bezwaren Britse Marine tegen plan-Polarisvloot Stoffelijk overschot Paus in Sint Pieter „Strijd tegen honger is bevrijdingsoorlog van gehele mensheid" TWEE SENATOREN BEZORGD OVER DEMOCRATIE IN V.S. 8AMI Thorneycroft wenst zekerheid te hebben mn militaire nut India kan op GfV.S. rekenen ►iisongeluk in 3 MEXICO Begrafenis in de basiliek van Sint Jan van Lateranen Kennedy op congres van FAO Pleidooi voor de versterking van de macht van Witte Huis WEERBERICHT HITTE DOODT 80 KINDEREN IN MEXICO Cycloon raast over Japan Scheepsbouw binnenshuis" in ZWEDEN §eet U graag! BOSBRAND BIJ BREDA (§ucf Qlteuws srïclit 1 maart 1860 WOENSDAG 5 JUNI 1963 No. 30973 „EIDSCH DAGBLAD *ur: E A. E. van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Londen) ltse admiraals hebben hun Amerikaanse collega's duidelijk aakt, dat zij weinig voelen voor een uit verschillende natio- eiten bestaande NAVO-Polaris-bovenwatervloot. De Britse ine heeft twee bezwaren: taalproblemen en opleidingsmoeilijkheden zouden het plan onuitvoerbaar maken: de schepen zullen in hoge mate kwetsbaar zijn voor de meer dan 400 Russische onderzeeërs. •ze punten werden onderstreept op de gisteren in Londen >nnen besprekingen tussen Britse en Amerikaanse vlootdes- ïvaL-jligen. De Britse groep staat onder leiding van de eerst vloot- os4d, admiraal Sir Caspar John, zoon van de beroemde Engelse ,3s!|der Augustus John; het Amerikaanse team wordt geleid door ^Araal Claude Ricketts, die naar Londen is gezonden om inedy's plan te „verkopen"* een belangrijk extra-afschrikwapen zal vormen in de ondiepe wateren rond Engeland en het Europese con tinent. De minister van Defensie. Peter Thorneycroft. die wel ontvankelijk is voor de politieke argumenten, waar op het plan berust nucleaire mede zeggenschap voor de Duitsers en een nieuwe Britse binding met het vas teland wil echter zeker zijn dat het plan in militair opzicht zin heeft. Premier Macniillan en Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, hebben het plan echter in feite reeds aanvaard, voornamelijk omdat ze Kennedy's politiek niet dwars willen zitten. Kennedy wil eind augustus een be gin maken met de bouw van de nieu we Polarisvloot. Hij wil het plan voor Engeland aanlokkelijk maken door de kernladingen te laten fabriceren door het Britse gezagsorgaan voor atoom- lacmillaii-Honie hebben plan in feite aanvaard Amerikaanse president is van Ing dat het plan zonder Britse ewerking tot mislukking is ge- nd. Ricketts zal zyn mening na- «toelichten, dat de nieuwe vloot op I £idia kan rekenen op ,,de warme .d jW-^hie en doeltreffende hulp" Amerika l>(j de verdediging van grondgebied. Dit staat in het ■j mi unique dat gisteren in YVash- ton is uitgegeven door president I inedy en president Radjakrisjnan B i India, die een officieel bezoek B i Amerika brengt. len autobus met passagiers, meest I Vplieden, is gisteren in een vyttien I |*er diep ravijn langs de grote weg len de hoofdstad Mexico en de als Toluca gestort. Achttien der Mttenden werden gedood en 45 ge lid. De gewonden zijn in het zie- ihuis van Toluca opgenomen. ONDERTREKKER OMGEKOMEN Gisteravond ls te Wirdum (Gro ningen) de 55-jarige ongehuwde landbouwer O. Meeuwes in de nabij heid van zyn boerderij met een trek ker in de sloot gereden, onder het voertuig terechtgekomen en ter plaatse aan de opgelopen verwondin gen overleden. Hoe het ongeval zich precies heeft afgespeeld is onbekend. Passerende dorpsbewoners, die de trekker zagen liggen, sloegen alarm. Men kon met behulp van een andere trekker het in de sloot liggende ge vaarte enigszins lichten, waarna men het slachtoffer kon bevrijden, dat kort daarna is overleden energie. In beginsel is hiertoe reeds zal krijgen in het bevel over de vloot besloten. Ook is voorgesteld, dat En- Bovendien is het de bedoeling, dat de geland de bases voor de nieuwe Po- I Britse scheepswerven een derde van larisvloot zal verschaffen. Dit alles I de nieuwe vloot zullen bouwen Door zou inhouden, dat Engeland een ge- dit aanbod is Engeland nog eens ex- lij ke stem met de Verenigde Staten I tra onder druk gezet. Weer een meisje in omgeving van Parijs verdwenen In Beauvais, ten noorden van Pa rijs. is een elfjarig meisje, Marie- France, reeds sedert drie dagen zoek. Haar portret is door de televisie en de kranten door heel Frankrijk ver spreid. Het kind zou voor het laatst met een ongeveer dertigjarige man niet ver van haar woning zijn ge signaleerd. Marie-France is nu al het derde meisje dat binnen *»nkele maanden uit de omgeving van Parijs ls verdwenen zonder het minste spoor achter te laten. Grotonderzoekers van buitenwereld afgesneden Vfjf jongelui, die zondag een grot naby Vallon Pont d'Arc in Zuid- Frankrijk gingen onderzoeken, zyn van de buitenwereld afgesneden doordat de toegang van de grot tengevolge van een stijging van het water van een langs stromende beek werd afgesloten. Pogingen om de beek een andere koers te geven zijn tot dusver niet gelukt. Door middel van boodschap pen in flessen hebben de vijf jongelui de raad gekregen, het hoogste punt in ue grot op te zoeken en te wachten totdat het waterpeil daalt. Zij heb ben voldoende voedsel bjj zich voor vijf dagen. Onze Parijse correspondent telefo neerde hedenochtend, dat de vijftig flessen met boodschappen, die op de vijf zijn afgezonden, nog steeds onbe antwoord zijn gebleven. De enige hoop. die men koestert, is dat de jon gelui zich hebben kunnen verschan sen op een der kleine eilandjes, die in de grot gelegen zijn. Het gevaar is echter groot dat ook die eilandjes zijn overspoeld. De vijf zyn ervaren speleologen en ook hun uitrusting zou aan de hoogste eisen voldoen Gisteren heeft Prinses Bea trix in kasteel Drakesteyn ..Miss Dousadj" en enkele leden van het actiecomité voor het Perzi sche dorp ontvangen. De Prin ses kreeg o.m. een stel ..zingen de glazen", zoals die voor het dorp verkocht zullen worden. Van links naar rechts Prinses Beatrix, de heer F. Rompies. zijn echtgenote mevr. A. Rompies- Sadrille. die tot Miss Dousadj werd uitgeroepen, en pater W. Stokman. Kort of lang conclaaf? Het stoffelijk overschot van Paus Johannes is gisteravond uit het pau selijk paleis overgeoracht basiliek van Sint Pieter, waar het op gebaard zal liggen tot de nyzeuing op donderdagavond. Op het Kerk plein waren duizenden mensen bij eengekomen om de stoet te zien. Op een baar werd het stoffelijk hulsel over het plein gedragen. Het was in het rood gekleed, met een gouden mijter. Onmiddellijk achter de baar liepen de naaste familieleden van de overledene en zyn particulier secre taris, mgr. Capovilla. Van Vaticaanse zijde is gisteren meegedeeld dat Paus Johannes in zijn testament heeft verzocht om in de basiliek van Sint Jan van Latera nen te Rome begraven te mogen wor den. Deze kerk staat in het zuidoos telijke deel van Rome. Het is de ka thedrale kerk van de paus in zijn functie van bisschop van Rome. Leo XIII was de laatste paus, die in deze kerk begraven werd. Hy stierf in 1903. Mogelijkheden Onze correspondent in Rome tele foneerde hedenochtend: Hoewel het naar onze mening onwelvoeglijk is om reeds te spreken over de opvol ging van de paus terwijl hij nog niet eens begraven is, dwingt de journa listieke plicht ons daarin het slechte voorbeeld van alle andere journalis ten te volgen. Het conclave of con claaf zal waarschijnlijk de 20ste of 21ste van deze maand bijeenkomen. Het komende conclaaf wordt het grootste, dat ooit gehouden werd doordat er op dit ogenblik 82 kardi nalen zijn, van wie er hoogstens twee of drie door ouderdom of andere re denen we denken aan kardinaal Mindszenty verhinderd zullen zijn. Wie zal het conclaaf als paus ver laten? Indien de door Paus Johannes gevolgde politiek de goedkeuring van tenminste tweederde der aanwezigen wegdraagt, dan wordt het kardinaal Montini, de huidige aartsbisschop van Milaan, een man van 66 jaar en een zo uitgesproken persoonlykheid, dat men hem alleen maar kan aan vaarden of verwerpen. In dat geval zou het conclaaf heel kort duren. Duurt het langer dan twee of drie dagen, dan is de oppositie tegen de nieuwe richting in de Vaticaanse po litiek sterker dan we denken en dan zijn er verscheidene mogelijkheden. 9 Slot pag. 2 Hondsdolheid in ENSCHEDE? In Enschede heeft zich vermoede lijk een geval van hondsdolheid voor gedaan. Gisterenmiddag zagen J.V. en H.V., dat de hond van de eerst zich vreemd gedroeg. De hond sprong tegen de heggen op en uit alles bleek, dat hy wild geworden was. De mannen trachten hem te vangen, teneinde hem aan een ketting vast te leggen. Daarbij werden beiden in hun hand gebeten. De te hulp geroepen dierenarts stelde zich in verbinding met de vee- artsenijkundige dienst te Zwolle, die adviseerde het dier over te brengen naar het slachthuis, waar het in quarantaine zou worden gesteld. Teen de politie bij de woning van V. aan kwam bleek het dier reeds te zijn overleden. Het kadaver van de hond is naar een Rotterdams laboratorium overge bracht, waar sectie zal worden ver richt. Voor poging tot doodslag 2 jaar jeugdgevangenis De rechtbank in Amsterdam heeft een 19-jarige uitdeuker uit Amster dam wegens poging tot doodslag ver oordeeld tot twee jaar jeugdgevange nis met aftrek van het voorarrest. Tegen de uitdeuker was een jaar en acht maanden gevangenisstraf ge ëist. Op 2 maart van dit jaar is hij tot tweemaal toe met grote vaart in een auto op twee geüniformeerde agenten ingereden. De jongeman, die niet in het bezit was van een rijbewijs, ne geerde eerst een stopteken en later een paar waarschuwingsschoten. Sombere diagnose (Van onze correspondent in Washington) Twee bekende Senatoren, Fulbright uit Arkansas en Clark uit Pennsyl- vanië, hebben rake en ernstige op merkingen gemaakt over het heden en de toekomst van Amerika's demo cratie. Zij deden dat frn een confe rentie. die het „Centrum voor de stu die van democratische instellingen" georganiseerd had in New York. Bei de Senatoren wensen meer zeggen schap te geven aan Amerika's uit voerende macht en wat de wetge vende macht betreftsuggereerde [In het Delta-hotel in Vlaar- hgen zijn gisteren de contrac- n getekend voor het bouwen in de Benelux-tunnel. Mr. I eusdens. burgemeester van Vlaardingen en commisaris van de NV Benelux-Tunnel, en de heer Buschmann. directeur van deze NV, plaatsen hun hand tekeningen onder de stukken. OOSTELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot «rgenavond Perioden met zonneschijn en op ikele plaatsen een regen- of on- ëersbuit. Zwakke tot matige wind .t oostelijke richtingen. Ongeveer Szelfde temperaturen. 6 JUNI 1963 Zon op: 04.23, onder 20.54. Maan p 19.56, onder 04.14 [Hoogwater te Katwijk: 2 45 en 07, laagwater te 10 49 en 23.09. Ut immmw beriut uit U SMWa ln de afgelopen twee maanden zyn in de Mexicaanse stad Monterrey tachtig kinderen gestorven als gevolg van de droogte, waardoor het betrok ken gebied wordt geteisterd. In de afgelopen 24 uur zyn 242 kinderen in een ziekenhuis opgenomen. Vijftig inwoners van Juarez, die door dolle honden gebeten zyn, ver keren in levensgevaar. F.r is gebrek aan serum tegen hondsdolheid en de grote hitte bevordert de verspreiding sad de siektck De wereld beschikt over de midde len en mogelijkheden om de honger van de aarde te doen verdwijnen. Om dat te bereiken is alleen de wil ertoe nodig. Dit verklaarde president Ken nedy gisteren bij de opening van het Wereldvoedselcongres in Washington, dat door de FAO (Voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties) is georganiseerd. Het congres wordt door meer dan duizend afge vaardigden uit meer dan honderd landen bygewoond. Volgens president Kennedy is de sleutel tot een duur zame oplossing van het hongerpro- bleem gelegen in het overbrengen van technologische mogelijkheden naar gebreklijdende landen. De Amerikaanse president gaf de volgende vijf aanwijzingen: 1. Het voortbestaan van honger is zowel van moreel als van maatschap pelijk standpunt onaanvaardbaar, al dus de president, die verwees naar een encycliek-uitspraak van wylen Paus Johannes, dat „alle mensen ge lijk zijn vanwege hun natuurlijke waardigheid" 2 Men moet er om denken, dat landen die gebrek aan voedsel heb ben. met hulp van andere landen hun eigen voedselproblemen kunnen op- 'toasea. Het van <fe FAQ tegen de honger is op deze veronder stelling gebaseerd. 3. Internationale samenwerking, or ganisatie en optreden zijn onontbeer lijk. 4. Politieke, financiële of opvoe dingstechniek alleen kan de honger niet verdrijven Alle inspanning moet gecoördineerd worden om de muur tussen de hongerlijdende en de wel gevoede helft der mensheid te slech ten. 5. Tenslotte moet de wereldopinie worden geconcentreerd op de inter nationale inspanning om de honger te verdrijven als een eerste taak van deze generatie. De oorlog tegen de honger Is de ware bevrijdingsoorlog van de mens heid, aldus president Kennedy. Overwinning in deze oorlog zal im mers de energie en talenten en de creatieve gaven van de helft der mensheid vrijmaken. Kennedy zei nog, dat de bevolkings aanwas een kwestie van ernstige zorg was geworden, niet omdat de voed- selproduktie in de wereld onvoldoen de zou zyn om laarmee gelyke tred te houden maar omdat de bevolkings toeneming al te dikwijls het grootst was juist daar. waar het voedselge brek zich reeds het sterkst deed gel- feut Door een wervelstorm, gepaard gaande met stortregens, zijn in Japan twintig mensen om het leven geko men en een twintigtal gewond. De politie schat, dat 20.000 mensen hun ondergelopen huizen hebben moeten ontruimen. De Zweedse premier Tage Erlander heeft m de haven- en scheepsbouw - stad Gothenburg een nieuwe scheeps werf geopend van geheel nieuw type voor het op rationele wyze bouwen van schepen „binnenshuis", met een totale capaciteit tot 150.000 ton d.w. De werf „Arendal", is ontworpen vol gens de allernieuwste principes van constructie, indeling en werkwijze van scheepswerven, en men gaat er van uit, dat de toepassing van deze nieuwe principes ertoe zal lelden, dat de totale bouwtijd voor een gewone grote tanker met ongeveer 50% zal kunnen worden gereduceerd, d.wz. vergeleken met de conventionele bouwmethodes. Een van de belangrijkste kenmer ken van de nieuwe werf is dat de scheepsrompen in hun geheel zullen worden gebouwd in afgesloten fa briekshallen. De bovenste uiteinden van de twee bouwdokken komen uit in een grote assemblagehal. Te begin nen met de achtersteven wordt hier sectie aan sectie gelast, waarbij de aldus geprefabriceerde eenheden een gewicht bereiken van 300 ton. Naar mate ze langzamerhand ..groeien", kruipen de scheepsrompen uit de hal naar het dok daarbij geholpen door krachtige hydraullische kranen. Ze zijn dan reeds geschilderd en voor zien van een groot gedeelte van de u 1 trusti ng.s t.i i k k Senator Clark een serie van moeilijk te bereiken, doch hoogst nuttige her vormingen. Clark nam bij zijn kritiek op de wetgevende macht geen blad voor de mond. De volgende samenvatting van zyn aanklacht zal dat duidelijk ma ken: in de wetgevende macht al dus Senator Clark hebben pressie groepen grote invloed, volksmennerij kent er nauwelijks grenzen, de actie van de volksvertegenwoordigers komt een generatie te laat, de 19-de eeuw domineert nog ln de commissies en het systeem van de beloning voor po litieke steun doet grote schade aan het algemeen belang. Clarks collega Fulbright, de beken de voorzitter van de Commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat, gaf blyk van grote objectivi teit door te pleiten voor vergroting van de macht van de Amerikaanse president in het buitenlands beleid. Veelvuldige verkiezingen en gericht heid op locale problemen maken, volgens Fulbright, het Congres min der geschikt voor leiding in de bui tenlandse politiek. Recept en Clarks sombere diagnose van de toestanden in de wetgevende macht zou nog deprimerender zyn. ware het niet, dat hy een aantal recepten aan de hand had gedaan tot herstel van de patient wiens naam Congres is. Claric zou wensen, dat de machtige voorzitters der Congrescommissies bjj geheime stemming gekozen zou den worden op grond van hun be kwaamheid en niet op grond van hun senioriteit, zoals thans ge schiedt) Hij wenst maatregelen, die de on waardige ..filibuster" in de Senaat onmogelijk zou maken (onder „fili buster" verstaat men de schier ein deloze dood-praterij of sabotage- tactiek, waardoor een stemming wordt uitgesteld of onmogelijk ge maakt). Clark zou een regeling wensen, waar bij een commissie een wetsontwerp vry zou moeten geven voor een al gemene behandeling, wanneer een zeker percentage van de commissie leden dat wenste. (Thans heeft een conservatieve commissie-voorzitter vaak de macht een wetsontwerp te smoren in de commissie-kiem). Van veel belang zou deze criticus het achten, indien maatregelen geno men werden tegen het systeem, waarby kandidaten giften kunnen opstrijken van mensen, die op be paalde gunsten hopen nadat zulke kandidaten gekozen zijn in het Congres. „Officieel heten die gif ten „bydragen tot een verkiezings campagne" maar in feite zijn zij een soort vooruitbetaling voor gunsten, die men later hoopt te verkrijgen. Helaas zijn maar al te veel poli tici in Amerika in hun carrière op zulke bijdragen aangewezen. Het is ongetwijfeld goed, dat Se nator Clark deze reeks recepten heeft uitgeschreven, maar wie de Amerikaanse Congresleden kent, zal helaas moeten beamen, dat de mees- ten van hen niet veel neiging verto nen om de medicijnen te slikken, die dokter Clark voorschrijft. AAverrenrte Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd.Drie minuten In de- braadpan en het is klaar. Slechts f f,25 per groot pok Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank. Herkenbaar aan de raambiljetten Oók In Uw omgeving ls een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAAITIJDEN fr .HET VERRE OOSTEN GORTMOLEN 37 OEN HAAG «TEL'(£13 XSi In het Mastbos bij Breda heeft gisteren een zware brand gewoed. Ongeveer zes hectare bos ging ver loren door de gloeiende vlammenzee, die zich zeer snel uitbreidde De brand werd bestreden door twee brandweerkorpsen. 120 militairen en tientallen vakantiegangers en dagjes mensen. Het nablussingswerk nam geruime tijd in beslag. De oorzaak i» mei bekend, f Uit het Leidsch Dagblad van i 5 Junjj 1863: J Dezer dagen is te Parijs J J opgerigt een maatschappij J met een kapitaal van 3 mil- J Hoen frs. welke het bijeen- verzamelen van lompen enz a op groote schaal wil drijven J Zij belooft 30 pet winst. i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1