president Kennedy dwingt Wallace tot capitulatie Miljoen gulden voor wie Koerden - leider doodt W oedende dronkeman schiet zijn vrouw zijn 00111 dood en E \Ds. King president prijst de voor zijn radio- en tv-rede DE KORT MAAKT BASISPROGRAM Rassenscheiding op universiteit van Alabama ten einde Harriman voor Kennedy naar Moskonse „top" Strijd laait weer op in noord-Irak WEERBERICHT De kabinetsformatie Inbrekers bij V. D. gepakl? Familiedrama in Brabant <§ud iettivs Jricht 1 maart 1860 WOENSDAG 12 JUNI 1963 No. 30979 LEIDSCH DAGBLAD irecteur: E. A E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150? (Van onze correspondent in Washington) Alabama, de laatste deelstaat van Amerika, waar de rasscn- cheiding bij het onderwijs nog volledig werd gehandhaafd, is hans in beginsel gecapituleerd voor het onderricht aan blanken n kleurlinqen in één lokaal. Viviane Malone en lames Hood ïebben zich gisteren na e enspannende dag kunnen laten inschrij ven als studenten aan de universiteit van Alabama in Tuscaloosa. Jouverneur Wallace kreeg geen kans een hoofdrol te spelen. )aarvoor zorgden president Kennedy en zijn broer Robert, de linister van Justitie, die snel en zonder hartstocht de rassenschei- ing ongedaan maakten. Toen de president Alabama's militie inder de centrale regering plaatsten en naar de universiteit zon- len, capituleerde Wallace voor de overmacht. Na afloop van deze belangrijke dag sprak Kennedy het volk De via radio en t.v. Hij zei betrekkelijk weinig over de gebeurte- issen in Tuscaloosa, doch hij deed een beroep op het morele poel van alle staatsburgers om Amerika te maken tot een land, nar iedere Amerikaan de voorrechten van de Amerikanen kan mieten. Negers beginnen andaag met stndict Ds. Martin Luther King, leider van actie van de negers voor integra- heeft president Kennedy telegra- sch gelukgewenst met de rede, wel- htf gisteravond over de rasgelyk- tid heeft gehouden. Hy noemde het |kn van de welsprekendste pleidooi- piroor recht en vrijheid, die ooit kor een president zyn gehouden", firiane Malone en James Hood, bei en 20 jaar oud, zouden vandaag hun tudie beginnen. Incidenten worden iet verwacht. De vierduizend blanke Itudenten in Tuscaloosa hebben geen Hblijken van vijandigheid gegeven. Morgen wil zich de 27-jarige neger- itudent David McGlathery bij de af deling van de universiteit van Ala bama in Huntsville laten insehrij- Ten. President Kennedy heeft maandag en gisteren zijn snelle spel gespeeld als een schaker, die precies de zetten kent, die tot schaakmat zullen voe ren. Na de onbevredigende telegram wisseling met gouverneur Wallace, vaardigde de president gisterochtend een proclamatie uit, waarin hij Wal lace en zijn eventuele medestanders beval zich te onthouden van illigale obstructie van het recht. Toen ech ter de twee negerstudenten op het midden van de dag bij de universiteit, verschenen, bleek Wallace nog niet aan capitulatie te denken. Viviane en James werden begeleid door vertegen woordigers van de centrale regering, van wie Nicholas Katzenbach, een der hoogste medewerkers van Robert Kennedy, de belangrykste was. Een directe confrontatie van Wallace met de negerstudenten werd vermeden. Viviane en James bleven in de auto. toen Katzenbach op de gouverneur toeging met het verzoek of hy zich wilde verwijderen uit de toegangsdeur om de studenten gelegenheid te ge ven voor hun inschrijving. Wallace weigerde echter dit te doen en las een officieel antwoord voor, eindigend met de woorden: „Ik verbied deze il legale daad". Driemaal verzocht Kat zenbach de gouverneur terzijde te treden, maar deze bleef onwrikbaar Staan. Katzenbach deelde toen de gouverneur mede, dat zyn protégé's zich niettemin nog diezelfde dag zou den laten inschrijven en woensdag de colleges zouden gaan volgen. Voor lopig installeerden de twee negerstu denten zich in de studentenhuizen op het terrein van de universiteit, waar reeds ruimte voor hen was ge reserveerd. Nadat president Kennedy in Wash, ington vernomen had, dat Wallace halsstarrig bleef, verklaarde hij dat Alabama's nationale garde, die men als de militie van een deelstaat kan omschrijven, onder de federale rege ring was gesteld. De president gaf de minister van defensie McNamara, opdracht om aan de rechtsobstructie in Alabama een einde te maken. McNamara kon daartoe zowel de ge federaliseerde nationale garde als de normale troepen gebruiken. Kenne lijk had Mc-Namara zijn plannen klaar. Terstond rukten enkele een heden van de garde op naar Tusca loosa. Zy kwamen laat op de namid dag bg de universiteit aan en zodra deze troepen op het terrein van de universiteit verschenen, gaf Wallace zijn verzet op. Hy hield een korte speech, waarin hij de bevolking van Alabama prees omdat de crisis niet tot geweld had geleid. Hy zwichtte thans voor de overmacht, doch hü beloofde de strijd voort te zetten te gen wat hij noemde de militaire dic tatuur van de centrale regering. Na deza korte toespraak stapte Wallace In zyn auto en verdween. Terstond kwamen toen Viviane Ma lone en James Hood naar de hoofd deur van het Registratiegebouw en na een goed half uur hadden zij zich laten inschrijven als de eerste neger- studenten. die in Alabama samen met blanken zouden studeren. President Kennedy heeft toen de gelegenheid te baat genomen om zyn volk toe te spreken over de crisis, waarin Amerika verkeert ten gevolge van het rassenprobleem. De president illustreerde de ongelijke kansen van een negerbaby door het statistische feit mee te delen, dat een blanke baby een zeven maal betere kans heeft om later tienduizend dollar per jaar te verdienen dan een negerkind. Amerika, zo zei de president, was niet geheel vrij indien niet alle bur gers vrij waren. Hij protesteerde te gen getto's, tegen tweederangs bur gers. Het Congres behoorde thans de wetten aan te nemen, die een verbe tering in de toestand zouden bren gen. President Kennedy gaf de Ameri kanen een indruk van de voorstellen, die hij binnenkort naar het Congres zal zenden. Hy hoopt dat het Congres de wetten zal aannemen, waarby ne gers de toegang gegarandeerd wordt tot alle hotels, restaurants en thea ters. hy wenst krachtiger steun van het Congres voor een onderwyssy- steem zonder rassenonderscheid en hij hoopt dat het Congres het stem recht van de negers zo absoluut mo gelijk zal garanderen. Slot pag. 2 t t t Dp politie van Jackson (in de itaat Mississippi) heeft vanoch- i Negerleider in MISSISSIPPI neergese linten t t i t 1 t siaai .«ississippi 1 neen vanocn- f tend medegedeeld dat een leider f van de beweging voor opheffing J ran het rassenonderscheid is f doodgeschoten. Het betreft Med- f f gar Evers, secretaris van de f a „Nationale Vereniging voor de f vooruitgang van gekleurden" in J de staat Mississippi. Hy was ne- a gen jaar lang een betaald em- a r ployé van de vereniging en heeft f veel protestbetogingen in Jack- son (de hoofdstad van Missis- t slppi) geleid. f f Evers werd in de rug gescho- f ten toen hy voor zijn huis uit J zÜn t In een bouwdok in Amster dam liggen al vele segmenten gereed voor de Coentunnel. Wanneer alle segmenten vol- I delen naar het bi oord zeekanaal tooid zijn. laat men water in het worden gevaren, dok lopen, waarna de onder-1 auto stapte na terugkeer van een byeenkomst. President Kennedy heeft de 72- jarige Averell Harriman, die o.m. Amerikaans ambassadeur in Moskou is geweest, tot de „voornaamste Ame rikaanse onderhandelaar" benoemd by het overleg, dat midden juli in de Russische hoofdstad begint, met het doel overeenstemming te bereiken over een verdrag waarby kernproe ven wordt verboden. Harriman heeft kortgeleden, als persoonlyk vertegenwoordiger van de Amerikaanse president, met de Sow- jetrussische premier en partijleider Chroesjtsjow in Moskou beraad slaagd. Aan de besprekingen wordt, als be kend. door de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië deelgenomen. Lord Hailsham, minister van We tenschappen en voorzitter van het Hogerhuis, zal als Brits vertegen woordiger optreden. De Sowjet-Unie heeft nog niet me degedeeld, wie haar vertegenwoordi ger zal zyn. De Iraakse regering heeft een belo ning van 100.000 dinar (ongeveer een miljoen gulden) uitgeloofd voor degene die de leider van de opstan dige Koerden, Barzani, weet te do den, zo heeft Radio-Bagdad omge roepen. Op hulpverlening aan Bar zani, die „De Rode Moellah" wordt genoemd, is de doodstraf gesteld. Gisteren zyn de militaire operaties tegen de Koerden begonnen, nadat dezen het maandag door de Iraakse regering gestelde ultimatum dat zy binnen 24 uur de wapens moesten neerleggen, hadden verworpen. Vol gens Radio-Bagdad zyn verschei dene streken In het noorden reeds „geheel gezuiverd" en hebben de rebellen „grote verliezen" geleden. De Iraakse minister van Defensie heeft de mobilisatie gelast van alle jonge landgenoten „die oud genoeg zyn om wapens te dragen". Zy <hei zich niet binnen een bepaalde ter- mljn aanmelden, kunnen met vyf jaar gevangenisstraf worden ge straft. De militaire gouverneur van Noord- Irak. generaal Sekali, heeft vol-1 macht ontvangen om krijgsraden in te stellen voor de onmiddellyke be rechting van opstandige burgers en militairen in zyn district. Voorts zullen alle dorpen die onderdak ver lenen aan rebellen zonder vooraf gaande waarschuwing worden ge bombardeerd. Generaal Sekali heeft volledige bevoegdheden gekregen om noord-Irak van alle „barzanis- tische benden" te zuiveren. Talamani. een andere leider van de opstandige Koerdenbeweging, heeft gisteren op een persconferentie in Wenen een beroep gedaan op „alle vrye naties" om gelden en troepen voor de vrijheidsstryd van de Koer den beschikbaar te stellen. Talabani zei te hopen, dat president Nasser van de VAR noch premier Ben Bella van Algerije zich zouden kunnen verenigen met de gewa pende aanval van de Iraakse rege ringstroepen op de Koerden. IETS WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: droog en zonnig weer, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist of laaghangende bewol king. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uit westeiyke lichtingen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur; Maan op: 0.44 uur; onder: 10.28 u. Hoogwater te Katwyk te 7.06 en 19.36 uur; laagwater te 2.46 en 15.08 uur. STRANDVERWACHTING Boven Duitsland ontwikkelt zich een nieuwe hogedrukcentrum, waar door ook morgen droog en zonnig strandweer verwacht kan worden met zwakke tot matige wind tussen zuid en west. In de middag tempera turen van 17 tot 20 graden. Tempera tuur van het zeewater 13 graden. Vooruitzichten: De komende dagen weer iets warmer en goed strandweer. Dit 1 timmer bestaat uit 16 pagina's Gouverneur Wallace van Ala bama in de ingang van de uni versiteit van Tuscaloosa, waar hij probeerde enkele vertegen woordigers van het federale de partement van Justitie de toe gang te weigeren. Later ge schiedde de inschrijving van (Van onze parlementaire redactie) De vyf grote Tweede-Kamerfrac- j ties ontvangen eind deze week of I begin volgende week een basispro- i gramma van de kabinetsformateur, 1 dr. De Kort. De heer De Kort heeft j verklaard, dat hij vóór is op zijn werkschema. Zyn snelheid van wer- I ken heeft politiek Den Haag verrast. Vanmorgen rondde hij zyn oriënte rende besprekingen af in een onder houd met de minister van Financiën, prof. Zylstra. Met hem zou hy zijn nagegaan, welke mogelykheden er zijn. een aantal kostbare wensen in de komende vier jaar uit te voeren. Dr. De Kort wil zo weinig mogeiyk tyd verloren laten gaan. Hy werkt nu niet alleen aan een basisprogramma voor het nieuwe kabinet, maar gaat ook de mogelyke zetelverdeling na, afgestemd op het aantal ministers en staatssecretarissen wellicht méér dan in het huidige kabinet dat hy nodig, althans wenseiyk acht. Het de finitieve aantal wordt straks bepaald by het spel van geven en nemen tus sen de fracties. Over de resultaten van zyn werk laat hy zich thans niet nader uit. Woningbouw Het is opgevallen, dat de formateur zich al uitvoerig heeft laten voorlich- ten over de defensievraagstukken en de landbouwproblematiek, maar niet over het woningbouwvraagstuk, dat door de KVP wordt beschouwd als een belang van de eerste orde. Met des te meer belangstelling wordt uit gezien naar wat dr. De Kort in zyn basisprogramma over deze zaak naar voren brengt. De formateur zal geen tussenrapport uitbrengen aan de Ko ningin. De laatste dagen wordt weer druk gespeculeerd over de band, die tussen het nieuwe kabinet en de Kamerfrac ties zal moeten bestaan. Na het In formatiewerk van prof. Romme be stond de indruk, dat de vyf fracties, wier geestverwanten zitting zouden hebben in het nieuwe kabinet, zich akkoord zouden verklaren met een kort en duideiyk basisprogramma van het kabinet Artikelen in bet CH-weekblad en het Algemeen Handelsblad hebben twee negerstudenten ronder in- brt?n<£® Zot cidenten. paardjes van de CHU en de WD en spreken zich ieder op eigen wyze, uit tegen binding van de fracties aan het programma van het kabinet. Over deze zaak bestaat dus nu weer ondui- delykheid. Van socialistische zyde zyn nog na dere mededelingen gedaan over het standpunt van de PvdA-fractie ten opzichte van het televisie vraagstuk. Men steunt het van dr. De Kort af komstige denkbeeld, een verzoenings commissie in te stellen, die zal moe ten bestaan uit de fractievoorzitters, vertegenwoordigers van de omroepen en andere belanghebbenden, maar verbindt eraan niet minder dan zeven voorwaarden. Enkele van die voorwaarden zyn: op zo kort mogelijke termijn moet er een wettelyke regeling komen; het bestel moet open zyn: alle organen, die uitzendingen verrichten, moeten gelyke financiële kansen hebben (op brengst kijkgelden en reclame-uit zendingen derhalve in één pot storten en gelijk verdelen) en rekening moet worden gehouden met de belangen van de pers. Utrechtse broers (Van onze Utrechtse correspondent) Hoewel de aangehoudenen hardnek kig biyven ontkennen, meent de po litie in Utrecht met de arrestatie van twee broers uit de Domstad, op de goede weg te zyn naar de oplossing van de Inbraak in het filiaal van Vroom en Dreesmann aan de Lange Viestraat in Utsecht, die in het pink- sterweekeinde werd gepleegd. Er werd toen voor f20 000 k f30 000 aan horloges en klokken gestolen. In het afgelopen weekeinde kwam het de Rotterdamse recherche by een routinecontrole in café's in het cen trum van de Maasstad, ter ore. dat in een café horloges werden verhan deld. Men trof de Utrechtse broers aan. De oudste 34) was aan het onderhandelen. Hy kon dit beter doen dan zyn jongere broer (22), omdat hy in Rotterdam had ge woond en daar connecties had gekre gen. By aanhouding bleken de broers 40 horloges met een waarde van f 9000,- by zich te hebben. De broers zyn op transport naar Utrecht ge steld en maandag door de recherche verhoord. Hoewel zy ontkennen iets met de Inbraak te maken te hebben gehad, heeft de politie hen toch vastgehouden ter voorgeleiding by de officier van Justitie. Een 31-jarige woonwagenbe woner in het Noordbrabantse plaatsje Vessem heeft gister avond in een vlaag van woede en dronkenschap eerst zijn 65-jarige oom Willem Slof en daarna zijn 28-jarige vrouw Jenny doodgeschoten. De vrouw was moeder van vier kinderen. Het drama speelde zich af buiten de door hen bewoonde woonwagen. De dader schoot eerst zyn oom met een schot in de borst neer, daarna bracht hy zijn vluchtende vrouw met een schot in het been tot stilstand om haar vervolgens met een tweede schot te doden. Na het verschrikkelyke gebeuren vluchtte de dader de bossen in. Vanmiddag meldde hij zich by de postcommandant in Veldhoven. De woonwagenbewoner vierde giste ren zyn 31ste verjaardag met enke le vrienden en familieleden in di verse café's. By zyn thuiskomst bracht hij een krat bier mee, die hy „op de pof" had gekocht. H|j maakte zich kwaad op zyn vrouw, omdat het eten niet op tyd klaar was. Hy sloeg de inboedel van de wagen kort en klein. Zyn oom, wiens wagen dichtbij staat, kwam kijken. Hy zag de woesteling met een mes naar zyn vrouw steken. De heer Slof greep een schop om tus senbeide te komen. De woesteling greep zyn geweer en rende aan de achterkant zijn wa gen uit, terwyi de vrouw aan de voorzijde de wagen verliet om met haar zesjarig dochtertje weg te hollen. De dronkeman kwam by zyn wagen zyn oom tegen en schoot de 65-jarige man dood. Hij rende achter zijn vrouw aan, die naar een woonwagen vluchtte, die ongeveer vyftig meter verderop stond. Onderweg heeft de man nog geschoten. De vrouw bereikte de andere woonwagen, waar zij door haar echtgenoot werd neergescho ten. Met het kind en het geweer kwam de woedende dronkeman naar buiten. Hy stuurde zijn dochtertje naar zijn eigen woonwagen en gaf toe gesnelde kampbewoners te kennen, dat hy zyn oom en zyn vrouw had doodgeschoten. Daarop vluchtte de U kunt nu iedere week van de FLINTSTONES genieten! Op de ach terpagina van elke MARGRIET bele ven Fred, U'ilrna, Betty, Barney en niet te vergeten Dino, vrolijke avonturen! Ski Uit het Leidsch Dagblad van 12 Junij 1863. Dezer dagen gaf de heer Paling, bij zijn terugkeer uit Britsch-Indië naar Holland, hier een concert, dat vrij al gemeen genoegen heeft gege ven. Beroepen bij de Herv. ge meente te Hazerswoude Dr. H. E. Faure, predikant aan de Kaap de Goede Hoop. man. die in het kamp wordt ge vreesd, met het geweer de bossen in.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1