Wéhaté te Honselaarsdijk en de afzet van tuinbouwprodukten ti*3 eenen Feestelijk besluit van volleybalcompetitie GENEESMIDDELEN KUNNEN ZEGEN EN GEVAAR ZIJN Kustgemeenten gaan zich verenigen EXPORTPRIJZEN GLADIOLEN HOUDEN GEMOEDEREN BEZIG Mr. J. Klaasesz betere verpakking Bijzondere inzending voor expositie oorlichtingskas van 1BTV en pak- en sorteerstation BEHANG 78 Z-H VERENIGING VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN BESTAAT VEERTIG JAAR HOOFDPIJNPOEDERS Provinciale Gezondheidsdag in Alphen Jongen liep niet pistool Oplossing van vele problemen Seen ndaire aa ntastingen bij grondontsmetting Massale recreatie in Duinrell Tegen kelner 2 V'2. jaar geëist LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG S2 MEI 196S keuze uit meer dan 1000 dessins. Vanaf HAARL.STRAAT 111 - TEL. 23867 Onder het motto: ..Concen tratie. Mechanisatie en Stan daardisatieT zal dit jaar het Wa- geningsc Instituut voor Bewa ring en Verwerking van Tuin bouwprodukten (I.B.V.T.) tij dens de vijftiende Nationale Tuinbouwbeurs ..Wéhaté", die van 9 tot en met 13 juli a.s in de hallen van de Coöp. Centr. Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdijk wordt gehou den, de bijzondere aandacht vra gen voor de afzet van tuinbouw produkten. Op dit vlak zijn er namelijk nog al wat knelpunten, die verbetering behoeven. Het I.B.V.T. komt in de voorlich- tingskas met een maquette van een modern pak- en sorteerstation voor tomaten. Er wordt daarbij uitgegaan van het systeem van voorverkoop, dus verkoop voordat de sortering heeft plaats gehad op de tuindersbedryven. Dit werk vraagt over het algemeen te veel tijd voor de ondernemer, die door de intensivering van het bedrijf de handen vol genoeg heeft met an dere taken. In dit moderne station kan de to- matenverpakking op de veiling direct vanaf de machine van dekvel of eti ket u-orden voorzien. Ook is daardoor bereikt, dat alle tomaten, die door een groothandelaar/exporteur zijn gekocht, in de neerzet r mm te bij el kaar kunnen worden gezet. Dus zo wel A-. B- als C-tomaten. Bij dit systeem wordt het tijdro vende aanbrengen van dekvellen ver meden. Tevens is het mogelijk om vanaf de machine in kartonnen do zen te verpakken. Deze worden over eenkomstig de aanwijzingen van de koper geëtiketteerd. Er wordt daar bij van uitgegaan, dat zowel het vul len als het van dekvel voorzien of het etiketteren kan worden gemechani seerd. Door het bij elkaar plaatsen van het voor een koper verzendklaar ge maakte fust wordt alle overbodige horizontale transport in de neerzet - ruimte vermeden. Het omzetten voor het aanbrengen van dekve.len is niet meer nodig. Dit geeft een grote ruimtewinst in de neerzetruimte. Bij zeer grote aanvoer en trage afvoer kunnen de verzendklare pallets zelfs 2-hoog u-orden geplaatst. Aanvoer Bij de uitwerking van de plannen gaat het I.B.V.T. er van uit. dat de aanvoer plaats heeft in meermallge kisten van 15 kg inhoud. Deze kun nen reeds op pallets staan. Is dit niet het geval, dan worden zij bij het los sen door de aanvoerder onder de overkapping op pallets geplaatst. De beladen pallets worden met heftrucks voor de sorteermachine gebracht. In verband met de verdere organisatie worden grote partijen b.v. boven de 2000 kg. van de kleinere gescheiden. Gedacht is aan een opslagruimte van 15 x 15 m. per machine. Worden de pallets In een enkele laag ge plaatst. dan is de opslagcapaciteit 50 ton voor elke machine. Indien 2-hoog wordt gestapeld is dit 100 ton. In de geplande 4 ruimten dus 400 ton. In de praktijk zal dit minder zijn, omdat er steeds een aantal niet vol ledig beladen pallets is Deze aan- voerruimte is geconditioneerd op 12 gr. C. Bi) de totale opzet is er rekening mee gehouden, dat er een ruimte is met vier sorteermachines elk met een capaciteit van 25 ton per 8-urige werkdag De totale capaciteit is dus 100 ton per 8-urige werkdag. Er kan ook in ploegendienst worden gewerkt per etmaal, hetgeen een belangrijke spreiding van het werk met zich mee brengt. De machine sorteert op kwaliteit (kleur) en op grootte. zy is dubbel- werkend en kan worden ingesteld op extra, of klasse I en klasse II (af wijkend). Via afvoerbakken worden de kistjes of dozen automatisch gevuld, afge wogen, gesloten en geëtiketteerd. Deze laatstgenoemde handelingen gebeuren met een apparaat dat onder eer hoek van 90 gr op de sorteer machine is aangesloten. De aldus verzendklaar gemaakte tomaten wor den op pallets geplaatst en met hef trucks afgevoerd naar de neerzet ruimte. Alles wat afwijkt van extra en klasse I wordt in groentekisten gedaan. De vrijgekomen pallets bij de ops torter gaan terug naar de aan voerplaats (met de heftruck). De lege meermallge kisten worden met een hooglopende transporteur naar de fustopslagplaats afgevoerd. De be nodigde verzendverpakking komt eveneens via transporteurs van de fustopslagplaats naar de machines. De sorteerruimte is niet geconditio neerd. Neenetruimte In de neerzetruimte wordt het pro- dukt op pallets geplaatst tot het ordt verladen. Door de produkten van een koper direct vanuit de sor teerruimte bij elkaar te plaatsen wordt het verkeer in de neerzet ruimte tot een minimum beperkt. Het verschuiven van het aanbrengen der dekvellen of het etiketteren naar de sorteerafdeling geeft hier een grote ruimtebesparing. In deze hal zijn tevens 4 kleine klein verpakkingsma chines geprojecteerd. Het gesorteerde produkt kan hiervoor in meermalige kisten worden aangevoerd voor klein- verpakking. Het laden van verzendklaar pro dukt heeft uitsluitend plaats met heftrucks. Voor de handel zyn er Advertentie Patria verkocht Albert Heijn N.V. heeft haar aan delenbezit ln de N.V. Biscuitfabriek Patria in Amsterdam overgedaan aan de N.V. Paul C. Kaiser in Rot terdam. De raad van bestuur van Albert Heijn deelt in verband met deze overeenkomst mede. dat de toene mende specialisatie-eisen by Patria als gevolg van de EE G.-ontwikke ling op den duur onverenigbaar ge acht moesten worden met de eigen totale concernpolitiek. De directie van Paul C. Kaiser heeft tot de aankoop van Patria be sloten, omdat zü hierdoor haar as sortiment in biscuit, crackers, e.d. vergroot en haar marktpositie in Europa kan versterken. In de ondernemingsraden van de beide bedrijven heeft men medege deeld. dat de gesloten overeenkomst geen Invloed zal hebben op het hui dige personeelsbeleid by het Patria- en het Paulabedryf. Na de overne ming zal de totale personeelssterkte van Paul C. Kalser 700 man be dragen. 2 koelcellen aanwezig voor de op slag van verzendklaar produkt De capaciteit hiervan is 240 pallets x 594 kg is 140 ton (afgerond). De pal lets zyn 2-hoog gestapeld. De tem pc- I ratuur bedraagt hier 10 gr. C. Aangezien de sorteerafdelingen en I de opslagplaats van de verzend klare j produkten niet zyn geconditioneerd. is het nog te overwegen de schei dingswand tussen deze ruimten weg te laten. Dit opent ook de mogelyk- heid de sorteerruimte eventueel uit te breiden met een deel van de ver- zendhal. Ongetwyfeld zal voor deze revolutionaire ideeën van het I.B.V.T. op de Wéhaté zeer veel belangstel ling bestaan, omdat zowel de prak tische tuinder als de handel er hun voordelen mee kunnen doen. Tenslotte zal het I.B.V.T. op verzoek van de praktijk voorlich ting geven over de weekeind-opslag van tuinbouwprodukten. Er wordt aan gedacht de volgende facetten in deze voorlichting op te nemen. In de eerste plaats de uiteenlopende tem peraturen. die verschillende produk ten vragen. Te weten lage tempera tuur van 01 gr. C. voor sla, spina zie, andijvie en bloemkool, een ma tige temperatuur van 08 gr. C. voor bonen en meloenen en een hoge tem peratuur van 1012 gr. C. voor kom kommers en tomaten. Er zal ook wor den gewezen op fouten, die worden gemaakt bij weekeindopslag zoals temperatuurbederf van tomaten en komkommers en door wederzijdse be ïnvloeding van deze produkten. Een DRACACEL matras geeft 'n oase van rust Traditiegetrouw besloot het bestuur van de afdeling Bollenstreek van de NeVoBo het volleybalseizoen met een feestelyke uitreiking van de prijzen in restaurant „Flora" te Noordwyk- Binnen. De belangstelling was weer bijzon der groot. Dc heer B. J. H. Boers, voorzitter van het afdelingsbestuur, begroette de grote schare volleyballers en vol- leybalsters, waarna hy voor alles dank bracht aan allen, die hadden medegewerkt aan een vlot verloop van de competitie. Daarby noemde hy speciaal mej. J. van der Meulen en de heer J. Kuipers, die belast waren geweest met de dagelykse leiding van respect ie vel yk de dames- en de herenafdeling. Minder tevreden was de voorzitter over de steun en samenwerking die de afdeling was toegezegd door het districtsbestuur van de NeVoBo. Hoe wel het bestuur van de afdeling Bol lenstreek (i.o.) herhaaldeiyk pogin gen had gedaan om een nauwer con tact met het districtsbestuur te leggen, was hiervan in de praktyk weinig terecht gekomen. De heer Boers deelde in dit ver band mede, dat het bestuur nu zelf weer zal trachten de ontwikkeling van de afdeling „Bollenstreek" bin nen de NeVoBo voor het komende ..Het is tegenwoordig ge woonte geneesmiddelen en bij voorkeur gevaarlijke te verlie zen. Waarom vindt men geen verpakkingen uit, die voor kin deren althans niet te openen zijn?" Dit zei dinsdagmorgen mr J. Klaasseasz, voorzitter van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Zuid-Holland, tij dens de opening van de in Al phen aan den Rijn gehouden Provinciale Gezondheidsdaq 1963. Bij de bespreking van het jaarver slag zei de arts-directeur P. Staver- man o.a.. dat de Raad voornemens is een commissie te benoemen voor sociale tandzorg. De eerste inleider van de dag was de heer J. F. Kok. directeur van de Gemeente-Apotheek in Den Haag. farmaceutisch inspecteur van de Volksgezondheid, die sprak over ..Goede en kwade wegen in de dis tributie van geneesmiddelen". Er zyn diep gewortelde misver standen over het gebruik van ge neesmiddelen en die moeten verdwy- nen of veranderen als men denkt door het gebruik van een bepaald geneesmiddel altyd van een bepaalde kwaal genezen te zullen worden. Het gebruik van geneesmiddelen door een gezond mens is doelloos en kan gevaarhjk zyn. stelde de heer Schreursma. in verband met het op eigen houtje gebruiken van midde len die ln advertenties worden aan geprezen. Alleen door de arts voorge schreven geneesmiddelen kunnen zonder gevaar worden ingenomen. De goede weg van de distributie van ge neesmiddelen gaat via arts en apo theker. De heer Schreursma riep arts en apotheker op zich te weren tegen de invloed van de reclame op de dis tributie van geneesmiddelen. Levensgeluk Na de lunch sprak dr. F. J. Tolsma AndaovfI?"',Het I zenuwarts en geneesheer-directeur van het Ziekenhuis te Portu- De heer Kok behandelde het mo- oani over Levensceluk en irenees- derne geneesmiddel, dat ontwikkeld ••Levense*'UK is in de laatste halve eeuw. De arts. zo zei hy, stond by het begin van deze eeuw vrywel machteloos. Hy kon niet veel meer doen dan het ly- den verzachten. Er is een enorme vooruitgang gemaakt op het gebied van het voorkomen en genezen van infectieziekten, op het gebied van de hormonen, enz. Dit alles heeft het mogeiyk gemaakt tallozen te redden. Ook de chirurg heeft nieuwe moge- lykheden gekregen, o.a. op het gebied van de narcose. Minder toevallig Minder dan vroeger kan men tegenwoordig echter rekenen op dc toevallige ontdekking van een nieuw geneesmiddel. Duidelyk is gebleken, dat aan vele geneesmiddelen door een subjectieve beoordeling jarenlang een betere werking is toegeschreven dan zij wezenlijk bezitten. Een voor beeld hiervan vormen enkele pyn- stillende middelen. Ook de nevenwerkingen van ge neesmiddelen vormen tegenwoordig een onderwerp van studie. Het risico dat kleeft aan het gebruik van nieu we geneesmiddelen moet terdege ln het oog worden gehouden omdat het middel wel eens erger is dan de kwaal kan biyken. Zo kan ook de in dustrie, zei de heer Kok. een gevaar betekenen, omdat het lastig is een weg in de talloze steeds toenemende middelen te vinden. De arts is door de veelheid niet in staat van alles kennis te nemen. Selectie dat wordt ook van overheidswege erkend is dus dringend nodig. Geen reclame Tenslotte stelde de heer Kok. dat de instelling van de patiënt tegenover de geneesmiddelen zal moeten ver anderen. In dit verband zei hy. dat alle reclame met geneesmiddelen uit den boze is. omdat al deze middelen gevaren in zich dragen. o.a. vergifti ging door te intensief gebruik. Vergiftigingen door snoepen uit de medicijnkast door kinderen nemen van jaar tot jaar toe. evenals het ge bruik van kalmerende middelen en slaapmiddelen, die een gevaar vor men voor deelnemers aan het ver keer. Artsen en apothekers, eindigde de heer Kok. zullen zich nog meer bewust moeten worden van de ver antwoordelijkheid. Het publiek zal zich de grote gevaren verbonden aan het gebruik van geneesmiddelen meer moeten gaan realiseren. Ook dr. Tolsma kwam tot de con clusie. dat de markt overstroomd wordt met tal van nieuwe aangekon digde geneesmiddelen, die het leven gelukkiger zouden kunnen maken. Hy stelde dat het leven zonder emoties en zonder spanningen grys zou zyn. Vrees en spanning behoren nu een maal by het leven. Elk leven kent kritische perioden, die er nu eenmaal by behoren en waartegen men niet direct zogenaamde genezende midde len moet gaan innemen. Toenemende sociale zekerheid en arbeidsver- korting zyn oorzaak, dat de mens veel meer met zichzelf bezig is. Daar by wees dr. Tolsma op de diverse neurose klachten. Het normale ge luksgevoel is statisch. Onze ellende is dat wy niet lang gelukkig kunnen zyn. Als laatste van de vier sprekers betrad de heer H. A. A. J. Martens, apotheker te Hoensbroek. het po dium. die een co-referaat hield over Geneesmiddelen en volksgezondheid". Hy zei. dat zich in de geneesmidde lenvoorziening een enorme omwente ling heeft voltrokken. Vroeger was het handwerk veel van de apotheek, thans gaat alles machinaal en wor den de geneesmiddelen ln grote fa brieken vervaardigd. De heer Martens noemde dit een stormachtige ontwikkeling. In steeds sneller tempo worden nieuwe genees middelen ontdekt en vervaardigd. Helaas is er een groot aantal fabri kanten. dat het met de fabrlkatie van geneesmiddelen niet zo nauw neemt. Er moet daarom veertien procent van de verpakte genees middelen worden afgekeurd. Het wordt zei hy. hoog tyd, dat men het kaf van het koren gaat scheiden. De wet op de geneesmiddelen moet straks de nodige bescherming gaan bieden. Vooral het gebruik van z.g. kalmerende- en slaapmiddelen neemt een enorme omvang aan. In Ameri ka alleen wordt jaarUjks zo'n 200 miljoen dollar aan slaapmiddelen uitgegeven. Het gebruik hiervan is ook in ons land zeer groot. Na een theepauze kregen de spre kers nog een aantal vragen te be antwoorden over de behandelde on derwerpen, waarmee deze goed geor ganiseerde dag werd besloten. Advertentie seizoen een meer definitieve vorm te laten aannemen. Na het pittig gestelde openings woord van de voorzitter mocht het kranige kampioensteam van RFD uit Katwijk uit handen van de heer Boers de fraaie wisselbeker in ont vangst nemen. In de herenafdeling eindigde MSV 2 op de eerste plaats. Het deed de lieer Boers bijzonder veel genoegen de beker te mogen uitreiken aan de heer H. J. J. Wamelink. Deze is al Jarenlang als penningmeester een der steunpilaren van het bestuur der vroegere competitie voor Noord wijk en Omstreken, en tevens aanvoerder van het zegevierende zestal. De voor zitter sprak zelfs van een onder onsje", want toevalllgerwys werd het gehele team gevormd door bestuurs leden Na afloop van de prysuitreiking bracht de heer Boers tenslotte dank aan zyn naaste medewerkers, de heren mr. G. A. J. Heling en H. J. J. Wamelink. die voor deze compe titie weer vele vrye uren hadden opgfofferd en zich tevens geheel hadden ingezet voor een goede orga nisatie van de volleybalcompetities in dc Bollenstreek. De enthousiaste volleybalgemeen schap dankte de drie heren met een ovationeel applaus. De heer Sanders van WVC richtte noc hartelijke woorden tot het be stuur namens alle deelnemende team»- en overhandigde aan de heren Boers Mr. Heling en Wamelink een geschenk. De eindstanden in de beide afde- iineer luiden als volgt: Dames: RFD 17 geso 29 pnt: DIO 1727: NVC 16—25: MSV 1 16—17: PTT 16—16: SIOS 16—16: MSV 3 16—8: KVC 4 16—5: MSV 2 16—3. Heren: MSV 2 18 eesp. 31 Dunten: NPSV 18—*>9: KVC 3 18—27: PTT 18-27: NVC 18—20- WVC 18—18: MSV 3 18—12: Willibrord 18—9: KVC 4 18—7; MSV 4 18—0. Op 26 juni 1923 is dc afdeling Zuid-Holland van dc Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten opgericht. Hieraan zal tij dens de op 7 juni te houden jaarvergadering in Hotel Huis ter Duin te Noordwijk aandacht worden besteed. Het archief is in de jaren 1940-1945 nagenoeg geheel verloren gegaan. Daarom is het verheugend, dat toch nog verschillende gegevens opnieuw konden worden verzameld. Aan het gemeentebestuur van Den Haag komt de eer toe van de oprich ting. In de zomermaanden van 1920 vormde wethouder mr. P. Droogleever Fortuyn daartoe een comité, waartoe toetraden mr. S. J. L. van Aalten, wethouder van Rotterdam, G. van Andel, burgemeester van Zutdland, mr. G. van Baren, burgemeester van Deift, P. de Bruin, wethouder van Schiedam, mr. J. C. van der Lip. wethouder van Leiden. G. H. Satorius burgemeester van Monster. E. Ver- néde, burgemeester van Voorschoten en mr. dr. J. Wytema, burgemeester van Dordrecht. Dit comité wekte de Zuidhollandse gemeentebesturen ln 1921 op om samen te komen in het stadhuis van Den Haag, waarin o.m. ir. T. Struik, ingenieur centraal normalisatiebu reau. een inleiding met lichtbeelden zot houden over ..normalisatie' Aanwezig waren vertegenwoordigers van 26 gemeenten. ln de eerste vergadering was er geen overeenstemming te bereiken over de contributieregeling. Opnieuw werden pogingen gedaan op 1 februari 1923 in de raadzaal van Den Haag. De politie in Zeist heeft een pistool ln beslag genomen, dat in het bezit was van een vyftienjarige bewoner van het Ryksobservatiehuis aan de Utrechtseweg in Zeist. De knaap had zaterdagmiddag voor enkele uren de benen genomen. Hy pleegde een inbraak in een woning aan de Duin weg in Bosch en Duin. waar hy het pistool ontvreemdde. Zaterdagavond was hy weer present in het tehuis en zondag benutte hy een groeps- wandeling in het Panbos met het ge'aden vuurwapen te oefenen. De leiding van het observatiehuis kwam deze schietpartij maandag ter ore. waarna direct de politie werd ge alarmeerd. Lokaas Als lokaas diende toen de bespre king van het onderwerp „verkeers regels voor zware vrachtauto's". Dit onderwerp kreeg een breedvoerige discussie en er bleken 36 gemeenten vertegenwoordigd te zyn. Tot oprich ting kon nog niet worden besloten en dus heeft de commissie zich op nieuw met de contributieregeling bezig gehouden en met het ontwerp- reglement onder leiding van mr. Droogleever Fortuyn. Ook de foren senbelasting en de pensioenwet wer den reeds in die vergaderingen be sproken. Naar goed Hollandse trant was de derde vergadering voor de oprichting nodig, maar toen was de baby dan ook welgeschapen geboren. Dat was op 23 juni 1923. Het voorlopig comité van oprich ting deed dienst als bestuur, doch de heer Droogleever Fortuyn trad daar na uit. de heer Van der Lip overleed en de heer wytema werd burgemees ter van Rotterdam. Het definitieve bestuur was als volgt samengesteld: E. Vemède, voorzitter: mr. Van Baren. mr. van Aalten, G. van Andel. A. A. C. M. van Iersel, burgemeester var. Noordwykerhout. E. Gaarlandt, burgemeester van Gorkum. J. B. Meijnen, wethouder van Leiden. F. N. V Quant, wethouder van Den Haag en P. de Bruin, secretaris. Het huidige bestuur bestaat uit de volgende personen: mr. L. R. J. Rid der van Rappard. burgemeester van Gorkum. voorzitter: H. C. A. M. Scholvinck, burgemeester van Noot dorp. secretaris-penningmeester, B. Ike, secretaris van Noordwyk, P. W. Hordyk, burgemeester van Midöei- harnis en SommelsdUk, mr. J. Heus- dens. burgemeester van Vlaardingen H. C. Vermaat, burgemeester van' Moordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen. burgemeester van Dordrecht mr. L. C. A. Lepelaars, burgemeester van Krimpen aan de IJssel, mej. mr J. Zeelenberg, wethouder van Rotter dam. mr. R. M. van Reenen. wethou. der van Den Haag. J. M. H. Baar/ wethouder van Delft. Dc jubilerende afdeling heeft in het geheel van het publiekrechtelijk en maatschappelijk gebeuren beteke. nis. Het is een samenbundeling van de gemeenten in onze provincie, die steeds grote aandacht schenkt aan de vele voor de gemeenten belang, rjjke actuele zaken en geeft gestalte in dienende zin aan het gezamenlijke handelen van die gemeenten, waar dit op gemeentelijk bestuur*-, be heers- en beleidsgebied geboden en mogelijk is. Heel licht zijn die DRACACEL matrassen Onder de naam ..Kring van burgemeesters van kustgemeen ten" bestaat sinds 1947 een re gelmatig contact tussen de eerste burgers van de badplaatsen aan de Noordzeekust. Heel wat vraagstukken kwamen in de loop der jaren in deze kring ter spra ke en verschillende problemen konden tot een bevredigende op lossing worden gebracht. De voorzitter van de Neder landse Gladiolus Vereniging, de heer L. Krouwel. kon maandag tijdens de ledenvergadering slechts zesendertig van de twee duizend leden in het Kre- lagehuis in Haarlem welkom he ten. De agenda bood geen op windende vooruitzichten. Toch greep een aantal mensen de ge legenheid aan om het misnoegen uit te spreken over de wijze, waarop de minimum-exportprij zen zijn vastgesteld. Het bestuur zal zich beraden over nadere stappen, o.m. over een protest bij het Produktschap voor Siergewassen. Prof. Schenk zei als antwoord op een vraag, dat tot verbazing van de Als tweede spreker voerde het wetenschappeiyke onderzoekers het woord de heer M. J. N. Schreursma, droogbestrljdingsmiddel Allisan ln- Goede en kwade wegen derdaad een nawerking heeft op tul pen. Men vermoedt, dat het biolo gisch evenwicht in lichte grofkorre lige zandgronden verstoord wordt. De bedachtzame voorzitter wees er nog eens op. dat het klimaat een medebepalende factor by de prijs is. Daardoor zyn de pryzen dit seizoen opgelopen tot hoogten, die de handel belemmeren. Aangezien er een goede vraag naar gladiolen is. kan men zich wel voorstellen, waar deze wordt gedekt: in het buitenland. Hy vroeg zich af of er geen gevaar voor een overproduktie bestond. Het was op passen. Er staan veranderingen te wachten in de EEG en om moeiiyk- heden te voorkomen zou men meer gebruik moeten maken van de Com missie Marktontwikkeling en Ver- koopkunde. De huishoudeiyke pun ten waren spoedig afgewerkt. De nieuwe directeur van de Bloem bollenkeuringsdiensten, ir. H. van Os zei. dat de eerste indruk verleden jaar. ondanks het koude voorjaar, niet slecht was. Dat er toch meer gladiolen te velde werden afgekeurd moet worden toegeschreven aap de strengere keuringseisen, die nu zyn opgelegd in verband met de verbeter de bestrydingsmogeiykheden. Was er geen stengelbotrytis voorge komen, er zou verder dit jaar weinig af te keuren zyn geweest. De kwe kers hebben soms te overhaast hun knollen gerooid. Toen het weer in oktober zo mooi was. Dat is niet erg. als ze ook maar de beschikking had den gehad over goede droogruimten. Dit hebben velen niet en ze hebben dat met veel schade moeten onder vinden. De heren G. Bot en P. Visser Czn. volgden de heren F. Duyn en P. Pool in het bestuur op. Als voorbeelden kunnen genoemd worden het ongedaan maken van een door de minister van Financiën op gelegde verhoging van de strandhu- ren; het Indienen van een voorstel, dat leidde tot wyziging van de wet op de strandvonder^ en de instelling van commissies voor regelingen met de Rijkswaterstaat, kampeerrraag- stukken en dergelijke. Verder ontwierp de kring een uni forme gastenstatistiek voor de kust gemeenten. Verscheidene jaren werd deze statistiek onder auspiciën van da kring uitgevoerd. Thans wordt zy verzorgd door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Ook verleende de kring medewer king ten behoeve van het totstand komen van de internationale con ventie tegen olieverontreiniging, als mede bij de organisatie v. d. controle op dc verontreiniging van het strand door olie. Al dit werk van de kring is voor de betrokken badplaatsen van groot belang geweest. Het bestuur van de kring, waar van de burgemeester van Noordwyk Mr. G. F. W. van Berckel. voorzitter is. acht het bestaande verband be- stuuriyk onvoldoende gefundeerd om de onderwerpen, waarmede zij wor den geconfronteerd en die in aantal en belang steeds toenemen, naar be horen te behartigen. Daarom acht dit bestuur het ge wenst. dat een vorm van samenwer king zal worden gecreëerd, waardoor Tydens de rondvraag maakte de de besturen van de kustgemeenten heer J. Tegelaar het bestuur attent nauwer worden betrokken by de ge- incrp iik'lfiar- oantr van ia Irpn i op de ongelukkige gang van zaken by de vaststelling van de minimum exportpryzen. Er wordt een systeem gekozen en dat kan niet worden vol gehouden. zodat we met halve prin cipes werken. Hy raadde het bestuur aan het PVS te verzoeken de mini- mumexportpryzen af te schaffen. Zoals dat te doen gebruikelyk ls verdwaalde de discussie weer op al lerlei zypaadjes, waar altyd wel stok paardjes gesteld staan. Het neemt echter niet weg. dat de voorzitter ook de onbevredigende gang van zaken kon onderstrepen. Een zeer opmerkeiyke uitspraak kwam uit de mond van de heer De Wit. een lid van de Commissie van Bystand van het PVS. Hy zei, dat we meer en meer gaan raken aan het punt. dat wy geen minimumpry- zen meer willen. In deze Commissie biykt men over die van gladiolen al ln die richting te hebben gedacht „en ook van andere gewassen De hele discussie mondde uit in de belofte van de voorzitter, dat het be stuur zich inderdaad over deze pro blemen zou beraden. meenschappeiyke problematiek Men is dan ook van plan op te richten een vereniging „Contact Noordzeekustgemeenten". Als punten, welke door een dergelyke contact- vereniging collectief zouden kunnen worden opgelost, worden genoemd invoering van een logeergasten-be lasting; extra-uitgaven voor het vreemdelingenverkeer en de veront reiniging van het strand door olie resten. Volgens een ontwerp-reglement zal elke toegetreden gemeente een vertegenwoordiger in het algemeen bestuur hebben. B. en W. wyzen deze uit hun midden aan. De geldmidde len worden verkregen uit bijdragen van de toegetreden gemeenten. Waarschyniyk zal deze voor het eerste Jaar ongeveer f50 bedragen. Aan de gemeentebesturen zal ver zocht worden tot deze vereniging toe te treden. Het college van B. en W. van Noordwyk heeft de raad reeds een dergeiyk voorstel doen toeko men. Dit voorstel kreeg gister-avond de instemming van de vroede vaderen. Het 110 ha grote landgoed Duin rell in Wassenaar, eigendom van de familie Van Zuylen van NJjevelt, en sinds 1937 open voor het publiek zal sterker dan voorheen worden afge stemd op een massale recreatie. Een deel van het terrein, ca. 8 ha gTool, wordt recreatiecentrum met enkele restaurants, waarvan er één geheel uit automaten zal bestaan. Er komen een grote speelvijver en een niejwe speeltuin. Ook de aanleg van een 's winters en 's zomers bruikbare sledebaan staat op het programma. Kosten: anderhalf a twee miljoen. Over de financiering en participa tie worden nog onderhandelingen ge voerd. De beheerder en mede-eige naar H. graaf Van Zuylen van Nye- velt is daarover echter optimistisch gestemd. Duinrell werd vorig Jaar door 250.000 dagtoeristen bezocht. Bjj slecht weer zyn de uitwykmogelyk- heden voor de bezoekers echter ge ring. Om deze op ruimer schaal te bieden en tegemoet te komen aan de wensen van de vermaakzoekers wordt een 8 ha groot recreatiecen trum ingericht. Het grote duinge bied blijft echter voor de liefhebbers van rust en stilte bewaard, aldus de heer Van Zuylen van Nyevelt. Een eerste begin met de aanpas sing van Duinrell aan de zich wy. zigende eisen van de tyd is de ver groting tot 12 ha van het kampeer terrein geweest. Het nieuw te bou- wen ontspanningscentrum is op enige afstand van deze camping gelegen Behalve restaurants zal dit centrum' o.a. ook zalen voor binnenspelen en filmvertoningen omvatten. Verder overweegt men de aanleg van speel- vijvers, een midget-golfbaan, een autobaan voor kinderen, een boot- jesvyver. een sleebaan en een nieu we speeltuin, alsmede een crèche. De vergunningaanvraag voor de aanleg van dit centrum zal nog de ze week worden ingediend. Men hoopt de plannen in 1965 verwezenlykt te kunnen hebben. Naast dit recreatiecentrum zal Duinrell ook een „binnenzee" krijgen, een groot duinmeer in het Noorde lijke zandgebied met brede stranden. Deze voorziening staat los van het eerstgenoemde plan voor modernise ring en uitbreiding. Voor inbraken o.a. in Katwijk De officier van Justitie by de Haagse rechtbank heeft gisteren 2Vti jaar gevangenisstraf met aftrek van veertien maanden voorarrest geëist tegen een 31-jarige kelner uit Den Haag, wegens medeplichtigheid aan tal van inbraken in Den Haag én Katwijk, gepleegd ln het begin van het vorige jaar. Reeds eerder was een andere ver dachte voor deze feiten veroordeeld en deze man, een 36-jarige los werk man, werd vanmorgen als getuige door de rechtbank gehoord. Hy kwam toen echter op zyn aanvankelijk af gelegde verklaring, als zou hij de inbraken samen met de kelner heb ben gepleegd, terug. Nu zei hij de inbraken alleen te hebben uitgevoerd. Op grond hiervan deelde de officier van Justitie mee, een strafvervolging wegens meineed tegen deze verdach te te overwegen. De verdediger, mr. J. Schuering, vond het bewijs in deze zaak zwak. Hy vroeg vryspraak en onmiddel- lyke invryheidsstelling van verdach te. Na raadkamer wees de rechtbank dit verzoek af. Uitspraak op 4 juni. Loco-burgemeester van Meliek vri j (Van onze Roermondse correspondent) De 49-jarige Melickse wethou der en loco-burgemeester, die vo rige week voor de Roermondsë rechtbank terechtstond wegens po ging tot doodslag op twee dorpsge noten. is vanmorgen door de Roer mondse rechtbank vrygesproken. Een wettig en overtuigend bewys werd niet aanwezig geacht. De rechtbank deed in deze by vervroeging uit spraak. Deze was vorige week bU de zitting bepaald op dinsdag 28 mei. De loco-burgemeester is onmiddellijk in vryheid gesteld. De officier van Justitie, mr. W. Bartels, liet de vo rige week dinsdag zyn requisitoir.de tenlaste gelegde poging tot doodslag, reeds vallen. Maar achtte voor de subsidiair tenlaste gelegde poging tot de zware mishand ling het bewys geleverd en eiste een half jaar ge vangenisstraf. De wethouder zou 7 jaar geleden hebben getracht zyn dorpsgenoten, vader en zoon Cox met een auto van de weg te rijden. Dit was de Justitie pas kort geleden ter kennis gebracht.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4