iüsseïss aanwinst Lakenhal X m H „Nathan der Weise": kunst NEDERLANDSE SCHILDERS EXPOSEREN IN ENGELAND kaleiöoscoQp Deze zomer interessante reeks orgelconcerten Verdwenen baby\s opgegraven weer opvoering in de Schouwburg katwijk muziekbadplaats Mario kriek-Mirjam Verhoef li. vanMazijk opent vanavond Siebengewald zwijgt nu Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 11 juni 1963 Derde blad no. 30978 ft Het in februari door de Leidse gemeenteraad aangekochte schil derij van Jan Wellens de Cock met voorstellingen uit het leven van de Heilige Anthonius.. is door de heer f. C. Traas te Loc hem schoongemaakt en thans in de 16de eeuwse zaal van het museum ,De Lakenhal" opgesteld. Tussen de drieluiken van Lucas van 'UI Uyden en Cornelis Engebrechtsz komt de uitzonderlijke kwali- teit van het schilderij eerst goed tot zijn recht in de krachtige schildering der figuren, de rijke kleurenpracht en de boeiende har monie van het landschap met de voorstellingen. Zonder twijfel is dit schilderij één van de belangrijkste aanwin sten in de Nederlandse musea sedert de oorlog. Het werd ver worven uit een particuliere Nederlandse collectie met belangrijke steun van de Vereniging Rembrandt. Wenen hoorde „Die Haplie Sanghers" (Van onze correspondent in Wenen). In het kader van het huidige i Weense festival is het koor „Die Haghe Sanghers" zondagavond voor het eerst in de Stephansdom opgetreden. Tijdens een avond mis zongen zij onder leiding van Jos Vrancken de mis van Alphons Diepeiibrock. Na afloop werd het Te Deum van Marius Monniken- I dam ten gehore gebracht. Ofschoon de aartsbisschop van We nen. Kardinaal König deze plechtig heid oorspronkelijk had willen bij wonen. liet hij zich verontschuldigen, omdat hij per vliegtuig naar Rome moest vertrekken om aan de voorbe reidingen van het a.s. conclaaf deel te nemen. De kathedraal was druk bezocht, j niet alleen door een groot aantal Ne- i derlandse toeristen, maar ook door Weens publiek. dat vooral de muziek I van Diepenbrock buitengewoon wist I te waarderen. Vanavond treedt het koor in de concertzaal van de Mu- sikverein op. R. PH. O. CONCERTEERT OP STRAATSBURGFESTIVAL Vrijdag a.s. zal het Rotterdams Philharmonisch Orkest naar Straats burg vertrekken, waar in het kader 1 van het Festival van Straatsburg twee concerten zullen worden gege- j ven. Deze reis werd mede mogelijk gemaakt door een financiële bijdrage j van het Anjerfonds. Zaterdag 15 juni concenteert het orkest onder leiding van Franz-Paul Decker, waarbij het volgende pro gramma wordt uitgevoerd: Hindemith Symfonie „Mathis der Maler" Brahms vioolconcert, solist: Hcn- ryk Szeryng, Dvorak Achtste Symfonie. Advertentie ongerept en zuiver...zo spreekt de natuur ook inKIAG Ned. Dans Theater te Parijs R lu kader Holland Festival Jkal t „Nathan der Weise" van Lessing, het toneelstuk, dat zaterdag avond a.s. in het kader van het Holland Festival in de Leidsche Schouwburg door de Toneelgroep Centrum in de Nederlandsche bewerking van Hans Roduin en onder regie van Vladek Scheybal wordt opgevoerd, is het klassieke stuk over de vriendschap. Het is Nathan s wijsheid dat hij bereid is zijn waarheid prijs te geven voor de vriendschap. In het conflict waarin menselijkheid en vriend schap met een vermeende waarheid kunnen komen, ligt de drama tische spanning van het stuk. Derde volkszangweek Van maandag 11 november t.m, zaterdag 16 november wordt, onder auspiciën van de Ned. Ver. voor Volkszang de derde volkszangweek gehouden. Op het programma staan o.m. een nationale luisterwedstrijd, mogelijk in samenwerking met de radio, ccn reportage van zingende kinderen uit de provinciale hoofdsteden en Am sterdam en een sluitingsavond in Groningen. De opening van de week met een groot promenadeconcert hoopt de vereniging in Utrecht te kunnen doen geschieden. De volks zangweek zal in het teken van de nationale herdenking 18131963 staan. Verdere activiteiten van de vereniging zijn: op 18 september „de dag der ongeveer 80-beiaarden" in heel Nederland, in samenwerking met de Nederlandse Klokkenspel vereni ging. met vermoedelijk als besluit een beiaardconcert, uit te zenden door de radio. Voor de jeugd is aan deze dag een wedstrijd verbonden. Op dezelfde dag houdt de vereniging in ..Musis Sacrum" te Arnhem haar ..toogdag". Bij Kumanovo in Macedonië zijn tijdens een hevig onweer vier vrouwen door de bliksem gedood en werden verscheidene anderen gewond. De blik sem sloeg in een boom waaronder zij schuilden. Godfried Efraim Lessing, geboren 1729 en gestorven 1781, heeft zijn „dramatisch gedicht", zoals hij „Na than der Weise" noemde, geschreven nadat hij als rationalistisch pamflet tist in conflict gekomen was met de kerkelijke en burgerlijke overheden en een publikatieverbod over theolo gisch-wijsgerige onderwerpen tegen hem was uitgevaardigd. Een jaar later, twee jaar voor zijn dood, publiceerde hij zijn militante geloofsbelijdenis „Nathan der Weise". Bjj de verschijning brak een storm los. De Leipziger theologische faculteit wilde het stuk laten verbieden, in Frankfort mocht het niet verkocht worden, maar Goethe sprak er zijn bewondering voor uit: „Moge de daar. in uitgesproken gevoelens van ver draagzaamheid en vergevingsgezind heid de natie een even heilig als dierbaar pand blijven". Honderdvijftig Jaar heeft de naüe onafgebroken naar Lessing's Nathan kunnen luisteren, tot zij na 1933 an dere panden verkoos. Sindsdien heeft het dramatisch gedicht door de woorden van de Patriarch: „Het maakt niets uit, de jood moet bran den", een extra tragisch accent ge kregen. En toch is deze karikatuur van de bekrompen onverdraagzaam heid in Nathan's volstrekt tegenbeeld door Lessing's geniale spot en humor «ven dodelijk als grotesk neergezet. Veel meer dan een tragedie blijft Lessing's Nathan daarom een blijspel, wat al door Schiller werd uitgespro ken die het stuk in een eigen bewer king liet opvoeren De Nederlandse bewerking is een enigszins vereenvoudigde weergave van de originele handeling, reeds door Schiller in 1801 en voor het laatst door de emigrant Ferdinand Bruckner in 1957 in het Engels be werkt. Vooral van de laatste is bij de bekorting een dankbaar gebruik ge maakt. In de Nederlandse bewerking is in vorm en woordkeus de nadruk blijven liggen op de gedacht en wereld van de Duitse „Aufklarung", waarin Lessing als een overgangsfiguur naar voren komt. Daarbij ls doorlopend de vijfvoetige jambe toegepast, de enige vorm die deze ..dramatische Dich ting" recht kan doen, door Lessing in zjjn Nathan voor het eerst in de Duitse dramatiek toegepast en door Goethe en Schiller nagevolgd. In het stuk treden de volgende ac teurs en actrices op: Henny Orri tDaja), Guns Hermus (Nathan), Ann Hasekamp (Rachel). André van den Heuvel (Tempelier), Gerard Hart kamp (Lekebroeder). Luc Lutz (Sala- din) en Peter Aryans (Patriarch). Het gezelschap van het Ned. Dans Theater is gisteravond per bus uit Parijs teruggekeerd in Den Haag. Tijdens het verblijf van een week werden in het Theater Sa- Op 16 juni dirigeert Eduard Fljpse rah Benihurd ter gelegenheid van een uitvoering van Mahler s „Das f Lied von der Erde" met medewerking het tiende festival van het Thea- van de solisten Genevière Macaux tre des pations vyj voorstellingen en Kan Neate. gegeven^ waarvan de eerste twee galavoorstellingen waren. Uitgevoerd werden van Hans van Manen de balletten „Concertino". „De maan in de trapeze". „Klaar af" en „Voet bij stuk" van Glen Tetley, de balletten „birds of sorrow" en „Pierrot Lunière" van Benjamin Har- karvy „Het septet" en een integrale uitvoering van de „Cirmina Burana" van Carl Orff in de choreografie van John Butler. Ondanks het feit dat het ministerie van O. K. en W. slechts 50'- van de aangevraagde subsidie heeft ver strekt, zal de tournee waarschijnlijk geen extra tekorten opleveren. Dit is volgens het theater te danken aan de grote toeloop van het Franse publiek en verlaging van de salarissen der medewerkenden. Portret van Frans Hals Dinsdagavond 18 juni a.s. zal in het Rembrandtheater aan de Grote Markt te Haarlem de eerste verto ning plaatsvinden van de film „Por tret van Frans Hals" van Frans Du- pont. Bescherming van O kunstwerken De christendemocratische Bonds dagafgevaardigde Ewald Bucher heeft de Duitse minister van Justitie een brief gezonden, waarin hy aan dringt op het uitvaardigen van een wet ter bescherming van kunstwer ken met name in kerken onderge brachte. tegen diefstal. De kunst handelaren zouden lijsten van aan gekochte werken moeten aanleggen en in geval van twijfel de herkomst moeten nagaan. Bucher wyst er op dat vele geeste lijken vanwege kunstdiefstallen van de laatste maanden hun kerk met, meer bulten de uren der godsdienst oefeningen durven open te houden. De dieven hebben het vooral voor zien op afbeeldingen van heiligen in de kerken, die als decoratie van woonhuizen tegenwoordig nogal ge zocht zijn. Alleen reeds in Beieren zijn sedert 1958 meer dan 500 kunstwerken uit kerken verdwenen, waarvan de meeste spoorloos. Een opzienbarend geval was de diefstal van de uit de 16de eeuw daterende „Maria im Rosenkranz" van Tilman Riemen- schneider uit een bedevaartskerk bij Volkach, welk beeld door bemidde ling van de redacteur van een tijd schrift voor 100.000 mark van cl® dieven werd teruggekocht. Voor de eerste keer in de ge schiedenis van het Amerikaanse tennis bevindt zich een neger in de heren-ploeg voor Wimbledon, name lijk de 19-jarige Arthur Ashe, Reeds eerder speelde voor de V.S. op Wim bledon een negermeisje, namelijk Althéa Gibson, die in 1957 en 1958 het dames-enkelspel won. De Belg Emile Waf flard heeft ongeslagen het Europese kampioen schap anker-kader 71/2 voor pro fessionals behaald met een algemeen gemiddelde van 30.terwijl hij in zijn slot partij tegen de Fransman Marty tot een hoogste serie van 311 kwam. (Van onze corespondent in Londen) Hoewel de Engelsen grote minnaars zijn van Amsterdam, is de j Nederlandse hoofdstad in Engeland nog altijd onvoldoende be kend. omdat onze toeristenpropaganda op dit punt helaas tekort schiet. Daarom valt het toe te juichen dat de bekende Amsterdamse kunstschilder Mario Kriek, lid van de Onafhankelijken. zijn om vangrijke collectie aquarel n en gouaches hoofdzakelijk gewijd aan de unieke schoonheid van de Amsterdamse binnenstad, thans in Engeland tentoonstelt en wel in de Londense forensenplats Esher j in Surrey. Kriek bewijst met zijn hoogst gevoelige toets, dat het traditioneleheus geen verontschuldiging behoeft in een tijd. dat alleen het zuiver abstracte en vormloze schijnt mee te tellen. ..Eglise St. Julien le pauvre" (Parijs). Aquarel van Mario Kriek. Het actieve orgelcomité te Katwijk dat jaarlijks een dozijn orgel- en kerkconcerten organiseert heeft dit jaar ook weer een 13 tal orgel- en kerkconcerten op zijn programma staan. Vele malen is al ter sprake gekomen hoe het toch komt dat in Katwijk de concerten zo druk bezocht worden? Voor een deel is zulks te danken aan het organiserend comité dat de smaak van het publiek weet te peilen en daaraan de programma's op afstemt. Het tracht het publiek .,op te voeden" in de orgelmuziek. Dat deze zienswijze juist is blijkt wel uit het feit dat verzoeknummers worden gevraagd van orgelwerken die het vorig jaar voor het eerst wer den vertolkt en dusdanig aan sloegen dan men deze nogmaals wil horen. Ook dit jaar komt er 'n unieke reeks concerten die zeer zeker de aandacht zullen vragen en Katwijk de naam van „muziekbadplaats" doen toe komen. Vanavond wordt de reeks concer ten geopend door 29-jarige organist Rutger van Mazyk uit Blaricum. Deze is een neef van de bekende Rotterdamse zondagschoolleider-pre dikant van dezelfde naam. Rutger van Mazijk ontving lessen van Wim Kooij en op het conservatorium van Piet van den Kerkhoff. alsmede van Feike Asma. In een zeer aantrekke lijk programma zal deze organist te Katwijk debuteren. Het overige programma is als volgt samengesteld: dinsdag 18 juni: Chr. Haags kna penkoor o.l.v. Marius Borstlap en met medewerking van Piet Kraak aan het orgel en diverse solisten; dinsdag 25 juni: Feike Asma, Orgelconcert; dinsdag 2 juli Het gemengde koor „Halleluja" uit Katwijk aan Zee en het gemengde koor „Cantate Domi no" uit Noordwyk aan Zee o.l.v. Jo- han Admiraal. Orgelspel van Feike Asma; dinsdag 9 juli: Piet van Eg- mond, orgelconcert; dinsdag 16 juli: André Verwoerd, orgelconcert; zater dag 20 juli jubileumconcert in ver band met het 80-jarig bestaan der zangvereniging de Kon. Zangver. „Maastreechter Staar" oi.v. Martin Koekelkoren. Met medewerking van Maastrichts conservatorium koper ensemble. Peter Serpentie vleugel en orgel; Jessica Ernst sopraan; Piet Bom bassolo en diverse zangsolisten, dinsdag 23 juli Piet van Egmond. or gelconcert; dinsdag 30 juli Simon C. Jansen, orgelconcert; dinsdag 6 aug. Piet van Egmond. orgelconcert; dins dag 13 aug.: Feike Asma. orgelcon cert: dinsdag 20 aug.; Koos Bom, or gelconcert; dinsdag 27 aug.: Kerk- concert te geven door de Herv. Gem. Zangvereniging „Vox Jubilaris" uit Waddinxveen o.l.v. Marinus Egberts en Feike Asma orgel. Dit koor zal in verband dat het 2500 jaar geleden is dat het joodse volk de Babylonische ballingschap mocht verlaten een groot werk van de Franse componist Gournaud (Psalm 137) "Prés du Fleuve' 'ten uitvoering brengen. Alle concerten worden in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat gegeven en vahgen om 8 uur aan. behalve het concert van 20 juli, dat om 7 uur be gint. Bijzonder treft zijn „Rapenburg", de in enkele donkere vlakken weerge geven onnoemelijke tragiek van de afbraak van het oude Joodse kwar tier. In tegenstelling hiermee staat een andere vergane glorie, het „ge zicht op Veere. sterk, vol kleur en ruimtegevoel. Het Pariise kerkje St.- Julien le Pauvre. is een klaterende waterval van voorjaarsgroen. De 24-jarige Mirjam Verhoef uit Den Dolder, debuteert in de Wood stock Gallery In Londen met een ver bluffende collectie schilderijen en te keningen. „Ik schilder eignlijk pas een half jaar", zegt ze bescheiden. „Myn vader is entomoloog en ik ga mee op zijn reizen om te tekenen en te schilderen". Vooral Spanje en Por tugal hebben haar grote liefde. Ze werkte ook in Joego-Slavië en Zuid- Af rika. Binnenkort gaat ze naar Mexico, waar ze een beurs voor kreeg. Thans krijgt ze nog les van de be roemde schilder Stade. Ook Mirjam Verhoef vindt in het traditionele, maar allerminst afgezaagde, de vol doende sfeerrijlae en verheven ex pressie. zoals hl „De drie Koningen", een werk van grote directheid. „Alles dat beweegt trekt mij aan", zegt zij. Vandaar de paarden, de stierenge vechten, de tintelende lichtjes in de nacht". In Londen teken ik achter de coulissen van Covent Garden en voor al In pubs!" Soms moet Mirjam Verhoef zich nog losmaken van het al te acade mische, maar ei* bestaat geen twijfel aan haar talent. Zij studeerde aan de Gooise kunstacademie in Laren, in Kaapstad en in Perugia^ Oude schans, Amsterdam'\ Aquarel van Mario Kriek, Van onze Venlose correspondent! De stoffelijke reslen van de pasgeboren kinderen, die in Siebengewald spoorloos waren, zjjn terecht. De rich In arrest bevindende 54-jarige weren- bouwer uit Siebengewald heeft gisteren de plaatsen aangeweren, waar hit de kinderen begraven heeft. Om vier uur wees hy de plaats aan in de tuin achter zyn eigen woning. Tijdens de opgraving stonden zijn vrouw en kinderen achter de ramen te kijken. De man hield zich uiterlijk toen vrij goed. Het kindje lag vlak by de afrastering van de tuin en had ruim twee jaar in de grond gelegen. Er kon geen sectie meer worden ver richt. De man heeft toegegeven, dat het eerste kind slechts enkele uren geleefd heeft. Het tweede kindje werd onder IJsselsteijn opgegraven, terwijl de man hevig snikte. Het lag circa een halve meter onder de grond vlak bij een soort directiekeet. De man had het daar 's nachts heimelijk begraven. Dit land heeft meer dan een etmaai geleefd. Het werd twee maanden ge leden begraven. Sectie werd verricht door een gerechtelijk anatoom-patha loog in het ziekenhuis van Venrav De beide verdachten beschuldigen ei kaar: De vrouw zegt. dat de kinderen nog leefden toen zy ze aan haar vriend ter handstelde. De man geeft toe. dat hy ze in ontvangst heeft ge nomen. terwyl ze in doeken gewikkeld waren. Hij heeft zich echter niet overtuigd of de kinderen nog leefden dan wel dood waren. Hij heeft ze zon. der meer begraven. De man en de vrouw zyn vanmorgen naar het huis van bewaring in Roermond overge bracht. En nu zuügt de bevolking van Sie- benecwald l„ alle luien. Eerst gonsde net in het dorp van de wildste ge ruchten. die grotendeels waarheid d n/"!nlehb?al'un Zu aanlei. ding tot het onderzoek. Maar nu de b^'^te dingen aan het licht nïï flfko7,<"n- *HA)gt me„ als het graf Dat komt, volgenN de politie, omdat t1»'-"" h't ffrensdorp als en, ïrote familie vormen Fransen vinden stad van Azteken San Luis Potosi, ongeveer Ron Lm «order, van de lUd SJTl^ui' DirJmlH km' 31 'n n,°" "n belangrijk godsdienstig centrum geweest jjn De^archeo!1* d' stad Tan">">1' Wki 5hrh'' ran de sorbonne-unfrersiteit te Parijs, die de stad ontdekte, is met de opgravin gen begonnen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5