Voodtoestand in oerig Lexington afgekondigd Man wurgt hospita RUIMTEVAARDERS DROMEN NIET Lemnitzer uit bedenkingen tegen de plannen van Washington Westduitse wapenhulp aan Afrikaanse staten Uitstel van dienst voor onderwijzers blijft erg beperkt ZONNIG j Mr. Stikker geopereerd Flim WEERBERICHT van Egmond Bondgenoten niet ingelicht (§t ïc/ QfÜht tws gericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 JUNI 1963 ■CMi. No. 30978 DAGBLAD (cteur: E A. E. van Dishoeck pfdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De burgemeester van de Lexington de Amerikaanse stad iar donderdagavond een blanke werd doodgeschoten bij een tsing met neger-betogers heeft de noodtoestand afgekondigd de staatspolitie van Noord-Carolina te hulp geroepen. Hij ed een beroep op zijn stadgenoten 's avonds niet op straat te rschijnen, samenscholingen in het centrum te vermijden en bij- nkomsten te schorsen, totdat de gemoederen weer tot rust zijn jkomen. De toestand in Lexington is thans zeer gespannen. Amerikaanse vlaggetjes en borden paradeerden, werden naar de markt hallen gebracht. Een groep van 21 negers die een „blank" park binnen wandelden, werden eveneens opge sloten. Twee blanken, gearresteerd tijdens de bloedige onlusten rondom de uni versiteit van Mississippi in september 1962, zijn gisteren in Oxford door een geheel uit blanken samengestelde jury onschuldig verklaard. 'Twee van de gearresteerde gerbetogers hebben inmiddels -- egegeven met een pistool te bben geschoten op de blanke enigte, die hen van een 2.000 an sterke groep negers in het ntrum van Lexington had af scheiden en vervolgens aan- el. Zij houden echter vol. dat j over de hoofden van de blan- :n hadden gevuurd. De stad Jackson in Mississippi Amerikanse staat waarvan gezegd g "ordt, dat de rassenscheiding er jrenger is dan ergens anders htjnt vastbesloten de strijd tegen p beffing der rassenscheiding voort t zetten. De vorige week al hebben tedeiyke autoriteiten twee grote arkthallen laten inrichten als „con- entratiekamp" en niemand kan [gen dat ze niet worden gebruikt, i de lopende band worden neger- igers gearresteerd. Negers die met De vondst van twee ontzielde-licha- nen heeft gistermiddag een drama an het licht gebracht, dat zich ver- loedelijk tijdens de pinksterdagen eeft afgespeeld. In een tweekamerwoning in het msterdamse Tuindorp-Watergraafs- leer heeft een 69-jarige man. Zijn f-jarige hospita gewurgd en daarna e hand aan zichzelf geslagen. Het was buren opgevallen, dat de anarie van de vrouw, die in een ooi voor het raam stond, zich zeer isteloos gedroeg en dat enige kle- ingstukken aan de waslijn bleven angen, terwijl de bewoners zich iet vertoonden. Gistermiddag stapte aast wonende schoenmaker, de heer >e Jong, over het tuinmuurtje. Toen lij door de keukendeur naar bin- len keek. zag hij tot zijn ontzetting e vrouw levenloos op de vloer lig- en. Verderop vond hij het eveneens ntzielde lichaam van de man. De politie heeft een medisch onder hoek. gelast om het juiste tijdstip vast te stellen, waarop de dood is Ingetreden. De man was twee jaar geleden als kostganger bij de vrouw gekomen. Volgens de buren was de verhouding tussen de beide bewoners aanvanke lijk goed, al was er wel eens onenig heid over het feit. dat de kostganger In de kamer rookte. De laatste tijd w as er meermalen ruzie ofschoon de man nog onlangs de woonkamer had geschilderd, had hij laten weten een Snder kosthuis te zullen zoeken. Advertentie NU REEDS VOOR 79.— zo'n echte Philips Portable Vorderingen De burgemeester van de stad Greensboro, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, heeft gisteren me degedeeld dat hij, na een bespreking met de voornamste plaatselijke lei ders op handels- en industrieel ge bied, heeft besloten een algehele op heffing der rassenscheiding in alle handelsondernemingen van zijn stad te gelasten. Het „Congres voor de ge- EGYPTISCHE LUCHTAANVAL IN SAOEDIE De Egyptische luchtmacht heeft twee steden in Saoedi-Arabië gebombar deerd. zo heeft Radio-Mekka be kendgemaakt. In een communiqué van het Saoedi- Arabische ministerie van Defensie wordt gezegd, dat donderdagmor gen in alle vroegte drie Egyptische Iljoesjins de stad Najran bombar deerden. Enkele uren later deden deze toestellen opnieuw een aanval op de stad. Bovendien bombardeer den tezelfdertijd twee Migs en één Iljoesjin de stad Khamis Moesjait. Volgens het ministerie zijn een aan tal huizen, een moskee en een zie kenhuis verwoest. Er zijn veel men senlevens te betreuren en er is zware materiele schade aangericht. De consequenties van dit misdadige optreden zijn geheel voor rekening van Egypte, aldus het communiqué. Najran ligt ruim 200 kilometer van de Rode Zee, dicht bij de grens met Jemen. Te Khamis Moesjait, 250 kilometer ten noorden van Najran, bevinden zich een vliegveld en een Saoedi-Arabisch garnizoen. Formateur vraagt meer inlichtingen De kabinetsformatuer dr. W. L. P. M. de Kort heeft gisteren elk der mi nisters van het demissionaire kabinet schriftelijke inlichtingen gevraagd. Van een aantal bewindslieden heeft I hy al antwoord ontvangen. Van de overigen verwacht hy dit begin vol gende week, zo heeft de Ryksvoor- lichtingsdienst meegedeeld. ïykheid der rassen" gelastte daarop onverwyld alle betogingen, die te Greensboro tegen de rassenscheiding zouden worden gehouden af. Negers en blanken hebben tydens een vergadering in Los Angeles be sloten tot oprichting van commissies die beschuldigingen zullen onderzoe ken volgens welke in deze stad niet- officieel rassenscheiding wordt be dreven. De commissies, die de toe stand op het gebied van huisvesting werkgelegenheid en onderwys gaan onderzoeken, zullen binnen tien da gen verslag uitbrengen. Leden van het „Congres voor de geiykheid der rassen" postten by een hotel in Los Angeles, waar president Kennedy tydens een diner van de Democratische Party het woord zou voeren. De demonstranten droegen borden mee waarop de president werd gevraagd „de morele leiding op zich te nemen om deze nachtmerrie op het gebied van het rassenvraag stuk te beëindigen". Kennedy landde echter per helikopter op het dak van het hotel en hoefde dus het kordon rond het hotel niet te passeren. Amerikaanse geleerden maken zich bezorgd over het ontbreken van dromen in de slaap van ruim tevaarders, zo heeft dr. W. R. Adey van het instituut voor her senonderzoek en het ruimtevaart laboratorium te Los Angeles gis teren op het ruimtevaartsym posium in Warschau meegedeeld. Majoor Gordon Cooper die de vo rige maand in zyn cabine 22 banen om de aarde beschreef, had gemeld dat hij was ingeslapen maar dat hy zich niet kon herinneren, gedroomd Een vrolijke foto van het vro lijke bezoek, dat Prinses Beatrix gisteren bracht aan de Oude Ijs- selstreek de omgeving rond Doe- tinchem. Haar eerste doel was het reactiverings- en verpleeg- centrum voor langdurig zieken ..Den Ooiman waar een van de patiënten, mej. M. van Arkel zoals dit plaatje laat zien haar deed schateren van het lachen. Daarna bezocht de Prinses de Benedictijner Abdij ,.St. Willi- brord'' in Slangenburg, waar zij ook de lunch gebruikte. In de middaguren bracht zij bezoeken aan de plaatsjes Westendorp, Varsseveld. Lllft, Sinderen. Nieuwdorp en Terborg. te hebben. Dr. Adey verklaarde gisteren dat het belangrijk is dat ruimtevaarders tijdens hun tochten dromen, omdat proeven hadden uitgewezen dat een droomloze slaap aanleiding kan ge ven tot geestelyke afwijkingen. Op aarde komen dromen gewoonlyk na vyf a zes uur slaap voor, aldus dr. Adey. Hierdoor worden de „geestelyke spieren" in voldoende mate geoefend. Ook Coopers mededeling, dat hy by het ontwaken had bemerkt, dat zyn armen recht vooruit zweefden baart de geleerden zorgen, zo zei dr. Adev. Dit zou een symptoom kunnen zyn van de „verstoring van het lichaams beeld" die veroorzaakt wordt door de toestand van gewichtloosheid. Bij langdurige ruimtevluchten zou dit de functies ernstig kunnen schaden. Uit deze feiten, zo verklaarde dr. Adey, blykt de grote gevoeligheid van het centrale zenuwstelsel van de mens voor gewichtloosheid, en zowel Russische als Amerikaanse geleerden houden zich ernstig bezig met het be studeren van de biologische aspecten van ruimtevluchten. Mr. D. U. Stikker, secretaris-gene raal van de NAVO, heeft gisteren in het Walter Reedziekenhuis in Wash ington een breukoperatie ondergaan. In een NAVO-mededeling wordt ver der gezegd, dat er geen complicaties zijn geconstateerd. De patiënt heeft de operatie zeer goed doorstaan, al dus de mededeling. (Van onze correspondent in Parys) De Amerikaanse opperbevelhebber van de NAVO-legers in Europa, generaal Lyman Lemnitzer, heeft gisteren in een rede voor de parlementariërs van de Assemblee der Westeuropese Unie in Parijs, enkele reserves geuit met betrekking tot de plan nen van Washington tot oprichting van een multilaterale en met Polarisraketten uitgeruste kernmacht in NAVO-verband. De generaal sprak als zijn over tuiging uit. dat zo'n collectief kern wapen pas doelmatig militaire waar de oplevert wanneer naast marine vaartuigen ook onderzeeëers en tanks en ander materieel van de landmacht zouden worden ingescha keld. Of die kernmacht dan op mu- tilaterele of. zoals Engeland wil, mul- tinationele leest geschoeid zou zyn, scheen hem van zeer ondergeschikt belang. Hy noemde zich een voorstander van een dynamische strategie. De opperbevelhebber bevestigde echter dac er tot dusver nog geen enkele definitieve beslissing was genomen. In de debatten heeft voorts een nogal heftige woordenstryd tussen de Westduitse minister van defensie Von Hassel en de Franse secretaris generaal van de gaullistische U.N.R. Jacques Baumel, enig opzien ge baard. Von Hassel distantieerde zich in nauwelyks bedekte termen van de politiek-strategische stellingen van generaal De Gaulle, die het voor Frankrijk nodig acht over een eigen nationaal atoomzwaard te beschik ken. Deze ambities die generaal Lem nitzer ook al met kracht om militai re redenen van de hand had gewe zen. leverden volgens de Westduit se minister bovendien nog het grote gevaar op van wederzyds wantrou wen tussen Europa en de Verenigde Staten. Een beschuldiging die Bau mel poogde te weerleggen door het Franse kernzwaard voor te stellen als een tweede parachute die een pi- ïoot ter suplementaire beveiliging aan zyn normale uitrusting toe wen ste te voegen. Opmerkelijk was ook dat Baumel in zyn verweer zich enkele malen op Engeland beriep dat, net als Frank - ryk, ook nog altyd vurig een tigen kernmacht begeren zou. Von Hassel trok als conclusie uit het oratorische duel dat Europa niet tussen Oost en West een eigen positie moest trach ten in te nemen, doch integendeel zyn veiligheid het beste gerandeert door zich verder als krachtig en be trouwbaar lid van de Atlantische ge meenschap te gedragen en verder te ontwikkelen. De Canadese premier, Lester Pear son, heeft zich gisteren in een debat in het Lagerhuis, uitgesproken tegen Canadese deelneming aan het Ame rikaanse plan voor het stichten van een NAVO-kernmacht, die zou moe ten bestaan uit ppervlakteschcpen met gemengde bemanningen, die met Polarisraketten zouden worden uit gerust. Hij deed dit één dag na het bezoek aan Ottawa van Livingston Merchant, de vertegenwoordiger tan president Kennedy, die tot taak heeft de Amerikaanse bondgenoten gun stig voor het Amerikaanse plan te stemmen. Het plan voorziet in de bouw van 25 oppervlakteschepen, be wapend met in totaal tweehonderd Polarisraketten. De Staatssecretaris van Defensie heeft meegedeeld, dat hy het verle nen van uitstel van eerste oefening aan jnderwyzers, die dit jaar afstu deren en een functie willen aanvaar den by het lager onderwys wil be perken tot de groep, die les gaat ge ven aan de zeer afgelegen, grotere drie- en tweemansscholen. De Staatssecretaris is wel bereid op ruime schaal uitstel te verlenen gedurende de wintermaanden, om dat de voorjaarsploegen altyd moei- ïyk zyn te voorzien van personeel j geschikt voor een kaderopleiding. I De onderwyzers aan afgelegen klei- Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Het KNMI deelt mee: Het storingsgebied, dat vannacht in ons land voor regenval zorgde, zal zyn invloed op het weer in ons land niet verder vergroten. Na vandaag zal de kans op onweer van het noorden uit afnemen, omdat drogere lucht uit Scandinavië naderby komt. Het weer wordt daardoor iets minder drukkend, maar de temperaturen biyven tame lijk hoog. dank zij de te verwachten flinke perioden met zonneschijn. (Opgemaakt om 10 uur) ZONDAG 9 JUNI Zon op: 4.21; onder: 20.57 uur. Maan op: 22.52; onder: 06.05 uur. Hoogwater m Katwyk: 04.24 en 16.49 uur; laagwater te 0.16 en 12.33 uur. MAANDAG 10 JUNI Zon op: 04.21; onder: 20.58 uur. Maan op: 23.37; onder: 07.00 uur. Hoogwater tt Katwijk: 5.01 en 17.25 uur; laagwater te 0.50 en 13.06 uur. moest op handen en knieën liggen, gracht te Amsterdam een groen te- Dit i ummer bestaat uit 16 pagina's en een byvoegsel ne scholen, die het vorige schooljaar al uitstel kregen, kunnen vrystelling van dienst als gewoon dienstplich tige krygen als zy een plaats by het onderwys hebben ingenomen, die be slist niet onvervuld kon blyven. Zy moeten ook thans onmisbaar zyn. Deze vrystelling, die door tussenkomst van de burgemeesters moet worden aangevraagd, zal tot en met het schooljaar 1965/1966 een tydeiyk ka rakter dragen. Daarna zal de vry stelling voorgoed worden verleend. De onderwyzers behoeven dan ook niet aan de school te blyven, waar voor in 1962 uitstel werd verleend. Evenals vorige jaren zal in zo ruim mogelyke mate vervroegd klein ver lof in afwachting van groot verlof worden verleend aan onder de wape nen zynde onderwyzers. Hierby zal rekening moeten worden gehouden met de wettelyke mimmumduur der eerste oefening - voor soldaat, on der-officier en officier resp. 12, 15 en 18 maanden, terwyl in ieder ge val afzonderlyk zal worden nage gaan of de militaire dienstbelangen zich niet in al te ernstige mate ver zetten tegen vervroegd klein verlof. Nederland leent Prins opende Nigeria 20 miljoen papierfabriek Nigeria krijgt in het kader van de hulpverlening van de consultatieve groep voor Nigeria van de Wereld bank een langlopende Nederlandse- herstelbanklening ten bedrage van twintigmiljoen gulden. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. In Haagse kringen is vernomen, dat Nederland ook financieringskredieten ten behoeve van leveranties van ka pitaalgoederen en diensten aan Ni geria zal verstrekken. Het bedrag daarvan zou ongeveer van dezelfde grootte zyn als dat van de lening. In Den Haag leeft de hoop. dat de reeds goede economische betrekkin gen met Nigeria door deze maatrege len verder zullen worden versterkt. Kindje verdronken tijdens schoolreisje (Van onze Hilversumse correspondent) Een schoolreisje van 75 kinderen uit Beets (N.-H.i vond gistermiddag m Naarden een triest einde door de verdrinking van de 6-jarige Marian ne Clay. Het gezelschap was met drie autobussen naar de uitspanning „Oud Valkenveen" gegaan, waar druk gebruik werd gemaakt van de grote speelvyver. Omstreeks half vyf zagen omstanders, elf leiders vergezelden de kinderen, plotseling het lichaam van het meisje in de vijver drijven. Direct toegepaste kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Hoe het meisje in de vyver, waar slechts 60 cm water staat, om het leven is gekomen, is een raadsel. Prins Bernhard heeft gistermiddag het nieuwe papierproduktie-complex van de Koninklijke Nederlandse Pa- I pierfabriek in Maastricht officieel geopend. De Prins verrichtte deze plechtigheid met het opladen van een j voor paleis Soestdyk bestemd pakket 1 papier. Dit papier zal dienen voor de I vullingen van een blocnote, dat de algemene directeur van de KNP. de j heer ir. F. L. Lhoëst aan de Prins even tevoren had aangeboden als een artistiek werkstuk van de graficus, prof. H. Levigne van de Kunstaca demie in Maastricht en van de Maas trichtse boekbinder P. Schmitz. Behalve een persoonlijk geschenk kreeg Prins Bernhard van de KNP eveneens een cheque als financiële bijdrage in de door Prinses Beatrix geleide actie van de Europese groep voor de wederopbouw van het Perzische dorp Dousadj. Namens zyn dochter betuigde de Prins zyn dering over deze geste. Advertentie classic MANTELS MANTELKOSTUUMS HOOFTSTRAAT 88 BREESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN Groot alarm is gisteravond om zeven uur op Schiphol gegeven, toen door nog onbekende oor zaak een Starfighter straaljager met de registratie KG-180 by de landing op Schiphols langste baan, door zyn landingsgestel zakte en met een spectaculaire vonkenregen 900 meter op zijn buik over het beton zeulde, voor de machinq eindelyk tot stil stand kwam. Ijlings rukten brandweerwa gens. politie en ambulances naar de baan en troffen daar de straaljager uiterlijk niet eens zo erg beschadigd aan. Er was wat kerosine brandstof uit de tanks gestroomd, zodat de brandweer schuim over de baan spoot om e» brandgevaar te voorkomen. Aangezien het hier een mili tair vliegtuig betrof .werd een strenge afzetting gehandhaafd. De piloot, die ongedeerd bleef. §lipi|| was een der vliegers van Fokkers testteam. ||ra| De foto laat zien hoe een sillliaS brandweerman voor alle zeker heid de wacht hield by het toestel. (Van onze correspondent in Bonn) West-Duitsland heeft een overeenkomst met Nigerië ge sloten. die voorziet in militaire hulp. Soortgelijke overeenkom sten met Soedan en Madagascar staan op het programma. Aan Nigerië wordt militair mate riaal geleverd, aan Soedan vliegtui gen. Sinds eind 1962 worden Nige- I riaanse officieren door Westduitse experts opgeleid. Dit alles maakte perschef von Hage gisteren in Bonn bekend. Twee dagen geleden nog moest hy op byna alie I vragen over Westduitse militaire hulp aan Afrikaanse staten het antwoord schuldig blyven. j Ook nu nog is alle geheimzinnig heid rondom de kwestie niet opgehe ven. Men vraagt zich in Bonn bu- voorbeeld af waarom de overeen komst met Nigerië. die al enige tyd geleden gesloten werd, niet openlyk bekend werd gemaakt. 1 Verder verwondert men zich erover dat, naar Von Hase toegaf, de West duitse militire hulp niet eerst met de geallieerde bondgenoten is besproken. De perschef gaf gisteren ook toe. dat de kosten van de militaire hulp op de begroting van defensie zyn ondergebracht. Aanvankelijk had hy dit ontkend en gezegd dat de Afri kaanse staten alles zelf zouden be talen. Met de ontwikkelingshulp heeft de militaire hulp echter niet uit te staan, zo verzekerde minister Scheel. De leden van de Bondsdag schynen van de militaire hulp aan Afrikaanse staten volledig op de hoogte geweest te zyn. Uit het Leidsch Dagblad van 9 Junij 1863; Te Werkendam heeft een arbeider met een kleinkruis- net visschende, een zalm ge vangen van 10 ponden zwaarte. Gedurende Mei zijn op de Zivem- en Badplaats Rijnzigt buiten de Morschpoort 1566 baden genomen. De inrigting op de Bloemmarkt blijft ge opend.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1