Utrecht leidt hem op: de man achter boek en krant FOTOGRAAF-MET-DIPLOMA all-round vakman SCHOOL VOOR GRAFISCHE VAKKEN VOORLICHTINGSNUMMER VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 23 MEI 19*7 )OEL De opleiding beoogt alle leerlingen te geven: een goed inzicht in It technieken van de grafische industrie; een verantwoorde esthetische lorming; een gefundeerde bedrijfs-economische scholing; voor diegenen, te geen middenstandsdiploma bezitten, een opleiding daarvoor en een Bbreed mogelijke algemene ontwikkeling. Hierdoor zal aan het einde van de cursus examen worden afgelegd [f verkrijging van het schooldiploma; het middenstandsdiploma en de ?sp. vestigingsdiploma's, afgegeven door de betreffende werkgeversor- i anisaties. De genoemde diploma's geven gezamenlijk het recht van inschrijving ijde Kamers van Koophandel en Fabrieken. Degenen, die niet voornemens zijn zich zelfstandig te vestigen, kun- len na opgedane praktijkervaring door het bezit van bovengenoemde di- iloma's een functie in het bedrijfsleven verkrijgen bij de bedrijfslei- ling. op een calculatie- of kostprijsafdeling, bij de technische adminis tratie. planning en routing ordervoorbereiding, tijdnormstudie of bij en papier- of machinehandel. Na een meer esthetisch gerichte opleiding kan plaatsing volgen als mkwerk-adviseur of account-executive bij grafische bedrijven of re- lame-bureaus of als grafisch-technisch adviseur bij uitgeverijen. )RIE JAAR De opleiding duurt drie jaar. Onderhandelingen worden echter gevoerd om die uit te breiden tot een lerjarige cursus. Er zal dan tijdens de opleiding een praktijkjaar tirden ingevoerd. Leerlingen, die de school In Utrecht willen gaan bezoeken, dienen in et bezit te zijn van een diploma MULO A met wiskunde (ten minste) een diploma Handelsdagschool, een overgangsbewijs van de derde aar de vierde klas VHMO of een gelijkwaardig diploma. Wekelijks worden circa veertig lessen gegeven. Het schoolgeld is afhankelijk van het inkomen van de ouders. »t bedrag is vastgesteld in de Schoolgeldwet en wordt geïnd door f dienst der belastingen. Voor de lagere en midden-inkomens is het thoolgeld zeer gering. Een jaarlijkse bijdrage van 30 is verschuldigd aan de Stichting onds School voor de Grafische Vakken. De kosten van de boeken zijn voor het eerste leerjaar ongeveer 125 en voor de volgende jaren 50 tot 100. la het eerste leerjaar komen er voor alle leerlingen 75 bij aan iken- en overig gereedschap. Een jaarlijkse buitenlandse excursie en meerdere binnenlandse ex- ursies voor eigen rekening zijn verplicht De hele studie wordt afgesloten met een eindexamen, dat wordt af- no men onder toezicht van één of meer door de minister van Econo- lische Zaken te benoemen gecommitteerden, alsmede van de door de trk gever so rg anisaties aan te wijzen deskundigen.. Ook voor de opleiding aan de School voor de Grafische Vakken kun- m in bepaalde gevallen rijksstudietoelagen (renteloze voorschotten) wor st verstrekt Gegadigden moeten hun verzoek tijdig richten tot het Ministerie van O.. en W. in Den Haag. Bovendien bestaat de mogelijkheid onder be ulde voorwaarden voor een gemeentelijke of provinciate studietoelage iaanmerking te komen. Aan de school is geen internaat verbonden. De leerlingen zijn dus, i» zij tenminste te ver van Utrecht wonen om op en neer te reizen, «gewezen op pensionadressen. De school beschikt over een aantal •ste relaties onder kamerverhuurders-sters. Voor militaire dienst wordt uitstel verleend indien de studie is aan hangen in of voor het kalenderjaar, waarin de leerling 19 jaar oud ordt, mits het eindgetuigschrift wordt behaald uiterlijk in het kalen- trjaar, waarin de betrokkene de 22-jarige leeftijd bereikt. Over het algemeen wordt een vijfdaagse schoolweek aangehouden, «ar de grote toeloop van de leerlingen zal het misschien nodig ma- aan enkele klassen op zaterdagochtend les te geven. WDERNE INRICHTING De school beschikt over geheel nieuw ingerichte lokalen voor de repro- dtietechnieken en de binderij, terwijl het machinepark van de druk- Phj geheel vernieuwd werd en wel met 23 nieuwe persen, w.o. Hei- Hberg twee-kleuren pers, Automan twee-toeren pers. grote en kleine Wdelberg één-toerenpers, Nebiolo stopcilinderpers. Grata, Rex, Mer ites, Johannesberger, enz. Verder is er een volledige afdeling vorm- oorbereiding De zetterij werd reeds ten dele vernieuwd, maar zal nog verdere gedaantewisseling moeten ondergaan. Twee laboratorium-afdelingen worden ingericht. Aan de school worden de volgende vakken onderwezen: Talen: Neder igs, Duits en Engels. Exacte vakken: algebra, meetkunde, natuurkunde, mechanica, schei- ■ode-practicum. Lichamelijke Oefening. Bedrijfskundige vakken: economie, handels luis, reclamekunde, publiciteit, bedrijfsleer, bedrijfsleiding, staatsin- •chtifvg en rechts- en wetskennis. Commerciële vakken: boekhouden, handelsreken en, calculeren, kost- njsberekenen, bedrijfsadministratie. Vormgeving: kunstgeschiedenis, grafische kunsttechnieken, tekenen en ötwerpen. typografische vormgeving. Theoretisch-technische vakken: papierkennis, letterzetten, boekdruk- tei, boekbinden, fotografie, chemigrafie, diepdruk, offset-druk en litho- ftfie- fotolithografie. Verkplaatsoefening-practica: letterzetten, boekdrukken, boekbinden, **ografie, chemigrafie, diepdruk, offset en lithografie. In de uitgebreide sector van de grafische vakken zijn voor kgenen, die hier een leidinggevende of een andere verant woordelijke positie willen veroverental van goede mogelijk- tden. De School voor de Grafische Vakken in Utrecht is voor telen daartoe reeds een goede springplank gebleken! Op de leestafel ligt het arowlhlad. Vette koppen op de frontpagina, kadertjes en cursiefje». Miljoenen Nederlanders grijpen dag in dag uit naar hun krant. En op zondag, na tafel, bladeren se de zaterdag-editie met bijzondere bijlage nog eens door. Want Nederlanders lezen graag. De krant, het tijdschrift, het boek. Er wordt hier véél gelezen, verhoudings gewijs, zoals er, relatief, ook veel geschreven wordt. Maar achter de man en de vrouw, die schrijft, staat de man, die al die teksten zet. De vakbekwame typograaf aan zijn ultra-moderne machine, de drukker bij zijn rotaöepers, de specialisten van de technische afdelingen. De boekdrukkers en lay-out mensen, heel die vrij grote categorie vaklieden, die hun dagtaak vin den in de grafische vakken. Eén van die scholen die daarvoor opleidt is de School foor de Grafische Vakken in Utrecht* Wie belang stelt in een werkkring in deze sector kan tier terecht voor een opleiding, die begint met een basis-jaar. Alle leerlingen ontvangen gedurende dat jaar een zelfde opleiding. Voor het einde van het eerste cursusjaar dient de leerling een keus te maken ju welke richting hij verder wil gaan: de hoofdrichting typografie, de hoofdrichting reproduktietechnieken of, e derde hoofdrichting, het boekbinden. Vat betreft de typografie, naast de normale opleiding in de typo grafie wordt bij voldoende belangstelling een speciaal programma ge geven aan hen. die de technisch-esthetische kant van het bedrijf ara- néren. De reproduktietechnieken omvatten de volgende vakken: offset-litho grafie, chemigrafie, diepdruk en reproduktiefotografie. Uit een van deze vakken maakt de leerling zijn keus als hoofdvak. De andere vakken rorden. zij het in mindere mate, eveneens gedoceerd. In alle richtingen echter staat op de voorgrond dat het onderwijs ^grafisch is gericht, dat wil zeggen, dat naast de hoofdrichting ook Ie nevenrichtingen worden onderwezen. Deze nevenrichtingen worden in de regel slechts gedurende één |wr gedoceerd en dan afgesloten met een examen; de resultaten van jeze z.g. voorexamens worden gevoegd bij de overige cijfers van het indexamen. Voor de leerlingen, die de hoofdrichting typografie kiezen, gelden Ie volgende voorexamens: einde eerste jaar. fotografie en chemigrafie seinde tweede jaar: boekbinden en offset. Voor de leerlingen, die de hoofdrichting reproduktietechnieken kiezen, jflden de volgende voorexamens: einde eerste jaar: zetten en boek- Imkken en einde tweede jaar: lithografie. Voor de leerlingen, die de hoofdrichting boekbinden kiezen, gelden Ie volgende voorexamens: einde eerste jaar: zetten, drukxen, chemi- frafie en fotografie en einde tweede jaar: offset en machinezetten. 9 Hiernaast: een leerling achter <1« zetmachine. Linksonder: een hoek ran de drukkerij. Hieronder: de hinderij. De jeugdige Leidenaars die zich een toekomst als foto graaf hebben gedacht verkeren In een bevoorrechte po sitie. Want in Qen Haag staat niet alleen het gebouw van de enige dag- en avoi.uschool voor fotografie in Neder land, maar ook de Nederlandse Fotovakschool de in stelling die via schriftelijke cursussen fotografisch vak onderwijs geeft is hier gevestigd. De diploma's van beide scholen zijn volkomen gelijkwaardig, maar het is vanzelfsprekend dat er op de dag- en avondschool meer aandacht aan de verschillende onderwerpen kan worden besteed. De „School voor Fotografie en Fototechniek'' is gevestigd in een oud gebouw aan de Nobelstraat. Zowel overdag als 's avonds worden er voorlopig nog twee vak richtingen gedoceerd: de algemene fotografie, gecombi neerd met fotohandel, en de technische en wetenschap pelijke fotografie, ook weer gecombineerd met fotohan del. Als de lang gekoesterde wens, een nieuw gebouw in Mariahoeve, eenmaal is vervuld kunnen daar nog de richtingen reprografie, fotografisch assistent en film techniek bijkomen. De studie aan de dagschool duurt drie jaar, aan de avond school omstreeks vier jaar. Vrij king, zo op het eerste gezicht, maar na een met goed gevolg afgelegd eind examen mag de geslaagde zich dan ook niet aüeen ge diplomeerd fotograaf noemen, maar heeft hij oveneens het recht om zich zelfstandig te vestigen. In de cursus is namelijk ook de opleiding voor het middenstandsdiplo ma opgenomen. De minimumleeftijd van „degene die tot het eerste leer jaar van de opleiding wil worden toegelaten'-', zo luidt de eerste eis, is zestien jaar. Verder wordt gevraagd: eindexamen MULO-B (of A met wiskunde) 6f een over gangsrapport van de tweede naar de derde klas van een middelbare school (HBS, lyceum, gymnasium). Vol doet een kandidaat niet aan oen van de*o kaatste voor waarden, dan moet hij (of zij) een toelatingsexamen afleggen. Tot de theoretische vakken die aan de dagschool en in beperkte mate ook aan de avondschool worden onderwezen, behoren niet alleen typisch fotografische vak ken ais sensitometrie, kennis van apparaten, fysiologie en psychologie van de waarneming at kennis van foto grafische materialen, maar ook: wiskunde, natuur- en scheikunde, handelskennis en rechts- en wetskennis. Leo- sen in Nederlands, Engels en Duits staan ook op hek rooster, terwijl bij voorbeeld het vak „maatschappijleer" evenmin op het programma ontbreekt. Bij de praktisch* vakken neemt fotografie vanzelfsprekend de grootste plaats in. De kosten van de studie aan de dagschool (materiaal, leer middelen, excursies e.d.) bedragen voor de periode vao drie jaar omstreeks 1109 gulden. De avond-op leiding kost wat minder. Het lesgeld wordt door de rijksbelasting dienst vastgesteld. Het ia niet strikt noodzakelijk dat de leerling al meteen een camera beaat, ai wordt dat later in verband met de praktijk lessen naluui tijk wel zeer gewenst. De krappe en weinig doelmatige behuizing van de school in de Nobelstraat Is er de oorzaak van dat het aantal leerlingen dat kan worden aangenomen nog betrekkelijk gering is. Uit de omstreeks zestig aanmeldingen worden elk jaar niet meer dan 24 leerlingen per cursus gekozen, zodat nogal wat kandidaten moeten worden teleurgesteld. Maar als de plannen voor een nieuwe school eenmaal zijn verwezenlijkt en er Is goede hoop dat dit niet meer zó lang ral duren kunnen er aanzienlijk meer gega digden worden toegelaten, terwijl de keus uit bet aan tal vakrichtingen dan ook ruimer zal zijn. /oor bet volgen van de schriftelijke cursus bij de Neder landse Fotovakschool aan de Jan van Nassaustraat Is geen MULO-diploma of twee jaar middelbare school vereist. Maar aangezien er evenals bij de dag- en avondschool een behoorlijke kennis van exacte begrippen nodig is om de studie met succes te kunnen volgen, ls er een aanvullende cursus die de noodzakelijke onder grond ...schaft. De duur van de studie aan de Fotovak school is (zonder aanvullende cursus) ongeveer J>£ tot 4 jaar; het diploma is, zoals gezegd, gelijkwaardig aan dat van de School voor Fotografie en Fototechniek. De bezitter van het getuigschrift kan zich in een groot aantal richtingen verder bekwamen. Portretfotografie, reportage, technische fotografie, persfotografie of foto- handel zijn enkele voorbeelden. Maar hij kan zich ook toeleggen op de medische fotografie of andere weten schappelijke specialiteiten. Want het gebied dat de came ra beetrtjkt k zeer uMgeetrefcL. Bijna onbegrensd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 21