ZEISS IKON Debat over moderne literatuur in de Kamer GROTE ORDER NA HARD GEVECHT HEMELVAARTSDAG kunst kAleiöOSCQQP M Mr. Schotten: Zich hoeden voor schijnheiligheid Senaat schoot gisteren „met losse flodders" Ook artsen in verzet tegen de aantasting Westeinder f oor U illon-b ijenoord CONSTANT HET FEEST VAN HEMELVAART Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 mei 1963 Derde blad no. 30963 De scherpe veroordeling die de heer Algra (AR) vorige week over de produkten van de moderne schrijvers hacj uitgesproken, naar aanleiding van de schrijversactie om meer overheidssubsidie, is door Staatssecretaris mr. Y. Scholten in de Eerste Kamer aan een analyse onderworpen. Hij vond. dat de heer Algra de moderne literatuur te veel over één kam had geschoren: ,.dc uitbeelding van het dierlijke in de mens". De opvatting van de Staatssecreta ris hiehi overigens het midden tussen die van de twee ..extremen" Algra en Cammelbeeck PvdADeze laatste had vorige week het standpunt van de heer Algra fel bestreden. Bij de beoordeling van literatuur moet men zich volgens de Staatssecretaris in de eerste plaats laten leiden door artis tieke normen. Een kunst die uitslui tend moraliserend zou zijn. kon hij zich niet voorstellen. Men moet zich hoeden voor ..hypocrisie" fschijnhei ligheid». Zeer bewogen ging de heer Algra in tegen de stelling van mr. Scholten. dat bij literatuurbeoordeling primair ^artistieke" normen moeten worden aangelegd. De overheid mag deze opvatting zeker niet huldigen, vooral niet als het gaat om een kunst die levens gevaarlijk is voor ons volk. Het verwijt dat hij over de moder ne Nederlandse letterkunde geen „ge nuanceerd" oordeel zou hebben ver wierp hijhij had zich wel degelijk goed op de hoogte gesteld. Behalve de lichamelijke, erotische animale elementen had hij in het geschrijf van de .modernisten" godslasterlijke elementen aangetroffen. En dan ls er voor hem geen sprake meer van dat hij die als „vers twee" moet beschou wen. en de artistieke mérites als ..vers een", volgens hem zijn die twee niet te scheiden. De Staatssecretaris merkte nog op dat er altijd een spanningsveld tussen overheid en kunst zal blijven bestaan. Hij hield de heer Algra ook voor. dat men in de jaren tachtig als toen het probleem overheid-kunst aan de orde was geweest precies dezelfde bezwaren tegen bepaalde „tachtigers" had kunnen aanvoeren als nu tegen de „kerels" waar de heer Algra van had gesproken. Over de financiële tegemoetkoming aan kunstenaars, waarover de hele discussie was ontstaan, zei de Staats secretaris meer geloof te hechten aan bijkomende honoraria dan aan sti pendia, verbonden aan een opdracht. Oosters museum in Stockholm DOOR KONING GEOPEND De Zweedse Koning heeft In Stock holm een Oostaziatiach museum ge opend waarin ongeveer de helft van Zwedens Oosterse schatten, die met elkaar op een waarde van miljoenen worden geschat, onderdak heeft ge vonden. De rest moet vooralsnog In gepakt bljjven. Het nieuwe museum is ingericht in een gebouw dat de Zweedse koning Karei XII in de 18de eeuw als ko ninklijke stal heeft gebruikt. De in richting hiervan is bekostigd uit bij dragen van belangstellenden. De ver zameling zelf bestaat ook uit schen kingen van particulieren en instel lingen, zodat de Staat zelf er vrh- wel geen onkosten aan gehad heeft. De grootste zaal is ingeruimd voor het beeldhouwwerk. Verder is er o.a. belangwekkende verzameling Y ang Sjao porselein, een goed geconser veerd Pan-Sjan-graf. de vroegst be kende hoüten sculpturen, een groot aantal spiegels en een collectie Chi nese inkttekeningen o.a. uit de Soeng- periode. Advertentie Schrijverscougres in Praag Vandaag Is in Praag een congres van Tsjechoslowaakse schrijvers be gonnen. dat twee dagen zal duren. Het heeft, blijkens een verklaring van de secretaris van de Kond van Schrijvers, Ivan Skala, o.m. ten doel „fouten In de literatuur te verbete ren, die voortspruiten uit de schade lijke invloed van de persoonsverheer lijking". Skala verklaarde dit in een ge sprek met een vertegenwoordiger van het literaire weekblad „Literarni Noviny". Hij zei hierin ook: „Wij zouden graag zien. dat. bij de bevor dering van onze doeleinden op maat schappelijk gebied, maar gebruik wordt gemaakt van de speciale, in dringende kracht van de kunst". „Rudo Pravo", het dagblad der Tsjechoslowaakse communistische partij, schrijft naar aanleiding van dit congres o.m.: „De huidige Tsje choslowaakse literatuur vormt geen weerspiegeling van de vraag naar indringend geschreven boeken, waar in het leven van onze tijd wordt beschreven. Onze hedendaagse Tsje choslowaakse schrijvers hebben er een afkeer avn iet« te schrijven, waarvan zij menen dat het in hun nadeel kan worden uitgelegd. Zij geven er de voorkeur aan de be proefde. gulden middenweg te be wandelen. En het zal een van de grote taken van het congres zijn om de schrijvers tot groter daadkracht te prikkelen". Tekening Da inci voor 190.000 Op een kunstveiling in Londen heeft een pentekening van Leonardo da Vinei, niet veel groter dan een speelkaart en voorstellend „Madonna en kind met een kat", f 190.000 opge bracht. een kleine pentekening van Rembrandt, voorstellend een oude man die door een jongeman en een kleine jongen wordt ondersteund, bracht f 120.000 op. Apollo" herdenkt 110-jarig bestaan De oudste Amsterdamse m armen- zangver. „Apollo", xal op 5 juni met een feestconcert in het Concertge bouw het 110-jarig bestaan herden ken. en tevens het feit dat wijlen Koningin Wilhelmina haar in 1918 het predikaat Koninklijk toekende. Het koor dat in de loop der jaren veSa bi/tenlandse tournees maakte bestaat uit 75 mannen. Er is tevens een koor van 35 jongens. Het programma voor het feestcon cert bevat o.a. de eerste uitvoering van „Trilogia sacra" van dr. Anthon van der Horst. Tevens zal een nieuwe bewerking van het Wilhelmus, door Albert de Klerk opgedragen aan de dirigent van het koor Tom Bollen, worden uitgevoerd. De tenor George Orlinewald verleent solistische mede werking. Ter gelegenheid van dit unieke ju bileum biedt de gemeente Amsterdam .Apollo" op 7 juni een ontvangst in het Stedelijk Museum aan. Na een rondvaart door de grachten, heeft ter afsluiting van de Jubileumviering op 8 juni in het Hilton-hotel een diner plaats. Het bestuur heeft voorts medege deeld dat men het plan heeft met het koor in april-met 1964 weer een buitenlandse tournee te maken naar een nog te bepalen land. Nationale speelweefc in Rotterdam Rotterdam organiseert ook dit jaar wee.- een nationale speelweek voor de jeugd, waarin aandacht worat besteed aan velerlei kunstfacetten. Zij wordt gehouden van 26 oktober t.m. 1 november. De officiële opening zal worden verricht door de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Het openingsspel is een speciaal ontworpen spel. genaamd „Het woord". Het is een indringend, fil misch en cabaretachtig experiment, waarbij „het woord" als thema wordt gebonkt. Deelnemers!sters) zullen geduren de de week naast al het andere praktische werk zelf film- en 1 klankreportages verzorgen, welke reeds op de slotavond kunnen wor- I den vertoond en beluisterd. Advertentie „Schieten met losse flodders". Zo noemde gisteren senator ir. M. A. Geuze (CHU) de behan deling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer. Een demissonaire Eerste Kamer debatteert met een demissionaire regering. Over het algemeen hadden de se natoren wel waardering voor het be leid van minister Korthals en diens staatssecretaris de heer E. G. Stykel. al werden er natuurlijk ook kritische geluiden gehoord. Zo pleitte de socia list De Jong b.v. voor het uittrekken van meer geld voor de aanleg van wegen en de heer Tjalma <AR> be toogde met klem. dat snel de teerling zal moeten worden geworpen over een spoorwegverbinding tussen Schip hol en Den Haag. Voorts werd aan gedrongen op een spoedige beslissing over de beveiliging van de midden berm. Zonder in bijzonderheden te treden hebben verscheidene senatoren zich gisteren reeds uitgelaten over het Belgisch-Nederlands akkoord voor een Schelde-Rynverbinding. Daar. waar veertig jaar geleden een andere overeenkomst strandde, werden nu positieve geluiden gehoord. Het nieu we akkoord werd in algemene termen toegejuicht door mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk iVVD). ir M. A. Geuze en de heer Tjalma. Mr. Del- prat 'VVD» drong aan op spoedige ratificatie. Ook de heer Teyssen KVP» en dr. ir. Mazure <PvdA> wa ren gelukkig met het akkoord. Nederlandse artsen gaan een be zwaarschrift indienen bij de pro vinciale staten van Noord-Holland. „Het is een hard gevecht geweest, i passagiers. In feite blijven alleen de «ant er was veel en scherpe concur- romp en de machinekamer intact De rentte zei gisteren voldaan de he- rest 98 procent van het schip drijfs-directeur reparatie van Wilton wordt gesloopt en herbouwd Daar j zullen meer dan 2300 arbeiders mee bezig zyn, die van de onderaanne mers meegerekend. Fijenoord. de heer C. II. .Meeuwisse, toen hij op een persconferentie een toelichting gaf op een grote verbou- wingsopdrarht. die de Schiedamse werf uit Engeland heeft gekregen. ..Wij zijn er erg blij mee. want de verbouwing van de Oxford-shire is niet alleen eervol, maar ook finan cieel zeer interessant". Hij verklaar de in dit verband, dat de werf een llanl tverken VERLOVINGSRINGEN voor een gouden toekomst Uw juwelier toont u gaarne de opnieuw uitgebreide collectie in gladde en bewerkte modellen Ltrtring UW de preActnt der COJV5 TA\T»fabrieken nitslnüend tia de erkend* juwelierswaar de klnrtnfolder met alle CO A'S l AA'T-modellen gratis ttrkrejgbaar is. prijs ->oPn het Dlan tot aanS van ee-, huid'8e situatie op de wereldscheeps- Jlt'- bouwmarkt „zeer redelijk" is tussen verkeersweg van Heemstede naar Uithoorn dwars door de Westein der Plas. de 23 en 24 miljoen gulden. Wilton-Fyenoord moet de op- I dracht voor 20 december precies ze- Verleden week is het bezwaarschrift vpn maanrt„n na hpt tA£AnAn van verzonden aan 300 artsen uit Am sterdam. Haarlem. Amstelveen. Aalsmeer en omgeving. Reeds 150 artsen hebben adhesie met het protest betuigd. De nieuwe weg za! volgens het ontwerp dwars door de 'Vesteinder Plas nabij Aalsmeer lopen, hetgeen de medici schade lijk voor de geestelijke volksge zondheid noemen. De artsen vinden het onjuist, dat ten behoeve van een verkeersweg een werven uniek en voor de volksgezondheid >nlno nrwj-i/nL-clir.- t5,anQ Groep uit Hulst Seizoen 1963-1964 wint „Landjuweel" van Theater' Acht premières Expositie Gibon Sengai te Den Haag Zaterdag a s. zal mr F. P. Th. Rob- ling, chef afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het ministe rie van O. K. en W. in het Haagse Gemeentemuseum een tentoonstel ling openen van werken van de Ja panse schilder Gibon Sengai <li50— 1837). Van zijn elfde jaar af was Sen gai monnik en van 1790 tot 1811 abt van Shofukii. het oudste Zen-kloos ter van Japan. Daarna legde hij zRn waardigheid neer om in vrijwillige armoede onder het volk te leven. De tentoonstelling omvat een aan tel schilderijen in inkt en enkele terracotta's uit de jaren 1830—1837. In zijn schilderijen komt Sengai's in zicht in Zen tot uiting. Voorstelling en calligrafie gaan samen. De onder werpen zijn meestal ontleend aan de traditie van Zen een enkele voor etelling Ls symbolisch. Daarnaast geeft Sengai ook beelden en voorwer pen uit het dagelijkse leven: een een voudige lepel is voor hem niet min der belangrijk dan de Zen-patriarch Bohdidharma. omdat alles tot een wezenlijke belevenis wordt zodra de voor praktisch gebruik ingevoerde waardebepalingen en benamingen1 wegvallen. De werken, afkomstig uit de collectie Idemitsu. waren reeds in verschillende Europese steden te zien. De tentoonstelling is geopend tot 23 juni a.s. Prijs voor Ustinows „Eindsprint" De tweejaarlijkse wisselprUs. die de •.Philip* Vereniging Eindhoven" ter telegenheid van haar gouden jubi leum heeft uitgeloofd een bronzen figuur, ontworpen door de Eindho- vense beeldhouwer Hans Godefrov is toegekend voor de voorstellingen van Peter Ustinov's „Eindsprint", die onder regie van Bob de Lange in Eindhoven zijn en worden gegeven. De prijs wordt zaterdag 25 mei in de Kon. Schouwburg na afloop van it opvoering van „Eindsprint" door de voorzitter van de Philips Vereni ging op het toneel aangeboden. Alle medespelendenBob de Lange. Annie de Lange Leo de Hartogh, GiJsbert Tersteeg, Annie Leenders. Carl van der Plas. Paula Petri. Wim van RooiJ en Ariette van Emden. alsook de ont werpers van décors en kostuums. Hep van Delft en Has Noordhoek Hegt en alle technici worden in deze huldiging betrokken. De toneelgroep „Theater" onder di rectie van Ben Groenier, Tom Len sink en Ferd. Sterneberg. brengt in het sei/oen 1963—1964 acht premieres uit. Het repertoire zal er als volgt uitzien: „I/e lieutenant Tenant" van Pierre Gripari; ..Dear me. the sky is falling" van Leonard Spigelgass; „Don Juan of de liefde voor de wis kunde" van Max Frisch; „Terug naar Warschau" van Jan Staal; „The new men" van C. P. Snow Millar; „Het huis van Bernard a Alba" van Fede- rico Garcia Lorca; „De luchtganger" van lonesco. Voor de achtste pre mière wordt een keuze gemaakt uit „Sergeant Musgraves dance" van John Arden; ..Keizer Claudius" van Albert Husson en „Wie redt het koeien jong" van Frank Gilrov. Het Tableau de la troupe is voor het komende seizoen als volgt samenge steld: Hetty Beck. Ingeborg Elzevier. Mia Goossen, Marie Hamel, Annie Langenaken. Anita Menist. Enny Mols-de Leeuwe, Loudi Nijhoff. Carla de Raet, Charmy Reijnen. Elly Ruim- schotel. Nienke Sikkema. Shireen Strooker. Else Valk. Petra Verbeek. Tine de Vries. Eli Blom. Arthur Boni. Rudolf Damsté, Bernhard Droog. Harry de Garde. Jan Gorissen, Wil lem Grelinger, Ad Hoeymans. Piet Kamerman. Wim Kouwenhoven. Ton Lensink, Jacques Luijer. Paul Meijer. -even jn op «r0Uden wieken" in Den Jurg Molenaar. Orrno Molenkamp. I iIaar)_ nar TnnnHOt Als winnaar van de tweejaarlijk se toneelwedstrijd „Wterk verband) K(atholiek) A (mateurtoneel i Land juweel" voor 1961-1963 Is uitgeroepen „Het reizend Zeeuws volkstoneel" uit Hulst. Als tweede resp. derde werden geklasseerd „Alberdingk Thijm" uit Haarlem cn „Maastricht '46". Aan deze wedstrijd hebben acht amateur- toneelclubs deelgenomen. De jury bestond uit de heren mr. H. J. Bernsen, Jan Muller en Frits Bloemkolk. In de motivering van haar beslissing zegt de jury om. „dat deze drie groepen toneelpres taties van bijzonder hoog niveau heb ben geleverd die elkaar in kwaliteit slechts weinig ontlopen. Dat de eer ste prijs naar het RZVT uit Hulst is gegaan heeft deze groep voorna melijk te danken aan haar. in alle onderdelen zo wezenlijk amateuris tische toneelopvoering van M. de Swaens' ..Gecroonde Leersse", waarin ..aanstekelijke speldrift en verras sende creativiteit" zo harmonieus samengingen. „Alberdingk Thijm" nam deel met „Salto mortale" van Dimitrl Frenkel Frank. Maastricht '46 met „De liefde der 7 poppen" van P. Gallico. Zilveren jubileum Residentie-Vrouwenkoor Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Residentie Vrouwen koor zal dit koor o.l.v. zijn dirigent oprichter Arthur OroMo de C'astro op zaterdagavond 15 iuni een concert Verscheidene personen, verbonden aan het stadion in Moskou, hebben ge vangenisstraffen gekregen wegens ge knoei met consumpties. De directrice van het café „Record" werd. evenals haar assistent, tot vijftien Jaar vrij heidsstraf veroordeeld. De directeur van de voedlngsdlenst van het stadion. Iwanow. kreeg tien Jaar omdat hij geen maatregelen had genomen tegen het misbruik. Verscheidene personeelsleden van het restaurant „Start" en van het café „Record" werden wegens mede- naar hun mening nood za kei ij eereatiegebied als de Westeinder Plas wordt opgeofferd. Zij menen, dat de plas ongerept dient te blij ven Eerder werd tegen de aanleg van de weg geprotesteerd door de ANWB, de contact commissie voor natuur - en landschapsbescherming, de Unie van Watersporttoeristen, de Stich ting Recreatie Westeinder Plas en enkelé watersportverenigingen, als mede de gemeentebesturen van Aalsmeer. Haarlemmermeer. Nieu wer Amstel en Uithoorn. Het wordt voor deze mannen hard werken, want een verbouwingstyd SU .c.u...u, u.1 uc „CI1 cCU van ruim zes maanden is voor een had kunnen bedingen, die bij de V8n formaat <20.586 brt aan de krappe kant. Als stok achter de deur heeft Wilton-Fijenoord een boetebepaling moeten aanvaarden voor iedere dag vertraging. Deze is volgens de heer Meeuwisse een frac tie van de operationele kosten, die voor de ..Oxfordshire" op ongeveer 30.000 dollar, ruim 100.000 gulden per dag worden begroot. De verbouwing is noodzakelijk ge worden door het besluit van de Brit se regering geen troepen meer per schip te vervoeren. 'De eigenaars, de Bibby Line Ltd in Liverpool, beslo ten daarop tot een algehele restau ratie. welke mede mogelyk werd door een schadeloosstelling van 20 mil joen gulden van de Britse rege ring wegens voortijdige beëindiging van het contract. Deze uitkering vult het „gat" van 23 miljoen gulden wel op redelijke wijze op ven maanden na het tekenen van het contract hebben uitgevoerd. Die dag namelijk begint de dan geheel gemoderniseerde ..Oxfordshire" aan haar eerste reis naar Australië Strijd Het gevecht om de order is inder daad hard geweest: in het begin van dit jaar werden enkele tientallen werven in Engeland. Nederland, en Italië uitgenodigd om offertes in te dienen. Acht scheeps bouwers schreven in. twee (Wilton- Fijenoord en een niet nader genoem de Engelse werf met vrijwel gelijke prijzen en arbeidstijd. Doorslagge vend was tenslotte, dat meent al thans de heer Meeuwisse. het verder uitgewerkte en beter doordachte ont werp van de Schiedamse werf. waar aan de tekenaars overigens niet lan ger dan zes weken zijn bezig geweest. Wilton-Fyenoord gaat van de pas zes jaar oude ..Oxfordshire" een ge heel nieuw schip maken, met één toeristenklasse en ingericht voor 1566 Advertentie camera met wereldgarantie CONTESSAMATIC E f298.- kerkdiensten in Leiden en omgeving Willem Nij holt. Henk Schaer, Jacques Snoek. Ferd. Sterneberg. Hans Tie- meijer. Jan Verhoeven. Jan Vreeken, Siem Vroom. Kris van de Velden. Schilderij Caro van Eyck overgedragen In schouwburg Tilburg 2181 voor de begeleiding zorgen Het programma vermeldt een eer ste uitvoering in Den Haag van ,.A sketchbook of women" van de En gelse componist Thomas B. Pitfield. de Kühnau variaties van Hendrik Andrliessen en de opera „Dido en Aeneas" van Purcell in concertvoim met in de hoofdrollen Antonette Tie- messen (Dido), Gonnie Poirrie Be linda), Frans van de Ven (Aeneas) en Rosemary Le Gras— Pierson 'Sor- leereo». Het Residentie-Kamerorkest Job. Verwelius te Waddlnxveen. Gerpf Lelden. Herv. Gem Pieterskerk: 10 u ds. H. J. van Achterberg Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. Joh. Poort. Bevrijdingskerk: 9 u ds. H. Bouter. Academisch Ziekenhuis: 10 u ds. Joh. Poort, Dlaconessenhuis10.30 u ds. J de Wit. Geref. Kerk (Zuiderkerk)9 u ds. Heule. (Oude Vest): 9 uur ds. Haverkamp. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 u ds G. van Rangen te Launceston. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstr. 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Chr. Geref. Kerk: 9 u (ond. Vreug de bij het afscheid» dr. Velema. Geref. Gem.: 10.30 uur ds. H. Ryk- sen te Gouda. Oud-Kath. Kerk: Zoeterw.slngel 50) 9.30 uur Hoogmis. Aurluiiderveen: Herv. Gem. 10 uur ds. M. H. Boogeri Geref. Kerk: 10 u ds. J. W. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. Atphen aan den Ityn: Herv. Gem. Jullanastraat9.30 uur ds W. A. B Hagen te Katwijk. Ned. Herv. Kapel Hooftstraat 9.30 uur ds. H. Koudstaal. Geref. Kerk: Salvatorlkerk. W. de Zwij gerlaan: 9.30 uur ds. Westerveld, Alphen-Noord: Hooftstraat: 10 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (vrljgem.): 9 u ds. H. Scholte. Chr. Geref. Kerk: Jeru- zalemkerk, Grijpenstelnstraat9.30 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem Van Mandersloostraat: 3 uur ds. V. d. Bree- vaart te Hendrik Ido Ambacht Benthuizen: Herv. Gem.: 9.30 u ds. Sinds gister hangt in de Stads schouwburg een schilderij van de toneelspeelster Caro van Eyck. De actrice, pas hersteld van een langdurige ziekte, woonde zelf de overdracht bij van het door de Amsterdamse kunst schilder Jean Paul Vroom ge schilderd portret. (Men heeft dit indertijd tijdens een expositie in „De Lakenhal" kunnen zien. Red. L.D.). Vroom heeft Caro van Eyck levensgroot uitgebeeld in haar rol van miss Tina uit het toneel stuk „Brieven van een dichter". De actrice zelf was ten zeerste ge troffen door het schilderij, dat een plaats ln een der foyers kreeg. „Het betekent daarom zoveel voor nnj, om dat lk tijdens het spelen Juist van die rol reeds te kampen had met mijn opkomende ziekte, zodat elk op treden voor mij telkens opnieuw een enorme inspanning was. Nooit heb ik tijdens het spelen van een rol zo de minuten afgeteld en zo verlangd naar het ogenblik dat ik kon gaan zitten", zo zei zij. Inbraak bij juwelier Gevangenisstraffen voor Joegoslaven De Amsterdamse rechtbank heeft twee Joegoslaven: een 23-jarige mon teur uit Rijssel en een 28-jarige schilder uit Brussel veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek, wegens diefstal van sieraden ter waarde van ongeveer tien mille uit een juwelierszaak in de Leidsestraat op 12 maart. Een derde Joegoslaaf, een 22-jarige technicus kreeg negen maanden met aftrek wegens mede plichtigheid aan deze diefstal. De eis luidde tegen elk van de verdachten twee jaar met aftrek. Omstreeks tien uur in de avond van de genoemde dag reed het drietal met een auto tot vlak by de etalage. Met een ijzeren pijp werd de ruit ingeslagen. Na de sieraden te hebben weggegrist ging het trio er snel van door. De politie vond de auto van de Joegoslaven vrij snel, zette de achtervolging in en reed de wagen klem op de Crucqulusweg. Voor de rechtbank verklaarden de verdachten, dat zi) de diefstal had den gepleegd, omdat zij dronken waren. Gem.: 11 uur ds. L. Rijksen te Rotter dam (bel. nieuwe lidmaten). Bodegraven: Herv. Gem 9 uur ds W. Balke. Geref. Kerk: 10 u ds. C. .1 Tlssink. (Nieuwerbrug)9.30 u ds. L Loosman Geref. Kerk (vrljgem.) 10.30 uur ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 u Leesdlenst. Boskoop: Herv. Gem. 9.30 u ds. W. L. Heljmans. Geref. Kerk: 9.30 uur os. O. Vesseur. Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. P. J. de Brufjn. Geref. Gem. 9.30 u Leesdlenst. 9 uur ds. K. Schouten. Chr. Geref. Kerk: 9 uur ds D. H. Blesma. Geref Gem 10 uur ds. H. van Gtlst. Geref. Kerk (vrljgem 9 uur ds J. J. Ver leur Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur I?„^ur„di leesdlensten. Ned. Prot. Bond dienst. Oegstgee-t: Herv. Gem. (Pauluskerk) 1 10 uur ds. J. Irik. Geref. Kerk: 10 uur I ds. Meijer. Geref. Kerk (vrljgem.): 8.30 uur ds. R. Brands. Oude Wetering: Herv. Gem.: 9.30 u ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. Modderaar te Voorschoten. Kijnsaleruoude: Herv. Gem 9 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 7 u nam. ds. M. S. Roos te Den Haag. Rtinsburg: Herv. Gem. (Grote Kerk) M. C. Groenewoud. Geref. veen Kerk (Rapenburg): 8.30 en 10 uur ds. K L. van der Linde. Geref. Kerk (vrlj- NteuMkoop: Herv. Gem ds. D Oliemans. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. W WIJ ma te Alphen aan den Rijn. i Chr Geref. Kerk: 2 uur ds. H. van Leeuwen te Rotterdam. Noordwyk-Blnnen: 10 uur ds. J van Dok. Geref. Kerk: 9.30 uur ds B Bou- ma. Noord tvyk aan Zee: Herv. Gem.: 10 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 uur ds. W. Dekker. Herv. Geref. Evang. VGLO-schooI. Schoolstraat 2): 10 u ds. P. Monster te Barneveld gemaakt): 10 uur ds. J. Douma. Chr. 9 30 uur Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Kampman. uur ds. Lln- 9.30 uur ds Ter \ar: Herv Gem. denburg. Geref. Kerk Heyner. Valkenburg: Herv Gem 8 45 uur ds. D. Lekkerkerker. 10.15 u ds. P van der Staay em. pred. (Herdenkings dienst met v m. 4 R.I Geref. Kerk: 9 uur ds. Langeler. Geref Kerk (vrlj gem.): 10.15 uur ds. R. Brands Voorhout: Herv Gem - 10 uur ds. J W. de Jong iHir»i'hoteuHerv Gem (Dorps kerk): 10 uur ds. Meljerlng. (Rijndijk) 10 uur ds. Saraber. (Hulp en Heil» ds. Zyistra. Geref Kerk (vrljgem.) 9.30 u ds. Van Ommen te Hattum. Warmond: 9.30 uur ds. H. L Boon- stra. Wassenaar: Herv. Gem Dorpskerk: 10 uur dr. Th. C. Frederikse. Klevlet- kerk: 10 uur ds. J. T. Wlersma. Dey- lerhuls 9.30 uur ds. J. A. G. van Zan ten. Geref. Kerk. Bloemcamplaan: 9.30 uur ds. E. Pijlman. Zyilaan 10 uur dr. K. Dronkert te Lelden. Herv. Evang. Dorpshuls 10 u ds. I. Schipper te Ede Woubrugge: Herv. Gem. 9.30 uur d« Moen te Alphen a. d Rijn Geref. Kerk: 9.30 ds. Hofman te Lelden. Zevenhoven: Herv Gein.: 9.30 uur de heer J. Goedhart te Noorden. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. F. Spoelstra te Bos koop. Herv. Gem 9 uur R. Zoeterwoude: Hengstmangers. Zwamnierdiint: Herv. Gem. 9 uur ds C. L. v .d. Broeck. Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Wagenaar. Gem. 10 uur ds. J. Hoog made: Herv. H. de Vree. Katuijk aan den Hijn: Herv Gem. (Dorpskerk): 9.30 u ds A. Makkenze (Kapel Nieuwe Duinweg): 9.30 u ds A Baas. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. H. de Valk. Katwyk aan Zee: Hen Gem. Nieuwe Kerk: 10 u ds. De Vos. Geref. Kerk: 10 uur ds. Botterbrug te Noord wijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. de Jong. Geref. Kerk (vrljgem 8.30 uur ds. J. Bos te Leiden en 10.30 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 7 uur ds. H. van Gilst te Llsse. Geref. Gem. In Ned.: 10 uur Leesdlenst. Koudekerk: Herv. Gem.: 10 uur ds. Koerselman. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. H. Kappers te Oegstgee6t. Leiderdorp: Herv. Oem. 9 uur dhr. J. v. d. Hoek. Geref. Kerk: 9 uur ds. J. Banga. I.eimuiden: Herv. Gem.: Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. J. Baaljens Llaae: Herv. Gem. 9 uur ds. Jac. J. H. Pop, em. pred. te Lisse. Geref. Kerk Hemelvaartsdag vieren. De WOORD VAN BEZINNING wijze waarop we dat doen. zal waarschijnlijk voor een groot deel van het weer afhangen. Want deze christelijke feestdag plegen wc meer in de natuur clan in de kerk door te brengen. Voor velen, die geen sleur van hun kerkgang willen makrti, is het geen Kerstmis of Pasen ge weest. als ze geen kerkdienst hebben bijgewoond. Maar He melvaartsdag? Die heeft er nooit erg in gewild. Het schijnt, dat de verheffing van deze da? tot christelijke feestdag meer te danken is geweest aan de over heid dan aan de leiding van ae kerk. Het behoeft ons dus niet al te zeer te verwonderen, dac de gemeente moeite heeft om deze dankbaar aanvaarde vrije wezig was. zodat een ander de dienst voor hem moest waar nemen. Maar we vergissen ons. als we de hemelvaart van Jezus als natuurkundig verschijnsel me nen te Tnoeten oplossen. Het gaat hier ook niet om een ge ïsoleerd gebeuren. Deze Jezus, van wie de bijbel vertelt, dat Hij opgenomen werd van de aarde, is dezelfde, die hier op deze wereld smadelijk geleden heeft en gestorven Ls. Wy men sen wisten geen raad met Hem. Wij konden Hem in onze maat schappij niet plaatsen. Zijn kri tiek wilden we niet aanvaarden. Zijn liefde vonden we al te uiteindelijk in handen van Hem voor wie wij geen plaats had den. maar die ons zo lief heelt gehad, dat Hij zich totaal a£n ons gegeven heeft. In laatste in stantie regeert Hij de wereld en niet al die figuren, die ons men sen altijd weer doen huiveren. Als we voor ogen houden, dat Jezus' hemelvaart Zijn troons bestijging is. gaan we ook begrij pen. waarom er in de bijbel ver teld wordt, dat de discipelen met grote blijdschap naar Jeruzalem terugkeerden. Het was met hemelvaart niet afgelopen, maar het begon pas echt. God zette >en machtig uitroepteken achter alles wat Jezus gedaan had. Hebt U nu nog zoveel moeite met hemelvaart? Zit de wet van de zwaartekracht U nog dwars, als de bijbel ons vertelt, dat dag in het voorjaar op kerkelij ke wijze te vieren. Waar vindt deze dag zyn oor sprong? Er wordt ons in de bijbel verteld, dat Jezus 40 dagen na Zijn opstanding op Pasen uit de kring van Zyn leerlingen werd weggenomen. Op het moment, dat Hij de Zynen zegende, scheidde Hy van hen en een wolk onttrok Hem aan het gezicht. Nu kan ik me best voorstellen, dat we met dit gebeuren geen raad weten, zolang we het al leen maar als een natuurkundig probleem benaderen, waarbij de wet van de zwaartekracht met voeten getreden wordt. Dan kan ik me die voorganger in één van mijn vorige gemeenten wel in denken, die er altijd voor zorgde, dat hy met Hemelvaartsdag af- idealististisch. Zyn geboden pasten naar onze smaak niet in deze werkeiykheid. Vandaar dat wy Joden en heidenen samen Hem uit onze samenlevin? verbannen en naar een kruis verwezen hebben. Maar met Pasen heeft God het ons al laten zien, dat wy ons vergisten. In Jezus' opstanding heeft God ons willen tonen, dat Hij deze door ons mensen ver worpen figuur aanvaardde. En probeert U nu Jezus' hemelvaart eens in het verleng de van Pasen te zien. Dan merkt U. dat het geen mirakel voor bijzonder llcht-gelovige mensen is. Neen, het Ls een volgende stap in het plan van God. Hemelvaart is het feest van Christus' troonsbestyging. Hei bestuur over onze wereld ligt Jezus opgenomen werd? Ik zou dit liever tot 'n zeer elementair spraakgebruik willen terugbren gen. Wij zeggen toch ook nog alt yd ..het hoofd omhoog", wan neer we iemand willen bemoe digen? En tenslotte: hemelvaart spreekt er ons ook over. da» Gods werk nog niet voltooid is De Koning, die het wereldregi ment aanvaardde, zal Zyn heer schappy eens zichtbaar op de aarde oprichten. Zolang wy een verhuld be staan leiden, mogen we toch telkens weer met grote vreugde in de wereld zyn. Dank zij het feest van hemelvaart! P. KLOEK. Ned Herv. predikant te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5