Steen op grootse £||j| gehuldigd an HAAST US HULSHOFF Dader dubbele moord herinnert zicli niets I Jan Beutener's werk in Academiegebouw Beslag oj» collectie VAN TUSSENBROEK Onderscheiden met rederij kersspeld van de N.A.T.L. lader van Noordwijkse toneel mm r wijze kunst kAleiöoscoQp Forsedirectespontane en originele zeggingskracli t GORDIJNEN TAPIJTEN EN BEDDEN Minister Lampe ..thuis'' cht 1 maart 1860 Donderdag 13 juni 1963 Derde blad no. 30980 9? Europese dirigenten voor de „Proms" enJ O ader van het Noordwijkse Beter had de heer G. jubilaris Jan Steen niet typeren dan hij gister- deed tijdens de grootse ging in het Verenigingsge- Een treffend en eervol dicaat. waarin eigenlijk alles Jan Steen als acteur en iseur voor de plaatselijke to- /erenigingen „Het Toneel Is Streven" en „Louis Bouw- yter" heeft betekend. «Ir. 'ff lp eretitel, welke nog meer tot recht kwam door het prachtige jenk, dat Bets (mevrouw Van :nRijnders, HTIOS) en Ge leer G. Crania. ..Louis Bouw- ter") namens beide verenigin- een twee-eenheid in het HriBwijkse toneelleven, aldus de ^■Crama aan de jarige en ju- ^Tïnde medewerker overhandigde. huldeblijk bestond uit een bijzon- y Nraale rococo-stoel uit het jaar gerestaureerd op advies van de Nr teur van De Lakenhal te Leiden ^!de bekende restaurateur Jac. de <Qje uit Voorschoten. /He welbespraakt Jan Steen an- fi ook mag zijn, gisteravond stond ven stil en met open mond. toen •'gordijn voor hem openging en Van Diemen en de heer ma dit bijzondere stuk antiek hem onthulden. ;eten in het vorstelijk cadeau lt hij de dank in ontvangst ne- voor alles wat hij voor ..Louis teester" en HTIOS gedaan i levensecht hoogtepunt op Jan ft's zeventigste verjaardag. waar- Ij tevens herdacht, dat hij zestig ils acteur in het toneel mee lde en vijftig jaar daaraan als iseur leiding en vorm had gege- IPrancien (mevr. Van der Steen) 1 met een prachtig boeket in de b van haar man betrokken. Veel verdiensten 1 heer Crama schetste in zijn fe- _Jtietoespraak de vele verdiensten de jubilaris voor de beide vereni- 5 iw moderne asmachine vraagt Mevrouw B. van Diemen Rijnders (rechts) en de heer G. Crama (links) wensen fan Steen namens de Noordwijkse toneel verenigingen geluk. Zij boden als geschenk een fraaie rococo- stoel aan uit het jaar 1735. (Foto L.D./Holvast) gingen, als maker van décors, als souffleur, als grimeur, als acteur en als regisseur. „U bent al ere-lid van HTIOS en als u nog even blijft wordt u het ook nog van „Louis Bouwmees ter", verzekerde de heer Crama. Zeer velen kwamen in de rijk met bloemen en bloemstukken gesierde zaal Jan Steen en zijn echtgenote ge lukwensen. Wij merkten op de wet houders P. den Otter en G. Vogelaar de gemeenteontvanger, de heer A. Dekker, de heer P. Verhoef, inspec teur van politie, jhr A. W. G. van Riemsdijk als vertegenwoordiger van de Stichting WV Noordwijk. voorts afgevaardigden van de Noordwijkse Reddingsbrigade. van „Noordwijk Actief", van de NATU, van de Ned. Bond van Vakfotografen, van de Al gemene Bond van Bejaarden, van de toneelvereniging Thalia" en van tal van andere organisaties. Pater Peters en aalmoezenier Groe nendijk. vroeger kapelaan in Noord wijk, boden telegrafisch hun geluk wensen aan. terwijl er ook nog een telefoontje uit Brabant kwam van het gemeentepersoneel, dat een dagje uit was. Toespraken Wethouder Den Otter bracht de dank en de waardering over van het gemeentebestuur. Hij zag een asso ciatie met een andere Jan Steen. Die was maker van kunst, u was de bren ger van kunst. Veel waardering klonk er ook in de toespraak van de heer J. Chr. Bartelsman. hoofdbestuurslid van de NATU en voorzitter van de afdeling Leiden. Behalve een goed acteur en regis seur. bleek Jan Steen een voortreffe lijk penningmeester van de afdeling Leiden te zijn. De heer Bartelsman roemde do trouw, eerlijkheid, welbespraaktheid en oprechtheid van de jubilaris, het geen hfj als acteur, fotograaf en da meskapper paarde aan gevoel voor schoonheid. Namens het hoofdbe stuur van de NATlT speldde hij de heer Van der Steen de zilveren rede- rijkersspeld op. Voor de Ned. Ver. van Vakfotogra fen sprak de heer Jac. Leenheer. Deze prees de verdiensten van Jan Steen bij de organisat ie van lustrum- evenementen. „U bent 23 jaar lid, maar hebt voor 46 jaar gepresteerd", zei de heer Leenheer. Verder werd het woord gevoerd door de heer G. van de Wijngaard namens de toneelgroep ..Euripides" uit Leiden, door de presidente van de jeugdgroep van „Louis Bouwmeester" mej. Netty van Eeuwijk, door de heer A. C. van der Woers als vertegen woordiger van de Arbeiderstoneel vereniging DOS uit Leiden en door de heer Deurloo uit'Alphen aan den Rijn. De heer M. Peen bracht de hulde van de Noordwijkse Reddingsbrigade over. waarbij hij herinnerde aan de revue's, die Jan Steen met zoveel succes voor de brigade had geschre ven. Met de sprekers groeide het aantal bloemstukken en geschenken. Na het officiële gedeelte bleef men nog ge ruime tijd in een zeer gezellige sfeer samen, hetgeen mede door een schit terende parodie van "The Seahorses" uitliep op een geweldig feest. Europese dirigenten van wereld- 1 naam zyn uitgenodigd om in het a.s. seizoen van Londense promenadecon certen een aantal concerten te diri geren. Dit zal de 69ste keer zyn dat deze door Sir Henry Wood vernieuw de concerten worden gegeven en de eerste keer dat buitenlandse dirigen- ten zijn uitgenodigd om deze. teza men met de vaste Britse dirigenten, te leiden. De dirigenten zjjn Carlo Maria Gui. lini, Luigi Nono (Italië). Maurits Sil- lem (de in Zwitserland geboren zoon van een Nederlandse diplomaat Georg Solti (Hongarije). Silvia Var- viso 'Zwitserland) en Leopold Sto- kowski. Hierbij moet worden aangete kend dat componisten-dirigenten uit het buitenland bij gelegenheid hun I eigen werken op promenadeconcerten hebben gedirigeerd, maar de uitnodi gingen voor dit jaar betekenen niet temin een grote verandering van po litiek. Uit roes ontwaakt met liet geweer naast zieli (Van onze Eindhovense oorrespondent) De 31-jarige die dinsdagavond in het Noordbra- si0ot daarop zich bij dc politie bantsc plaatsje Vessem zijn vrouw en zijn oom met geweerschoten van hoven binnen hrl leV('n beroofde, heeft tijdens het D(. vier kinde ren van de doodge- afgenomen verhoord verklaard zijn schoten vrouw zyn voorlopig in de gruweldaad 0£d£r invloed van drank wagen van haar moeder ondei ge- gepleegd te hebben. Na de schiet partü heeft hy met zjjn geweer het kamp verlaten. In de bossen heeft hjj een plaatsje gezocht om zijn roes uit te slapen. MUZIEKWEEK BILTHOVEN De muziekweek van de Stichting Gaudeamus wordt dit jaar gehouden van maandag 9 tot en met dinsdag 15 september. Op het voorlopige pro gramma staan naast een aantal con certen en analyse-cursussen enkele lezingen. Klaus Huber. Krzystof Pen- derecki en Gyorgy Ligeti zullen in leidingen verzorgen over hun laatste werken. De ccmponistenraad van de Stich ting Gaudeamus heeft besloten de heer J. Straesser uit Amsterdam als componist-lid op te nemen in de stichting. De heer Straesser is leraar in de theoretische vakken aan het Utrechts conservatorium. bracht. De dader was na zijn terugkeer uit het Vreemdelingenlegioen, acht jaar geleden, gehuwd. Hij is een zoon uit een goede boerenfamilie, waannee hij als gevolg van zijn avontuurlijke levenswijze en zijn impulsief en a-scciaal karakter, geen betrekkingen meer onderhoudt. Verijdelde aanslag op Bétancourl President Betancourt van Vene zuela heeft voor de televisie ver klaard, dat er gisteren een aanslag op hem is gepleegd. Terroristen had den drie staven dynamiet gelegd in het paleis van de aartsbisschop in Ciudad Bolivar, dat hij gisteren zou bezoeken. Hij had nu de arrestatie bevolen van communisten en leden van de linkse Republ. Beweging die bij de aanslag betrokken zouden zijn ge weest. De staven werden gevonden vlak voor de president in het paleis zou aankomen. Meteoor Kwartet is van alle markten thuis G.k.F. protesteert tegen bedrijfschap De gebonden kunstenaars federatie (GKF) heeft in telegrammen aan de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezond heid en aan de Staatssecretaris van Algemene Zaken, geprotesteerd tegen het verplichte lidmaatschap van de bedrijfschappen, die door de overheid zijn ingesteld. Op de algemene vergadering van de GKF. die in Noordwijk werd ge houden, werd voor het eerst de GKF- prijs uitgereikt, die was toegekend aan jhr W. Sandberg. De prijs zal om de twee jaar worden uitgeloofd en een voorwerp zijn. ontworpen door een GKF-lid. De prijs voor jhr Sand berg. ontworpen door Dick Simonis. bestaat uit een metalen bol. die op een hellend vlak kan worden ge fixeerd. toepasselijk op jhr. Sandberg die zich heeft onderscheiden op een wijze, die beslist afweek van een ver ondersteld patroon. De algemene vergadering koos de heer Kho Liang Ie tot opvolger van voorzitter Salomonson. COMPONIST BOB VOS 52 OVERLEDEN De componist Bob Vos uit Den Hij vertelde gisterochtend wakker te zijn geworden met een geweer naasi zich. Toen herinnerde hij zich daarmee de avond tevoren geschoten te hebben. Hij is daarna op pad ge gaan om naar de gebeurtenissen te informeren. In een café bij Vessem hoorde hij van de kasteleinsvrouw, dat in het woonwagenkamp een ver schrikkelijk drama had plaats gehad, .waarbij een vrouw en een bejaarde woonwa-genbevvoner. m2n waren gedood. De dader be- I In hot V nAi*H h„ - i melden. Hij stapte de post in Veld- Première van Hans Kox' vioolconcert Theo Olof, eerste concertmeester van het Residentie-Orkest zal maan dag a.s. te Scheveningen wereldpre mière brengen van het vioolconcert van Hans Kox. dat hij in het a.s. winterseizoen samen met de viool concerten van Hans Henkemans en Ton de Leeuw zal introduceren in de V.S. Aan zijn vioolconcert werkte Hans Kox van 1961 tot voorjaar 1963. Het concert is tonaal geschreven, met een vleugje bitonaliteit. Op de in dit seizoen laatste en zevende expositie, georganiseerd door het Leids Academisch Kunstcentrum, trekken in het Acade miegebouw aan het Rapenburg 73 gouaches, tekeningen, litho's en etsen van de 31-jarige kunstenaar fan Beutener uit Amsterdam, sterke aandacht. Dit is zijn eerste eenman stentoonstelling Reeds eerder expo seerde hij in groepsverband te Amsterdam. Utrecht. Malmö (Zwe den) en Wuppertal (Duitsland) Proefroken voor pauskeuze Het publiek op het Sint-Pieter- plein in Rome heeft dinsdagavond ietwat verwonderd staan kijken naar een witte rookpluim die, eerst wat aarzelend maar daarna dik en aanzwellendopsteeg bo ven het dak van de Sixtijnse Ka pel in het Vaticaan. waar het conclaaf voor de pauskeuze zal tvorden gehouden. De witte rook werd al gauw echter onloochen baar zwart, zoals volgens de tra ditie het geval behoort te zijn na een conclaaf-stemming die nog geen aanwijzing van een nieuwe paus heeft opgeleverd. Van de zijde van het Vaticaan werd uitgelegd, dat men de nieuw aange brachte. dertig meter lange pijp be proefd had die verbonden is aan de kachel in de Sixtijnse Kapel waarin de stembriefjes weer verbrand zullen worden. Tevens was een proef geno men met rookfakkels, door de Itali aanse luchtmacht geleverd, die er voor moeten zorgen dat de rook on miskenbaar zwart is na een nog on besliste stemming. Bij de vorige pausverkiezing is na melijk onbevredigende ervaring op gedaan met het bijvoegen van het traditionele natte stro. Bij het ver branden van de stembriefjes na een nog onbesliste stemming steeg er toen aanvankelijk witte rook op. die daarna geel en tenslotte groen werd. zodat de menigte buiten niet meer wrist waar zij aan toe was. Advertentie dubbelgrote BOM GEGOOID NAAR JAGAN Gisteren is een bom geworpen naar dc auto. waarin premier Jagan van Brits Guyana van het parlementsge bouw in Georgetown! vertrok. Een lid van de lijfwacht van Jagan school op een grote groep meuren, die de auto met stenen wilde bekoge len. Jagan wrerd niet gewond. Van officiële zijde is meegedeeld, dat er bij de vechtpartijen in de al gelopen dagen tussen politie en beto gers die de regering vijandig gezind zijn, veertien mensen door kogels zijn gewond. WONINGINRICHTING SPUI 56 DEN HAAG TEL 182340 Vraag onze gratis catalogus aan. weer JAN OPGEHAHFFEN Leider van het Meteoor Kwartet Boerderij Meerrust, het vermaar de restaurant in Warmond, dat zich voorbereidt op het komende Kaag concours. herbergt al meer dan een Haag is op 52-jarige leeftijd plotse- jaar het bekende Meteoor Kwartet. ling overleden. De laatste tijd was hij bekend als componist van muziek voor harmonieorkesten. Vorig jaar werd hem een opdracht verstrekt door de staatssecretaris van O K en Op de gescandeerde klanken van deze homogene combo kan men het lichaam kronkelen in een „twist", maar ook een statige tango dansen, terwijl tevens de jazzliefhebber, in W voor een werk voor amateur-en- |een stil hoekje weggedoken achter sembles. welke compositie enige maanden geleden werd voltooid. een glaasje bier, komt aan zijn trekken JONGE ACTEURS NAAR GRIEKS FESTIVAL I De drummer-zanger Jan Opgen- Ihaeffen, die vroeger jaren triomfen j vierde in de jazzband van Piet van Gisterochtend zün de actrices Fem- Dijk is al weer enige jaren d- lei- ke Boersma ui Ina van dvr Molen en der van hel zes jaar geleden opge- Beutener behaalde na zün studie aan de Tekennormaalschool te Am- I sterdam de akte M.O. tekenen, doch is als graficus en'schilder autodidact. Men kent Beutener in Leidse academische kringen goed. Hij leidt reeds enige jaren een tekencursus voor de studenten, welke in de L A. K. zolder wordt gehouden. Wij kunnen ons indenken, dat deze veel leren van een artiest, als Jan Beutener, wiens forse, directe, spon tane zeggingskracht en ock vloeiende noteringswijze onmiddellijk frap peert. Zij doet. speciaal in de teke- ningen. verwantschap gevoelen met die van de onlangs door ons uitvoe rig beschreven trant van de Japan ner Sengai, hetgeen op zichzelf al een compliment inhoudt. Beutener blijkt daarbij over een originele visie te beschikken, wiens geestelijk repertoire een rijke ver scheidenheid inhoudt. Ontdaan van het „traditionele" hoe kan het eigenlfjk anders bij een jong kunste naar? geeft hij met een opmer kelijk aparte individualiteit raak zijn impressies weer. daarbij in zijn gouaches af en toe het zwart oplich tend met geel of roze. kleuren welke blijkbaar zijn voorkeur hebben. zien gaven, thans van Beuteners hand presenteert. Bij deze afsluiting van het L.A.K.- I programma, mag tenslotte een woord I van hulde voor de betoonde activiteit niet achterwege blijven, een activiteit die zich in hoofdzaak wel enigs- zins eenzijdig hij preferentie tot de progressieve richtingen bepaalde. H. I dixan en uw wasmachine horen bij elkaar DIRIGENTENCURSUS N.R.U. GEOPEND burgemeester Boot van Hilversum t gisteravond in de studio van CRV te Hilversum de 11e inter - lale dirigentencursus van de landse Radio Unie officieel met korte toespraak geopend. De ramma-commissaris van de de heer J. Broeksz, deelde mee van de 48 personen die zich voor 'oursus hadden aangemeld er 26 Q toegelaten voor het examen om b de cursus te kunnen deelnemen, ervan slaagden er 15, van wie 7 Jterlanders. de acteur Peter Oosthoek van Schip hol naar Athene vertrokken, om daar het „Epidaurus-festival", de jaarlijkse Griekse nationale theater-manifes tatie, bij te wonen. De jonge tonelis ten werden vergezeld door mevrouw Josephine van Gasteren, op wier uit nodiging zij deze studiereis maken. Ook de acteur Jan van Kesteren had een uitnodiging om naar Grie kenland te gaan ontvangen. Hij kon echter niet meegaan omdat hij nog een rol moet spelen in enkele voor stellingen van „De Perzen". NELLY WAGENAAR ERELID N.K.T.V. De Kon. Nederl. Toonkunstenaars Vereeniging deelt mede. dat tijdens haar jaarvergadering op zondag 9 juni te Nijmegen gehouden, mevrouw Nelly Steur-Wagenaar te Den Haag tot ere-lid is benoemd. richte kwartet. „Ons orkest is van alle markten thuis", zegt hij. ..Ri chard Daniëls speelt bas en gitaar, Simon Rosman sax en klarinet en El- lert Kramer piano, maar ook kun nen ze allemaal zingen. Het bevalt ons uitstekend in Meer rust. 's Winters spelen we er drie, 's zomers vyf dagen per week. We houden dus nog genoeg tijd over om kleine tourneetjes te maken. De af gelopen maanden hebben we veel voor de marine opgetreden en elke dins dag zijn we te horen in The Blue Note in Amsterdam. We hebben daar onder meer de Delta Rhythm Boys en de beroemde Inkspots begeleid." De nieuwste plaat van het Mete oor Kwartet, dat juist vanmiddag via de radio te beluisteren was, is „Mister Bassman", een nummer dat zich, mede omdat het gespeeld wordt door vakmusici, een goede plaats in de vaderlandse hitparade zal weten te verwerven. De titels der vakkundig gecompo neerde stukken roepen veelvuldig vraagtekens op. zo bij de twee grote gouaches „Kind en dier" (no. 7» en ..Dame met hond" (no. 8), doch bij nadere beschouwing komt men tot de ontdekking, dat veel aanvankelijk onherkenbaars toch tot een zekere herkenning leidt. De etstechniek is bij Beutener in bijzonder bekwame hand en ook in dit genre betoont hij die fantasie volle oorspronkelijkheid, welke nog vele perspectieven schijnt te openen. Het is, bij zoveel knappe kwalitei ten niet verwonderlijk, dat zich reeds werk van Beutener in het Stedelijk Museum te Amsterdam bevindt., ter wijl het zich ook reeds in Amerikaan se collecties een plaats heeft weten te veroveren. II orden zijn poppen niet vernietigd? De kans bestaat dat de wereldberoemde poppenverzameling van de in maart j.l. op 83-jarige leeftijd overleden kunstenaar Harry j Korthals, van Tussenbroek, alsnog wordt gered. De kunstenaar heeft in zijn testament bepaald dat de poppen na zijn dood moesten worden j f1 verbrand. Dezer dagen is echter op de verzameling, die in een groot aantal kisten en dozen in het Toneelmusuem te Amsterdam is opgeslagen, conservatoir beslag gelegd. Er zal een proces volgen j dat de bedoeling heeft de bepaling in het testament ongedaan te maken. De gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe. is weer „thuis". Zo drukte hij het tenminste zelf uit. toen hy gisteravond met het KLM-vlieg tuig uit Curacao op Schip hol terugkeerde van een bezoek van twee maanden aan de Antillen. Een groot gedeelte van deze tijd heeft de heer Lampe doorgebracht op Aruba waar hfj bij de verkiezingen lijsttrek ker was van de Arubaanse Patrio- tistische Partij. Na het succes, dat de heer Lampe by deze verkiezingen behaalde is er sprake van geweest, dat hij zich op Aruba zou vestigen maar de beslissing over zijn toekomst liet hij over aan het bestuur van zijn partij. Dit bestuur was van mening dat de heer Lampe de Antilliaanse belangen het beste zou behartigen als hij zijn functie van gevolmach- tigd minister in Den Haag zou blij - i ven vervullen. Dit besluit is de heer I Lampe kennelijk niet onwelgevallig geweest, want bij zijn terugkeer op Schiphol zei hij herhaalde kerei. j bijzonder verheued te zijn dat hij weer in Nederland is. I Op de luchthaven werd de heer Lampe o.a. welkom geheten door de I vice-minister president drs. H A eicl au mensa verduisterd In kunstkringen wordt met span ning afgewacht wat het proces zal brengen. De meningen zyn echter verdeeld. Sommigen menen dat de wil van Harry van Tussenbroek dient te worden gerespecteerd en dat de pop pen dus moeten worden vernietigd. De kunstenaar heeft gedurende zijn leven nimmer een pop verkocht of weggegeven. Niemand verstond de kunst de poppen zo op te stellen als hij het deed, o.a. door gebruikma king van lichteffecten wist hij een sfeer op te roepen, die geen ander ooit heeft kunnen evenaren. In het recente verleden zyn van diverse kanten pogingen in het werk gesteld PU t om de poppenverzemeling in tact te van al hetgeen de wanden van het van de gemeen- Academiegebouw, welke in het af- Amsterdam is destijds aangebo- gelopen jaar zoveel uiteenlopends te ^en P°PPen onder te brengen m Tot 7 juli kan men kennis nemen hei nieuw in te richten Historisch museum, terwijl de Amsterdamse kunsthandelaar Jack Vecht sr. het initiatief nam om in een grachten huis een speciaal poppenmuseum te stichten. De zeer gevoelige kunstenaar kon zich echter niet met de plannen ver enigen. Kort voor zijn dood is de lieer Van Tussenbroek echter benaderd door de Rotterdamse binnenhuisar chitect Kees Grondhout. Naar wordt aangenomen hadden de besprekingen ten doel de poppenverzameling in Rotterdam onder te brengen. Deze plannen werden gedwarsboomd dooi de plotselinge dood van de kunste naar. Het proces is door één der erfge namen aanhangig gemaakt. Er zal Een 27-jarige werkstudent te Am sterdam hoorde gisteren voor de rechtbank aldaar wegens verduiste ring van ruim f. 5500 ten nadele van de Mensa Academica in Amsterdam een gecombineerde gevangenisstraf de rest vier maanden voorwraardeliik de rest vier maaden voorwaardelnk en onder toezichtstelling tegen zich eisen. De rechtbank zal nader bepalen wanneer uitspraak zal worden ge worden aangevoerd dat de heer Van Tussenbroek, gezien de stand van de besprekingen met de heer Grond - hout. kennelyk niet meer stond op het standpunt dat hij huldigde »n de tijd dat het testament werd gemaakt en er nog geen bevredigende oplos sing voor de toekomst van de poppen bestond.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5