Onderwijs voorrang bij woningtoewijzing 3 Rode week Kruis grote mzarr houdt volgende lelingsactie Prins Bernhard bij de Berlijnse muur Offeren is helpen dienen Vermoedelijk in juni afbraak gebouw Kamer van Koophandel Bedrijfstechnische school laat werk leerlingen zien i Zweedse dame Europese jeugd wil helpen Haarlemse raad besluit Rut kuit stroom uitvallen Jpgericht 1 maart 1860 Vrijdag 31 mei 1963 Derde blad no. 30970 In de komende week doet de afdeling Leiden en omstreken van het Ned. Joode Kruis weer een beroep op de offervaardigheid van henen wie zijn fit niet die met het Rode Kruiswerk sympathiseren. Met uitzonderng van *eede pinksterdag vindt de gehele week een huis-aan-huiscollecte plaats, relke zaterdag 8 juni wordt afgesloten met een straatcollecte „Voor wie onderweg rijn" Nieuwe uitgaven De inzamelingsactie wordt in de ut de afdeling Leiden en Omstreken lehorende „buiten"-gemeenten Lei erdorp. Alkemade. Oude- en Nieu- re Wetering Oud Ade, Roelofarends- een. Rijpwetering, Hazerswoude, nidekerk. Leimuiden, Rynsater- mde. Woubrugge. Hoogmade en Iftoeterwoude-Rijndijk) gevoerd van 7 mei tot en met 8 juni. Onder de instanties, welke in de erste plaats de royale steun der ge- lele burgerij nodig hebben en dubbel n dwars verdienen mag zeer zeker iet Rode Kruis worden gerekend, rant het Rode Kruis wenst geheel linafhankelijk te werken en wijst laarom subsidies e.d. af. Door ieder- in en kan zo nodig een beroep worden edaan op een van de vele diensten, lie door het Rode Kruis in stand rorden gehouden. Hulpverlening op grote schaal Het zou te ver voeren om alle ta- en (ruim 60) op te sommen, die het lode Kruis op zich heeft genomen, odat wjj ons tot enkele zullen be- lerken. Zo b.v. de hulpverlening op ;rote schaal bU rampen in binnen- >f buitenland, de materiele steun aan ;ebieden waar door oorlog of onlus- en grote aantallen mensen, o.w. vele «kinderen, het slachtoffer dreigen te 3 rorden van het gebrek aan voedsel m n medicamenten. Zo verleende het tederlandsche Roode Kruis in 1962 lulp aan watersnoodslachtoffers in ï.W.-Duitsland, Japan, India. Pakis- 5 an. Thailand, en Spanje. Bij aard- - levingen kwam het te hulp in Peru, 1 Ïoego-Slavie. Columbia en Italië. Het gootst van opzet was echter de hulp actie aan het door zware aardbevin gen geteisterde Perzie, terwijl mo- nenteel een grote actie voor hulp- rerlening aan de slachtoffers van de rulkaanuitbarsting op Bali gaande is. Ook werd een volledig Hospitaalteam ran het Nederlandsche Roode Kruis laar Kongo gezonden. I Het Nederlandsche Roode Kruis is Bteeds paraat bij dergelijke onver- oopte gebeurtenissen omdat het be- :hikt over een z.g. rampenorganisa- welke omvat: een centraal maga- jn met als inventaris 2000 bedden iet alle toebehoren, verpleegbehoef- en.h uishoudelijke en administra- ieve benodigdheden en 100 bran- m irds; 13 kringmagazijnen, elk met - en inventaris die voorziet in de in- 5 ichting van een noodziekenhuis voor ^0 tot 100 patiënten; 81 rampende- lots «waarvan 1 te Leiden), verspreid iver het gehele land, met als inven- aris per depot: 90 bedden met alle oebehoren, de benodigde verpleeg- ehoeften, huishoudelijke en adminl- tratieve benodigdheden, en 4 bran- ards; 10 reserve-depots, verspreid 1 iver vijf kustprovincies, met eenzelf- inventaris als de rampen- lepots en 15 dependances, elk bevat- end 10 20 noodziekenhuis-ledikan- en met toebehoren. Bovendien houdt iet Ned. Roode Kruis 't Rode Kruis- :orps in stand, dat thans 11400 vrij- rilligers, allen bevoegd tot het ver benen van Eerste Hulp bij Ongeluk omvat. Een groot aantal help- ters is speciaal geoefend in het ver enen van hulp bij verpleging van ge- ronden en zieken, terwijl een groot antal helpers zich speciaal hebben oegelegd op het vervoer van gewon- len en zieken. Dit korps wordt gevormd door 270 iver het gehele land verdeelde co- onnes, die zowel gezamenlijk als op tichzelf kunnen optreden, met eigen ïiateriaal dan wel, bij grote rampen, het ter beschikking gesteld mate riaal. Bovendien beschikt het Korps over en parate Noodcolonne, bestaande lit 7 modern ingerichte ambulance's, en commandowagen, een dokters ragen. een keukenwagen, een dis tri - lutiewagen, een lichtwagen, een roepcarrier, 3 vrachtwagens en 2 riotoren. Voorts beschikken de afde- ingen tezamen nog over 70 ambu- ances. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Joeephus Johannes Willen», zn van van Rhijn en P. J. van Went; Al- lert, zn van A. Keijzer en G. van «eeuwen: Freddy, zn van P. Kromhout W. Slingerland; Willem Leendert. van J. van der Wel en W. van der 'las; Mattheus, zn van M. van Leeu wen en P. G. Bontje; Petronella Kla- ina Maria, dr van C. F. ten Brink en L. A. v. d. Zwaan; Johanna Monique, Ir van G. J. Evers en1 J. E. de Feij; Jacqueline, dr van G. H. Bousie en S. let); Charmaine Desirée Soraya Diana ose, dr van H. T. van Berkel en J. tokkel; Christina Maria, dr van A. J. lagman en C. W. Ouwerkerk; Anne- nleke Alice, dr van P. van der Kwaak W. L. Stapel; Rosalia Helena, dr an J. W. van Beek en A. M. V. Bus- T. ten Bo6ch en C. M. Caspers; Hans Lndré. zn van A. G. Jansen en M. J. kw. ONDERTROUWD P van Tetenburg en G. Kramer; I. W. van der Wiel en J. W. M. Bink; V. Z. Zoet en E. Verbaan; W .F. Tal lin en A. Huiskes; M. Mlnkes en J. J. HJzenlj; A. H. Oudshoorn en H. F. lleuwenburg; A. G. J. Kanbier en C. »an der Hoeven; C. A. van Soest en t. P. Dlersman; H. W. Schuchhard en Rietkerken; K. E. P. Dettmer en Clabocchl; G. J. de Jong en E. Har- evelt; J. Fielemon en J. Struik; W. I. G. van den Broek en J. T. M. 'erplancke; J. Kruseman en G. Hoek- tra; T. Brouwer en C. H. Sira. GETROUWD J. J. Gorlee en F. van Iterson; C. de Voeght en M. C. Strijk; J. J. Lammers si C. C. J. Brouwer; W. G. J. van feegen en C. M. van Wieringen; P. tan Aanhout en L. F. M. Honsbeek; IV. J. M. ter Haar en M. E. J. J. A. «eppers; J. Beekhuizen en G. M. Kluts; H. H. Raaphorst en A. M. Har te veld; M. Groenewegen en C. M. J. ichner; C. Oudshoorn en J. van der Grotendeels in eigen land zyn het de door het Rode Kruis georganiseer de en in stand gehouden Bloedtrans fusiediensten waardoor jaarlijks het leven van zeer veel mensen, na on gelukken of bij operaties, wordt ge red. Het Rode Kruis zorgt er o.m. voor dat vele duizenden bloedgevers, ge registreerd volgens hun bloedgroep, belangeloos dag en nacht ter beschik king zijn om het leven van een me demens te redden. Hulp land m en eigen stad vakantieweken voor invalide jonge ren. de radio-medische dienst voor schepen op xee, lectuur-depots voor ziekenhuizen en sanatoria, enz. enz.. Voor het in stand houden en uit breiden van al dit Rode Kruis-werk is vanzelfsprekend veel geld nodig. Het Rode Kruis heeft het recht dit te I vragen aan allen die daarvan de ze genrijke gevolgen reeds hebben on dervonden. nog ondervinden of in de toekomst zouden kunnen ondervin den, met andere woorden aan de ge hele burgerjj. Ook medewerkers welkom Behalve geld, kan de afdeling voor de activiteiten in de komende week In Huis ter Heide beginnen voor hen, die er op zomerse zondagen op uit trekken, weer kerkdiensten op eerste pinksterdag. Vanaf die datum wordt elke zondag om 9 uur een korte kerkdienst gehouden, waar predikan ten uit de hervormde, gereformeerde. Lutherse, doopsgezinde en remon strantse kerken voorgaan. De dien sten worden gehouden in een wit Kerkje van de hervormde gemeente aan de Rijksstraatweg van Utrecht naar Amersfoort. Borden maken de voorbijkomende automobilisten op deze diensten attent. ook vele medewerkers <sters> gebrui ken. Zij, die bij de huis-aan-huis collecte willen assisteren, kunnen dit opgeven bij het Bureau van het Rode Kruis. Rapenburg 35 te Leiden «tel. 21705'. Collectanten voor de straat- inzameling kunnen zich vrijdag 7 juni I's avonds van 8 tot 9 uur» en de d.a.v. zaterdag de gehele dag mel den bij het Geref. Jeugdhuis, Bree- straat 19. Alleen de afdeling Leiden e.o. be schikte ultimo 1962 over 6896 bloed gevers; het aantal bloedafnemingen bedroeg in Leiden vorig jaar 9972. De Thrombosedienst van de afde- i ling Leiden maakt het mogelijk thrombosepatienten die vroeger ge ruime tijd in ziekenhuizen moesten doorbrengen, thuis te behandelen. Het grote belang daarvan (kosten besparing voor de patiënten, tekort aan personeel in de Ziekenhuizen) zal ieder inzien. Het aantal door deze dienst thuis bij de patiënten uitge voerde verrichtingen bedroeg in 1962 51348. De Hoornvliesinstanties van het Rode Kruis maken het mogelijk door hoornvliestransplantatie jaarlijks aan vele vrijwel blinden het gezichts vermogen terug te geven. Is het wel voldoende bekend, vooral aan de tienduizenden deelnemers aan het snelverkeer, dat het het Neder landsche Roode Kruis is, en geen an dere instantie, dat het grote aantal hulpposten langs de wegen, ongeveei duizend, waar telefoon, verbandkist en EHBO aanwezig zijn, organiseert en in stand houdt? Bouw (/'825.281) thans gegund Totale stichtingskosten ruim één miljoen Tijdens de gistermiddag ge houden vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland hechtte de le den hun goedkeuring eraan om de bouw van een nieuw gebouw van deze Kamer - behoudens nog een aanvullende overheidsgoed- keuring op te dragen aan de laagste inschrijver (f825.281). het Aannemersbedrijf Groen en Bregman te Benthuizen. De to tale stichtingskosten zijn begroot op een bedrag van ruim één mil joen gulden. Voor de zesde achtereenvolgende getoond: kastjes en tafeltjes van de iiir „r.ll .Ia voor het ingebruik geven van Voorts verzorgt het jaarlük! boot- (oen gulden. Spreker zag hierin niet alleen tochten voor langdurig bedlegerigen 1 een ""komst voor de Kamer doch - voor Leiden cn omgeving in de i Het gebouw, dat op de plaats v00.ra' ®en bewus. dat de verhouding week van 5 t.e.m. 10 augustus I van het tegenwoordige K. van K.- ^dt vLifTlteTe^ntebestJen t'n het district der Kamer bijzonder goed is. Voor een groot deel schreef ir. Van Hoek dit toe aan het inter mediair van de secretaris van de Ka mer, mr. H. A. C. Branderhorst, en diens staf. Tot lid van de commissie vesti gingswet vacature W. J. E. Tissing werd benoemd de heer H. P. Bloot te Katwijk en idem in de commissie bedrijfsruimte de heer R. B. van Waveren te Bennebroek. Uit de jaarstukken, welke werden goedgekeurd, bleek o.m., dat het batig saldo over het jaar 1962 f61.155.94 bedroeg. Hiervan werd overgeboekt naar de rekening reserve Nieuwbouw f 55.219,49. waardoor deze rekening werd opgevoerd tot f250.000.-. Voorts werd de rekening reserve Jubileum 1966 verhoogd van f 5.000.- tot f 10.000. Het overbly vende deel van het batig saldo werd bU de reke ning Kapitaal gevoegd. De post jaarlykse bijdragen liet een C'hurchills memoires, deel 1 en 2. uitg. Elsevier. Amsterdam en Brus- sel Het beroemde werk van Chur chill over de tweede wereldoorlog verschijnt nu ook in een pocket-uit gave. waardoor het zeer velen onder i ogen kan komen, die het anders in het gunstige geval in een openbare bibliotheek hadden kunnen lezen. Het eerste deel niet minder dan 375 bladzijden! beschrijft op boeiende wijze de voorgeschiedenis van de jongste oorlog en eindigt aan de vooravond van de oorlogsverklaringen van begin september 1939. Deel II be- l handelt de ..schemeroorlog". een uit- drukking van Chamberlain voor de vreemde toestand van eind 1939 en begin 1940, toen de oorlog wel ver klaard was. maar de gevechten nog niet op grote schaal waren uitgebro ken. Het laatste hoofdstuk van dit deeltje behandelt de val van het kabinet-Chamberlain en het steeds meer op de voorgrond treden van de grote oorlogsleider Winston Churchill, schrijver van dit prachtige boek, dat een verhelderend beeld geeft van die geweldige reeks gebeurtenissen, die nog maar zo kort achter ons liggen. Als Adolf dat eens wist door W. J. Simons, uitg. Heijnis NV, Am sterdam Wie durft te beweren, dat het Duitse volk het nazi-gif hele maal kwijt is, moet dit boekje maar I eens lezen. Terecht zegt Mathieu I Smedts, hoofdredacteur van Vry Ne derland. in het Woord Vooraf: „Zo lang Hitiers oude bewonderaars le ven, blijft waakzaamheid geboden, want hun rancunes blijven". Toch meent hy en terecht dat men de toestand op grond van hier bij eengebrachte gegevens nu ook weer niet te somber moet inzien. Toch achten wij dit uitgaafje «ruim hon derd bladzijden» allerminst over bodig: al is Duitsland niet ziek van het «neo->nazisme. er zijn nog bacil len genoeg, die kwade gevolgen kun nen hebben als de omstandigheden zouden verkeren. Koken met kruiden, door Ine van Tot deze beslissing kwam de Ka- qu1i mer in een voor bestuur en leden Snufjes uit de Franse keuken, door zij het met uitzondering van de voor- H A M Halverhout. 7e druk. zitter. ir. J. J. G. van Hoek - geheel Sand^thts, door C. J. Hulsken- nieuwe omgeving: t.w. de Leidse raadzaal. Dankzy een vriendelijke geste van het gemeentebestuur is het de K. van K. toegestaan om in deze zaal tijdelijk haar zittingen te hou den. In zijn inleidend woord bracht de voorzitter het gemeentebestuur dank deze gebouw aan de Stationsweg zal verrijzen, is een ontwerp van het Leidse Architectenbureau Schulte en Bellaard. Vermoedelijk zal reeds volgen de maand met de afbraak van het huidige pand worden begon nen. De nieuwbouw neemt circa veertien maanden in beslag. Juno Onink. een ran de scho- Boissevain. Geïll. Uitg.: C. A. J. van nen. die onlangs in Amsterdam Dishoeck, Bussum. streden om de titel „Miss Hol land', is gisteren van Schiphol naar Beiroet vertrokken om daar mee te dingen naar de titel „Miss EuropaZij was in Amsterdam als nummer twee uit de bus ge komen. maar nummer écn had het kort poor de strijd in Beiroet laten afweten. keer wordt in de Gemeentelijke Be drijfstechnische School aan de Medusastraat de jaarlijkse tentoon stelling gehouden van werkstukken, die door de leerlingen zelf zijn ver vaardigd. De expositie geeft een duidelyk beeld van de tot dusver bereikte resultaten met het individueel tech nisch onderwijs en een indruk van de belangrijkheid van deze nieuwe tak van technisch onderwijs in Nederland. Overigens gaat het op deze school niet in de eerste plaats om de werk stukken hoe fraai deze in sommige gevallen ook mogen zyn maar om de pedagogische benadering van de leerlingen, die hier vrijwel uitsluitend praktisch gericht onderwijs ontvan gen. Volgens de directeur, de heer F. C. Mabesoone, zijn de resultaten, zowel van het oriëntatiejaar als van de twee daarop volgende cursusjaren, over het algemeen genomen bijzonder gunstig. De meest uiteenlopende voorwerpen worden op deze expositte afdeling hout en zwaarder materiaal van de afdeling metaal. Voorts zijn er tal van voorbeelden van huisschil derwerk, waar verschillende technie ken aan te pas zyn gekomen. Dat de vrije expressie de leerling de vrijheid geeft om eigen vormen te kiezen is ook op deze tentoonstel ling te zien. Er is boetseerwerk, tekenwerk dit zijn onze moeders! en nog veel meer tentoongesteld. Bijzonder aardig zijn bijvoorbeeld de door de jongens zelf ontwolpen gevelstenen. Niet on vermeld mag blijven, dat op deze interessante expositie een grote wit- beschilderde kano te koop wordt aangeboden. Bezitter wordt hij of zy die het hoogste bod doet boven f. 150. De netto opbrengst is voor een goed doel: de adoptie van het Dr. Albert Schweitzerdorp. De tentoonstelling, die gisteren al meerdere opbrengst zien ten opzich te van het jaar 1961 van bijna 15.000 gulden. Werkbezoek aan Voorschoten Medegedeeld werd, dat de Kamer haar jaarlijkse werkbezoek ditmaal Het Landbouwwerktuig 1964, ten- aan Voorschoten zal brengen. Dins- dag 25 juni zullen de leden >s mld- toonstelling op het gebied van di l lil 111131311131116 dags om 2.30 uur In het Gemeente- mechanisatie in land- en tuinbouw. 1 huis worden ontvangen, waarna een rondleiding door de gemeente worden gemaakt. Landbouw expositie in K.A.I. gebouw In Amsterdam Zodra het kabinet tot stand is ge komen. zal met de minister van Ver keer en Waterstaat contact worden opgenomen over de achterstand in het telefoonverkeer. Onderzocht zal ook worden of er een mogelijkheid bestaat om de aanvang van de jaar lijkse uitverkopen met een week te vervroegen. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat de verbreding van de Wilhelmi- nabrug t.z.t. in twee fasen zal ge schieden. Eerst komt het wegverkeer en daarna het scheepvaartverkeer aan de beurt. 22] zal van 20 t m 25 januari 1964 in het Rai gebouw te Amsterdam worden gehouden, onder auspiciën van de fe deratie „Het landbouwwerktuig". Deze tentoonstelling zal alle 45.000 In Nederland gaat het echt fijn!" In een zeer geanimeerd tafelgesprek heeft Prinses Beatrix gistermiddag in Hotel „Gooiland" te Hilversum, voor een aantal leden van het Genoot - veel bezoekers trok, onder wie de ^hap van Hoofdredacteuren, een uiteenzetting gegeven van de werkzaam- wethouders S. Sannes. C. J- J'ena 'JJ heden der Europese Werkgroep met betrekking tot de herbouw van het Per- r*loV4 u^eTvanlvond^vanYtot 9 *lsche dorP Dousadj, dat bij de aardbeving van het vorig najaar totaal ver- uur geopend. woest werd. De Europese Werkgroep, waarvan Prinses Beatrix presidente is, is ont- I staan na de redevoering, welke zij 1 destijds in Toulouse voor een aantal jongeren gehouden heeft en waarin rij de Europese Jeugd opwekte iets te doen op het gebied van dienstverle- i rung. „Waar dat dan ook is", zoals de Prinses het gisteren uitdrukte. Het accent ligt bij deze dienstverlening op de vrijwilligheid. „Het is voor hen", zei de Prinses, „die iets willen doen en niet willen stilzitten. Het is binding en toch geen binding. Er zijn verschillende actiegroepen in Euro pa. maar alles is nog in groei en op bouw. Al doende wil men ervaring opdoen en zien hoe men zich het best i dienstbaar kan maken in de gemeen schap." De herbouw van Dousadj is eigen lijk het eerste grote project, dat de helpers voor speciale problemen stelt. Alleen dit bijvoorbeeld al dat de men sen daar Moslims zijn en geen chris tenen. Naastenliefde kennen zij niet en zelfs de zo zwaar getroffen bevol king stond er aanvankelijk dan ook zeer vreemd tegenover dat Europea nen zo maar kwamen helpen. Gevraagd hoe het met deze actie- I ging, antw oordde Prinses Beatrix met m2 van het Ral-gebouw in beslag; nemen. Fabrikanten, importeurs en handelaren tonen de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van werk tuigen. machines, gereedschappen en aanverwante produkten voor Lans-en tuinbouw. De „variasector" zal een overzicht geven van zaken, die in direct ver band met land- en tuinbouw slaan, tra zullen een tuime plaats krijen. De voortschijdende samenwerkin in een E.E.G. leidt in vele opzichten tot mechanisatie en rationalisatie. Aan verschillende aspekten van de Eu ropese integratie, die voor land- en tuinbouw van belang zijn, zal ruim aandacht worden besteed. De vorige tentoonstelling werd in januari 1962 gehouden en telde ruim 78.000 bezoe kers. Een 55-jarige Zweedse dame is uit voorzorg in Quarantaine in het Wil- helmina gasthuis in Amsterdam op genomen omdat zij wellicht met pok ken is besmet. De dame maakte deel uit van een Zweeds reisgelschap. dat vorige week op schiphol arriveerde. Daar werd met de G.G. en G.D. de afspraak gemaakt, dat de groep tij dens het verblijf in ons land ender controle zou blijven. Toen de dame tegen het eind van de vorige week ziek werd heeft de reisleider onmid dellijk de G.G. en G.D. gewaar schuwd. die de patiënte zondag in het ziekenhuis heeft doen opnemen. Hoewel het niet vast staat, dat de dame met pokken is besmet inte gendeel, het is waarschijnlijk, dat zij het niet heeft wordt zy goed geïsoleerd van de andere patiënten en het door verplegend personeel in observatie gehouden. De G.G. en OX>. wil geen enkel risico nemen. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 31 mei Kaasmarkt: aanvoer 20.500 kg fabrlekedammer, 10.000 kg Goudse volvette. Noteringen: fabrleksedammer f 1.99. Goudse vol vette 12.09. Handel goed. ROELOFARENDSVEEN. 30 mei Bloemenveiling: Irissen 48-76. ld. Im perator 88-1.09. ld. Prof. Blauw 145- 2 00 per bos. Anemonen 18-32, Col- vlllels 1.35-2 10. ld. Nymph 2 40-2.55, Pyrethrum 70-1.48. Ornlthogalum 1.50- 1.60. Lathvrus 30-72. Margrieten 57-67. Duizendschoon 70-1.21. Tulpen 70-1.21 per bos. Am. Anjers 16-28. Rozen 9- 31. Pioenen 15-16. Violieren 13-15 per stuk. Aardbeien velling: Ingelegd 78-1.07. ld. 2 ons doos 98-1.47. ld. afw. 62-95 per doos. waarvan trouwens haar hele uitvoe rige uiteenzetting blyk gaf: „In Ne derland gaat het echt fijn". In andere landen blijkbaar nog niet zo, maar de vorstelijke presidente toonde zich vol goed vertrouwen en wees er met na druk op, dat het nog steeds een zoe ken en tasten is en dat men zich voorstelt al doende te groeien. Uit een aantal vragen van de aan wezigen kwam een vlotte discussie voort, waarbij de Prinses zich even bekwaam in het antwoorden toonde als bezield door het ideaal, dat zy zich voorstelt te verwezenlijken onder een aanstekelijk en bljj enthousiasme, de Europese jeugd. Hey; J. J. Zllverentant en J. B hchler; A. Slngerllng en E. M. de ombe; F. J. A. Kouwenberg en C. W. tulfzand; J. Tissing en F. L. J. J. :ef; J. Roefstra en G. K. de Gunst; l. C. Peters en C. J. Stapper; G. H. M. Verbeek en I. A. T. M. Jungerhans. OVERLEDEN N. Kooy, 67 Jr. man; S. A. Ltnden- burg, 57 Jr, man; J. C. Verhaar, 83 Jr, pan; J. C. Rood been, 63 Jr. man; C. P. keegdes. 51 Jr. man. Prins Bernard neeft tydens de jaarvergadering van de International Public Relations Association, die gis teren in West-Beriyn werd gehou den. een rede gehouden over de plan ning op lange termijn in ontwikke lingslanden. Het was de eerste maal sinds de Prins in het Nederlandse Koninklijk huis is opgenomen, dat hij zich op Duits grondgebied in het openbaar uitte. De redevoering werd. evenals die van de Westduitse minister Scheel (ontwikkelingshulp», en van de West- berlijnse senator Schilles (Economi sche Vraagstukken), in de Egelse taal uitgesproken. Tot de Public Relations Association behoren 254 leden, die vertegenwoor digers zijn van grote industriële fir ma's, organisaties en andere onder nemingen. Prins Bernard nam als particulier en als gast van de I.P.R.A. aan de vergadering deel. In verband met het plannen van investeringen in de ontwikkelingslan den zei de Prins, dat alleen regerin gen de economische en sociale voor uitgang in ontwikkelingslanden niet zodanig kunnen bespoedigen als wel wenselijk zou zijn. Door zich tot het grote publiek te wenden moeten de bewoners van dit soort landen erop worden gewezen hoeveel voorberei dend werk de Europese landen in Afrika en Azië reeds hebben ver richt. Het aanzien van de Westelyke we- Prins Bernhard heeft gisteren in Berlijn de jaarvergadering bij gewoond van de internationale organisatie voor public relations. De Prins in gesprek met de Westduitse minister Walter Scheel (links) en de Berlijnse senator voor Economische Za ken. Karl Schiller. reld in deze landen berust, naar de Prins zei, op de bereidheid te vech ten voor de dingen waarin wy gelo ven. Na zyn rede begaf Prins Bernhard zich, tezamen met de grootste West duitse uitgever van kranten en tijd schriften. Axel Springer, naar het ge deelte van Berlyn, dat vroeger als de ..Fleet Street" van de stad gold. Hij bezichtigde daar in de Kochstrasse, die onmiddellijk aan de Muur grenst, de nieuwbouw, die Springer daar bezig is te doen ontstaan. Hij maakte tevens van de gelegenheid gebruik de Muur te bezichtigen. Prins Bern hard verliet 'sav onds per vliegtuig de stad. (Van onze Haarlemse correspondent) De woningproblemen van de Haar lemse onderwijskrachten en het ge meen tepersoneel in de meest ruime zin van het woord zijn sinds woens dagmiddag in een veel eenvoudiger stadium gekomen. Voor deze groepen woningzoekenden zullen voortaan de zorgen heel wat minder zijn, doordat de Haarlemse gemeenteraad zich zij het na soms fel debat en met 9 van de 2 stemmen tegen akkoord heeft verklaard met een pre-advies van burgemeester en wethouders, waarin grotere ruimte voor de wo ningvoorziening voor deze mensen is geschapen. Voortaan zal namelijk 15 percent van de jaarlijks gereedkomende wo ningen, zowel in de woningsector als in de premie- en vrije sector, gere serveerd worden voor deze gioepen woningzoekenden. Wat de premie- en vrije sector betreft, worden slechts zoveel woningen gereserveerd als hiervoor noodzakelijk is. Tot nu toe werd voor deze categorieën slechts 10 percent in de woningsector en niet in de andere sectoren gereserveerd. De reeds bestaande regeling, dat deze personen in aanmerking' kunnen kofen voor een gemeentegarantie tot 100 pet. bU het bouwen van een eigen woning, wordt door dit raads besluit onaangetast gelaten. B. en W. hebben om dit voorstel ui de raad aangenomen tc krijgen de stellige toezegging moeten doen, dat bij het toewyzen van deze woningen de hoogste prioriteit wordt verleend aan de onderwijskrachten. Het Haarlemse onderwys kampt sinds enige tijd met enorme problemen bij het aantrekken van geschikte krachten. De nood is thans zo hoog gestegen, dat het reeds meer dan eens is voorgekomen, dat ten gevolge van vacatures bepaalde vakken gedurende enige tijd niet ge doceerd konden worden. HAZERSWOUDE Na aanrijding door ruit geduwd Tussen een Volkswagen en een fiets had gisteravond omstreeks zes uur op het kruispunt Rembraudt- laanDorpsstraat in Hazerswoude een aanrijding plaats. De schade was gering, maar een woordenwisseling tussen de beide bestuurders liep uit op een vechtpartij, waarbij de wiel rijder door de ruiten van een woning werd geduwd. De ijlings ontboden politie stelde een onderzoek In dat nog voortduwt. TER AAR Botsing op kruispunt Woensdagmorgen om 7 uur vond op het onoverzichtelijke kruispunt aan Aardam te Ter Aar een autobotsing plaats. De bestuurder van een Volkswagen, komende uit de richting Alphen aan den Rijn. wilde dit kruispunt passeren, juist op het mo ment, dat vanuit de Kerkweg het busje van de" Fa. Wijfjes het kruis punt overstak. Een botsing was niet meer te voor komen. Beide wagens werden bescha digd en van de arbeiders in het busje had slechts een een bloedneus. Nadat de politie ter plaatse was kon men de reis voortzetten Tankauto van de weg Woensdagmorgen omstreeks 11 uur reed een geladen tankauto van de Fa. Jongenburger uit Alphen a. d. Rijn over de Kerkweg te Ter Aar in de richting Korteraar. BU een uithaal- manoeuvre kwam de zware auto te ver in de berm van de weg en reed dwars door de doornenheg heen het land in Nadat de stookolie was over geladen in een andere wagen, heeft een kraanwagen van Boot de wagen w eer op de weg gezet. Ook hier alleen materiële schade. ZWAMMERDAM Na een harde knal en een felle steekvlam in een schakelkast van het elektriciteitsnet kwam gisteren het werk in de margarlnefabriek „De Rijnstroom" te /wammerdam gedu rende tweeëneenhalf uur stil te lig gen. Ook in de woningen in de omge ving viel de stroom, wegens het ge- lijktydige doorslaan van zekeringen in een transformatorhuisje, uit. De oorzaak van deze kortsluiting was een rat, voor wie reeds weken lang een val gereed stond. Men kon het beest niet vangen. Tenslotte kwam het dier toch aan zyn einde, al geschiedde dat dan voor velen op een minder prettige wUze, die boven dien langdurige stagnatie in het be- dryf veroorzaakte.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5