Detailhandelsschool accent op ondernemerschap top KN ™RKLA^T: Tanganyika wacht op jongeren Huishoudkundige Bij de ARENDSOOG? NOG STEEDS zegt leeszaal-assistente BESTSELLER! BEROEP MET VEEL MOGELIJKHEDEN Nu ook opleiding die twee jciar duurt VOORLICHTINGSNUMMER VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 22 MEI 1963 Met een kritische hl ik bekijkt een leerlinge van de Haagse school een coupon stof. Ze krijgen hier als het ware een voorbereidende algemene be roepsontwikkeling. Het lesrooster omvat zoveel interessante en prak tische vakken, dat d«e rormings- klas ook dikwijls wordt genrolgd door meisjes, die naast hun oplei ding voor een heel ander beroep een algemeen huishoudelijke vor ming willen hebben, en door ande re meisjes als voorbereiding voor een eigen huishouding. In de vor- mingsklas krijgen de meisjes: naai en en stof versieren, zorg voor voe ding, woning en kleding, kinderver zorging en opvoedkunde, plant- e.n dierkunde met bloemenschikken, schei- en natuurkunde, anatomie, fysiologie, gezondheidsleer en zie kenverzorging, administratie en/of Nederlands, actuele onderwerpen, maatschappelijk inzidht en beroe- penoriëntatie, muziek, creatief spel, tekenen, handenarbeid, lichamelij ke opvoeding, het geheel eventueel aan te vullen met 1 uur levensvra gen per week. Die vormingsklas biedt, behalve een uitgebreidere al gemene ontwikkeling voor iedere leerling, voor de leerlingen, die in een of andere richting willen door gaan, ook de gelegenheid om een weloverwogen keuze te maken tus sen huishoudkundige voor inrichtin gen (bijna alle meisje», die de rich ting huishoudkundige kiezen, gaan door voor huishoudkundige voor in richtingen), diëstiste of huishoudle- rares. Daar huishoudkundige voor in richtingen veel meer wordt ge vraagd e« er dus voor de meisjes in het bezit van dit diploma veel meer kansen zijn, beschouwen de meeste KOKEN IN HET GROOT wordt aan de toekomstige „huishoud kundigen voor instellin gen" niet alleen theore tisch maar ook prak tisch onderwezen. leerlingen het studiejaar voor huis houdkundige als een tussenstation en gaan nog een jaar door. Wil men dan nog wat meer in zijn mars hebben, dan i6 daar in aansluiting de opleiding voor diëtiste, die dan nog drie jaar duurt. Als men in eens besloten heeft voor diëtiste door te gaan, kan men de jaarklas voor huishoudkundige voor inrich tingen overslaan en dan duurt de In Tanganyika geeft Nederlander Jan van Beek zijn kweekschoolleerlingen les in filosofie, metho diek en boksen. Het aantal leerkrachten is daar na melijk niet zo groot dat er aparte sportleraren aan gesteld kunnen worden en zo komt het dat elke do cent zijn steentje bijdraagt in de culturele en spor tieve ontwikkeling van de studenten. Jan van Beek heeft daartoe een boksclub opgericht en zo af en toe speelt hij ook een partijtje volley bal mee. Een collega leidt bij voorbeeld weer de re petities van het schoolorkest of houdt zich bezig met toneel. Soms ook zijn er discussies over politiek, kunst en godsdienst. „Een druk leven" zegt hij. 's Avonds houdt hij toe zicht bij de studie-uren en later op de slaapzaal. De meeste kweekscholen hebben tegelijkertijd een inter naat in Tanganyika. „We hebben hulp nodig, maar het is moeilijk aan de juiste mensen te komen. Om dat het vroeger een Engels gebied is geweest, is Hu grondige kenius van de Engelse taal eigenlijk onontbeerlijk en voor de hogere scholen is een uni versitaire graad al even noodzakelijk. Het lager on derwijs in Tanganyika is namelijk al geheel ge- afrikaniseerd. Op dit moment bestaat vooral behoefte aan docen ten in de schei- en natuurkunde met een voldoende aantal Hollandse dienstjaren en die academisch ge vormd zijn. De inheemsen en de autoriteiten hier maken bezwaar als er niet-gegradueerden aan de top staan en vanzelfsprekend hoge salarissen verdie nen. „Dergelijke mensen kan Afrika zelf wel leve ren". Beek betreurt het daarom dat er zo vaak beur zen beschikbaar worden gesteld aan Afrikaanse stu denten die niet besteed worden aan universitaire studie, terwijl de jongens of meisjes daarvoor toch naar het buitenland gaan. „Zij kunnen in hun eigen land zeker ook die opleidingen volgen, want alleen de universiteits studenten kunnen in het buitenland studeren", zegt hij. Er worden aan de „Mprogoro Teacher Training College" zoals de Kweekschool van Westlander Jan van Beek heet, tweehonderd studenten opgeleid in drie groepen: groep A, zij die als vooropleiding 12 jaar onderwijs hebben genoten en die een Engels examen hebben afgelegd. Zij worden later te werk gesteld op de secondary schools. De B-studenten heb ben tien jaar onderwijs achter de rug en gaan la ter les geven op de Middelbare Scholen en de leer imgen die ongeveer acht jaar onderwijs hebben ge noten vallen onder groep C, die op de lagere schc len gaan werken. „Voor dit werk is een grote dosis idealisme nodig, want het houdt je dag en nacht bezig. Er zijn nu eenmaal te weinig mensen" zegt hij. En het Vredeskorps? „Ja," zegt Jan van Beek, „een goede instelling, maar alleen is het jammer dat die mensen niet laiger dan twee jaar in Afrika kunner blijven. Het vraagt voor de jongelui beslist enige tijd voordat rij zich hebben aangepast aan het kli maat en de andere levensgewoonten van het land. En als zij zich een beetje gaan thuis voelen in hun nieuwe omgeving is er al vaak een groot gedeelte van hun diensttijd om en vinden er weer wisselin gen plaats. Op die manier blijft er zo weinig echt produktieve tijd over. We moeten echter niet verge ten dat deze mensen zich vrijwillig beschikbaar stel len en het zelfs zonder salaris moeten doen, met al leen wat zakgeld." n medische vakkringen bestaan er op dit punt be tere vooruitzichten. Een hospitaal zal zich op den duur een eigen bron van inkomsten gaan vormen waardoor de artsen en het andere verplegend perso neel ook gunstiger gesalarieerd worden. Het is ech ter gebleken dat ook voor deze tak van hulp aan onderontwikkelde gebieden weinig belangstelling be staat bij de Europeanen. Tanganyika kan dus jonge mensen gebruiken; artsen en verpleegsters in de dop en jonge onderwijzers voor de kweekscholen, maar in ieder geval mensen met idealisme. opleiding 1 Jaar korter. Met de lan gere opleiding heeft men echter een diploma méér in de zak. Meis jes met einddiploma V.H.M.O. kun nen een jaar korter over de oplei ding voor huishoudkundige doen en slaan als het ware de vormingsklas over. In jaren uitgedrukt zijn de ver schillende opleidingen dus: huis houdkundige 2 jaar, huishoudkundi ge voor inrichtingen 3 jaar, diëtis te 5 jaar, huishoudkundige voor in richtingen en diëtiste 6 jaar, huis- houdlerares akte N XII 5 jaar. De studie voor huishoudkundige voor inrichtingen zal vermoedelijk in september officieel tot het Mid delbaar Nijverheids Onderwijs wor den gerekend en als de Mammoet wet is uitgewerkt zal dit onderwijs dus op het niveau van de hogere beroepenopleiding komen. Voor welke banen kom je nu in aanmerking met diploma huishoud kundige voor inrichtingen? Daar mee kan je heel veel kanten uit, b.v.: in de huishoudelijke dienst van ziekenhuizen, kindertehuizen, sanatoria, bejaardentehuizen, con ferentieoorden, kantines van grote bedrijven, waar dus ook warme maaltijden worden klaargemaakt en gasten ontvangen moeten wor den. Het bedrijfsleven wenst dik wijls een huishoudkundige voor de monstraties, al of niet samen met met een hulshoudlerares. „De meisjes kunnen dus ve le kanten uit", zegt de direc trice, „het zijn mooie en inte ressante beroepen, waarin steeds meer goed onderlegde krachten een prettige en goed gesalarieerde baan vinden". Hiertoe behoort ook het volgen. Evenals de eerste beoordelen en annoteren duurt deze opleiding een van jeugdboeken en na- jaar. tuurlijk worden de leer- „In de toekomst zullen lingen ook op de hoogte er op dit gebied wel al- gesteld van de ontwikke- lerlei veranderingen ko ling van bet bibliotheek- men", vertelt mejuffrouw wezen en contacten met v.d. Voort, omdat er plan- scholen (die immers vaak nen zijn tot stichting van een eigen bibliotheek heb- twee bibliotheekscholen, ben) en andere onderwijs- namelijk in Amsterdam instellingen. Regelmatig en in Groningen. Het Iaat moet men zich ook oriën- zich echter aanzien dat teren op het gebied van de start hiervan in sep- onderwljs en van instel- tember nog niet kan wor- lingen voor vorming bui- den gerealiseerd. Er zijn ten schoolverband, als wel plannen uitgewerkt jeugdclubs en -organisa- voor leerprogramma's Hes. voor een tweejarige Aan h.. eind van de op- ffT* Plei" 'eidingstljd wacht een d,"f' Verder I"n te- examen, waarbij men on- vaT.*^.JT in, vastgesteld zodat men op P ef deze wijze een meer ge- ,n .UI ...e centraliseerde opleiding Praktijk van het jeugdbi- bliotbeekwezen. Het di- !M '«""'«''"enten tloma geeft bevoegdheid kan b"e,ken B","'n d<" tot het werken als e" „"""r sen bestaat bovendien al- tente aan een jeugdbibllo- tUA «.„„„un,*. a 'heek of -leeszaal li,d n0g de moPe,ilkh«id or leeszaal. |Df schriftelijk volgen In plaats van de oplei- van cursussen, waartoe bij ding voor jeugdbibliotheek verschillende erkende in- kan men ook de cursus stituten gelegenheid be- muziekbibliotheek" gaan staat. Etalageverzorging en het maken van verkoopbevorde rende affiches zijn onderdeel van de opleiding aan de school voor de Detailhandel. De boeken over Arends oog en zijn trouwe Witte Veder zijn bij de jeugd- v an-rond-de-tien nog steeds bestsellers en dit geldt merkwaardig genoeg ook voor boeken waarin eenvoudige goocheltrucs worden beschreven. Aldus Willy v.d. Voort (23), die werkzaam is als jeugdlees zaalassistente in het West- land en dus dagelijks ge makkelijk kan vaststellen welke boeken het meest door de jongens en meis jes worden gelezen. „De ouderen en speciaal de jongens vragen ook vaak naar populair-we- tenschappelijke boeken, vooral over raketten en ruimtevaart, landingen op de maan en allerlei fan tastische uitvindingen. Dc meisjes vinden de gevoe- lig-romantische boeken nog steeds het mooist en de allerjongsten grijpen het liefst naar Pauius de Boskabouter", zegt zij. Het spreekt vanzelf dat men niet zomaar als jeugdbibliothecaresse kan gaan werken. Daar is een minimum vooropleiding voor nodig van MMS, Gymnasium of HBS en een minimum leeftijd van 17 jaar. Men begint dan een opleiding te vol gen voor leeszaalassisten te, een studie die in hoofd zaak is gericht op het bi bliotheekwezen en die twee jaar duurt. Dan is er gelegenheid om in een leeszaal of bibliotheek te gaan werken en pas daar na begint de cursus jeugd leeszaalassistente en de ze omvat: praktisch wer ken gedurende ten minste ?en jaar bij een door dc Opleidings Commissie aangewezen opleidingsbi bliotheek en verder is er tussen september en mei elke week een speciale cursusdag voor jeugdpsy chologie en pedagogie!' Vakken dus die bij de op voeding en de omgang met de kinderen een belangrij ke rol spelen en die richt lijnen geven bij het vast stellen van goede lectuur voor de jeugd. Het lijkt wel eens of alle meisjes na eindexamen HBS of MMS naar kantoor gaan of dat alle meisjes met eindexa men gymnasium gaan stude ren, maar gelukkig is de be langstelling voor typisch vrou welijke beroepen als: huishoud kundige, huishoudkundige voor inrichtingen, diëtiste, kinder verzorgster en huishoudlerares zeer groot Wc hebben ons ficSt over deze opleidingen en speciaal over die van huishoudkundige een* opgestoken by een directrice van een huis houdschool. Voor alle beroepen, waarvoor de huishoudschool deze klaar maakt, wordt als basis voor toelating geëist eindexamen mulo (met rijksgecommitteerden) of overgang van de derde naar de vierde klas H.B.S. of M.M.S. Voor de beroepen: huishoudlerares, dië tiste en huishoudkundige beginnen de meisjes in de vormingsklas, die 1 jaar duurt met een totaal van 36 lesuren (van 50 min.) per week. Van een dienende naar een ondernemende func tie. Dat is de ontwikkeling van de middenstand in deze tijd. De middenstander van vandaag is een ondernemer. Vaak realiseren zij zich dat nog niet of in onvoldoende mate. m Dit is de mening van de heer M. Wolters, direc teur van de Detailhandelsschool in Den Haag, over de ontwikkeling, die de middenstand thans door maakt. Uiteraard moet deze ontwikkeling ook tot uitdrukking komen in het onderwijs aan deze school en sinds enige tijd is dat ook zo. Het accent wordt duidelijk gelegd op het onder nemerschap. De handelsvakken, maar vooral ook de bedrijfs-economische vakken, die in het licht van deze ontwikkeling uitermate belangrijk zijn, zijn op de voorgrond komen te staan. „Het middenstandsdiploma geeft (minimale) kennis, maar geen inzicht", aldus de heer Wolters, „en juist dat inzicht in de eigen bedrijfsvoering is van essentieel belang." Niet lang geleden heeft ook de heer drs. J. G. de Dood, inspecteur van het Middenstandsonderwijs, de aandacht ge vestigd op het naar zijn mening in het algemeen veel te lage ontwik kelingspeil van de middenstander. Hij zei het zo: „Te vaak nog leeft het foute idee, dat het midden standsdiploma de hoogste bron van wijsheid is. Het middenstandsdi ploma en het vakbekwaamheidsdiploma, daar wordt hoog tegen opge- an zien. Maar het is lang niet voldoende." De Haagse Detailhandelsschool is in 1929 opgericht, als een van de eerste scholen op dit gebied in het land. Aanvankelijk als een school yoor winkelpersoneel. Ook nu wordt nog verkopend personeel opgeleid, maar voor deze mensen zijn er nu ook andere mogelijkheden. Het ac cent ligt thans op het ondernemerschap. iefl' Dat heeft met zich meegebracht dat de eisen zwaarder zijn gewor- den. Sinds 1958 bestaat er een toelatingsexamen. Langzaam maar zeker worden de normen verhoogd. Maar dat heeft dan ook tot gevolg, dat de leerlingen, die de opleiding met succes hebben gevolgd, na een prak tijkervaring geschikt moeten worden geacht voor een leidinggevende functie. Vele oud-leerlingen van de school hebben een goede toekomst kunnen opbouwen. Zij zijn thans bedrijfsleider, verkoopleider, vertegenwoordi ger. om maar enkele voorbeelden te noemen. Zij hebben he< ook mogelijk gemaakt dat de leerlingen van het laat ste leerjaar één dag per week een stage doormaken in middenstands- bedrijven en grootwinkelbedrijven. Door hen heeft de school ook een nauw contact met het bedrijfsleven en de middenstand. In september van dit jaar begint de school met een speciale op de praktijk gerichte topopleiding, bestemd voor leerlingen met een ULO- of een diploma driejarige HBS. leerlingen kunnen in twee jaar dezelfde kennis en hetzelfde in- vergaren als de deelnemers aan de normale opleiding, die vier duurt. Maar gezien hun vooropleiding zijn de mogelijkheden de deelnemers aan deze topopleiding wat groter. In twee jaar tijds Verwerven zij een behoorlijke bedrijfs-economische een behoorlijke hoeveelheid warenkennis en de kunst van het werken. Zij zijn bij voorbeeld in staat zelf een reclame- te ontwerpen, zij weten wat van reclameschrift, van etaleren. Natuurlijk geldt dit einddiploma als bewijs van algemene handels kennis, bedoeld in de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 en de Vestigings- Bedrijven 1954. Ook zijn er goede mogelijkheden om gelijktijdig ver- vakdiplom£*s te halen, terwijl leerlingen met goede vorderin- in de talen kunnen deelnemen aan de praktijkexamens Nederlandse, en Duitse handelscorrespondentie van de Nederlandse Associatie praktijkexamens. Het is een opleiding, die een uitstekende voorbereiding is op p'T het ondernemerschap of op een andere leidinggevende func- in het zakenleven.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 27