PAUS JOHANNES XXIII was voor alles MENS Romme heden naar Koningin IJveraar voor vrede en grotere eenheid van de Kerken speciale PERSOONLIJKE J voor CENTRALE Tientallen hectaren natuurschoon door vlammen verwoest Eenvoudig en sociaal bewogen VLIEGRAMP Mail valt van raceboot en verdrinkt KENJATTA PREMIER ,,Joe Jin" liep op klip Opgericht 1 maart 1860 L. juni 1963 Derde blad no. 30972 sl en Advertentie 0/1 k >2 31 Paus Johannes XXIII. de Italiaanse boerenzoon die de opper herder werd van een half miljard rooms-katholieken over de gehele ■a wereld, heeft tijdens zijn kortstondige ambtsperiode blijk gegeven over vele voortreffelijke eigenschappen te beschikken. Hij was een man. wiens stroeve gelaatstrekken en ietwat stugge glimlach warm te uitstraalden en geloof en vertrouwen inboezemden: maar boven alles was hij mens en kende hij de mensen met hun goede en slech te eigenschappen. De paus leerde de harde kant van het leven kennen, toen hy opgroeide op het platteland, waar zijn vader als dagloner de kost moest verdienen, en naderhand leerde hij zich als Vaticaans diplomaat op allerlei vlakken be- ,n wegen. Zijn vriendelijke, openhartige persoonlijkheid stak af bij die van zijn voorganger, de strenge, intellectuele Pius XII. Volgens velen was Paus Johan nes voorbestemd een „overgangs paus" te worden, dat wil zeggen een paus die de kloof tussen het 19-jarige bestuur van Pius XII en de verkiezing van een jongere op volger moest overbruggen. Een overgangspausis Johannes ech ter beslist niet geweest. Zijn naam zal niet zonder eerbied en bewondering aan de lijst van de 262 pausen worden toegevoegd. Als mens en als ijveraar voor de vrede tussen de mensen en een grotere eenheid van de Kerken is Johannes XXIII een paus ge weest die de geest van deze tijd volkomen heeft begrepen. Byna vanaf het moment dat hij op de middag van de 28ste oktober 1958 werd gekozen drukte zijn krach tige persoonlijkheid een onuitwisbaar stempel op de algemene gang van zaken in de Rooms-Katholieke Kerk. Tijdens zijn pontificaat riep Paus Johannes voor de eerste maal in 92 jaar en voor de 21ste keer in de ge schiedenis van de R.-K. Kerk een oecumenisch concilie bijeen, dat de geschiedenis zal ingaan als het t wee de Vaticaans concilie. Hij vaardigde de encycliek „Mater et Magistra'- uit, een belangrijk document aangaande problemen op allerlei gebied. Vrede De encycliek vormde de sluitsteen van het onophoudeiyk arbeiden van de Paus voor de vrede. Twee maan den later mocht hij voor zün werk de Balazar-vredesprijs in ontvangst nemen. Ongeveer gelijktijdig met het uitkomen van de encycliek gaf de Paus de stoot tot onderhandelingen over de in vrijheidstelling van de prelaten, die achter het ijzeren gor- dyn worden gevangen gehouden. Dergelijke initiatieven zullen met gouden letters door de geschied schrijvers worden opgetekend. Zijn tijdgenoten zullen hem echter vooral blijven beschouwen als een man. die met vele vastgeroeste gewoontes brak. indien hy van mening was. dat een dergelijke stap het welzijn der R -K Kerk ten goede zou komen of de tijd de tradities achterhaald had. Bij an dere gelegenheden echter herstelde hy tradities, die door de eeuwen heen in onbruik waren geraakt, in ere. Modern Op 10 april 1963 vaardigde de Paus een encycliek uit, die algemeen als een van de belangrykstc pauseiyke documenten van de moderne tyd wordt beschouwd. In de encycliek „Pacem in Terris'* vrede op aarde) <ieed de Paus een beroep op alle men sen van goede wil om gezamenlyk door middel van internationale orga nisaties te strijden voor een vrede, die is gegrondvest op rechtvaardig heid en vrijheid voor allen. Paus Johannes XXIII was vóór alles mens, zijn hele leven lang is hij mens met de mensen geweest, door zyn eenvoud en sociale bewogenheid heeft er nooit ook niet toen hy de hoogste post in de Roonis- Katholieke Kerk bekleedde een kloof bestaan tussen hein en de velen wiens herder hy was. Hij was uit het volk voort gekomen en hield er van om op gezette tyden daarop te zinspe len door over zichzelf te spreken als „een boerenzoon'' en „een volksjongen". Zun sociale bewogenheid bleek al vroeg. Als jonge priester gaf bij in het najaar van 1909 in Ranica, bij Bergamo, openlyk steun aan een staking van arbeiders die toestemming uil den hebben om zich te organi seren. Zün eenvoud werd nooit tref fender geïllustreerd dan op de dag die volgde op zyn verkiezing tot paus. Toen hij op 29 oktober 1958 's morgens rustig in de Vaticaanse tuinen ging wande len, snelden de wachters op hem toe om hem er attent op te maken dat toeristen en pelgrims met verrekijkers gewapend, van af de Sint-Pieterskoepel naar hem stonden te küken. „Dat is in orde", zei de paus. „ik doe toch niets onbetamelijks". Op diezelfde wandeling kwam Paus Johannes enkele arbeiders tegen die in de tuin werkten. Schild wachten renden toe om hen te verjaren, maar de Paus hield de soldaten tegen en begon een praatje met de arbeiders. II sprak met hen over hun werk, vrouwen en kinderen. Iiy hoor de tegeiyk, hoe laag de Vati caanse salarissen waren (aan- zieniyk lager dan in Italië) en liet ze onmiddellijk allemaal verdubbelen. Op de meest onverwachte ogenblikken dook hij overal in Vaticaanstad op, onderhield zich met iedereen en won door zijn beminnelijkheid aller harten. Ook begaf hy zich meermalen buiten het Vaticaan. Op de meest ongewone uren en zonder iemand tevoren te waarschuwen verliet hy het paleis, en het was, vooral in de zomer, moeilijk een paar weken in Rome te zijn ge weest zonder Paus Johannes XXIII te hebben ontmoet. Zo bezocht hij op 26 december 1958 ook de eevangenen in de Ro meinse Rerina Coeli om hun zün zegen te geven. En nog vele. vele voorbeelden zouden er zijn aan te halen van de eenvoud en sociale bewogen heid van een paus. die als geen ander in zo korte tijd zich zo geliefd wist te maken. Vele van de door hem aangebrach te veranderingen betroffen slechts kleine, persoonlijke dmgen. In de eer ste dagen van zijn pontificaat volgde hij de traditie, dat een paus alleen de maaltijden zou moeten gebruiken. Dit was slechts van korte duur. Al gauw nodigde hij vrienden voor de gezel ligheid uit. Hij besliste, dat zijn naaste medewerkers niet telkens wanneer zü hem onder ogen kwa men, voor hem behoefden te knielen en zyn ring kussen. Om tyd te spa ren gebeurde dit slechts aan het be ging en het einde van de dag. De Paus brak met de oude traditie, die op 3 december 1956 door Paus Six. tus V in het leven was geroepen. Sixtus V bepaalde, dat er slechts 70 kardinalen mochten zyn. Paus Jo hannes verhoogde dit aantal tot 75 en vervolgens tot 85. Bovendien be noemde hij nog drie kardinalen in pectore (in beraad houden». Paus Johannes begaf zich in tegenstelling tot zijn voorgangers vele malen buiten het Vaticaan. Hij bracht onder andere een bezoek aan de bedevaartsplaatsen Loreto en As- sioi om te bidden voor het welslagen van het concilie. Hij bezocht zelfs de Regina Coeli gevangenis in het hart van Rome om er de gevangene zijn zegen te geven. Oudste zoon permanent waarnemer van het Va ticaan bij de Unesco en het jaar daarop, op 12 januari 1953, benoem de Pius XII hem tot kardinaal. Vin cent Auriol, president van Frankrük cn een socialist, achtte de pauseiyke 1 nuntius zozeer dat hij met groot ge noegen de rode baretta, symbool van de kardinaalswaardigheid, op hel hoofd van Roncalli plaatste. Drie dagen later werd kardinaal Roncalli benoemd tot patriarch van Venetië, als opvolger van de overleden mgr. I Carlo Agostini. „Hier heb ik een nieuwe kaas om helemaal herder te zyn". zei de nieu we patriarch bij zijn aankomst in de Dogenstad. „Ik ben er van overtuigd dat het herdersambt het fascinerend- 1 ste en mooiste is dat een man kan worden opgedragen". Kardinaal Ron calli voelde zich thuis in Venetië, waar hy gevangenen, zieken en be jaarden bezocht en met volle over gave arbeidde. Het gebeurde vrij dikwyls dat de straat langs de voorzijde van zijn I woning onder water stond en by zul ke gelegenheden zag men de pa-1 triarch de achteringang gebruiken: een poortje, een binnenplaats en dan i een klein café. Hij had altyd een j vriendelijke groet voor de bezoekers als hij door het café kwam. Pa aus Minister Toxopeus VERGOEDING sloot zitting van de Na acht jaar onderhandelen en een beroep op het Internationaal Ge- j rechtshof in Den Haag dat zich i niet bevoegd verklaarde heeft Is- I raël de Bulgaarse voorwaarden aan val Staten Generaal aard voor regeling van de zaak van De minister van Binnenlandse Za- j het Israëlische lynvliegtuig dat op 27 Na rinwnd» riekte onKIien 1 ken' n,r' E H' Toxopeus sloot sater- >955 door Bulftaarse jagera werd Pim XH oo Oktober 1™ en Ron- das'niddag 'n de Ridderzaal namens neergeschoten toen het uit de koers SS w" Sta-was geraakt. ld» zich in Rome me, de •eraarde-hiervan w« op het Binnenhof een erewacht van 60 man inian tellende muziek- bestelling en het conclave bezighiel den. Op 25 oktober van dat jaar sloten r de deuren van de Sixtijnse Kapel zich achter de kardinalen. Drie da gen en twaalf verkiezingen later ver scheen Roncalli op het balkon aan het Sint Pieterplein als de nieuwe paus. Hij verklaarde de naam Johan nes te willen dragen. Het was de eer- korps van de Rijkspolitie opgesteld. Minister Toxopeus. die de weg van Huis ten Bosch naar het Binnenhof in een galaberliner aflegde, werd ge ëscorteerd door twee pelotons bere den rijkspolitie in ceremoniële tenue. I nes ie wuieii urugeu. net was ue eer- °P ^rdes van de lidderzaal ste verrassing van de vele die nog j )^dn}intóter Toxopeus onder trom - zouden volgen. Want al sinds 13341 e'en schallende muziek ont was die naam niet door een paus y,a(ng?" °°r de commissie van in- en van Rome gebruikt Later heeft de ongeleide uit beide Kamers, bestaan- Paus gezegd, dat hij deze naam r®, .Jf* prominente, uit het actieve hoofdzakelyk gekozen had omdat het POhtieke leven terugtredende politici. Bulgarije zal 196.000 dollar betalen als vergoeding voor de nabestaanden van de 22 Israëlische slachtoffers. Is raël had meer dan 2.500.000 dollar ge- eist. In het toestel zaten 58 personen, onder wie zeven bemanningsleden. Zij kwamen allen om het leven. Bulgarije heeft reeds vergoeding betaald aan de nabestaanden van het merendeel der niet-Israëlische slachtoffers. Advertentie Vaticaans secretariaat van state. Hij werd benoemd tot titulair aartsbis schop van Aeropolis en apostolisch visitator voor Bulgarije. Monseigneur Roncalli. toen 43 jaar oud. zou in Bulgarye tien jaar lang actief zijn. In 1935 werd hij benoemd tot apos tolisch vicaris en delegaat voor Tur kije en apostolisch delegaat voor Griekenland. Istanboel werd zijn standplaats in deze dubbele functie en hy heeft er negen jaar gewerkt. ar,J S Inmiddels was het Vaticaan over tuigd geraakt van de grote gaven van Roncalli en Paus Pius XII gaf hem in 1944 de zeer moeihjke post van apostolisch nuntius te Parijs. Toen monseigneur Roncalli het telegram van zijn benoeming kreeg. M as hij zeer verbaasd en aanvanke lijk dacht hy dat er een vergissing gemaakt was. Maar hij vertrok toch. Op weg naar Parys deed hij Rome aan. waar hij mgr. Tardini. pro-se cretaris van staat., slechts één vraag wilde stellen: „Weet u wel wat u doet? Ik ben voor die post niet ge schikt Maar mgr. Domenico Tardini had zijn antwoord klaar. De latere staatssecretaris van het Va ticaan zei: „Myn beste man, wees ei-van overtuigd, dat geen van ons eraan gedacht had". Dit kon maar één ding betekenen: de benoeming was afkomstig van de Paus zelf. Op Nieuwjaarsdag van het jaar 1945 kwam monseigneur Roncalli te Parys aan en overhandigde hy aan De Gaulle zyn geloofsbrieven. Ron- calli's voorganger, kardinaal Valeri, had het land moeten verlaten we gens de betrekkingen, welke hy had onderhouden met de regering-Vichy. Roncalli veroverde Frankrijk en de Fransen met zyn vriendelijkheid, op rechte belangstelling en humor. Als pauselyk nuntius werd hij automa tisch deken van het corps diploma tique te Parys en dat bracht met zich dat hy zich geregeld openbaar moest vertonen. het de naam van zijn vader was. Ten tijde van zijn uitverkiezing tot 1 paus was Johannes XXIII bijne 77 jaar en daarom beschoude men hem in Vaticaanse kringen als de „inte rim-paus". de man van het compro mis tussen de twee party en die later, in het concilie, aan het daglicht tra den. Op 4 november 1958 werd de nieuwe paus gekroond. Tijdens zijn pontificaat heeft Jo hannes XXIII vyf consistories ge houden waarin hy 52 kardinalen heeft benoemd, alsmede drie anderen I ,4n pectore". Door zyn toedoen kre- gen Mexico. Uruguay. Afrika, Japan en de Philippynen voor het eerst een j „prins der kerk" en ook Nederland kreeg, met België. Ierland. Chili en Peru. een nieuwe kardinaal. Italië kreeg 22 nieuwe kardinalen. namelyk de heren Tilanus (CHU) Schermerhom <P. v. d. A Kropman <KVP), Oud iWDi en Bruins Slot «AH», die hij namens de Koningin in zyn korte rede bijzonder dankte voor de ijver en toewijding bij de be hartiging van 's lands belangen ge toond. Paus Johannes XXIII werkte hard. Het tweede Vaticaanse concilie is zijn werk geweest en ondanks de zware werkzaamheden die het mee bracht gingen de audiënties door. Hij dreef zichzelf voort als een slaaf totdat het zieke lichaam de vooruit snellende geest niet langer kon be houden en de dood toesloeg op een Ivan de belangrykste tijdstippen in In 1952 werd hij. naast de functie I de geschiedenis van de Rooms-Ka- die hij reeds uitoefende, benoemd tot I tholieke Kerk. Venetië (Van onze parlementaire redactie) De kabinetsformateur, prof. C. P. M. Romme, zou vanmiddag om vyf uur aan de Koningin rapport uit brengen van zyn informatiewerk- 7aamheden. Nadat de rijf grote par- tijen, liun standpunten aan de for mateur hebben medegedeeld, is dui- delyk geworden, dat nog geen van hen bij voorbaat buiten spel staat. au venen i ie Angelo Giuseppe Roncalli werd op 25 november 1881 in Sotto il Monte, een dorpje naby Bergamo in noord- Italië, geboren: als derde kind uit een gezin van dertien. Hy was de oudste zoon van Giovannie Battista Ron calli en Marianna Mazzola Roncalli. Naarmate hij ouder werd, groeide zyn aandeel in het werk. Evenals zyn broers en zusters hielp hy by het hout sprokkelen en het werk op het land. Zo op het oog leek hij voor bestemd zijn leven als landbouwer te slijten. Op 11-jarige leeftijd gaf Angelo echter de wens te kennen priester te willen worden, zyn ouders, beiden zeer godsdienstige mensen, hadden geen bezwaar en zo gebeurde het. dat Angelo het seminarie in Bergamo binnenstapte, waaraan hij acht jaar lang studeerde. Van Bergamo ging Angelo naar Rome om zyn studies aan het pontificale seminarie voort te zetten. Hij verwierf een graad in de theologie en werd op 10 augustus 1904 tot priester gewijd. Pater Roncalli werd de particulier secretaris van monseigneur Giacomo graaf Radini-Tedeschi, de bisschop van Bergamo, die een grote invloed op hem heeft uitgeoefend. De jonge priester bracht veel van zyn tyd door in de Ambrosiana-bi- bliotheek te Milaan en stuitte tydens zyn werkzaamheden daar op veertig manuscripten waarin een bezoek, door de 16de eeuwse heilige C'arrolus Borromeus aan het aartsbisdom Ber gamo gebracht, nauwkeurig staat be schreven. De bestofte delen bevatten een haast tastbaar levendige be schrijving van het geboortegebied van de overleden Paus. zoals dat vier eeuwen geleden was. Tussen 1936 en 1952 publiceerde Roncalli vyf stan daardwerken waarin zijn studies ge condenseerd waren. Ze zijn ook nu nog een voorbeeld voor historici. Voor de aanschaffings- en installatiekosten van een centrale verwarming kunt u bij de N.H.M. een Persoon- lijke Lening aanvragen. Onze gratis folder "C.V.-P.L" licht u volledig in over de aantrekkelijke voorwaarden waarop deze speciale P.L.'s worden verstrekt. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 Verpleger De intense droogte en de harde oostenwind speelden in de afgelopen dagen hos- en heidebranden danig in de kaart. Er zijn dan ook verscheidene hectaren recrcatiegrond in vlammen opgegaan. In de eerste wereldoorlog werd Roncalli opgeroepen om dienst te nemen in het Italiaanse leger. Een jaar lang diende hy als sergeant-zie kenverpleger. daarna werd hy bevor derd tot luitenant en spoedig daar na tot kapitein. Toen dc oorlog af gelopen was stichtte hij het eerste studententehuis van Italië, met de bedoeling jongens uit de midden klasse van de Italiaanse maatschap- py by te staan in hun studies. Kapelaan Roncalli speelde verder een belangrijke rol in de Katholieke Actie en dit had tot gevolg dat de aandacht van Paus Benedictus XV op hem gevestigd werd. De Paus riep hem naar Rome en kapelaan Ron calli werd monseigneur. Bezoeken aan missiecentra in Europa, welke Roncalli tussen 1921 en 1925 moest afleggen, bereidden hem voor op het diplomatieke werk. In 1925 werd hij opgenomen in het Vonken verspreid door de D. trein- (een geblokkeerde rem) die za terdagochtend om ongeveer negen uur uit Amersfoort vertrok, zyn oor zaak geworden van een grote brand, waarby in totaal bijna 100 hectaren van een van onze mooiste natuurge bieden werden verwoest. De N.S. wachtpost Stroe zag vonken van de trein komen. By de volgende wacht post kreeg de trein het stopsignaal, maar toen was het kwaad al ge schied. De Veluwse bosbrandweren uit Barneveld, Voorthuizen. Garde ren. Zwartebroek, Kootwijkerbroek en Apeldoorn bestreden het vuur met groot materiaal. Tweehonderd mili tairen uit de omgeving werden ook gemobiliseerd voor de verbeten strijd tegen het hardnekkige vuur dat her- i haaldelijk weer oplaaide. Er ontstond zelfs even een kritieke situatie, toen de brandweerwagen van Kootwykerbroek als gevolg van on voldoende aanvoer van zuurstof af sloeg en de brandweerlieden de wa gen snel moesten verlaten, omdat le vensgevaar dreigde. De banden vat ten vlam. Enige mannen, die echter met ge vaar voor hun leven een poging waagden om de wagen te redden, werden deze brand met behulp van water uit de eigen tank meester. De wagen is zwart geblakerd uit de stryd gekomen. Acht hectaren mooi recreatiegebied bij 't Noordlimburgse plaatsje Lomm werden een prooi der vlammen, toen Duitse kampeerders op onoordeel kundige wijze een warme maaltyd gingen bereiden. Driehonderd hectaren, merendeels bos van de Drunense duinen, zyn gisteren totaal verwoest door een vlammenzee, die hoog optornde tus sen de Brabantse plaatsjes Kaats heuvel en Loon op Zand. De brand weren uit de omgeving hadden uren lang werk om het vuur meester te worden. In Drente ui de onmiddellijke om geving van het natuurreservaat „De Meeuwenkolonie" een broedplaats van duizenden meeuwen in de ge meente Havelte verwoestte vlam men zeven hectare natuurschoon. De 43-jarige F. Reijn uit Woerden is gistermiddag omstreeks kwart voor vyf op dc Damse Rijn ter hoogte van het Goudse Rijpad van een raceboot gevallen en verdronken. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de boot. de heer Thuis uit Waddinxveen. een scherpe bocht maakte om een drijvende tak te vermyden. De heer Thuis heeft, na de boot naar de kant te hebben gevaren, on middellijk getracht de drenkeling op te duiken, maar al zyn pogingen ble ven vruchteloos. Hot slachtoffer is drie uur later door de politie van Al phen aan den Ryn opgedregd. In de boot zaten nog de echtgenote van de heer Thuis en zyn twee kin deren. die mede getuige waren van het droevig ongeval. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. W ijze mannen vooi NAVO aan 1 werk Een internationale groep „wyze mannen" gaat binnenkort een onder zoek instellen naar de doeltreffend heid over de strydkrachten van de NAVO-landen en naar de middelen waarover deze staten beschikken om hun verplichtingen in NAVO-verband na te komen. Hiertoe werd op de onlangs in Ot tawa gehouden bijeenkomst van de Jomo Kenjatta. de 73-jarige leider van de Afrikaanse Nationale Unie (KANU) is zaterdag beëdigd als Kenia's eerste premier. NAVO-raad op voorstel van de Ame rikaanse minister van Defensie, Mac- Namara, besloten. Uit een door communistisch-China ingesteld onderzoek is gebleken dat de „Joe Jin", een vrachtboot van 9.842 ton, op 1 mei ter hoogte van Zuid-Korea vergaan is doordat het schip op een klip is gelopen. De uit 55 koppen bestaande bemanning van het schip werd gered en zei dat het schip getorpedeerd was. Na 15 dagen zoeken is het wfak tussen de rotsen gevonden. De „Joe Jin" was de eer ste grote Chinese oceaanvaarder. Het schip was uit Tsingtao met een lading van 13.000 ton onderweg naar Japan toen het verging. Het was bin nen 58 dagen gebouwd. Kerkelijk Leven NED. 11ERV. KERK Beroepen te Scherpenzeel (Gld.) (toez.) P. J. Bos te Sprang te Olde- broek (2de pred.pl.i K. Schipper te Ederveen te Arnemulden J. van der Haar te Sint-Maartensdijk. Aangeno men naar Hollandseveld (toez.) C. D. Otte te Herwijnen. Bedankt voor Bar neveld (vac. W. Vroegindewey) J. van Slledregt te Baarn. GEREF. KEKKEN Beroepen te Donkerbroek A. Veld- huyzen te Numansdorp te O. en W. j Souburg J. J. Lamme te Avereest- Balkbrug te Wllnis J. D. de Vries te Aardenburg. Aangenomen naar Om men (vac-. H. Hortenslus) J. A. A. de Boer te Schiermonnikoog, die bedankte voor Oude en Nieuwe Blldtdljk, Oude water en voor Ulthuizermeeden na.r Grouw-Irnsum F. Strlkwerda. kand. te Sneek. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Den Helder D. Coppoolse te Hengelo (O.). GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Opheusden M. v. Beek te Ederveen te Rotterdam-Centrum M. v. Beek. kand. te Ederveen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zevenbergen D. J. Stel ten, kand. te Kampen. Mei de kaarltn. die thans op tafel liggen, maken zowel de P. v. d. A. als de V.V.D. nog kans om in het nieuwe kabinet te worden opgeno- mcn. Dc komende formateur, waar schijnlijk dr. De Kort, zal de keuze moeten doen. Het aantal werkelyke geschilpun ten is nog iets geslonken, nadat de Kamerfracties zaterdag opnieuw heb ben vergaderd en aan dr. Romme hun nadere standpunten hebben medegedeeld. Op een groot aantal punten is thans overeenstemming bereikt, zy het. dat nog niet alle fracties geheel tevreden zyn. Ihet eens ls men het geworden over het vraagstuk van de commer ciële televisie. De fracties kunnen elkaar vinden op het voorstel, het vraagstuk thans nog niet uitputtend te regelen, maar in afwachting van een wetteiyke voorziening een voor lopige regeling te accepteren. Het tweede net kan dan tydelyk worden verzorgd door de N.T.S. en de tus sentijd werkt een (parlementaire» verzoeningscommissie een nadere regeling uit. waarin zoveel mogelyk rekening wordt gehouden met de wensen, die in de Tweede Kamer i leven. Op het punt van de sociale verze kering bestaat nog een zekere tegen stelling tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. De P. v. d. A. wenst dat door middel van een overheidsbydrage oe premielast wordt verlicht Zodoende zou meer ruimte vrykomen voor loonsverhogingen. De K.V.P wil een dergelyke Ryksbydrage alleen aan vaarden voor algemene kinderbyslag- regeling. De K.V.P. wil ook genoegen nemen met het uitkeren van kinder- byslag aan zelfstandigen slechts voor het tweede kind. en dus niet ook voor het eerste, waardoor aanvankeiyk werd bepleit. Dit houdt in, dat de schatkist slechts wordt aangesproken voor de helft van het aanvankeiyk gewenste bedrag en ook dit betekent voor de P. v. d. A. een teleurstelling. Eon derde mogelykheid om over heidsgelden voor de sociale zekerheid beschikbaar te krUgen is gelegen in verhoging van de AOW-uitkerin - gen. De K.V.P. wil hiermee echter niet zo n haast maken als de P. v. d. A zou wensen. Er liggen nog advies aanvragen by de Sociaal-Economi sche Raad en het is niet waarschijn - ïyk. dat de adviezen zo tydig worden afgeleverd, dat de verhoging reeds op 1 januari 1964 zal Ingaan. De KVP wil zich thans nog niet binden aan bedragen, die na 1964 uit de alge mene middelen voor sociale voor zieningen beschikbaar moeten ko men. Advertentie Willie Pastrano heeft zaterdag in Las Vegas de 34-jarige Harold Johnson als wereldkampioen half- zwaargewicht onttroond. Pastrano. 28 jaar oud, zegevierde in zyn eerste gevecht om de titel op punten. De zege van Pastrano. die by de bookmakers 1 tegen 6 stond geno teerd, is de grootste verrassing van het Amerikaanse boksseizoen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5