ingeland hevig geschokt loor de affaire-Profumo De Kort gaat volgende week „onderhandelen AKREPARATIE Kinderroof in Namen vermoedelijk moord sprookjes land *ositie van cle conservatieven 1 zeer ernstige mate bedreigd Amsterdams- Weense samenwerking in de zaak-Rajakowitsj alles Vlieland ©„d BC ™teuwe blunder: Koningin zal 'getreden minister ontvangen FILMS CAMERA'S Moeder van Pierre is ondanks haar ontkenninggearresteerd Tegenstrijdige De 100.000 - met premie - op nr. 9033 ZWART Formateur: eerst oriënteren Door eekhoorn geheten Vier Franse speleologen gered WASMACHINES IEMCO N.V. teuws •richt 1 maart 1860 VRIJDAG 7 JUNI 1963 No. 30975 .EIDSCH DAGBLAD teur: E. A. E. van Dishoeck jredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) kenr a^airc"Pr°fumo heeft in Engeland een Beke storm teweeggebracht, welke enigszins 1 vergelijken met die ten tijde van de Suez- 1 is. De opschudding, verwekt door de beken- k van de minister van Oorlog over zijn ver ging met de zeer dubieuze mej. Christine is zo groot, dat de kansen voor de con- om de volgende algemene verkie- jen te winnen, aanmerkelijk zijn gedaald. zn is mogelijk, dat premier Macmillan in dit waarbij een minister het Lagerhuis opwinding in de openbare mening betreft thans een drietal punten: et feit, dat een minister het Lagerhuis wat op de mouw heeft gespeld n dus niet betrouwbaar was in zijn verklaringen tegenover de volksver- sgenwoordiging e mogelijkheid, dat de staatsveiligheid in het gedrang is gekomen door e relaties die Christine Keeler zowel met Profumo als met Iwanow eeft onderhouden; e aankondiging van Buckingham Palace, dat Koningin Elizabeth dins- lag a.s. de ex-minister in audiëntie zal ontvangen om officieel zijn ont- lag aan te bieden. Lagerhuisleden van alle partijen hebben luid eprotesteerd. dat men de vorstin dit verkeerde advies heeft gegeven. heeft staan voorliegen, reden zal zien de ver kiezingen tot volgend jaar uit te stellen. De socialistische oppositie (Labour) is ove rigens niet van plan de nadruk te leggen op de persoonlijke verhouding van de minster met het „foto-model", maar meer op het feit, dat mej. Keeler ook betrekkingen onderhield met de ma rine-attaché van de Russische ambassade Iwa now, die inmiddels naar Moskou is terugge keerd. Hij had geen bewijzen, dat er iets onoirbaars is geweest tussen de minister en Christine Keeler. Over zijn brief aan de minister van Bin nenlandse Zaken zei dr. Ward, dat hij zijn eigen naam had willen zui veren en duidelijk had willen maken dat hij de betrekkingen tussen Profumo en Christine Keeler niet had aangemoedigd. Verbijsterd volgt het publiek thans de verdere politieke ontwikkeling van dit schandaal, dat begeleid wordt door het weinig verheffende drama, dat zich in de Old Bailey afspeelt. Daar staat de Jamaicaanse zanger Gordon terecht, die haar zou hebben mishandeld. Eerst was er de wel bespraakte beklaagde Gordon, die zijn advocaat de bons gaf om op „Belediging van het christelijk weten der natie'' rat dit laatste punt betreft ver- rde een conservatief lid van het prhuis, dat Profumo's bezoek aan paleis „een belediging is voor het istelijk geweten van de natie", it nu dient alles te worden gedaan de hoogste normen van persoon- gedrag te handhaven. Waarom e nieuwe ergerlijke blunder, agt geheel Engeland zich af. By audiëntie voor een vertrekkende lister ontvangt de Koningin de Deker doorgaans alleen en voert gesprek met hem van ongeveer kwartier. De persoonlijke over- idiging van de documenten iswaar de normale procedure, h geen voorschrift. In geval van de bjjv. kunnen de stukken wor- toegezonden. "rofumo krijgt thans nog een ra-verwijt te horen omdat hij op dag nadat hij zijn leugens aan het ferhuis had verkocht, in het open- ir met de Koningin-Moeder ver een. die hij vergezelde naar de trdenraces in Esher in Surrey. De o van beiden is thans overal op- uw afgedrukt. 'remier Macmillan is nog steeds t vakantie in Schotland en hij igert zich over de kwestie-Profumo te laten. lij Profumo's Londense woning rouilleren twee politie-agenten. butler zei. dat de ex-minister lu getelefoneerd en dat hij. zijn >uw en zijn kind, zich ergens in het bevinden. Advertentie ac De arts dr. Stephen Ward, die zijn patiënten in society-kringen heeft, beweerde gisteravond in een televisie gesprek, dat hij de Britse geheime dienst „zo tactvol mogelijk" had in gelicht over de betrekkingen tussen Profumo en Christine Keeler. Hij ontkende de aantijging van de thans terechtstaande Gordon, dat hy call- girls exploiteert. Hij zei dat Profumo en miss Keeler elkaar van tijd tot tijd in zijn flat hadden ontmoet en „geheel toevallig" ook ergens anders. Lanceerbasis voor maanschot Volgens de democratische gouver neur van de staat Nieuw-Mexico, Jo seph Cambell, is in White Sand, in Nieuw-Mexico, een begin gemaakt met de aanleg van een basis, van waar de eerste Amerikaan naar de maan zal worden gelanceerd. De Amsterdamse rijksrecher che en de Weense justitie gaan hun onderzoek in de zaak tegen de oorlogsmisdadiger Erich Ra- jakowitsj coördineren. Commissaris Taconis van de rijks recherche in Amsterdam is vorige week naar Wenen gereisd om proces sen-verbaal te overhandigen en met justitiële en politiële autoriteiten plannen te bespreken voor samen werking in de toekomst. Naar ver luidt was men in Wenen zeer inge nomen met de resultaten van het eerste deel van het Nederlandse on derzoek. De reis van de commissaris naar Wenen was een gevolg van de over weging, dat de door de Amsterdamse procureur-generaal gelaste strafver volging in Nederland tegen Rajako- witsch weinig nut heeft, nu de oor logsmisdadiger zich op 17 april bij de Weense justitie heeft gemeld. De Amsterdamse rijksrecherche is sinds begin april wel druk bezig ge weest met het verzamelen van mate riaal voor een dergelijke strafvervol ging. waarvoor zij reeds talrijke ge tuigen hoorde, maar men meende er beter .■•an te doen door coördinatie van het onderzoek het Nederlandse materiaal ter beschikking van de Weense justitie te stellen. Nagegaan wordt nog of wellicht ook de Westduitse justitiële autori teiten bij een eventuele coördinatie- plan zullen worden ingeschakeld. De belangrijkste verklaring die de Amsterdamse rijksrechercheurs (com missaris Taconis en twee van zijn rechercheurs hebben zich onafgebro ken met de zaak bezig gehouden) tot nu toe in het proces-verbaal vast legde, is die van de voormalige Rechtsanwalt dr. Hans Calmeyer, die zei dat alle hogere SS'ers wisten wat er met de Joden zou gebeuren na hun deportatie. Calmeyer legde deze voor talrijke oud-SS'ers belastende verklaring eind mei af in de mare chausseekazerne in Oldenzaal. Hy kwam daarvoor vrijwillig uit West Duitsland. Het is nog niet bekend hoeveel tijd het onderzoek naar het verleden van Rajakowitsch in Nederland in beslag zal nemen. agressieve manier zijn eigen verde diging te voeren. Hij beweerde dat Christine Keeler sinds haar zeven tiende jaar een vrouw van verdach te zeden was, die de telefoon voor afspraken gebruikte. Na een onthul ling over de gezondheidstoestand van mej. Keeler barstte deze in hysteri sche woede uit. De rechter verwijder de haar onmiddellijk uit de zaal. Zij vertrok zoals ze gekomen was, in een Soekarno voelt zicli „niet goed" President Soekarno van Indonesië, die in Wenen is. voelt zich de laatste tijd ..niet goed" en zou vandaag gron dig worden onderzocht in een Weense kliniek. Dit is gisteren meegedeeld door een lid van Soekarno's gevolg. De president zal weer worden onder zocht door prof. Karl Fellinger. een specialist die ook Koning Saoed van Saoedi-Arabië behandelt. Soekarno. die gisteren 62 jaar geworden is, is sinds zondag, toen hij in Wenen aan kwam al tweemaal door prof. Fellin ger onderzocht. door een chauffeur bestuurde dure auto, een vertoon van rijkdom, dat een buitenkansje vormde voor de honderden die zich op deze stralende zomerdag voor het gerechtsgebouw verdrongen. verklaringen van getuigen (Van onze correspondent in Brussel) De politie in Namen heeft de 33- jarige mevr. Marie-Jose Longpré ge arresteerd. Zy wordt ervan verdacht op Goede Vrijdag haar zestien maan den oude zoontje Pierre te hebben vermoord door het in de rivier de Sambre te werpen. Mevrouw Longpré heeft niet bekend. Dit is de voorlopige ontknoping van een drama, dat de Belgische openbare mening nu bijna twee maanden heeft beziggehouden. Op Goede Vrijdag van dit jaar keerde de thans gearresteer de. enige ogenblikken nadat zy een winkel in babykleertjes in haar woonplaats Auvelais had verlaten, daarm terug en riep dat men haar zoontje had ontvoerd, zy beweerde dat zij het jongetje had achtergelaten in zyn kinderwagen voor de deur van de winkel en dat het sliep toen zy het voor het laatst zag. Ogenblikke lijk begon de politie een grootscheep se actie om het „ontvoerde" kindje te vinden. Zeven dagen later werd het stoffeiyk overschot uit de rivier de Sambre opgehaald. Getuigenverklaringen brachten te- genstrydigheden aan het licht. Ver scheidene getuigen hadden mevr. Longpré gezien met een lege kinder wagen. Anderen hadden haar ont moet ter hoogte van de plaats waar het kindje werd gevonden. „Dat kan", zei de moeder, „want ik ben daar ge weest om wat oud speelgoed, dat mijn kinderen niet met rust konden laten, op de stedelijke vuilnisbelt te wer pen". Dat speelgoed werd echter nooit teruggevonden. Ook vertelde zij dat zy een kerk in de buurt had be zocht om er te bidden. De pastoor verklaarde echter, dat hij de kerk niet had verlaten en dat hy er de vrouw ,niet had gezien. De lykschouwing bracht aan het licht dat de baby sterk vermagerd was en minder woog dan normaal zou zijn geweest. Eveneens bleek dat de familie nooit een dokter had gecon sulteerd voor het kind. Ook daarop had mevrouw Longpré een antwoord: ..De chemicaliën, welke fabrieken op de Sambre spuien zullen hebben in gewerkt op het lijkje", zei zy. Verscheidene malen is de moeder verhoord en enige keren heeft men haar vermeende wandeling met haar vierjarige zoontje Dominique en de wagen, al of niet met de baby, gere construeerd, evenals haar oponthoud in de winkel. Blijkbaar zyn er thans genoeg be wijzen tegen haar verzameld om tot arrestatie over te gaan. Een Kativijkse delegatie heeft gisteren in Paleis Soestdijk Hol landse Nieuwe aan Koningin Ju liana aangeboden. De Koningin met het traditionele geschenk. Inde 559ste staatsloterij vierde klas, zeventiende lyst, is het lot van de 100.000.- en de premie van 30.000.- gevallcn op het lotnummer 9 0 3 3. LOODGIETERSBEDRIJ F OOIGRACHT 18 - TEL. 2395J WEERBERICHT WARM EN DRUKKEND De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond Vry warm en drukkend weer met iranderiyke bewolking en plaatse- k regen of onweer. Hier en daar jdelyk mist. Overwegend zwakke ind. Dpgemaakt te 11.15 uur). 8 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 21.59 uur; onder: 5.20 u. Hoogwater te Katwyk te 3.51 en 16.14 uur. Laagwater te 12.00 uur. )it nummer bestaat uit 18 pagina's. (Van onze parlementaire medewerker) De kabinetsformateur, dr. W. L. P. M. de Kort, is meteen na zijn benoeming gaan werken aan het opstellen van een regerings programma. Na een oriënterend gesprek met de minister-presi dent. prof. dr. J. E. de Quay, vertrok hij gistermiddag met een bundel paperassen onder de arm, opgewekt als steeds, naar zijn woonplaats Ulvenhout in Noord-Brabant, waar hij gisteravond zijn tijd besteedde aan het doorlezen van de erfenis van de infor mateur, dr. C. P. M. Romme. Vandaag vertoefde hij weer in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag. Dc laatste dagen van deze week zal De Kort zowel de protestantse frac- dr. De Kort grotendeels in afzonde- ties als die van de VVD aan 2djn zeifs schynt het zo te zyn, dat de VVD veel minder beletselen tegen de leidraad van prof. Romme heeft aangevoerd dan de PvdA. Merkwaar- digerwys zou de liberale partij slechts op één punt vasthoudend zyn, name ly k het wetteiyk gelijkstellen van crematie en begrafenis. Anders ligt dat met de PvdA. Voor de televisie wees de leider van de socialistische Tweede-Kamerfractie, prof. dr. A. Vondeling, er gisteravond op, dat de PvdA zich met name op het stuk van de woningbouw, de so ciale verzekering en de kinderbysiag nog niet kon verenigen met de for mulering van prof. Romme. Dit is weliswaar een gering aantal punten prof. Vondeling gaf hetzelf toe maar zy hebben veel politiek gewicht. Prof. Vondeling sprak de vrees uit, dat de kabinetsformatie lang kan du ren. Hy grondde zyn vermoeden op ring doorbrengen. Hy werkt in de vergaderzaal van het kabinet van prof. De Quay. Zaterdag blyft hij thuis. Hy zal in Ulvenhout prof. Romme ontvangen ten einde nader te worden ingelicht over diens be vindingen. Pas de volgende week zal de formateur officiéél in contact treden met een aantal ministers en de fractievoorzitters. De bewindslieden heeft hy nodig om een inzicht te krygen in de vraag stukken, die op de departementen aan de orde zyn. Met de fractievoor zitters moet hy overleg plegen over de ontwerpen, die in het regerings programma kunnen en moeten wor den opgenomen. Het is niet uitgesloten dat dr. De Kort eerst zal streven naar overeen stemming tussen de drie christelijke fracties, de KVP, de ARP en de CHU. Dit zal hem waarschijniyk niet moei lijk vallen. De afgelopen dagen had hy reeds vry druk contact met zyn collega's Bee mink (CHU) en Van Eysden (ARP). Daarna zal hy dan waarschynlijk met de beide nlet-confessionele frac ties tot overeenstemming proberen te komen. Hy heeft hierin een grote mate van vryheid en zou zelfs zyn persoonlyke voorkeur een rol kun nen laten spelen. By zyn waardering voor het beleid van het kabinet-De Quay vindt dr. In een tentenkamp in Blaricum is een Amsterdamse vrouw door een eekhoorn gebeten. Het dier werd ge vangen en vertoonde verlammings- verschynselen. De arts die de vrouw behandelde, vermoedde dat de eekhoorn weieens •an hondsdolheid zou kunnen lyden. Op zyn advies heeft de vrouw aan gifte by de politie gedaan en is de eekhoorn voor onderozek naar Utrecht gezonden. In Zwolle werden gisteren de Bouwmeesterpenningen voor uitstekende toneelprestaties uit gereikt. Guus Hermus. die de gouden penning verwierf, be wondert zijn onderscheiding in gezelschap van Ank van der Moer (links) en Andrea Dom burg. die een zilveren penning kregen. (Van onze correspondent te Parys) Op het moment dat vanoch tend tien kikvorsmannen zich in de grot van Foussoubie wilden wagen om de vijf speleologen te redden, die sinds maandag geen enkel levensteken meer gegeven hadden, verschenen drie hunner uitgeput, doch niettemin op ei gen krachten plotseling aan de uitgang. Om half tien meldde zich nog een vierde grotonder zoeker aan. Men vreest echter dat de vijfde jongeman, die zijn kameraden enkele dagen niet meer hadden gezien, door de stroom van de onderaardse ri vier is meegesleurd en is ver dronken. De geredde speleogen vertelden dat ze zondag by de terugkeer van hun excursie al door het water waren overvallen. Ze hadden zich toen te rug moeten trekken op een klein ei landje ver onder de grond. By hun hernieuwde pogingen de buiten- en bovenwereld te bereiken hadden ze. zeiden zy, veel nut ondervonden van de tientallen waterdichte blikken met voedsel, gereedschap en instructies, die de reddingsploegen in hun rich ting hadden gelanceerd het besluit van de demissionaire mi nisters. die als Kamerlid zyn gekozen zich nog niet als zodanig te laten beëdigen. Hy vond het vreemd, dat deze bewindslieden nog geen gevolg hebben gegeven aan de opdracht van de kiezers. Kamerlid te zyn. Dit gold, zo meende hy, vooral minister Toxo- peus, die lystaanvoerder voor de WD is geweest. Dr. De Kort zei gisteren, dat alleen een profeet de lengte van de kabi netsformatie kan voorspellen en dat h Uzelf de gave van de profetie mist. In elk geval zal voorlopig de heer W. J. Andriessen fungeren als leider van de KVP-fractie. De heer Andriessen is ook tydelijk fractieleider geweest na de instorting van prof. Romme. UW TUIN (OF KAMER) EEN In zonnige, felle kleuren in tuin, huis- of kinderkamer een kabouter al vanaf 1.45. Kabouter met krui wagen 8.75. Grote paddestoel 4.45 of 'n kleintje 1.95. Henge laars voor 6.75 aan het vijvertje. Kóm maar uitzoeken bij Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) Voor A.E.G. volautom. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van I 8 Junij 1863: Te Neerrijnen bij Zalt- bommel, is een werkster door I de koeien zoodanig verwond dat zij overleden is. Een roo- de boezelaar is de oorzaak i van de woede der dieren. Advertentie Muziek-plant- soen, door het muziek-corps der Leidsche Schutterij-Uit- voeringen zullen plaats heb- ben op Maandag om de 14 dagen te beginnen 8 Junij, te half zeven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1