KELNER EN KOK Gecombineerde opleiding op technische school KWEEKPLAATS VAN MAATSCHAPPELIJK GERICHTE KUNSTENAARS vooral dienende taak VOORLICHTINGSNUMMER VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 22 ME! 1963 HET BORDJE naast de lange toegangspoort tot het hoge bakstenen schoolcomplex aan het Lamgroen vermeldt „R.-K. Technische School St.-Joseph". In de klaslokalen van deze school worden toekomstige vaklieden onderwezen in het am bacht, dat zij als hun richting hebben gekozen. Zij beijveren zirh in werkkleding om de opdrachten zo goed mogelijk af te krijgen. Harde werkgeluiden vullen overal de lokalen en klinken door de traditionele tegelgangen. Er wordt met toe wijding getimmerd, gezaagd, gevijld, geboord, geschilderd, geslepen en alle mogelijke handelingen verricht, die men kan verwachten op een technische school. Maar op de hoogste, tweede verdieping, bevinden zich enkele klassen die aanzien lijk rustiger zijn. Hier is het technische school" van het bordje niet op van toepassing. Het zijn de acht klassen waar aan toekomstig hotel- en res- taurantpersoneel de verfijnde „techniek" van het koken en serveren wordt onderwezen. Voor jongelui met tijdens de praktijklessen de hoge, maai uc ivaiiuiuaicu vuv/r umc iiu- gesteven koksmuts op of het telopleiding moeten ten minste be- jjf' schikken over een middelmatige aanleg om te worden toegelaten tot Ie opleidingsrichtingen komt het ..vak" in het geheel niet aan de or de. Het accent ligt dan speciaal op algemene vorming en handvaardig heid. Er staan vakken op het pro gramma als rekenen, aardrijkskun de. geschiedenis, Engels en muzi kaal onderricht. Dit voorbereiden de jaar wordt doorgebracht in een dépendance van de school aan de Van der Duynstraat. Is er voor de opleiding kok-kel ner grote belangstelling? De heer Spekman: ..Wij hebben altijd zeer veel aanvragen voor deze richting de maatschappij en denkt men er ook anders over. De jongens van de hotelcursus wordt in hun drie sterk op de praktijkvakken gerich te opleidingsjaren speciaal gewezen op de zware dienende taak, die zij later te vervullen zullen krijgen. Als het voorbereidende jaar ach ter de rug is staan voor de kok-kel ner-gegadigden de klassen op de tweede verdieping open. Er wor den dan in drie jaren de theoreti sche en praktische facetten van het ..kelneren" en in de keuken van het koken behandeld. Behalve de praktische hand- (zes klassen) moet zijn doorlopen, maar de kandidaten voor onze ho- witte leerling-kelnerjasje aan, dus geen techniek met aller lei apparaten maar onderwijs de gecombineerde afdeling kok-kel- j_ 1i nar" Hp 1 a a r 1 innpn hpKhpn tu;pp in de handgrepen van de „Ho- reca-techniek". Het is de Ho- reca-cursus, waar de oplei ding kok-kelner wordt gege- ner". De leerlingen hebben twee mogelijkheden. Hun keuze kan wor den uitgesteld tot na een vervolg cursus van twee jaar, die op de ele mentaire opleiding aansluit. Bij het ven, een opleiding die sinds hierop volgende praktische examen meer dan twintig jaar aan de ze technische school is ver bonden. Jongens die later een vooral die nende taak willen gaan vervullen •ji hotel, restaurant of café worden ►p deze dagschool in drie jaar (met afgenomen in landelijk verband door de Stichting Vakopleiding Ho- telbedrijven kiest de leerling het onderdeel kok of kelner. De toekomstige koks en kelners moeten, wanneer zij een toelatings examen tot de school met goed ge- &en algemeen voorbereidend jaar volg hebben afgelegd, hun geduld mee vier jaar) vertrouwd gemaakt met de veelomvattende theorie en praktijk, die men meester moet zijn ilvorens tot plaatsing in een leer bedrijf de eerste trede op de adder m de horeca-maatschappij kan worden overgegaan. Welke vooropleiding is vereist? Vij spraken hierover met de direc- ;eur van de school, de heer J. G. Spekman. ..Wij stellen als eerste ïis dat volledig lager onderwijs nog een vol jaar op de proef stel len. De koks dragen nog geen lan ge messen en moeten hun culinai re liefhebberijen tijdens deze twaalf maanden maar zolang thuis be oefenen. De kelners dekken nog geen tafels, zetten nog geen wijn glazen op de juiste plaats en ser veren nog niet. Het dagelijks me nu van de opleiding kondigt immer theorie aan: In dat voorberei dende eerste jaar gelijk voor al en bij de jaarlijkse inschrijvingen kunnen wij niet alle ouders garan deren of hun zoons na het algeme ne voorbereidende jaar in onze ho telafdeling zullen worden opgeno men. Het blijkt ieder jaar opnieuw dat de belangstelling bijzonder groot is en bovendien ligt de cur sus op het niveau van mulo". De inschrijving voor nieuwe leerlingen is dit jaar inmiddels weer ppenge- steld en het bleek dat het aantal aanvragen voor de ..hotelopleiding" ten opzichte van de zeven andere vakken bijna veertig procent be droeg van het totaal, waarbij de zeven andere, zuiver technische vakken zijn gerekend. Hoe komt het dat voor deze op leiding zo veel interesse bestaat? ,,Dit zal voornamelijk komen door dat in dat vak het element van het rechtstreeks betrokken zijn bij het verzorgen en het beantwoorden van de wensen van de klant, die altijd wordt betiteld als gast, een grote plaats inneemt, wat voor vele jon gelui een aantrekkelijk vooruitzicht is. Veelal vergeten zij dat dit im pliceert dat een kelner of kok juist door die verzorging weinig vrije tijd zal hebben". Op school kijkt men anders naar vaardigheid de cursisten hebben immers geen enkele routine is de opleiding voornamelijk gericht op het leren begrijpen van de stemming, die later zal worden aangetroffen in de bedrijven en hoe men zich daar zal dienen aan te passen". Dit zegt de heer A. van Ruyven, een der docenten van de hotelcursus. In de drie sterk op het vak ge richte vervolgjaren staan voor de kok-kelners-in-spe de twee belang rijke praktijkvakken koken en ser veren op het lesprogramma. Daar naast zijn er vele theoretische vak ken zoals keukentheorie, voedings leer, warenkennis, menuleer, ser- veerkunde, drankenkennis en be drijfsorganisatie. In de klassen waar landkaarten van Frankrijk hangen met de wijngebieden erop aangegeven en waar in het ser veerlokaal het inschenken van wijn wordt beoefend uit wijnfles sen (er zit evenwel water in zijn ook de moderne talen van we zenlijk belang. De vaktermen krij gen uiteraard de grootste aandacht: het gaat om het aannemen van be stellingen in een vreemde taal. Aan het eind van de lange school gang bevindt zich de keuken, het do mein van de heer v.d Bol, die er heer en leermeester is of, zo men wil, de kok in de keuken. Dit is he? meest praktijkgerichte leslokaal van de opleiding: iedere dag wordt er een warme lunch klaargemaakt door de cursisten voor de leraren, die deze maaltijd komen gebruiken in het lokaal waar onder meer ser- veerkunde wordt gegeven door de heer Postma. De leraren van de school gebruiken een maaltijd, die iedere dag door de toekomstige koks met volle aandacht wordt ge prepareerd. Met de keurig geste ven koksmuts op en gekleed in blauwe koksbroek en witte buis doen zij hun keuken routine op. Wij zagen een vierde, dus exa menklas, aan het werk. Werk dat reeds niet zo veel toezicht meer be hoeft, maar kok v.d.Bol is in de onmiddellijke nabijheid om even tueel correcties aan te brengen, in te grijpen, bij het snijden van toost, bij het bakken, braden en koken op de walmende platen of bij het opmaken van koude schotels. Wanneer het eten gereed is om op te dienen treden de kelners aan. De lessen worden hier dagelijks in praktijk gebracht onder toezicht van alle leraren en van die van de hotelcursus in het bijzonder. Dan dient zorg te worden gedragen dat bij een vismaaltijd een viscouvert wordt neergelegd en dat het file ren gaat. zoals het is geleerd. Dèt is het werk waarvoor de jon gens zich hebben aangemeld: de opleiding voor een dienstverlenen de taak in een Horeca-bedrijf. Nu zijn de leerlingen nog op school, het werk is nog les. Over enkele jaren hopen zij die dienstverlenen de taak in praktijk te brengen. Met evenveel genoegen zullen zij de gas ten, die zich „uit"thuis" moe ten voelen een eenvoudig drankje brengen of op hoogtijdagen mee werken aan de meest uigebreide en overvloedige diners. Dan wor den de vaktermen van de Franse lessen zichtbaar, tastbaar en zijn ze te ruiken. De bladzijden uit de leerstof over de talrijke gerechten worden dan levende werkelijkheid. Bij een kerstdiner worden dan namen aangetroffen, die de hoge verwachting naar het allerfijn ste doen rechtvaardigen. Een kal koen is geen kalkoen meer. Met b.v. bijgerechten als truffels zal hij onder de volgende uitgebrei de betiteling door de gasten worden gesavoureerd: dindonneau truffé róti; marrons glacés; sweet com fritters en perles d'Auvergne. Bief stukjes van reerug met entourage kunnen er dan zó uitzien: médail lon de chevreuil grand veneur; mousse de marrons la Parisien- ne en barquettes fleuries. Na de drie jaar voortgezette op leiding wordt een schoolexamen af genomen dat het diploma „Derde jaars leerling" kan opleveren. De ze derde-jaarsleerlingen kunnen dan vrijwillig in een leerbedrijf worden geplaatst om het geleerde dagelijks in praktijk te brengen en routine op te doen. De binding met de dagschool aan het Lamgroen blijft echter tijdens deze twee ja ren behouden: één dag in de week worden de schoolbanken weer op- 9Linksboven de koks en hier- boven de kelners in actie. gezocht. Op landelijke examens, ge organiseerd door de Stichting Vak opleiding Horecabedrijven, zal blij ken wie als kelner of als kok in aanmerking komt voor het diploma „oommis de rang". Wil men nog verderop dan is er de mogelijkheid tot het volgen van een in hoofdzaak theoretische cursus van de reeda eerder genoemde Stichting Vakop leiding. Het diploma van restaura teur kan de beloning zijn van het volgen van deze extra-voortgezette studierichting. Na het diploma „derde-jaars leerling" en het terugkomen op de dagschool voor het diploma ..commis de rang" staat voor wils krachtige jongelui, die zes jaar te rug voor het eerst de schoolpoort betraden dan definitief de weg open naar een dienstverlenende taak in een Horeca-bedrijf. Waar zij ook zullen worden geplaatst, vanaf de eerste stappen in het stemmige kelnerskostuum of met de koksbuis aan, moet door de ex- leerlingen daadwerkelijk worden bijgedragen aan de reclame-lijf spreuk die de Horeca tot zijn klan ten, die immers altijd gasten zijn, richt Uitgoed voor u!" Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag: voldoende werklust kan verder volgen van de lessen worden ontzegd. Men kan deze regels vinden in elke prospectus van deze academie, daar aan de Prin- sessegracht nr. 4. Een gebouw dat ln zijn strenge, ietwat som bere uiterlijk pendelt tussen een station, een politiebureau, en een bioscoop-zonder-recla me. Ook van binnen heeft het gebouw zelf weinig frivools, weinig zwierigs, weinig artis tieks: 63 vrij monotone, nogal grauwe klasselokalen van de benedenverdieping en de twee etages, waarvan er 13 lokalen in gebruik zijn van de HTS die ln hetzelfde gebouw is onder gebracht. De directeur van de Acade mie, de heer J. J. Bcljon, is het daar roerend over eens: „Het zou b.v. evengoed een zie kenhuis kunnen zijn," glim lacht hij, „en wat de lichtval in de lokalen aangaat, voldoet het voor een kunstacademie al evenmin. Tja, wat wilt u, het gebouw stamt uit 1937, toen we nog in de zg. functionele stijl zaten. Nee, voor mij hadden ze de oude Academie die in 1839 door Reyers op precies dezelfde plaats was neergezet, mogen laten staan." Daarmee doelt directeur Bel- jon op het bouwwerk met zijn imposante Griekse zuilenvoor gevel en hemelhoge boogzuil- zalen waarin massale Oranje bals gegeven konden worden een gebouw dat helaas afge broken is. De historie van de Haagsche Academie gaat bijna drie eeuwen terug ze ont stond in 1682 tijdens het Stad houderschap van Willem III. Tot en met het directeur schap van Joh. Ph. Koelman woei de wind er uit de classi cistische hoek. Dat kan men nu nog zien in het zg. gipslo- kaal, waar tal van afgietsels staan van beeldhouwwerken die betrekking hebben op de Griek se, Romeinse en Bijbelse oud heid, zoals een kopie op ware grote van de Mozesput uit Dy- on. Maar goed, we zouden het )ver de maatschappelijke on zekerheid ook nog hebben. Wel nu, directeur Beljons eigen car rière is wel de beste illustratie voor het samengaan van kun stenaarschap en maatschappe lijk succes. Want hij heeft een loopbaan achter zich als grafi cus, begon bij een grote uitge- hechtere reserve van bestaan te geven, maar bovendien, om dat ik van mening ben dat de kunst in het hele leven een plaats hoort te hebben. Niet alleen in het museum, om er beeldhouw- of schilderkunst te bekijken, maar evenzeer bij ons thuis in de vorm van onze meubels, het ontwerp van een theekopje enz." De Kon. Academie van Beel dende Kunsten behoort tot de elf academies voor Middelbaar kunstnijverheidsonderwijs die ons land telt. Maar Nederland kent slechts twee Rijksacade mies, in Amsterdam en in Maastricht alleen de leer krachten van deze beide instel lingen zijn officieel professor. Naar de mening van directeur Beljon is dat wel wat vreemd, omdat het niveau der opleidin gen van de Haagsche Acade mie en de twee Rijksacade mies elkaar weinig of niet ont loopt. Er is nog iets raars aan de hand. Als in ons land een do cent van een kunstacademie geen bevoegdheidsgraad bezit mag hij niet les geven aan een Middelbare school, hoewel een door hem opgeleide tekenleraar die dus wèl het einddiploma van de academie kan tonen, In een tekenklas. Boetseren naar model. zowel aan een Middelbare school als aan een academie mag les geven! En om de maat der onge rijmdheid vol te maken: als zo'n leerling later docent aan een academie wordt, verdient hij zelf meer dan zijn oud-le raaroch, het ambtenaren apparaat van de overheid kan soms op een wonderlijke ma nier rechttoe-rechtaan spelen met de uitvoering van de wet. Maar om van dit organisa- tieve zijpaadje af te stappen, de 600 dagleerlingen en 600 avondleerlingen van de Haag sche Academie werden geko zen uit een nog veel groter aan tal gegadigden. Voor verschil lende hoofdrichtingen is bij de toelating een diploma van b.v. HBS of Gymnasium vereist. Een der twee opleidingen tot tekenleraar kan men echter gaan volgen, ook als men „slechts" het papiertje van een MULO in de zak heeft. Wat helemaal weer niet zeggen wil dat deze opleiding, die vooral door meisjes gevolgd wordt, niet moeilijk of veelom vattend zou zijn. Ze is in Jfeite een der zwaarste van de aca demie, hoewel ze aan finalis ten een niet hogere dan een kunstnijverheidsgraad geeft. Deze tekenleraaropieiding omvat: vrij tekenen (naar fan tasie, en illustratief ontwerpen) modeltekenen (ook naar naakt) mode-ontwerpen, mode-tekenen aquarellen (met daarbij, het zg. paspop-tekenen), anatomie, lijntekenen (is: technisch te kenen), lettertekenen (o.a. monogrammen ontwerpen), 4 wiskundevakken, zwart-bordte- kenen, kostuumgeschiedenis, geschiedenis der textieltechnie ken, kennis der heraldiek, psy chologie en pedagogie, metho diek van het tekenonderwijs, staatsinrichting etc., schoolad ministratie, veiligheid-hygiëne- EHBO, textielwarenkennis, en (als extra van deze academie) ruimtelijke vormgeving (Is: noppen maken, boetseren, re liëfs van gips maken enz.). De belangrijkste richtingen van deze Kon. Academie zijn tekenen - schilderen - boetse ren - beeldhouwen; grafische en typografische vormgeving (aan deze afdeling is een eigen drukkerij verbonden en ook worden de leerlingen er diep gaand vertrouwd gemaakt met fotografie); binnenhuiskunsten akte N XI (die we hierboven in vogelvlucht omschreven); de opleiding akten tekenen M. O. A en B; en de cursus In dustriële Vormgeving. De duur van een opleiding :an de Academie varieert van irie tot vijf jaar. Het school geld bedraagt (naar vermo- en!) maximaal slechts 200.- >er jaar. Maarrrr.... in de erschlllende studiejaren moet len rekenen op aanschafflngs- osten voor boeken, materia- ïn etc. dl$ élk Jaar van twee- ot driehonderd gulden kunnen ;elopen. En dat is niet mis. Uit het jaarverslag 1961 cl- feren we verschillende schil dersnamen van de docenten- stal der Academie: Paal Ci troen (die inmiddels met pen sioen ging), de vooral als li thograaf bekende Aart van Dobbenburgh, Rein Drayer, H. Berserik, en J. P. H. M. L. van Dam. De praktische gerichtheid van de Haagsche Academie komt in meerdere aspecten tot uiting. Allereerst door het feit dat menige leerling uit eigen beweging ai les geeft aan middag- of avondkinder klassen. Men streeft er naar verplicht te krijgen dat elke leraar die door de Academie wordt „afgeleverd" er min stens 80 praktijkdagen op heeft zitten. Iets anders Is, dat de Aca demie regelmatig „samen speelt" met het bedrijfs- en za kenleven ln de vorm van prijs vragen en opdrachten. Zo ie- verde men dit jaar een fa briek van huishoudelijke arti kelen ontwerpen voor alle drukwerk (briefhoofden, affi ches, verpakkingen etc.). Voor Philips telecommunicatie werd in 1962, als eindexamenopgaaf van de cursus Industriële Vormgeving, een telefoontoe stel ontworpen. Als werkstuk werden etalages gemaakt voor een groot warenhuis. Deze activiteit gaat niet ten koste van de zelfstandige (dus afgestudeerde) creatieve kun stenaar. De Academie vraagt daarom bewust hogere honora ria, die hoe het ontwerp ook moge uitvallen, In leder geval betaald moeten worden. En die, als het een groepswerk stuk betreft, ln een apart fonds terecht komen. „Integendeel," meent de heer Beljon, „daarmee bevorderen we Juist bij het bedrijfsleven de gedachte aan het artistiek verantwoorde ontwerp Wat wil je worden? Een moeilijke vraag, die maar door enkele kinderen met overtui ging èn overtuigend beant woord kan worden. Vanaf het vadertje-en-moe dertje spelen, en vreugdevolle uitroepen als postbode, politie agent, tramconducteur, of (zelfs) vuilnisman beroepen, die al een sociale en maat schappelijke voorkeur tonen tot de zelfbewuste en zelfken- nende keuze verloopt meestal een tijd van kleuter tot naar de volwassenheid toegroeiende Mulo-, HBS-, of Gymleerling. Hoevelen worden daarna in de strijd om het bestaan toch ge plaatst buiten hun echte keuze om? Kunstenaar worden, als be roep.... uit de puntjes kunt u de twijfel en zelfs lichte huive ring aflezen waarmee menig ouder op die keuze zal reage ren! Immers, de maatschappe lijke onzekerheid, de al te vrije levenshouding.... Het een, zowel als het ander krijgt op de Koninklijke Aca demie van Beeldende Kunsten. Den Haag, zo weinig moge lijk kans. Wat die houding be treft: artikel 3) De ingang van het gebouw wordt vijf minuten voor de aanvang van de lessen gesloten. Artikel 4). Elke ab sentie geldt als een verzuim. Het is van Invloed op de be vordering. Artikel 6). Leerlin gen hebben de plicht zich in elk opzicht behoorlijk te ge dragen. Artikel 8). Aan leer lingen die blijk geven van on Een haan: voorbeeld van ruimtelijke vormgeving met gesoldeerde stukjes yink I verij, werd opmaker van De Linie, doceerde sinds '52 theo rie der industriële vormgeving aan de Academie, en werd er al op zijn 35ste, in 1958, direc teur. Onder het pseudoniem B. Majorick schreef hij de pocket over industriële vormgeving „Ontwerpen en verwerpen" (1959) en zijn zeer grote erva ring als grafisch expert legde hij vast in „Vormentaal" (1958) Zijn spreekkamer in de acade mie, geheel door hem zelf ont worpen, tot en met de plafond verlichting toe, ademt een wel dadige soberheid, strakheid en kalmte .Een ruimte, kennelijk ingericht om op een niet-emo- tionele manier tot de kern der dingen te kunnen geraken Aan de prachtige grote wan den.... vrijwel niets alleer maar een heel oude houter „Madonna met Kind" en eer zeer docoratieve lijnenconstruc tie van een leerling. „Het vak van beeldend kun stenaar is alleen maar ge schikt voor mensen die er ech van bezeten zijn, en die na d studie niet direct veel geld zoe ken te verdienen." Het zij woorden van de heer Beljo: die in zulk een kamer passer „Wij willen het daarom tc vens in praktische kanten zoc ken; wij leren onze a.s. kunsf schilders dan ook b.v. hoe z: met een sgraffitto of met er mozaïek een gebouw kunne verfraaien, en hoe een boe' geïllustreerd en ge-Iay-ou moet worden. En dat, niet al leen om hem maatschappelijk

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 23