Disciplinaire maatregel tegen wachtcommandant Felle brand in Leidse Matrassenfabriek Mr. P. J. IDENBURG VERLAAT AFRIKA STUDIE-CENTRUM ebruik van wapenstok onjuist WOLLEN GEBLOKTE KAMPEERDEKENS 14.50 Incident in Leids politiebureau ^Hoofdagent ontving berisping Nieuws van tie duiven „Lekkere" honger? Neem een KitKat! 20« SUNIL blauwt voor u èn SUNIL is nylon-actief Oprichter in '46, secretaris en wetenschappelijk medewerker Ipgericht 1 maart 1860 Vrijdag 31 mei 1963 Tweede blad no. 30970 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Meppel (a.s. vac. J. Chr. FrltzscheW. E. Verdonk te Workum. Benoemd tot lndustriepred. te Veenen- daal A. Terlouw te Rotterdam-FeUen- oord. die deze benoeming ook aannam te Stedum W. J. Burghgraaf te Ooster- nljkerk. GEREF. KERKEN' Beroepen te Am ster dam-West (vac. J. Wlersema) J Banga te Leiderdorp te Waardhuizen-Almkerk R. Fern- hout. kand. te Zwolle. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam B. Bijleveld te Bussum en Joh. de Waal te Klundert. Advertentie i Met de burgemeester van Leiden zijn de ministers van Justitie, tej "r- A. C. ,W. Beerman en van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. iToxopeus, van mening dat een disciplinaire maatregel op zijn ilaats is tegen de wachtcommandant van de poliite, die op dl maart j.l. betrokken is geweest bij een incident in het Leidse jolitiebureau. De bewindslieden hebben dit meegedeeld in antwoord op schrif- inJ :elijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Franssen >ver de uitkomst van het onderzoek naar een beweerde mishan- itc deling in het bureau. De heer Franssen wilde weten, of de mededelingen van deze Leidenaar juist zijn, dat hy sinds zijn beklag onderworpen is geweest aan aanhou dingen, controles en processen-ver baal van een kwellend karakter en frequentie. Tenslotte vroeg het Kamerlid, of het de ministers bekend was. dat het vermoeden gerezen is, dat tussen het in deze vragen gesignaleerde verband bestaat en of zij dit kunnen ontzenu wen. Het antwoord van de ministers hierop luidt: „Een andere inwoner van Leiden, op wie deze vragen betrekking ^heb ben, is op 6 maart 1963 aldaar aan gehouden in verband met enkele ver keersovertredingen, door hem als be stuurder van een zgn. scooter ge pleegd. th r De wachtcommandant had bij een pr, and gemeen met een burger om et bezit van -papieren gebruik ge- xaakt van zijn wapenstok. Het is ^3 io<7 niet met zekerheid vastgesteld T rie het eerst tot geweld is overge- aan, maar de bewindslieden ach- ph het op zijn minst twijfelachtig jj if de wachtcommandant alles heeft \edaan om het incident te voor- .U 0) ne 1. Evenals de burgemeester 11 enen de ministers, dat in elk ge- het gebruik van de wapenstok de gegeven situatie als onjuist Het Incident was ontstaan, nadat c2 en automobilist, een inwoner van 2; «iden, die een verkeersovertreding .21 ad begaan, met zijn auto was opge wacht, omdat hij had geweigerd zyn naam bekend te maken en de auto- apieren af te geven. De eigenaar >pfan de auto. die naar het politiebu- Hifeau was gekomen, was daar tegen wil van de politie in het bezit van tujnkele papieren geraakt en had op "ti beurt geweigerd ze weer af te iren. In het handgemeen, dat toen Igde, had de wachtcommandant p! an zijn wapenstok gebruik gemaakt, Van het onderzoek in deze zaak is roces-verbaal opgemaakt door de 22 tijksrecherche te 's-Gravenhage lo n samenwerking met de gemeente- olitie te Leiden. De stukken zijn loor de procureur-generaal bij het erechtshof te Den Haag in han- en gesteld van de officier van Justi- ie aldaar, die aanleiding heeft ge- jï onden het onderzoek onder zijn lei- ,r( ing te doen voortzetten en ter zake verleg te plegen met de burgemees- E Berisping 22 Een hoofdagent heeft van de Com- nissarls van Politie te Leiden een „t irnstige berisping ontvangen omdat liens voornemen een inwoner van ,eiden wegens onjuist parkeren te erbaliseren mede was ingegeven loor het naar de mening van deze ev loof dagent onheuse optreden van de 1.® etrokkene tegen enige van zijn col 2( ega's. 22 3, Dit delen de ministers Beerman en Toxopeus mede in antwoord op vra en van hetzelfde Kamerlid over een 13 indere kwestie. De heer Franssen 14 ïad gevraagd, of zich sedert het in- 17 ident op het politiebureau een ln- roner van Leiden had beklaagd over nil e use behandeling door Leidse po- itiemannen bij gelegenheid van zijn erbalisering voor een verkeersover treding en bij zijn overbrenging naar m verblijf in het politiebureau, welk jevolg aan deze klacht is gegeven. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen V. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten De Vriendenclub Wedvlucht met ttude duiven vanaf Te rgnier, gel06t te 6 uur 45 min met z.w. wind afstand 291 km. In concours 301 duiven. L. Gijsman 1; W. Vijlbrief 2—10; R. Pet 34; J. v. Duren 5; W. Mark 6; Beekman 7; J. Vijlbrief 8; C. P. Oysman 9. Wedvlucht St.-Denis Afstand 390 an. In concours 275 duiven: W. Vyl- irief 1; H. Mooten 2; J. Beekman t—7 W. v. Klink 4; R. Pet 5; W. Hark 6; A. de la Rie 8; P. Gijsman 9. Wedvlucht Ghisl. H. afstand 196 1 km. In concours 311 vogels. G. Wage- 0 maker 1; J. Beekman 2; J. Veilbrief W. v. Klink 4—10; H. Mooten 5—7 Pet 6; N. v. d. Hoed 8; A. de la ie 9. PC In concours 324 Vogels (Terg den W. Stouten 1—6; D. v. d.Nieu- f vend ijk 2; D. v. d. Nieuwendijk 3; G. Steyn 4; W. Teeke 5; M. de Lange -910; P. Schenkeveld 8. In concours 273 vogels (St.-Denis) J. v. Alphen 1; M. de Lange 28; D. t. d. Nieuwendijk 345679; A. v. d. Meys 10. De Bonte Duif In concours 158 Togels (Tergnier) Brink v. d. IJssel 1; J. Kukler 2—7—J10; W. Siera 3; J. Roest 458—9; De Romeyn 6. In concours 159 duiven (St. Ghis- l&in) Binkv. d. IJssel 123; J. Roe^t 4—9; P. de Haas 5; J. Kukler $—7: N. Ouc-iioorn 810. De Rijnklievers In concours 343 Tbgels (St.-Denis) A. G. Holland 1A. t. Hemert 2; C. de Ridder 3710; Gebr. Kok 6: F. Hoogervorst 5; Chr. V. d. Pluym 8; T. Pieterse 9. In concours 367 vogels (Tergnier) Gebr. Kok 1—8; IJ. Swart 2; A. v. Hemert 3; Chr. v. d. 'Pluym 4; H. onneur 5; A. G. Holland 6; C. de ■idder 7; H. Kiel 9; A. Voordouw 10. onheus te zijn bejegend. Volgens de ingekomen ambtsberichten is bij een ingesteld onderzoek van onjuist op treden niet gebleken. Maatregelen zijn derhalve niet genomen. Enige dagen later beklaagde be trokkene zich er telefonisch over, clat de politie hem op straat herhaalde lijk sommeerde om stil te houden en zijn papieren te tonen (artikel 33 we- geverkeerswet». Enige relatie met het gebeurde op 6 maart is niet waar schijnlijk; de latere controles ge schiedden door steeds verschalen de politieambtenaren, niet zijnde de genen. die hem op 6 maart hadden aangehouden. Op 16 maart heeft een hoofdagent betrokkene willen verbaliseren we gens onjuist parkeren. De verbalisant is door de Commissaris van Politie Onjuist optreden niet gebleken Tijdens een onderhoud met een in specteur van politie verklaarde hy, door de betrokken politieambtenaren ernstig berispt toen hem was geble ken dat dit voornemen mede was in gegeven door het naar zijn mening I onheuse optreden van de betrokkene tegen enige van zijn collega's. I TH. KERK Leidenaar gewond bij brand in Oude-Wetering I11 een gasleiding van de Neder lands Electrolas Maatschappij (NEM) at deling Oude Wetering, ontstond gisteren een lek. Het gas stroomde onder de grond vandaan de fabriek binnen. Een 60- jarige Leidenaar was in de omge ving van het lek met een slijptol aan net werk. Door wegspattende vonken ontstond een korte maar hevige brand. De Leidenaar liep ernstige branowondén op en moest, na ver bonden te zijn. naar een ziekenhuis in Leiden worden vervoerd. Mindzenthy niet uit Hongarije De onderhandelingen tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering over de betrekkingen tussen de R.-K. Kerk en de staat zouden volgens de correspondent in Boedapest van het blad van de Oostenrijkse commu nistische partij „Volksstimme" af springen op de weigering van de Hongaarse primaat kardinaal Minds- zenthy. Hongarije te verlaten. Een van de meest vtrlocbf choco laderepen tor wera ld De nieuwe romige, Engelse choco ladereep met vers-knisperende wafelvulling, mmm... wat een heerlijke combinatiel Neem een Kitkat 1 twee-staaf reep A ROWNTREE PRODUCT Advertentie SUNIL WAST STRALEND WIT Vandaag beëindigt mr. P. J. Idenburg, daartoe gedwongen door het bereiken van de pensioenverplichte leeftijd, zijn werk als alge meen secretaris van de Stichting Afrika Studie-Centrum, welke stichting nauw verbonden is met de Leidse Universiteit die hij sinds I 1928 heeft gediend eerst als secretaris van curatoren en later in bovenvermelde functie. Mr. Idenburg blijft nog aan de Leidse Uni versiteit verbonden als docent in de staatkundige geschiedenis en het constitutionele recht van Afrika en zal voorts zijn wetenschap pelijk werk voortzetten en enkele bestuursfuncties in nationale en internationale organisaties bekleden. Het bestuur van het studiecentrum biedt mr. Idenburg op don derdag 6 juni van 15.30 tot 17.30 uur een receptie aan in de ont vangstzaal van de Leidse Academie. (Foto L.D./Holvast) Bestuursorgonisatorisch werk in Amsterdam Petrus Johannes Idenburg werd op 28 jan. 1898 in Hillegersberg geboren. Hij doorliep het gymnasium te Am sterdam, waar hy ook rechten stu deerde aan de gemeentelijke Univer siteit. Hij rondde deze studie af aan de London School of Economics en promoveerde in 1920 aan de Univer siteit van Amsterdam. Inmiddels was hij ln 1919 reeds benoemd tot adjunct-secretaris van de Hoge Raad van Arbeid, waar mee hij een aanvang maakte met het bestuurlijk-organisatorische deel van zijn loopbaan. In 1922 werd mr. Iden burg secretaris van de toenmalige burgemeester van Amsterdam De Vlugi. welke functie hij van 1923 af combineerde met het secretariaat var. het college van curatoren van de Universiteit van Amsterdam. Deze combinatie lag voor de hand gezien het gemeentelijke karakter van deze instelling en was boven dien mogelijk doordat ook daar het universitaire apparaat ln die tijd nog met de enorme omvang had aan genomen van tegenwoordig. In de huidige tijd zou een dergelijke func tie-combinatie ondenkbaar zyn. Secretariaat van curatoren te Leiden In 1928 ving mr. Idenburg nog steeds I op bestuurlijk niveau zUn Leidse tyd aan. In dat jaar werd hy secretaris van curatoren van de Leidse Univer siteit. een functie die hij eerst na de bevryding, dus ruim zeventien Jaar later, zou neerleggen. Aan deze periode, waarin hy een centrale positie bekleedde in het be stuursapparaat van de Universiteit, bewaart mr. Idenburg bijzonder goe de herinneringen. De kleinere om vang van het apparaat en de senaat dan tegenwoordig het geval is maak te een groot persooniyk contact mo gelijk, met alle consequenties van j dien. vangen van de problemen ln de be ginperiode van deze revolutionaire groei, die ook wordt geillustreerd door het aantal senaatsleden: 73 in 1928, 84 in 1946 en 209 thans Nieuwe richting Reeds uit zyn studietyd dateert de frote. geleidelijk meer wetenschappe- Uk gerichte belangstelling van mr. Idenburg voor Afrika, in het byzon- der het zuideiyk gedeelte van dit we relddeel. waarin hy langdurig ver toefde in de jaren 1937 »n 1939 ter bevordering van de culturele betrek kingen met Nederland. Deze belangstelling bracht hem er toe. na de bevryding het secretariaat van curatoren neer te leggen en zich aan zyn huidige arbeid te gaan wy- den, waarmee hy zyn loopbaan in wetenschappeiyke richting omboog. In de oorlogsjaren was in sommige kringen reeds begrepen, dat enkele studierichtingen vooral die welke georiënteerd waren op het voormali ge Nederlands Oo6t Indië, omgebo gen dienden te worden naar andere gebieden waarvan de openlegging en ontwikkeling voor de deur stonden. Daaruit en uit de behoefte om nieu we economische relaties te ontwikke len, kwam de oprichting voort van het Afrika Instituut, dat in twee plaatsen zetelde: Leiden en Rotter dam Mr. Idenburg aanvaardde het directoraat van beide afdelingen van dit instituut in 1946. Splitsing Mr. P. IDENBURG de tot voorzitter werd benoemd van de International African Law Association gezeteld te Londen van welke organisatie hy een der oprich ters was. en bestuurslid van vele an dere organisaties op het gebied van recht, Afrika, letteren en de Herv. Kerk. Mr. Idenburg werd onder meer be noemd tot erelid van de Royal Com monwealth Society te Londen, tot as socié etranger van de Académie des Sciences d'Outremer te Parys en tot buitenlands lid van het Portugees Aartfl-ykskundig Genootschap te Lis sabon. Mr. Idenburg heeft in de loop der jaren veel gepubliceerd in boekvorm en in tydschriften in binnen- en bui tenland. Bezettingsjaren Snetie groei Een felle uitslaande brand, die gepaard ging met een hevige rookontwikkeling, is gistermiddag omstreeks drie uur uitgebroken in het aan de Hansenstraat gelegen magazijn van de Leidse Matrassenfabriek. De brandiveer, die zeer snel ter plaatse was, bestreed het vuur met zeven stralen. De blussingswerkzaamheden werden bemoeilijkt door de grote hitte. Het magazijn is geheel uitge brand. De directeur van de Leidse Matrassen fabriek. de heer W. Koornwinder, schat de schade op 2 a 3 ton. In het magazijn, waar schuimrubber, plastic, watten en kapok lag opgeslagen, waren gister middag drie personeelsleden aan het werk. Een van hen, de heer J. Th. Ludlage, vertelde, dat hij eerst een aantal kleine vlammetjes zag. Opeens ontstond er een steekvlam en er volgde kort daar op een hevige rookontioikkelingNadat er luid keels „brand" was geroepen verlieten de drie mannen met betraande ogen en hoestend het ma- gazijn. Zij belden onmiddellijk de brandweer, die na ongeveer vijf minuten al ter plaatse was. De brandweer rukte onmiddellijk met al het be schikbare materieel uit. De brandweer van Leider dorp, Oegstgeest en Voorschoten verleende assis tentie en was vooral behulpzaam bij het beveili gen van de gebouwen in de omgeving. Na enige tijd stortte het uit stalen golfplaten bestaande dak van de loods met veel lawaai in. De brandweer was het vuur spoedig meester, maar de nablussingswerkzaamheden duurden voort tot vanmorgen half twaalf. Dankzij het doortastende optreden van de brandweerlieden is het eigenlijke fabrieksgebouw behouden gebleven. Ook de huizen in de vrij smalle Hansenstraat liepen geen schade op. Tijdens de brand dachten de personeelsleden van de Leidse Matrassenfabriek niet meer aan werken. Magazijnpersoneel bracht nog snel enig materiaal in veiligheid, anderen stonden voor de ramen te kijken. Af en toe verdween er ook een brandweerman met een zwart gezicht in de kan tine van het bedrijf, om daar weer even op krach ten te komen. De omvangrijke schade wordt geheel door ver zekering gedekt. De zeer snelle groei van het be stuursapparaat en ook de gehele uni- j versitaire gemeenschap wordt wel ge- I ïllustreerd door het feit. dat mr. Idenburg na zyn komst in Leiden een royaal passende nieuwe behui- j zing voor het bureau van curatoren kon scheppen in het indertyd zoge- noemde ..nieuwe gedeelte" van het j Academiecomplex, rechts van het voorplein, doch dat deze royale be huizing van weleer thans reeds lang veel te klein was geworden en ver vangen werd door het onlangs be trokken omvangryke moderne kan torencomplex aan het Stationsplein. Enkele cyfers kunnen deze explo sieve groei duideiyker illustreren. By zijn komt ln Leiden telde het bureau van mr. Idenburg drie medewerkers. By zQn vertrek in 1946 was dit meer dan vervyfvoudigd. Thans bedraagt het weer een groot veelvoud van dat getal. De in gebruikneming van het ..nieuwe gedeelte" was indertyd mo- geiyk. doordat het Ryksmuseum voor Volkenkunde verhuisde naar de voor malige Boerhaavekliniek aan de Steenstraat. Mr. Idenburg heeft een belangryk aandeel gehad ln het op- Later, toen beide afdelingen hun eigen plaats en internationale rela ties hadden verworven en aanzien lijk waren uitgegroeid, kwam er een splitsing tot stand tussen de com merciële en de wetenschappelijke in richting van het instituut, waardoor het Afrika Studie-Centrum aan het Rapenburg te Leiden omgezet werd in een inter-universitaire instelling, speciaal verbonden met de Leidse Universiteit. Sindsdien was mr. Iden burg algemeen secretaris van de stichting, die dit universitaire studie centrum beheert. Hy werd naast het algemeen beheer ook belast met de wetenschappeiyke leiding van het centrum. Het is dit secretariaat, dat hy van daag neerlegt. Hy behoudt evenwel de leeropdracht ingevolge art. 138 van de Wet op het Wetenschappelyk Onderwys voor het constitutioneel recht en de staatkundige geschiede nis van Afrika. Studiereizen Mr. Idenburg heeft met grote ener gie en dikwyis noodzakelyke verbe ten vasthoudendheid het Afrika Stu die-Centrum opgebouwd uit het niets en heeft daarnaast in wetenschap pelyk opzicht een bydrage geleverd aan de studie van het recht. Zyn be langstelling gaat voorts steeds uit naar de problemen rond de ontwik kelingshulp. Vrywel ieder jaar na de bevryding heeft mr. Idenburg studiereizen ge maakt naar de gebieden, waarnaar zyn wetenschappeiyke belangstelling uitgaat. Zo bezocht hy behalve Zuid- Afrika en Rhodesië ook meermalen Egypte. Soedan. Algerye. Tunesië. Marokko. Senegal. Ghana. Nigeria. Cameroen, Kongo. Oeganda en an dere gebieden. In een kort overzicht van de veel- zydige en vruchtbare arbeid van mr. Idenburg mag zeker niet een woord ontbreken over het vele, wat hy in de bezettingsjaren heeft gedaan ten behoeve van de Leidse Universitaire gemeenschap. Door zyn centrale functie en vele persoonlyke relaties en contacten was hy in staat, aan- zienlyke bydragen te leveren tot het gaande houden van de universitaire activiteiten ook toen de Leidse Uni versiteit officieel door de bezetter was gesloten. Voorts zullen velen zich dankbaar de grote materiële steun herinneren, die mr. Idenburg mede wist te organiseren voor ontslagen hoogleraren en leden van de weten schappeiyke staf. Het afscheid van mr. Idenburg zal ongetwyfeld door velen worden be treurd, doch hijzelf ziet daarin slechts een organisatorisch afscheid en zeker niet het einde van zyn con tact met de Universiteit, en zyn we tenschappeiyke arbeid, noch het sla ken van de vele persoonlyke banden van vriendschap, die in de loop van vyfendertig jaren In Leiden zyn ge groeid. Advertentie Kerkdiensten in schaapskooi In het nationale park ,,De Ken- r.emerduinen" aan de Zeeweg van Overveen naar het Bloemendaalse strand zullen tab eglnnen met zon dag 16 Juni korte oecumenische diensten worden gehouden ln een Schaapskooi. Predikanten van alle protestantse kerken zullen daar vooigaan. Centraal thema van alle diensten is „De mens in de recreatie" Vele functies V»n Hjn verdere functies ln heden en verleden noemen wy zyn voor zitterschap van de Maatschappy der Nederlandse Letterkunde te Lei den van 1940—1941 en van 19521954. het voorzitterschap van het Intitut International des Civili sations Differente» te Brussel )waar- van hy na 1954 het vice-voorzitter schap is gaan bekleden), het voorzit terschap thans vice-voorzitter- schap nu een Afrikaans rechtsgeleer- In 6 moderne kleuren OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174 179 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3