PAUS JOHANNES (81) NA LANG LIJDEN ONTSLAPEN Record - drukte tij dens zonnigste Pinksteren DC-7 stort in zee bij Alaska Wat mensen bindt mts mor hem Medische raad schorst belangrijker dan wat scheidt Luikse arts twee jaar Pakistan: Adenauer ook doden 'UI V Deelneming uit gehele wereld, ook achter het ijzeren gordijn WEERBERICHT De stranden zaten tjokvol 20.000 naar Israël VS hervatten betrekkingen met Haïti Tn lee vliegrampen: 130 doden Zondig paar op brandstapel ©uc/ Qlieuws Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DINSDAG 4 JUNI 1963 No. 30972 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Romeinse correspondent) (Van pnze correspondent in Brussel) van Orde van de Luikse medici te Na een lange doodstrijd is Paus Johannes XXIII gisteravond om elf minuten voor acht op ruim 81-jarige leeftijd en na een regering van vier jaren, zeven maanden en zes dagen inge slapen. Kort tevoren had kardinaal Luigi Taglia op het Sint Pietersplein een mis opgedragen, waarbij 300.000 gelovigen aanwezig waren. Volgens een hoogwaardigheidsbekleder, die tot het einde in de sterfkamer was, stierf de paus „zacht, heel zacht, zoals een vlam uitdooft". De laatste woorden van de stervende, die in de afgelopen dagen herhaaldelijk gedurende lange tijd buiten bewustzijn was geweest, waren: „Ik wil terugkeren naar mijn God. Dat men mij nu met de Heer late". De laatste dagen zijn ook zijn naaste familie leden, zijn drie overlevende broers, zijn enige zuster en verscheidene neven en nichten, onder wie enkele geestelijken en nonnen, voortdurend in de slaapkamer aanwezig geweest. Paus Johannes overleed vier dagen nadat een maag kwaal, waaraan hij al ruim een jaar leed een gezwel aan de uitgang van de maag ver ergerd was door een buikvliesontsteking. Het pontificaat van Johannes, de 262-ste paus na Petrus, was het kortste tot dusver van deze eeuw. Leo XIII was Paus van 1878 tot 1903, Pius X van 1903 tot 1914, Benedictus XV van 1914 tot 1922, Pius XI van 1922 tot 1939 en Pius XII van 1939 tot 1958. Voor Paus Johannes Is het pinksterfeest, tijdens de viering waarvan hij is ontslapen, steeds van grote betekenis geweest. Hij zag in deze herinnering aan de uitstorting van de Heilige Geest het begin van de verspreiding van het christelijk geloof. Zondagochtend uitte hij nog zjjn voldoening over het feit, dat hij dit feest nog kon meevieren. Terwijl buiten een zwaar onweder woedde dat van zeven uur in de ochtend tot drie uur in de middag duurde hoorde de paus de mis aan en zei in het Latijn de tekst van de pinksterboodschap. Toen hij te vermoeid was, vroeg hij zjjn biechtvader hem het vervolg voor te lezen. Monseigneur Cavagna was zo ontroerd, dat hij op zeker ogenblik niet verder kon gaan, waarop de paus zijn hand greep en zei: „Toe nu toch, dit is geen reden voor tranen, het is een ogen blik van vreugde en van glorie". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiir Vamlaag en morgen défilé langs baar Tengevolge van het overlijden van Paus Johannes is het concilie auto matisch opgeschort. Dit is vastgelegd zowel in Canon 229 van het kerkelijk recht als in de wet van 8 december 1945 van Paus Pius XII. Volgens deze wet moeten alle congregaties of sa menkomsten van kardinalen worden it „Eenheid van alle christenen" Twee dagen, voordat Paus Jo- hannes ernstig ziek werd. sprak hij in een klankbeeld, dat be- EE stemd was voor de Westduitse radio, deze woorden uit: „De verwachtingen en innigste geschorst bij het overlijden van een verlangens van de gehele wereld paus. op straffe van ongeldigheid. De gaan uit naar het concilie, dat nieuwe paus zal moeten beslissen of zo hartverwarmend is begonnen. het concilie al of niet wordt voortge- Maar wil het concilie werkelijk zet. 1 slagen ,dat is het noodzakelijk Paus Johannes heeft door het bij- dat alle christenen één zijn en eenroepen van het concilie de be- EE samenwerken. Maar het mag langrijkste bijdrage geleverd tot de niet vergeten worden, dat het - -v v~~i, ee concilie toch in de eerste plaats het werk van de Heilige Geest E EE zelf is. Met zijn bijstand zal het E de verwachte resultaten opleve- E ren en ons tot heil strekken". millllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllË Begrafenis op donderdag a.s. geschiedenis van R.-K. Kerk in deze eeuw. Hoewel uiteraard steeds spre kend uit naam van zijn kerk heeft hij door woorden en daden er steeds naar gestreefd de afscheidingen te overwinnen met andere kerken, als mede de verschillen die ontstaan zijn door politieke tegenstellingen. F.en typerend voorbeeld is, dat de vry tal rijke Israëlietische gemeente in Ro me zondagavond in de synagoge een gebedsdienst voor Paus Johannes heeft gehouden, waarin herinnerd werd aan het feit, dat hij enkele voor de joden grievende woorden uit de r.-k. liturgie heeft doen schrappen. Hedenmiddag zou het lichaam van Enkele minuten na het overlijden Johannes rechtstreeks naar de van Paus Johannes begonnen de basiliek van Sint Pieter worden ge- klokken van de Sint Pieter te luiden, bracht en niet. zoals aanvankelijk Alle lichten in de pauselijke vertrek- was besloten, eerst naar de Sixtijnse ken gingen uit. behalve in de sterf- kapH. Het grootste hof ter wereld, kamer, waar een zwak schijnsel te j «aartoe meer dan tienduizend perso- zien bleef. De menigte bleef naar bo- behoren, houdt een officiële ven staan kijken en duizenden dach- ro«* v»n negen dagen, gedurende ten op dat ogenblik aan de vader- «elke de kardinalen het gebruikely- lijke figuur in het wit. die zo dikwijls ke scharlakenrood verwisselen voor zegenend achter dat raam had ge-i PuJ"per. staan en aan zijn hartelijke stem die *>e begrafenis is bepaald op don- hen aanspoorde: „Ga nu naar huis, derdag. Van morgen af kunnen de want het regent en ge wordt nat". gf Het leven van Paus Johannes ebde gelovigen defileren langs de baar, tot donderdagavond. Dan wordt, des avonds het stoffelijk overschot bijgezet in de Vaticaanse grotten, d.w.z. de kelder onder de Sint Pieter. Het lichaam wordt op verzoek van de Paus niet gebalsemd. Bij beschikking van de regering zullen in Italië de vlaggen drie da gen halfstok hangen. Vandaag zijn alle openbare vermakelijkheden en weg tijdens de laatste ogenblikken van de mis in het licht van de ster vende dag. Wolken pakt ensamen bo ven de koepel van de Sint-Pie- ter, roze in het laatste licht van de zon. De kaarsen op het altaar, dat op de trappen van de basiliek was opge richt, kregen in de schemering een innige glans. Men hoorde alleen de ontroerde j scholen gesloten gebleven, stem van kardinaal Taglia. de vica ris van Rome die de mis opdroeg, het gekwetter van vogels bij de beluikte ramen van de sterfkamer op de der de verdieping van het Vaticaanse pa leis en het gefuis van de fontein op het plein. Dan was er het duizend voudige gemurmel van de menigte: „Dat hij het eeuwige leven moge hebben". Uit de gehele wereld zijn, zowel uit kerkelijke als uit wereldlijke kringen betuigingen van deelneming binnen gekomen, ook uit de communistische landen. Premier Chroesjtsjow ver klaarde in een boodschap aan het Vaticaan: „Wij bewaren een goede herinnering aan Johannes XXIII, wiens vruchtbare arbeid voor het be houd van de vrede overal wordt er kend. Dit werk heeft de eerbied ge wekt van alle vredelievende volken". Andere staatshoofden hebben op der gelijke wijze gereageerd. Zo wordt in een verklaring van het Witte Huis in Washington gezegd: „Voor hem was de goddelijke vonk. die de mensen verbindt, belangrijker dan wat hen verdeeld houdt. Zijn wijsheid en naastenliefde geven de mensheid moed voor de toekomst". De Wereldraad van Kerken, waar in de voornaamste protestantse ker ken tezamen met de posters-ortho doxe kerken verenigd zjjn en waar van onze landgenoot dr. Visser 't Hooft secretaris-generaal ls, heeft in een condoleantietelegram aan het Vaticaan gezegd te hopen, dat het Ma?n*on 18 50 uur: onder: 3 50 uur *"k d' «"rieden paus die .o- Hoogwater te Katwijk te 2.14 en 14 37 uur. laagwater te 10 07 en 22 36 uur tu^h. ral dr.een De voorzitter /an de Lutherse We- MEER BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer, met voornamelijk in de noordelijke provincies tijdelijk meer bewolking. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en oost. In de kuststreken lagere, elders ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 5 JUNI Zon op: 4.24 uur; onder: 2053 uur. In Katwijk sprak men zelfs van de .grootste pinksterdrukte" ooit be leefd VVV-directeur Chr. Verplancke moest zijn mensen zelfs de hulzen laten langsgaan om logiesruimte te zoeken. In totaal werden door de logiesinformatiedienst zo'n 7.000 per- sonrn aan een bed geholpen. Straten en nnulevard stonden overdag tjokvol met auto's. .Men schat, dat ongeveer I reldfederatie. Franklin Fry, verklaar- 35.000 toeristen deze badplaats in de Dit nummer bestaat uit 18 pagina's.de, dat de harten der christenen afgelopen dagen hebben bezocht en eeuwenlang niet zo verenigd zijn ge weest als nu bij het heengaan van Paus Johannes. En dr. Ramsey, ver klaarde: „Door de frisheid van zijn visie, zijn eenvoud, vroomheid en voortdurende zorg om de eenheid der christenen heeft Paus Johannes een zeer belangrijke rol in de geschiede nis gespeeld". Slot pag. 2 (Van onze correspondent in Brussel) Dokter Casters, de Luikse huisarts die een recept gaf voor een slaapmiddel terwijl hij wist dat het zou worden gebruikt om het mismaakt geboren kindje van mevrouw Vandeputte om het leven te brengen, is door de Raad van Orde van de Luikse medici tot een schorsing van twee jaar veroordeeld. Dokter Casters Is van deze beslis sing in beroep gegaan, en zolang er geen uitspraak van de Raad van Beroep is. kan hij zijn praktijk ge woon blijven uitoefenen. Zoals men zich zal herinneren, wer den in november j.l., tijdens het zo genaamde softenon-proces te Luik, zowel de ouders van de baby als de zuster van de moeder, de grootmoe der en de dokter door de jury vrij gesproken van moord op het kindje dat mismaakt was geboren, waar schijnlijk omdat de moeder in de eerste maanden van haar zwanger schap het kalmerend middel sof te- non had gebruikt. Reeds toen was bekend, dat dok ter Casters zich nog voor de Raad spraak doen. van Orde van de Luikse medici te verantwoorden zou krijgen. Deze raad, die uit vijftien leden bestaat, heeft met een meerderheid van tenminste tien stemmen de schorsing uitgesproken. Hoewel be handeling en beslissing eigenlijk ge heim zijn, is toch uitgelekt dat dok ter Casters is geschorst en ook de motivering van cieze schorsing, na melijk de uitzonderlijke ernst van de door de dokter begane fout. de flag rante tegenstelling tussen zijn hou ding en zijn beroepsplichten en de ernstige aanslag op de waardigheid van het medische corps.. Er is een verzachtende omstandig heid, waarmee de raad van orde heeft rekening gehouden, namelijk dat de dokter, als gevolg van zijn fysieke en morele toestand (hij was ten tijde van de door hem gemaakte fout kennelijk overwerkt) niet ge noeg weerstand heeft kunnen bieden aan zijn gevoel van medelijden met de ouders van de baby. Dokter Casters zal van de schor sing in beroep gaan by de Gemengde Raad van Beroep voor Medische kwesties. Deze zetelt te Brussel cn bestaat uit drie medici en drie raads heren van het Hof van Beroep. Hij zal zeker niet voor oktober a.s. uit- Het pinksterweekeinde (dertig uur zon, een record in de twin tigste eeuw) is drukke geweest da nooit tevoren. Bijna alle oorden van vermaak meldden hogere bezoekcijfers dan vorige jaren. niet verwerken. Zoals het in Katwyk was. zo was het ook In Noordwijk, Zandvoort en waar ook langs de kust. Overal trachtte men zoveel mogelijk te genieten van de ideale combinatie zand-zee-zon. Ook elders Eert luchtopname van ANP- Foto van het strand in Noord- wijk. waar het met de pinkster dagen al even druk was als el ders langs de Noordzeekust. üaarby komen nog de dagjesmen sen by, die in dichte stromen op de fiets kwamen aanzetten. De rijwiel stallingen konden de drukte zowat Hoewel het strand waarschijnlijk de grootste trekpleister vormde, waren ook de andere toeristencentra erg in trek. En de kampeerplaatsen. De ANWB schat, dat zeker een kwart miljoen Nederlanders en buitenlan ders het weekeinde in tent of caravan hebben doorgebracht. Waar uit men kan concluderen, dat de belangstelling voor kamperen groter dan ooit is. Van de beschikbare accommodatie op de offciële terrei- I nen bij elkaar voor 350.000 personen was tweederde bezet. De terreinen langs de kust waren „afgeladen". Op sommige kampeerplaatsen moest men de nekken sluiten. Daardoor kon het gebeuren, dat tussen Den Haag en Hoek van Holland een aantal kam- I peerders de nacht langs de kant van de weg moest doorbrengen. Zoals gezegd: In het gehele land j hebben alle soorten van vertier het overstelpend druk gehad. Duinrell in Wassenaar 20.000 bezoekers, Blijdorp- I Botterdam 32.000, Dierenpark Was senaar 20.000. Euromast 12.000. Madu- radam 27.500. Openlucht Museum 7.000, Ryksmuseum 5500 en de Sche- veningse Pier 50.000. Terugtocht In Giethoorn kwamen zoveel toe risten. vooral Duitsers zoals de laatste jaren gebruikelijk weer overal veruit in de meerderheid met de Fransen als goede tweede dat op de ochtend van de eerste pinksterdag geen punter meer te huur was. Ook Schiphol. Artis. de rondvaarten in Amsterdam en Rotterdam hadden het razend druk. Maar ook daar nam gistermiddag vroeg de drukte al af. Eigenlyk kan men zeggen, dat gis teren al omstreeks twee uur de stroom in tegengestelde richting naar het oosten in beweging kwam. De verkeerspolitie kreeg toen nog meer werk om het verkeer in goede banen te houden. Aan de grens posten was het uitermate druk. lange files waren aan de orde van de dag. Maar het duidelijkst manifesteerde de drukte zich gistermiddag op het verkeersplein Oudenrijn, waar het omstreeks vier uur begon te lopen. Files van vele kilometers lengte wer den daar gevormd. Utrechts verkeers agent G. C. van Eettekoven. die al tien jaar in die mallemolen mee draait, noemde het gisteravond ..schreeuwend druk". De politie werk te stug door. Tegen middernacht was het ergste voorbij. Maar toen behoor de ook Pinksteren 1963 tot het ver leden. Gevreesd moet worden dat 20.000 mensen het leven hebben verloren by de wervelstorm en de vloedgolf van vorige week woensdag in Oost- Pakistan. Volgens de laatste officiële schatting zijn meer dan 10.000 personen om gekomen en wordt ongeveer een zelfde aantal vermist; men heeft weinig hoop dat de vermisten nog in leven zyn. De minister van Onderwijs, die een tocht door een gedeelte van het ge teisterde gebied heeft gemaakt, heeft gezegd dat de schade „aanzienlijk groter" is dan die welke werd ver oorzaakt door de wervelstorm van 1960, toen ongeveer 14.000 mensen het leven verloren en 900.000 wo ningen werden verwoest of bescha digd. De vloedgolf drong tot 12 km land inwaarts door en vernielde alles op zijn weg. Alleen al aan de Golf van Bengalen zijn ongeveer 300.000 men sen dakloos geworden. Over de toe stand in het binnenland en op de eilanden voor de kust. waarmee de verbindingen zyn verbroken, is nog niets bekend. De Verenigde Staten hebben 100.000 ton graan beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de ramp. De voormalige minister van Defen sie van West-Duitsland Strauss heeft in een interview met een Israëlische krant verklaard, dat dr. Adenauer een bezoek aan Israël zal brenger zo dra hy is afgetreden als Bondskan selier. Strauss, die thans in Israël is, voegde eraan toe dat het de plicht van West-Duitsland is het evenwicht der krachten in het Midden-Oosten te helpen bewaren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat de normale di plomatieke betrekkingen met Haïti zullen worden hervat, maar dat nog niets is besloten over een eventuele terugkeer van de Amerikaanse am bassadeur naar Port-au-Prince. Functionarissen zeiden, dat het her vatten van de betrekkingen van be lang voor de Verenigde Staten wordt geacht, en dat hieruit geen goedkeu ring moet worden afgeleid voor het ongrondwettig aan de macht blijven van de regering-Duvalier. De Verenigde Staten hebben de be trekkingen met Haïti niet verbroken, maar op 15 mei „in de ijskast ge zet' toen president Duvalier op on grondwettige wijze zyn tweede ambtstermijn aanvaardde. Voor de kust van Alaska is een Amerikaanse DC-7 neergestort, waarbij waarschijnlijk alle 101 inzittenden om het leven zijn ge komen. Een Canadees verkenningsvliegtuig heeft vanochtend in de buur van het eiland Graham wrakstukken van het toestel waargenomen. Er was geen teken van leven gezien. I De DC-7. die sinds gister- I avond werd vermist, had 65 I Amerikaanse militairen. 29 vrou wen en kinderen, zes beman ningsleden en een burgerem ployé van de Amerikaanse lucht macht aan boord. Het toestel was op weg van de I Amerikaanse staat Washington naar een luchtmachtbasis in Alaska. De DC-7 was van de luchtvaartmaat schappij Northwest Airlines en vloog in charter voor de Amerikaanse luchtmacht. Het weer in het gebied waar het toestel is neergestort, is zeer slecht, waardoor de opsporing van het wrak en de reddingswerkzaamheden ern stig worden bemoeilijkt. Uit de woning van een Ameri kaanse petroleummagnaat. King In Le Havre zijn schilderyen en kunstwerken ter waarde van 100 000 Franse franken gestolen De politie vermoedt dat dit het werk ls van een Internationale bende van kunstdleven. In het dorp Ierbabuena In noord- Mexico zijn zaterdag een man en een i vrouw, die in de ogen van de dorps- bevolking hadden „gezondigd", op een reusachtige brandstapel gedood. Toen militairen en politiemannen uit een naburige stad wilden ingrypen, ont- stond een veldslag waarin elf men sen sneuvelden en twaalf ernstig wer- I den gewond. By Pathankot in India zyn gisteren by het neerstorten van een Indiaas Dakota-vliegtuig alle 25 inzittenden en vier bemanningsleder om het le ven gekomen. Pathankot ligt onge veer 100 km ten noordoosten van Am- ritsar, waarheen het toestel onder weg waa. Onder de passagiers be vonden zich zeventien buitenlanders: zeven Amerikanen, zes Britten en vier Polen. f Uit het Leidsch Dagblad van J 4 Junij 1863: Z. M. heeft de zilveren medaille voor de kostelooze i koepokinenting voor minver- mogenden in Zuid-Holland a toegekend aan Dr. H. B. van j Rhijn te Katwijk J De "beroemde ingenieur J Bonelli heeft uitgevonden een wagentje om door middel van electrischen stroom, snel 1 brieven en pakketten van de a eene plaats naar de andere J overtevoeren.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1