VROUWENSTEM BETER DAN ROOD LAMPJE Wijde rokken zijn uit de mode VRIJGEZELLEN ZIEN HEN VOOR VOL AAN Bruiden gevraagd WE GAAN STEEDS MEER VLEES ETEN UIT en THUIS ^Yïloederïyke. overpeinzing (W) ETENSWAAR D SNACKS NIET GEZELLIG SAMEN NAAR DE EILM IN DAGHESTAN In het moderne Japan bestaat een groot tekort aan brulden op de boerderijen, hetgeen moet worden toegeschreven aan het „schoon moeder-systeem". Het dagblad „Mainiteji" schreef in een artikel met grote koppen op de voorpagina verscheen: „Het gebrek aan aanstaande bruiden in onze boerendorpen is uitgegroeid tot een ernstig sociaal probleem. De ouderwetse traditie om brui den als „assepoester" te behan delen wordt hardnekkig in stand gehouden, en tenzij deze feodale en patriarchale begrippen worden uitgeroeid, is het vrijwel onmo gelijk om tegemoet te komen aan het huidige „bruidentekort" in de boerendorpen" Het lot van een Japans meisje dat met een boerenjongen in het hu welijk treedt, ziet er ook bepaald niet rooskleurig uit. Zij is niet alleen onderdanigheid aan haar man verschuldigd, maar ook aan haar eigen zonen, terwijl zij de bevelen van haar schoonmoeder strikt, en zonder tegenspraak zal moeten opvolgen. Een oud Japans spreekwoord zegt dan ook: een goede zoon is hij, die door te trouwen voor een goede dienstmeid voor zijn moeder zorgt. De bruid wordt jarenlang door haar schoonmoeder onder de duim gehouden. Gedurende die tUd doet zij haar plicht, maar in haar hart koestert zij een vurige haat tegen haar kwelgeest. Maar toch zal zij meestal op haar beurt haar schoondochter op dezelfde manier bejegenen. Na de tweede wereldoorlog, toen de westelijke invloed een stempel op Japan had gedrukt voelden de Japanse huwbare meisjes niet veel meer voor een dergelijk droe vig lot. Daarom zoeken de Ja panse boeren nu tevergeefs naar een bruid. Zomaar een mooi plaatje van een mooi kapsel. Het is merkwaardig, doch waar :de ongetrouwde ooms en tantes of kennissen kunnen be ter met ons kroost overweg dan wie ook. Je zou zeggen: het ontbreekt hun toch aan routine, aan in zicht in de kinderziel, aan kin derkennis. Wat weten zij eigenlijk van onze zoons en dochter? Niets. Verder dan de buitenkant zijn ze nooit gekomen: zij weten dat Adriaan blond is en Henk don- ker. dat Marian een meisje is en nogal ijdelen daar mede houdt het op. De diepste roerselen van hun zieltjes, hun speciale moeilijkheden en conflicten, de chao6 in hun bin nenste is terra incognita voor de vrijgezellen. Hoe komt het dan. dat die toe vallige bezoekers, zonder ervaring en inzicht altijd de juiste houding weten te vinden, de goede woorden gebruiken, met zoveel tact de kin deren daar weten te krijgen waar zij hen hebben willen? Zij die wél kinderen hebben en van wie je dus verwachten kunt dat zy weten hoe zy met de jeugd moeten omspringen, stellen je meestal teleur. Soms behandelen zy Adriaan die toch al vijftien is, als een kleuter van een jaar of zes. Maar jongen, wat ben Jij groot geworden. Gaat het goed op school? Wat leer je nu al zo? Heb je aar dige leraren? Foei toch, wat heb je vuile handen. Enzovoort, tot Adriaan zwijgend de vlucht neemt. Voor Marian die zichzelf reeds lang niet meer als „klein" ziet bren gen zij een wollen beertje mee. dat piept als Je er in knijpt en waar zij met afschuw naar kijkt. Zij roepenAch kindje, wat heb jij een pleister op Je knie. Doet het pijn. m'n hartje? alsof Marian niet altijd onder de pleis ters zit en zich daar nog iets van aantrekt. Zij zitten stijf van ontzetting te luisteren, wanneer Henk vraagt: Wilt u mijn nieuwe grammofoonplaat horen? en dan 'n twist krijgen voorgeschoteld in plaats van het verwachte: -k Zag twee beren. Dat komt natuurlijk omdat de tweede categorie bezoekers te veel is ingesteld op de eigen kinderen, die óf veel groter, óf veel kleiner dan de mijne zijn. De vrijgezellen echter staan vol komen onbevangen tegenover het kroost. Zij zitten er niet de hele dag bovenop en zijn derhalve onbevoor oordeeld. zy stappen met niets ont ziende klompen midden in de pro blemen van de tieners en zeggen: Toe joh, stel je niet aan, wy heb ben allemaal door de zure appel moeten by ten. Wanneer een vreemde zoiets zegt maakt het indruk, want hy zit niet zoals de eigen ouders, vierentwintig uur in een etmaal op te voeden: hy meent het. Het heeriykst vinden de kinde ren het. wanneer zy in het gesprek van de volwassenen worden betrok ken als gelijken. Want de vrijgezelle bezoeker, niet geheel op de hoogte met de toestanden en verhoudingen in 't huis en niet gewend is te zwij gen wanneer er kinderen in de buurt zijn. praat maar door, vraagt links en rechts ieders mening en luistert eerbiedig wanneer zoonlief dan óók iets in het midden brengt. De zoon gaat steeds rechter zit ten en krygt 'n kleur van plezier: hy wordt voor vol aangezien De eigen ouders, die wéten hoe kinderachtig het knaapje nog kan zyn en waar de grenzen van zün ervaringen en kennis liggen: hoe zouden die hem ooit voor vól kun nen aanzien? Maar de vreemde doet of liet al lemaal heel gewoon is, dat het ge sprek ver boven het tienerspetje uitrijst en verdient daarmee 's kna pen onverflauwde bewondering. Ja, ik heb graag mensen op be zoek die niets van kinderen weten. Zy zyn '11 verademing na de wel gemeende. maar o zo kinderachtige conversatie van tantes-met-kleuters of tantes-met-kleinkinderen, die bovendien altyd willen „helpen" op voeden. alsof kinderen aan twee ouders niet méér dan genoeg heb ben! THEA BECKMAN We gaan in Nederland steeds meer vlees eten. Daar de binnenlandse produktie niet in ge lijke mate is gestegen, nam de import van vlees toe. In 1961 werd alleen reeds aan rund- en kalfsvlees 25.359 ton (in 1960 19.841) inge voerd. Als er in een Amerikaanse bom menwerper iets niet naar wens gaat niet de technische installatie, wordt de gezagvoerder gewaar schuwd door een prettige vrouwen stem: „De oliedruk van uw vierde motor is te laag geworden". Dit nieuwe systeem is door de Amerikaanse luchtmacht in ge bruik genomen er van uitgaande dat een Amerikaanse piloot sneller de oren spitst wanneer hy een vrou wenstem hoort, gezien het feit dat hy aan boord alleen maar mannen om zich he enheeft. Er is geen vrouw aan boord. De stem is vastgelegd op de band die band is verbonden met ver schillende belangrijke onderdelen en dekt 50 verschillende noodsitua ties. De luchtmacht heeft de vrouwen stem afgewogen tegen het oude systeem van de rode lampjes. Men bevond dat de piloot gemiddeld 12 seconden nodig had om op het lampje te reageren en dat hy het soms pas na een half uur zag branden. Maar de stem trok gemid deld al na drie seconden de aan dacht. Het bureau voor de burgerlucht vaart zegt dat nog niet wordt over wogen het systeem ook toe te pas sen in de burgerluchtvaart. Een functionaris van dit bureau heeft echter al enkele Jaren geleden voor gesteld de stemmen van beroemd heden te gebruiken op radiocon troleposten. De man meende dat een piloot die de bekende stem van Bob Hope, Blng Crosby of Jane Mansfield zou horen, het sein van de controlepost nooit zou missen. Heel weinig moeite kost het de snacks klaar te maken waarvan we u hier het recept geven. Onder de grill zyn ze heel snel klaar maar ze kunnen ook in een oven met veel bovenwarmte worden gemaakt. Dit importvlees is voornameiyk afkomstig uit Argentinië (10.812 ton) en Frankrijk (10.099 ton), maar ook uit de Verenigde Staten (4.402 ton). Aan rund- en kalfsvlees was in Nederland in 1961 in totaal 230.135 Het laatste oorbellen-nieuw tje komt van de Parijse coiffeur Antoine Salvador. Hij maakte oorbellen van echt haar: ze zijn erg grappig en licht van ge wicht. Londen, mei 1963. Weet u wat de mode hele maal uit is is het al tot u doorgedrongen? Ja, de wijde katoenen zomerrok, die lieve ling van de afgelopen jaren die we allen te kust en te keur ge dragen hebben en met van alles en nog wat blouse of truitje en petticoat aanvulden. Die rok die u misschien net voor de dag hebt gehaald en opgestre ken omdat het mooie weer van deze zomer voor de deur staat. Maar hoe triest het ook moge ïyken, die handige wyde zomerrok is er uit. De petticoat.gevolgd, die verleden Jaar al de aftocht blies. Jurkjes met betrekkeiyk weinig taille zyn in de zomermode aan zienlek talrijker dan rokken met bloes. De rokken die er zyn, maken by voorkeur deel uit van een deux- pièces, een tailleurtje of een ensem ble, zyn meestal recht of byna- recht en spelen altyd een onderge schikte rol. Ze zyn geen blikvan ger, nooit het voornaamste deel van het tenue. De blouse die er by wordt gedragen hoort er echt by. Hetgeen allemaal niet zal verhin deren dat we deze zomer ln de praktyk nog heel wat wyde, katoe nen zomerrokken zullen zien dra gen van het genre dat er officieel uit is. Rokken van 1961 die worden opgedragen en nieuwe rokken die voorlopig nog voor „netjes" worden gebruikt. Immers, daar zyn altyd de behoudenden die niet weggooien, en de conservatieven die de ver ouderde modes in stand houden, èn de gemakzuchtigen die dragen wat comfortabel is al druist het ook tegen de mode van het ogenblik in. plus, tenslotte, de jongeren van on der de twintig, die vaak met een ruime rok beter uit zyn dan met een rechte. Maar wie voorlopig de zomerrok nog als rok willen zien en dragen, en niet als onderdeel van een weloverwogen typisch modieus geheel, die kunnen toch tot op zeke re hoogte die comfortabele, ruime rok aan de mode van het seizoen aanpassen door: de overjarige, heel wyde modellen glad, minder ruim en korter te ma ken, er geen wyde petticoats onder te dragen, voor een nieuwe rok een uitge sproken moderne bloemimprimé te kiezen of een op en top moderne effen stof, als linnen. rund- en kalfsvlees Engeland België ton beschikbaar. Dit ls byna de helft van al het vlees dat in ons land wordt geconsumeerd (513.675 ton). De Nederlander at in 1961 per hoofd in totaal ruim 14 kg. vlees. Hierby is 20 kg. rund- en kalfsvlees. Al is het vleesverbruik in Neder land gestegen, in verg el y king met enkele andere Europese landen is het nog betrekkeiyk laag te noe men. De Fransman bijvoorbeeld eet ongeveer 70 kg per hoofd per Jaar en de Engelsman 65 kg. Angel's dream Week 2 sneetjes oud brood ln melk en ei. Leg er een plak belegen kaas en een plak ham tussen en bak het brood daarna snel goud geel in hete boter. Sneetje Clivia Snyd 1 banaan. 2 schyven ana nas, 1 kleine appel en 100 g ge rookte ossetong in kleine stukjes. Besprenkel dit mengsel met Ma deira. verdeel het over 4 sneetjes geroosterd brood en dek ze af met een plak jong belegen kaas Even onder de grill of in een hete oven met veel bovenwarmte de kaas la ten uitsmelten en tot slot garneren met een geconfyt kersje. Maori sneetje Leg op een geroosterde boterham een halve perzik en schenk hier over een dikke kaassaus, gemaakt van boter, bloem, melk en geraspte kaas. Laat dit sneetje in de oven even gratineren. Croque monsieur Leg op 4 sneetjes geroosterd brood een plak ham en bestryk deze met een dikke bolemkoolsaus ge maakt van boter, bloem, melk, eier dooiers en geraspte oude kaas. Even onder de grill of in een hete oven laten gratineren en daarna met reepjes ham en plakjes olyven gar neren. Of de markt nu op de Boter markt gehouden wordt of op de Hooigracht kan voor winkeliers en marktkooplieden een belang rijk punt zijn, voor de doorge fourneerde marktbezoekers zal het er niet zo veel op aankomen. Er zullen immers altijd mensen en vooral huisvrouwen zijn, die met een ontembare energie van heinde en verre marktwaarts tijgen en, schier bezwijkend on der tassen vol bloemkool, sinaas appels, vis, kaas, lapjes stof en bloemen naar huis sjouwen moe maar voldaan! Dat ze moe zijn, is zonder meer duidelijk, maar waarom zo extra voldaan? Desgevraagd zullen ze in koor antwoorden: „omdat 't allemaal zo lekker goedkoop is.véééél goedkoper dan in de winkels". Ik geef het ze graag gewonnen, al voeg ik er dadelijk aan toe, dat mij ten enenmale de gave ontbreek om midden in 't ge drang en geschreeuw die koopjes te ontdekken, 't Is gek, maar ik voel me op een markt dood ongelukkig, zo iets als een vis op 't droge, terwijl alle andere mensen, zich juist zichtbaar in hun element voelen allemaal vissen in 't water dus. Zolang 't nog gaat om appels, spinazie en een lapje voor Jantjes pyjama, hoef je er niet onderste boven van te raken. Maar wat zag ik onlangs, niet op een complete markt, maar zomaar ergens in Nederland nou ja: Zuid-Hollandop een stoep? Ijskasten, mevrouw Een complete serie ijskasten, grote, hele grote, en kleine ijs kasten, ijskasten met en zonder diepvriesvak, ijskasten in de meest fantastische kleuren. Een zitje, compleet met tuin parasol, noodde dringend uit tot een bezoek en een vol ijverige verkoper sloofde zich uit om iedereen, die ook maar een snippertje belangstelling toonde (en wie deed dat niet?) ervan te overtuigen dat men het beslist geen dag langer zonder ijskast stellen kan. „Mijnheer", zei ik, „moet u horen, ik hoef geen ijskast, ik heb een prima kelder, een hele grote zelfs". „O maar mevrouw, u wéét niet wat u mist!" Ieder een moet een ijskast, ik moet dus een ijskast, roant ik ben niet anders dan iedereen, zoals ik voorzichtig opper, Ja maar toevallig ben ik een beetje een uitzondering dan ben ik dom, want dan besef ik n.b. niet eens wat ik mis en dat kom ik allemaal gewoon op 't trottoir te weten. Ik kwam nog veel meer te weten want ik zat natuwlijk intussen allang in een stoeltje onder de parasol (het was die dag echt mooi zonnig weer!!!) en ik likte aan een ijsje dat me ter aanmoediging én ter illus tratie uit het diepvriesvak van de allermooiste ijskast was aan geboden en zo heb ik geduldig aangehoord hoe 'n zielepoot ik eigenlijk was met m'n ouder wetse kelder. Toen 't ijsje op was. heb ik de mijnheer vrien delijk bedankt voor alles wat hij me geboden had en ik ben ver genoegd naar huis gegaan. Daar heb ik een ijskoude fles melk uit de kelder gehaald en een keihard pakje boter. Wel heb ik een gedachte vol begrip ge wijd aan de duizendtallen die géén kelder hebben, en die op 'hun flatjes wel degelijk een ijs kast nódig hebben en die pre cies weten wat ze missen zolang ze er nog geen hebben. En nou ja 't is ook wel een heer lijk bezit! Wat een pronkstuk in je keuken en je hebt toch een massa mogelijkheden, die zelfs de beste kelder niet biedt Héééèü Ben ik eigenlijk wel zo immuum als ik me verbeeldde, voor de moderne reclame, die je zelfs tot op straat met ijskas ten achtervolgt HERMINE G. ofwel door een model, te kiezen van een meer „folkloristisch" genre, dat buiten de mode staat maar al tyd meer klassiek is en dat over vier jaar net zoveel bewondering zal oogsten als het vier of tien Jaar ge leden deed. Zoals het model van onze foto, een groene popeline rok (aangevuld met blouse van hetzelfde ma teriaal), die ryk versierd is met ge- incrusteerde banen bedrukt mate riaal. (Ontwerp: Demery, Parys). Meer in styi met de mode van nu zyn de drie modellen van de schets: een rechte rok van (groen) linnen met doorgestikte zakken en dito zy naden a la een blue jeans of spykerbroek en daarby een bre de witte ceintuur en een tomaat- rood bloesje. In het midden een ge heel van witte blouse, koningsblau we rok en marineblauwe ceintuur. Blouse en rok beide met een be legstuk en knoopslulting plus een aantal verticaal ingestikte plooitjes. Geheel rechts een rechte rok van een donkere, moderne im- prlmé (hoofdtonen rood en paars of blauw en groen of oranje en diep- roze) en daarby een blouse bedrukt in by passende, veel blekere tinten. J.V. In de Russische provincie Daghe stan in de Kaukasus hebben de vrouwen het niet gemakkei yk. Het blad „Sowjet Rusland" schrijft: dames van Daghestan, gy zult niet; met uw man aan één tafel eten gy zult hem bedienen, met uw man naar de markt lopen gU zult achter hem lopen, gelyke kansen zoeken op de arbeids markt onderscheid moet er zyn, uw man voor uzelf houden hy heeft misschien andere vrouwen, met uw man naar de bioscoop gaan dat past een vrouw niet". Volgens „Sowjet Rusland" is er al verbetering opgetreden in de situa tie. Tegenwoordig slaat een man zyn vrouw niet meer..f. in het openbaar althans. „Sowjet Rusland" vindt deze ver betering nog niet afdcende. Het blad geeft de volgende raad aan de mannen van Daghestan: „Als gy werkeiyk een vooruitstrevend man wilt zyn, als gy een nieuwe gemeen schap wilt opbouwen, zult gy ver plicht zyn nieuwe verhoudingen in uw gezin op te bouwen Gy moet schouder aan schouder gaan met uw echtgenote, de gezellin van uw le ven, de moeder van uw kinderen Zaterdag 25 mei 1963 Pagina 3

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9