.203. Woonhuis met tuin De Laat de Kanterstraat 12 in bod: f. 21.800. koper: C. rf. J. van der Drift te Oegstgeest, q.q. voor: f. 25.200. Huizen en erven met garage Kraai erstr&at 24, 26. en pakhuizen en erven 2e Gortestraat 28. 30 en 32 tezamen na afmijning in bod: 14.084 gulden, koper: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor: f. 14.584. Woonhuis met bovenwoning en erf Uiterste Gracht 147 ln bod: 4.200 gulden, koper H. Slijkhuis te Leiden voor: f. 4.235. Notaris M. P. Kaptein te Leiden Woonhuis Hooglandse Kerkgracht 3 in bod: f. 6.000. koper H D. van Weizen te Oegstgeest. q.q. voor: 7.000 gulden. Woonhuis Hasebroekstraat 8 in bod: f. 6.200. koper: J. C. G. Alke made te Voorschoten, q.q. voor: 6.201 gulden. Notaris Joh A. Past te Leiden: Woonhuizen Floresstraat 29. 31 en 33 tezamen in bod: f. 13.600. koper: W. Veerman te Oegstgeest voor: f. 13.710 Woonhuizen Flaresstraat 39 en 41 MARKTBERICHTEN AALSMEER. 14 juni Bl.emeu- velllng Gerbera 25-44, Calla 20-38. Vlo lieren 6-14. Pioenen 15-26 per stuk. Chrysanten tros 190-260. Campanula 50-90. Fresia 50-90 Irts 75-120. Gladio len 170-230. Colvlliel 80-120. Esther Read 35-57 per bos. RozenRoselandla 5-12. Parel van Aalsmeer 4-11. Geb. Duisberg 8-17. Pechtold 6-15. Towny Gold 4-10, Mad Ofman 4-11. Baccarat 20-36. Montezuma 3-10, Floriade 10-19. New-Yorker 6-13. Carol 8-17. Pink Sensation 8-14, Nympf 20-38 per stuk. ALKMAAR. 14 Juni. Kaasmarxt, Aanvoer 23.500 kg iabrleksedammer. 12.000 kg Goudse volvette. Noteringen: Iabrleksedammer I 2.01. Goudse volvet- KATWIJK AAN DEN RIJN. 14 Juni. Groenteveiling Waspeen (per kist): Al 18.00-20.00. A2 9.10-18.30, bob- peen i per 100 b06) I 75.00 79.00. II 30.00. bloemkool (per 100 st.) Al 61.00 -69 00. BI 46.00. B2 27.00. spitskool 21.00, sla Al (per 100 st.7.00-12 00. prei A2 11 00- 13.00, slauien (per 100 tos) 13.00-19.00. andijvie 9 00-18.00. kroten (per 100 bos) 19.00 32.00. spi nazie 16 00-17.00, snijbonen (per kg 2 20. rabarber 20.00. radijs (per 100 bos) 9 40 14 00. peterselie (per 100 bos) 10.00-16.00. krul peterselie (per 100 bos) 5.00 - 9.00. selderie (per 100 bos) 13.00 15.00. bonekruld (per 100 bos) 13.00, kervel (per 100 bos) 11.00. aardbeien (per doosje a 200 gr.) I 0.69 0 71. II 0.62. Aanvoer bospeen 2 100 bos. RIJNSBURG. 14 Juni. Groentevei ling. Radijs 680-1200. Uitjes 650- 710. selderie 1800 per 100 kg. Prei 13-1500. uitjes 1600-1900 per 100 bos. (Deze pagina is ongecorrigeerd) LEIDERDORP Burqerüike Stand Geboren: Eline J., d. v C. Koe brugge en W. J. Schuurman. Anne- lien. d. v. J. v. d. Tang en J. ten Have. Ondertrouwd: Piter Vis. 30 j en Anne L. Blakenstein 20 j. Getrouwd: Adrianus Th. M. Pran gers. 28 j en bannetje E. van der Voort, 23 jaar. LZC-aanvoerder. Hans Sloo- tec. med. des., is gisteren te Rot terdam in het huwelijk getreden met mej. E. Dammers. De ge tuigen, prof. W. H. Nagel en LZC-voorzitter drs. J. P. v. d. Reyden. waren bij het verlaten van het stadhuis, blijkbaar al in feeststemming. in bod: f. 9.150, koper: W. Veerman te Oegstgeest voor f. 9.157. Woonhus Floresstraat 35 in bod: f. 4600, koper W v. d. Reyden te Leiden voor: f 4600. Woonhuizen Nassaustraat 2. 4. 6. 8 en 10 tezamen in bod: f. 21.850. ko per: J. C. G. van Alkemade te Voor schoten. q.q. voor: f. 22.950. Woonhuis c.a 4e Groenesteeg 59 in bod f 8.000. koper: C. van Beukering te Leiden voor: f. 8.000. Woonhuis en erf Kraaierstraat 22 in bod: f 4.700 is uit de hand ver kocht. ties over vorige jaren, geen gegevens opgenomen van de eenheidsvakcen- t.rale en van het Onafhankelijk Ver bond van Bedrijfsorganisaties. We woonden de derde openbare les by van de „Muziekschool Leider dorp".. In het ruime Dorpshuis was vrijwel geen stoel onbezet. De heer C'. E. Janssens, voorzitter van het schoolbestuur, heeft aange kondigd, dat een Gehrels-cursus bij voldoende animo thans ook open staat voor volwassenen. Het applaus op die mededeling voorspelde succes. Wederom was het de schooldirec teur Ad. Hoogenboom die als Geh- relsklasseleider optrad. Bij dit ele mentaire onderwys komt geen no tenschrift te pas. Er wordt bij ge zongen. maar niet vooropgesteld als zangkoor De theoretische grondelementen zijn ritme, maat. accent, treffen van Intervallen, toonladderbegrip en top bescheiden wijze» improvisatie. Zo gezegd, lijkt dit allemaal droog. Maar dit wordt dubbel en dwars weerspro ken door de onmiskenbare vreugde Hi de kinderen, de geestdriftige te vredenheid van de ouders en het Gisteren zijn in Reusel in 1oord-Brabant twee bussen met lelgen tegen elkaar gebotst. Daarbij een van de chauffeurs edood werd en ongeveer veer- g personen gewond, van wie Irie ernstig hoewel niet levens gevaarlijk. De beide bussen voor- Jat zij uit elkaar getrokken werden. reeds bereikte leerlingental91 Het specifieke Gehrels-hulpmiddel is het zg. ..handzingen". Dit treedt in de plaats van notenbalk en noten schrift. Handstanden en vingerwen dingen volgens een vastliggende code bepalen door hoogteverschillen de toonsafstanden. Het zien van een fase van de handstanden brengt de corresponderende toon in het gehoor en omgekeerd verwekt het horen van een toon de corresponderende hand stand. Leider en cursist werken der halve beide met de handstand. Natuurlijk werden allerlei stadia van de methode gedemonstreerd. Klas A 2 was al verder doorgedron gen in allerhande geheimen van de muziekwetenschap. Daar ging het theoretisch praktisch over absolute en relatieve notennamen, sexten, kwartsprongen, moduleren naar de vijfde toon en terug, en harmoniek, verhoogde tonen, tweestemmig hand zingen. Griezelig De facultatieve blokfluiters van A2 hebben daarna hun kunnen ver toond: allemande, menuet je van Boismortier enz. Na de pauze de derdejaars: Wil- leke. Wieske. Jackey en de anderen op blokfluit, dwarsfluit, piano, accor- J solo. duo of ensemble. Gewoon lijk muzikale bagatelletjes van goede n er komst. Maar het kleine meisje, dat verschillende suite-delen mocht spelen, moet beslist haar muziekop leiding doorzetten, want ze is een „geroepene". V. Iraakse leger boekt successen tegen de Koerden Volgens Radio-Bagdad zyn don derdag 300 opstandige Koerden ge dood bij gevechten met Iraakse re geringstroepen in het noorden van Irak. De militaire bevelhebber van de operaties verklaarde dat een groot aantal opstandelingen zich heeft over gegeven en dat veel dorpen trouw aan de regering hebben verklaard. De militaire gouverneur van Irak. brigadegeneraal Sagalli, heeft de Iraakse petroleuminaatschappy op dracht gegeven haar personeel, dat werkzaam is bij de olie-installaties in het gebied van Mosoel in het noorden, niet tijdelyk te ontslaan In een poging de aanvoer van olie niet te onderbreken heeft de militai re gouverneur opdracht gegeven, dat alle ontslagen arbeiders weer aan het werk moeten gaan (dc olie is de be langrijkste bron van inkomsten in Irak). Maandag had brigade-generaal Sagalli het noordelijke oliegebied tot verboden gebied verklaard en het volk gewaarschuwd niet in de buurt van de pijpleidingen of telegraafka bels te komen. Actie in tie ILO tegen Zuid-Afrika De delegatie van 32 Afrikaanse landen naar de Internationale Ar- beidsconferentie in Genéve hebben gistermiddag dc vergadering geboy cot uit protest tegen de aanwezig heid van de Zuidafrikaanse delega tie. Zij hebben besloten naar huis te gaan. als de statuten niet worden gewijzigd, waardoor de conferentie bij meerderheid van stemmen kan besluiten één van de ledenlanden uit te sluiten. Volgens de huidige statu ten is dit niet mogelijk. De beslissing van de 32 Afrikaanse landen kwam na een massale uit tocht van delegatieleden toen de af gevaardigde van de Zuidafrikaanse werkgevers. William F. Hamilton, het podium beklom tijdens het debat over politieke aangelegenheden. Een commissie van afgevaardigden uit 12 Afrikaanse landen is belast met het ontwerpen van een verkla ring waarin Zuid-Afrika wordt be schuldigd van rassendiscriminatie. De verklaring zou vandaag aan de con ferentie van de ILO worden over handigd. Volgens Afrikaanse afge vaardigden zal de verklaring de vorm hebben van een ultimatum. Toen afgevaardigden van de Spaanse werkgevers. Luis Galdos Garcia het woord voerde, verheten de dele gaties van 't Sowjetrussische blok de vergadering Jacqueline Aurlol. de schoon dochter van de eerste president der Vierde Republiek, heelt gisteren ter gelegenheid van de Internationale vliegtulgtentoonstelllng op Le Bour- get, een nieuw wereldrecord voor vrou wen in de lucht gevestigd. Met een Mirage-jager heelt ze een snelheid van 2030 kilometer per uur bereikt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Johannes Antonlus Jozef. zn. van A H. van Dijk en J. C. M. Molen kamp; Svlvta Wllhelmlna Adrlana, dr. van P H Vermeil en A. W .C. Hoog kamer; Hendrik, zn. van A. P tl. Maat en C van Egmond; Yolanda Theresia Maria. dr. van A. M. Franck en. M. Smit: Alida. dr van J. A. Mallo en A. van Loe; Albert, zn. van J. de Fey en H C. v. d. Dop; Wllhelmlna Gerarda Maria, dr. van C. van SteIJn en G H. v. d. Hulst; Wilhelmus, zn. van J. P. H. van Rijn en M. H. van Me IJ gaarden; Mathilda Johanna Geer- trulda. dr. van N. A. Kors en G. W. de Jong. OVERLEDEN. E. Botermans. 46 Jaar. man; A. Vlaar. 82 Jaar, wed. van S. G. Tlerolt; C J. de Vos. 77 J.. man: M. E. Kui tier. 74 Jaar. echtgen. van D- L. A, Huter.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13