India moet kiezen: minder kinderen of „zelfmoord ONVERHOORDE GEBEDEN VERKENNINGEN IN DOOLHOF HERINNERINGSVERMOGEN w' Angstige cijfersin zestien jaar 100 miljoen mensen meer Democratie, vrijheid en hoop verdrinken in de mensenzee WOORl) VAN BEZINNING (LEIDSCH DAGBLAD Gemiddeld geheugen wonder lieeft een slecht geheugen Zaterdag 25 me! 1963 Pagina 1 seerd. Het element van gezamen lijkheid, van een patriottische daad haast, vermindert het effect van schaamte en spijt. In India's mensenzee kunnen de hoop en de vrijheid verdrinken. (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Uit de heksenketels van de staalsteden Rourkela. Jamsjedpoer en Bhilai vloeit roodgloeiend staal. Dat is economische vooruit gang. Het hoopvolle gezicht van het moderne India is dit: de nieuwe irrigatieprojecten, de stuwdammen die water in kracht omzetten, de trotse machinewerktuigfabriek in Bangalore, het mo- delbedrijf in Madras dat spoorwagons maakt, de lichte industrie die elektronica, naaimachines en fietsen produceert. Dat is eco nomische vooruitgang, akkoord. Maar wat betekent economische vooruitgang precies? Men deelt de nationale produktie door het aantal monden? als die uitkomst jaarlijks toeneemt gaat het goed. Maar wat. als het aantal monden onevenredig gaat toenemen? In- dia's economie groeide in 5 jaar met 4.2 pet. toch steeg het jaar lijks inkomen per hoofd van de bevolking met slechts 2.9 pet. En dat inkomen ligt eigenlijk ver onder het bestaansminimum Voor miljoenen t.b.c. - lijders 30.000 bedden Dit zün angstige cijfers: in 1947 telde India 350 miljoen inwoners en in 1963 zün het er 450 miljoen. Over 25 jaar zullen het er 700 mil joen zün. Als dit zo doorgaat wordt elke discussie over economische vooruitgang nutteloos. Men kan het dan op z'n best hebben over hand having van het huidige honger - niveau. De bevolkingsaanwas moet wor den beperkt, anders pleegt India geleidelijk aan zelfmoord door voortplanting. India's bevolking groeit niet om dat de mensen meer kinderen kry- gen dan vroeger, maar omdat er meer mensen kinderen krijgen. liet sterven is afgenomen. Voor 1947 stierven er In India perjaar 1 mil joen mensen aan malaria, 200.000 aan tuberculose en 250.000 aan cho lera, tyfus, pokken, pest en andere besmettelijke ziekten. Malaria en pokken zullen over twee jaar geheel verdwenen zün, de rest duurt Iets maar niet véél langer. Niet alleen sterven er jaarlüks 2.5 miljoen mensen minder, maar die mensen vermenigvuldigen zich! Het sterfte cijfer viel van 44 tot 27 per dui zend, het geboortecüfer Is blüven slaan op 46 per duizend. De directeur van de volksgezond heid in Nieuw-Delhi zegt: „Men kan van artsen niet verlangen dat zij de strijd tegen het sterven op geven. Maar ook niet dat als resul taat van hun werk het leven on draaglijk wordt". Vandaar dat zü begonnen zün met de strijd tegen de ongecontroleerde voortplanting. Het geboortecyfer moet omlaag: er mag in India niet langer elke twee seconden een kind geboren worden. De vraag blüft: hoe? Voorlichting, periodieke onthouding, contracep tieve middelen? Die helpen allemaal in een ontwikkeld land en voor in dividuele gezinnen, die om welke reden dan ook geen kinderen meer wensen. Die middelen worden in India ook toegepast, maar in fei« te zijn zij te duur en vooral te ge compliceerd. De geboortebeperking is in India veel meer een nationaal en zelfs een godsdienstig vraagstuk dan een gezinsprobleem: een zoon is voor hindoes „Poetra", dat wil zeg gen: „hij die voorkomt dat men in de hel komt". Zonen moeten er zijn, dochters worden na de geboorte wel eens verdronken Andere criteria Zonder zo ver te gaan als Japan, dat de abortus heeft gelegaliseerd, heeft India gezocht naar een af doend, vooral een onherroepelijk Uzult ze ook wel eens ont moet hebben, de mensen, die U vertelden, dat ze he: bidden maar hebben gestaakt, omdat het toch geen zin had. Misschien behoort U zelf wel tot degenen, die op grond daarvan het contact met God verbroken hebben. Er was een zieke in uw gezin en U bad met heel uw hart om genezing en toch is ue zieke niet beter geworden. U ging door de wereld met een grote onvrede in uw hart en U vroeg God om rust en innerlijke blijdschap, maar U kon de vrede, waar U naar hunkerde, maar niet vinden. En daarom is er in uw leven een moment gekomen, waarop U er maar een streep onder gezet hebt. U deed de ervaring op. dat het toch niet hielp en dat U misschien rustiger en harmonischer door het leven ging. wanneer U de dingen maar aanvaardde zoals ze waren. wenken bedient. Het gebed ver eist een persoonlijke verhouding tot God. We mogen met God spreken, zoals een kind dat doet met zijn ouders: vertrouwelijk en openlijk. En in dat vertrou welijke gesprek is er inderdaad geen probleem zo klein, of we mogen er God in betrekken. De zorgen in uw gezin, de onrust in uw hart, de moeilijkhéid, die U hebt bij een bepaalde beslis sing: spreek al deze dingen ge rust met God uit en Hij zal U er zeker Zyn licht in schenken. Toch heb ik daarmee niet alles gezegd. Want op deze wijze is de last der onverhoorde gebeden Te laat middel, de sterilisatie. Zo. is het hoge woord eruit. Wie het te hoog vindt, moge bedenken dat er in In dia voor 5 miljoen lijders aan tu berculose maar 30.000 sanatorium bedden zynü Zo'n omstandigheid schept andere morele maatstaven: men kan het leven beter voorkomen dan het met zekerheid miserabel te laten eindigen. De vrijwillige sterilisatie is nu het eerste wapen in de nationale campagne voor geboortebeperking. Op mannen toegepast is de ingreep uiterst eenvoudig. Zij laat de man in staat tot geheel normaal schij nend echtelyk verkeer, op de be vruchting na. Zij wordt door de mannen met groot enthousiasme aanvaard, maar dan op voorwaar de, dat zy op hun vrouwen wordt toegepast. En bij vrouwen is ste rilisatie een veel moeilijker en in grijpende operatie. De sterilisatie wordt alleen aan bevolen aan echtparen die reeds twee of drie kinderen hebben, waarvan het oudste tenminste 5 jaar is, zodat zij van nakomeling schap redelijk verzekerd zyn. Ondanks dat moeten de voorlich tingsbureaus ontzaglijke weerstan den overwinnen: niet zo verwon- derlük, want het is niet alleen een fysieke maar ook een psychische ingreep. Om de psychologische weerstanden te ovenvinnen, pro beert men het nu met sterilisatie- kampen. In de staat Maharasjtra heeft men in zo'n kamp in drie dagen duizend mannen gesterili- Men kan moeilijk zeggen dat het systeem op grote schaal is aan vaard. In geheel India zijn sinds 1960 slechts 200.000 mannen en 125.000 vrouwen gesteriliseerd. Om India's geboortecijfer te halveren, zouden zich jaarlijks 2.5 miljoen mannen tussen de 25 en 35 aan deze ingreep moeten onderwerpen. Het effect van de gehele campagne voor geboortebeperking is op de be volkingsstatistieken nauwelijks af leesbaar. Men kan natuurlijk aan voeren dat er tijd voor nodig is om de gedachte algemeen ingang te doen vinden en dat. naarmate In dia zich ontwikkelt en industriali seert, het geboortecyfer wel zal teruglopen. Het is vermoedelijk waar. Maar veel waarschijnlijker is. dat het tegen die tijd te laat zal zyn, dat de „bevolkingsexplosie" India geruïneerd zal hebben, met alle politieke gevolgen daarvan. India is een democratie, het kan zijn geboortecijfer niet omlaag dwingen, zoals de Chinezen dat zouden kunnen. Mao Tse-toeng heeft besloten, dat China bij de 800 miljoen moet stoppen. Dat lykt hem voldoende om een atoomoorlog te overleven, die hy onvermijdelijk acht. Maar als die toch nog op zich zou laten wachten, dan zyn dc Chi nezen zeer wel in staat een geboor testop" af te kondigen en om, bij wijze van spreken, te eisen dat men voor ieder nieuw kind eerst een oud mannetje moet inleveren. Niet absoluut Een Indiase arts zegt: „India kan zich geen drastische maatregelen veroorloven. Het moet het zoeken in nieuwe technieken: wat het werke lijk nodig heeft is een injectie of een tablet, een aantrekkelijker en dus effectiever methode dan het mes van de chirurg. Het is aanne- GAAT U VAAR DUIÏSI AS.D De speciale gerechten in diverse gebieden Panhas(balkenbrij) Susse Milchsuppe (zoete melksoen) Himmel undErde (stamppot v. appelen. aardapp.en bloedworst Maultaschen(beigneb met vleesenspinazre). KartoffelpfufferCpan. nekoek v.geraspte aardap.). Schinken und Pumpernickel ham met roggebrood Pfef fer pott hast vlees. uien en zure augurken) Wurtternberg Zwiebelkuchentwar. me koek van uien). Spatzle(deegklompjes) Beieren, ons gesprek met God aan de orde te komen. Anders blijken we eigenlijk alleen maar grotere of kleinere egoïstjes gebleven te zijn. Voordat Jezus ons leert vra gen om de dagelijkse boterham op onze tafel en niet alleen op de onze, maar ook op die van de miljoenen hongerigen in de wereld leert Hij ons bidden om de komst van Gods Konink rijk, om het geschieden van Gods wil, niet alleen in de hemel, maar toch ook al op de aarde. Bidden we, als we dat beden ken, niet heel vaak klakkeloos? Is het ons ernst, dat we alleen in deze wereld kunnen leven, a.s de goede, liefdevolle en heil zame heerschappij van Jezus Christus hier op aarde zal gel den? Hunkeren we er inderdaad r.aar, dat de wil van God ge schieden zal in onze menselijke verhoudingen, in onze gezinnen, Daar staat tegenover, dat anderen wellicht verzekerden, dat God ons gebed altijd hoort. Dat er geen zaak zo klein is, of we mogen daar met God over spreken. Ze beroepen zich daar bij op de bijbel. Leerde Jezus ons zelf niet bidden om zoiets simpels als ons dagelijks brood? Verzekert de bijbel ons niet, dat ons gegeven worden zal, als we er maar om vragen? Hoe rijmen we deze woorden uit de bybel met de ervaring van onze onver hoorde gebeden? Waarom zullen we eigenlijk bidden? Heeft het zin, dat wij piepkleine mensenkevertjes ons met onze vragen en problemen richten tot God, de onzichtbare, de onuitsprekelijke? Laat ik U dan zeggen: het gebed is nooit iets automatisch, God is geen super-automaat, die ons op onze nog niet weggenomen. Al is het zo, dat we alle moeilijke dingen met God bespreken mogen, dat betekent nog niet, dat God zelf geen bepaalde orde in onze ge beden brengt. Wanneer we alleen maar kun nen bidden om genezing, om succes in het leven, om uitkomst als ons leven bedreigt wordt, blijft ons gebed dan eigenlijk niet ontzettend egocentrisch? Jezus zegt, dat we geen haar verschillen van de heidenen, als deze dingen alleen het onder werp van ons gebed vormen. Als mensen, die in een per soonlijke verhouding tut God mogen leven, zullen we ons ook in ons gebed moeten leren rich ten naar die dingen, die voor God belangrijk zijn en waar het heil van de wereld van afhangt Die dienen in eerste instantie in in het leven der volkeren? Wanneer we met God spreken, mogen we bevrijd zün van ons eigen, benauwde kringetje en mogen we Gods machtige werk in het oog krijgen. Willen we de heidenen niet gelyk zyn, dan zullen Gods werk, Zün gerech tigheid en Zyn vrede altyd voorop dienen te gaan in ons spreken met Hem. En omdat God zich met heel ons menselijk leven inlaat, zul len dan ook de kleine dingen van ons menselyk bestaan daar een plaats in mogen vinden. Ze gaan God zeer ter harte. Maar wy zullen niet zo ge makkelijk meer spreken van de last der onverhoorde gebeden. P. KLOEK. Neo. Herv. predikant te Leiden. meiyk dat het Westen met enige inspanning zo'n middel zou kunnen produceren. Bezwaren van religieu ze aard hebben die inspanning tot- nutoe verhinderd. En toch is de campagne tot geboortebeperking in India ingeluid door een rooms-ka- Iholieke vrouwelijke minister van gezondheid, een argument dat doet twüfelen aan de absoluutheid van die bezwaren. Wie India zo'n mid del in handen geeft, geeft het meer dan alle miljarden-leningen, staal fabrieken en andere presentjes bij elkaar. Als India het niet krygt. verdrinken de democratie, de vrij heid en de hoop in de mensenzee Dan krijgen de Chinezen misschien toch gelyk". Elke 2 seconden wordt er in India een kind geboren: het aantal monden dreigt de pro- duktietoeneming voorbij te streven. "Bijzondere medewerking) Wat is dc verklaring van de aan het wonderbaarlijke grenzende presta ties van geheugenkunstenaars en rekenwonderen? Met die vraag heeft de wetenschap zich reeds lang beziggehouden en in de loop der tijden heeft zij zich nogal eens gedwongen gezien een eenmaal gegeven „verklaring" te herroepen en er een andere, betere theorie voor in de plaats te stellen. Zo meende men b.v. aanvankelijk, dat een fenomenaal geheugen een voudig het gevolg zou zün van een bijzondere verstandelijke begaafdheid. Dat deze opvatting geen steek houdt, hebben de beschouwingen, waarvan deze de laatste is, u bij herhaling bewezen. Wanneer achterlüken en im becielen in slaat zün tot geheugenprestaties waaraan zelfs geniale geleer den niet kunnen tippen, is het uitgesloten dat een ijzeren herinnerings vermogen zou moeten samengaan met laat staan: een gevolg zou zijn van een uitzonderlijk intellect. TER verklaring van de ongelofe lijke prestaties der talenwon deren heeft men wel beweerd, dat zü zouden te danken zün aan de buitengewone soepelheid van geest, die deze geheugenkunstenaars zou den bezitten. Nu valt het inderdaad niet te ontkennen, dat mensen met een speciaal geheugen voor talen menigmaal over een zeer be weeglijke. soepele en tot snelle aan passing in staat zijnde geest be schikken. Neemt u büvoorbeeld eens Kardinaal Mezzofanti, die in 1849 te Rome stierf. Hij verstond zesen zestig talen, waarvan hü er zesen dertig volkomen en de overige min of meer beheerste, zodat hü deze kon lezen. De beroemde Leidse hoogleraar in het Grieks Cobet, had eens een onderhoud met hem in de Nederlandse taal; opzettelük gebruikte hij daarbij minder ge- bruikelüke Nederlandse uitdrukkin gen, waarvan de kardinaal blük- baar nog nooit had gehoord. Maar Mezzofanti maakte ze zo snel tot zijn geestelijk bezit, dat hü ze even later zelf ging gebruiken. EEN soepele geest kan men deze talenkunstenaar dus zeker niet ontzeggen. Maar zün daarmee zijn grote geheugenprestaties ver klaard? Een soepele geest verklaart op zün hoogst, dat Mezzofanti een taal in zo korte tüd leerde. Onver klaard blüft echter het feit, dat zijn geheugen in staat was het geleerde feilloos te onthouden, en juist daar in lag zijn geweldige verdienste. Belangstelling is onontbeerlijk OP een goed spoor kwamen de psychologen pas, toen zü zich gingen afvragen, waarom nor male mensen sommige dingen wel, andere niet onthouden. Waarom onthoudt een schooljongen wel de uitslagen van honderd voetbalwed strijden. maar niet de twintig of dertig jaartallen, die hü voor zijn geschiedenisles moet kennen? Het antwoord op deze vraag is, dat die schooljongen zich niet voor veld slagen. vredesverdragen en andere historische gebeurtenissen uit het verre verleden interesseert, maar wel een levendige belangstelling heeft voor de voetbalsport. Belang stelling is dus de sleutel, die de poorten van het geheugen voor nor male mensen opent. Maar belangst Hing is niet alleen voor een mens met een normaal ge heugen een eerste vereiste om te onthouden, maar ook de uitzonder lijke prestaties van vele geheugen kunstenaars zün eraan te danken. Wanneer dezen zich namelük bui ten het speciale terrein van hun be langstelling begeven, is het met hun geheugen vaak maar slecht ge steld. Dit is trouwens ook het geval met geleerden, die algemeen wor den bewonderd om het enorme ge heugen. dat zij aan de dag leggen voor alles wat tot hun vakgebied behoort. De beroemde Zweedse plantkundige Linnaeus büvoorbeeld met zün fenomenaal geheugen op het gehele terrein der natuurweten schappen, is ondanks zijn jarenlang verblijf in Frankrijk. Nederland en Engeland er nooit in geslaagd de taal van deze landen te leren. Wat voor Linnaeus en andere grote geleerden geldt dat zij al leen veel onthouden op het speciale gebied, waarnaar hun belangstelling uitgaat geldt evenzeer voor vele echte geheugenwonderen. U hoorde in een vorige beschouwing al. dat de in 1879 geboren wiskundige Rückle in staat was in acht tot tien minuten tweehonderd getallen van één cüfer van buiten te leren in de volgorde, waarin hü ze ter lezing had gekregen. De geheugenverrich tingen van deze getallenvirtuoos konden volgens de Göttingse hoog leraar in de psychologie G. E. Mül- ler heel eenvoudig worden ver klaard. want dr. Rückle bezat al dus Müller niet alleen een groot, volkomen tegen vermoeienis bestand arbeidsvermogen, een buitengewoon aandachtsconcentratie en een snel werkend opnemingsvermogen, maar vooral een levendige belangstelling voor getallen. Vóór Müller had de Franse psy choloog Binet op het einde van de vorige eeuw reeds voor zulk een eenvoudige verklaring van opzien barende geheugenprestaties uitge sproken, en wel na een onderzoek van de toentertijd zeer befaamde rekenkunstenaar Diamandi. Daar ook diens zuster een geheugen- wonder was, speelden erfelükheids- factoren hier zonder twijfel een rol. maar door Binets onderzoekingen is toen vastkomen te staan, dat bü Diamandi's uitzonderlüke geheu genprestaties, waarover u al in een vroegere beschouwing uitgebreid hoorde, de hoofdrol werd gespeeld door oefening, gevoed door grote belangstelling. Wat is normaal? AT de beoefenaars der we tenschappelijke psychologie ontdekken bü hun speur tocht door de doolhof van het ijze- ren herinneringsvermogen van ge heugenkunstenaars en rekenwonde ren .heeft ook een nieuw licht doen vallen op een oud probleem, name lijk de vraag wat een normaal ge heugen eigenlük is. Voordat deze vraag kan worden beantwoord .is het goed even stil te staan bü het merkwaardige feit. dat de meeste mensen maar weinig waardering hebben voor hun ge heugen. U zult velen openlük erover horen klagen, dat hun geheugen hem in de steek laat, maar u zult vrijwel nooit iemand vinden, die even vrü- moedig spreekt over de beklagens waardige toestand van zijn ver stand. Deze geringe sympathie moet voornamelük worden geweten aan het feit. dat vergeten evenzeer be hoort tot het wezen van het ge heugen als onthouden. Want men vergeet zowel met een goed als met een slecht geheugen, met het laat ste echter meer en sneller dan met het eerste. )\aar u nu voor moet oppassen is de fout, hieruit te concluderen, dat alleen een geheugen, dat alles v e r f e e teen slecht geheugen is Even slecht is namelijk het geheu gen. dat alles onthoudt; het ont houdt immers ook datgene wat het onthouden niet waard is. Als u het zo beschouwt blükt er duidelyk een zeer nauw verband te bestaan tussen geheugen en ver stand. Mensen met „een geheugen als een üzeren pot", mensen, die bijvoorbeeld de inhoud van spoor boekjes van buiten kennen en zelfs van de onbelangrijkste gebeurtenis sen uit het verleden precies de datum kunnen opgeven, blüken vaak niet te beschikken over vol doende verstandelük inzicht om on derscheid te maken tussen het we- zenlüke en het bükomstige. Eigen lük zou u zich niet moeten af vragen, waarom mensen, die zo wei nig begaafd zün in verstandelük op zicht. zo'n veel omvattend geheugen hebben, maar veeleer waarom zovele anderen, die een uitstekend ver stand bezitten, niet zoveel onthou den. ET antwoord op deze vraag ia Hzeer eenvoudig: omdat men sen met een goed verstand kunnen onderscheiden tussen het belangrüke en het onbelangrijke, zo dat zü zich later het wezenlüke voor de geest kunnen halen. Een normaal geheugen is een ge heugen, dat het belangrüke ont houdt en het onbelangrüke vergeet. Dat is de conclusie, die u uit het bovenstaande kunt trekken. Zo ziet u, dat u er goed be schouwd dankbaar voor mag zün. dat u niet tot de echte geheugen- wonderen behoort. De meeste vol wassen geheugen- en rekenwonde ren hebben niet een nitzonderlük goed herinneringsvermogen, maar een geheugen, dat allerlei niets waardige dingen, zoals data of te lefoonnummers, onthoudt. Anders gezegd: het gemiddelde geheugen- wonder heeft een slecht geheugen! (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7