nr1 BIEDT MUZIEKFESTIVAL EEN RIJK PALET V lO 50 tZ 90 9Q 75 illl# Henk van Ulsen ALS MINNAAR ZONDER GEHEUGEN Voor strand en vakantie Krevmborer NATIONALE BALLET BRENGT IN FESTIVAL GROTE NAMEN ]^Karajan realiseert ^repertoire-plannen OVERSTELPEND PROGRAMMA lm W9I Alsof ik een ander zie fantastisch PAULA WESSELY ERNSTIG ZIEK Sonia Gaskell is tevreden over liet in tien jaar bereikte Zieke long vervangen _VAN l/ALEN erlcht 1 maart 1860 Vrijdag 14 juni 1963 Derde blad rtkka -*■ (Van onze correspondent te Wenen) rij zondi vaklj huidige muziekfestival van Wenen stond aanvankelijk in verv| een ,,sostenuto"-teken, want het begon „ingehouden" en hield zich van de gebruikelijke fanfare-stoten. Het was twee vroe9cr ingezet dan tot nu toe gebruikelijk, en men behoefde geen overdreven luidruchtige reclame onder de vreemdelingen paken. daar deze nog op weg waren naar de Oostenrijkse jfdstad. Dat wil echter niet zeggen dat het programma zuiniger nzijn uitgevallen. Men krijgt integendeel de indruk dat het dit nog overdadiger is, zó overstelpend zelfs dat men een soort -«tegenwoordigheid zou moeten bezitten om de voorstellingen [e wonen, die op hetzelfde ogenblik in verschillende gebouwen £alen worden gegeven. j Ook aan Von Karajan is het te Onder de verschillende koren die I danken dat men in Wenen „Pellëas j jn Wenen optreden verdienen de aan- et Mélisande" van Debussy in een dacht: een Liedertafel uit Berlijn, j verrukkelijke, glinsterend-impressio- het koor van de Beierse Omroep en nistische vertolking kan horen. Bo- vooral die Haghe Sanghers, die on- vendien staan „Lulu" en „Wozzeck" der leiding van Jos Vranken op 10 i van Alban Berg op het programma, junj in de Stephansdom de mis van I verder „Die Klugé" van Orff en „Zo- Diepenbrock en het Te Deum van mernachtsdroom" van Britten. Nadat Monnikendam ten gehore zullen I „Lulu" vorig jaar de grote verrassing brengen. Daags daarop zingen zu in i" het „Theater an der Wien' 'was de grote zaal van de Musikverein. Ai 1 komen de drommen van de bui- landers slechts langzaam opzet- toch zijn vrijwel alle voorstel- vooral in de opera allang ïrkocht. Alleen heel goed gesi- srde vreemdelingen kunnen nog kaartje kopen maar dan toch een bij de portier van de duurste ptels en natuurlijk met de nodige Wie dus over goede relaties be- hikt en over het nodige kleingeld, n in de loop van dit Festival bijna t gehele repertoire van de Weense )era afwerken, want in deze vier eken worden er alleen in de Staats- >era, dus in het hoofdgebouw aan Ring, 28 verschillende opera's op- voerd. Daar zijn dan de opvcerin- in in de Redoutenzaal en in het heater an der Wien niet meegere- ind en vooral niet die van de Volks- i pera die ook nog 8 opera's presen- naast 14 klassieke operettes. Niet progressief Het repertoire van dc Staatsopera nunt beslist niet uit door een voor- i litstrevend karakter, doch wat er rordt geboden verraadt ongeveer letzelfde recept, waaraan ook de an- lere opera-instituten zich houden. I let Weense repertoire vertoont in zo- ter een eigen stempel, doordat het de terken van Mozart (Figaro, Cosi, Kauberflötc, Enthiihrung) en van Ri- 'hard Strauss (Rosenkavalier en In- ermezzo) met bijzondere voorliefde j terzorgt. Ondanks alle verzet van het Deense publiek heeft Von Karajan voor de Italiaanse opera in het Ita- liaans een eigen plaats veroverd. Niet alleen zün alle standaard-opera's van Verdi, Puccini, Leoncavallo enz. vertegenwoordigd, maar ze worden ook door de beste Italiaanse krachten ïo uitstekend vertolkt, dat men zich een reis naar de Scala in Milaan kan besparen. Als directeur van de Ween se Opera en als mede-directeur van de Scala beschikt en beslist Von Ka rajan over zangeressen als Sciutti, Simionato, Delia Casa en over zan- ters als Gedda, Protti, Zampieri, l&stianini, I'anerai en Taddei. Maar hij beperkt zich niet tot Italianen. Dat bewijst het optreden van Birgit N'ilsson, Leontine Price, Schwarzkopf. Seefried, Stich-Kandall en Gré Brouwenstijn. Weer veel Wagner 1 Bovendien is Von Karajan flink op weg om ook het tweede gedeelte van zijn repertoire-plannen te realiseren. Hjj heeft namelijk het traditionele Weense verzet tegen Wagner over wonnen en nu staan reeds zeven Wagner-opera's op de vaste lijst: naast de Meistersinger, die men in Wenen altijd heeft bewonderd, voor al Parsifal. Tannhauser, Reingold, Walküre, Siegfried en Gotterdam- merung. Verreweg de meeste hiervan worden niet alleen door Von Kara jan gedirigeerd, maar hij heeft er ook de regie en vooral de belichting de Weners zeggen: de „verduiste ring" van in handen. Kort voor de opening van dit Fes tival beleefde Wenen weer eens een Von Karajan-crisis die ontstaan was HERBERT VON KARAJAN doordat Von Karajan als directeur te lang afwezig was geweest. Maar aan deze crisis was op slag een einde ge komen. toen hij weer achter de lesse naar stond en zowel vrienden als tegenstanders biologeerde. Bü het horen van zijn feilloze en meester lijke interpretatie verstomt alle bet- weterü. Bovendien treedt Von Kara jan tijdens het huidige Festival twaalf avonden op, grotendeels in de Opera, maar ook als dirigent van twee symfonie-orkesten. Zodoende heeft hy Wenen weer weten te ver zoenen en nu kan het weer een stootje lijden tot de volgende cri sis. Niet „versteend" Het repertoire is echter niet hele- maal „versteend". geweest, wordt dit opzienbarende werk in dezelfde bezetting met Eve lyn Lear en Paul Schoffler in de hoofdrollen ook nu weer opge voerd en zelfs met nog groter succes. Op grond daarvan heeft de direc tie van de Maggio Musicale te Flo rence zich verplicht deze opera in 1964 op te voeren, wat ook in de Ver. Staten het geval zal zün. Een gelijk soortig succes wil men nu ook voor het werk van een andere. Veel jon gere Oostenrijkse componist verze keren, namelijk voor de opera „Dan- ton's dood" van G. van Einem. Zes tig jaar geleden werd deze zeer mo derne opera voor het eerst tijdens het Festival van Salzburg opgevoerd. Ook in het buitenland vond zij ster ke weerklank, vooral kort geleden in Berlijn, waar zelfs een Fischer-Dies- I kau de hoofdrol zong. Toch is de di rectie van het Theater an der Wien van mening dat het internationale opera-publiek nog niet genoeg door- i drongen is van de markante schoon heid van deze opera, zodat nu de kans wordt waar genomen om voor dit werk een plaats te veroveren on der de moderne standaard-opera's. Dit doel schijnt bereikt te worden. want na drie lustra blijkt „Danton's I dood" rijker en dieper te zijn dan I men bij de première had vermoed. Kortom: het werk heeft zich weten te handhaven en wij zijn intussen ijl ons oordeel rijper geworden. Snijpunt tussen Oost en West Terwijl men ook nu weer niet klagen kan over het optreden van de beste solisten, die straks in systema tische volgorde alle Festivals zullen bezoeken, valt de medewerking van buitenlandse orkesten in Wenen de ze keer enigsins tegen. Naast het London Symphony Orchestra, dat o.a. door Monteux wordt gedirigeerd, maakt men alleen kennis met het Philharmonisch Orkest van Boeka rest onder de uitstekende leiding van G. Georgescu. Al is de prestatie van dit ensemble bewonderenswaardig in de weergaven van twee symfonieën van Prokofjew, het haalt toch de hoogste kwaliteit niet. maar wel ver wijdde het de muzikale horizon. Tot nu toe was namelijk dit ensemble nog vrijwel onbekend in het westen. Ook in dit opzicht blijkt Wenen een snijpunt te zijn tussen Oost en West en speelt het een rol als bemiddelaar van zuiver spirituele waarden. Men kan echter zeker zeggen dat het ver blijf in Wenen voor de musici uit Boekarest nog vruchtbaarder is ge weest, want zij leerden een open we reld kennen, waar kunst zich vrij van elke politieke binding kan open baren en ontvouwen. Hierop komen wij nog nader terug. Strandsets, 2- en 3-delig v.a. Iw. Badslips en zwembroeken v.a. w» Badjassen v.a. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN In een donkere groene bomenlaan in Aerdenhout wandelt Henk van Ulsen met zijn poedel. De bekende toneel- en televisie-acteur heeft echter nog geen vakantie. Zijn uitstapjes zijn korte onder brekingen op het inspannende filmwerk dat Van Ulsen in John Korporaals ..De vergeten medeminnaar doet. Iedere ochtend om zes uur staat hij op om flitsen te spelen uit wat de minnaar zonder geheugen uit Rico Bulthuis' roman voor schrijft. 's Avonds om acht uur is hij weer Om de eenheid in zijn rol te bcwa- thuis. „Ik heb nog nooit een periode I ren heeft hU steeds de roman van in mijn leven meegemaakt waarin ik I Bulthuis bij de hand om de draad I van het verhaal vast te houden. In l de lange pauzes tussen de uitputten de opnamen door wandelt Van Lisen op het landgoed van Kareol, waar veel van de opnamen gemaakt wor den. Een leegstaand huis, het eerste betonnen woonhuis van Nederland, fungeert in het verhaal als klinieK en is bovendien als produktie-cen'.rum ingericht. Precies 23 kamers telt het pand dat in Jugendstil werd opge irokken voor een Duitser, die in het begin van deze eeuw steenrijk werd. „De vergeten minnaar" is een zeer mysterieuze film. Maar één effect zal men niet gebruiken: dat van het ver- dwenen huis. Want dat kan. De j vroegere eigenaar liet namelijk een nauwgezette kopie in zuid-Duitsiand bouwen, een prachtige gelegenheid voor mysterieuze verplaatsingen. beurs van het ministerie stelde hem daartoe in de gelegenheid. Van Ulsen is juist weer terug in Amsterdam op 26 september om bij de première van zün filmdebuut aanwezig te zijn. Recordopbrengst voor juwelen Op de kunstveiling Sotheby in Londen heeft een verzameling ju welen giste. |Ji bijna viereneenhalf miljoen gulden opgebracht. Dit kan als een wereldrecord worden be schouwd. Een diamanten ring ging voor ruim f 220.000 van de hand. Een schitte rend smaragden garnituur werd voor ruim f 175.000 gekocht. Nu „Der Talisman" in plaats van „Stella" HENK VAN ULSEN als de minnaar Maai' de geheimzinnigheden zullen zich voornamelijk om Henk van Ul sen zelf afspelen. „Vindt de Amster damse acteur dit een plezierige rol? Want ook voor de televisie speelt hij steeds weer psychisch wat uitzonder lijke types. „Ik zal daar wel naar toe moeten", zegt hij berustend. „Geeft u mij eens raad. wat moet ik anders spelen"- vraagt hü of hij zelf in geen i j andere mogelijkheden gelooft. Drie- honderd instellingen zün er nu al j gemaakt. Nog eens zo'n aantal en dan stapt hij op 10 juli in het vliegtuig naar j Amerika om daar véél toneel, veel televisie en veel musicals te zien. Een I Het Wiener burg- theater zou tijdens het Holland Festival van Goethe „Stella" spelen, waarin de befaamde j actrice Paula Wessely I een van de hoofdrollen I vervult. Deze is echter onlangs ernstig ziek geworden, waardoor zij i geruime tijd niet zal j kunnen optreden. In de plaats van Stella zal nu j een blijspel van Johan I Nestroy ,Der Talisman' j worden opgevoerd met in de hoofdrollen Inge Konradi, Alma Seidler, Heinrich Schweiger en Herman Thimig. De re gie is van Rudolf Steinböck. zo uit myn gewone doen raakte, vooral het wachten is fnuikend", zegt hü- Toch is hü helemaal voor hec filmmedium gewonnen, dat ove rigens natuurlük veel overeenkomst bezit met wat hij voor de televisie i deed. Alleen voor het grotere film- 1 beeld dient met nog fijnere nuances gewerkt te worden. Aan het eind van een drukke film dag kijkt Van Ulsen steeds naar de rushes. Dat is zeer ongebruikelijk, want de meeste acteurs, die zichzelf tijdens de opnamen een keer op het filmscherm terug zien gaan hun ma nier van doen wat büpolüsten en dat komt de continuïteit in een speel film natuurlijk niet ten goede, vooral niet als men weet dat bü de opnamen kriskras door het verhaal gespron gen wordt. Henk van Ulsen doet het niet. „Het is of ik een ander zie" (Van onze kunstredactie) Het Nationale Ballet zal tijdens het Holland Festival in vijf plaatsen een programma brengen van grote namen: een grondig herziene Balanchine. een fonkelnieuw ballet van Taras. dat daar mee zijn Europese première beleeft, een choreografie van de grote danskunstenares Pearl Lang. die in enkele voorstellingen persoon lijk de hoofdrol komt vertolken in de ..Persephone en voorts een abstract ballet van de beide Hagenaars Witaly Osis en Kees van Baaren. in Amerika werd gedanst. Op muziek van Strawinsky kunnen twaalf dan sers en één danseres er hun virtuo siteit in bewijzen. Taras zal in de toekomst nog eens naar ons land terugkomen om een nieuw werk van Balanchine in te studeren. De uit Riga afkomstige balletpeda goog die tegenwoordig aan het Koninklijk Conservatorium verbon den is heeft op muziek van Kees van Baaren in „Les variations dodecapho- niques" deze muziek getracht te por tretteren. Deze wordt in vijf variaties gedanst door twaalf meisjes. Het vierde ballet, „Persephone" van Pearl Lang—Meyer Kupferman, geeft een aanduiding van het helse schep pingsproces van de kunstenaar. Vier balletten Gisteren zün tüdens een te Amster dam gehouden persconferentie de vier uit te brengen balletten nader toegelicht en is iets verteld over de plannen van het Nationale Ballet in het komend seizoen. Bü het ensemble van Sonia Gaskell werd oorspronkehjk de Parijse en dus eerste versie van Balanchine „Symfonie in c' ingestudeerd. In Amerika wijzigde de choreograaf dit werk aanzienlük. Bovendien is men met de danszetting van Bizet's Sym fonie wat gemakkelüker omgespron gen. In ons land werd dan ook een allesbehalve vlekkeloze uitbeelding van Balanchine's ideeën op de plan ken gebracht. Dankzü John Taras heeft men nu hier ook de versie van het New York City Ballet overge nomen. John Taras studeerde voorts voor het Festival zün „Arcade" in, een ballet dat dit voorjaar voor het eerst Samengaan van modern-klassiek Sonia Gaskell verklaarde dat zü het gevoel heeft bereikt te hebben wat zü zich een jaar of tien geleden voor ogen heeft gesteld, een Neder- lands dansensemble met een zeer ge- varieerd repertoire, dat het samen gaan van modern en klassiek bewijst. Haar groep heeft nog nooit eerder de kwaliteit en de hogomeniteit van dit moment gehad, alle dansrichtingen in 1 het wereldrepertoire zijn bü het i Nationale Ballet vertegenwoordigd. 1 Het afgelopen seizoen was financieel bijzonder gunstig en in het komende seizoen zijn er bijvoorbeeld in Den Haag al meer abonnementen ver kocht dan vroeger. Het toekomstige optreden in Salz burg mag gezien worden als de kroon op het werk van het Nationale Ballet. Dat betekent niet het enige optreden in het buitenland. Over tournees door Noord- en Zuid-Amerika, Japan en de landen achter het ijzeren gordijn wordt onderhandeld. Het streven van de groep is nu in de allereerste plaats op consolidatie gericht. Maar er zullen ook in het a s. seizoen werken aan het reper toire worden toegevoegd, o.a. van Rudi Dantzig. Conrad v. d. Weete ring, Leonie Kramer en Kathleen Smith. Sonia Gaskell hoopt dat on derhandelingen met de Russische autoriteiten ertoe zullen leiden, dat Wasily Chomjakowa naar ons land kan komen om de complete uitvoe ring van ..Het Zwanenmeer" in te studeren. Men verwacht veel van de prijsvraag onder de jeugd om ballet scenario's te schrüven. Het tableau de la troupe ondergaat in het komende seizoen vrüwel geen wüzigingen. De Amerikaan Scott Douglas wordt In het ensemble opge nomen. Jan Arntz zal een deel van zün krachten aan de televisie geven. Hij blüft echter ook aan het Natio nale Ballet verbonden. Beeldhouwers op Madurodam Wisseling functie van hoofdvlootaalmoezenier bh k b. van 29 mei is met Ingang In het kader van het Holland Fes- Van 17 juni aan monseigneur J F tival 1963 is vandaag een openlucht- m. de Sain, in rang geluk gesteld expositie van beeldhouwwerken ge- lmet kapitein ter zee, op diens ver- opend op Madurodam door de Bel- zoek eervol ontslag verleend als gische ambassadeur in Nederland, hoofdvlootaalmoezenier wegens lang- Zijne Excellentie F. X. baron van der I durige dienst. Als zijn opvolger is Straten Waillet, als deken van het benoemd dr. L. a. M. Goossens. thans Dezer dagen is een door kanker aangetaste long van een 58-jarige in woner van Jackson, in de Ameri kaanse staat Mississippi, door die van een andere man vervangen. De operatie heeft drie uur geduurd. De behandelende geneesheren verklaar den na afloop dat de patiënt het goed maakt. Er kon evenwel nog niets gezegd worden van de resul taten op lange termijn. De schenker en de ontvanger van de long waren geen familie van el kaar. Hun namen zijn niet bekend gemaakt. Men meent, dat dit de eerste ope ratie van deze aard is. Zij werd uit gevoerd, nadat eerst zeven jaar proefnemingen met dieren waren genomen. Titan-squadron operationeel De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat de eerste afde ling intercontinentale Titan II-ra ketten bedrijfsklaar is. Het is de eerste afdeling van de zes die dit jaar in gebruik zullen worden ge nomen. De Titan-II kan een tweemaal zo zware lading vervoeren als alle an dere intercontinentale VS-wapens. De raket wordt „Instant ICBM" ge noemd en kan binnen een minuut worden afgevuurd. Zü wordt aange dreven door vloeibare brandstof en wordt ondergronds opgeslagen en af gevuurd. corps diplomatique. Naar deze tentoonstelling, waaraan een .Madurodam kleinplastiek" is verbonden, zün werken ingezonden uit België. Denemarken. Duitsland, Engeland. Finland, Frankrijk, Italië, Luxemburg. Noorwegen. Oostenrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Zwitserland en Nederland. In de jury hebben zitting de beeld houwers d'Hont, Killaars, Kneulman, Rooyackers, Roth en v. d. IJssel en de directeur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius. Door het grote aantal inzendingen was het noodzakehjk de expositie ruimte uit te breiden. Mime-theater Will Spoor De Nederlandse mime Will Spoor uit Amsterdam heeft onder de naam „Mime-theater Will Spoor" een I groepje om zich heen verzameld, dat I is samengesteld uit Jessy Staercke, Hans Weeda en Matthys van Hey- in rang gelük gesteld met kapitein luitenant ter zee, die met ingang van 17 juni in rang gelijk gesteld zal wor den met kapitein ter zee. Ter gelegenheid van het afscheid van monseigneur J. F. M. de Sain als hoofdvlootaalmoezenier en ae ambts aanvaarding van zün opvolger zal op maandag as. van 18.00—20.00 uur in het Katholiek Militaire Tehuis in de Van Akenstraat in Den Haag een receptie plaats vinden. ningen. Het Anjerfonds heeft voor dit groepje een subsidie verleend. Zo werd het mogelijk, dat het zal debu teren op dinsdag 18 juni in De Brak ke Grond. Daarna zullen nog voor stellingen gegeven worden op vrijdag 21 juni en op maandag 24 juni. Uitgevoerd wordt een bijna geheel nieuw programma: o.a. „De Hanen' (een schijngevecht tussen twee hanen). Verder Pierrot en het sprookje Fantasmagorie. Will Spoor is een leerling van Étienne Decroux en heeft o.a. met Marcel Marceau samengewerkt. met kurk tak groen bruin mmmmmam" Voor Schoenen DONKERSTEEG 21

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5