ACME GROOTSE TRIOMFTOCHT VAN COOPER DOOR WASHINGTON daarom APMC1 raad ik een AUIYIL aan Advies over spelling van bastaardwoorden DE CENTRIFUGE MET DE NIEUWSTE SNUFJES Pleidooi voor royale steun aan het ruimteprogramma 1 Met 100 km. snelheid door middenberm Avondvrouwen OM U OVERAL EN ALTIJD OP UW GEMAK TE VOELEN PASPOORT VOOR PASVORM J.J.vanderBurgh demi-chef de rang ENKELE KAMERS CENTRIFUGE LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 MEI 1963 Gouverneur van Nieuwe tank voor Alabama in verzet (Van onze correspondent te Washington) Geen astronaut is bij zijn ererit door Washington door zoveel mensen toegejuicht als majoor Gordon Cooper, wiens triomftocht plaatsvond op 21 mei, de dag waarop Lindbergh 36 jaar geleden landde in Parijs na de eerste directe vlucht uit New York. Lindbergh had 33 uur en 29 minuten nodig om van New York naar Parijs te vliegen. Cooper deed er 34 uur en 20 minuten over om 22 keer om de aarde te suizen. De heldenverering in Amerika neeft haar eigen karakter: de militaire eer wordt doorgaans toi een minimum beperkt. Het ac cent valt meer op het gezin en de familie, terwijl het religieuze as pect meestal niet wordt veronachtzaamd! De hulde voor Cooper paste volkomen in dit tradionele Amerikaanse kader. Onderscheiding van Kennedy Een straalvliegtuig had de andere astronauten met hun gezinnen reeds uit Houston naar het vliegveld na bij Washington gebracht toen daar Cooper met zijn vrouw en twee doch ters landde, na een vlucht van Cape Canaveral in het luxe straalvlieg tuig van president Kennedy. Nie mand minder dan generaal Lemay, de chef-staf van de luchtmacht, ver welkomde majoor Cooper op het vliegveld. In zes helikopters vloog het grote gezelschap naar een ellipsvormig grasveld ten zuiden van het Witte Huis, waar vice-president Lyndon Johnson Cooper begroette. De auto rit naar het Witte Huls duur de slechts enkele minuten en in de ambtswoning van de Amerikaanse president werd Cooper gehuldigd door jong en oud. hoog en laag. De dochter van de president met haar kleuterklasje kreeg de kans met de Coopers kennis te maken, maar de kabinetsleden en Amerika's hoogste militairen kwamen daar tevens hun opwachting maken. In de bloementuin reikte de presi dent een medaille uit aan Cooper en aan verscheidene anderen die rich verdienstelijk hebben gemaakt voor deze ruimtevlucht, maar dit formele gedeelte was spoedig voorbij en daar na hadden alle leden van Kennedy's grote familie, die met hun kinderen naar het Witte Huis waren gekomen, een prachtige gelegenheid wat na te praten met de Coopers en met de an dere astronauten en hun vrouwen. Ook echtgenote van de presi dent, die in augustus een baby ver wacht, was van de partij. Zij droeg haar zoon John op de arm. die wat verlegen en energiek op zijn duim zoog. Van het Witte Huis vertrok Coo per in gezelschap van de vice-presi dent naar het Capitool. De stoet be stond uit twintig auto's. In de voor ste zaten Cooper, Lyndon Johnson en senator Anderson, in de tweede me vrouw Cooper met haar dochters van 13 en 14 jaar. Drommen mensen, vooral veel schoolkinderen die voor deze gelegenheid vrij hadden gekre gen, juichten de populaire ruimte vaarder toe. Cooper zelf bleek bij zonder rustig onder dit alles. Hij zwaaide vriendelijk doch niet uit bundig en toen hij in het Witte Huis iets moest antwoorden op de hul de die de president hem bracht, deed hij dat zo kort en sober mogelijk. Van Cooper werd verwacht dat hii de gezamelijke bijeenkomst van de Senaat en het Huis van Afgevaatdig- den zou toespreken en men begon zich af te vragen of de lakonieke Cooper, die een man van weinig woorden is, langer dan enkele minu ten aan het woord zou blijven In het Capitool had Cooper niet alleen Congresleden onder zijn ge hoor, doch tevens Amerika's hoogste militairen, leden van Kennedy's ka binet en leden van het opperste ge rechtshof. Sobere toespraak De astronaut kreeg een langdurige staande ovatie toen hij binnen kwam. Zün toespraak duurde niet lang. on geveer tien minuten doch was goed voorbereid. De astronauten benutten In het Capitool altijd hun kans het ruimteprogramma meer populair te maken bij de Congresgeleden, van wie tenslotte het geld moet komen voor Amerika's kostbare race naar de maan. Cooper legde speciaal de nadruk op het feit dat Amerika vol ledige publiciteit geeft aan de ruim- tevluchten. Hij sprak van een vr\J onderzoek ten bate van vreedzame doeleinden en was vol lof voor het team dat deze prestaties mogelijk had gemaakt. Hij noemde alle ruimtevaar ders bij name. Allen behalve Glenn waren in de zaal aanwezig. Glenn en zijn vrouw brengen op het ogen blik een semi-officieel bezoek aan Japan. Natuurlijk kregen alle asiro- nauten een luid applaus. Gebed Aan het slot van zijn korte toe spraak deelde Cooper mee dat hij ge durende de zeventiende ronde, toen hij boven de Indische Oceaan was. een kort gebed had uitgesproken, dat hij op de geluidsband had vast gelegd. Met dit gebed besloot Cooper zijn korte rede en de Congresleden, die hem ook bij zijn vertrek toejuichten, waren kennelijk onder de indruk van Coopers optreden. Van het Ca pitool vertrokken de Coopers en hun twee dochters- naar het State Depart ment, waar te hunner ere een lunch was georganiseerd. Ook Coopers moeder, die 's ochtends om vier uur met een vliegtuig in Washington was aangekomen, maakte alle feestelijk heden mee. Het bestuur van de universiteit van Alabama zal twee negerstuden ten toelaten. Aan een federale recht bank is echter gevraagd deze toela ting uit te stellen tot de spanning is verminderd, maar de rechter heeft dit verzoek afgewezen. Onmiddellijk na deze uitspraak liet gouverneur Duitse leger Nabij Munsterlager heeft het West- duitse leger een nieuwe standaard tank van de Bundeswehr gedemon streerd voor de minister van Defen sie, Kal-Uwe von Hassel, en de de fensiecommissie uit de Westduitse Bondsdag. De tank heeft een gewicht van 40 ton en voert een kanon van 10.5 cm. van Britse makelij. De bemanning beschikt over infra-rood vizieren en Wallace van Alabama weten, dat hij t.ank kan in diep water rijden. De persoonlijk zal verhinderen, dat de aandrijving geschiedt door middel studenten tot de universiteit worden 1 van een 7€er krachtige motor, die toegelaten. Hij beriep zich daarbij op de „soevereiniteit van de staat". De 132 jaar oude universiteit van Ala bama staat in Tuscaloosa, op 80 km van Birmingham. Ds. Martin Luther King is er intussen in geslaagd een massale schoolstaking van negerkin deren te verhinderen, als antwoord op het weigeren van toegang aan kinderen, die aan demonstraties had den deelgenomen. Ds. King wil een „onverstandige actie niet op een on verstandige manier beantwoorden". Nieuwe provincie iu KONGO De Kongolese Kamer van Afge vaardigden heeft gisteren met nage noeg algemene stemmen een wets voorstel goedgekeurd, waarbij een nieuwe Kongolese provincie wordt geschapen. Deze provincie, die de naam Loealaba heeft gekregen, zal een groot stuk van zuid-Katanga omvatten met inbegrip van het be langrijke mijngebied Kolwezi. Welin- zonder veel omhaal geschikt kan worden gemaakt voor een grote va riëteit van brandstoffen, van hoog- octaan benzine tot petroleum. Verdere gegevens over de nieuwe tank, die een sterk gestroomlijnd aanzien heeft, worden nog geheim gehouden. Zes auto's waren gisterochtend be trokken bij een ernstig verkeers ongeval. dat plaats had op de Rijks weg Amsterdam—Utrecht ter hoogte van het water de Holendrecht. Drie personen werden ernstig gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Een be stelwagen. bestuurd door een 18-ja- rige Amsterdamse groentehandelaar reed met een snelheid van naar schatting 100 km. uit de richting Utrecht. Plotseling begon de auto te slingeren De chauffeur, die pas (Van onze parlementaire redactie) De Belgische minister van Cultuur, adjunct voor Nationale Opvoeding, de heer R. A. van Elslande, en de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. hebben aan een ge mengd Belgisch-Nederlandse com missie opdracht gegeven op korte ter mijn te adviseren, op welke wijze een l spelling van de bastaardwoorden kan worden bereikt, waarbij een zo con- sequent mogelijke opzet in fonologi sche zin en een zo ver mogelijk gaande ..vernederlandsing wordt nagestreefd. In deze commissie hebben van Ne derlandse zijde zitting: voorzitter dr. I J. H. Wesselings, oud secretaris-ge neraal van het ministerie van O., K. en W. leden: dr. B. C. Damsteegt, I prof. dr. K. H. Heeroma en prof. dr. A. A. Weijnen. Secretaris is de heer dr J. H. L. Molt. Van de Belgische zijde: voorzitter In twee maanden 25 doodvonnissen In de Sowjet-republiek Oezbekistan zijn een directeur van een spinnerij en zijn atelierchef ter dood veroor deeld wegens verduistering van gel den tot een bedrag van ruim 1.7 mil joen gulden. In het geheel waren bij deze zaak dertien personen betrok ken, van wie er verscheidenen werk zaam waren bij de plaatselijke justi tie en militie-organen. 'n Feestelijk schoentje voor 'r lieve kleine! In zwartlak met leder zool. 22-23 7.75 - 24-28 8.75 27-30 10.75 - 31-35 12.75 Beeldige modelletjes voor dames-ln-de- dop. Stoere schoenen voor zoonlief. Van Haren laat u kiezen uit een enorme kollektie kinderschoenen. Mooi en dege lijk en (wat voor groeiende voetjes zo belangrijk is) met een uitstekende leest. En toch: plezierig-lage prijzen! Prachtig flatje met leuk geperfo reerd bandje. In witleder en zwart lak. 27-30 H 75 31*35 13.75 PAST BETER Filialen in het gehele \pnd w.o. DEN HA .G, Venestraat 49, Korte Poten 11, Weimarstr. 174 (hoek Beeklaan); LEIDEN: Haarlemmerstraat 135. langrijKe mijngeoiea xvoiwbzj. w tri lu- --f v_ n "in gelichte kringen geloven dat presi- j twee maanden ïn het bezit U dent Tsjombe de leiding van de rijbewijs was. raakte de macht over nieuwe provincie, die ongeveer 780.000 het stuur kwijt. De autoJKtoot^door bewoners telt. zou willen hebben. Het de middenberm en kwam in tegen- wetsontwerp moet nog door de Se-1 overgestelde richting op de baa naat worden behandeld. bestemd voor het verkeer uit richting Amsterdam, terecht. Dit had tot gevolg, dat een tegenligger, een personenwagen van de N.V. Van Gelder Zoon. met grote snelheid op de bestelwagen inreed, gevolgd door nog vier andere auto's. De be stuurder ervan de 47-jarige Th. van der Heijden uit Renkum. werd zeer ernstig gewond, evenals de achter in de wagen zittende 60-jarige heer J. Th. Hubrecht uit Leersum, directeur van de firma Van Gelder. De be stuurder van de bestelauto liep even eens zeer ernstig letsel op De drie slachtoffers werden naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam ver- voerd. De bestelwagen en de auto I van Van Gelder werden geheel ver nield. De andere wagens werden alle I min of meer ernstig beschadigd. H. J. de Vos, directeur van de admi* nlstratie van het departement vat* Nationale Opvoeding en Cultuur. Lee den: prof. dr. W. Couvreur, prof d^ J. Verschuere SJ., en de heer kt RuiJs. De minister van O., K. en W ad Interim, mej. dr. Klompé, heeft deze commissie gisteren geïnstalleerd. ZU deelde dit gisteren mede In haar antwoord aan de Eerste-Ka* merleden, die de vorige week over de begroting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in eerste termijn het woord hadden gevoerd. In de afgelopen maanden hebben de Belgische minister en zijn Neder* landse ambtgenoot enkele malen overleg gepleegd om op korte termijn tot een oplossing te komen van de moeilijkheden die, met name ten aanzien van de spelling van de bastaardwoorden, bestaan. Zij zijn van mening, dat in afwijking van het gestelde in de Woordenlijst de voor* keur moet worden gegeven aan een schrijfwijze zonder keuze mogelijk* held. Audiëntie van Paus afgelast De algemene audiëntie, welke Paus Johannes vanochtend zou houden, ie afgelast. Voor het besluit, dat kort voordat de audiëntie zou beginnen werd be* kendgemaakt. werd geen reden opge geven. Naar verluidt wil men de krachten van de Paus sparen na de vermoeienissen welke hij onlangs bij het in ontvangst nemen van de Bal- zanprijs en daarna tijdens het bezoek aan de Italiaanse president heeft moeten doorstaan. voor 5 avonden per week 1 610 uur. Lichte werkzaamheden. Maandag 27 mei beginnen. AANMELDEN: Zuid-Hollandse Loonbedrijven VALKENBURG (Z.-H.). Het is zo belangrijk, dat een beha goed past. Want daarvan hangt het af of U zich er prettig in voelt - en blijft voe len, de hele dag lang, wat U ook doet, waar U ook heen gaat. Dat is zo plezierig van Pas- Tunette: U kunt er volledig op vertrouwen - op Uw Sanfof poplin bobo met geborduurde cups. Voorsluiting Elastiek in schouderbandjes. 10.75 HAARLEMMERSTR. 73B Gevraagd, indien mogelijk voor spoedige indiensttreding Jaarbetrekking. Soil, met op gave van referenties aan de directie van Café-Restaurant „In den Vergulden Turk" Steenstraat 2 Leiden. Wij zoeken voor een onzer personeelsleden en keuken. Gaarne opgaven van grootte en huurprijs aan DRUKKERIJ JANSEN. Aalmarkt 3 - Leiden Automatische pomp: geen gesjouw met emmers water. Veiligheidsdeksel: deksel open.... motor stopt. Handig, vierkant model. Prettige werkhoogte. Makkelijk verplaatsbaar (wieltjes!). En.... 't is een Acme, dus.... droogt beterl Uw was winddroog in 4 minuten l met automatisch* pomp nu f. 284.- zonder automatische pomp nu f. 244.- ACME DOMESTIC EQUIPMENT LTD. WASSENAARSEWEG 41 DEN HAAG Fabrikanten van wasmachines, centrifuges, combinaties en droogmachlnes. Alle ACME-machines zijn o.a. verkrijgbaar bij: ABBENES G. Kroon KATWIJK A/D RIJN E. Oostingh KATWIJK AAN ZEE L. Oudshoorn LEIDEN J. Beurse „Hel Emaillehuis" N. Oudshoorn M. Langezaal Zn. J. de Nie Zn. Lisserdijk 559 Rijnstraat 85 Voorstraat 51 Morsweg 30 Haarlemmerslr. 160-265b Stille Rijn 3—4 Kort Rapenburg 10 A. de Wit's Handelshuis Oude Vest 111 LISSI Techn. Bur. D. Schouten, Kanaalstraat 7476 OEGSTGEEST C. Liglvoet De Kempenaerstr. 31 VOORHOUT Th. C. Diemei— Verdegeal Herenstraat 10 Fa. IJsselmuiden Zn. Herenstraat 37 VOORSCHOTEN H. H. v. d. Ster Leidseweg 46

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9