Badstofmode op strand en boulevard DE BETOVERING VAN EEN WARME DAG Tips voor zonnige vakantie Melk met vruchten beauty products Parfumerie Suringar Zaterdag 15 juni 1963 Pagina 4 Twee, drie of vier weken lang gaat u met vakantie en omdat u natuurlijk op zon re kent, zal uw vakantiegarderobe er zonnig uitzien. Zonnebril en badpak zijn wel de eerste din gen waaraan u denkt en die u het meest nodig hoopt te heb ben. Bril Ook als uw ogen goed zijn is het verstandig toch een goede zonne bril, het liefst bij een opticien, te kopen, want ogen zijn kostbare'in strumenten. Het is geen luxe kleine afwijkingen te corrigeren met een vakkundig geslepen stel glazen in een passend montuur. En het is ook geen luxe, die ogen tegen een al te sterke lichtinval te beschermen met optisch zuivere zon neglazen. De zonnebril van de opti cien kost meer dan de bril die u bij een parfumeriezaak koopt, maar u zult er ook meer plezier van heb ben. U zult bij uw opticien ook de nieuwste lens vinden die schittering 'dus horizontaal teruggekaatst licht) wegfiltert en bovendien de ultraviolette straling absorbeert. Als u deze lenzen in een auto draagt zult u geen last meer heb ben van hinderlijke schittering, glans of weerkaatsing. Een door de regen nat geworden wegdek zal u niet hinderen en aan het strand zal de lichtweerkaatsing op de gol ven uw ogen niet meer pijnigen. Een zomerkapsel creëerde de Parijse kapper Molinario. Het kapsel laat het voor- hoofd geheel vrij en omlijst het gezicht aan beide kanten met lichte golven. (W)ETENS WAARD Melk, karnemelk en yoghurt zijn niet alleen zeer gezond, maar op warme zomerse dagen ook heerlijk verfrissend en in combinatie met vruch ten of vruchtensappen een ware traktatie. Zelfs bij mensen die niet van (karne)melk houden, zult u succes oogsten met een van de volgende vruchten-melk-dranken. Badpak Aan datzelfde strand zult u dit jaar nog veel badpakken met lage ruguitsnijdingen zien. De doorlo pende schouderbanden zijn wat smaller geworden en slaan iets meer naar buiten uit. Schootmo- delletjes hebben knoopgameringen gekregen en modieuze bikini's worden nu vaak gecompleteerd door plooirokjes en jasjes en zijn heel dikwijls versierd met borduur- haakwerk. Er zijn de nodige nieuwe kleuren en nieuwe stoffen op de markt en het zal u echt niet makkelijk val len om een keus te maken. Schoenen In de zomer moeten we extra aandacht besteden aan onze voeten en vooral aan de schoenen die we dan dragen. Kijk eerst of de schoe nen. die u wilt kopen, gemakkelijk lopen en dan pas of ze modieus zijn. Er is keus genoeg. De naaldhak heeft nog niet hele maal afgedaan maar blijft be waard voor min of meer feestelijke gelegenheden. Overdag kleine hak jes en voor teenagers en lange mensen platte hakken. Gevlochten schoenen .die de ademhaling van de voet bevorde ren zijn er zowel voor dames als heren. Deze schoenen, die toch steun geven, kunnen door jong en oud worden gedragen. Voor 4 niet te grote glazen). 1. kleine banaan, plm. iy2 eet lepel rode limonadesiroop. l/2 l- karnemelk, plm. 40 gr. (5 eetlepels) basterdsuiker. De banaan schillen, (in plakjes snijden) en fijndrukken met een vork. De limonadesiroop toevoegen en met de banaan vermengen. De karnemelk al roerende toevoegen. Het mengsel op smaak afmaken met suiker en bij voorkeur goed koud opdienen. De drank voor het gebruik met een garde of mixer goed luchtig kloppen en in glazen overdoen. 2. 50 gr. gedroogde abrikozen of 2 eetlepels abrikozenpulp uit blik, y2 l. karnemelk, plm. 40 gr. (4 eetlepelssuiker. (De abrikozen wassen, met ruim water aan de kook brengen en zachtjes gaar laten worden. De abrikozen door een zeef wrijven). De suiker in het moes of de pulp oplossen. De karnemelk al roeren de aan de koude abrikozen toevoe gen. Het mengsel bij voorkeur goed koud opdienen. De drank voor het gebruik met een garde of mixer goed luchtig kloppen en in glazen overdoen. Mokka-kohosd rank V2 l. melk, plm. 50 gr. gemalen kokos, plm. 2 eetlepels koffie- poeder of plm. 1V2 eetlepel kof- fiepoeder en plm. V2 eetlepel cacao, plm. 50 gr. (5 eetlepels suiker. De melk aan de kook brengen, de kokos toevoegen en de melk plm. 10 minuten laten trekken. Het kof- fiepoeder 'en de cacao» met een beetje water of melk aanmengen en Een model van Tita Rossi, dit namiddagensemble van groene crêpe. Het lijfje is mouwloos en in de taille gegar neerd met drie rozen. Badstof speelt deze zomer beslist geen ondergeschikte rol in de strandgarderobe en in de mode. Denk eens aan badstof als uitgangspunt voor aparte en handige modellen wanneer u nu straks de stranduitzet op bouwt of aanvult. Denk er dan wel aan (en dat geldt voor alle strandkleding) een kleur te kiezen, die in harmonie is met uw onopgemaakte huidstint en de kleur van blote armen en benen. En vergeet niet dat die stof in de felle zon flatteus moet zijn. Wie zo wit is als sneeuw moet vooral geen zachtgroen, turkoois of lila dragen, maar in plaats daar van bleu. Ook geen beige of wit maar rozerood of lichtbruin. zy die een rode huid krijgt in de zon, vermijdt alle kleuren, die aan roze of rood verwant zijn of waarin ook maar een spoor van rood voor komt. Voor haar geen roze. rood of oranje en liever ook geen pastel tint. maar een meer gedekte kleur, zwart, marineblauw, donkerbruin, donkergroen of het best van al een donkere imprimé van haast onde finieerbare tint. De gelukkige, die mooi bruin is geworden, onderlijnt dat vanzelf sprekend met wit. bleu, zacht tur koois of lindebloesem. Of met zwart! Ze vermijdt daarentegen alle kleuren, die met „vleeskleur" aan geduid zouden kunnen worden en die niet voldoende contrasteren met haar zomer teint, zoals zalm, roze. kaneel en andere kruiden- tinten, apricot en ook zachtbruin en rood. Stel bij badstof wel de nodige eisen aan de kwaliteit: voor kle ding is een vrij zware kwaliteit nodig. Te licht materiaal valt niet goed en „plakt". Badstof van het stuk geeft na tuurlijk de benodigde breedte en lengte voor elk willekeurig model, maar bepaalde welgekozen bad handdoeken (twee voor een bad- jurkkunnen tot een model wor den gemaakt, dat alleszins apart is. De mooie, gepatroneerde rund van een effen baddoek kan de aparte, gepatroneerde rond van een badjurk worden. Een zware kwaliteit badstof geeft dikke zomen en belegstukken. Wie deze wil vermijden kan armsgaten, halsopening en zoom afwerken met katoenen schuin bies in de tint van de badstof. Bies of boordsel in con trasterende kleur zorgt voor een aantrekkelijke garnering. Het wordt onder andere gebruikt voor het eerste hier afgebeelde model: een heel aantrekkelijk jak voor de bruinverbrande strandgast, gemaakt van witte badstof en gebiesd met zwart. Als verdere garnering een meer dan levensgrote geappliceerde roos in roze en groen of blauw en groen. Het tweede model is een rechte bad japon in twee kleuren: zwart voor het bovenstuk, blauw voor de rest. de geappliceerde met zwart gebiesde zak inbegrepen. Een eveneens rechte badjurk laat de volgende figuur zien. Het model is hier gemaakt van een bedrukte badstof, gebiesd in con trasterende kleur en voorzien van lange zijsplitten en afgeronde zoom. Als vierde een jak dat byna zo ruim is als een cape. Het heeft brede schouders die een capemouw- effect geven, het heeft een aange knipte. brede lip met reuzenknoop onder de kin. en het is gegarneerd met een wasbare franje, van zijde of katoen, die net zo goed uit het domein der meubileringsmaterialen afkomstig kan zijn als uit dat der passementerie. Het laatste model is een badjurk van rode badstof, gegarneerd met een front.je dat in contrasterende kleur gebiesd is en een knoopslui- ting bezit. Zoals alle moderne bad- jurken heeft het geen mouwen. Een laatste tip nog. Wanneer u uw toekomstige badstoffen kle dingstuk wast, wringt het dan niet, maar knijp het uit. En klop het uit voordat het wordt opge hangen. Wrijf het, voordat het helemaal droog is op, stof tegen stof. En strijk het niet. J. V. De eerste écht warme dagen •aaken ons altijd enigszins on toerekenbaar. Want na al de cï7loederïyke overpeinzing regenvlagen, hagelbuien en voorjaarsstormen uit maart en april geloofde je niet meer in het op school geleerde sprook je: namelijk dat wij in een ge matigd klimaat leven. Maar opeens, na acht maanden verbitterd stoken kun je de kachel laten uitgaan, het nationale volks lied: Schaapje, schaapje, heb je witte wol? verdwijnt van ons reper toire; de zon schijnt! En hoe! Ma teloos en uitbundig, alsof het niet op kan. Groene blaadjes verdringen zich eensklaps aan de dunne twij gen, bloemen vliegen tussen het gras omhoog, de kinderen worden een beet je gek ei> zelf krijg je de dolste invallen. De zoons trotseren de spot en hoon van hun medescholieren en trekken het kortste broekje aan dat zy kunnen vinden. Hun benen, wit en pezig, steken er dwaas onderuit. Zij hebben plotseling de mond vol over zwem prestaties en praten over de natuurbaden. Zij zyn opvallend vlug klaar met hun huiswerk en stuiven dan de wyde wereld in Joost mag weten waarheen en hoe ver. Het dochtertje trekt alles uit wat wol lig of zwaar is en je kunt nauwe lijks voorkomen dat zy in een bi kini naar school stapt. Zij steekt zich bloesem en madeliefjes in het haar. kauwt op een grassprietje en lokt het hondje mee naar buiten om in het dorpsplantsoentje te gaan rollebollen. Ook huisdieren gedragen zich als divazen. De poezen stormen van voor tot achter door de kamer, vliegen in de gordijnen en schreeu wen hartverscheurend bij de ach terdeur. Zij willen naar buiten! Buiten is het levensgevaarlijk en dus hield je ze zeven maanden achtereen tussen de veilige muren, maar nu kun je nu nóg steeds deuren en ramen hermetisch ge sloten houden, terwijl de zon door het sleutelgat kruipt en de bloe semgeuren om het huis waaienf Vooruit dan maar: kom binnen warmte en lentelucht. De poesjes slaken een triomfkreet en snellen de tuin in. Zij verdwijnen even als de zoons, en niemand weet waarheen en hoe ver! Zelfs vader is niet meer binnen te houden. Elk vrij kwartiertje zit hij gehurkt tussen de borders en probeert de nieuwe aanplantingen uit de grond te kyken. Hij sleept mét kunstmest en gie ters. met slangen en heggeschaar, hu rolt het gras en rolt het nog eens. hij harkt en wiedt en amu seert zich kosteiyk. En ik Ik kijk het opgewonden gedoe aan en tracht me te beheersen. Nu eens écht gek te mogen doen! Ik zou mijn haar grasgroen willen 1 laten verven en een goudkleurige jurk willen kopen en een hoedje als de Euromast. Ik zou zilveren nagellak willen uitsmeren op mijn blote tenen en witte wijn willen drinken en met een kano de Donau willen afzakken of een voetreis naar Rome maken. Ik zou in het spoor van avon tuurlijke poesjes door de boom gaarden willen sluipen. Hallo, hoe gaat het? willen roepen tegen alle koeien en schapen die in de wei landen staan en ik zou een tractor willen stelen om ermee over hob belige heidepaadjes te rijden. Ach, ik wil zoveel Opgewekt dribbel ik de tuin in en hurk neer naast vader, 't Groeit lekker, hè? zegt hij tevreden. Morgen ga ik naar de kapper, kondig ik aan. En daarna ga ik vier zomerjurken kopen. Vader verbergt meesterlijk zyn schrik en wijst op de sering. Die is de winter goed doorgeko men. Kijk eens wat een bloem trossen. Ik ga ook schoenen kopen, ver volg ik onverstoorbaar. En een nieuw badpak. Bovendien heb ik een tientje extra nodig voor schoonheidsmid delen. Mijn nagellak is by na op en het kleurtje verveelt me. Ik moet nieuwe crème en lipstick hebben en een heel brede zilveren ceintuur en een rode haarband en een week- eindtas. Vader doet of hy niets heeft gehoord. Het wordt langzaamaan koeler en dus staat hy op. rekt zich uit en zegt onbewogen: Ik zou best trek hebben in een kop koffie. Daarmede is de lentebetovering verbroken. Wij gaan koffiedrin ken en onvermijdeiyk valt weer het magische woord: kamperen. Als je morgen toch in de stad bent. koop dan meteen een paar nieuwe luchtbedden, zegt vader. Wie zegt, dat ik morgen in de stad kom? Jij. Je zou toch een Jurk gaan kopen? Al mijn lentedwaasheden heeft hij tactvol teruggebracht tot één jurk. En hu heeft gelijk. Wat moet ik met vier japonnen en zilveren nagellak, als wij toch alle mooie weekeinden doorbrengen op een grasmatje tussen de dennen? Het wordt almaar killer om ons heen. Ik sta op. ga deuren en ramen sluiten. Een poesje stuift juist op tijd naar binnen, hijgend en met dikke staart. Even later arriveren het dochtertje en de hond: buiten adem, vol opgedroogde modder en groene grasvlekken. De zoons vol gen kort daarop. Mams, wy stikken van de dorst. En mogen wij nog een boterham? Nu zou ik het liefst een kip gaan braden of een omelet met groene kruiden klaarmaken of een vruch tentaart bakken: ik snak naar iets buitensporigs dat het nuchtere schemerlicht en de toenemende kilte doet verdwijnen en de illusie van de komende zomer zal vast houden. Inpla&ts daarvan smeer ik boter hammen en strooi er hagelslag op, schenk ik nog meer koffie in en stuur Marian naar de badkamer. Ik pluk klonten modder uit de hondevacht en laat andermaal een poesje binnen. De wereld is weer prozaïsch geworden. De warme dag is voorby: morgen zal weer de zon schijnen en ons dol maken of niet De Bilt voorspelt regen, zucht va der vanachter zun krant. Ach Ja THEA BECKMAN door de kokosmelk roeien. De sui ker toevoegen. De drank koud laten worden en zeven. De drank desgewenst garneren met half styfgeslagen room of va- nilleijs. Wie zou op een stralende dag geen zin hebben in een portie heer- ïyk ys, hetzy als besluit van de maaltijd of 's middags inplaats van de thee. Natuuriyk kunt u het kant en klaar kopen of van een ..pakje" maken, maar het is veel verrassen der om zelf-gemaakt ys op te die nen. Ananas- of aardbeienijs 2 dl. ananassap uit blik of 250 gr. door een zeef gewreven rau we aardbeien*, V\ dl. (1/8 fles) slagroomplm. 35 gr. (3l/2 eet lepel) suiker voor ananasijs of 75 gr. (7\'2 eetlepel) voor aard beienijs, 1 blaadje gelatine. De regelknop van de koelkast ten minste een '2 uur voordat het üs- mengsel in de koelkast geplaatst wordt op de koudste stand draaien. De gelatine plm. 5 minuten in koud water weken. Een paar lepels water heet ma ken en de suiker en de uitgeknepen gelatine van het vuur af erin op lossen. De vloeistof iets laten afkoelen en met het ananassap of de aard beien vermengen. De slagroom op een klein deel na erdoor roeren. Het mengsel in het yslaatje over doen, in het vrieslichaam zetten en in plm. 2 4 4 uur laten bevriezen. Wanneer de massa vast begint te worden, hem in een kom overdoen en goed opkloppen. De massa in het Üslaatje terugdoen en opnieuw la ten bevriezen. Eventueel het op kloppen nogmaals herhalen, de con sistentie van het ijs wordt er mooi er van. Wanneer het ijs stevig is kan de regelknop op de normale stand gezet worden. Het us storten of uitscheppen en desgewenst garneren met goed kou de stukjes ananas of aardbeien en'of slagroom. Inplaats van verse vruchten of vruchtensap uit blik kan men li monadesiroop gebruiken. De siroop minder sterk verdunnen dan op de fles staat aangegeven b.v. 3 4 dl. '3 kopje) siroop. 3 4 dl. OA kop je» water, 114 cil slagroom, suiker naar smaak. Het mengsel mag vtu zoet smaken, daar in bevroren toe stand de smaak minder tot zün recht komt. Lykt u dit alles wat erg koud. dan zult u genoegen beleven aan een schuimige yoghurtvla. Schuimige yoghurtvla 1 ei, plm. 60 gr. (6 eetlepels) suiker, 1V2 dl. (1 kopjemelk, 6 gr. (3 blaadjes) gelatine, sap van 1 sitroen, 3 dl. (2 kopjes) yoghurt, desgewenst 25 gr. amandelen. De gelatine plm. 5 minuten in ruim koud water weken. De dooier met de suiker schuimig roeren en verdunnen met wat melk. De rest van de melk aan de kook brengen. De hete melk al roerende bij de dooier gieten. De massa in de pan terug gieten en onder goed roeren op een zacht vuur laten bin den. De vla niet laten koken en van het vuur af nog even blijven roeren. De geweekte gelatine goed uitknijpen en in de wanne vla op lossen. De vla wat laten afkoelen. De yoghurt en het citroensap erdoor mengen. Het geheel onder af en toe roeren koud laten worden. (De amandelen in ruim water even ko ken. afspoelen met koud water en pellen. De gepelde amandelen in kleine stukjes hakken en in een droge koekepan op een laag vuur onder af en toe roeren of in een oven lichtbruin roosteren). Het eiwit styf slaan en luchtig door de koude vla mengen. De vla overdoen in glazen schaaltjes of coupes en desgewenst gameren met de amandelen. Gebakken lever met ananas en kaas 4 plakjes lever d' 100 gr. zout, peper, bloem en boter. 1 blikje ananas (4 schijven), ge raspte kaas en paprikapoeder. Wrijf de lever in met wat zout en peper en laat deze 10 minu ten intrekken. Wentel de plakken door bloem. Bak de lever in wat boter in de koekepan gaar en aan beide kanten bruin in plm. 15 minuten. Neem de lever eruit en leg deze in een bebo terde vuurvaste schotel. Bak de schijven ananas even in de bruine boter en leg op elke plak lever een schuf ananas. Strooi er een dikke laag geraspte kaas over en laat deze in een warme oven lichtbruin kleu ren. Strooi er tot slot wat paprika poeder over. Maak de jus af met wat ananas en water. Rijstschotel spéciale 3 kopjes rijst 5 kopjes wa ter bouillonblok, 1 zakje diep vries soepgroenten, 1 grote ui, 300 gr. magere varkenslappen, 100 gr. boter, zout kerry peper, 4 grote tomaten en 200 gr. jong belegen kaas. Bestrooi het vlees met peper en zout en snydt het in dobbelsteen tjes. Smelt de boter, voeg een thee lepel kerry toe en bak het vlees hierin bruin. Haal het vlees uit de pan en bak nu in de boter de ge snipperde ui bruin. Voeg het vlees en de groenten toe en laat dit even meefruiten, giet het water er by en laat dit ongeveer 5 minuten sudderen. Voeg de ongewassen (wel verpakte) ryst toe. roer tot het weer kookt, doe de deksel op de pan en laat de ryst in 20 minuten goed gaar worden. Maak het geheel op smaak af met kruiden en doe de massa over in een vuurvaste scotel. Op het laatste moment de schotel afmaken van boven met plakjes kaas en plakken tomaat, en daarna in een vrij warme oven. de kaas la ten uitsmelten (plm. 30 minuten). llonde - kookboek Er wordt tegenwoordig steed*j0] meer aandacht besteed aan de voe ding van huisdieren, vooral honden en katten. Een Amerik, firma heeft haar sortering katte-^ ae roe- voer thans uitgebreid tot zeven ver- iet O sohillende combinaties, waarin altyd wat kippevlees is verwerkt, gecomj' eir ibac bineerd met vis, ei. lever, nier andere vleessoorten. In Wenen irf* pas een nieuw kookboek ver schei' nen, speciaal gewijd aan lekkeren- hapjes voor hond en kat. Het boek1^ Yj telt 129 pagina's. kn beh. nj< De paraplu hoort er niet bij die dient meer om de kostbare opranje-zwarte avondjapon van Tica Rossi te beschermen Op de rugkant is de rok omge slagen en komt dit in een grote roos tussen de schouderbladen. ^a Tel at< (va Geen gevecht zonder koffie Karrevrachten koffiebonen brachten de Turken mee naar Centraal-Europa, toen zij in de 17de eeuw oprukten door de Balkan en Transsylvanië naar Wenen. Voedsel konden de ha Turken onderweg nog wel be- machtigen, maar koffiebonen aa kende men in die mate destijds t in Europa nog niet. Zonder koffie konden de Turken ech- t ter niet vechten en daarom vormden deze koffieladingen een belangrijk onderdeel van de fouragering. E By hun vlucht na de verloren slag by Wenen in 1683 lieten zy dan ook grote hoeveelheden koffie bonen op het slagveld achter. By na niemand van de soldaten der zege vierende legers was op de hoogte van het gebruik van koffiebonen. Uitgezonderd een zekere Georg K&schiteky, die in Wenen achter bleef, toen het Poolse leger, waar toe hy had behoord, naar huis terugkeerde. Het was achter geen Turkse kof- j fie die hy serveerde in zyn koffie- I huis, dat hy handige zakenman Ie enige tijd later in Wenen opende, zyn koffie van toen verschilt niet veel van die, welke wy thans ge wend zyn te drinken. De grote toeloop die zyn koffie huis te verwerken kreeg, werd aan leiding tot het openen van meer van dergelijke etablissementen, waardoor tenslotte het koffiever- bruik zo sterk toenam, dat er «en levendige handel ontstond tussen oostelijk Europa en de westerse wereld. Turkije had de stryd verloren, maar de koffie had een werelddeel voor zich gewonnen. Verkrijgbaar bij: BREESTRAAT 108 - LEIDEN TELEFOON 23401

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10