neerlandica Werd ten doop gehouden louis couperus kunst. kaLeiöoscQQp Louis d'Or uitgereikt aan GUUS IIERMUS Haags eerbetoon voor Pa rijs beju be Ide NedDanstheater i mniemverking Leidse uitgever Sijtlwff ,net Britse collega Zilver voor Henk van l lsen. Ank v.d.Moer. Andrea Domburs. Z5 voor een gulden, óm. Z5 sigaretten voor één gulden entten bedoelen we.ook: sigaretten/ Smaakvolle sigaretten.*Dos vol-van-smaak. Dat mag ook wel, vindt M niet hlu dan, we zouden willen zeggen, probeer ze eens, Zwaartekrachtmetiiigen dooi' de K011. Marine m) schakel over op Gulfpride Groot succes ondanks zware concurrentie van La Gallas Lange zomerpantalons 13.50 Gisteren tentoonstelling in liet Gemeentemuseum geopend Werkloosheid gedaald Hondenmarkt West-Europa met valse stambomen verknoeid 15 juni r richt 1 maart 1860 Vrijdag 7 juni 1963 Derde blad no. 30975 Buitenland kan jonze letterkunde Ieren kennen In aanwezigheid van vele am- assadeurs en andere autoritei- tn van Australië, België, Cana- a, Ceylon, Groot-Brittannië, idia en de Verenigde Staten, jjn gistermiddag in de Rolzaal an de Haagse Ridderzaal door e Leidse uitgever A. W. ijthoff en zijn Londense collega -N. Villiam Heinemann de eerste vee delen van de door hen od- erichte ..Bibliotheca Neerlandi- a" aangeboden. Staatssecretaris mr. Y. Schol- tn verklaarde in een toespraak, door deze samenwerking de ■r* Engelssprekende wereld beter p££Han ooit tevoren in de gelegen- ieid zal worden gesteld om een iantal vooraanstaande Neder- 3ndse en Vlaamse schrijvers te S| Geren kennen. varmj wees erop dat niet alleen de |rote Renaissance-figuren zoals Ontdooft, Huygens en Breero onze va- I lerlandse letterkunde vertegenwoor- 'eligen, maar meer nog de schrijvers an onze eeuw. waarbij zeker fi- juren als Stijn Streuvels, Felix Tim- nermans, samen met Arthur van "Bchendel en Louis Couperus moeten worden gerekend. Nimmer tevoren perden zoveel auteurs uit ons taal- jebied bijeengebracht als in deze Jpnieke reeks. Hij betreurde het. dat knze letterkunde in de wereld van kandaag zo slecht bekend is, wat me- jte voorkwam uit het feit. dat er weinig kundige vertalers waren. Waar nu dit vraagstuk vrijwel is op gelost, is er geen enkele reden waar- j>m onze veelzijdige literatuur geen fclaats in de wereld zou kunnen in ternen. Hij wenste de uitgevers ge luk met de eerste twee boeken: Pd People and the things that pass" (Van oude menschen de dingen die voorbij gaan) van Louis Coupe rus met een fraaie omslag naar een schilderij van A. C. Willink, en The Waterman" (De Waterman) van Ar thur van Schendel, waarbij men voor de omslag gebruik had gemaakt van een tekening van Hendrik Chabot. In het eerste boek zag mr. Scholten tevens een waardig monu ment voor de auteur, wiens honder- j ste geboortedag over enkele dagen zal worden herdacht. In een nabespreking verklaarden de beide uitgevers dat ze in vele lan- den een barrière hadden te overwin nen voordat het Europese boek ge- I meengoed zou zijn geworden. MedeJ; door de steun van het Prins-Rem- hard-fonds is de eerste schrede ge- iet op de weg naar een Nederland- se wereldliteratuur. In de Bibliotheca Neerlandica zul len o.m. werken verschijnen van Von del. Multatulie. Frans Coencn. J. van Oudshoorn. Herman Teirlinck, Ge rard Walschap en Willem Elsschot. i: Nieuwe directeur Gronings museum Aan dra. A. Westers, conservator van de afdeling kunstnijverheid van het museum Boymans-Van Beunin- gen in Rotterdam is met ingang van |1 juli eervol ontslag verleend. De ïeer Westers vertrekt naar Gronin gen, waai- hij benoemd is tot tiirec- :eur van het Museum voor Stad en inde. In deze functie volgt drs. /esters, van geboorte Groninger, de heer Jos W. de Gruyter op, die be noemd is tot hoofdconservator van Ihet gemeentemuseum te Den Haag. Drs. Westers ls 35 Jaar oud. Hij studeerde kunstgeschiedenis aan de universiteit te Groningen en trad op mei 1956 in dienst bij het museum Boymans-Van Beuningen. In de af deling kunstnijverheid heeft hij zich lin het bijzonder bezig gehouden met majolica. Tweemaal brons In de stadsschouwburg „Odeon" te Zwolle zijn gisteren de Louis Bouw meesterpenningen-1963 uitgereikt tij dens het tweedaags congres, dat de Vereniging van schouwburg- en con certgebouwdirecties. die de onder scheiding heeft ingesteld voor de beste toneelprestaties van het jaar. in de Overijsselse hoofdstad houdt. De gouden penning, de Louis d'Or. werd toegekend aan Guus Hermus van de toneelgroep „Centrum" voor zijn optreden in beide eenacters van Harold Pinter „De Collectie" en „Een beetje pijn'' en in Lessings ..Nathan de Wijze". De zilveren Louis Bouwmeester- penning ging naar Henk van Msen voor zijn rol in „Een geboren leuge naar" van Keith Waterhousc en I Willis Hall. De zilveren Theo Mann-Bouw- mecsterpenning werd toegekend aan Ank van der Moer van de Neder landse Comedie en Andrea Domburg van de toneelgroep Studio. Ank van der Moer kreeg de onderscheiding j voor haar vertolking van de rol van Hekabe in Euripides' „Vrouwen van l Troja". Haar opvatting van de rol I werd volgens de jury gekenmerkt door een waarlijk klassieke grootheid. Andrea Domburg werd onderscheiden voor haar rol van Winnie in „Geluk kige Dagen" van Samuel Beckett, voor de manier, waarop zij deze fei telijk absurde figuur tot een levend mens maakte. Om beiden te kunnen eren heeft de jury besloten in plaats van eenmaal de gouden, tweemaal de zilveren Theo Mann-Bouwmeester- penning toe te kennen. Met de bronzen Louis d'Or-pen- ning werden onderscheiden Jules Royaards van de Haagsche Comedie, voor de grote indruk die hij maakte als Jonathan Rosepettle in „Oh, pa, arme pa", van Arthur Kopit en voor zijn bijdrage als de lakei Caraman- chel in „Don Gil" van Tirso de Mo- lina. De bronzen Theo Mann-pcn- 17 III ning tenslotte was voor Do van Stek .T 1'ctllS -Xlil ISlllllSCllHl van de Haagsche Comedie, die op nieuw haar veelzijdigheid bewees nu als de gracieuze Dona Ines in „Don Gil" en die zeer grote indruk maakte als Adèle in „De Grot" van .can Anouilh, aldus de jury. in Madurodain (Van onze Haagse correspondent» ,inaT" ï"'",1," in voetspoor van prof. I 'ening Meiness ten winst bügekregen: het Frans Hals dienste van na riftalie-kunstmanen Advertentie SELECT SINGLE-G Oè motorolie van vandaag.' het Frans Hals Museum. Gisteravond drukte de Haarlemse burgemeester, mr. O. P. F. N. Cremers, in tegenwoordigheid van vele genodigden op een knop, j waardoor schijnwerpers gingen bran den en kamermuziek weerklonk uit het miniatuurmuseum. Daarmee was de symbolische overdracht van dit fraaie miniatuurmuseum een feit ge worden. Voordat het zover was had de bur gemeester van Haarlem een geestige toespraak gehouden. ..Dit is een be- langryk gebeuren", zo zei hij." het (gebeurt niet vaak dat we een van de grote pronkstukken van onze ge meenten weggeven, zij het dan ook in verkleind formaat". Voorts ge tuigde de burgemeester van de gro te sympathie van de gemeente Haar lem voor Madurodam. Zijn toespraak werd beantwoord door de loco-burgemeester van de miniatuurstad, Onno Gijzeman. Hij (Van een onzer redacteuren) De hydrografische dienst van de Nederlandse marine gaat bin nen afzienbare tijd in samenwerking met de Britse admiraliteit zwaartekrachtmetingen verrichten op zee, zowel de Noordzee als de Atlantische Oceaan. De hydrografische dienst verzorgt al bijna een eeuw de zeekaarten van het Nederlandse en aangrenzende zee gebieden ten dienste van de navigatie, doch heeft ook aandacht voor de nieuwste navigatiemiddelen, waaronder begrepen een zo nauwkeurig mogelijke plaatsbepaling op zee. Uit dit laatste vloeit het genoemde project voort. bleek zeer ingenomen met het ge schenk van de gemeente Haarlem, waardoor het aantal musea in Ma durodam op drie is gekomen. De mi niatuurstad heeft reeds het Maurits- huis en van het Van Abbe museum. Advertentie VOOR HEREN OVERAL KIJKEN. MAAR KOPEN BIJ.... Miljoenen voor Amsterdams kunst Uit het jaarverslag 1962 van de Amsterdamse Kunstraad <het ad viescollege van B. en W.» blijkt dat de kunstinstellingen de gemeente Amsterdam in 1963 ruim 7.5 miljoen zullen kosten. Voor subsidies is voor dit jaar totaal ruim 5 miljoen be groot. De rest betreft nadelige saldi van gemeentelijke diensten zoals de Stadsschouwburg en de gemeente musea. In de inleiding van het jaarverslag wordt o.m. opgemerkt dat het Natio nale Ballet blyk heeft gegeven van verdergaande consolidatie. „Een zo ongestoord mogelijke ontwikkeling zal de artistieke prestaties het meest ten goede komen". Volgens de Kunstraad bestaat de indruk, dat de belangstelling voor het intieme theater weer opleeft. Men acht de verwachting gewettigd dat het gemeentebestuur voornemens is nu op korte termijn de Doelenzaal te restaureren voor het jeugdtheater en 1 het amateurtoneel. De Kunstraad heeft de indruk dat het Rijksmuseum nog altijd onvol- doende belangstelling heeft van de 1 Amsterdamse burgerij. Overtuigende deelneming aan liet Festival (Van onze correspondent in Parijs) Vijf, zes, zeven keer moest woens dagavond tegen middernacht het gordijn in het Sara Bernhardt-thea- ter worden gehaald aleer Parijs zijn sympathie en zyn bewondering had betuigd voor de inderdaad bewonde renswaardige prestaties, waarmee het Advertentie KOELKAST emaille binnenkast, automatische ontdooien IN HUUR I75 P.WEEK contant 298 LEIDEN ALPHEN Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 M1DZA China nog steeds grootste dreiging De voornaamste bedreiging van de vrede in Zuid- en Zuidoost-Azië en het gebied van de Stüle Oceaan gaat nog steecis van de communistische mogendheden, in het bijzonder China, uit, aldus het slotcommuniqué van de in Wellington gehouden raad van de ANZUS (verdragsorganisatie van Amerika, Australië en Nieuw-Zee- land). De raad bevestigt de vastbesloten heid van de ANZUS-landen tot sa menwerking onderling en met andere landen voor het bevorderen van de vrede en veiligheid in het reeds ge noemde gebied. Opgemerkt wordt dat zonder vol doende Inspectie en waarborgen voor stellen voor een kemwapenvrije zone in Azië en het zuidwesten van de Stille Oceaan „niet alleen bedrieglijk maar ook bepaald gevaarlijk" zouden zijn. In het communiqué wordt op nieuw de nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van voortzetting der po litieke. economische en sociale ont wikkeling van de eilanden van de Stille Oceaan. Vijf werelden De burgemeester van 's-Graven- hage, mr. Kolfschoten, heeft gister avond in de aula van het Haagse Ge meentemuseum onder bijzonder grote belangstelling de tentoonstelling: „De v(jf werelden van Louis Couperus" geopend. Onder de aanwezigen be vond zich de staatssecretaris van O. K. en W„ mr. Y. Scholten. Dr. J. Hulsker gaf een overzicht van de totstandkoming van deze ex positie. die voor een groot deel uit boeken, handschriften, foto's en do cumenten bestaat. In tegenstelling met de „rechtlij nige" en overzichtelijke tentoonstel ling over Slauerhoff, moest men over deze Hagenaar én wereldburger een andere indeling maken. Dat was ook een der redenen, dat men „De vijf werelden" van Couperus niet in de moderne zalen heeft uitgestald, maar in de afdeling, waar ..Oud Den Haag" een vaste plaats had gekregen. In kleine zalen dwaalt men nu door vijf verschillende terreinen van de geest, waarin Couperus van tijd tot tijd verbleef. Het zijn: De Haagse we reld, de Indische wereld, het rijk van sprookje en de mythe. Itaüë en Spanje, en tenslotte de antieke we reld. Dr. Hulsker prees vooral Gerrit Borgers en Jan Kuiper als „archi tecten" van de tentoonstelling en wees op het werk van fotograaf Hein de Bouter. Vervolgens hield de letterkundige Pierre Dubois een causerie, waarin hij de vraag stelde: „Werd Louis Coupe rus onderbetaald?" Aan de hand van brieven en rekeningen toonde hij aan dat de schrijver Couperus voer zijn tijd dikwijls uitzonderlijk veel ver diende: in de huidige geldwaarde om gerekend gemiddeld 30.000 gulden per jaar. En toch werd Couperus onderbe taald. zei Dubois, doelend op het ge brek aan waardering. Want van zijn meest beroemde roman. „Van oude menschen. de dingen die voorbij gaan" zijn 2500 exemplaren gedrukt, die na acht en dertig jaar nog niet waren uitverkocht. Gijsbert Tersteeg droeg het be faamde schetsje voor: ..Als ik iets ben", waarna mr. Kolfschoten met een korte beschouwing over Den Haag. de Haagse sfeer en de Haagse Couperus deze fraaie tentoonstelling opende. Nederlands Danstheater zijn aandeel aan het internationale festival heeft mogen leveren. Hans van Manen en de zijnen kunnen tevreden zijn met hun Pa- rijze debuut. Dubbel, zo niet drievou dig tevreden. Aan La Callas, die gisteren ook haar grote Parijs-avond gaf. waar over de kranten al weken tevoren kolommen hadden volgeschreven, had het Nederlandse Ballet uiter aard zware concurrentie, die echter in de aanblik van de zaal. die vrij wel geen lege plekken toonde, nau welijks te bespeuren was. En tenslot te heeft het Nederlands Danstheater met een even verdiend als hartelijk succes dan nog het enig juiste ant woord gegeven aan de heren cijfe raars van O., K. en W., die aanvan kelijk de subsidie voor de reis ge weigerd hadden om redenen die voor de buitenwereld duister zijn geble ven. doch die achteraf door deze uit slag in elk geval niet gerechtvaardigd worden. Van alle groepen, die ons land tot dusver naar het Theater der I Naties heeft afgevaardigd Neder- I landse Comedie. Nationaal Ballet. Scapino en nu dan het Nederlands Danstheater heeft dit laatste ge- zeischap ongetwijfeld verreweg het meest overtuigend en meest zinvolle (aandeel bijgedragen. Men zag hier danskunst van een Breestraat 143 j groep van louter jonge, veelal zeer Hooftstraat 45 j talentvolle krachten, die een hoge mate van homogeniteit had bereikt en die bovenal een onvervalst eigen karakter droeg. Een gematigd, modern karakter, dat overtuigde door een ongekunstelde oprechtheid, waarin men het merkteken van de Nederlandse volksaard meende te mogen herkennen. 1 In deze geest van eerlijk geloof en 1 jeugdig enthousiasme werden ballet ten op muziek van Blacher, Hart- I man, Duke Ellington dat. wel de sterkste indruk maakte en Orffs beroemde Carmina Burana uitge- Ivoerd. In diezelfde geest volgde gis teravond het tweede programma op muziek van Saint Saëns, Schön- berg, Britten en Brubeck. MOOIERE KLEUREN SCHERPERE BEELDEN MFFR RFSl AARDF FOTO'S CO 307 A 1 De geregistreerde arbeidsreserve is in mei met ruim 4000 mannen terug gelopen. Volgens een opgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid was de geregistreer de arbeidsreserve eind mei 20552 mannen tegen 24.706 eind april. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3913 tot 3526. Het aantal openstaande aanvragen was eind mei voor man nen 84.234 (eind april 76.389) en voor vrouwen 41.843 (38.614». Verdeeld over de provincies was de geregistreerde arbeidsreserveGro ningen 2.529 (april 2.753Friesland 1.353 (1.779). Drente 2.042 <2.462), Overijssel 1.613 (1.987), Gelderland 1.787 <1.983». utrecht 912 (1.073), Noord-Holland 2.908 (3.454), Zuid- Holland 3 214 1 4 048'Zeeland 753 (1.021). Noord-Brabant 2.655 (3.146» en Limburg 786 (1.000). Tilbur gse handelaren staan terecht (Van onze correspondent te Breda) Rashonden met stambomen hebben twee Tilburgse honden handelaren. beiden eigenaar van een zaak, de das omgedaan. De vraag naar deze dieren was de laatste jaren zo groot, dat zij een middel bedachten om de lucrati- viteit van hun zaken nog te ver groten. De enige en ook simpelste manier daartoe was het dan maar Tegen de boekhouders van de Til- burgers. die een ondergeschikte rol in deze affaire hadden gespeeld, eis te hy een boete van 150 gulden en een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. De eis tegen een derde Tilburgse dierenhandelaar, die onge veer 150 honden met /ervalste stam bomen had gekocht, luidde 1500 gul den alsmede een maand voorwaar delijke gevangenisstraf. In de pleidooien werd ondermeer gesteld, dat bijna alle hondenhande- 1 6 uü 1» u^| na dllc ilvllut IlIldllQ—- zelf vervaardigen van 20.000 val- laren van naam in West-Europa van se stambomen, die de Westeuro pese hondenmarkt grondig ver knoeiden. Gisteren diende hun zaak voor de Bredase rechtbank. Vast kwam te staan, dat de beide Tilburgse han- I delaren hun falsificaties in 1958 be- gonnen en ook van dit jaar af stroomden steeds meer klachten uit het buitenland binnen. De Tilburgse hondenkooplieden verkochten de val- se stambomen voor een luttel bedrag i aan guldens aan andere handelaren, j Het duurde evenwel nog jaren voor de justitie voldoende troeven in han den had om in te grijpen. De verdachten konden elke keer het recht ontduiken met het verhaaltje dat zij de honden met stambomen aan onbekenden hadden verkocht. De officier van Justitie, mr. G. Temmink, noemde de illegale han- i delingen van de beide Tilburgers van valsheid in geschrifte op grote schaal en eiste tegen elk van hen een geld- boete van 5000 gulden met een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een proeftijd van drie jaar. 1 I de vervalsingen hadden geprofiteerd. Grote lacune in nodige kennis Het nieuwste middel tot nauwkeu rige plaatsbepaling is de peiling van een daarvoor gelanceerde kunstmaan. Experimentele Amerikaanse naviga- tie-kunstmanen tonen tot dusverre echter baan var ia ties, die aan nog niet geheel begrepen invloeden te wij- ten zyn en voor een belangrijk deel aar variaties in de aardste zwaarte kracht. vooral boven zee. Omtrent die laatste variaties is nog niet veel be kend. doordat metingen ontbreken. Eerst wanneer deze variaties nauw keurig zijn bepaald, zal het moge lijk zijn de baan van navigatiesatel- lieten nauwkeurig voor langere tijd van tevoren vast te stellen. Thans bedraagt die periode niet meer dan twee dagen, waardoor de waarde van een kunstmaan voor plaatsbe paling voor de scheepvaart vrijwel nihil Ls. In het verleden heeft prof. Veninjt Meinesz (onder meer in de K-18) vele metingen van het zwaartekracht veld in zeegebieden gedaan in duik- I boten,. Op enige afstand beneden het zeeoppervlak Ls van deining zo goed als geen sprake, en kon deze Utrechtse geofysicus met aanvaard- ibare nauwkeurigheid zijn slinger - I proeven uitvoeren, waaruit de sterk- 1 te van het zwaartekrachtveld kon worden berekend. Thans is in Duitsland een appa raat ontwikkeld, dat ook op opper vlakteschepen zwaartekrachtmetin - gen kan verrichten zonder dat de voortgaande beweging van het schip I of het slingeren als gevolg van de golfslag invloed op deze metingen hebben. De chef van de hydrografisohe dienst heeft gisteren tijdens een pers bijeenkomst medegedeeld, dat derge- 1 lijke metingen in de naaste toekomst ongetwijfeld in internationaal ver band over de gehele wereld verricht I zullen worden, doch dat Engeland (en Nederland op korte termijn in l samenwerking een begin daarmee 1 zullen maken. Het zeer kostbare, in Duitsland ontwikkelde apparaat zal daartoe worden geinstalleerd op hei onderzoekingsvaartuig van de hydro grafische dienst Hr. Ms. Luymes. In allerijl ls in de afgelopen nacht, de tweede etage van een perceel In de Conradstraat op de oostclyke eilanden lr. Amsterdam ontruimd, omdat hel plafond begon af te brokkelen. Het ge dupeerde gezin (vader, moeder en drie kinderen) heeft van de rampendlenet van Sociale Zaken van Amsterdam een tijdelijk onderkomen gekregen. Ook de gezinnen die de eerste etage en de parterre bewonen zullen het perceel niet meer mogen betrekken, zy zullen dit vernemen als ze van vakantie te rugkeren. Het perceel wordt nu op de sloopiyst geplaatst. 's' tOP :*'crm NONDROP*) SLUIT DE SUNDROP SPAARKAARTEN-ACTIE Knip deze Sundrop zegel- tjes uit en plak ze op de spaarkaart. Ze helpen U op wegnaar 1J 1 KG GRATIS SUNDROP BANANEN Bedenk echter wel dat de volgeplakte spaarkaarten uiterlijk 15 juni bij Uw leverancier ingeleverd moeten worden. SMUL VOLOP VAN

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5