Arrestaties ontdekking in Irak na de van komplot A.V.R.O. greep doet wellicht naar 2de tv-net Toch nog oplossing voor Znid-Rliodesië? Rebellen behoorden tot Nasser-groep Dertig staatshoofden paraferen handvest Afrikaanse eenheid (§ud 1 Ceiitraal-CIiina bedreigd door watersnood Spanning in Griekenland De klant is koni mg Romme heeft zijn leidraad thans gereed ALDO MORÖ FORMATEUR IN ITALIË Premier Field voor in Londen aangekomen overleg Haai teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 MEI 1963 No. 30968 LEIDSCH DAGBLAD pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Irak zijn zaterdag zestig officieren en honderdtwintig burgers gevangen genomen, nadat ontdekt was, dat zij van plan waren president Arif en de leden van de Nationale Revolutionaire Raad te arresteren, het radiostation van Bagdad te bezetten en een bloedbad aan te richten in het leger en de Nationale Garde. Bij presidentieel besluit is een militaire rechtbank ingesteld, die de ■l samenzweerders zal berechten. De rebellen behoren tot de groep der felle aanhangers van president Nasser uit de Arabische Na tionalistische Beweging en de Istiqlalpartij. Zondagochtend tien executies Het leger heeft het bewind van g premier El-Bakr en zyn ministers in bescherming genomen tegen de op- ilandige Activiteit van de pro-Egyp- Nieuw feuilleton Misdaad in de j Hooglanden Vandaag beginnen wij met de i publikatie van een nieuw feuil- leton „Misdaad in de Hooglan- den" van de Engelse schrijver John Marsh. De beroemde speurder Ray Felton vist vredig op forellen in de Schotse Hooglanden. De mis daad gunt hem ook daar geen respijt: hü komt een lief blond i meisje te hulp en raakt met haar in levensgevaar. Een mis- dadige dwerg, die met zijn bende Engeland in een ramp zalige internationale positie dreigt te brengen, sluit hen bei- den op in een afgelegen land- 1 huis op de naargeestige Schotse - heide. Hü krijgt daar ook te i maken met een donkere schone, die een revolver weet te hante- ren en anders dan mannen f niet van blondjes houdt. Maar Ray Felton zou Ray Fel- ton niet zün. als hü zich met in staat toonde, de kwade kan- 1 sen ten goede te doen keren en de misdadigers onschadelük te maken. Wü hopen dat de lectuur van dit vervolgverhaal u evenveel genoegen zal verschaffen als het ons heeft gedaan. Geen ontmoeting van Soekarno niet Prins Bernhard Het bericht uit Djakarta (zowel tan onze reisredacteur W. L. Brugs- la als van het ANP), dat president Soekarno in juni in Wenen een ont- loeting zou hebben met Prins Bern ard, is by navraag door Paleis Soestdijk tegengesproken. Van een ergelijke ontmoeting is niets bekend, ildus de reactie van de zijde van het Bof. Rivieren in drie provincies van lidden-China zün tot voor deze tijd an het jaar ongekende hoogten ge- wollen, zo meldt het Chinese Volks- lagblad vandaag. Honderdduizenden aensen zijn gemobiliseerd om drei- ende overstromingen tegen te gaan. b de provincies Hoepeh, Hoenan, tawhei en de graanstreek Honan is le laatste dagen zeer veel regen ge- Uien, waardoor het peil van onder todere de Jangste-Kiang sterk is ge- tgen. WEERBERICHT VRIJ WARM De Bilt verwacht van heden- tot torgenavond Veranderlüke bewolking met hier to daar een regen- of onweersbui, herwegend matige noordoostelyke find. Vrij warm. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 MEI Zon op: 4.31 uur; onder: 20.44 uur. fean op: 9.52 uur; onder: 0.58 uur. Hoogwater te Katwük te 6.58 en 19.26 "or; laagwater te 2.36 en 15.02 uur. Dit i ummer bestaat uit 16 pagina's tische elementen, die de samenzwe ring op touw hadden gezet. Het hui dige bewind kwam op 8 februari door een militaire staatsgreep aan de macht, waarbij generaal Kassem werd gedood. Kolonel Abdoel Salam Arif werd president. De Baath-partü die tegen overheersing door de Egyp tische president Nasser is, heeft de grootste macht in de regering van premier El-Bakr. Oud KLM-directeur naar Venezuela De heer J. C. van der Kloot, die tot 3 januari j.l. deel uitmaakte van de directie van de KLM en die sindsdien als adviseur van de KLM werkzaam is geweest, heeft deze functie neerge legd en is met 22 mei in dienst getre den van de Venezolaanse luchtvaart- maatschappijen Viasa en Avensa. De werkzaamheden van de heer Van der Kloot zullen bestaan uit het coördineren van de buitenlandse ac tiviteiten van genoemde maatschap- pyen. Steinstiicken is weer bereikbaar De Oostduitse grenspolitie heeft in de nacht van zondag op maandag met man en macht gewerkt om de „slalom-versperringen" op te ruimen, welke zy vorige week op de weg tus sen West-Berlün en de in de Sowjet- zone liggende enclave Steinstiicken had geplaatst. Afgevaardigden van de Westberlünse Senaat hadden zich zondag by de Amerikaanse comman dant in West-Berlijn over de Oost duitse hindernissen beklaagd omdat deze het autoverkeer belemmerden. Een brandweerauto kon niet passe ren op weg naar een brand in de enclave. Het thans ontdekte komplot is ken- nelyk geïnspireerd door de Nasser- gezinden, die een poging wilden wa gen de macht aan zich te trekken door de nationalisten van de Baath- party uit de weg te ruimen of ten minste terzijde te schuiven. Kortge leden is eveneens een poging gedaan in Irak een pro-Nasseriaanse rege ring aan de macht te brengen. Wel is de Baath-partij niet tegen samen werking met Egypte (in een Ver enigde Arabische Republiek van Egypte, Syrië, Irak, Jemen en even tueel Algerye), maar zij wenst het eigen karakter van het land te hand- Het Griekse links-georiënteerde parlementslid Grigoros Lambrakis is vandaag in een ziekenhuis in Salo- niki overleden aan de verwondingen, die hy woensdag bij een aanrijding had opgelopen. Lambrakis werd door een politieke tegenstander, Spyros Godzamanis, met een motor aange reden, toen hy van een „vredesby- eenkomst" kwam. Vier wereldbeken de hersenspecialisten hebben nog ge tracht zyn leven te redden. De 45-jarige Lambrakis was pro fessor in de gynaecologie aan de uni versiteit in Athene. De linkse Ver haven en Irak niet tot een soort „aanhangwagen" te maken. Zondagochtend zijn in Bagdad tien kapiteins en een burger terechtge steld, aldus is in een officieel com muniqué van de militaire gouverneur enigde Democratische Partij heeft van Bagdad bekendgemaakt. Deze geprotesteerd tegen de „moordaan- executies staan echter niet in ver- j slag" op Lambrakis en het parie band met het komplot, dat zaterdag mentslid George Tsaroechas. De mo- aan het licht is gekomen. Het betrof torrüder en diens passagier zyn ge- hier elf mannen, die ter dood veroor- arresteerd. deeld waren wegens hun aandeel in Ter voorkoming van demonstraties de verdediging van het bewind van is de politie in Saloniki in staat van de vroegere premier Kassem tijdens paraatheid gebracht. Militairen moe de staatsgreep van 8 februari. I ten in hun kazernes blyven. De eerste Afrikaanse topconferentie is zondagmorgen in Addis Adeba geëindigd na een zitting van ruim zestien uur, waarop een Afrikaans handvest van eenheid en een reeks besluiten voor hulp aan nationale bevrijdingsbewegingen in Afrika werden goedgekeurd. Onder luid applaus van hun collega's zetten dertig staatshoofden één voor één hun handtekening onder het historische handvest, dat o.m. de vorming van een organisatie van onafhankelijke Afrikaanse sta ten met een „vergadering van staatshoofden" en een raad van mi nisters behelst. Voorts zijn in het handvest vervat de oprichting van een secretariaat met een secretaris-generaal aan het hoofd, de benoeming van een com- De Stichting A. Roland Holst-Fonds heejt de dichter, die vorige week 75 jaar werd, zaterdag een avond aangebo den in de „Rus tende Jager" in zijn woonplaats Bergen. Van links naar rechts staats secretaris mr. Scholten, de voorzitter van het huldigings comité, mr. Kamp, burge meester De Ruyter van Ber gen de Commis saris der Konin gin, mrPrinsen en de jubileren de dichter. 5? „Het staat nog steeds niet vast of de A.V.R.O. een concessie voor het tweede televisienet zal aanvragen en of zij de zuilen zal verlaten, maar het zou in de lijn kunnen liggen". Dit zei mr. W. Hoekstra, waarnemend voorzitter van de A.V.R.O. zaterdagmiddag, toen journalisten hem vroegen naar de mogelijke con sequenties van een verklaring, die hij eerder op een buitengewone alge mene vergadering had afgelegd. De verklaring luidde: „Nu er binnen afzienbare tijd een be langrijke zendtijdverruiming ver wacht mag worden, zowel door de instelling van een tweede televisie net als een derde radionet, acht de AVRO de tijd gekomen vorm te geven aan het in brede kringen levende verlangen naar een alge meen programma. Immers, de AVRO is van oudsher krachtens haar beginselen de al gemene oproep, welke uit dien hoofde bij uitstek in aanmerking komt voor verzorging van een waarlijk algemeen programma. De AVRO wenst daarby rekening te houden met nieuwe stromingen, welke zich in ons volk ontwikkelen, voorzover zy eveneens in de rich ting van een universeel Nederlands totaalprogramma streven. De AVRO is bezig alles in het werk te stel len om deze gedachte gestalte te geven en te verwezenlijken. De vaste studiegroep, die zich met de uitwerking van deze taak zal belasten, bestaat uit de volgende personen: van bestuurszijde: mr. W. Hoek stra (wnd voorzitter), E. de Jong (ondervoorzitter), mr. H. A. Was- senbergh (aig. secretaris) en W. Vogt (adviseur honorair) van directiezijde: J. C. Bongenaar, J. M. van Overvest en S. K. van der Zee." Veertien dagen De heer Hoekstra zei na afloop te gen de persvertegenwoordigers, dat De kabinetsinformateur, prof. Romme, heeft gisteren zfjn „Leidraad voor controversiële pun ten", die de vorming van een kabi net in de weg kunnen staan, voltooid. Deze leidraad wordt vandaag aan de leiders van de vüf grote fracties in de Tweede Kamer overhandigd. Van avond zullen zü om half acht in het kabinet van de minister-president samen komen om deze leidraad met de informateur te bespreken. Het ligt in de lyn van de verwachtingen, dat deze discussie morgenochten zal wor den voortgezet. De fractieleiders zul len dan morgenmiddag gelegenheid hebben hun fracties te raadplegen, waarna zij naar wens mondeling of schriftelyk woensdag hun bevindin gen aan prof. Romme kunnen mede delen. Het is nog niet zeker of de in formateur nadien een rapport of een tussenrapport aan Koningin Juliana zal uitbrengen. Op een vraag naar de omvang van de leidraad gaf prof. Romme te ver staan, dat deze „niet zo lang" is, of schoon hü niet zei hoe lang. Volgens zijn woordvoerder gaat de leidraad punten na, waarover controversiële opvattingen bestaan. Op sommige punten doet deze leidraad een poging tot oplossing, op andere niet. De leidraad beoogt dus geen program te zün. Zaterdagavond heeft prof. Romme een gesprek gehad met de minister van Landbouw, mr. Marünen. Gis termiddag ontving hü de staatssecre taris van Onderwüs. Kunsten en We- j tenschappen, mr. Y Scholten, te zü- nen huize in Bloemendaal voor een men achter dit alles het motto „De klant is koning" moet zien. Hü wilde de verklaring niet nader toelichten en verwees naar het ontwerp-plan, dat naar hy verwachtte binnen ongeveer veertien dagen door de studiecommissie op tafel zal worden gelegd. De heer Hoekstra kon niet zeggen of onder de andere omroep verenigingen (waarmee geen rugge spraak was gepleegd) eenzelfde ge dachte leeft. Mr. Hoekstra meent echter, dat de leden van de andere omroepverenigingen in negen van de tien gevallen de AVRO als favoriet op de tweede plaats zetten. „Dat komt, omdat wij een programma brengen, waarnaar geluisterd kan worden". In het bestaande omroep bestel is het evenwel niet mogelijk dat elke radiovereniging steeds in de ether is. „Wij vinden, dat er een pro gramma moet komen, waarnaar con stant iedereen kan luisteren en kij ken", aldus mr. Hoekstra. By acclamatie werden In de alge mene vergadering de (niet aanwe zige) heren dr. H. Molhuysen en W. Vogt tot lid van verdienste benoemd. De bij dit lidmaatschap behorende versierselen zullen beide heren wor den uitgereikt op een galadiner, dat 21 juni in Lagevuursche wordt ge houden. In een gelukstelegram felici teerde de vergadering de heren Mol huysen en Vogt met hun benoeming. Deze laatste werd tevens benoemd gesprek over televisie-aangelegenhe- tot adviseur-honorair van de AVRO. den. Amerikaans comité tegen stakingen President Kennedy heeft zaterdag een comité ingesteld, dat bestaat uit zes vertegenwoordigers van werk gevers -en een gelijk aantal afge vaardigden van werknemers-organi saties. Dit comité zal methoden moe ten bestuderen opdat in de toekomst, door onderhandelingen, stakingen in vitale sectoren van het Amerikaanse bedrijfsleven kunnen worden voor komen. missie voor bemiddeling, verzoening en arbitrage en de instelling van bijzondere commissies voor economi sche en sociale samenwerking, onder- wfjs en cultuur, gezondheidszorg, defensie, en wetenschappelijk en technisch onderzoek. President Nasser van de VAR en Bcurguiba van Tunesië, die elkaar in het verleden niet bepaald welgezind waren, gaven een byzonder accent aan de geest van verzoening die op de conferentie heerste, door elkaar na de ondertekening van het hand vest te omhelzen. Zaterdag hadden twee andere Afrikaanse leiders de strüdbyl begraven: na een rede van president Keita en Mali liep presi dent Senghor van Senegal naar hem toe om zyn oude vyand te omhelzen. Het conflict was drie jaar geleden ontstaan na het uiteenvallen van de federatie Mali, die bestond uit Senegal en het voormalige Frans Soedan (nu Mali). Slechts twee van de 32 leiders van onafhankelyke Afrikaanse staten waren niet bij de ondertekening aan wezig. Dit waren president Groenitz- kv van Togo, die aan de macht kwam na de moord op Olympio en tegen wiens bewind door diverse delegaties bez .varen naar voren waren gebracht en koning Hassan van Marokko die de conferentie boycotte wegens de aanwezigheid van Mauretanië. President Nkroemah van Ghana verklaarde na afloop, dat de Afri kaanse eenheid een feit was gewor den. „Wü kunnen duidelijk een een heidsregering voor Afrika in het verschiet zien liggen." Zaterdagavond keurden de staats hoofden nog een aantal resoluties goed; de felste zyn die inzake de kolonisatie en rassenscheiding. Om de laatste koloniale overblijfselen op te ruimen zal een speciaal „büstands- fonds" worden ingesteld. Voorts wor den vrywilligers opgeroepen voor hulpverlening aan de Afrikaanse vrijheidsbewegingen. De conferentie eiste, dat de Afrikaanse landen hun betrekkingen met Portugal en Zuid- Afrika verbreken en 'n doeltreffende boycot Instellen. Slot pag. 2 De 46-jarige christen-democraat Aldo Moro heeft zich zaterdag bereid verklaard te trachten een Italiaanse regering te vormen. Hy zei dat zijn plannen uitgaan naar een coalitie van centrum- en linkse partjjen. Teen de formateur zün voorwaar- delüke bereidverklaring bekendmaak te, zei hü dat hü vandaag zün werk zaamheden zou aanvangen, waarbü hij overleg wilde plegen met zün eigen partü en met de republikeinen, de sociaal-democraten en de linkse Nenni-socialisten. Tot dusver werd Italië geregeerd door een coalitie van christen-demo craten, sociaal-democraten en repu blikeinen. Aldo Moro, professor ln de rechtsgeleerdheid aan de universi teit van Bari, heeft de afgelopen vüf jaar een sleutelpositie in de Italiaan se politiek ingenomen als politiek secretaris van zyn partü- Men rekent hem als verdienste aan dat hy de talrüke stromingen in de partij zelf toch in een gezamenlyke bedding heeft weten te houden zodat de christen-democratische partij, ondanks het verlies van 700.000 stem men by de algemene verkiezingen van vorige maand, nog steeds de overheersende macht op het Ita liaanse politieke toneel is gebleven. Advertentie Eind juni een conferentie Nog maar een klein stukje bouwen en dan is de hoogste brug van Europa, de Europabrug over het Sill-dal ten zuiden van Innsbrück voltooid. Deze foto geeft een indrukwekkend beeld van deze 190 meter hoge brug. die over enige tijd in gebruik zal worden genomen. Rechts boven het laatste nog te bouwen stukje van de brug zelf. (Van onze "orresponc n Londen) Men Is in Londen thans iets op timistischer over het vinden van een oplossing voor Zuid-Rhodesië. I Winston Field, de Zuidrhodesische premier, is gisteren in Londen aan- I gekomen. Hy verklaarde dat hij V/J.J. geen onmiddellijke onafhankelijkheid vraagt, maar deze zo spoedig moge lijk wenst. Field zal besprekingen voeren met v.ce-premier Butler, die verantwoordelijk is voor Centraal- Afiika. Field is vergezeld van de Rhodesische minister van Justitie, Port. De besprekingen vormen een in leiding voor de conferentie tussen de De pas moeder geworden haai in het zeeaquarium in Delfzyl heeft haar ongewone kraambed niet over leefd. In de loop van zaterdag is het anderhalf meter lange dier gestor ven De beheerders van het aquarium zün van plan de haai op te zetten. Men wil trachten het geprepareerde dier dan in een glazen kist midden tussen haar 16 rondspartelende baby- federale regering en Noord- en Zuid- haaitjes te plaatsen. I Rhodesië, welke Butler voor eind vol gende maand in Victoria Falls heeft byeengeroepen. Voordat deze confe rentie gehouden wordt wil Field ver zekeringen van Engeland ontvangen over de toekomst voor Zuid-Rhodesië. Hü heeft duidelijk gemaakt niet van plan te zün een compromis aan te bieden. Engeland is waarschünlük bereid Zuid-Rhodesië, dat reeds jaren lang zelfbestuur heeft, onafhankelijkheid te geven indien het voor de inheem sen groter invloed toekent. Butler tracht een breuk tussen Noord- en Zuid-Rhodesië te voorkomen welke dreigt nu de federatie na de afschei ding van Njassaland ten dode is op geschreven. Londen probeert echter de economische banden tussen de drie gebiedsdelen te handhaven. Ook de Noordrhodesische leider Kenneth Kaunda arriveerde gisteren in Londen en zei dat hy een memo randum voorbereidt waarin gewaar schuwd wordt voor de gevaren van een gezagsuiU .fening door minder heden in Afrikaanse landen. Uit het Leidsch Dagblad van 28 Mei 1863: De heer v. d. Goorbergh. 1 apotheker te Breda, heeft de 1 1 leverantie gekregen van het 1 Departement van oorlog voor 1 de benoodigde bloedzuigers 1 ten behoeve van alle mili taire ziekeninrigtingen a 4 44/100 cents per stuk. Heden heeft te 's Hage de 1 inschrijving plaats gehad van 1 het leveren der illumineer- 1 glazen ten gebruike van de verjaardag van H.M. de Ko- ningin. De minste inschrij- 1 vers waren de heren Das en comp. te Leiden a 8\'2 cent 1 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1