Macmillans schoonzoon onverwachts naar Moskou Romme stelt leidraad op ADMIRAAL RICKETTS NAAR LONDEN VOOR DE POLARIS Vermoedens over de voorbereiding van een topgesprek HAAI in de kraam Veertig baren goud in Londen geroofd Rustigoptreden Vince Taylor Verbod van c.p. in Argentinië In Delfzijl Eerste beslissing nadert Bewaker werd neergeslagen PHILIPS T.V. WEERBERICHT Soekarno zal Prins Bernhard ontmoeten van Egmond Ceuws r1 •richt 1 maart 1860 ZATERDAG 25 MEI 1963 No. 3096S LEIDSCH mDAGBLAD drecteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel l' Leiden - Glr° no 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) De Britse minister van Luchtvaart, Julian Amery, zal met Pinksteren naar Moskou gaan. Aangezien Amery een schoonzoon van premier Macmillan is, is het begrijpelijk, dat dit als een ver rassing komende bezoek het onderwerp is van nieuwe speculaties over een topgesprek tussen president Kennedy, Macmillan en Chroesjtsjow met het oog op een eventuele ontspanning tussen Oost en West. Zowel Lord Home, de Britse minister van Buiten landse Zaken, als vice-premier Butler heeft donderdag gezinspeeld op een mogelijke nieuwe poging daartoe van de zijde van Chroesjtsjow. Politiek doel of zakenreis? Home had al bfj de NAVO-minis- ttrs In Ottawa aangedrongen om ge wed te zijn, indien Chroesjtsjow se rieus zou pogen tot een betere ver standhouding met het Westen te ko nen en Butler, sprekende over het nieuwe Westelijke initiatief jegens Chroesjtsjow, zei dat met een topge sprek rekening dient te worden ge- kouden gezien de ernst van de kwes- lie van verbod tot het houden van tomproeven. Vandaar dat politieke kringen in xrnden Amery, die formeel naar Moskou gaat om zaken betreffende ijn departement te bespreken (hy is eerste Britse minister van mili- iire luchtvaart die in officiële func- he naar Moskou gaat) beschouwen Is Macmillans afgezant om Chroesj- sjow te polsen. Men spreekt in dit erband in Londen over de ook door !hroesjtsjow zelf toegepaste „schoon- oon-diplomatie". De Argentijnse regering heeft van- aag de communistische partij en de iet haar verbonden organisaties ver oden. Zij wil daarmee voorkomen, had weten te bevrijdt at de communisten deelnemen aan k algemene verkiezingen van 7 juli. Waarschijnlijk hebben de dieven kans In het regeringsbesluit staat, dat gezien om vrijdagochtend toen Tegenover dit alles staat de me ning dat er geen reden zou zijn om aan te nemen, dat Amery „kwartier maker" voor Macmillan is. Amery's collega in de Sowjetrussische regering kwam namelijk vorig jaar naar Lon den. In het Britse departement van mili_ taire luchtvaart wordt Amery's tegen bezoek beschouwd als een soort pink stervakantie, gecombineerd met een zakelijk reisdoel, namelijk om iets te zien van de Russische luchtvaartin dustrie en de behoeften daarvan te bespreken in verband met een even tuele uitbreiding van de Brits-Rus sische handel. Dit aspect van de reis wordt nog versterkt door het feit dat een aantal vooraanstaande figuren uit de Britse luchtvaartindustrie Amery zal vergezellen. Luchtmaar- schalk C. H. Hartleye die bestemd is om plaatsvervangend chef van de mi litaire luchtvaartstaf te worden, gaat ook mee. Het gezelschap zal woensdag a.s. vertrekken en ongeveer twee we ken in de Sowjet-Unie blijven. Amery zal een uitgebreide tournee door Rus land maken in een Comet van de BOAC. Hij zal diep in centraal Rus land doordringen, tot nabij de grens met India. Kozlow voelt zich wat beter De gezondheidstoestand van Frol Kozlow, lid van het presidium en se cretaris van het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie is verbeterd. Op 11 april heeft Kozlow die als eventuele op volgen van Chroesjtsjof werd be schouwd een hersenbloeding ge had. Hij is thans weer bij kennis en het schijnt, dat hij niet meer verlamd is. De artsen die hem behandelen verwachten dat hij van zijn ziekte zal herstellen. Sommigen geloven dat Amery, aan gezien hij in een BOAC-toestel vliegt, de weg zal voorbereiden voor een luchtdienst van deze maatschappij dwars door Rusland. Twee Russische navigators zullen worden toegevoegd aan de bemanning van het vliegtuig. Een voor Delfzyls zee-aquarium be stemde ruwe haai heeft donderdag voor een unieke verrassing gezorgd, door tfjdens het transport het leven te schenken aan zestien spring levende haaitjes. Het moederexemplaar (anderhalve nieter lang en honderd pond zwaar) was 's morgens in de Eems- monding gevangen door vissers J. Wedda uit Termunterzfjl, die be sloot zfjn vangst te schenken aan het zee-aquarium. In een oude badkuip op een vrachtauto werd onze parlementaire redactie) 1 avond om half acht verwacht prof. Romme de vijf heren tezamen bij zich in het kabinet van de minister - (Van Het ogenblik van de eerste beslis Speurjacht in Lontlens centrum Drie gemaskerde bandieten hebben gisteren in Londen een inval gedaan in een opslagplaats voor ongemunt goud. Zij zagen kans 500 kg goud ter waarde van meer dan twee en een half mil joen gulden in een vrachtwagen te laden. De buit bestond uit veertig baren goud, die elk on geveer twaalf kilogram wogen. De overvallers, die waren ge kleed in overalls en van kousen gemaakte maskers droegen, sloe gen de enige waker neer en bon den hem vast. Hij sloeg 'n kwar tier later alarm nadat hij zich party moet worden „ontbonden en eliquideerd". Er zyn strenge straf- m op overtreding van het verbod fsteld. Partijleden zijn uitgesloten van be- rekkingen bij de overheid, het on- erwijs en bij bedrijfsverenigingen, ij verliezen het actieve en het pas- eve kiesrecht. Met uitzondering van diplomaten weten buitenlandse communisten «t land verlaten. Op het versprei- in van communistische propaganda aat maximaal zes jaar gevangenis- traf. Advertentie NIEUWE SERIE goud werd afgeleverd, de opslagplaats binnen te komen. De politie is on middellijk een intensieve speurjacht door het centrum van Londen be- gonnnen. Ook de vliegvelden werden gealarmeerd. De politie sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat de om vangrijke buit. de grootste in Enge land tot nu tóe, zijn bestemming al heeft bereikt om te worden omge smolten. Koperen naaldjes bruikbaar voor radioverkeer De 400 miljoen koperen naaldjes, die door de Amerikanen op 3500 km afstand in een baan om de aarde zün gebracht, zün gedurende korte perioden al bruikbaar voor transcon tinentaal radioverkeer, zo is door het Technologisch Instituut te Boston meegedeeld. Over enkele maanden, zo zegt men, zullen de naaldjes, die en kele centimeters lang en zo dun als een haar zUn. een ring om de aarde vormen, die permanent voor draad loos verkeer tussen de werelddelen kan worden gebezigd. Prof. Romme heeft zijn intrek i voert hij oriënterende gesprekken genomen in Den Haag op Plein met de fractieleiders. Hier ziet 1813. In een rustige werkkamermen prof. Romme achter zijn v.a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke UNGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. DROOG WEER Wanneer het K.N.M.I. in De Bilt flyk krijgt, hebben we wat het weer «treft een mooi weekeinde voor de «eg. Blijkens het weeroverzicht van ien uur zal het hogedrukgebied, faarvan het centrum bij de Wad eneilanden ligt, zich ook in het ko- »nde etmaal boven ons land hand- wen. Droog, zonnig weer dus. We kunnen uit Duitsland morgen 'el wat wolkenveldjes verwachten, aar overigens komt er in het weer einig verandering. 26 MEI 1963 tol op: 04.33, onder 20.42. [aan op: 07.37, onder Oogwater te Katwijk: 5.18 en 17.46 ir. aagwater te 1.06 en 13.29 uur. 27 MEI 1963 «nop: 04.32 onder 20.43. [aan op: 08.43, onder 00.18. ■oogwater te Katwijk: 6.06 en 18.36 iir. aagwater te 1.49 en 14.13 uur. Vit nummer bestaat uit 12 pagina's en een bijvoegsel West-Duitsland zal betalen (Van onze Londense correspond.) Admiraal Claude Ricketts, de Amerikaanse plaatsvervangende chef van de marine-operaties, komt dit weekeinde naar Londen om te trachten Engeland over te 'halen tot het plan van president Kennedy voor een met Polaris- raketten uitgeruste bovenwater- vloot met bemanningen van ver schillende nationaliteiten. De Amerikaanse druk op Engeland om het plan te aanvaarden is groter geworden na de steun welke het in de bijeenkomst van In een open wagen rijdt de Italiaanse filmster Claudia Car- dinale over de boulevard van Cannes. De film „De tijgerkat" waarin zij samen met Burt Lan caster speelt, is met de Gouden Palm bekroond Onze reisredacteur verneemt van ministeriële zijde in Djakarta: President Soekarno verwacht in juni te Wenen onofficiëel Prins Bernhard te ontmoeten. Op deze ont moeting zou het gehele complex der betrekkingen tussen Nederland en Indonesië informeel maar op het hoogste niveau ter sprake komen. President Soekarno zal in Wenen worden geflankeerd door de minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio en de minister van Zware Industrie. Chairoel Saleh. Aangenomen wordt dat Prins Bernhard gesecundeerd zal worden door vertegenwoordigers van J het Nederlandse zakenleven. Indonesië hoopt op Nederlandse kredieten voor de onderdelen en de verjonging van zijn machinepark, vooral in de olie. en suikerindustrie. Men denkt in eerste instantie aan 200 tot 250 miljoen gulden. In ruil daarvoor zou Indonesië terstond de bepalingen tegen het Nederlandse za kenleven opheffen en de mogelijk heid openstellen voor gezamenlijke Nederlands-Indonesische onderne mingen in handel en industrie. De daaruit voortvloeiende baten zouden de financiële basis kunnen leggen voor een gedeeltelijke schadeloos stelling der genationaliseerde Neder landse eigendommen. v,:; r»„ «-.itii ui net Jkaumct va.ii u<r uiuiiatci - sing Komt dichter bi). Uc Kauinets- -j „i 1010 fpresident aan het Plein 1813 in Den n! hl 121; bn Sl'i Hcas H<,< 15 de bedoeling, dat men me besteedt het «eeke.nde aan het duidelijkheid komt over wat er ïïfkS" ij.™ tn de leidfaad staat. Prof. Romme liet beest vervoerd Onderwee ein- i bouwstenen voor een lege-laat de fractieV00rzitters met opzet net neesl vervoern. onderweg ein„ ringsprogramma samenvat. Het gaat „eiiikertlid komen zodat ieder kan het tot aller verrassing baren. ,,m nun ten die zoals hii 7elf 7eir» oeiUKe™ja somen, zoaai voer Ka" aJJ om V punten uie, zoais nq zen zegi. horen welke toelichting hy geeft op De in de loop van de middag en „controversieel zijn of lijken contro- PVCntuele vragen, die worden gesteld, avond geboren baby-haaien ge- versteel te zijn Hu hoopt deze leid- Zo kan worden voorkomen, dat ieder nijen uitstekend in Delfrijls zee raad maandag gereed te hebben. d5 die ln de leidraad worden aquarium. Voor het leven van de Maandagmiddag zendt hij het stuk genoemd, op eigen wijze uitlegt. Zo moederhaai wordt echter gevreesd. aan (,e vojrzjtters van de vijf grote j nodig wordt- de gedachtenwisseling Tweede-Kamerfracties. Maandag- [dinsdagmorgen voortgezet. Fractieberaad Dinsdagmiddag kunnen dan de ka merfracties zich over de leidraad van prof. Romme beraden en hun oordeel vormen. De informateur hoopt woensdagmorgen de uitkom sten van dit beraad mondeling of schriftelijk van de fractievoorzitter te ontvangen. Van die antwoorden zal een groot deel afhangen wat hij verder gaat doen. Prof. Romme heeft nog eens uit drukkelijk verklaard, dat hy geen regeringsprogram wil opstellen. Van officiële zijde is gezegd, dat het meer gaat om een inventarisatie van de punten, die de komende vier jaar aan de orde zullen moeten komen en waarover door de verschillende frac ties niet eensluidend wordt gedacht. Deze zegsman wilde de mogelijkheid [echter niet uitsluiten, dat prof. Rom me eigen gedachten over het toekom- jstige regeringsbeleid in zyn leidraad |zal laten doorklinken. Het is bepaald te vroeg om te zeggen, dat met de komende besprekingen de informa tieperiode zal worden afgerond. Openheid Uit de werkwyze van prof. Romme wordt opnieuw duidelijk hoezeer hy naar alle kanten de openheid hand haaft. Door te benadrukken, dat zijn leidraad niet is bedoeld als regerings programma kan hij reeds nu de eventuele beschuldiging ontzenuwen, dat hy de onderhandelingen over de vorming van het nieuwe kabinet in een bepaalde vooropgezette richting zou willen stuwen. Een soortgelijk verwyt valt bijvoorbeeld nog steeds te beluisteren in socialistische krin gen, wanneer de kabinetsformatie van 1959 ter sprake is. Prof. Romme heeft gistermiddag anderhalf uur lang gesproken met de minister-president, prof. De Quay, en met de minister van Financiën, prof. Zylstra. Na afloop van deze ontmoe ting verklaarde prof. Zijlstra, dat uitsluitend was gesproken over de ge gevens. die de verschillende minis ters aan de informateur hadden ver strekt. Vanmorgen zou prof. Romme met de minister van Landbouw en Visserij, mr. Marynen, het land bouwbeleid bespreken. Het landbouwschap heeft net als de NOVIB eerder deze week een schriftelijk verlanglystje inge diend by de informateur. Het landbouwbedryf zal graag zien, dat het regeringsbeleid in de komende periode de landbouw zoda nig helpt, dat de noodzakelyke eco nomische ontplooiing van de agra rische bedryfstak kan geschieden op een sociaal verantwoorde wijze. Het landbouwschap zond dan een lange lijst van maatregelen op, die geno men zouden moeten worden. bureau, terwijl een secretaresse hem een postmap brengt. NAVO-ministers in Ottowa 'heeft gekregen. Volgens een Engels bericht uit Ot tawa zou West-Duitsland de grootste rol gaan spelen in deze gemengde internationale strijdmacht en drie maal zoveel betalen als de voorge stelde Britse bydrage. West-Duits land zou dertig tot veertig procent van de totale kosten dragen, terwyl de Duitsers geleidelyk meer invloed denkbeeld strategisch gezond is. Aangezien het plan in de eerste plaats een politiek karakter draagt staan de strategische overwegingen op de achtergrond. De ministerraad van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie (NAVO) heeft gisteren zijn driedaagse bijeen komst in de Canadese stad Ottawa besloten met de definitieve goedkeu zouden gaan uitoefenen op de gang j ring voor een intergeallieerde kern- I van zaken op militair-nucleair ge- macht om de Westelijke defensie te bied van de geallieerden. versterken. In een communiqué, dat Britse deskundigen geloven dat er j na afloop van de slotbyeenkomst vijf jaar nodig zullen zijn voordat J werd uitgegeven wordt gezegd, dat met de bouw van Poaris-bovenwater- de ministers maatregelen toejuichen vloot zal kunnen worden begonnen „om te komen tot een grotere doel- maar van Amerikaanse zyde meent treffendheid van het kernpotentieel men, dat er reeds over twee jaar een waarover het bondgenootschap be- begin mee kan worden gemaakt. i schikt en tot een betere coördinatie Engeland moet echter nog steeds en beter beheer over zijn afschrik- ervan overtuigd worden dat het I kernmachten". Bijna tweeduizend, merendeels lang harige, gezonnebrilde en in het nappa geklede Rotterdamse tie ners, hebben gisteravond opmer- kelyk rustig gereageerd op het optreden van hun supertwister Vince Taylor. Impresario Charles Aerts had het heel wat gemak kelijker dan zyn collega Ben Essing precies 24 uur eerder in het West- friese Blokker, toen politiemannen en suppoosten met een aantal hysterische Vince-bewonderaars in de clinch gingen. Het leek er evenwel aanvankelijk niet op, dat het optreden van twister Taylor met zyn in paarse truien en leren broeken geklede Playboys zich in gunstige zin zou onderschei den van het Blokkerfeest. Nauwe lijks nadat Taylors trillende en schokkende secondanten met don derend geweld de eerste tonen uit de elektrische gitaren hadden ge slagen, stormde een grote groep fluitende en gillende tieners naar de zeker niet overbodig ge plaatste hekken voor het podium, waarachter potige suppoosten als getergde roofdieren heen en weer liepen om eventuele doorbraken te voorkomen. Dat lukte wonderwel, ook nadat een minzaam glimlachende, geheel in het nappa gestoken Taylor, onder een orkaan van enthousiasme het helverlichte podium betrad. Pas tijdens het vyfde nummer van „rnaistro" Vince slaagde iemand er in het kordon bewakers te door breken om zich op een in allerlei bochten wringende Taylor te wer pen Dit incidentje, door het jeug dige publiek met veel instemming begroet, betekende eveneens het einde van de show. Vince Taylor en zijn playboys verdwenen als hezen van het toneel, een van woede gillend en fluitend publiek achterlatend. Het optreden had, tot groot ongenoegen van de zich bekocht voelende tieners, slechts veertig minuten geduurd. De orga nisatoren en aankondiger Max van Praag moesten nog geruime tyd allerlei onvriendelykheden incas seren. Tot slot werd er nog even met stoelen gesmeten. Daarna kroop men op de brommers. Mensen, die het weten kunnen, vonden het desondanks een rustige avond. Nog enkele bijzonderheden. De heer Taylor had in dat ruime half uur tje zes duizend gulden verdiend. De schade aan het meubilair be droeg ongeveer 3.000 gulden. Een persfotograaf was door een stoel poot lelijk gewond. Taylons slag werker moest worden bijgebracht. Maar ja, daarvoor was het ook „rustig",... Zomer in Moskou In Moskou is het de laatste dagen zo warm geweest, dat de vakantie van de kinderen van 7 tot en met 11 jaar met een week is vervroegd. Er werden temperaturen van gemiddeld 29 graden Celsius gemeten, hetgeen ongeveer tien graden hoger is dan gewoonlyk in deze tyd van het jaar. Voor begin juni worden temperatu ren tot 32 graden verwacht. Advertentie classic MANTELS MANTELKOSTUUMS HOOFTSTRAAT 88 BREESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van 27 Mei 1863: Aan B. en W. v. Leiden is vergunning aangevraagd door de Heyder Co, fabriekanten alhier, tot het doen plaatsen van 15 stoomwerktuigen in hun ne katoendrukkerij aan de Hee rengracht. In Waltham, Massachusets, bestaat een fabriek van horlo- giën, met 500 werklieden, waar jaarlijks 50.000 horlogiën afge leverd worden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1