NOG ALTIJD VIS GENOEG! STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! kunst kAleiöoscoQp Anneke Grönloli zingt met symfonie orkest Betere betrekkingen van Bonn en Warschau Positie toonkunstenaar s thans minder onzeker Samenwerking amateurtoneel Maar oud-Sileziërs niet zo ongevaarlijk als Adenauer zei MOEDIGE CHAUFFEUR bericht 1 maart I860 Maandag 10 juni 1963 Vierde bladno. 3097 iie van privéleraar in het gedrang ij dc opening van de 83e algemene jaarvergadering: (in het 88e ver- hgsjaar) van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereniglng, gister in Ny- (n gehouden, heeft de voorzitter, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, vast- £jd dat er, sinds hij ongeveer 30 jaar geleden zijn intrede in het hoofd tor deed, in de positie van de toonkunstenaars in Nederland veel ten Ut ls veranderd. Door de talrijke gesubsidieerde muziekscholen en con- ftoria, de vele orkesten en door de opdrachten aan componisten is de van toonkunstenaar een veel minder onzekere geworden. Hiervoor is de overheid grote dank verschuldigd. Bernet Kempers vervolgde: ■tering is nog steeds mogelijk. irissen van de orkesten en je docenten liggen nog in vele jen te laag, voor de vakoplei- en de beste orkesten lijkt de •ing van leerkrachten bij het een redelijk punt van verge- De door overheidsopdrachten gestimuleerde muziekproduk- misschien iets afgeremd moe- irden door hogere honoraria minder opdrachten. Dat de „^verenigingen zich zo weinig de eigentijdse symfonische Ne- ndse muziek gelegen laten lig- is. aldus spreker, beschamend. Ie steeds groter wordende kloof n de meest progressieve muziek e executant, meer in het bijzon- de muzikale dilettant zag hij een fu* voor beiden, in het bijzonder het muziekmaken. het spelen. >or de ruime subsidiëring van muziekschoolonderwys, dreigt de muziekleraar in het gedrang te ii. Ook deze belangrijke groep den duur door de overheid ind moeten worden. Het ls on- k dat de particuliere muziek - ir met zjjn eigen belastinggeld ncurreerd wordt door de ten ge- e van de subsidies goedkope n;u- scholen. »r gemeenschappelijke leerlin- litvoeringen van privé muziek- en wordt een goede propaganda regen, door van verenigingswege gelde aanpassing van de lesgel- aan de kostenstijging van het nsonderhoud wordt geleidelijke (schappelijke achteruitgang voor komen. Voor pedagogische studie dagen wordt het contact met nieuwe stromingen onderhouden. Hoe be langrijker deze groep zich manifes teert, hoe groter de kans wordt dat eenmaal de overheid zal inzien dat zij ook tegenover het privé muziek onderwijs een taak en een plicht heeft, zo besloot prof. Bernet Kem pers zijn openingsrede. Arie J. Keijzer won orgelconcours Bolsword Het nationaal orgel-improvisatie concours, dat dezer dagen onder grote belangstelling in de Martinikerk te Bolsward werd gehouden, is gewon nen door Arie J. Keijzer uit Middel- harnis. De koraal prijs, aan dit orgel- concours verbonden werd hem even eens toegekend. Een vijftal jonge organisten, die bij een voorselectie in Utrecht daartoe waren uitgekozen, hadden in Bols ward de kans om eerste te worden in dit concours, dat enig in Europa is. Overigens moet de manifestatie te Bolsward worden gezien als een voor bereiding voor jonge Nederlandse kunstenaars op het internationaal orgel-improvisatieconcours dat de volgende maand in Haarlem zal wor den gehouden. De jury bestond uit de heren Piet Kee. George Stam en Louis Toebosch. De thema's voor deze improvisatie- wedstrijd waren gecomponeerd door Jan Mul. De prijs bestond uit een zilveren noot, die ten stadhuize in Bolsward aan de winnaar werd uitge reikt. DRUM Graficus Cor de Wolff overleden zijn woning in Amsterdam is eren, tengevolge van een hart- val. op 74-Jarige leeftijd overleden bekende graficus en kunstschilder de Wolff. tor de Wolff, die op 18 april 1889 in Idelburg werd geboren, wilde als graag kunstschilder worden, de strenge opvattingen van zijn tr verzetten zich tegen dit plan. begon wel als schilder, maar dan knechtje van een huisschilder. >r avondstudie slaagde Cor de Iff erin toegelaten te worden tot Kunstnijverheidsschool in Haar- h. waar Chris Lebetu zijn leer- ester was. Later bezocht hij de jterdam.se Academie en studeerde ook aan enkele kunstacademies in reland en België. Hij deed nog kmen voor leraar m.o. maar hij [koos tenslotte het bestaan van de pjbuiter". Cor de Wolff behoorde de oorlog tot de oprichters van populisten" een groep schil- sdie inspiratie bij voorkeur zocht het vrolijke volksleven. Hij ves- le zich in 1927 in Amsterdam, ot de tweede wereldoorlog genoot vooral bekendheid als kunstschil- batikker en decoratief ontwerper, ier meer van een muurschildering het gebouw van de GG en GD in isterdag. Na de oorlog verrichtte e, zeer sterk op de literator Lsrael erido lijkende kunstenaar vrijwel sluitend grafisch werk. lij werd een van de vooraanstaan- grafi.se he kunstenaars van ons ld. In vele musea hangt het werk hem en er werden geregeld expo- ies gehouden. lor de Wolff, die veel jongeren pireerde en tot steun was. wordt nderdag ter aarde besteld op de (raafplaats „Buitenveldert" in Am- rdam (om 11.45 uur» na een rouw- nst in de R.-K. Kerk aan de Ad- raal de Ruyterweg. Anneke Grönloh, Willeke Al- berti en vele andere idolen van het Nederlandse ..Tienagerspu- bliëk" zijn gistermiddag in Haar lem solisten geweest bij het Noordhollands Philharmonisch Orkest in Haarlem. De stoelen waren voor deze gelegenheid uit het Haarlemse Concertgebouw gehaald, zodat er voor 1600 Antiekbeurs van 20 jtuii - 13 juli Van 20 juni tot en met 13 juli wordt in het museum ..Het Prinsen hof' te Delft de 15e oude kunst- en antiekbeurs gehouden. jeugdige muziekliefhebbers een plaats was. De dirigent Henri Arends had de Nederlandse jeugd uitgeno digd een concert te bezoeken met een programma dat op ver zoek van de jongeren was samengesteld. „Hartewens concert" was de titel van het gebeuren ,dat de jeugd ge boeid heeft van drie tot zeven uur. Zowel door het klassieke als voor het populaire gedeelte hadden de bezoe kers grote belangstelling. Henri Arends en de musici hadden plezier in het zo goed geslaagde concert. Solisten en ensembles die aan dit gebeuren deelnamen waren: Willeke Alberti, The Blue Diamonds, Henk Driessen, Anneke Grönloh. Hans Hen- kemans, Aafje Heynes, het trio Pim Jacobs met Rita Reys, Herman Krebbers, Johnny Lion en The Jum ping Jewels, Rob de Nijs en zijn Lords. André Presser, Joop Stokker- man en Emmy Verhey. Tien torens luiden Tijdens de landdag van de Ned. Amateur Toneel L'nie (NATU). welke Hrill^lltl Fpfitlvfll 111 in Veendam en Ter Apel werd r. j nüUdllU TUSindl III houden, heeft de voorzitter van de I Unie. mr. P. Clevertnga er zfjn vol- doening over uitgesproken, dat de NATU en het Werkverband Katho- i liek Amateurtoneel (WKAi binnen afzienbare tijd nauwer gaan samen werken om de repertoire- en spelpeil verbetering van het Nederlandse Amateurtoneel doeltreffender en in tensiever ter hand te nemen dan tot dusverre het geval was. lubens' „Mystieke Jaif 77 J huwelijk" op reis fan onze correspondent in Brussel). Een van Rubens naar opper- 3EN1 akte grootste schilderijen, „Het ,ndi iystieke huwelijk", dat 5 meter J hij 3 meter 96 meet, is in de >0( icht van zaterdag op zondag van tl museum te Antwerpen naar I et Paleis voor Schone Kunsten Brussel vervoerd. Het schilderij I oort thuis in de St.-Augustinus- erk te Antwerpen. Sedert de res- I matie van 1960 hangt het ech- v, in afwachting van het her- I tellen van het nogal bouwvallig I jerkgebouw, in het museum. IJ [Men heeft de bronzen deuren daar- Kn moeten demonteren evenals die tn het Paleis voor Schone Kunsten. We deskundigen op het gebied van museumwezen hadden vorige week ?en het transport van het schilde- in i geprotesteerd doch de wie instan- W es zoals de kerkvoogdij, de bisschop Antwerpen, de gouverneur van e provincie en het ministerie van chone Kunsten hebben het protest kast zich neergelegd.. Het transport is goed verlopen. Op plaatsen in tie beide steden heeft ten de draden van de trams op eni- plaatsen moeten wegnemen. Het ransport werd begeleid door de mo- orpolitie. Het schilderij was voor 100 miljoen «anken (circa 7.25 miljoen gulden) frzekerd. Het zal te Brussel worden eèxposeerd op de tentoonstelling „De in de stad", waar 12 Europese landen een keuze uit hun kunstbezit ^len laten zien. Orgelbouwers congresseren In Londen wordt van 10 tot 15 juni fn congres gehouden van de Inter national Society of Organbuilders. Ongeveer 100 orgelbouwers uit de hele *ereld nemen aan het congres deel. •[oorzitter van de organisatie ls de Nederlandse orgelbouwer D. A. Flen- bop uit Zaandam. Op de congresagenda staan voor- Krachten van vooraanstaande figu ren uit de internationale orgelwereld De heer Cleveringa gewaagde even eens van zijn vreugde over de con tacten die op internationaal niveau I tussen de toneelorganisa ties groeiende zijn. Met name memoreerde hij de samenwerking tussen NATU en WKA enerzijds en de drie Nederlands talige organisaties in België ander zijds. Deze samenwerking heeft ge resulteerd in de stichting van het comité amateurtoneel België-Neder- land. Door de samenwerking in dit comité acht de heer Cleveringa het mogelijk binnenkort, te komen tot een culturele integratie van het amateur toneel in Nederland en Vlaanderen. Een integratie die hy als een wezen- ïyke bijdrage ziet voor de verstevi ging van het algemeen Nederlandse cultuurpatroon. Tydens de landdag hield ook Ton LUtz een inleiding. De dag werd be sloten met een opvoering van het toneelstuk „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus door het Winschoter liefdadigheidstoneel. Vergadering Ver. van Letterkundigen O Ter gelegenheid van de herdenking van Louis Couperus' honderdste ge boortedag, heeft de Vereniging van Letterkundigen zaterdag haar jaar vergadering in het gebouw Op Gou- 1 den Wieken in Den Haag gehouden. Prof. dr. Garmt Stuiveling leidde de büeenkomst en besprak de nood zakelijkheid van de auteurswether- ziening en van de verbetering betref- fende de positie der vertalers, waarna 1 hy de wens uitsprak, dat er door krachtige samenwerking een tehuis voor bejaarde kunstenaars tot stand zal kunnen komen. Het schrjjvers- protest heeft vele problemen naar vo ren gebracht, waaronder dat van het uitleenrecht in de openbare biblio theken tot de meest actuele behoort. Met inachtneming van een minuut stilte herdacht de vergaderuig de drie leden die in het afgelopen jaar zijn overleden, te weten: Maria Dei-mout, Maurits Dekker en David de Jong. Nadat bekend was gemaakt dat aan Manuel van Loggems toneelwerk: „Jeugdproces" de 1ste prijs was toe gekend en J. Sparreboom met een tweede prijs was onderscheiden, nam mevrouw Emmy van Lokhorst na 25 jaar secretaresse van de vereniging te zyn geweest, afscheid van het be stuur. hetgeen gepaard ging met har- telyke toespraken en bloemen. Haar plaats wordt nu ingenomen door mevrouw J. van de Raa. Daarop hield wethouder mr. M. Vroiyk in de hal van het Gemeentemuseum een korte causerie tot de leden over de betekenis van Louis Couperus, waar na de fraaie expositie langdurig werd bezichtigd. De eerstvolgende bijeenkomst van de Vei-eniging van Letterkundigen is I vastgesteld op 21 maart 1964 te Rot terdam. Op 15 juni van 20 tot 21 uur zal het begin van het Holland Festival 1963 worden ingeluid met carillon- concerten van tien torens in Neder land. Op de Martinitoren te Groningen speelt beiaardier Jacob Everts, de Grote Toren te Zwolle wordt be speeld door Leon van de Eyk, de toren van de Ned. Herv. Kerk te Wageningen door Anton van Ooik, de O.L. Vrouwetoren te Amersfoort door Wim Franken, de toren van de Ned. Herv. Kerk te Nykerk door Jan van Alphen., de Raadhuistoren te Hilversum door Peter Bakker, de Domtoren te Utrecht, door Chris Bos, de Stadhuistoren te Leiden door Rien Ritter, de St.-Jacobrtoren te 's-Gra- venhage door Henk Herzog. de Lau- renstoren te Rotterdam door Leen 't Hart, de St.-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch door Sjef van Bal- kom. De Amsterdamse Westertoren wordt op 3 juli (van 20 tot 21 uuri bespeeld door de Belgische beiaardier André Wagemans uit Tienen en op 10 juli 'eveneens van 20 tot 21 uur» door de Nederlandse beiaardier Jaap van der Ende uit Schoonhoven. Schilder Villon - 88 - overleden De Franse kubistische schilder Jac- ques Villon is gisteren oo 88-jarige leeftyd in Parys overleden. Villon, wiens werkelijke naam Gaston Du- champ was, verzorgde eerst spotpren ten voor verscheidene kranten maar Ze zitten er weer, de vissers. Aan het Kager- of Braasse- mermeer. aan vaarten of slo ten, wA&r dan ook. Van 1 Juni af. Een enkele clandestiene henge laar zat er op gevaar van een proces verbaal, al een dag eerder om zich toch vooral niet de kaas van het brood te laten eten. De ware hartstocht heeft hen weer te pakken. Als er aan de dobber wordt ge rukt, zyn ze als een kind zo blij en als ze ophalen, is de vreugde niet te temmen. Het volgend ogenblik spartelt het slachtoffer groot of klein in de emmer of het net en wordt de trots van de hengelaar op z'n eigen kunde een tikkeltje groter. Met ver- en bewondering volg ik de verrichtingen van de doodstil zittende mannen in hun bootje of aan de wallekant. Ze kunnen met dit spel uren lang bezig zyn, nét zo lang tot er genoeg byeen gegaard is voor een lekker maaltje. dat eerst goed in de pan gesudderd moet hebben, voordat het de tong van de rechtgeaarde vLsliefhebber kan strelen zoals het behoort. Maar dan wordt er ook gesmuld, dèt verzeker ik U! r^i traks komen weer de geweldige verhalen over enorme karpers en snoeken, die uit de wateren rond Leiden zijn opgehaald. Dat ze er zyn heb ik nü al kun nen constateren. Soms steekt er een voor een se conde zijn kop omhoog om te to nen, dat ie wacht op het ogenblik waarop het iemand lukt hem naar boven te halen. Zy. die deze zomer op de loer gaan liggen, strooien nu al zoete koek in het rond in de hoop. dat ze er op af komen stormen. Maar de vissen zyn ook niet van gisteren en er is héél wat stuurmanskunst voor no dig, om zulke kanjers van beesten op het juiste moment in de boot te doen belanden. De goede visser staat echter voor niets, hy is even sluw en slim als de vis zelf en dikwyis nóg slimmer, zo dat hy er altyd wel een aan zyn hengel weet te krijgen. ag na dag zitten ze daar. In barre zon of zware regen. Een beetje uitkyken naar de goede weersgesteldheid is 't wèl en wie in de loop der jaren in dit. op zicht de nodige ervaring heeft op gedaan, is een streepje op de ande ren vóór. Maar „weer of geen weer": de visser is ook deze zomer op z'n post en kan z'n hart aan z'n geliefde sport ophalen. Er is gelukkig vis in overvloed en iedere visser weet er graag weg mee! FANTASIO legde zich later geheel op het schil deren toe. In 1950 werd hem de Car negie- prys toegekend In 1956 kreeg hij de grote prys van de Biennale van Venetië. (Van onze correspondent in Bonn) Op een reünie van Sileziërs in Keulen zei Bondskanselier Ade nauer gisteren, dat de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen in een betere sfeer zijn gekomen. De Westduitse handels vertegenwoordiging in Warschau moet langzaam en voorzichtig worden uitgebouwd tot een politieke vertegenwoordiging, aldus de kanselier. Ook de Westberlijnse burgemeester. Brandt, sprak gis teren voor de 100.000 samengestroomde ex-Sileziërs. Hij zei dat een verzoening tussen Polen en Duitsers pas mogelijk zal zijn, als een vredesgrens tussen beide volkeren overeengekomen is. en excursies naar de meert, repre sentatieve Engelse orgels. De Engelse orgelbouwer Herbert Las French Nor man leidt het congres. President Kennedy, die op 26 juni een bezoek zal brengen aan West-Bedijn. zal ook in de ge legenheid worden gesteld een blik oeer de muur te werpen. Hiertoe is op het ogenblik een podium in aanbouw in de omge ving van de Brandenburger Poort. T.v.-reporter lastig gevallen Adenauer richtte zich In zyn rede niet klem tot het buitenland. Nie mand moet het verkeerd opvatten, zo zei hij, dat er elk jaar in de Bonds- remioliek reünies worden georgani seerd, die tot doel hebben oude ken nissen en vrienden weer te zien en herinneringen aan het land van her komst op te frissen. Er is geen sprake van dat dergelijke reünies een revanchistisch karakter hebben meende de kanselier. Wraakneming Is niet het doel van de verdrevenen uit de voormalige Duitse gebieden in het oosten. Moskou en Warschau be hoeven dan ook geen wantrouwen te koesteren. De Sileziërs, voor een groot deel gestoken in hun traditionele kleder drachten, gaven gisteren echter zelf een slecht voorbeeld van hun door Adenauer als ongevaarlyk afgeschil derde mentaliteit. De televisie-reporter Jörgen Neven- Dumont. die opnamen maakte van de reünie, werd namelyk door spreek koren en zelfs handtastelykheden en bedreigingen gedwongen zich onder bescherming van de politie te stellen en het terrein in Keulen te verlaten! Reden voor deze Silezische antipathie tegen Neven-Dumont was diens televisie-reportage „Polen in Bres- lau", die enige tyd geleden door het eerste Westduitse televisie-program ma werd uitgezonden. In deze repor tage toonde Neven-Dumont niet alleen aan. dat het leven in de voor malige Oostduitse, maar nu Poolse gebieden, niet zo treurig en armoedig is als men in West-Duitsland graae wil doen geloven, maar ook legde hy nadruk op het Poolse karakter van deze gebieden, sinds de Polen er de overgrote meerderheid van de bevol- Koelbloedig reed de 25-jarige Boris Baslenko zondag zijn bran dende vrachtwagen de Zwarte Zee in om een explosie van 300 liter benzine, die veel slachtoffers had kunnen maken, te voorkomen, zo meldt Tass. Toen Maslenko het vuur ont dekte, stond reeds een groot teel van zijn wagen, gevaarlijk Licht in de buurt van de brandstof tanks, in brand. Verscheidene mensen riepen hem toe, te vluch ten. Hij volgde deze raad echter niet op, zette zich weer achter het stuur en reed in volle vaart door de straten van Odessa in de rich ting van de Zwarte Zee. Net op het kritieke moment, toen de cabine al brandde en het stuur heet werd, reed Maslenko de wagen het water in. Hij kon zich onder water uit de cabine bevrijden waarna hij door te hulp geschoten mensen aan wal werd gebracht. Hoewel zijn kleren totaal ver schroeid ivaren had de moedige chauffeur geen enkele brandwond opgelopen. Alleen een diepe snij- wond hied hij aan het avontuur over. Jongen (18) na ruzie verdwenen De 18-Jarige Joop Wuts, aoon van de burgemeester van de Noord-I im- burg.se gemeente Kessel. is sedert verleden week woensdag spoorloos verdwenen. Hy had toen kort tevo ren moeliykheden gehad op school in Blerick. waarna hy even later in enigzins overspannen toestand de ou derlijke woning had verlaten. De scholier heeft amper geld by zich en vertrok met slechts een pakje bo terhammen. Hy is in het bezit van een geldig paspoort en heeft zich tegenover andere jongens op school wel eens uitgelaten, dat hy plannen had om ooit eens een keer raar Australië te gaan. Thuis dacht men dat de Jongen helemaal geen avontuuriyke aanleg heeft. Desondanks is Interpol *n de havenpolietie in Rotterdam en Amsterdam ingeschakeld. king vormen De reportage van Neven-Dumont maakt daardoor een realistischer indruk dan de woorden die burgemeester Brandt in Keulen sprak Hy beweerde namelyk dat men de Pelen duideiyk moet maken dat de Oder-Neisse-linie als Duitse oostgrens door Duitsland niet ge accepteerd wordt, een opmerking die kenneiyk ten doel had de merendeels CDU-stemmende verdrevenen uit de oo3teiyke gebieden voor Brandts socialistische party te winnen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11